8 IJ VOEGSEL VAN DB J VAN Maandag 3 Mei 1926, No. 102 Uit Stad en Provincie. f. 9 U i t A I i d d e 1 b u r g De viering van den 1 Meidag is lalhier Zaterdagmiddag ingezet met een goed geslaagd kinderieest in den tuin van het Schuttershof. De kleinen heb ben zich met het hun gebodene best ge amuseerd. Des avonds te ruim 7 uur vertrok van het volksgebouw „De Vooruit" in de Nieuwstraat, een optocht, waaraan deel namen de afdeeling der S. D. A. P., ver schillende hij den Middelburgschen Pe- ^uurdersbond aangesloten vakvereeni- gingen, en de A. J. 0., allen met hun vaandels en mededragende doeken niet opschriften enz., waarop en waarmede propaganda werd gemaakt voor ontwape ning, medezeggingsschap, handhaving van den aehturigen werkdag enz. Voorafge gaan door het muziekgezels'chap „Excel sior", ging het door een groot deel der stad, o.a. werd Nieuw-Middelburg door- gelrokken, naar het Schuttershof, waar men te ongeveer 8 uur aankwam. Had den aan den optocht naar schatting een 150-tal mannen en vrouwen deelgeno men, de groote Schuttershofzaal was ge heel gevuld met belangstellenden in de viering van het Meifeest toen de voor zitter van den M. B. B., de heer J. J. Koren li olf, zijn openingswoord sprak en op het belang van <|it feest wees. Als feestredenaar trad op de heer J. A. B e r g m e ij e r uit Dordrecht, die o.a. zeide, dat deze Meidag staat m het teeken van den strijd voor handhaving van den in 1919 verkregen, doch nu be dreigden aehturigen werkdag. Spreker noemde den strijd, die thans in Engeland wordt aangevangen, een der geweldigsten pp economisch terrein, die in de laatste 100 jaar zijn gevoerd. Verder besprak de hoer Bergmeijer o.a. den ontwapeningseisch, daarbij er op wijzende, dat de jongste oorlog er geen was van de volken, maar van do kapitalistische heerschers. Hij verweet de vakvercenigiugen in Engeland en Duitsch- land, dat zij aan de hetze hebben deel genomen, al kwam men in laatstgenoemd land tqt bezinning, toen do slag aan de Marne bewezen had, dat Duitschland niet winnen kon- De rede werd aandachtig aangehoord en met applaus beloond. De avond werd verder aangevuld met muziek van een strijkje, zang van de. Volksstem, declamatie van Vnejuffrouw Marie Hamel, volksdansen voor de A. J. C., een tableau van de S. D V. C en een tooneelstukje „Zij, die nableven", van Otto Zeegers, gevende een beeld van de ellende, die door den oorlog ontstaat. Zondagmorgen werd te 8 uur met een aantal geestverwanten een tocht naar huiten gemaakt, waarvan men te 12 uur terugkeerde, om vervolgens door een deel der stad, voorafgegaan weer door „Excelsior", naar „De Vooruij" te trek ken. Zaterdagavond is de van Vlissingen komende electrische tram bij den wissel te Souburg gederailleerd en stond de motorwagen een heel eind op den weg De oorzaak moet gezocht worden in het De Hof der Leugenen. Naar het Engelsch van JUSTUS MILE FOSMAN. Door J. S. 37). De Prins, Denis en ik waren dadelijk bereid, want wachten zonder iets te doen maakt bij zulke gelegenheden iemand maar opgewonden, maar Von Altdorf stond midden in de kamer, met zijn han den in de zakken cn een ietwat schul dige uitdrukking op zijn gezicht. Ik gaf me uit voor een Engelschman die nog maar zelden in Frankrijk was geweest en ik sprak Fransch met een accent jullie zoudt je slap gelachen hebben, als je het gehoord had. Ik maak te gebaren, haspelde Engelsche en Fran- sche woorden dooreen, en bracht haar zoo aan haar verstand, dat mijn vriend Cheltenham in Londen mij haar adres had gegeven, en dat ik graag een atelier bij haar wilde huren. Nu moet je weten, Cheltenham, de brave Dicky heeft daar inderdaad gewoond, en de goede ziel kreeg tranen in de oogen toen zij zijn naam hoorde, want ze had hem heel graag mogen lijden. Ze zeide, dat de suite die hij bewoond had, pas verhuurd 'was aan eenige Pruisen vaer heeren en een dame. maar als ik de kamers wou zien ,dan moest ik maar even bo- ven komen. Ze dacht n.l. niet, dat de maken van den weg ter plaatse. Het daarbij gebruikt wordende zand geraak te tusschen den wissel en deze weigerde daardoor en werd de wagen opgelicht en zoo uit de rails. Het duurde een paar uur voor men met vereende kracMen het gevaarte weer op zijn plaats had. Ln- lusschen was het verkeer onderhouden door de passagiers ter plaatse te doen overstappen. Gisteren werd steeds toe zicht gehouden, dat de wind hel zand weer niet over de rails en zoo in den wissel deed komen, althans werd gere geld de wissel schoon gehouden om een herhaling te voorkomen. Uit Walcheren. - In de voltallige vergadering van den gemeenteraad van Vee re Vrijdag gehouden, bracht de voorzitter de ver jaring van II. K. H. Prinses Juliana in herinnering. Ingekomen was van het hoofd der ontwikkelingscursus de meedeeling, dat de cursus was afgeloópen en er met ijver en goed was gewerkt. De bliksemafleider van het stadhuis was in goeden staat bevonden. In de schoolgeldregeling was nu de bepaling opgenomen, dat bij verzuim, door B. en W. zal worden beslist, of er reden voor ontheffing is. Op een verzoek van Gastel om subsi die voor de autobus wordt afwijzend be schikt. Besloten werden aan den waarnemen- den gemeentesecretaris een vergoeding te geven van f 20 per maand en aan de verpleegster van verhooging van sub sidie toegestaan van f 150. Aan mej. Happee werd eervol ontslag verleend op verzoek als onderwijzeres der o. 1. school, zoo mogelijk tegen 1 Juni a-s. Een voorstel om de vergoeding van mej. Franke voor het houden der voorberei dingsschool te verhogoen tot 1" 100 werd verworpen. De voorz. deelde mee, dat op 15 Mei de heer Perrels hier 40 jaar dienst zal hebben als agent van politie; besloten wordt vau wege de gemeente van haar •aardeering te doen blijken. Aangenomen wordt om langs den Veer- schen we® de rooilijn te bepalen op 15 Meter uit de as van den weg. Bij <le rondvraag informeert de heer van Beweren of de pensioensgrondslag voor den vader en moeder van het Godshuis al zijn vastgesteld. De voorz. zegt ,dal over deze zaak wordt geoor- espondeerd met- den Pensioenraad en op antwoord wordt gewacht. De heer Simon se vraagt inlichtingen over de verdeeling der grint. De weth. Gastel zegt, dat door sommigen zooveel grint- was aangevraagd, als zij wenschen, maar door anderen veel meer, dat hij deze laatslen heeft gevraagd, hoeveel zij werkelijk wenscliten en dat toen elk gehad heelt wat hij verlangde. Hij zou nu gaarne van den raad een uitspraak hebben of deze zijn handelwijze goed keurt alzoo geschiedt. Uit Z u i d-B e v e I a n d. Donderdagavond had in een buiten gewone ziitting van den gemeenteraad van E11 e w o u t s d ij k waarloe waren genoodigd de oud Burgemeester, dhr van der Bent en de gemeenteambtenaren de huldiging plaats van den heer J. van Doorn Lz., die na een 30 jarige gemeen telijke functiebekleeding, waarvan de laatste 20 jaren als veldwachter, op 1 Mei heden) den dienst verlaat. Door den burgem. werd den scheidenden ambte naar, wiens echtgenoote en eenige zijner kinderen mede aanwezig waren, toege sproken, en werd hem hulde gebracht en dank aangeboden voor wat hij in zijne verschillende functies in difenst der ge meente doorgebracht, èn voor gemeente èn voor ingezetenen gedaan heeft. Spre ker schelste hem als een plichtsgetrouw ambtenaar, die vooral onder de goede leiding van zijn voorganger in de goede richting in de gemeente gearbei|d heeft. Namens den raad en. alzoo namens de ganscbe gemeente, bood hij aan den Pruisen er lang zouden wonen. Daarop floot ze haar kat ea vertel- me, dat het de oude kat van Chelten ham was. Dat gaf me nog een kwaad oogenblik ,want Giovanni, zoo heet het beest, herkende me dadelijk en behan delde me als een broeder. Nu zal ik je eerst vertellen ,hoe de vertrekken liggen, die de hoeren daar gehuurd hebben. Als je de buitendeur in komt, beu je in een lange, nauwe gang. Daarop komen links een keuken en een slaapkamer uit, rechts het groote atelier. In dit laatste is een deur die toe gang geeft tot een kamer, alleen met een houten beschot van het atelier ge scheiden. In die kamer woont nu de Prinses, Prent dit alles goed in het hoofd; ik zal het jullie nog wel een paar keer zeggen. De oude vrouw en ik gingen naar boven en klopten op de deur- Iemand daar binnen gromde wat en vloekte heel onbeleefd in het Duitseh Eindelijk ech ter ging de deur een duimbreed open. De man die zoo gevloekt had stak zijn neus voor de kier en vertelde, dat hij niet van plan was ons in te laten. Maar de concierge was niet op haar mondje' gevallen. Ze vertelde hem dat daar een Engelschman was, die de kamers wou huren ,en dat ze binnen zou komen, of hij wilde of niet. Zoo stapten we de kamer in, en ik liep van het een naar het ander met mijn mond open, en sprak slecht Fransch met Engelsch door elkaar. Ik scheidenden ambtenaar een gouden hor loge met inscriptie aan als een tastbaar bewijs van erkentelijkheid voor zijn ar beid, met den wensch er bij, dat hij dit geschenk zal mogen dragen nog vele jarep, als een aandenken aan Oen tijd dien hij onder zoovele waardeering in gemeentedienst heeft doorgebracht. De oud-burgemeester, de heer E. A. van der Bent, onder wiens bestuur de heer van Doorn al zijne dienstjaren heeft doorgebracht en door wien den gemeen - raad dank betuigd werd voor aangeboden gelegenheid bij deze huldiging tegen woordig te zijn sprak eveneens woorden van "dank en hulde voor den scheidenden ambtenaar en deze zeide zich volkomen aan te sluiten aan hetgeen den vo- rigen spreker de burgemeester ver tolkende de gevoelens van de gansehe gemeente had gezegd, en meer bi zonder had toegewenscht, dat hij nog vele jaren, onder de meest gelukkige om standigheden. zal mogen genieten van de *ust, die hij zich zeiven vrijwillilg heeft gekozen Het hoofd der school, de heep J. Schip per,. vertolkte de gevoelens van de ge meenteambtenaren Deze wees er op'dal er onder de jeugd van EUcwoutsdijk een goeden geest heerscht, die elders te vergeefs gezocht wordt en die hij zoo niet geheel dan toch wel ten deele mag toeschrijven aan net tactvol optreden van hen die voor de goede orde hebben te zorgen. De heer van Doorn getroffen door zoovele, en velerlei bewijzen van ach ting en zooveel hulde dankte in .'goed gekozen woorden daarvoor. Hij bracht vooral dank aan zijn oud-burgemeester, aan wien hij zijn promotie in gemeente dienst zeker te danken had en die ge durende zijn geheelen gemeentelijken diensttijd, voor hem steeds een goed chef is geweest en onder wiens ggoede leiding hij is gekweekt tot een politie ambtenaar, waaromtrent hij op heden tie vruchten inoogst. Hij bracht niet weinig dank aan zijn tegenwoordigen Burgemeester, die van af zijne infunctietreding in 1925 voor hem een goede patroon is geweest en hem met allerlei bewijzen van welwil lendheid en toegenegenheid is toegetre den, en ten slotte dankte hij het dagel. bestuur en den gemeenteraad voor aller steun en medewerking in zijn werk, dat niet altijd langs zonnige wegen ging, maar waarop hij nog vele jaren, naar hij hoop te. mei genoegen en dank in het hart zal mogen terugzien. Uit Noord-Beveland, Nu de heer Markusse te Ko-rt- genie zijn benoeming tot notaris te Vlaai-dingen heeft aangenomen en om streeks 1 Juni a.s. vertrekt, ontstaat er wederom een vacature in den gemeente raad, die tot September 1927 niet kan worden vervuld, daar op slechts één lijst nog één kandidaat voorkomt (de heer Strijd) die evenwel reeds vroeger voor een benoeming heeft bedankt. De raad bestaat binnenkort dus wet telijk uit slechts 5 leden, waarvan één lid, de heer Verburg, al geruimen tijd geleden ontslag heeft genomen maar die, zijns ondanks lid van den raad blijft omdat de geloofsbrieven van zijn opvolger niet kunnen worden goedge keurd, wijl er geeu opvolger is. -o Uit T h o 1 e n. In de Vrijdag te Stavenisse ge houden gemeenteraadsvergadering wijd de de voorzitter, de burgemeester, eenige welgekozen woorden aan den jaardag van H. K. H. Prinses Juliana en uitte de wenschen voor Haar en het Koninklijk Gezin namens den Baad en de ingezete nen. Een verzoek van den heer J. C. Krijger te Goes, om subsidie voor zijn autodienst, werd van de agenda afgevoerd. Van den Minister van O., K. en W. was medege deeld dat de Rijksvergoeding L. O. over 1926 bepaald is op f13490. waarvan in gehouden wordt 8'/? pet voor pensi Groepfoto genomen bij de' opening der tentoonstelling der WmbarMwHVw? te Goes ter gelegenheid van het 50-jarig beslaan vroeg naar het licht, de ventilatie, de prijs en meer zulke dingen. Steinbrüche stond in een hoek met een nijdig gezicht op zijn nagels Le bijten. Het was hem aan te zien, dat hij geen prettigen mid dag gehad had. Dan waren er nog twee kerels, de een, die ons binnengelaten had, een Duitscher, en de ander een No- vodniër. Ik liep op de deur dn het be schot af en vroeg, wat daar achter was, maar Vou Steinbrüche vloog er op af, ging met zijn rug tegen de deur staan, en zei dat daar een arme invalide huis de, die niet gestoord mocht worden De concierge zei, dat de zuster van meneer daar was en dat de kamer een gewone slaapkamer was. Op dat oogen blik hoorde ik een mannenstem achter het beschot, en loen haar stem, de slem van de Prinses, die hem antwoordde. Ik had moeite kalm te blijven, maar het lukte toch. Toen deed ik mijn best haar te laten weten, dat ik daar was. Ik sprak over luid tot de concierge en floot een wijsje, dat de Princes moet kennen, een lied van Richard Lovelace. Ze hoorde het, want ze gaf een zachte kreet van ver bazing, die zij dadelijk weer onderdrukte. Steinbrüche keek me achterdochtig aan, maar ik zag hem recht in de oogen en vroeg hoe de kamers hem bevielen. Een oogenblik later ging ik weg, maar eerst zei ik nog tot de concierge; dat ik terug zou komen. „Ik kom lerug madame," zei ik, „ik kom spoedig te rug", zoo luid,dat het aan de andere oenen. De kwade posten op de Gem. Ink. belasting voor 1925 bedragen 1407 21. Als lid der commissie tot wering van school verzuim zijn herbenoemd resp. als voor zitter en secretaris de heeren ,1 Oude- sluijs en P. C. H. van Oost Inzake de missive van Ged. Staten (verbetering weg Scherpenisse- Stavenis se— Steiger), rajning f320.000, waarin de Prov. Staten misschien 50 pel. zullen bij dragen en na de tot standkoming van den klinkerweg de onderhoudsplichtigen 50 pel. in het onderhoud zullen moeten 'bijdragen, werd besloten deze nog voor- loopig aan te houden, omdat bij B. en W. nog geen voldoende rekenschap om trent deze zaak bestaat en men do diver se belangen nog nader wil onderzoeken. Inzake de electrificatie van de Noord- groep, word besloten een conferentie met den heer Streefkerk te houden, teneinde met hem dit punt nader te bespreken. De opcenten op de personeele belas ting hebben voor 1925 opgebracht een som van f 1581.49. De begrooting van de Gezondheidscommissie voor 1927 werd vastgesteld op f 1683.12, waarvan voor deze gemeente f25.46. Een missive van den Mini sier van O., K. en W. meldt, dat de bijdrage dezer gemeente voor dit jaar aan de It. II. B. S. te Bergen op Zoom bedraagt het niet onaanzienlijke bedrag van f 510 90. Goedgekeurd werd een adhaesiebetui- ging aan het besluit van St. Maartensdijk, inzake de bevordering van den brug- bouw te Tholen, hoewel men eerst nog in overleg met dat gemeentebestuur over sommige detailpunten zal treden. Het salaris van den gemeente-ontvan ger. den heer P. C. H. van Oost. werd. met 1 Mei gebracht van f 775 op f 975, tengevolge van de periodieke verhooging na 6 jaar dienst. In verband daarmede werd diens pensioensgrondslag eveneens verhoogd. B. en W. stelden voor om de heffings percentage op de Gem. Inkomstenbelas ting, dienst 1926—'27 te brengen van s/4 op 1 pet. Het lid IJseldijk c.s Stelde voor om 50 pet. te heffen op de vermo gensbelasting en het percent voor de Inkomstenbelasting te brengen van 0 7 °P .0.85 pet. welk voorstel met 5 tegen 2 stemmen werd aangenomen. Terder werd ruim besproken het rio- leeringsplan. Door het Technisch Bu reau was eerst opgemaakt een plan van f30.000. Nader werd dit veranderd, door het In engeren zin uit te voeren, op f 11000. Een plan om voorloopig alleen de Noordstraat te rioleeren. zou f5500 hedragen. Nog werd uitgesproken het denkbeeld om met den Westelijken Ach terweg te beginnen ea na gebleken be hoefte partieelc verbeteringen aan te brengen, maar een rioleering bestaat fei telijk aldaar niet Hoogstens kan men een en ander een gebrekkigen waterafvoer noemen Op voorstel van het lid IJsel dijk werd besloten pogingen aan te wen den tot een compromis met hel polder bestuur, om vuile stinkslooten gedempt le krijgen en een en ander nader in overweging te nemen, want verandering of liever verbetering werd algemeen noodzakelijk geacht. (Toor verder Stad en Provincie zie men het Hoofdblad) zeide van het beschot verslaan moest worden. Dat is alles! Ik kwam onmid dellijk hierheen om jullie alles te verte len. Vannacht moeten we onzen aanslag plegen. Ik heb de Prinses een gelat revofver gezonden door Colette. Ze weet, dat we vannacht komen en als iemand haar kwaad wil doen, kan ze zich ver dedigen." Von Altdorf sprong op uit zijn stoel en kwam op Denis af Hij greep diens bei de handen en schudde ze hartelijk. „Kerel kerel," riep hij uit, waarom hebben wij uiet veel meer samengezwo ren' Waarom moest mijn haar grijs wor den, voordat ik jou leerde kennen' Je bent de flinkste kerel en de helder ste kop, die ik oodt ontmoet hteb- We zullen haar terugkrijgen door jouw hulp. Ik ben er tvotsch op, je te ken nen!" En we stonden allen om Denis heen, en schudden hem de hand. HOOFDSTUK XIX. Wij aten allen tezamen in een klein eethuis daar in de buurt, en keerden toen naar Mallory's kamer terug om den langen avond door te brengen met plan nen maken. Toen we alles tot in de kleinste bijzonderheden hadden vastge steld, gaven Denis en Von Altdorf een partij op de fleuret te zien, die de moeite waard was, maar die natuurlijk al spoedig daarmede eindigde, dat Von Altdorf, hopeloos in de minderhedd^ver- klaarde, Denis was geen man, maar de .duivel zelf. Nu, dit was ndet geheel ón- RERKNÏEUWS. Tf< H. ■Totrftë'l' ,:m" In de gistermorgen geheel met ge meenteleden gevulde Nieuwe Kerk, heéff de voorganger ds. J. de Visser in xvaar- deerende woorden den Donderdag '.ver leden ambtsbroeder, ds. II. Jonker lier- dacht. Spr. s éhetste den overledene als oen bescheiden man, die zelf niet kon begrij pen, dat zijn preêken op andoren zoo'n indruk konden maken. Ds Jonker mocht zelf de vreugde niet smaken kinderen te juist als Denis een nieter staal in zijn had Toen hing Denis een appel onder aan de lamp. llij nam een scherpe Turksche sabel en zwaaide die horizontaal heen en weer, zoo vlug, dat het lemmet een rad van licht leek Zoo schaafde hij uiterst dunne sneedjes van den appel af, net zoo lang tot alleen nog maar liet steeltje aan het touwtje hing. Von Altdorf, die meende op de sabel nogal want mans te zijn verklaarde, dat hij nu zijn kunst stukjes maar voor zich zou houden. Zoo hielden we ons bezig. We waren vroolijk en lachten, en bedekten daar mede de ernst en het besef van hef aanstaande doodgvevaar, dat in onze har ten was- De oude Mac Ivensie keek op zijn horloge. ,,'t Is kwart voor twaalf," zeide hjj. „Komt die avond nooit om? Wae iieeft er lust in een partijtje bridgde? We heb ben nog twee uur den tijd" „Ik dacht er juist over," zei llij op een argeloozen toon, „om even over te wippen naar het huis on te zien of alles d3ar voor onze terugkomst in orde is. He kom natuurlijk dadelijk weer terug. Mac. Kensie en ik schoten tegelijker tijd in den lach. Kolonel Von Altdorf werd zoo rood als vuur. „Alles is daar iu orde, hoor." zei Mac Kensie onbarmhartig. „He heb me er zelf van overtuigd." „Maar u weet." hield Von Altdorf vol,

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 5