fEIIIllETOI!. M. 67 Zaterdag 20 Maart 1926 i693 jaargang Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. EERSTE BLAD. Abonnementsprijs per kwar taal: op de buitenwegen om Middelburg, en •oor de andere gemeenten p. post f2.50; voor Middelburg en agentschap Vlis- ringen f2.30; weekabonnementen in Middelburg 18 «ent per week. Advertentiën worden berekend jper regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone adverientiën: 30 oent per regeL Ingezonden Mededeelin- g e n 50 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen: 7an 17 regels f2.10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiën niet grooter dan vijf regels druks en waarbij ■'ls aangegeven dat zij in deze rubriek moeten geplaatst worden, 85 cent bij -70oruitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des ZATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. Postcheque en Gironummer 43255 eeuiging De Biesbosch, en door den heer Zaalberg, directeur-generaal van den Ar beid JuisL voordat de lieer Zaalberg de eerste spade in den bodem zou steken, ontving de burgemeester per ijlbode een briel' met verzoek deze eerst voor te le zen. Het was een schrijven van een on bekende, die een eikenboom zond om op deze historische plaats geplant te -«wor den. Ecu tiental zilveren vruchten, elk een rijksdaalder bevattend, waren er aan gehangen en een volgend rijmpje gaf de bedoeling weer. Deze kleine eikenboom Bied ik met eerbiedige schroom Als hulde u allen, die uw tijd, Uw hersenenergie en noeste vlijt Hebt gewijd Aau deze groolsche inpolderingsarbeid. Eu ook aan 'hen, die met rappe sterke [handen Water zullen veranderen in vruchtbare [landen Opdat geen kwaad den eik zal duchten Verandere men zijn zotte vruchten In. een ijzeren hek. Weledele heer, en ook gij andreu Graaf en spit er een ferme kuil Voor uw aller „Hulde-zuil". Hierna werd de eerste spade in den grond gestoken en door den heer Zaal berg, gevolgd door het gemeentebestuur en meerdere anderen werd de bedpclde kuil gegraven en de geschonken eiken boom geplant. BINNENLAND. HET TEKORT IX DE POLITIEKAS TE VHERTOGENBOSCH. Men meldt uit 's-Hertogenbosch aan de iMsb. "Woensdagavond kwamen de gemeen teraadsleden ten stadhuize bijeen ora te vergaderen over het accountantsrapport omtrent hel tekort in de politiekas. Wel was deze vergadering opgeroepen als „besloten, vergadering van. den gemeen teraad" doch in den zin der wet was ze niet als zoodanig te beschouwen en de burgemeester bestempelde ze dan ook tot bijeenkomst. Aan een verzoek van een raadslid om onmiddellijk in open bare vergadering over te gaan kon niet voldaan worden als zijnde het geen ver gadering bijeengeroepen overeenkomstig tje voorschriften der wet. Het raadslid Kuypers wilde aan een dergelijke onder onsjes niet deelnemen en verliet proles- teerend de bijeenkomst. De besprekingen droegen een vertrouwelijk karakter. In de eerstvolgende raadsvergadering wordt de kwestie op de agenda geplaatst sn dan kau over al of niet openbare be handeling beslist worden. DE INPOLDERING VAN DEN BIES BOSCH. Woensdag lieefl een versierde boot een groot aantal geuoodigden vervoerd van Dordrecht naar den Kop van 't Land onder de gemeente Dubbeldam waar de eerste werkzaamheden van de inpoldering van den Biesbosch zullen plaats hebben. Er werd daar gesproken door wethou der Jansen, als voorzitter van de ver- DE 7. VLAAMSCHE WATERLEIDING. Men schrijft ous. ,,'t Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding Comilé ontving dezer dagen van de Ka mer van Koophandel voor Zeeuwsch- Vlaanderen het navolgende schrijven „Hierbij hebben wij de eer te Uwer kennis te brengen, dal in de jongste vergadering onzer Kamer de wensch is uitgesproken, dal Uw Comité al het mo gelijke zou doen om de slichting der Zeeuwsch Vlaamsche Waterleiding te be spoedigen. Ofschoon de Kamer de mo tieven moet billijken, die Uw Comité aan leiding geven al het mogelijke aan tc wennen om de nog niet toegetreden gemeenteraden daartoe over te halen, meent de Kamer toch dat (gezien de zelfs fanatieke tegenstand in sommige gemeenten) niet veel wijziging in de toe treding tc verwachten is. Zij meent daar om, dat het niet billijk is, met het oog op de belangen die door het aanleggen der waterleiding zullen worden gediend, waaronder ook die der industrie,, de ge meenten die hel belang daarvan ter stond hebben ingezien, en daarvan door toetreding blijk gaven, langer dan noodig is van die voordeelen verstoken te la ten ter wille van de gemeenten die blijkbaar binnen afzienbaren lijd toch niet voor aansluiting te winnen zijn, al zal dal later voor hun gemeenten een nadeel blijken." Het is diep treurig, dat de Kamer zoo schrijven moet. Immers tal van kleine en ook enkele groolere gemeen ten werken tegen en willen maar niet, door welke motieven ook geleid, het algemeen belang van Z. Vlaanderen die nen. Het land van Hulst heeft op Stoppel dijk na zich voor de waterleiding uilge sproken. In Stoppeldijk werken plaat selijke toestanden die zeker bij nader overwegen hun invloed zullen verliezen Daarvoor is de gezonde zin der raadsle den borg. Van de rest van Zeeuwsch- Vlaanderen Oostelijk deel blijft Zaamslag halsstarrig en zelfs fanatiek Zeker on begrijpelijk voor een gemeente, in welks raad zooveel menschen van ontwikke ling en doorzicht zittiug hebben Men moet daar op een dwaalspoor zijn ge raakt. Persoonlijkheden spelen op Zaainslag, dat niet altijd aan de spits van den vooruitgang staal, dikwijls zeer bedroe vend een rol en verduisteren dan den blik. Zij dat nu niet zoo. Van "Hoek, anders toch waarlijk niet zoo achterstallig is, en met zijn dicht be volkte kom en buurtschappen, vlak bij het nijvere Terncuzen, had het comité zeker anders en beter verwacht Een referendum is onzin natuurlijk en slechls op zijn plaats bij de reine toepassing der volkssouvereiniteit, als dc gekozenen fcun veranlwoordelijkheid uiel kunnen of durven dragen en als onzelfstandige mannen hun kiezers als hun lastgevers beschouwen in strijd met hun eed en de wel Maar wij zouden haast zeggen, dat de Hoekcnaars, altijd vooruitstrevend en verre vooruitziend, hun vroede vaderen dichtbij de les zouden lezen Dc verkie zingen voor den volgenden raad zullen dat, vertrouwen wij, wel leeren Ook Philippine dubieert nog altijd of een waterleidiug wel een volksbelang is. Overigens gaat het best, zij het dan dal Westdorpe nog een stapje verder moet gaan. In het Westen echter speelt behoud zucht dc grootste vol of zijn het andere motieven, waarmede men hel volk tegen zijn eigen belang in op een dwaalspoor brengt Breskens b.v. is heelemaal niet conservatief en ofschoon daar de fabriek van Van Mclle lal van menschen arbeid verschaft en vanzelf deugdelijk water als brood behoeft, stemt toch de raad er niet anoniem en enthousiast voor, maar maakt men met allerlei drogredenen, sommigen zeker te goeder trouw, maar van anderen is dat ondenkbaar, de men schen er tegen. Hel staat zoo, dal als Philippine niet meegaat, hel comité zal moeten over wegen hel Westen zoo to laten, tenzij daar binnen enkele woken nog een 3- of 4-lal gemeenten als Schoondijke, Zuid- zaudc, Breskens en Grocde l»v bij komen. Mocht- de Minister niet bereid zijn alleen voor Oostelijk Z. Vlaanderen 's rijks garantie te laten verleencn, dan zal hel comilé. naar wij vernemen, het bijltje er bij neerleggen Zekere invloedrijke leden daarvan, die geheel belangloos al zooveel tijd en moeite voor hun geboorteland hebben opgeof ferd, gaan van die onheusche tegen werking genoeg krijgen Z Vlaanderen, dat beloofde aan de spits van Zeeland te komen, geraakt lioe langer hoe meer door bekrompenheid en wantrouwen en onderling getwist naar achter, zoodat de eilanden als Beveland en Tholen het verre vooruit zijn en straks ook het energieke Schouwen veeleer waterlei ding zal hebben. Het is diep te betreuren Misschiei zitten in het comilé niel de juiste man nen, al zijn er bij die voor Zeeuwsch- Vlaanderen toch waarlijk hun leven heb ben gegeven en andere politieke of we- lerischappëlijke carrière hebben opgeof ferd daarvoor Mocht echter blijken, dat men andere mannen wensehl, dan zal, ter wille van de goede zaak. het huidig comilé, daar van houden wij ons overtuigd, dadelijk aftreden De Hof der Leugenen. Naar het Engelsch van JUSTUS MILE FOSMAN. Door J. S. 6.) Ik haalde diep adem. „Hel is niel erg naar wijn zin", zei ik, maar ik keek naar Mal lory tot hij me zag en wenkte hem toen. Hij kwam nog altijd wat onzeker en waggelend op ons tafeltje af en stond, met een hand aan den rug vau een stoel, legen ons te glimlachen, de gelukkige en tegelijk ietwat wezenlooze dronke- mansglimlacli "„Mallory," zei ik, „ik wil je voorstellen aan Sir Gavin Mac Kcnsie en aan kolo nel Von Alldorf van den diplomaliekcu dienst van Novodnia. Mallory maakte een buiging voor Sir Gavin en groette Von Altdorf stijf en vormelijk een onwil lekeurige herinnering aan zijn militaire loopbaan Daarop liet hij zich in een stoel neervallen cn glimlachte opnieuw. „"Een in - (inl-er - nationale conferen tie, heeren", zei hij. „Een con - congres •'v - /van de mogendheden Vier rassen ver - tegenwoordig»! m-de vier heeren aan dit tafeltje. Schotland hij grinnikte legen Sir Gavin wl - wil je ons niet eens een echte Sch - Schotsche daus voor- GEJIEENTERAAD VAN GOES. In de Donderdag gehouden zilting was de lieer de Looff afwezig Tol lid van de schoolcommissie iu de vac -Verschoor werd m. a. s. "benoemd de heer C. W. Dogge. Hel voorstel lot wijziging der bouwver ordening, waarover m "dc vorige verga dering de slemmen staakten werd thans met 10 legen 2 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Buijs en Crucq Aangenomen werd liet voorstel lot wijziging der verordening op de heffing van leges, overeenkomstig de aanwijzi- gingen van Gedeputeerde Stalen De vakschool voor meisje s. Naar aanleiding van hel voorstel tot wijziging der huurovereenkomst betref fende het gebouw der vakschool voor meisjes, (verzocht is thans alles voor 25 jaar te mogen huren), vraagt de heer Van Poelgeest of dc directeur van ge meentewerken over deze zaak geliourd is Eenigen lijd gelenen verkeerde hel gebouw in slechten toestand. Het were toen eenigszins hersteld en de kosten konden daarvan gedeeltelijk verhaald worden op oe vereeniging „De Ambachls- school" door huurverhoogiug Thans wordt de huur voor 25 jaren vastgesteld, huurverhooging is cms buitengesloten De heer van Bommel van Vloten meent dat als er werkelijk aanzienlijke veran deringen aangebracht moeten worden .al- lijd nog over verandering van huur kan worden gesproken. De lieer Vienings is van oordeel dal het gebouw zich momenteel in goe den toestand bevindt. De heer Labrijn zegt, dat de kwestie die de heer Van Poelgeest aanroert, ge regeld is in het burgerlijk wetboek. Als er veranderingen noodig zijn kan dc vak school deze eischen. De heer Van Poelgeest Juist daar» maak ik bezwaren. Ais het gebouw goed is. kan spr. zich echter met liet voor stel vereeuïgen Het voorstel wordt hierop aangeno men. Voorschot lage Scholen. Ingewilligd werden de verzoeken van de besturen der bijzondere lagere scholen om voorschot op de vergoeding, bedoeld bij art 101 der lagcr-ondcrwijswcl 1020. voor het jaar 1920. It K. Jongensschool Zooals we reeds meldden stellen B en \V' voor af te wijzen dc aanvraag van het bestuur der r.-k. Jongensschool om beschikbaartselling van gelden voor aan schaffing van een nieuwe reken-methode daar de kosten bestreden moeten worden uil de z g exploitatie-gelden 'De heer Goedblocd is van oordceel. dat art. 72 hier wel degelijk van toepas sing is. Ook op praclische grouden ver dient hel aanbeveling de aanvraag lie te staan. De heer Labrijn zegl, dat hot bestuur voorop heeft gesteld, dal de methode versleten is. Het andere is bijzaak Hij zal liet voorstel van B en W steunen. Wethouder Stieger noemt een nv-o- dceling dat het schoolbestuur bij wei gering in hooger beroep zal gaan. nog een reden te meer om zijn stem aan liet voorstel van B. cn W te blijven geven. De heer Vienings brengt naar voren dat openhartig is gezegd de methoden zijn versleten In de openhartigheid ziet spr een aansporing voor den raad om het gevraagde toe te staan Het voorstel van B. en \V daarna iu doen, ouwe heer?" Mac Kensie was op het punt kwaad te worden, maar ik gaf hem onder de tafel een schop legen dc scheenen en hij bedaarde weer „EngelSnd", zei Mallory, en keerde zijn waggelend hoofd naar mij „O, man, als je van avond de zonden van jouw vaderland op je bol had, dan was je kop nog zwaarder dan de mijne! Novod nia dat de Russische beer er nooit zijn klauw op moge leggen!" ,„Zoo zij het", sprak Von Altdorf hartelijk. „En Oud-Ierland, God zegene zijn groene kusten' Wat? Of ik wat drinken wil, Creighton? Niemand kan er zicii op be roemen, dat hij mij op die vraag ooit neen liceft hooren zeggen. Ecu weinig wijn voor mijn maag, die sinds van mor gen nog niets anders heeft gehad Kell- ner, breng mij absinth, Pernod jongen en maak ze sterk. Ik heb zc bard noo dig." „Wal zeg je daar, Mallory zei ik, ,.,wil je zeggen dat je sinds vanmorgen geen eten hebt gehad*' Drink je met een leege maag? Kevel dat is zelfmoord. En dan, wie drinkt er nu 's avonds absinth I Kellner, breng twee broodjes mol vleescli voor meneer, maar oogcnblikkelijlc' Toen de broodjes kwamen, viel hij er op aan eu versrloud ze meer dan dat hij ze opat Wij drieën wachtten stil zwijgend. Toen hij klaar was slaakte hij een zucht van verlichting „Slechte manieren, heeren", zei hij. opnieuw glimlachend Hij scheen wat lot zichzelf te komen; het eten" had hem goed gedaan. „Slechte manieren, ik weel het, maar eerlijk gezegd, ik liad groole behoefte aan eteu. Door een of andere omstandigheid lieb ilc verzuimd koïfif te drinken en te dineeren Ik ben de reden vergelen o ja, het was een ar me duivel zonder werk, die eeu maaltijd harder noodig had dan ik En dan, met eeu paar glazen absinlh in een leege maag, of misschien drie brengt men den honger lot bedaren Ik ben misschien een beetje aangeschoten, een heel klein beetje, maar de heeren zullen me dal naar ilc hoop niet kwalijk nemen Het is een ongelukkig toeval, geen gewoonte' Hij nam de tumbler met het fonkelende groengele vocht, die voor hem stond, in de hand en lachte er tegen. „Mijn eenige vriend", zei hij uiel zijn „Mijn eenige vriend", zei hij met een diepe teedere stem het klonk als van een man, die bezig is de vrouw zijnor keuze zijn liefde te verklaren. „Dc eenige vriend van allen, die altijd bij me gebleven is, in goede tijden en in slechte Je hebt me nooit in den steek gelaten Ileercn, ik heb de heele we reld bereisd. Ik heb gevochten van Ca racas tol Ladysmith, en van Kartoum tol Tien Tsin cn ik heb mot meer men schen omgegaan, dan ik u zeggen kan, maar op mijn geloof in den Hemel stemming gebracht, wordt aangenomen met 9 legen 3 stemmen. Tegen de heeren Eckhardt, Goedblocd en Vienings Melk op Zondag E, en W. stellen voor afwijzend te be schikken op het verzoek van de ver eeniging van melkslijters om een verbod in het Teven le roepen van venten van melk op Zondag Dc heer Eckhardt is van oordeel, dat het op den weg der overheid ligt om de Zondagsrust te bevorderen Kan het ver bod niet voor den gebeden Zondag gel den, dan zou spr. het op prijs stellen, dat hel venten voor een gedeelte van den dag verboden zal zijn De heer Vienings zegt, dal een algeheel verbod niet is door te voeren Z.i. zou het aanbeveling verdienen de melk voor kerktijd bezorgd te doen ziju Spr. vraagt of B. en W. bereid zijn in dezen geest een verordening te ontwerpen De heer Crucq kan het adres der huis vrouwen over het algemeen onderschrij ven. De heer Goedblocd dringt erop aan. dat 1? on W. de aandacht zullen schen ken aan het voorstel Vienings Het kan alleen het siraalventen gelden. Spr weidt^ vervolgens uil over hel belang van Zon dagsrust De gehcele menschheid vaart er wel bij "De heer Van Melle vindt hel niet be grijpelijk dat de S D. A P. ijvert voor winkelsluiting en zich tegen een vent- verbod kant. Hel laatste is toch ook ip het belang van den werkenden stand' De heer Crucq zegt, dat een verbid liier tegen liet algemeen belang ingaat. Dc lieer Van Poelgeest merkt op, dat de melkslijters- niet ten pleizierc lot 1' ■enten Zij kunnen niet eerder klaar ko men. Hel voorstcl-Vienings lijkt wel mooi, maar het is niet practiseh e heer Vienings antwoordt, dat als de Bicnschcu weten, dat zij véór half tien molk moeten hebben, zullen zij vroe ger opstaan, en de venters zullen op een tijdig uur gereed komen "''De voorzitter zegt dat B en W., na dat hun voorstel aangenomen zal ziju, binnen afzienbaren lijd oen ontwerp-ver- ordenïng in den raad zullen brengen, u-bij hel venten van melk langs den publieke» weg gedurende oen gedeelte n den Zondag verboden zal zijn. De heer Goedblocd merkt nog op, dat hij zich uiel kau vereenigen met het standpunt van B. en W inzake de over heidsbemoeiing. Het voorstel van B en W\ werd daar- als ik dal nog heb daar is nooit een man mij trouw gebleven, nooit een vrouw geweest, die me niet bedrogen heeft.' Hij lachte weer tegen de groene vloei stof. „Op den groenen duivel, heeren riep hij uit, „den groenen duivel, die me al tijd bijstaat, bij goed weer en bij slecht weer, die me op den schouder klopt als het me tegenloopt, die me bij dc hand neemt en me liet paradijs binnen voert als de wereld liet bitterste is. Op den kleinen groeneu duivel, die voor mij een groole groene god is dat hij lang moge regeeren!" Hij lichtte het glas op en dronk hel in eeu teug half leeg Toe» viel hij achterover in zijn stoel met zijn kin op de borst Ik boog mij voorover en lei mijn hand op zijn arm. „Mallory"', Zei ik, Mallory"! en ik schudde licm zachtjes licen pn weer Hou je een beetje goed jongen, er is werk -yoor je le doen Er moet een gevaar lijk spel worden gespeeld, Mallory, juist iels voor jou. Er is een helder hoofd cu een welbespraakte tong voor noodig, cn misschien nog wel een krachtige arm ook. Een dappere kerel hebben we noo dig: kom, doe je mei ons mee?" „Mijn eenige vriend", zei Mallory eu schudde zijn hoofd slap heen en weer. „De kleine groene duivel, die ec» groole groene god is Ja, ja, een groole groene god"Zijn stem stierf weg in onver staanbaar gemompel en zijn oogen zagen ver over ons heen, builen hel Café d'A- lenpon Ju zijn paradijs misschien'. Ik keek wanhopig op naar Mac Ken sie, maar deze zat iets te schrijven op den rug van eeu naamkaartje. Hij riep ecu kellner „De apotheek aan liet begin van de Avenue «iu Maine" zei hij, „cn vlug'' De apotheek was vlak bij eu een oogenblik later kwam de man terug met een klein fleschje in dc hand Mac Kensie goot er enkdie druppels uit in een wijnglas vol water. „DriDk dit uitzei hij, en zette liet glas voor Mallory neer En Mallory dronk met zijn starende oogen. die ons niet zagen, en was nog altijd ver buiten het café d'Alcncon Maar een oogenblik latei- kwam er leven in zijn gezicht. Hij wend de zich naar den Schot „Ge hebt me een tooverdrank ge gevenzeidc hij, „maar ik ben er u niet erg dankbaar voor, want ge hebt er me een heerlijken droom mee verstoord Hij glimlachte legen mij „Je sprak over. een spel, Creighton', zeide hij, „over een gevaarlijk spel. Ik hoorde al je woorden, maar wat zal ik je zeggen, ik was in deil hemel op dal oogenblik, en had niet do macht, daaruit terug te koeren Een gevaarlijk spel .mijn jongen? Laat maar eens hoo ren Ik heb zoo'n idee. dat ik alles moe- ben ook dal Vooruit maar"

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1