KAHREL'5 THEE No. 100. Boodoriag 39 Mpril 1926 169° jaargang, OURANT. ijïj dit nummer behoort een BjjvoegseL BINNENLAND. KAMEROVERZICHT. Eerste Kamer. Zitting Tan. Woensdag. W© hebben in ons vorig nummer reeds een groot deel kunnen vermelden van de diverse onderwerpen bij1 de ver schillende begrootingen aangeroerd. Een daarvan had betrekking op onze provincie n.l. een klacht van den heer Lindeijer over de lange werktijden op den Provincialen stoombootddenst op de [Wester Schelde, die z. i. op den duur gevaarlijk worden voor de passagiers. Minister v. d. Vegte zea echter dat de heer Lindeijer geen juisten in druk maakte toen hij sprak over de lan ge werktijden op de We ster-Schelde. Het kan bij een veerdienst voorkomen, dat een diensttijd van 18 uur gelijk staat aan een werktijd van 6 uur. Op dit oogenblik bestaan daar van 13, tot 16 diensturen, een toestand die niet geheel verkeerd is. Spr. wil echter toezeggen dat hij deze zaak nog eens zal bekijken. Zoo er aanleiding is, zal hij haar bespre ken met het Provinciaal bestuur van Zeeland. Vermeld zij nog dat de heer Ame-1 link een uitbreiding der arbeidswet niet alleen voor winkels maar ook voor kan toren noodzakelijk achtte en voor ver plegend personeel. Minister Slotemaker de Bruine zei dat de invoering geleidelijk moet zijn. Hij hi ad het eerst aan winkels gedacht omdat daar de controle het mak kelijkste is. De regeèring moet met al lerlei factoren rekening houden, bij de ziekenverpleging bijv. met de uitbrei ding van het personeel en kamers daar voor. Bovendien is de arbeidswet niet toepasselijk op inrichtingen van diaco nessen en religieuzen. De andere inrich tingen zouden dan niet kunnen bijven bestaan. De begrootiugen zijn nu alle afge handeld. Tweede-Kamer. Zitting van Woensdag. Na de gister reeds vermelde beslissin gen in verband met de Indische begroo ting kwam de begrooting van Suriname» aan de orde, die, als altijd, aanleiding gaf tot veel wenschen voor verbetering. Het voornaamste punt van het debat was het voorstel-Scheurer tot schrapping van het voorstel om de uu door Neder land te betalen drie ton voor liet tekort (behalve de subsidie van 2.5 millijoen) af te trekken wegens „nadere bezuini ging". Be Minister wijde dien aftrekpost behouden. Maar in de Kamer was een' sterke strooming vóór de schrapping. Heden wordt gestemd- Er zal ook gestemd worden over een motie-Boon tot intrekking van dei mo gelijkheid om extra-functie op te dragen aan leden van de rechterlijke macht. Avondzitting. Speciaal belegd tot het ophalen van belangrijke onderwerpen die bij de over haaste begrootiiigsbehandeling zijn aan gehouden. Dezen avond was Justitie aan de beurt. Er waren veel onderwerpen, maar het belangrijkste daarvan was toch wel de huwelijkswetgeving en de rechten dei- vrouw waarover Minister Donner in de M. van A. zei de voorstellen van de com missie-Limburg af te wachten. Maar het christelijk huwelijk1 mag niet worden aangetast. Dat was raej, Meijer (r k.) geheel niet hem eens. Maar ook mei behoud daarvan kan er veel verbeterd worden in ae positie der gehuwde vrouw. flfeetl verder ging mevr. Bakker Nort (v. d.) die een huwlijksrechl wenscht, gevend een positie aan de vrouw naast den man. De heer Knottenbelt (vb.) con stateerde, dat de beslaande toestand nie mand bevredigt. Maar niet alleen ten opzichte van liet vermogensrecht. Het beste is natuurlijk een regeeringsont- werp. Anders kome men lot een initia tief-ontwerp door samenwerking van verschillende partijen. Ook mej. Katz (c. h.) hoopte op spoedige herziening. Een ander onderwerp was het toe zicht op opvoedingsgestichten, naar aan leiding van het gebeurde op de Glind- horst, door de lieeren Kleerekoo- per en v. d. Heide ter sprake brack fr. Terder de auteurswet. De heer Snoeck IIenkemans vroeg spoedige behandeling van hel reeds lang bij de Kamer liggend ontwerp op muziek- autewsrecht, dat de onpartijdige rechten in de plaatst stelt van liet auteursrechts- burear*. PROF. VAN ROYEN OVER ZIJN AFTREDEN. Prof. v. Royen heeft aan de N. R. Crt. een uiteenzetting gegeven van de reden van zijn aftreden als minister. Hij was van meening, dat vóór men beslist over samenvoeging van Marine bij Oorlog, eerst de zeer noodigc reorganisatie bij Marine moet geschieden. En daarvoor is het noodig te weten welken invloed Ide splitsingsplannen op het beheer zullen hebben. Deze opzet is absoluut onvereenigbaar met de behandeling op korten termijn van het nog aanhangige ontwerp-Pop van '20 inzake de samenvoeging. Een over ijlde samenvoeging zou liet ergste doen vreezen voor de gevolgen. De ver antwoordelijkheid hiervoor heeft prof. v. Royen gemeend' niet op zich te kun nen nemen. UITOEFENING DER GENEESKUNST. Hel verslag der Commissie uit de Tweede Kamer, in wier handen het wetsontwerp is gesteld, bevattend nadere voorschriften ten aanzien van de uitoefe ning der geneeskunst, vermeldt dat één lid ernstige bezwaren had, en den voor keur geeft aan den liuidigen toestand. De overige leden der commissie kon den zich met het wetsontwerp wel ver eenigen. Hierbij wordt slechts rechts kracht toegekend aan hetgeen in het particuliere leven is opgekomen Wan neer een geneeskundige een gevaar is voor zijn patiënten, is het onverant woordelijk, dat hij bevoegd blijft de praktijk uit te oefenen, gedekt door zijn eenmaal verworven rijksdiploma De rechtspraak van de tuchtcolleges, ingesteld door de Mij. tot Bevordering wilden ook deze leden niet onderschat ten; die colleges verrichten zeer nuttig werk, maar de resultaten zullen steeds onvolkomen blijven, omdat de mogelijk heid bestaat, dat de minder goede ele menten geen lid der Mij. zijn en dus niet onder het bereik dier colleges vallen, en wanneer zij wel lid zijn, zij zich door uittreding aan de uitspraken kunnen ont trekken. Dat in liet ontwerp geen beroep op de rechterlijke macht is toegekend, acht ten zij geen overwegend bezwaar. DE GEWESTELIJKE UITBREIDINGS PLANNEN. Gistermiddag heeft in het gebouw van het departement van arbeid, handel en nijverheid de installatie plaats gehad van de bij gemeenschappelijke beschikking van de ministers van arbeid, handel en nijverheid, van binnenlaudsche zaken en landbouw en van waterstaat ingestel de commissie voor de besludeering van het vraagstuk van gewestelijke uitbrei dingsplannen, en lot het advisceren van maatregelen, die zouden zijn te nemen om vaststelling en uitvoering van zoo danige plannen te bevorderen Minister Slotemaker de Bruine hield de installatie-rede, waarin hij er op wees, dat de bij de wel van 19 Febr. 1921 gegeven voorschriften der Woningwet niet voldoende zijn geweest voor de veel verder reikende behoef tea „De gestadige groei van de bevolking in eenige landsdeelen had geleid tot een huizenhonger, die cultuurgrond en natuurschoon al meer dreigt te verslin den, en te veel bevredigd werd slechts door steenmassa's, meer of minder naar eischen van utiliteit of aeslhetica op getast. Armoede aan natuur werd een schrikbeeld van armoede van het stads leven. Daarenboven stelt het verkeer al hoogere eischen en hebben land bouw, handel en industrie behoeften, waaraan een gemeente alleen bezwaar lijk kan voldoen." Tegenover dit alles, rijst de nuchtere vraag, naar hetgeen voor Nederlandsche toestanden en levenspractijken voor de verschillende belangen, die hier in het geding komen, noodig is, zoowel afzon derlijk als in onderlingen samenhang en waardeering. En achter die vraag slaat dan deze anderein hoever moet de Rijkswetgever hierover nieuw recht vast stellen of de Landsregeering maatrege len treffen I De voorzitter der commissie, mr. L. N. Roodenburg, beantwoordde de rede het Nieuws van den Dag, dat reeds het bezit van de Telegraaf is. Het Handelsblad van gisteravond meldt echter, dat het deze „canard" den nek moet omdraaien, daar het geheel op fantasie berust Uit Stad en Provincie, HANDELSBLAD EN TELEGRAAF. Het Volk maakte dezer dagen meld in; van een loopend gerucht volgens hetwelk de Telegraaf onderhandelingen voert met het Handelsblad om dit blad over te nemen. In aansluiting daaraan wist Hel Volk gister mede te deelen, dat de Telegr. het hotel en café Suisse in de Kalver- straat heeft gekocht, dat van achteren grenst aan het vroegere gebouw van Uit Vlissingen. De plechtige herdenking van den 250sten sterfdag van Michiel Adriaeus- zoon de Ruijler in d© Nieuwe Kerk te Amsterdam, werd heden ook bijgewoond door den burgemeester van V lis sin- gen, den heer C. A. van "Woelderen, tevens als commissaris van de De Ruij- terschool. Hij legde namens het gemeen tebestuur en genoemde school twee kransen op het praalgraf van den zee held neer. Ook de afdeeling Vlissingen van de Kon. Vereeniging „Onze Vloot" was bij de plechtigheid Vertegenwoordigd door een bestuurslid van genoemde afdeeling, den heer F. 0. Wijsveld. Heden herdenkt de heer J. F. Ster zenbach, te Vlissingen, metaalscha ver in de Machinefabriek der Kon. Maat schappij „De Schelde", den dag, waarop hij voor 50 jaar als leerling bij de maat schappij in dienst trad op 15-jarigen leeftijd. Hij is de eerste onder het per soneel van de Schelde wien die eer te beurt Viflt, tot nu waren er wel hon derden, die 25 of 40 jaar in dienst waren Hedenmorgen werd dq jubilaris per auto van zijn woning afgehaald en met zijn oudsten zoon, die ook op de fabriek werkzaam is, tc half twaalf op het kan toor ontvangen door de directie, de bei de hoofdingenieurs, den ingenieur van den werktuigbouw en den werkmeester der machinefabriek. De oudste directeur sprak den jubilaris in zeer waardeeren- de woorden toe, omjer aanbieding van een enveloppe met inhoud. In de machinefabriek, waarheen de heer Sterzenbach zich vervolgens begaf, hadden de bazen en de ongeveer 300 werklieden dier afdce'ing. zich opgesteld en voerde de werkmeester, de heer C. M. Kok, het woord en bood namens ingeni eurs, bazen, administratief personeel en werklieden in de afdeeling machinefa briek, een gouden horloge met inscrip tie en gouden ketting en een mooie» prismakijker aan. Namens de leerlingen der aan de ma chinefabriek verbonden leerschool, voer de de leerling N. C. Pol het woord en bood namens allen een fraaie tabakspijp De gehuldigde dankte met enkele woorden voor liet gesprokene en de aan geboden geschenken. Bij zijn thuiskomst vond de jubilaris nog een fraaie mand met bloemen, even eens van het personeel. Hedenavond zal hel muziekgezelschap ,Ons Genoegen"'den heer Sterzenbach :eu serenade brengen. Woensdagmorgen I's het stoffelijk overschot van den hoofdconducteur hij de Ned. Spoorwegen H. Gocdbloed, uit Roosendaal, die Zaterdagavond aan het C. P.-stalion te Rollerdamtop zoo nood lottige wijze om hel leven kwam, van uit Rotterdam naar Vlissingen over gebracht, waar hel ter aarde wordt be steld. Tijdens het oponthoud van den trein le Roosendaal van 10.4711.00 werd aldaar namens het personeel een krans op de kist gelegd, alsook een van dé organisatie, waarvan G. lid was. "Een deputatie van het personeel Üit Roosen daal maakte de reis verder mee naar Vlissingen, teneinjle aldaar mede de laat ste eer te bewijzen, Te Vlissingen is bij de famiflie bericht ontvangen,, dat de 22-jarige A. J. Vader, diende als 3den officier aan boord van het s.s. „Silvanus" op S April j.l. bij de aanvaring op de Mississippi om het leven is gekomen. Üit W al eiker en. Woensdag had le Souburg een propagaudavergadering (plaats van de Nal. Olm. Geheel Onthoudersvereeniging eij, de afdeeling Plaatselijke Keuze, in „Rehohoth". De voorzitter der eerstge noemde vereeniging, de heer Holle stel le, opende de vergadering met gebed en stelde in het licht deze vergadering be legd is door twee vereenigingen, dio het zelfde doel beoogeu, maar de manier om tot dit doel te komen, is zoo geheel verschillend. Gelukkig zijn alle bezwa ren overwonnen eu thans is men hier te samen om de gedachten bezig te houden met datgene, wat in het godsdienstig en maatschappelijk leven zulk een storen- den invloed uitoefent. Men hoopt dat er rijke vruchten gezien mogen worden van deze vergadering in het dagelijksch leven, ook voor de aanstaande feestda gen. Be verdere leiding gaf hij aan don heer J. Willemse, voorz. van Plaatselijke Keuze, over. Vervolgens werden een tweetal refera ten geleverd, twe© voordrachten gehou den en een tweetal samenspraken ge daan, getiteld: „ook propaganda" en ,,'n duro les", üit alles bleek het verder felijke van het drankmisbruik. De voorz. van PI. Keuze eindigde met dankgebed. Uit Tholen. Maandag 10 Mei a.s. bezoekt de Commissaris der Koningin de gemeenten Poortvliet, Scherpenisse, St. Maartensdijk en Stavenisse. Men meldt ons uit St Maar tensdijk: De Provinciale Staten van Zeeland be sloten in de zomerzitting van 1925 voor- loopig af te zien van de totstandkoming van 'een provinciaal wegennet maar droegen Ged. Staten op, wanneer de provinciale geldmiddelen zulks toelaten, voorstellen te doen tot verbetering van die wegen welke daarvoor meer bizon der in aanmerking komen. Tot die wegen hehoort de weg, loo- pendc van de kom der gemeente Scher penisse af door de gemeente St. Maar tensdijk naar den provincialen steiger le Stavenisse, zulks in verband met de toekomstige overneming van den Rijks weg op Tholen door de Provincie. Volgens opgemaakt plan zou er een Idinkerbaan komen van 4 M. breed en een rijwielpad. De totale kostén der ver betering worden geraamd op f320 000, hieronder begrepen de uitgaven van grond- en dij kaan koop voor de beuoo- digde verbreeding ad f.26.100. Ged. Staten verklaren zich bereid aan de Staten voor te stellen een subsidie te verleenen voor deze verbetering over eenkomende mei de helft van de totale som der verbeteringskosten. Het overblijvende gedeelte van het voor de verbetering bcnoodigde bedrag zou over de betrokken onderhoudsplich tigen moeten worden omgeslagen. Wanneer de weg gereed zal zijn, neemt de Provincie dezen in beheer en onderhoud over op voorwaarde dat door de tegenwoordige onderhoudsplichtigen 50 pet. van het onderhoud aan de Pro vincie wordt gerestitueerd. De hierbedoelde weg, voor zoover lig gende binnen het territoir van deze ge meente, is in beheer en onderhoud bij het Waterschap St Maartensdijk. De gemeenteraad van St. Maartensdijk meende in zijn gehouden vergadering ten dezen opzichte geen financieele offers lq mogen brengen. De beslissing van het genoemde wa terschap moet nog worden afgewacht. UirZeenwscb-Vljinderen O D. Tusschen Terneuzen en Sluiskil ter hoogte ongeveer van de staalfabriek wilde de automobilist v A. van Sas van Gent een voor hem rijdenden motor voor bijrijden en gaf hiertoe signalen. Waar nu de motorrijder dit niet hoorde en dientengevolge zijn zelfde richting hield wilde de auto hemi passeeren, en reed ge deeltelijk naast den rijksweg Waarschijn lijk wal te veel landwaarts, schaafde de auto langs een boom, om daarna tegen een hoop steenen te rijden met het ge volg dat de auto kantelde en zeer zwaar werd beschadigd. De heer v. A. liep een kwetsuur aan het hoofd op en kon naar verbonden te zijn, zich per fiets naar Sas van Gent begeven De auto was een mooie wagen en onlangs door den berijder aangeschaft. De schade is groot. Toen de slager V. te K o e w a c h t een dezer dagen des morgens in zijn slachthuis kwam, ontdekte hij dat in den afgeloopen nacht pngewönschte per sonen een bezoek hadden gebracht. Bij nader onderzoek vermiste hij een kwart gedeelte van een rundrookvleesch en rookworst, ter waarde van ongeveer f50, bovendien had men zijn rijwiel van een belastingmerk ontdaan Door de politie werd aan de door de dieven achtergelaten voetindrukken lucht gegeven aan een speurhond, die de op sporingsambtenaren in de richting van een aangrenzend bouwland voerde, waar een rijwiel werd gevonden, dat bleek toe te behooren aan een Belgischen douane Ie Koewacht verblijvende, alwaar men dat rijwiel in den zelfden nacht had ont vreemd, met nog een ander rijwiel. Iets verder op een weiland trof men het ontvreemde rundvleesch aan, waai de beste hapjes waren afgesneden en medegenomen. In een op de grens lig- genden poel trof men aan het frame van een rijwiel, hetwelk bleek toe te be hooren aan zekeren v. B. te Koewacht, alwaar het tegelijk met het rijwiel van den Belgischen douane uit een schuur was ontvreemd. De daders van deze uiterst brutale 1 diefstallen zijn tot nu toe piet ontdekt DE BESTE Verkrijgbaar voor engros en detail hj de firma Gebr. STEENLAND, Station straat MIDDELBURG. (Jng. Med.j KERKNIEUWS, D s. II. Jonker, f Na een langdurige ziekte is heden nacht alhier overleden ds. II. Jonker, predikant bij de Ned. Ilerv. Gemeente alhier. De overledene werd 23 Juni 1857 te Nijeveen geboren en werd m 1882 na volbrachte studie le Utrecht candidaat in de theologie In hetzblfde jaar reeds deed hij zijn intrede te Steeu- wijkerwold op 6 Augustus. In 1886 ging ds. Jonker naar Hollen, in 1888 naar Nijbroek om in 1893 ten tweede male zijn intrede te doen te Holten. Na 5 jaar verliet Jiij die plaats weer om te Haltum het prcdikanlaiuht te aanvaarden. Daar zou hij ook slechts 3 jaar blijven. 23 Juni 1901 deed hij al hier zijn intrede Bijna 25 jaar heeft de overledene dus hier de belangen der Ned. Ilerv. Ge meente behartigd op zijn eenvoudige wij ze. Zijn grooten eenvooud bleek o.a. bij zijn 40 jarig ambtsjubileum op 6 Aug. 1922, toen op zijn dringende wensch al leen in den kerkdienst van dien dag het jubileum herdacht werd Ook buiten den engeren kring van de kerk., heeft de overledene zich ver dienstelijk gemaakt, en dan denken wij het eerst aan zijn groote liefde voor de stichting .„Kinderzorg". Tal van jaren heeft ds Jonker met groote toewijding het secretariaat waargenomen en in de jongste jaarvergadering was een schrij- van van hem ingekomen, dat hij door zijn gezondheidstoestand verplicht was deze betrekking neer te leggen De Vereeniging tot behartiging van de belangen van den dienstbaren stand, ver liest in ds Jonker, haai* voorzitter, diie telken jare op ziilkeen aangename wijze de getuigschriften voor 10 of meer jari gen dienst, uitreikte De overledene had het jVlan tegen Augustus emeritaat aan te vragen en 6 Augustus, den ciag waarop hij 41 jaar predikant zou zijn. arschcia van de ge meente te nemen Het heeft niet zoo mogen zijn. Maandag zal hel stoffelijk overschot ter aarde worden besteld te Kolderveen (Drenthe.) De verdiensten van den overledene werden o.a. erkena door zijn benoeming tol rulder in de orde van Oranje Nassau. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Aan de op Vrijdag 7 Mei door de Gem. Zangverecniging te Vlissingen te geven uitvoering van de „Eldas" zul len als solisten meewerken mevr. B. Hendriks©—Versloot, Amsterdam, so praan; mej. R. Brockmann, VGraven- hage, alt, Theo Floury, 's-Gravenhage tenor, Adr. Hollaers, Eindhoven, bas. ONDERWIJS. Voor het theoretisch gedeelte van hel le Rotterdam gehouden examen voor ondgrwijzcres aan christelijke bewaar scholen (akte A) slaagde mej. ^L. van Wouwe te Vlissingen. Benoemd tol onderwijzer aan een Chr. school te Charlois de heer J. Ok- kerse te W e ra e 1 d i n g e. Bevorderd aan de universiteit te Amsterdam tot arts de heer II. A. van der Weduwen geb. te Oosterland. Geslaagd voor voorbereidend exa men bouwkundig opzichter de heer A'. A Leenhouts te Oostburg. LANDBOUW. Het bestuur der coöp. Melkinrich ting en Zuivelfabriêk Walcheren te Mid delburg deelt mede dat zij gaarne aan belangstellenden ter bezichtiging stelt haai- nieuw bedrijf aan den Poelenda- lensingel. 'Waar reeds vele aanvragen tot bezichtigen zijn ontvangen, zou het ge- wenscht zijn tijdig bericht te zenden, waarna de directie de groepen kanin- deelen.

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1