beuks.noteering van heden. AMSTERDAM, 26 April. (Slotkoers.) 6 pet Nederland 1923 102 vijftien zes tiende, 6 pet. Nederland 1922 106 vijf zestiende; 5 pel. Nederland 1918 100',.., 4i/2 pel. Nederlan 1917 98%2% J>ct. Ne- derl. W, Schuld 62%, 3 pet. do Oblig. 74%; 3 pet. d>> Certif 74. Cert Ned. Hand. Mij. 141%. Aand. Ned ïnd. Ilandelsb. 161; Vaud Kolo niale Bank 197%; Koninkl. Petrol Aand. 393%—399%, Gecoas. Hollandsche 180% Cull Mij. Vorstenlanden 171; ITandclsv. Amsterdam 6541/»657; Javasche Cultuiu' 348349%, Aand. Deli Maatsch. 385%^ 388; Amsterd Rubber 336%337. Ned. .Luierik. Vaart PP/?; Ned. Scheep- vaartunie 1691/2; Kon Ned Stoomb. Mij. 78%. Gouda A. 295, Philips A. 360, Jurgens A 163; Anaconda 90%, Steels 122%, Erie .32%, Union Pacific 118%, Common Ma rine 10%; Prefered do. 40%: Mexwel Land Cert, v Inc. Bonds 16%. Prolongatie 3 pel Russen Obl 1880 2 negen zestiende; Consols 4%Hope 3 vijf Srcsliende Markt sluil lusteloos. Wisselkoersen Londen cheque 12,10%; Berlijn 59.27; Parijs S.33. Brussel 8 94. Dollar Cable 2.48% WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninklijk Ned. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 26 April. Hoogste barometerstand: 775 2 te Abisko Laagste barometerstand: 751.7 lo Yarmouth. Verwachting van den avond van 26 tol den avond van 27 April Matige Z.W, tot Z. O wind, zwaar be wolkt met tijdelijke opklaring, waar schijnlijk regen of onweer, weinig ver andering in temperatuur. Thermometerstand alhier des morgens; 9 uur 54 gr.. 1'2 uur 56 gr., 3 uur 56 gr- bem in den rug drong. Zijn toestand liet zich zoo ernstig aanzlfjn, dat hij di rect naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom moest worden vervoerdwaar langs opcratieven weg de restanten van het hout moesten worden verwijderd. Ondanks 't ernstige bloedverlies, was de toestand Donderdagmorgen redelijk. (Z. Nsb.) Uit Z ©e n w a cü-V laanderen O. EK Hel is de Bergmgsmaalschappij van Amsterdam gelukt het te Mcdemblik lek gestooten klipperschip „Dorothea" van Tcrneuzeri" met stoompompen vlot te krijgen Het vaartuig zal naar Enkhuizen worden gesleept. Uit Zee uxvs ch-Vlaa aderen W. D. Onlangs werd te Oostburg een rijwiel ontvreemd, dat met meerdere an dere voor een herberg stond. Toen nu dezer dagen een koewachter langs het uitwateringkaaaal onder Relranche- rnenl liep. ontdekte hij een trapper van een rijwiel, die boven het water uitstak. Toen hij het voorwerp uit hel water trok, bleek het een frame van een rijwiel te zijn. Met deze vondst stelde hij de politic in kennis, die meende, ge zien de plaats waar het rijwielonderdeel werd gevonden, een onderzoek te moe ten instellen ten huize van zekeren V., die in de onmiddellijke nabijheid van de vindplaats woont Verborgen onder slroo in een schuurtje ontdekte men verschillcude rijwielonderdeelen. Vervol gens inspecteerde men het rijwiel van V.. die ie Sluis werkzaam was en ont dekte men, dat aan dat rijwiel een ach terwiel was bevestigd, dal behoorde tot de fiets die te Oostburg was ontvreemd. Ontkennen was nu niet meer mogelijk. V. bekende hel rijwiel te hehben ont vreemd Met eenige onderdeelen daarvan zijn eigen „karretje'' te hebben „opge knapt en het frame van het gejaagde „zwijntje" in het uitwaleringskanaal te hebben weggeworpen. KERKNIEUWS. Verklaring van Ds F. G. Petersen. Ce buitengewone vergadering der clas sis Winschoten der Gercf. Kerken van j.l. Donderdag heeft volgens „De St." aan ds. F. G Petersen, Icgerpredikant te Bloemendaal. <ie volgende verklaring ter onderteekenmg voorgelegd De ondergeteekende. ds. F. G. Peter sen verklaart le. dat hij met zijn optreden 111 de schismatieke kerk van Amsterdam-Zuid op den Zondag, nadat door de Gen. Sy node dr. Geelkerken en de overgroote meerderheid van de kerke raad sleden wa ren afgezet met bedoeld heeft uit le spreken, dat hij de dogmatische beslissing der Gen Synode m de zaak-Geelkerken niet zou deelcn maar cTat bij integendeel met deze beslissing volkomen acooord gaat 2e. dal hij erkent, ooor zijn optreden aldaar een kerkrechtelijke fout te heb ben begaan, waarover hij gijn leedwezen uitspreekt 3. dat hij aan "de Classis de verzekering' geeft, zich niet op nieuw aan deze fouten I te zullen schuldig maken. Ds Petersen had geen bezwaar "deze verklaring te onderteebenen, zoodat de Classis zich voldaan verklaarde. Ned Hert. Kerk. Aangenomen het beroep naar IJmui- den, door ds. H. J. Dijckmeester te Welsum. Geref. Gem. Bedankt voor het beroep naar Tholen door ds. J. Fraanje le Barneveld. DE BEROEMDE ZWOLLENAAR Thorbeoke begon zijn staatkun dige loopbaan in 1844, toen hij behoorde tot de 9 leden der Tweede Kamer, die een voorstel tot Grond wetsherziening indienden. Van hem is afkomstig het gevleugeld woord „Maak iets af". Het devies heeft hjjj in zijn eigen werk zóó consequent doorgevoerd, dat de wetten, die door zijn arbeid in het Staatsblad zijn verschenen, thans nog bijna ongewijzigd van kracht zijn. Blijvend succes is alleen te ver krijgen, wanneer men zijn werk zóó heeft voltooid, dat er in ieder opzicht niets meer aan ontbreekt eerst dan kan men zeggen, dat het „af" is. Onvoldoende fabricatie en min derwaardige samenstelling kunnen bij pepermunt veroorzaken, dat dezescherp of bitter smaakt. Hoe geheel anders is het bij King- pepermunt. Aan de samenstelling en fabricatie van King-pepermunt ontbreekt niets, die zijn „af", zoo als deskundigen getuigen. De heer lijke smaak en geur van King- pepermunt zijn daarom ook niet te evenaren. In ieder tablet staat King extra Strong. (lngez. "MetL) kunst en wetenschappen. - Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, geeft de Ylissingsche Orkestver- eeniging, onder leiding van mevr. R. Brand -Bekker, Vrijdag 30 April, des avonds te 8 uur, een concert in het Grand Hotel Britannia te Yiissingen. Solist voor dit concert is de heer J. Samehtini, solo-cellist uit Londen. Uit gevoerd worden werken van Beethoven, Grieg, Chopin, Servais. Popper, Handel en Meijerbeer. Het concert is tijdig geëindigd, zoodat men nog van de electrische tram ge bruik kan maken: Het oude Ambachtsheerenmiis te Bruinisse wordt, naar men aan de N. R. Crt meldt, gesloopt Het heeft een gevel, dateerend van 1663. met anker, eenvoudig bovenlicht en vier röcococon- soles. Boven de deur is in bergsteen uit gehouwen het wapen der familie de Jon ge Inwendig is aanwezig een half poortje met kop (1663) en een kamer met be schilderd houten plafond (midden XVIIIe eeuw.) SPORT. Voetbal. Gisteren had Zeelandia wieer een thuis wedstrijd te spelen van "de promotie competitie der derde klasse en wel tegen Hero uit Breda. Niettegenstaande "het Zeelandia-elftal heslist sterker was dan het Bredasche, kou net niet tot doelpun ten komen en het liep reeds zeer tegen het einde, toen de stand nog steeds 0—0 was. Toen echter kende de scheidsrechter een strafschop toe en daardoor maakte Hero het eenige punt van den wedstrijd. Zeelandia Jiad dus een verlies van 0—1 te' boeken. Voor dezelfde competitie had de wed strijd Bergsche Boys—D. E. V. O. 0-0 tot uitslag Voor de tweede ldasse speelde Vlis- smgen op eigen veld gelijk (2—2) tegen Breda. Voor de derde kiassc moest Goes als gast Stavast ontvangen, doch die was niet opgekomen. Verder hadden in de afdeeiing IV de votgende wedstrijden plaats le Klasse Wilhelmina—M. V. V. 1 2, Promotie 2de klasse Roosendaal—P S. V. 0-3, M Z. iM. - De Valk 2-1. Voor het Kampioenschap van Neder land werden gespeeld Feyenoord— En schede 23, Stormvogels—Be Quick verkeerswezen, post en .telegrafie. De besteller P. A. G. de Jonge van het post- en telegraafkantoor te Middelburg is met ingang van 1 Mei a s. verplaatst naar het post- en te legraafkantoor te Zierikzee. nagekomen berichten. EEN HEVIGEN STORM. PRAAG, 26 April V.D. Gister woedde een hevigen storm. Er is groote 111a- terieele schade aangericht Verscheidene booten op de Moidau zijn gezonken. Eenige personen werden gewond. ROMli, 26 April V.D: Tengevolge van den hevigen storm is de koepel van de sterrenwacht van het Vaticaan bescha digd. Ook tairijke huizen kregen schade. In Napeis is een schip geladen met 1000 zakken cement gezonken. landbouw. De cursus in motorkennis van den kring Walcheren der Z.L.M. In een der lokalen van de Ambachts school alhier had Zaterdagmiddag de eindles plaats van den cursus in motor- kennis, gehouden vanwege den Kring Walcheren der Z. L. M. Nadat de leider van den cursus, de he<*r 15 Visscher, de cursisten eenige vragen had gesteld, waaruit bleek hoe ver zij vorderingen hebben gemaakt, nam de voorzitter van den Kring, de heer jhr. P. J. Boogaert, het woord en zeide weer met belangstelling deze eind les te hebben gevolgd. De beantwoor ding der vragen heeft een goeden in druk gemaakt, spr. wenscht de deelne mers geluk met het behaalde succes. Zij zijn nu echter nog geen gediplomeerde monteurs. Zij zullen alleen de oorzaken van storingen kunnen vinden en klei nere zelf herstellen. Dank brengt spr. aan het bestuur der Ambachtsschool, dat weer een lokaal afstond, en aan de hee ren, die tot het geven van practische lessen in staat stelden. Dank ook brengt spr. aan den heer Visscher voor de wijze waarop hij ook dezen cursus weer leid de. Aan enkele der deelnemers kan geen getuigschrift worden uitgereikt, spr. hoopt dat rij nog eens terug zullen ko men. Hierna reikte hij het getuigschrift uit aan de heeren: J. A. Tavenier, «T. A. Stoopman, A. J. Freekenhorst, A. F. Lorier, J. d"e Bree, 0. B. de Quartel, F de Bruin/, P. Landsman, D. G. Remiju, allen te Middelburg; L. A. Nyrinck, W. Dekker, H. Mijnsbergen, C. de Kuiper, F. Bol len, allen te Vlissingen; P. Nieuwen- huise, J. van Zweeden. W. J. Brouwer allen te Goes, W. Fcrdinandusse te We- meldinge, J. H. L. Oele, Serooskerke; J. Bosselaar, Meliskerlce, J. Vos, Aagte- kerke, A. de Steur, O. en W.-Souburg; H. Brasser, N. en St. JoosJand, J. Won- dergem en S. Maas, beide le Vrouwe- polder. Aan 5 leerlingen kon geen getuigschrift worden uitgereikt, terwijl 2 herexamen zuilen moeten doen. De heer 0. 'Stevens, Rijkslandbouw- consulent voor Zeeland, tc Goes, wees er o.a. op, dat hier een prachtige samen werking is tusschen stad en platteland op dezen cursus eji hij hoopt dat dit idee meer en meer doorwerkt, men moeit elkaar heler leeren begrijpen. Spr, hoopt verder dat het boerenelement op dez© cursussen zal toenemen, want het ge bruik van motoren is voor den landbouw van groote beteekenis. Zeeland heeft nog heel wal in te halen op het gebied van toepassing der mechanische beweeg kracht. De meerdere mechaniseering van de landbouwbedrijven is noodig, ook met het oog op de dure arbeidskrachten, en de hoop is gevestigd op de jongere ge neratie. Zij zal niet bang meer zijn de motoren te gebruiken zooals vele oude ren, als zij cr kennis van bezit. De heer W. F. van Mcerendonk, districtscommandant der Rijksveldwacht, bracht dank voor de uitnoodiging hem gezonden deze eindles bij te wonen, daar hij in verband met den cursus, die bin nenkort zal beginnen op initiatief der Kon. Ned. Automobiel Olub voor politie mannen, eens wilde weten, wat er op zulk een cursus geleerd wordt. Namens de cursisten voerde de neer J, A. Tavenier het woord en bracht namens allen dank voor de ontvangen lessen De cursisten waren te verdeelen in 3 groepen. Ten eerste menschen uit de praktijk, ten tweede de jongelui, die met motoren veel te maken zullen, krijgen, en ten derde een heel© kleine groep, waartoe spr. behoort, die alleen uit belangstelling den cursus volgden Spr deed dit omdat hij het onaangenaam vond steeds motoren te zien en er over te hooren spreken, zonder er zelf iets van tc weten. Namens allen brengt spr. hartelijk dank aan 1 den heer Visscher voor zijn lessen en aangedamen omgang en biedt hem als souvenir een lcilomctor- lellef- voor zijn Ford aan. De heer Visscher bracht dank aan het bestuur van den kring, aan dat van de Ambachtsschool, aan de heeren Ste vens en van Mcerendonk, en niet het minst aan den heer Tavenier voor zijn woorden van waardeering en üan alle cursisten voor het aangeboden geschenk. onderwijs. Benoemd tot onderwijzer aan een Chr. school te Stadskanaal, de heer Joh. Geensen te Middelburg De heer J. M. de Feijter, geboortig le Stavenissc. komt voor resp. ah uo. 1. 2 en 3 op 3 voordrachten voor hoofd eener openbare school le Den Haag. Benoemd tot onderwijzeres aan de Christelijke Nationale school te Axel, mej Suz. Molennaar le Aardenburg. LAATSTE BERICHTEN. BEURSO VERZICHT. AMSTERDAM, 26 April 3 uur De aandacht werd in hoofdzaak aan de Rubberwaarden geschonken, hoewel dit niet resulteerde in grootei omzetten. Tocli werden de rubberfondsen hooger afgedaan in verband met de vcrhoogjng der rubberprijzen te Londen naar aanlei ding van de besluiten van het Britsch Dep. van Koioniên inzake de bespreking der rubberproductie. Op de olieafdeeling ging iets om in Koninklijken, die enkele punten avan ceerden. Bij matigen handel heerschle voor sui kerwaarden een vaste stemming. Tabakken kalm Sumatrasoorten bewo gen zich op ouregelmalige wijze. Indus- trieelen: Jurgens prijshoudend. Prolongatie 3 pet. •WISSELKOERSEN. •AMSTERDAM, 26 April 3 uur. De cijfers tusschen haakjes zijn de koersen van Zaterdag: Londen 12.10y8 (12.10y8). Berlijn 59.27 (59.29). Parijs 8.33 (8.37%). Brussel 8.94 (8.84%). Zwitserland 48.10 (48.07%). "Weenen 35.20 (35.17%). Kopenhagen 65.20 (65.10). Oslo 53.80 (53.47i/2). Stockholm 66.70 (66.65). New-York 2.48% (2.48 vijftien zes tiende). BOOS WEER. In den namiddag tot middernacht heeft het in Londen hard geregend. In Schot land viel zelfs sneeuw. Door de stormen is de dienst Ostende-Dover gestremd, terwijl de VÜssinger maildienst 4 uur te laat vertrok. Uit Centraal Frankrijk worden tevens sneeuwstormen gemeld. Tengevolge van een cycloon in Rome en Milaan zijn twee personen gedood. DE VREDESONDERHANDELINGEN IN MAROKKO. PARIJS, 26 April. V.D. Uit Oudjda wordt gemeld, dat generaal Si man de conferentie van heden met het volgende voorstel zal openen: Uitwisseling der gevangenen, tegelijkertijd met het afzen den der Roode Kruis commissie. Bezet ting der strategische posities. Ontwape ning van de opstandige stammen. Vor ming van een gemengde politiemacht. De verbanning van Abd el Krim. Het er kennen van den autoriteit van den sultan van Marokko en de organisatie van het Riff zullen later "worden besproken. Gehoopt wordt dan in den loop van deze week overeenstemming zal wor den bereikt. PARIJS, 26 April V.D. De Fransche en Spaansche regeering hebben besloten de besprekingen te Oudjda niet langer te voeren dan tot t Mei. Als op dien dag geen overeenstemming is bereikt, zal het offensief aanvangen. DE VOLKENBOND. Dr. Benesj, de Tsjecho Slowaksche minister, heeft verklaard, dat 't in de September-zitting van den Volkenbond nog wel tot velerlei moeilijkheden zal komen, doch hij hoopte, dat tegen de toetreding van Duitschland geen noe menswaardige hinderpalen in den weg zouden staan. DE FRANSCHE SCHULDEN AAN ENGELAND. PARIJS, 26 April V.D. Het mi nisterie van financiën deelt mede, dat een voorloopig accoord bereikt is met Churchill, den Britschen kanselier van de schatkist, in zake de eerste betaling aan Engeland, voor dit jaar, hangende de definitieve regeling der schulden. OVERREDEN. Gisteravond passeerde de heer Th. G. uit Zevenaar per auto het dorp Wieken, toen plotseling een 4-jarig zoontje van den arbeid A. H. den weg overstak. Het kind werd gegrepen en levensgevaarlijk gekwetst. Den bestuurder treft geen schuld. DE FRANSCHE BEGROOTING. PARIJS, 26 April V.D. Voor de tweede maal heeft de Kamer de Begroo ting met 417 tegen 153 stemmen aange nomen. Thans gaat zij weer naar den Senaat om tenslotte waarschijnlijk reeds Woensdag na een nachtzitting bij de Ka mer terug te komen. ITALIË EN TURKIJE. BERLIJN, 26 April V.D. De Turk- sche gezant te Rome heeft volgens een bericht uit Parijs Zondag bij Mussolini stappen gedaan in verband met de ge ruchten over een a.s. Italiaansche actie tegen Turkije. Mussolini dementeerde alle geruchten en verklaarde daarentegen dat Italië de economische betrekkingen met Turkije wenscht te verbeteren. burgerlijken stand. Middc 1 b urg.. Van 23—26 April. Getrouwd- K, Min- derhoud. 39 j en P. Looise. 41 j. S. Minderhoud. 22 j. en J. M. Ardewijn, 22 j. ""Vf (lngezMed.) Overledeu: J Davidse, 81 j„ weduwe van J. Onderdijk. E. A. Bonkes, 63 j geselt Goes. Ondertrouwd; J. J. Snoodijk, 32 j en 0. F. Bolle, 26 j. 0. Rijn, 45 j. en O. Schipper, 43 j. Bevallen: A. P. Rosier, geb Witte, d T. A. Verwer, geb. Kohschulte, z. Zier ikzee. Van 16—23 April. Getrouwd C. J. Leij- dekker, 22 j en J. M. Verkaart, 29 j D. Schoenmaker, 24 j, en M H. Matthijs- se, 27 j Bevallen: J. A. Uijl, geb. Maas, z. D. A. Paauwe, geb. Adriaanse, d. P. Bolier, geb. Öijsouw, z. Overleden: C. Waller, 85 j., weduwn. van M. Lochmans. H. Hillebron, 83 j„ man van M. Capelle. BUITENLAND. ellen kei f De bekende Zweedsche schrijfster El len Key is Zondag op 77-jarigen leeftijd te Stockholm overleden. De belangrijkste werken van Ellen Key zijn. Menschen, Essays, Misbruikte vrouwenkracht. De eeuw van het kind en De ethiek van liefde en huwelijk. Een vervolg van De ethiek van liefde en 'huwelijk is ver schenen onder den naam Levenslijnen. In dit werk heeft ze haar religieuze inzichten en gevoelens nader uiteengezet. „De Eeuw van het kind" is wellictyt haar meest bekende werk. De titel 'is tot een gevleugeld woord geworden. Het boek is opgedragen aan alle ouders, die hopen in de nieuwe eeuw den nieuwen rnensch le vormen. In „Opvoeding" heeft Ellen Key de vrije ontplooiing van de kinderziel be pleit niet evenveel hartstocht als onze moderne paedagogen dat nog steeds te genover hun tegenstanders moeten doen. Omstreeks 1900 vonden haar werken ook hun weg over de Zweedsche grenzen, en raakten daar zeer bekend. Zij trad in het buitenland o.a. te Amsterdam ook vaak als spreekster op. het Durnsciï-RUssrscH verdrag. Geleeken d. Hel is dan nu een voldongen feit. Zaterdagmiddag is het Duitsch-Russisch verdrag door den rijksminister van bui- tenlandsche zaken Slresemann, en den Russische» gezant te Berlijn geteekend,^ na ontvangen machtiging van president Hindenburg. Tevoren haa Slresemann eerst met de Rijksdagparlijen geconfereerd, met uit zondering van de Völkschen en de com munisten, om hen met den inhoud in kennis le stellen. Heden zou zoowel de Rijksdagcommissie voor buitenlandsche aangelegenheden als een dergelijke com missie van den Rijksraad bijeenkomen, waarbij Slresemann dan een uiteenzetting zal geven van de voorgeschiedenis van den inhoud en de beteekenis van het ver drag. Dinsdagmorgen wordt dan een -en ander gepubliceerd. Ook aan de diverse ondertekenaars van het verdrag van Ra- pallo zal een afschrift worden gezonden. Inhoud. Morgen zou er dus eerst officieel iets van het verdrag bekend zijn, doch, als gewoonlijk, weet de „Vossische Zeitung" er al een en ander van mee te deelen Volgens dit blad is het verdrag tamelijk omvangrijk, daar het een aanhangsel be vat, waarin door beide partijen uiteen zettingen worden gegeven met betrek king tot den inhoud. Naar verluidt, zal de inhoud in hoofdzaak een bekrachti ging zijn van liet verdrag van Rapallo. Het aanhangsel zal uiteenzetten, dat ook na hel sluiten van het verdrag van Lo carno en dc toetreding van Duitschland totd en Volkenbond het verdrag van kracht blijft, dat door Duitschland met Ruslaud te Rapallo is gesloten. Inzonderheid verplichten zich beide partijen zich met elkaar in verbinding le stellen over alle aangelegenheden, die de gemeenschappelijke belangen van beide staten raken. Voorts wordt in het verdrag dc verzekering gegeven van we- derkeerige neutraliteit in geval van een niet geprovoceerden aanval va» een der beide landen. Het verdrag op zich zelf bestaat uit fcsjpchfs vier artikelen, doch het heeft diverse bijvoegsels. Het oorspronkelijk door Moskou ont worpen verdrag moet geheel zijn ge wijzigd, zoodat men er thans noch te Londen noch te Praag bezwaar tegen zal "kunnen opperen, daar het thans niet meer in strijd is met het statuut van den Volkenbond. Van Russische 'rijde schijnt men steeds gepoogd te hebben, dat Duitschland geen rekening zou houden met de bezwaren van Chamberlain of Be nesj. Aldus wordt ten minste uil' Ber lijn beweerd. Geschiedt dit om daardoor ook "het verdrag des te aannemelijker voor dc onderteckcnaars van Locarno en

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 2