Zaterdag 24 April £926 No, 96 169' Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. EERSTE BLAD. BINNENLAND. CENTRALISATIE VAN GEMEEN SCHAPSBEDRIJVEN EN IN STELLINGEN OP WALCHEREN. Ia verband met de door ons zelf dezo weck uilgesproken gedachten over meerdere centralisatie van de zieken verzorging voor Walcheren, hadden we ons gewond lot den heer J. A. Ber ger, lid van den gemeenteraad van Vlis- singen, die, al heeft hij in de raads zitting van 16 dezer door ongesteldheid geen uitvoerige rede kunnen houden, toch blijk had gegeven, dat hij tegen den bouw van een nieuw ziekenhuis was, omdat z. i. centralisatie der ziekenver zorging op Walcheren het allereerst doel moest zijn. Het gesprek leidde ertoe, dat wij hem de gelegenheid aanboden, zijn denkbeel den. in dat opzicht in ons blad mee te deelen. Het resultaat was de ontvangst van de volgende beschouwingen Gaarne maak ik gebruik van de aan- gelwden plaatsruimte om mijn denkbeel den op hel gebied van het Ziekenhuiswe zen m Uw blad uiteen te zetten. Hieruit zal wel overduidelijk blijken, dat ik een geheel afzonderlijk standpunt inneem. Om dit uileen te zetten moet ik even te rug gaan in de geschiedenis. Ëenige jaren geleden kwam in den iVlissingschen Raad Ier sprake de bouw van een abattoir. Tegen het voorstel van B. en W. van Vlissingen heb ik toen zeer sterk stelling genomen en er op gewezen, dal als er een mooi voorbeeld is van een economische eenheid, dit zeker Walcheren is. Het eiland Wal cheren telt iets meer dau 60.000 inwo ners. Op de as van het eiland op een uur afstands liggen de gemeenten Mid delburg, Souburg en Vlissingen met meer dan 46.000 inwoners. Voor die drie ge meenten is in elk geval één abattoir en dan nog liefst in .samenwerking met de Mij. „Zeeland" voldoende. Ik heb toen gewezen op de economische ver dwazing die vroeger bestaan moet heb ben, toen èn te Vlissingen èn te Middel burg een gasfabriek en een waterleiding weivlen opgericht. En hoe dwaas dal ig, moge toch wel hieruit blijken, dat liiei- en daar de gasleidingen der beide fabrie ken elkaar 'kruisen. Wat een geld is er in den loop dei- jaren weggesmeten aan die onder- riemingen. Een gasfabriek voor geheel Walclieren en een waterleiding (met misschien meerdere prise d'eaux, maar in elk geval één bedrijf) Was voldoende. Dat was efficiency geweest. De bevol king heeft dit weggesmeten geld moe ten betalen. Bij het abattoir heb ik er op gewezen, dal ik niet zeer veel vertrou wen heb in de onderhandelingen tus- schen gemeentebesturen, omdat daardoor reeds bij voorbaat de onderhandelingen worden gevoerd in een sfeer van chau vinisme. en onderling wantrouwen waar op altijd en ten allen tijde de zaak moet mislukken. Middelburg wil het abattoir, Vlissin gen wil het ook. Maar dit mag niet beletten, dat er één abattoir moet komen en dal de plaats, waar het abattoir ge bouwd wordt, de gunstigste voor het (bedrijf moet zyn. Waar hel kon heb ik er op gewezen, dat hel veel en veel beter was een contmissie van 'bijv. een drietal perso nen te benoemen, buiten Walcheren woonachtig en deskundig op dit gebied. Laat bijv. een commissie beslaande uit de directeuren van het abattoir ie Am sterdam, Rotterdam en Den Haag de abattoirkwestie onderzoeken en zeggen waar het abattoir moet komen te slaan. Bjj vooibaat ben ik bereid mij daarbij neer te leggen. De bezwaren door te genstanders aangevoerd, zijn zeer over dreven. Voornamelijk het afstands- en verkeersbezwaav. De verkeersloeslanden zijn de laatste tientallen jaren met spron gen vooruit gegaan. De verkeersmiddelen worden goedkooper, beter en sneller. Eén abattoir is mogelijk op Walcheren eo zal het meest rendabel zijn. Komen er 2 of 3, dan wordt moedwillig geld weggesmeten, en niet zoo'n klein beetje ook, Een abattoir alleen voor Vlissin gen zou een kwart millioen kosten. Voor Middelburg zou dit ook zooveel zijn en voor de „Zeeland" ook, terwijl één groot 4 a <11/? ton kost. Dergelijke groote bedragen eiscben toch zeker wel een behoorlijke besludeering Hetzelfde geldt voor de gas-, water en clectriciteitsvoorziening. Binnen en kele jaren zal in Vlissingen opnieuw aan de orde komen hel hernieuwen der be staande concessies. Dan zal dc tijd voor Vlissingen en Middelburg aangebroken zij» om te overwegen of fuseering niet mogelijk is, of liever waarom fuseering niet kan geschieden. Er moeten al zeer gegronde motieven zijn om daartoe niet over te gaan. Wat kan het mij schelen en ieder die met mij die over een beetje economisch verantwoordelijk heidsgevoel beschikt, waar een gasfa briek moet staan? Ook met het ziekenhuiswezen is cen tralisatie hoogst noodzakelijk. Eén zie kenhuis op Walcheren is meer dan vol doende. Misschien was zelfs een groot centraal ziekenhuis voor Zeeland meer dan genoeg geweest. Dat is door den bouw van ziekenhuizen te Goes niet meer te bereiken. Maar laten we deze zaak op Walclieren ook niet hopeloos bederven. Waar het nieuwe ziekenhuis moet staan? Ik weet het niet. Het kan me niet veel schelen ook. Misschipn is het gast huis te Middelburg voor uitbreiding vat baar. Misschien moet er een nieuw zie kenhuis komen. Maar Iaat ons dat aan neutrale deskundigen overlaten. Het cenigo thans van belang is, dat één ziekenhuis economischer is dan twee. Iedereen ziet onmiddellijk in, dat de bouw van één ziekenhuis 'goedkooper is dan twee en dat de exploitatiekosten van één ook geringer zijn. Voor de gemeente Vlissingen is econo mie geboden, omdat die gemeente er fi nancieel niet goed voor staat, zeker geen geld mag uitgeven dat niet hoog en hoog noodzakelijk is. Vlissingen staat in komende jaren voor groote financieele lasten. Behalve de storting van f25000 per 1 Januari 1927 gedurende 20 jaar, moet er ongeveer een millioen zijn voor de havenoutilage. Nu hoopt men wel, dat h<?4 Rijk en de provincie hierin zul len bijspringen. Maar er staat nog niets op papier. Nu geeft men een half millioen uit oor den bouw van een nieuw zieken huis, zonder onderzocht te hebben of het uiet economischer is te centralisee- ren en over eenigen tijd moet Vlissingen voor de haven met den bedelnap rond. De crediolwaardigheid van Vlissingen zou er werkelijk niet onder lijden indien het mijn plan overnam om zoo econo misch mogelijk in een goede ziekenver zorging te voorzien. Maar niet alleen uit een economisch oogpun! is centralisatie gewenseht. Ook, en voornamelijk uit een medisch oog punt. Door ecu regeling met de gemeenlte Middelburg (Middelburg en Vlissingen hebben 2/3 van het aantal inwoners van Walcheren) zou men kunnen krijgen één groote inrichting met oen staf van de beste specialisten. Het eenjgc goede in liet belang van de lijdende menschheid, Dc versnippering op medisch gebifed leidt lot mindere goede verzorging. 'Zieken huizen bchooren er niet te zijn 0111 gele genheid le geven tot propaganda voor een bepaalde religieuze richting, maar om op medisch gebied te geven liet, neusje van den zalm E11 dat gebeurt niet. Bij de kankerbestrijding wordt wei eens gebruik gemaakt van radium Radi um is zeer duur. Het gasthuis te Middel burg heeft radium, al is dat niet vol doende. Hel gasthuis en het St. Joseph- ziekenhuis le Vlissingen hebben geen dium. Ik geef toe, dikwijls is radium niet noodig. Maar in den loop cicr jaren' had liet toch aangewend kunnen zijn Moet ik er verder nog op wijzen, dat het gemakkelijker is voor één ziekenhuis de. beste specialisten te vinden dan voor drie? Want Vlissingen moet iju zijngyeuw ziekenhuis ook zijn staf hebben. Denkt men er in sla.gcn zal naast de beide, internisten op Walcheren, dr. Martens en dr. Smitl nog eed derde te vinden? Maar er is meer, In alle landen zoeken onze beste mannen en vrouwen naar ecu afdoende kankerbestrijding. Ik ben overtuigd dat de wetenschap ten slotte een bestrijdingswijze zal vinden Het kan een heel goedkoope oplossing zijn. Maar het kan ook een zeer dure zijn, zoodat niet langer elke inrichting een kanker- instituut daarnaast zal kunnen hebben. Ook dan zal centralisatie gewenseht blij- kcn. Hetzelfde is geschied bij de tubercu losebestrijding. Naast sanatoria hebben we gekregen ons Zeeuwsch consultatie bureau te Middelburg met een lubercu- losearts en een paviljoen voor verple ging van tuberculoselijders. Maai' bij al onze aandacht voor de tuberculose moet men toch nïcl ver gelen dat 'cv veel en veel meer men- sclien sterven aan den kanker en dait Zeeland liet hoogste sterftecijfer aan kanker heeft. Versnippering bij bestrijding van een bepaalde ziekte is uit den. booze. Even goed is dat bij de ziekenhuisverpleging De plaatsruimte laat niet toe hier verder op dc ziekenhuiskwestie in te gaan, hoe wel ik er nog veel over te zeggen heb. Samenwerking tusschen de beide grootste gemeenten op Walcheren is voor alle gemeenschapsbedrijven en instellin gen geboden Chauvinisme mag ons hierbij geen par ten spelen. Sléchts het ^gemeenschapsbelang, en dat alleen moet beslissen. J. A. BERGER. Het ergste is altijd mogelijk. Bij hohte ongesteldheden die maar niet eg willen gaan, kan uien steeds het ergsle vree ze 11 Wanneer zulke lichte on gesteldheden verwaarloosd worden, ko men er de ernstigste ziekten uit voort. De nalatigheid om ze le behandelen is te minder verklaarbaar, daar zij meestal met ecnige doosjes Pink Pillen verdreven kunnen worden. Die ongesteldheden, zoo als maagpijn, slechte spijsvertering, hoofdpijn, slapeloosheid, komen loch in de. meeste gevallen voort uit verarming van hel bloed of uit verzwakking van liet zenuwstelsel. E11 nu is het algemeen be kend dat de Pink Pillen een buitenge woon werkzaam middel zijn om bet bloed en de zenuwkrachten te herstellen, ter wijl zij bovendien door hun werking op alle levensfuncties, een krachtigen in vloed op de vernieuwing van het organis me uitoefenen. De Pink Pillen worden steeds mot suc ces gébruikt in gevallen van bloedarmoe de., bleekzucht, neurasthenie, algemeene verzwakking, storingen door den groei en den kritieken leeftijd veroorzaakt, maagpijnen .hoofdpijn, zenuw pi lp uiting De prijs der Pink Pillen bedraagt f 1,75 de flacon, f 9.— de zes flacons. Zij wor den verkocht in het Hoofddepöt Jacob Marisplein 23 te Amsterdam. Eisch dijt, adres en dc Iïollandsche gebruiksaan wijzing. De Pink Pillen zijn ook te ver krijgen bij alle goede apothekers en dro gisten. 1' van Sluis en Co., en N.V. C. A. Schultc. (Ingez. Med.) Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Bij Kon. besluit is benoemd tot aarnemend inspecteur der registratie en domeinen te Amsterdam, 52ste. divi sie, de lieer N. F. Viels, ontvanger der registratie en domeinen le Lochem, vroe ger alhier woonachtig. Het is weer een paar weken gele den, dat wij iels meldden van de -1de ten toonstelling van Handel en Nijverheid, die alhier van 6 tot 15 Mei wordt ge houden en waar dus over 14 dagen de tentoonstelling reeds in vollen gang zal zijn, hebben wij weer eens gcinformcerd hoe hel met de voorbereiding staal, en vernamen wij, dat liet aantal sjtanden, waarvoor plaats is genomen, weer was toegenomen Maar zooals bij iedere ten toonstelling maken ook nu de attracties een belangrijk deel van hel geheel uit. Wij wijzen oj) de advertentie, voor komende in dit nummer van een cur sus in mecbanische-electrisclie aulo-tech- niek en autorijden. Wij vernamen Ral deze cursussen reeds in vele andere plaatsen veel succes hebben. Uit Vlissingen. Van Woensdag 12 tot en met Zon dag 16 Mei wordt in hel Concertgebouw te Vlissingen een algemeene. mid denstands industrie-tentoonstelling ge- houaen, bij verkorting „Vamit" ge- noemo. Het hoofddoel van deze ten toonstelling is een pleidooi voor het parool: „Ivoopt in Vlissingen." Er zal zorg worden gedragen voor verschillende attracties. Uit Zuid-Bevel and. Donderdagavond kwam de Raad der gemeente K 10 e t i n g e bijeen. We gens ziekte van den burgemeester wordt de vergadering geleid door den heer Eversdijk, waarnemend burgemeester, die mededeelde dal de burgemeester binnen korten 'tijd weer 111 staat zal zijn zijn f unci ie waar te nemen. Een civculaire betreffende électrifica- tie Middengroep, wordt lot een volgen de vergadering uitgesteld. Een voorstel van B. en W. om aan het Comité Mobilisatiekruis Zud-Beveland n bijdrage le verlcenen van f 15, wordA.' aangenomen met 6 tegen 1 stem (de lieer Slraub). M. a. sl. wordt besloten de benoo- digdc gekten beschikbaar le stellen voor de aanschaffing van nieuwe leermidde len. Naar aanleiding van een verzoek van de commissie van toezicht op liet L. O.. om den ringmuur aan dc westzijde van het schoolplein te vervangen door ecu heining van harmonicagaas, wordt beslo ten daar niet op in tc gaan. Het advies van den gemeente-opzichter en het hoofd der school, blijkt dat de ringmuur geen gevaar oplevert. Afwijzend werd beschikl op het ver zoek van liet lioofd der gemeentebewaar- school, om in de zomerrcgeling van de lesuren een verandering te brengen en wel zoo dat van 4 tot b uur niet hel hoofd en de helpster aanwezig moeten zijn ,niaar slechts een van beide, en wel de eenc week het lioofd, de andere week de helpster. Het heffingsperceiitage der plaatselijke inkomstenbelasting voor liet belasting jaar 1926—'27 wordt vastgesteld op 0.5 (vorige jaar 0,4). Het kohier hondenbe lasting dienstjaar 1926, wordt vastgesteld met 89 aanslagen en tot een totaal be drag van f262. Bij de rondvraag vraagt de heer Straub of B. en W. geen andere plaats hebben om-de vuilnis tc storten da,11 in T Noord einde. Spreker vindt de toestand daar verre van fraai en hoopt dat B. en W. naar een andere plaats zullen uitzien. De heer Lenshoek vraagt of de be graafplaats uiet ojagcsloten knji blijven daar zij telkens als men er komt op slot is. De voorzitter vreest dat de jeugd er dap. op zal gaan spelen, wat vele leden niet gelooven. De heer Trimpe zegt dat door aan den binnenkant van het bek een grendel te maken, de zaak in orde is. Ook wordt aan B. en W. jjog verzochf te verbieden dat de vrouw van den graf delver op de iiegraafplaats werkzaamhe den verricht. Vrijdag hield onder voorzitterschap van den heer C. P. Vogelaar de coöpera tieve Boerenleenbank le K r a b 1) c 11- d ij 1c e haar algemeene vergadering. Uil de mededcelingenvan den .voor zitter bleek, dat het aantal leden be draagt 3G0, dat er uitgegeven zijn 753 spaarboekjes, 115 voor voorschotten en 137 voor loopende rekening. Verder bleek, dat de rentevoet voor spaargelden en voorschotten onveranderd is gebleven, ofschoon de centrale bank de rentevoet voor deposito en voorschotten verlaagd heeft. Het bestuur wenscht ook voor dit jaar de rentevoet ongewijzigd le laten Gezien het groot bedrag aaugeuomen voorschotten stelt hel bestuur voor voor- loopig geen hypotheken tc verleenen Tot bestuurslid werd herkozen dhr. C P Vogelaar en tot lid van den Raad van Toezicht dhr J. Frelier in plaats van den heer M. Wabeke, die naar elders vertrekt. Door den lieer A Tollenaar werd verslag uitgebracht over hel finan cieel beheer en werd de rekening en ba lans vastgesteld. Uil de bescheiden blijkt, dat de omzet bedroeg ruim f 1 332 000, Het winstsaldo bedraagt f 5090,12. Het reservefonds is groot f 20272,28. De waarde der effecten bedraagt f 15398,98 De uitstaande voorschotten zijn f 362825. De rente van de spaargelden is 29065,38 gulden. Hel voorstel om hel maximum de totaal op te nemen spaargelden op te voeren tot f I 200.000,en het maximum der totaal op le nemen gelden in loopen de rekening le brengen pp F 300.000 werd aangenomen- Goedgekeurd werd ook het voorstel om de hoogste som, welke hel bestuur zonder de goedkeuring van dei? Raad van Toezicht aan een lid in voor schot of in loopende rekening mag ver strekken, le brengen van f 1000 op f 3000. Het salaris van den kassier be droeg voor 1925 f 2133,6s1. Door een paar leden werd de wen- schelijkheid uitgesproken om in het cen trum van het dorp een flink kantoor le bouwen Het bestuur zal dit voorstel in overweging nemen. hel is ook van meening dat dit geen overbodige weelde zou zijn, nu de Bank steeds loeneelmt. Uit ThoIen. - I11 de Vrijdag tc St. Ma ar ten s- d ij k gehouden gemeenteraadsvergade ring was een adres ingekomen van be woners van deu Groenendijk, houdende -erzoek, de aansluiting van hun woning aan de waterleiding te bevorderen. De Groenedijk is eigendom van een parti culier, die weigert toestemming te ge- 'cn tot graven in dien dijk. Bij de discussie werd de houding van den eigenaar sterk afgekeurd, maar dc raad meende te dezer zake niet le kun nen optreden, daar liet geschil betreft tusschen den raad van beheer en den doelden eigenaar. (Deze eigenaar cischt vrij watergebruik. liet vcrmeuigvuidigingscijfer voor de plaatselijke belasting 1926—'27 werd vast gesteld op 1. evenals jiet vorige jaar. De heer Auth. Priem verzoekt subsidie autobuslcosten voor zijn zoontje wanneer deze de ambachlsschooj te Bergen op Zoom bezoekt. Het verzoek wordt afge wezen. Een verzoek van M. J. Bos om los land in pacht, wordt afgewezen, daar diens vader reeds op de betrekkelijke lijst is geplaatst. Het schrijven van Ged. Staten betref fende electrificatie Noordgroep. maakt een langdurig punt van bespreking uit. Men besluit een afwachtende houding' aan le nemen. Ged. Staten zullen eerst met de Coöp. Eleotr. centrale ter plaatse een behoorlijke schikking moeten treffen Besloten wordt de gemccnlcwoHiijgen, mei uitzondering van die staande bij de brug, te doen. verven (buitenom). De heer Quakkelaar informeert naai de gekochte schoolbanken. De voorzitler declt mede, dat de prijs aanvankelijk was f5 per stuk. Do banken vielen bij aankomst zeer tegen. Na gevoerde cor respondentie is dc prijs teruggebracht tot f3 per stuk. Met vrachtkosten Inbe grepen komen de banken nu op onge veer f4.50 per stuk. Dc heer Quakkelaar had het beter gevonden wanneer school banken genomen waven die aan de cischen voldoen. De heer Hage wees op de toestanden aan het Thoolsche veer. Er was besloten dal een brug zou komen Hij stelt voor aan autoriteiten een schrijven te richten 0111 den brugbouw te bespoedigen, en andere gemeentebesturen op hel eiland le verzoeken aan dit besluit adhaesie te betuigen. Dit voorstel wordt m. a. st. aangenomen. Te Ou d-V o ssemee r waar voor de eerste maal aan de ingezetenen de Emmabloem werd aangeboden, werd door een achttal jeugdige verkoopsters een bedrag van pl ni. f 32 geïnd. Tc Oud Vos seme er viel de motorrijder AV. G. op'den Slikschen dijk omver; hij werd zoo aan een dei" armen en in het gelaat verwond, dat geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen, de duo-rijder kwam er lie ter ai, ofschoon hij toch ook aan een der handen wou den bekwam. o Uit Zee a w sc b-V ïaanderenO D. -- Door de politie te li u 1st ds pro- ces-verbaal opgemaaKt tegen een zekeren A., chauffeur aldaar die zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van een bedrag van f 35 aan bankpapier uit een taschje, dat een vrouwelijke passagier, komende van St Xicolaas en bij het uitstappen le Hulst, in zijn autobus had lateu liggen Hoewel de verdachte aanvankelijk ont-^ kende kwam hij daarop later terug en wees hij den ouderzoekenden politie man het geld, dat hij in een kelder on der de garage achter een kist verborgen had. Uit Zeeuwseh-Vlaanderen W. D. Bij den landbouwer i'. Thomaes te Hoofdplaat kreeg Vrijdag ecu werk man, hengstengeleider, van een hengst zulk een trap, dat hij bewusteloos bleef liggen. Oogcnblikkelijk werd geneeskun dige hulp ingeroepen. Na veel moeite werd de man lot bewustzijn gebracht. Bij onderzoek bleek, dat de man een rib stuk geslagen was. Ook zijn schouder was vrij ernstig getroffen. DE BIOSCOPEN. Strengholt. Wie heeft niet destijds genoten van Paul Richter's meesterlijke creatie van Siegfried in dc Nibelimgen Geen beter uiterlijk en figuur om het ideaal van den legcndarisclien held nabij le komen dan hij Siegfried, de jonge Germaan, ten thans Petro de Zecroover de jonge. Italiaan, die zich aansluit bij een zcorooversben- de, in dien romantischen tijd, toen deze nog over roofburchten en kasteden be schikten, een volk apart a. li. w. Aan de Ufa is een dergelijk gegeven wel toevertrouwd. En "t was dan ook weer voortreffelijk van enscenccriug eu regie. Dat feest, nil den terugkeer dei- bende met een geweldigen buit, om hel vuur tusschen die grauwe burchtgewel ven, heeft haast iets macabers; en de sombere spanning bij hel gevecht tus schen de beide aanvoerders, voelt iedere toeschouwer Vanzelf mee. Het is vooral door Paul Richter, dat deze film overal zoo'n succes heeft. Hij speelt de Petro weer met al dc kracht en de frischhcid, die ons zoo is bijge bleven uit „Siegfried". Hel strijkje had hier en daar een zeer

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1