o. 62. Maandag 16 Maart 1926 sa 169° Jaargang Iftt aammer beslaat uit TWEE bladen. EERSTE BLAD. Abonnementsprijs per kwar- iaai: Op de buitenwegen om Middelburg, en Toor de andere gemeenten p. post 1 2.50; voor Middelburg en agentschap Vlie ringen f2.30; weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week, Advertentiën worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van Gewone advertentiën; 30 ©ent per regel. Ingezonden Mededeelin- e n 50 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels f2.10, elke regel meer 30 oént. Kleine advertentiën niet grooter dan vijf regels druks en waarbij 5# aangegeven dat zij in deze rubriek moeten geplaatst worden, 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des ZATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan .ons Bureau bezorgd zijn. Postoheque en Gironummer 4325S 0JE BEDREIGING VAN l. DEN VOLKENBOND. Mot zéér groote bezorgdheid worden de gebeurtenissen in Qenève gevolgd, want er dreigt niets meer of minder dau dat het zoo moeilijk opgebouwde vol kenbond-instituut ineen zal zakken. En als düt nog mocht Worden voorkomen, dan zal zijn beteekenis als vredeslicha.ixn voorloopig toch sterk inkrimpen, terwijl bovendien de illusie van Locarno dreigt te verdampen. Hot is het, al zoo vaak noodlottig gebleken „politiek evenwicht" dal deze beroering veroorzaakt. Men was door "Locarno eindelijk zoo ver dat Duitschlaud als lid van den Vol kenbond zou worden toegelaten en dan ®en permanenten zetel zou krijgen in den Volkenbondsraad, als het ware bet dagelijksch bestuur van den Vol kenbond. Maar toen liet zoo ver was gèkomen, kwam Polen ook een zetel opeischen, gesteund door Frankrijk, dat 'daarmee natuurlijk een tegenwicht tegen den nieu wen Duitschen zetel wilde verkrijgen. En tegelijkertijd kwamen Spanje en Brazilië (die Deiden de zéér sterke groep van Spaansch sprekende rijken vertegenwoor digen) met den eisch om hun nièt-perma- neuteu zetel te veranderen in een per manenten; en deed China een zelfde ver zoek. We begrijpen volkomen het Duitsche staudpunt als Luther zegt: er is ons toe gezegd dat wij een zetel zouden krijgen in den Raad in zij n huidige samen stelling. Daar houden we ons aan, al zijn we bereid later, als we eenmaal zijn toegelaten, over wijziging in de ver deel iug der Raadszetels te spreken. We "begrijpen ook het landpunt van Zweden (een der vier niet-pcrmanent,o leden) dat terwille van de positie van de kleine staten, van geen uitbreiding der Raadszetels wil weten. Maar Briand kan blijkbaar uiet naar Parijs terugkeeren zonder een zetel voor den bondgehoot Polen, En Chamberlain heeft zich te veel aan Briand gebonden. Bn nu Duitschland eischt dat men zich aan de eerste belofte zal houden, wordt het als eigenzinnig uitgemaakt. Zweden wordt door Spanje met een handelsoorlog bedreigd en Chamberlain krijgt aller onaangenaamste dingen te hooren in de Engelsche pers. Het.js een zorgwekkende en weinig verheffende onceniglieid! Een na-ijver, die Slechts verderf kan brengen in dit -lichaam van vrede en samenwerking. En als dadelijk gevolg van niet-toclre- ding van Duitschlaud staat men voor het feit dat de uitvoering van liet verdrag van Locarno afhankelijk is gemaakt van het toetreden van Duitschland tot den Vol kenbond. Dus dan komt van die heele arbitrage-regeling voor West-Europa ook niets. De beslissing is uitgesteld tot morgen. Dan z31 er wel iets moeten gebeuren. Maar het 'waarschijnlijke uitstel der raadseetelkwestie tot September neemt dit zelf-vernietigende element niet weg uit 'den Volkenbond. STRERGHOLT's BiCSGOOP. Heden avond 7 en 91/» uur precies EMiL JANNINGS in Variété. (Ingez. Med-, Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Zoo als uit een adverntentie in dit nummer blijkt i s de heer prof. Obbink, die op de a.s. "Woensdag te houden ver gadering van de Vereeniging Kinderzorg alhier de feestrede ter herdenking van hel 20-jarig bestaan zou uitspreken, daarin door ongesteldheid verhinderden heeft ds. de Voogd uit Vlissingen zich bereid verklaard in zijn plaats op te treden. De .feestuitvoering ter gelegenheid van hot "5-jarig bestaan van de Mando- line-Vereeniging „Sempre Avanti" werd Zaterdagavond in de groote zaal van het Schuttershof alhier geopend door den voorzitter, den heer J. A. Grootjans, met een woord van welkom tot de talrijke aanwezigen er was geen plaatsje on bezet en met een korte herinnering aan het jubileum der vereeniging, terwijl hij er op wees, dat zij onder leiding van den nieuwen directeur, den heer A. J. F. den Boer, steeds blijft vooruitgaan. Dat die leiding goed is, hebben wij nog kort geleden vastgesteld en wat wij ditmaal hebben hooren uitvoeren, heeft ons in die overtuiging slechts versterkt. Zeker, de mandoline-muziek geeft iets eigenaardigs en doet velen nog wat vreemd aan; maar hoe i3"cn er verder over denkt, in ieder geval moet men groot respect hebben voor de leden van zulk een vereeniging, die hun vrijen tijd be steden aan een ontspanning als deze en dit niet alleen om zelf daarvan te ge nieten, maar ook om telkens belangeloos anderen van hun muziek te doen profi- leeren en een gepaste afleiding van het dagelijksch leven te geven. Nadat voor de pauze 'n marsch, 't bij zonder goede „Angé Eploré", 'n wals en 'n mazurka waren ten gehoorc gebracht, werd door een tweetal vrouwelijke en een viertal mannelijke leden van de ver eeniging op verdienstelijke wijze de één' acter „Lucy" opgevoerd. De oöou \an den avond was bewaard 'tot na de pauze, waarop alleen de aan merking zou kunnen worden gemaakt, dat het voor de kleine uilvoerenden toen wel wat laat was geworden. Maar dat is dan ook de eenige aanmerking, want de wijze waarop het Kinderdansspel „Len- te's Aankomst" door een 20-tal kleinen, ouder leiding van den heer L. Sulkers, werd uitgevoerd, kan slechts met het woord „uitstekend" worden aangegeven Het was in alle opzichten goed; hoe lief waren de kabouters en de bioemen- elfen in him dansjes, hoe goed de aard mannetjes in hun stil spel. Hoe goed was de verlichting verzorgd en de aan kleed ing van het tooneel. Bij dit dansspel kwam het ^kunnen" der loden van „Sempre Avanti", die het geheel begeleidden, nog beter als anders tot zijn recht. Dal een daverend applaus aan het einde weerklonk en de geza menlijke dans van kabouters en elfen moest worden herhaald, was ten volle te begrijpen. Aan hel slot van het dansspel werd hel dagelijksch bestuur op het tooneel ver zocht en werd onder het aanbieden van een fraaie bloemenmand voor de vereeni ging, waarbij de kinderen een aardig driestemmig liedje zongen, en een groote foto van de leden, aangeboden door het Zeeuwsche Fotohuis. Aan de heeren Den Boer en Sul kers werd ook een welverdiende bloe menhulde gebracht. Nog een goed uitgevoerde wals en een krachtige marsch. en de goed geslaagde uitvoering was afgeloopen. Voor de meeste aanwezigen volgde toon nog een belangrijk slot van hel pro gramma. namelijk het bal, dat hen tot in de kleine uurtjes nog gezellig bijeen hield. „Sempre Avanti" heeft haar 5-jarig be staan feestelijk en op gepaste wijze her dacht en zag haar aantal donateurs in den loop van den avond met eenigfe tientallen toenemen. Men verzoekt ons te melden, dat op het politiebureau een onbeheerd aan getroffen gele herdershond vertoeft. Hit Z u i d-B e v e 1 a n d. Naar de „G. Crt," verneemt bestaat het voornemen het nog niet voor anftere doeleinden in gebruik genomen deel van de voormalige strafgevanis te Goes af te breken en zal de openkomende ruim te tot ontspanningsveld voor de leerlin gen der H. B. S. worden ingricht. In allen eenvoud heeft Zaterdag middag op de bijzondere begraafplaats te Niéuwdorp de begrafenis plaats gehad van hel stoffelijk overschot van mr. C. Lucassc. oud-kantonrechter te Goes, oud-lid der Eerste en Tweede Ka mer. Aan het graf werd gesproken door ds. A Heïj, uit Koudekcrke. en door den heer W, A. do Rijcke namens het college van commissarissen van het dagblad De Zeeuw. De heer "W. A Lucasse, burgemeester van Reeuwijlc, aankte voor de belangstel- ling. Uit Tholen. Door de motorkorboot YE 194, schipper A. Rietdijk, is onder de Thool- sche kust een tusschen water en wind drijvende roeiboot opgepikt, zonder bij zondere kenmerken. Den burgemeester- strandvonder is kennis gegeven Uit Z e© u w s c O-V 1 a a n de re n O. D. Bij den gemeenteraad van St. Jan steen was een schrijven ingekomen van Ged. Staten, dat zij de goedkeuring van het raadsbesluit tot opheffing der openbare school te Heikant en als ge- •olg daarvan den verkoop van 3e on derwijzerswoning met tuin, enz. voor f 5000, verdagen tot advies is ingekomen van den hoofd-iuspecteur van het Lager onderwijs. Aan den heer J. Junielet, die be noemd is tot hoofd der school teSchoon- dijke werd met ingang van 1 April eer vol ontslag verleend. Een belangrijke kwestie vormt voor deze gemeente en ook voor de geméente Clinge de onderhoudsp licht van den weg van Hulst naar Clingc. Kadastraal behoort deze weg aan de gemeenten Clinge en St. Jansteen, doch het onderhoud berustte bij de gemeente Hulst, ld»ie daarvoor het recht had tot tolheffing. Daar evenwel die tol is afge schaft, betoogde de gemeente Hulst dat het onderhoud op hare huurlieden Clin ge en SI. Jansleen rust. Door de Kroon werd Hulst in het gelijk gesteld. Nu er geen onderhoud plaats had, wenschten Ged. Staten door wijziging van deu ligger van wegen en voetpaden den weg in onderhoud te brengen bij de beide gemeenten Clinge en St. Jansteen. Deze hebben de kosten daarvan laten ramen en gebleken is, dat dien weg voor f 90.000 zou vernieuwd zijn, waarvan dan i/3 voor St. Jansleen en voor re kening van Clinge kwam. Tegen dit besluit van Ged. Stalen de den echter deze gemeenten in beroep bij de Kroon, op grond daarvan, dat het wel eigenaardig is, dat toen Hulst de v-Qordeeien van den tol opsteek, die gemeente geen bezwaar legen hel on derhoud had, doch nu die voordeelen niet meer bestaan, op eens Huist daar van wordt ontheven. De gemeentebesturen van Clinge en St. Jansleen ontvingen daartoe rechts kundig advies van de Ned. Vereen, van Gemeenten, die een uitvoerig adres aan Ged. Staten had ontworpen. Mochten Ged. Staten hierop niet ingaan, dan zal men bij de Kroon in beroep gaan. Vervolgens werd door den raad van Sl. Jansteen besloten opi de dorpstraat op te breken over een lengte van 1100 M. en een nieuwen broederen weg 'aan te leggen, waarvoor de raming f 39000 bedraagt. Daar de raad van meening is, dat de straat voor het plaatselijk ver keer voldoende is, doch men door het intercommunaal en internationaal ver keer verplicht is den weg te vernieu wing zal bij Ged. Stalen aangeklopt wor den oin subsidie ad 1/3 der kosten voor den weg. Ten slotte werd nog het idee geopperd om van gemeentewege een lijkwagen te exploileeren, naar aanleiding van het feit, dat het vervoer van lijken nu en dan nog op erg primitieve wijze ge schiedt door de buitenmenschen. Daar ook van particuliere zijde een aanbod werd gedaan, zal dit punt nader door B. en \V. worden overwogen. Uil Z ee u w s c h-V 1 a a ud e r e n W D. Vrijdagavond 12 Maart werd te Hoofdplaat een afdeelitig van hel Groene Kruis geslicht. Er werd eeu bestuur gekozen be staande uil de volgende heeren J. de Die, I. Jacobse, \V. Timmermans, L. Le- cluijze en J. Verstraete. De heer Hoolhorst, leeraar aan de II. B. S. te Ooslburg hield een schitte rende 'lezing over de 'tuberculose en liaar bestrijding. Hij liet het eeu en ander zien door middel van lichtbeel den. De heer dr. K. J. Talsma bracht den heer Hoolhorst uit naam der aanwezigen dank voor het gesprokenen. KERKNIEUWS. Benoemd tot Israëlitisch Gods dienstleeraar te Bergen op Zoom, de heer D. de Hes te Vlissingen. In den ouderdom van 36 jaar is te Charlois overleden Ds. H. E. Beer- nink, in leven predikant der Ned. Herv Gemeente aldaar. Ds. Beernink wer.I candidaat in Utrecht in 1917, en ver bond zich 16 September 1917 aan de Gemeente te Elkerzec. In 1920 kwam hij naar Charlois. Nederlandse lie Protestanten bond. Voor de leden van de afdceliug Mid delburg van bovengenoemden bond, sprak Vrijdag jJ. as. E. J van der Brugh te Tiel, over- De verlossingsgedachte m en buiten het Christendom. De mensch heeft immer in zich gevoeld de behoefte om te worden verlost van wat hem onaangenaam is. Datgene waar van hij verlossing wil, verandert evenwel naarmate de mensch tot hooger geestelijk leven komt. De natuurlijke raeusch ver laagt uit zijn leven weg, wat hem licha melijk onaangenaam is. Hij stelt zich voor, dat er booze demonen zijn en goede goden, die zij bedwangen Komt hij tot geestelijk leven, dan beschouwt hij ar beid niet langer als een straf, maar als een zegen. Hij klaagt niet meer over ziek te en dood, maar wel over zijn eigen natuurlijkheid en zwakheid. IIoc geheel anders wordt nu de Verlosser, die de mensch zich denkt. Het verschillend lijden wordt beli chaamd in 3 figuren, Oedipus, Job en Jezus. Het lijden van Oedipus blijft bij het natuurlijke; dat van Job staal hooger: hij jammert er over, dat er een God is, die hem zóó behandelt. Christus lijdt om den waan van de wereld. Ook de Grieken hadden een Verlosser: Heracles. Het uitvoeren van de hem opgedragen 12 zware werken is te beschouwen als het te nemen van de brute natuurkrach ten- Later gaat hel om hel bedwingen van de uatuur in den mensch (Heracles op den tweesprong). Boeddha leerde, dat de mensch moet worden verlost van zijn eigen onkunde. Hij kan dal door in te koeren lot zich zelf (meditatie!. Men komt dan tot hot nirwana en is verlost van de reïncarnatie In het Oosten heeft men echter de waarde van het leven niet begrepen In de wereld is wel iets van schijn, maar daarin openbaart zich toch de eeuwig heid. Het Christendom wil verlossing van de zonde. De zonde is, dat de mensch zijn eigen ik meer waard vindt dan den god- delijken wil, dien hij heeft uit te voeren. In de vorige eeuw is de verlossings gedachte zoek geraakt, de godsdienst is toen bewaard in de mystiek en de wijs begeerte. Toch hebben toen de groolen onder de menschcn het over de verlos sing gehad. o.a. Richard Wagner in Par- cival. De zaak-Geelkerken. Een sludentenbc- tooging Vrijdagnacht hebben niet minder dan 80 studenten der Vrije Universiteit te Amsterdam voor de woning van dr Geel kerken gewacht op diens terugkeer uit de Kerkeraadsvergaderiug en hem daar. in merkwaardige tegenstelling lol het te Assen door hun eigen hooglceraren uitgesproken oordeel een warme ova tie gebracht. De rector van hel studenteukorps, de heer van Zijl verklaarde in een toe spraak, tot alle aanwezige studenten zich aansluiten bij het adres van dr de Gaay Fortman c.s Daarop richtte hij zich tot den met dr. Geelkerken aanwezigen pref. Wioltjcr en deelde mee, dat er 's avonds een lijst had gecirculeerd, waarin prof. W'. dank gezegd werd voor zijn kloeke houding in deze zaak en prof W. de sympathie der studenten betuigd werd 80 handlcekeningen waren ontvangen Professor Woltjer dankte eveneens Toen werden eenige ouderlingen, die dr. G. vergezeld hadden, opgemerkt. Een der studenten sprak hen toe en zej, dat zij eigenlijk als student niet zóó óp ouder lingen gesteld zijn, doch dat hierop uit zonderingen zijn; prof. Woltjer is geble ken een model-ouderling te zijn, maar zóó schijnen ze hier in Amsterdam-Zuid allen te zijn. Verschillende hoera's wer den voor dr. G.„ prof. Woltjer en voor den kerkeraad aangeheven. Dr. G. noodig- de zijn huldigers binnen te komen. Hem werd het oud-senaloren-lint omgehangen. En toen volgenden nog een aantal toe spraken. De houding van den Kerkeraad Z. De Kerkeraad van Amsterdam Zuid heeft Vrijdagavond een besluit genomen om dr. Geelkerken Zonaag te doen optre den. Dat beteekende dat de Kerkeraad TWtE EIGENSCHAPPEN waken d« King Extra strong tot een bui ofgewonn pepermunt; het'/ijo di he rlijke cm-iuk en de gunstige wer- sing oj> d« »pjjBver!eo>ii.g KING-PEPERMUKT is nooit scherp of bitter, maar heeft een heerlijken zuircren smaak, daar ze op muwgezette wijze bereid is uit do origiDGole peper minto ie. In ieder tablet moet vqluit staan KING Extra Strong. (Ingez. Med.) het schorsingbesluil van de Synode te Assen uiel zal uitvoeren Om ongeveer kwarl voor twaalf trad de lieer K. van den Berg, ouderling, naar buiten, en sprak ongeveer als volgt tol de nog steeds wachtende menigte Broeders en zusters! Ik heb de eer, aan de ver zamelde broeders en zusters mede te deelen, dal de Kerkeraad bijna eenparig heeft besloten ar. Geelkerken morgen, Zondag, te aoen optredenen met Gods hulp achter dr. Geelkerken zal blijven slaan." Er weerklonk hoerageroep en „Leve dr. Geelkerken'' Daarop verzocht de Van den Berg, nu kalm huiswaarts te gaan, aan welk verzoek werd voldaan. Naai* gemeld wordt zijn er ook maat regelen getroffen ten opzichte van een evenlueele actie inzake het bezit van het kerkgebouw De dienst van Zondag. Tn hel lot in alle hoeken gevuld ge bouw der Parkkerk (waar honderden en honderden geen plaats konden krijgen' deelden bij den aanvang van den dienst dr. de Froe namens den Kerkeraad van Amsterdam Zuid mee, dal deze besloten had te protesteeren tegen de schorsing van dr. Geelkerken en in zijn vergadering van Zaterdag een verklaring had onge steld, waarin gezegd werd, dal de Ker keraad mei diepe ontroering en innig leedwezen van den inhoud van hel schor singsbesluit had keunis genomen en waarin verder geconstateerd werd dat den Kerkeraad niet bekend was, dat dr. Geelkerken eenige leering had verkon digd in tien lijd van zijii elf-jarige be diening des Wioords iu Amsterdam en evenmin voor dien lijd. die in strijd was met het in art 1 evi 5 beleden gezag der Heilige Schrift en den Kerkeraad, even min iets beleend was van eenig verzet legen hel wettig gezag van kerkelijke en meerdere vergaderingen en hel integen deel vaststaat dat dr. Geelkerken in zijn antwoord pp de bekende „verklaring" Zoo ver is gegaan dat alleen gespróken kan worden van een verschil in beleid tus schen de Synode en dr. Geelkerken in zake den verderen uitbouw der belij denis. De Kerkeraad. zoo werd verder in de verklaring gezegd, acht het besluit dei- Synode in strijd met Gods Woord en de drie Formulieren van Heiligheid, meent dat de rechtmatigheid van het besluit niet kan worden erkend en stelt vast dat het accoord van kerkelijke gemeenschap is geschonden Hij meent daarom geen vrijheid te hebben den dienaar des Wioords dr Geelkerken te beletten zijn bediening uil te oefenen. De Kerkeraad had besloten zich niet te conformeeren aan hel besluit der Sy node, maar daartegen te protesteeren en van dit besluit mededeeling te doen aan dr. Geelkerken, de gemeente en an deren Dr. Geelkerken, zichtbaar ontroerd be steeg daarna den kanset Hij zei niet te zullen spreken over wal veler hart thans vervulde, en hield een preek over Mar cus 15 25 .En zij kruisigden hem Aan het eind acr godsdienstoefening zong men spontaan don predikant toe „God zal hem zelf bevestigen en schra gen" enz. Toen dr Geelkerken met zijn eclitgc- noote hel kerkgebouw verliet op weg naür zijn woning, volgde een groote me nigte hem door het Vondelpark naar de Sophialaan 's Avonds trad dr. Geelkerken in de stampvolle Scliinkelkerk op. Ook daar werd hel protest van den Kerkeraad van Amsterdam-Zuid voorgelezen. "De Crt. weet nog mee te deelen dat in-de Kerkeraadsvergadering van de 48 aanwezigen slechts zes personen legen stemden bij het ncinen der vermelde besluiten. Gere f Kerk, Op het tweetal te Zwartsluis komt voor ds. A. Wijngaarden, te Baarland. O ud Geref. Gem Op het tweetal te Rotterdam komt voor de heer P. Colijn, leerend ouder ling te Oostburg.

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1