Dinsdag 30 Maart 1926 No. 75 169° Jaargang Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel BINNENLAND. VOLKENBOND. EN VREDE- Het hoofdbestuur van de Verecuiging «oor Volkenbond en Vrede heeft in de gebeurtenissen te Genève aanleiding ronden, een brief te richten tot de be sturen der afdeelingen, waarin nadruk gelegd ■wordt op de noodzakelijkheid, juist in deze kritieke dagen vertrouwen in den Volkenbond te toonen. Daarin wordt de meening uitgesproken dat 'de afloop van de besprekingen te Genève betreurenswaardig teleurstellend is» het gezag van den Volkenbond voor een grooter of kleiner deel moet aantasten. Ten aanzien van het gebeurde mogen echter twee dingen wordeu vooropge- gesteld. In de eerste plaats, dat het te leurstellende resultaat der Assemblee het gevolg is van wat meu bijna verbreking van een belofte van de zijde van Brazilië kan noemen. En ten tweede: tien dagen lang heeft men le Genève onderhandeld over vraag stukken, die voor de betrokken landen tot de belangrijkste van het oogenblik bo boorden. Wat men vroeger onmiddellijk als rakende de nationale eer en waardig heid betitelde, was in hooge mate daarbij betrokken. Niettemin hebben deze on derhandelingen geerlei aanleiding gege ven tot verscherping van de verhou dingen; integendeel. Of do Volkenbond zich zal herstellen van den slag, die hem door het gebeurde te Genève is toegebracht, hangt meer nog dan van de feiten en gebeurtenissea, af van de houding, die de openbare meening t egeuover den Bond en zijn ont wikkelingsmogelijkheden in de eerstko mende weken en maanden zal aannemen. Die Raad van den Volkenbond heeft dat zelf begrepen, de werkzaamheden ter voorbereiding van de ontwapeningscon ferentie worden voortgezet-, een confe rentie met "Amerika ter bespreking van de toetreding van dit land tot het Hof te 's-Gravenhage is voorloopïg vastgesteld. Met de voorbereiding van de economi sche conferentie, die bedoelt aanleidingen tot oorlogsmogelijkheden weg te nemen, Wordt voortgegaan. Laten zij, die de vrienden en voorstan ders zijn van den Volkenbond, dit alles begrijpen en duidelijk maken. Oolc op de afdeelingen onzer vereeniging rust, op dit oogenblik meer dan ooit tevoren, do taak, den aangevangen arbeid krachtig voort te zetten; tot de openbare meening te «preken van een onverzwakt vertrou wen in den Volkenbond, voort le gaan op den ingeslagen weg. STRENGBOLÏ'S BiOSGOOP. Mot liet oog op do groote belang stelling voor de grandioze flim „ItOIÏIN HOOD" MET DOUGLAS FAIRBANKS, is vroegtijdig komen zeer gewenscht. D.oorloopende voorstelling. Aanvang 7 e» 9 *«r Bon uitstekend strijkje begeleidt. (Ingez, Med.) Uit Stad en Provincie. Uit Walcheren. De gemeenteraad van Seroos- kerke besloot den bouw van een lokaal voor lijkwagen, brandspuit en arrestanten op te dragen aan do minste inschrijvers G. Jobse en J. Lampers voor f 6483. Het vermenigvuldigingscijfer voor de gem. inkomstenbelasting, dienst 1927 werd vastgesteld op 0.6 (v. j. 0,7). Uitvoeriger verslag volgend nummer. In de Maandagmiddag gehouden vergadering van den raad van Aagte- ker ke onder voorzitterschap van den heer Moens, merd mededeeling gedaan van 'n ingekomen schrijven van de familie houdende bericht van het overlijden van den heer J. de yisser, burgemeester dier gemeente. De voorzitter sprak daarna woorden van deelneming met het verlies dat geleden werd dooi- dit sterfgeval. Burgemeester do Visser, heeft de ge meente vele jar«u in verschillende func ties naar zijn beste vermogen gediend, zijne nagedachtenis'zal steeds in hooge eer blijven. Namens de ambtenaren in dienst van de gemeente bracht ook de secretaris woorden vau eerbiedige hulde aan de nagelachlctiis vun den overledene. Be sloten werd een brief van rouwbekLag aan de familie le richten Hel kohier van de Hondenbelasting werd daarna vastgesteld. Verder wei-den de vergoedingen uit te betalen aan do bijzondere scholen bepaald en eveneens vaslgeslcld liet voorschot aan die scho len uit te keeren. Besloten werd' tot ver huring van eene aan de gemeente loebe- hoorende woning. Naar aanleiding van een ingekomen adres werd door den voorzitter mede deeling gedaan omtrent de maatregelen die zijn genomen om een voetpad oip deal ligger le plaatsen. Binnenkort zullen de noodige publicatie daaromtrent worden ;edaan. Besloten wordt het heffingspercentage van de gemeentelijke inkomstenbelasting op hetzelfde bedrag, 1/2 van het tarief, te houden als het vorig jaar. De heer Bosselaar deed daarna ver schillende mededeelingen omtrent het onderhoud van den Kloosterweg, ook in verband met het leggen van den tele foonkabel De heer de Visser gaf in overweging dit jaar wat meer grind voor liet onderhoud te gebruiken. Uit Middelburg. l£en verzoekt ons de aandacht te wiBon vestigen op do jaarvergadering der afdeeling Middelburg van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, welke Dinsdag 13 April a.s., des avonds, 8.19 uur, zal wordeu gehouden in de hoven-voorzaal der Sociëteit „St. Joris" (Balans). Do heer A. G. van Meerendonk, in specteur vau politie 2e klasse alhier, slaagde voor het inspectcursdiploma. Op verzoek melden wij, dat de jury bij den verleden week a 1 h i er gehou den bakkerswedstrijd, uitgeschreven door de N.V. Industrie- en handelsvereeniging v. h. C. Diederik en Zn. Ie Rotterdam bestond) uit de heeren Adr. Verhoeck, 's-fïertogenbosch, voorzitter; C. Costense, Biervliet, secretaris; J. I-Ieiens de Sylva, flul»t; C. Oomes Schutte, Oosterfiout F. 'I Sas, Breda; J. Bevelander, Roosen daal; B. J van Meurs, Eindhoven; J. w-j r. d, Linde, Vlissingen; Th. AJ Brouwer, Middelburg. Ceveus dienen c©n tweetal fouten te worden hersteld. In de afdeeling koek en banket werd niet bekroond J. Scheele, doch P. J, Scheele te Axel en in de afd!. waterbrood werd de verguld zilveren medaille en f 15 behaald niet door J. van Damme, Goes, doch door L. Goeman, Goes Oit Zuid-BeveLand. Maandaguamiddag kwam de ge meenteraad van Heinkenszand in openbare vergadering bijeen. Vóór de vergadering werd de gemeenteraad ge fotografeerd in verband met het feit dat dit de laatste vergadering zou zijn die door den burgemeester zou worden gepresideerd in verband met zijn tegen 1 April a s. gevraagd eervol ontslag als burgemeester dezer gemeente. Van de R. K. Propagandaclub aldaar was voor deze gelegenheid een bouquet in de raad- al aanwezig. Op voorstel van B. en W. wordt 111. a. st. het schoollokaal der O. L school gratis af te staan aan het comité dat is gevormd om ten i>ehoeve van den dia- conessenarbeid, in de gemeente Hein kenszand een bazaar te houden op 7, 8 en 9 April a.s. M. a. s. werd besloten f 10 te schenken aan het comité voor het Mobilisaliekruis en de politieverordeningen voor een vol gende periode te bestendigen. Als afgevaardigden naar de vergade ring der NV. Waterleiding Mij. Zuid- Bevel and worden benoemd de heeren H. van Iwaarden en B. v. d. Dries en toil plaatsvervanger de heer A. v. d Dries In beginsel' wordt besloten om zoodra de noodwoning ontruimd is, wat binnen kort zal zijn, deze bij inschrijving te ver-< koopen. Een afbeelding, aangeboden door Jhr. Lewe van Nijenstein, van ,,'t Huijs te Watervliet", gebouwd tusschen 1540 en 1550 en gesloopt in de 18de eeuw, wordt door den baad dankbaar aanvaar» 1 en zal worden opgehangen i'n een der ka mers van het gemeentehuis. Daarna bood de* voorzitter den Raad een nieuwen voorzittershamer aan hamer dien hij zelf 18 jaar heeft gehan teerd was vtiet die der gemeente, daar deze er te onoogelijk uitziet. Daarom hoopt hij dat de raad dezen nieuwen hamer zal willen aanvaarden als een ge dachtenis. Een zilveren plaatje vermeldt den naam der gemeente Heinkenszand en den datum 1 April 1926. Wethouder van Iwaarden aanvaardde met een toepasselijk woord van dank dit geschenk' onder applaus der vergadering. Ten slotte nam de voorzitter het woord .Het scheiden viel hem zwaar. Na 48 jaar in verschillende gemeentelijke) futiel ieën de gemeente Heinkenszand te hebben gediend, waarvan' 18 jaar als burgemeester, is dit niet (e verwonderen. Steeds heeft hij de volle medewerking van de raadsleden mogen ondervinden en steeds ging alles met vriendschap ge paard Daarom dankt hij alle raadsleden hier tegenwoordig en ook hen die kor- teren of langoren tijd de gemeente onder zijn leiding als zoodanig hebben gediend. Ook de correspondent dankt hij voor zijn steeds getrouw weergegeven verslagen, en verder allen die hem hebben bijge staan en medegewerkt in zijn functie. Hij besluit zijn rede met den wensch uit te spreken dal Gods onmisbaren zegen zal mogen worden geschonken aan allen die verder de belangen dezer gemeente zul len behartigen en dat het de gemeente wel moge gaan. Hij hoopt dat zijn op volger zal blijken te zijn de rechte man op de rechte plaats. Wethouder van Iwaarden dankt dea scheidenden voorzitter voor al wat hij gedurende de 48 jaren dat hij de gemeen te dieulp aan opbouw en bloei ten op zichte van deze heeft gedaan. Hij dankt hein vooT de vriendelijkheid en de zacht heid waarmede hij steeds alle raadsleden en kortom alle ingezetenen heeft behan deld. Hij hoopte dat hem nog vele jaren zullen worden geschonken om van zijn welverdiende rust te genieten. Wethouder Simonse dankte den voor zitter voor de welwillendheid waarmede hij steeds den raad tegemoet kwam. Ook de raadsleden danken hun ver- trekkenden voorzitter voor de goede ver houding die hij steeds wist le behouden en versterken. D© burgemeester dankt voor de vrien delijke woorden tot hem gericht. Eenige notabelen uit de gemeenle, in gdeze laatste vergadering tegenwoordig, drukken den voorzitter de hand. De cor respondent dankt hem voor de groote be reidwilligheid die hij van hem als voor zitter mocht ondervinden op alle raads vergaderingen en daarbuiten en houdt zich aanbevolen in een voortdurende vriendschap, waarna deze plechtige ver gadering was geëindigd. Wethouder van Iwaarden zal als loco- burgemeester optreden. Door den heer J. van Belsen, sedert 1891 secretaris-penningmeester van het burgerlijk armbestuur te Hoeilekens- kerke zal wegens hoogeii ouderdom te gen 1 Juli a. s. ontslag uit die betrek king worden aangevraagd. Zaterdagavond lneld de afdeeling Krabbend ij ke van den Yrijz. Dem. Bond een feest vergadering ter herdenking van het 25-jarig jubileum van dien Bond. De zaal van den heer Otte was stamp vol. Na een korte inleiding van den voorzitter, den heer M. Nieuwenliuijse, trad op het podium de zangverecniging Harmonie", die met een viertal liede ren deze bijeenkomst opluisterde. Daarna hield de lieer Herman Snijders een toe passelijke rede, waarin hij op duidelijke wijze schetste de geschiedenis van den Vrijz Dem. Bond. Ten slotte werd door eenige dames en heeren uit Middelburg opgevoerd: „Een kaartavondje". Dc vertolk(st)eïs kwelen zich uitstekend van hun taak. Prachtig werden in dit stukje geteekend do personen die een groote rol hebben gespeeld in den strijd voor hun beginse len. Daarna hield de schrijver van dit tukje, de heer Jac. Welleman, een kern achtige toespraak en overhandigde den heer Herman Snijders een zilveren lau werkrans als blijk van waardeering en bood hij de dames bloemen aan. Met voldoening kan het bestuur op dezen avond terug zien. o Uit Schouwen-Duive 1 and. Met de Staalscrt. van 29 Maart zijn verzonden afdrukken van de akten be treffende den Goederendienst „Koophan del P', te Zierikzee. Uit Zee u w s c h-VIa« n dere n O. D. - - Het overlijden wordl gemeld van notaris L. J. van der Moer te Ter ne u zen. Bijna 31 jaar heeft hij die functie bekleed. En behalve dat hij zich volle toewijding aan de zaken van zijn cliënten gaf, heefl hij, vooral in vroegere jaren, door tal van artikelen in de pers en in vakbladen blijk gegeven van zjjn belangstelling voor de openbare zaken. Ook in ons bladi zijn meermalen be schouwingen van zijn hand verschenen. Gedurende Iweo ko'rte perioden was hij lid van den gemeenteraad van Terneu- zen. dolai% woeo (Ingez. Med.) KERKNIEUWS. In de Geref. Kerken. 'Om de kerkgebouwen. Naar de Stand, verneemt zijn de on derhandelingen tusschen de rechtskun dige raadslieden der meerder- en min derheid in Amsterdam-Zuid over de kerk gebouwen nog loopende. Een definitieve beslissing is i(n ieder geval niet te wacli ten voor Vrijdagavond a.s., wanneer de aangevulde kerkeraad der Geref. Iverk van Zuid buiten liet kerkverband een be sluit zal hebben genomen Bezwaarden in Groot Amsterdam. Door het Comité tot herstel van de eenheid in de Geref Kerken \v*as gister avond in Parkzicht te Amsterdam een vergadering belegd van leden der Geref. Kerk van groot-Amsterdam die bezwaard zijn door de besluiten van de Generale Synode© te Assen Ze was druk bezocht, en stondi ondér leiding van den heei; II Voorman, die in een uitvoerige toe lichting o a. er op wees, dat ür, Geelker ken zich bereid verklaarde zich te on derwerpen aan de uitspraken der synode, doch verzocht hem toe te laten voor zich zelf moeilijkheden te hebben met haar opvattingen. Dit verzoek werd bruutweg geweigerd. De synode werkt het farizeeisme 'zeer sterk in de hand. Men zwijgt nu, omdat men bang is in moeilijkheden te geraken met zijn ker keraad. Zoo komt het bederf in dc ker ken. Daarnaast is er het grootste gevaar, dal hot jongere intellect, dal religieus is aangelegd, wordt afgestoolen cn gedre ven wordt in den hoek van het ongeloof. Voor alles is daarom noodig, dat de eenheid in de gereformeerde kerken wor de hersteld. Dat bedoelt de actie van het comité. Niet scheuring is zijn doel. Wij moeten de gereformeerde kerken niet verlaten aldus spreker - neen. wij moeten er in blijven, opdat de invloed der nieuwe strooming gestadig mogq wassen. Het comité stelt voor een bezwaar schrift te zenden aan den kerkeraad van groot-Amsterdam, vergezeld van lijsten met handfeekeningen van de gemeente leden, die zicli bezwaard voelen door de besluiten der synode van Assen (applaus j "Spr deed hierna voorlezing van bet bezwaarschrift, dat een copie is van de door de 22 dezer te Utrecht gehouden, vergadering opgestelde verklaring. Na nog eenige besprekingen werd er druk geteekend op de lijsten, die liet bezwaarschrift zullen vcrgezzellen .Amsterdam Zuid. Gisteravond heeft in de Parklcerk een vergadering plaats gehad van het schis matieke gedeelte der gereformeerde kérk van Amsterdam-Zuid. welke naar schat ting door circa 800 personen bezocht was. In deze vergaderiug hebbeu dr J. G. Geelkerken en prof. dr. It. II. Woltjer een uiteenzetting gegeven van den toe stand die nu onlslaau is. Verschillenden der aanwezigen stelden vragen, die door de sprekers werden be antwoord. Tenslotte is de kerkeraad gemachtigd, waar de grootte der gemeente hel meer dan noodzakelijk maakt een tweeden pre; cïikanl te beroepen, daartoe de noodige stappen te doen In verband met ,de bijzondere omstandigheden zal wbr-den afgeweken van den regel dal een zestal wordl gevormd en vervolgens daaruit een tweetal, waaruit de gemeente kiest, doch de kerkeraad de gemeente 'n bepaalden, persoon voorstellen om deze te beroepen Prof. Woltjer als Ouderling. De Classis Amsterdam heeft, ingevolge de opdracht der Synode zich gewend lot de drie ouderlingen van Amsterdam-Zuid (o.a. Prof. Wioltjer) die niet aanwezig wa ren op de Kerkeraadsvergaderiug van 13 Maart waarin de schorsing van dr. Geel kerken niet werd erkend. Gevraagd werd om vóór 28 Maart te melden of zij zich conformecren met dat besluit. Prof. Woltjer heeft in een uitvoerig antwoord verklaard dat hij zich niet ge roepen acht deze vragen te beantwoor den daar de Classis niet het recht heeft zulke vragen te doen. Om alle misverstand af te snijden, deelt hij echter mee dat hij door de uil- spraak der Synode de laak waarvoor hij lijdelijk het ouderlingschap der Gerefor meerde Kerk van Amsterdam-Zuid op zich genomen had, acht te zijn volbracht en daarmede dit ouderlingschap zelf als beëindigd beschouwt, waarvan hij ter bcvoegder plaatse mededeeling heeft ge daan. Rechten b ij P f e d i k a u t s 1> e- noemingen In verschillende gemeenten van ons land bestaan rechten van derden bij de beroeping van predikanten 111 de Ncd. Herv. Kerk. Voor Zeeland worden ver meld Biggekerke, Koudekerkc, Ritthem, agrealierecht, Haamstede, Noordgouwe, Ouwerkerk, Serooskerke en Slavenisse, récht van medestemming door ambachls- heeren: Poortvliet, agrealierecht. Baai land, Ambaclilshceren, 's-lleer Abtsker- ke, 's Heer Arendskcrke, Heinkenszand, Kattendijke, ICloetinge. Kortgeue, Nisse, Kruiningen, Oudelande, Waarde, Weniel dinge en Ierseke. Uit de classis Goes wordt dan gezegd, dat het recht van derden volgens hel Classicaal Bestuur minder aan grondbezit dan wel aan de Ambachtsheerlijkheid verbonden zijn. Bepaalde moeilijkheden bij beroep enz Jn de kerken van Zeeland door deze rech ten schijnen in onze provincie niiet voor te komen, wat "in andere gemeenten in Nederland wel eens geschiedde. Eigenaar dige rechten zijn het zéker, dal collatie- electie- en agrcatierechl. vooral kan dit zijn, als b.v. het recht wordt bezeten dooi personen die heelemaal niet lol de Ned Herv. Kerk behooreu. Het komt voor, dat R. Katholieken en Israëlieten over het recht hebben te beschikken, wat evenwel heelemaal nog niet zegt', dat Zij bepaald die moeilijkheden in het leven roepen Geref. Kerk. Beroepen te Middelburg ds C van der Wpude te Gorredijk EEN NIEUWE METHODE VAN UCHAAMSKULTUUR. Wilt gij werkelijk van Uw bad ge nieten, voegt dan den inhoud van een doos Keizer-Borax bij het badwater. Dagelijksche ahvasschingen met Kei zer-Borax, zoowel van het gezicht als van andere deelen van het lichaam, meer speciaal warme baden met toevoeging van Keizer-Borax, werken antiseptisch en zuiverend. Tevens verhoogen zij de schoonheid en werken ze conserveerend, door bevordering van de werkzaamheid van huid en spieren en van de stof wisseling. Gegarandeerd zuivere Keizer-Borax wordt nooit los, maar alleen en uit sluitend in de bekende roode cartons met handelsmerk: knielende vrouwen figuur, geleverd door de firma Heinr Mack Nacht., Ulm a'D. (Adv.) KUNST EN WETENSCHAPPEN. Ter aardebestelling O r e l i 0 Op Zorgvlied waren zeer veel belang stellenden aanwezig, w. o. bekende fi guren uit de muziek- en tooneelwercld. De Miuister van O., K. en \V. was ver tegenwoordigd door den chef der afdee ling IC. en W„' den hoer P Visser. Het muziekkorps van de Brandweer speelde koraalmuziek, en cèn aantal le den van Amsterdamsche zangvereenigin gen zongen het achlstcrumigen Ecce Quomodo Moritur. Door een viertal sprekers werd Orelio's nagedachtenis ge huldigd. ONDERWIJS. Benoemd tol ouderwijzer aan de Chr. School to Nedcr-Hardinxveld, de heer Maas, te Koudekerkc 't Zaud Benoemd tot assistente aau de le Openb Lagere school te Bergambacht mej. A. Verveer te Oostkapclle RECHTZAKEN. Door M. de J 24 jlandbouwers- anecht te Schoondijke is hooger be roep aangeieekend tegen liet vonnis der rechtbank d.d. 19 Maart 1926 waarbij hij is veroordeeld lot 4 maanden gevan genisstraf ter zake van mishandeling Op Donderdag 8 April zal voor de rechtbank te Breda des voorm iddags half 12 uur, behandeld worden do zaak legen A. J. dc G., musicus, 1.1 gewoond hebbende te Bergen op Zoom, thans te Antwerpen, als verdacht van oplichting ter zake dat hij een bedrag van 1' 90 voor huur van drie piano's ten laste der ge meente, op een door de firma B- zonder betaling afgegeven Icwitaufie, heeft in gediend op een nota van voor.schojtlen ad f201.19, welk bedrag door do ge meente moest worden gerestitueerd Voor de eerste kamer der rechtbank te Amsterdam diende Maandagmorgen de .zaak van ecu machinist, tegen de Ned. spoorwegen, die op grond van art 36 der Regl. Dienst voorw. Uitbetaling vroeg van dat gedeelte van het loon, dat was inge houden bij de wijziging van de R. D V De rechtbauk wees de vordering van den machinist, die door den kantonrechter was ontzegd, toe. „De Avondster" verneemt dat de heeren H. Rorok en J. B. van As te Ber gen op Zoom, beiden gedagvaard zijn legen heden, om te verschijnen voor den rechter-commissaris, inzake de klacht te-

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1