KWATTA5^- VOLLE-MELK-REEP So. 102. Maandag 3 Mei 1926 jji69° Jaargang dit nummer behoort een Bij voegseL DE ERNSTIGE TOESTAN» IN ENGELAND. Een waarlijk ontstellenden omvang dreigt het arbeidsconflict in Engeland aan te nemen. Als het zich alleen be paald had tot de staking van de mijn werkers, zou het al erg genoeg zijn door de zeer ver reikende gevolgen 'voor èlle industrieën, en voor het verkeer te wa ter en te land. Immers dat alles heeft steenkool noodig als dagelijksch voedsel. Maar die uitbreiding wordt in eens versneld door het besluit van de ge zamenlijke vakvereenigingen om morgen een algemeene staking bij1 de „vitale" diensten af te kondigen, tenzij er een regeling getroffen wordt ten aanzien van het gesctiil in het mijnbedrijf. Onder dat begrip „vitale" (d.i.: noodig voor het leven) worden dan begrepen de spoor wegen, het vervoer te water en te land, de havens, de drukkerijen, d© metaalfa- Ijrieken, chemische bedrijven en bouw vakarbeiders. Dat beteekent dus het volledige ver lammen van het maatschappelijke leven. Als de, meestal ernstig geleide Engel- sche trade unions tot zulk een besluit komen, begrijpt men dat er fels meer aan ten grondslag ligt dan een loon- kwestie in één der bedrijven. Dat is ook zoo. Het mijnconflict is er trouwens reeds van het eind van den oorlog af, en de uitbarsting is tot nu toe slechts voor komen door het betalen uit d© schatkist van wat de mijnondernemers verklaren niet zelf te kunnen betalen. Aan die rijks subsidie is nu een eind gekomen. En nu niöet er beslist worden, in een o'f an deren zin. En de groote bcleekenis van het ge- flehfi i? dit dat de arbeiderspartij' tot inzet van striia heeft g&maakt den eisch van national^»® <*er mijnen. Als die eisch in de ooren van 00s> Nederlan ders met onze staatsmijnen, pfei oQ bui tengewoon klinkt, dan moei men niet vergeten dat 't Engelsche volk inzake A eigendomsrecht conservatie ver is dan er gens elders; dat daar het particulier be zit der mijnen een traditie is, waarbij de meest invloedrijke families zijn betrok ken; en dat Engeland nog altijd het land is waar de staatsexploitatie van de be drijven nog weinig wortel heeft gescho ten Men denke maai' eens aan 'de spoor wegen die gèleid worden door lal van particuliere ondernemingen. De mijnwerkers voeren als hoofdmo tief voor hun eisch aan, dat de mijnex- ploitatie in Engeland met verouderde methoden geschiedt, en daarom niet kan concurreeren met andere landen zonder de loonen te verlagen. Do mijneigenaars zeggen die verbete ringen in de werkmethode niet te kun nen betalen; welnu zoo antwoorden de mijnwerkers, dan moet de staat dat over nemen. Anderzijds wordt daartegen aange voerd, dat het niet de methode is die de Engelsche mijnexploitatie duur maakt, maar de ouderdom der mijnen. De eer ste, het dichtst onder de oppervlakt© liggende lagen, zijn natuurlijk het goed koopste te ontginnen. Maar die zijn in Engeland al lang uitgeput. Meii moet daar steeds dieper, terwijl in andere landen, o.a. in Amerika, men nog slechts aan de makkelijker te ontginnen lagen bezig is. De mijneigenaars zeggen dan ook dat men in Engeland zelf niet gene raliseeren mag; ze willen geen gelijke loonen voor liet geheele "land, maar een verschillende regeling districtsgewijze. D© mijnwerkers willen daar niet van weten en zeggen dat die duurste mijnen dan maar stilgelegd moeten worden (wat ook al bij enkele het geval is). Maar van beide zijden wordt erkend dat de toestand verergerd is door de over de heele wereld geldende omstan- ons eigen land welk een teer punt dat is voor de vakvereenigingen. Dat verklaart mede, waarom dc andere tra- de unions zich zoo eensgezind achter de mijnwerkers scharen. Hedennacht om twaalf uur zal de algemeen© staking ingaan, als er vóór dien tijd geen regeling is getroffen. De regeering heeft natuurlijk harerzijds voorzorgsmaatregelen genomen pm zoo veel mogelijk in de naaste behoeften te voorzien, door ambtenaren en vrij willigers. Het is dus wel zeer ernstig gesteld. Maar één ding is er dat hoop geeft op een spoedig einde, hoe dan ook. De mijnwerkers hebben tot nu toe de sympathie van een groot deel van het publiek. Zoo'n sympathie) is een wissel vallig hezit. Want zoodra dat publiek den last van de staking ondervindt kan de sympathie snel omslaan in het te gendeel. En door de uitbreiding van de staking tot alle vitale bedrijven zal iedereen (ook de arbeider zelf) in zijn dagelijkseke behoeften den invloed voe len, in veel grooter omvang dan wan neer alleen de mijnwerkers hadden ge staakt. Zonder sympathie staan de sta kers dadelijk veel zwakker. De kans op het voorkomen van do al gemeene staking is zeer gering gewor den, nu de regeering als eisch voor liet hervatten der onderhandelingen over het conflict in het mijnbedrijf heeft ge steld de herroeping van de instructies voor de algemeen© staking en een af keuring door de stakingsleiding van den inbreuk op de persvrijheid gepleegd door 'het beletten van liet uitkomen van de (Daily Mail omdat dit blad aanspoorde! 'tot deelneming aan de vrijwilligersdien- sten der regeering. Misschien blijkt dit wel een gevaarlijke daad voor de sta kers, want <Le persvrijheid is in Engeland een bij de bevolking diep ingeworteld recht. Voor de bijzonderheden verwijzen we verder naar de rubriek Buitenland. BINNENLAND. DE GEVOLGEN DER ENGELSCHE STAKING. Het bestuur van den Centralen Boud van Transportarbeiders heeft in verband met het in Engeland uitgebroken arbeids conflict in de mijnen hedenmorgen een manifest gericht tot de Rollerdamscne havenarbeiders. In dit manifest wordt een beroep gedaan op de Rotterd.mische havenarbeiders voor het "geval gjgelracht zou worden steenkolen van liet vaste land van Rotterdam naar Engeland te vervoeren geen steenkolen bestemd voor Engeland te laden. Verder wordt den ar beiders verzocht geen schepen te willen bunkeren, van wèike verwacht kan wor den dat zij, ais in Engeland geen conflict zou zijn uitgebroken in Engeland zich van bunkerkolen zouden hebben voor- voorzien. kind wera ouder de auto gesehoven, maar, dooraat de chauffeur tijdig en krachtig remde, kwam het er mejt eenige ontvellingen aan het hoofd af, zoódat het ernstig schijnende ongeval gelukkig goed afliep Te Woli aartsdijk hield Zater dag de verecuiging „de Voorzorg" afd. vau de Nationale Boerenonderlinge), een buitengewone vergadering tot het aan brengen van eenige redactioneele wij zigingen in d© statuten. Besloten werd om bij ziekte van het mannelijke personeel de uitkeering te brengen van 3 op 6 weken, en wel op 70 pet. van het dagloon. Echter tot een maximum van 12 weken per jaar. Ook dezelfde bepaling is geldig voor de aan gesloten werkgevers en werkgeefsters. Uit Zeeuwse h-V Ia anderen O. IX De 1 Meidag verliep te S a s van Gent uiterst kalm. Overdag werd een hulde gebracht aan het graf van den heer Van Ham, terwijl des avonds bij eenkomst werd gehouden in zaal Flora van den heer P. Dierick en na afloop waarvan een bal voor de noodige afwisseling zorgde. (Voor verder Stad en Provincie zie men het Bijvoegsel.) örzynwel DUURDERE W BETERE(am/iai PRUS fl. 10.50 (Ingez. KERKNIEUWS. Zendeling G. H. Scholten ,die op Djailolo werkzaam was, is dezer dagen overleden. Djailolo is de zendingspost waarvoor de zendingsraad in de clas- 5 Wal c here n voornamelijk werkt. De heer Scholten was voor herstel zijner gezondheid naar. liet koelere Me- nado vertrokken. Ds. If. J. Dijckuieester te Welsum hoopt Zondag 6 Juni zijn intrede te doen bij de Ned. Herv gemeente te IJmuiden, na bevestigd te zijn door prof. dr. Wi. ,1. Aalders van Groningen. Ned. Herv. Kerk. Op liet drietal te Zwolle komt voor ds. G. J. Waardenburg te Zierikzee. Clir. Gevef. Kerk. Bedankt voor het beroep naar Bieze- linge door Ds. A. Gruppen te Vlissingen, die aangenomen heelt naar Zwaagwest- einde. Gerei. Kerk, Aangenomen het beroep naar Driesum door J. C. Haartsen, cand. te Souburg. KUNST EN WETENSCHAPPEN. DE COLLECTIEVE GARANTIE VER DRAGEN 1839- Naar liet Hand. verneemt, wordt de zer dagen te Parijs tusschen de betrok ken mogendheden overleg gepleegd om trent de opheffing van de collectieve ga rantie-verdragen van 1839. BELASTINGVERIIOOGING IN DEN HAAG. Daar de opbrengst der Inkomstenbe lasting '25-'26 in de gemeente 's-Gra- venhage meer dan een millioen beneden de raming bleef (o.a. door de kwade posten die circa 21 pet. uitmaakten tegen een raming van 15 pet.) stellen B. en W. voor het verhoudingscijfer voor '26~'27 van 1.2 op 1.3 te brengen, en Ideelen zij mee dat de wederinvoering van de zakelijke belasting op de bedrij ven noodzakelijk is, en aan verlaging der bioscoopbelasting niet kan worden, mindering van de industrie in verschil lende landen, en door de vermindering van de zeevaart; en ook als gevolg van het toenemende enorme gebruik van stookolie op stoomschepen, die vroeger groote hoeveelheden steenkool per reis noodig hadden. Door die laatste omstaudiglieid krijgt het mijnconflict in Engeland een gelijke nis met de moeilijkheid in de veenbe- drijven in Drente in ons land, die im mers niet kunnen blijven doorwerken, doordat om allerlei redenen het gebruik van turf is afgenomen. Hier zijn we nu zoo ver dat algemeen wordt erkend, dat dus het veenbedrijf móet worden ingekrompen. In Engeland is men ech ter zoo ver nog niet. De vorm dien hot conflict in Enge land heeft aangenomen, verscherpt nog de houding van de arbeiders, want het gaat nu in hoofdzaak om den arbeids tijd. De mijneigenaars eischen verlenging van den arbeidstijd, en men weet uit gedacht. Beter dan Goed: DE BESTE (Ingez. Med.) Uit Stad en Provincie. Uit Zuid-Beveland. Het vierjarig dochtertje van den lieer L. de J. uil dc Wilheüminaslraat te Goes is door eeu auto aangereden. Het RISMBK 4NST moet in zijn „Nachtwacht" al zijn talent ten toon hebben gespreid. In dit meesterwerk herkent men Neerlands grootsten schilder Kan een schilder in zijn werk zijn talent als t ware vastleggen, op dezelfde wijze kan een fabrikant in een zijner fabricaten zijn kunde ten toon spreiden. Aldus werd in King pepermunt een product verkregen met zeer bij. zondere eigenschappen. KING-PEPERMUNT Is geworden medicijn en lekkernij iegelijk Deze pepermunt is krachtig en niet acherp, ze is lekker en niet bitter, ze desinfecteert Uw mond, ze brengt U uit - een lustelooze stemming, ze is opwekkend en verkwikkend. King-pepermunt heeft men derhalve eiken dag noodig. King-pepermunt is los persons verkrijgbaar en wordt afgeleveid in zakjes, waarop duidelijk vermeld moet zijn King Extra Strong, zooals ook in ieder tablet moet staan. (Ingez. Med.) gewenscht is, schifting is meermalen hard noodig. Spr. wees er verder op, dat Maastricht te kampen heeft met financi eel© moeilijkheden en het de vraag is of men daar dit jaar zal kunnen medewer ken. De voorz. wees er op, dat ook Vlis- ssingen er financieele uilet sterk voor staat, maar meende toch, dat nader over leg met 's Hertogenbosch en Maastricnt moet plaats hebben. De eerste van deze tentoonstellingen werd in het Grand Ho tel gehouden voor de restauratie, nu zal het daar minder geschikt zijn en zal moeten worden nagegaan oï Vlissingen n goede gelegenheid daarvoor heeft De heer Jacobs meent, dat het ^pa viljoen zoo noodig ook ruimte genoeg biedt. Mevrouw Evers wijst op de moge lijkheid de tentoonstelling ditmaal te Middelburg en dan in het Kunstmuseum te houden. Er zullen dan menscheu ko men, die niet naar Vlissilngen gaan. De voorz wil dit ook wel overwe gen, en voelt er in ieder geval voor om de schilderijen van de permanente len- toonsstelling, die des winslers te Vlissin gen overblijven, ook eens Ie Middelburg te exposceren. De heer II e ij m a n s is van mcennig, dat de tentoonstelling te Vlissingen moet worden gehouden in een tijd. dat er kans is op verkoopen. Te Middelburg heeft men geregeld tentoonstellingen. Nog enkele besprekingen werden ge houden. die minder voor publiciteit ge schikt zijn, terwijl ev op werd gewezen, dat de officieele opening van de per manente tentoonstelling in het badpa viljoen, waarvoor reeds oiïkele stukken zijn ontvangen en andere toegezegd, zal plaats hebben op Zaterdag 15 Mei des namiddags te half drie en dat den Zater dag gekozen is in 'het vertrouwen, dat dan meerdere personen in de gelegen heid zullen zijn de opening bij te wonen. Kunstkring „Tiet Zuiden" Onder voorzitterschap van den heer A. van Woelderen, werd Zater dagmiddag op hel Stadhuis te Vlis- ingen de jaarlijksche algemeen© ver- jadcring gehouden van den Kunstkring „ITet Zuiden". Uit het jaarverslag van den secretaris- penningmeester, den heer Frelier, bleek, dat de gegeven concerten een voordeelig saldo van f 40 hebben opgele verd en dat op de permanente tentoon stelling in het Badpaviljoen voor f628 is verkocht. Dc rekening sluit echter met een nadcelig slot van f55.53. De heer Frelier hoopte dit te kunnen wegwerken door vrijwillige bijdragen, zooals hij het reeds eerder met een grooter tekort volg van een post van f38.50 voor het heeft gedaan. Het tekort was o.a. het ge- plaatsen van een kachel, die door de ge meente gratis was afgestaan. Dit bedrag leek de aanwezigen nog al lioog en werd door den heer M. Laernoes toegezegd door gemeentewerken een specificatie te doen geven rekening werd door mevrouw Evers—Keg en den heer Heijmans na gezien en accoord bevonden, waarop ver slag en rekening werden goedgekeurd. Tot bestuursleden werden lierkozeude heeren G. Bergsma te Zoutelande en L. Heijmans te Middelburg, die beide die herbenoeming aanvaardden- Tn het jaarverslag had 'de secretaris aan herinnerd, dat de Berde drie- jaarlijksche tentoonstelling van dc drie zuidelijke provincies van 24 December lot 3 Januari te 's-Hertogenbosch heeft plaats gehad en thans werd er op ge wezen, dal dit jaar Vlissingen weer aan de beurt is. De heer G. Jacob s, die voor Zeeland jurylid was te 's-Hcrtogenbosch, deed enkele mededeelingeu over het verloop van de tentoonstelling aldaar en zcide o.a. dat toezicht op het ingezondene zeer pens, Sluis; J. J. Tellier, Schoondijke; Jan P. Jacobs, Breskens; A. M. Visser, St. Anna ter Muiden. Niet bevorderd Vier leerlingen. Smeden; A. I. Guerand, Schoondijke, C. B. do Bidder, Oadzaud; M. van Dale, Belranchement, J. C. den Hollander, Schoondijke; J. G. Pleijle, Cadzand, J. Marteijn, Schoondijke; J. Casteleijn, Groede, J. F. Musson, Aardenburg, D. R. de Hondt, Groede; A. A. Quist, Schoondijke, A. Luleijn, Schoondijke; A. Buijsse, Aardenburg, J. J. Schippers, Groede; P. Datthijn, Groede. Niet bevorderd drie leerlingen. Gediplomeerd; Schilderen: W. C. Brakman, Groede, P. Risseeuw, Schoondijke, en M. Goed hals, Schoondijke. Timmeren: I. Kensc, Ooslburg, M. E. Temmerman, WalerlandkerkjeJ. J. van do Plassche, Breskens, J. C. van Looke, Sluis; J. W. Hennekeij, Schoondijke, J. P. Beun, SI. Kruis. Smeden: 0. A. Buijze, Breskens; I. J. van de Vijver, Zutdzande; P. C'. van de "Walle, Schoondijke, M. A. I/eenhouts, Sluis; A. Jansen, Schoondijke, J. A. van Meenen, Breskens; A. Brevet, Oostburg; J. P. Boidin, Ooslburg, N. C. Valk, Bres kens; D. Kolijn, Ooslburg, A. I. Luteiju, Oostburg, en A. J. Verhage, Schoondijke. Toegelaten tot de le klasse 29 leer lingen, namelijk 9 timmerlieden- 6 schil ders en 14 smeden. ONDERWIJS. Te Amsterdam is op 58-jarigen leeftijd overleden de heer J. J. Leijs, oud-directeur der Groen van Prinste- kweekschool te Doetichem en oud- hoofd van 't landbouwonderwijs in Suri name. De heer Leijs was in 1868 te Oost- buig geboren. Hij is onderwijzer geweest te Oostburg en te Ierseke, voor hij als leeraar naar Doetichem ging. Overgang en toelating Ambachtsschool Oostburg. Bevorderd vau de le naai- de 2e klasse Schilderen P. do Winne. Oadzand; L. Provoost, Groede; P. Toussaiut, Cad zand, J. Hennekeij, Schoondijke, W. de Wille, Groede; I. J. de Bruijne, Schoon dijke. Timmeren: Jac. P. Jacobs, Breskens; P. Beun, Aardenburg; P. Babijn, Bier vliet; J. Bossaud, Oostburg; Iz. Lucieer, Retrancliement, A. Baert, Sluis, J. "Seen. SchoondijkeF. de Smil, Sluis; A. Hu- bregsen, Biervliet; J. de Kok, Oostburg, A. Meeuse, Waterlandkerkje. Smeden: W. van de Plas, Schoondijke, I "Brevet, Oostburg; W. Vermeulen, Groe de; J. Jansen, Biervliet; P. Leenliouts, Zuidzande; J. Willcmkens, Sluis, J. van Haneghem, Groede: I Lcenhouts, Schoondijke, A. Bosman, St. Anna ter Muiden; A. Versprille, Oadzand; J. de Zeeuw, RetranchementJ. Buurman, Oostburg; C- A. van der Hooft, Aarden burg; Iz. de Hulster, Breskens; P. Bou- wens, Nieuwvliet. Niet bevorderd twee leerlingen. "Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse Schilderen. M. M. Verschelling, Bres kens; J. J. Pieters, Aardenburg; J. A. I'Leenliouts, Oostburg. Timmeren: L. van DLxhoorn, Oost burg; P. J. Israël, Groede; F. A. 0opj RECHTZAKEN. Door I. A. F., 36 jaar, werkman te Breskens, thans gedetineerd te Middelburg is -cassatie aangeteekend te gen een vonnis van den Politierechter te Middelburg van 23 April 1926 waarbij hij wegens bedelarij is veroordeeld tot een hechtenis van 3 dagen en Tot plaat sing in een rijkswerkinrichting geduren de 3 jaar. Schijnwerpers. Te Winschoten heeft terecht gestaan notaris J. W. A. te Finsterwoidc, ter zake, dat hij gebruik heeft gemaakt als automobilist van schijnwerpers. De kan tonrechter veroordeelde verd. tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Van dat vonnis kwam verd. in appèl. Uit het getuigenverhoor bleek, dat heldere lichten werden ontstoken, toen verd. van zijn laan op den weg reed. Daarna werden die weer gedoofd en toen iets op den weg werd gezien, we der ontstoken. Het O. M en de raadsman waren het er over eens, dat de heldere lichten juist werden gebruikt in dezen om gevaar te voorkomen Geëischt werd vrijspraak. LANDBOUW. Onder voorzitterschap van deu gou verneur der provincie Oost-Vla.indcren zijn Zaterdag naar dc Brusselsche cor respondent der N. R. Crt meldt, de ver schillende commissies van voorbereiding dei- vijfjaarlijksche bloemententoonstel ling van de Gentsche Koninklijke Ver- eeniging voor land- cu tuinbouw geïn stalleerd Besloten is deze tentoonstelling welke evenals de „floralies" in 1923, internationaal zal zijn van 21 tot 29 April 1928 te houden in hel Feestpaleis der ètad Gent, in het park der voormalig© citadel. HANDEL, NIJVERHEID EN YISSCHERiJ. Aan aandeelhouders der N.V. Ilout- haudel v. h. G Alberts Lzn. en Co, te Middelburg wordt naar wij vernemen

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1