Klo'osterklsem No. 61. Zaterdag 13 Maart 1926 169' Jaargang, MIDDEL Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. EERSTE BLAD. Abonnementsprijs per kwar taal: op de buitenwegen om Middelburg, en voor de andere gemeenten p. post f 2.50; voor Middelburg en agentschap Vlis- ,-ingen i 2.30; weekabonnementen in Middelburg IS cent per week. Advertentiën worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding- Gewone advertentiën: 30 «ent per regel. Ingezonden Mededeelin- e n 50 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen: -van 17 regels 12.10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiën niet ^rooter dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven dat zij in deze rubriek snoeten geplaatst worden, 85 cent bij -vooruitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des ZATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. Postcheque en Gironummer 43255 KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag. Hot korte telegram dat wij gisteren over de rede van den heer A1 b a r d a ontvingen, was op een belangrijk punt tè kort en daardoor onjuist. Hij zei n.l. niet zoo beslist als daar stond dat de S. D. A. P. zal helpen het gezanltschap te bevorderen. Hij zei alleen dat er om standigheden denkbaar zijn, waarin de soci a al-demo era 1 en bereid zijn een ge zantschap bij den Paus te aanvaarden- Ze zullen dat nu zakelijk overwegen en een gezantschap aanvaarden „als daar mee groote andere belangen bevorderd worden." En dit voorbehoud had te groo- ter beteekenis doordat hij te voren de beteekenis van dat gezantschap sterk be twijfeld had, o.a. naar aanleiding van het feit dat de katholieken tijdens de crisis genoegen genomen hebben met een luis terpost op 700 K.M. afstand van Rome. Over het nieuwe kabinet kwamen zijn opmerkingen hierop neer, dat hij het optreden niet goedkeurde daar z.i. een Kamerontbinding had moeten plaats heb ben, maai- dat hij er zich overigens niet onwelwillend over uitliet, daar hij zelfs het regeeringsprogramma minder reacti- onnair vond dan dat van het kabinct- Oolijn. Na hem kwam de heer Heemskerk met een veel scherper oordeel, dat zich vooral richtte tot den premier. De anti- rev. woordvoerder liet daarbij niet de politieke partijkleur van den premier bui ten beschouwing, maar laadde daarbij op hem alle verwijten die hij aan de chris telijk historischen had te doen vanwege den val van het door den anti-rev. Colijn geleide coalitie-ministere. Dat de heer De Geer weer de porte feuille van financiën overnam van den heer Oolijn, die zijn plaats had ingenomen in '23, toen de heer De Geer niet verder kon, bracht den heer Heemskerk tot scherpe opmerkingen. Een andere grief was dat niet alleen hij (Heemskerk) zelf, en blijkens een interruptie van den heer Nolens, ook de leider der Katholieken bij de behan deling van het ontbindingsvoorslel-Albar- da, geheel onkundig was van de toen reeds aan den heer De Geer gegeven opdracht, maar dat dit zelfs ook het .ge val was met den heer Colijn, den prémier van het toen nog aanwezige ministerie, waarin de heer Dc Geer ook een porte feuille had. Er bleek uit de woorden van den heer Heemskerk een achterdocht tegen den heer De Geer, en een bittere stemming jegens de Chr Historischen wegens het vernietigen der coalitie. Voor de Ohristelijk-Historischen voer de de heer Snoeck Henkemans het woord Hij ontkende dat-deze fractie er in November doelbewust op uit was de partijverhouding te veranderen. In het geen hij zei naar aanleiding van een scherpe opmerking van den heer Heems kerk over een in December gehouden conferentie, bevestigde hij dat er ver schil van meening over het gezantschap was geweest bij de Chr. Historische frac tie. Do bekende verklaring der katholie ken inzake het niet toelaten van een motie van teleurstelling, heeft dc Chr. Historischen echter zeer verbaasd. Er is daarover niet door hen gesproken. En ten slotte sprak de heer Snoeck Hen kemans nog duidelijk uit dat hij ten op zichte van het gezantschap verschilt met de ministers De Geer en Slotemaker de Bruine, door te zeggen dat het voor deze beiden jammer is, dat hun raadsman Lohman ontbreekt, en een geluk dat in hem hun richter ontbreekt Hel slot van deze zitting was een korte rede van ds. Li ngbeek, die een duide* lijker formuleering van de regeering wenschte over haar houding tegenover den godsdienst continentale havens van Europa? Met dit niet tc loochenen feil kan worden volstaan. BINNENLAND. HET VERDRAG MET BELGIË. „Kahtteekeningen op hei verdrag met België", door mr. E. Eokker. Onder dezen titel verscheen een bro chure bij M. Nijhoff, uitgegeven door het Nationaal Comilé van actie lot wijziging van het verdrag met België, De schrijver bespreekt daarin o.a. de kwestie of wij niet door toepassing van het arbitrage-denkbeeld in het verdrag een ethisch voorbeeld moeten geven. In antwoord daarop verwijst de schrij ver naar art. IV, dat in par. I voortdu rende vrijheid van doorvaart, behalve voor oorlogsschepen, vooropstelt; dat alle vaartuigen op hun doorvaart sacrosanct verklaart tegenover de rechterlijke en administratieve autoriteiten; dat in par. 2 als hoofdbeginsel vaststelt, dat de Wes- ter-Schelde te allen tijde moet beant woorden aan de hoogste eischen van den scheepsbouw en aan de (hoe sterk ook) toegenomen behoeften van de scheepvaart; dat een Internationale Com- Comrnissie van Beheer over de Schelde instelt met zeer ver gaande bevoegdheid „ter behartiging van de belangen van de scheepvaart", terwijl in de toelichtende memorie, ad Par. 4, zeer nadrukkelijk wordt verklaard dat de belangen van do scheepvaart uiteraard gaan boven de an dere belangen, welke op den waterweg betrekking hebben; dat de bevoegdheid der commissie zich zal uitstrekken over alles wal de belangen van de scheepvaart betreft, zonder eenige andere uitzonde ring dan deze, dat zij niet over vragen van souvereiniteit mag beslissen; dat thans bestaande verordeningen van Ne- derlandsehe openbare lichamen, voor zoover zij niet in strijd zijn met het ver drag, van kracht blijven zoolang de com missie ze niet door nieuwe zal hebben vervangen en dat de bepalingen van de verordeningen, welke de commissie zal maken, van rechtswege in de plaats zul len treden van de bepalingen van be staande verordeningen welke op het zelfde onderwerp betrekking hebben; en eindelijk, dat de verordeningen welke ieder der lauden voor zijn gedeelte van den waterweg mocht maken, in geen geval in slrijd mogen zijn met de veror deningen en de beschikkingen(!) der commissie. De beslissingen van een scheidsrechterlijke commissie of van het Permanent Scheidsgerecht zouden niet mot recht kunnen worden bestreden of als onbillijk of als onredelijk afgekeurd, indien 'liet belang van Antwerpcu's scheepvaart daarbij op den voorgrond gesteld en de Nederlandsche belangen van landbouw, visscherij en waterstaat daartegenover niet geteld zouden wor den. Niet aan de scheidsrechters zouden de nadeelige gevolgen te wijten zijn, maar aan de voor Nederlandsche belangen ver derfelijke grondslagen, van welke de schcidsrechlcrs krachtens het verdrag beh oor en uit te gaan. Opdracht in de ruimste mate van beslissing aan scheidsrechters is oolc naar mijn mccning geweuscht; maar verwerpelijk eu onaan nemelijk is mij zoodanige opdraclil, als zij gepaard gaal met het toekennen van een overwegend sterke positie op alle punlen aan den mede-contractant. Hoe sommige Nederlanders verklaren kunnen, dat het verdrag teen compromis is, waarbij beider belangen ge- bi e d i gd z ij n, is mij een raadsel. Die Nederlanders zien blijkbaar over het hoofd, dat bij uitspraak eener scheids rechterlijke commissie politie-verordeniu- gen kunnen worden vastgesteld, welke de Nederlandsche regeering geweigerd mocht hebben goed te keurenen dat in hoogste instantie een scheidsrechterlijke commissie zal uitmaken of éénstemmig heid dan we! meerderheid zal noodig zijn, hetzij voor alle besluiten, hetzij over be paald aangewezen categoriën, bijv. po litieverordeningen En waarom zouden wij die slerke positie aan België in han den spelen? Is zij noodig voor België, om Antwerpen groot en welvarend le maken? De geschiedenis, de feiten mo gen hier het antwoord geven. Wie kan ontkennen, dat onder dc werking van liet tegenwoordig nog van kracht zijnde trac- taat Antwerpen sterk vooruitgegaan, een groote stad en een bloeiende haven is geworden, welke met Rotterdam en Ham burg om den voorrang kampt onder de OUD MINISTER LAM1S9UY. Bij Kon besluit van 11 Maart is oen eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan majoor bij den gcneralcn staf .1. M. J. H. Larabooy. DE MALVERSATIES TE BERGEN OPf ZOOM. Wethouder Verlinden heeft in een gis teren gehouden raadsvergadering een mc- dedeeliug gedaan ten opzichte van zijn houding tegenover de door den Raad aangenomen motie van afkeuring van zijn gedrag. Hij zei geen waarde te hechten aan een dergelijke motie, die op zeer toeval lige Wijze, door ziekte van aen lieer Boschman, met een oogenschijnlijke meerderheid was aangenomen, maar in werkelijkheid slechts de stemmen der minderheid had. De houding van een der leden, die tijdens de zitting nog met den voorzitter der commissie ad hoe onder handelde, gaf de juiste waarde daarvan aan. Daarbij komt nog, zoo vervolgde spr., dat een der leden in een vertrou welijk gesprek had gezegd, dat hij louter alleen verplicht was geweest vóór de motie te sitemraen uit politiek oog punt, doch dat hij de motie zelve niet juist vond. Als spr. zijn persoonlijk be lang wilde behartigen, dan deed hij ver standig heen te gaan; èn voor zijn zaak ware zulks beter. Doch daar het hier gaat om een gemeentelijk belang, blijft spr. zitten. Hij heeft de stemming pver de motie afgewacht. Niet één van de leden der R.K. fractie had spr. tot nu toe n enkel verwijl gemaakt; geen enkel feil is hier naar voren gebracht. Daar de raad in den laalsten tijd er prijs op stelde aan bepaalde personen voorlichting te vragen, hetgeen nog voor kort duidelijk naar voren kwam bij het scheidsgerecht, vond spr .het 't beste dienzelfden weg te be wandelen. Waar edhter het scheidsge recht is ingesteld voor gemeente-ambte naren en zoodoende noch voor raadsle den cn zeker niet voor wethouders kan gelden, had hij heden hel besluit geno men een beroep te doen op eminente mannen in den lande op wie spr geen persoonlijken invloed kan doen gelden. Het is spr.'s bedoeling om een ecre- r a a d in deze kwestie uitspraak te laten doen waarvan de leden buiten de ge meente woonachtig zijn. Hierna zal spr. zijn verdere beslissing nemen. De heer Boschman verklaarde dat hij bij aanwezigheid tegen de motie zou heb ben gestemd. Bij het verdere debat werd door de meerderheid der commissie ad hoe een motie ingediend, afkeurend de uitbeta ling door het tegenwoordig gemeente bestuur van f62.970.46 aan: de Amster- damsche Bank, de firma Kerkhoven en Co., en R. Mees Zonen, daar hiervoor de raadsbesluiten en ook de goedkeuring van Ged. Staten ontbreken. Tot laat in den avond werd daarover verder vergaderd De uitslag is ons nog niet bekend. DE RINDENDVERKLARING DER COU.- ARBE1DSOVEREENKO SIST. e „R. K. Werkgever" verneemt dat Commissie XII uit den Iloogen Raad van Arbeid in de vergadering van 27 Febr. haar rapport over het voorontwerp van wet op de bindend verklaring der C. A. heeft vastgesteld en dat de plenum verga dering van den Raad hoogstwaarschijn lijk in April dat praeadvies zal behan delen. Emser Pastilles het afdoende middel tegen Iloesl, Verkoudheid en alle a doeningen der slijmvliezen Per aluminium kokertje 60 cl. (Ingez. Med.) Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Een van de vele bemoeiingen die de Vcreeniging tot bevordering van de be langen van slechthoorenden op zich heeft genomen is het geven van voorlichting bij de keuze van hoorinstrumenten en het verschaffen van gelegenheid om die te beproeven en aan te schaffen. Van wege hel Centraal 'Magazijn der Vcreeni ging, dat gevestigd is tc (Spcst en waarvan de zoo symphaticke, onvermoeide propa gandiste, inej. Tine Marcus zelf geheel doof de leiding heeft, wordt le Mid delburg weer eens een zoogenaamde „Inslrumentendag" gehouden en wel op Woensdag 17 Maart van 10 tot 12, 2 tol 5 en van half acht tot half tien en Don derdag 18 Maart van 10 tot 12, 2 lot 5 en half acht tot 9 uur in de kleine bovenvoorzaal der Soc. „St. Joris Mej. Marcus zal een groole verzameling appa raten in allerlei verscheidenheid ten loon stellen en alle gewenschte inlichtingen daaromtrent geven; desgewenscht kan men ook de instrumenten beproeven en al of niet zich er een aanschaffen Aan min- en onvermogenden kan uit het bij de Vereeniging bestaande „instrumenlen- fonds" reductie tot een kleiner of grooler bedrag worden verleend. Natuurlijk zul len bezoekers ook van builen Middelburg hartelijk welkom zijn. Ook goedhoorcu- den mogen er 'weü eens een kijkje nemen. De afdeeling Middelburg heeft lege- lij'kertijd in de groote bovenvoorzaal een bazaar georganiseerd, die een bezoek zoowel van goed- als van slechthooren den zeer waard zal zijn, daar tal van fraaie geschenken zijn ingekomen en ver schillende attracties liet bezoek zullen veraangenamen. Op verzoek herinneren wij nog met enkel woord aan de openbare ver gadering, welke morgenmiddag te twee uur in het Schuttershof vanwege de af deeling Middelburg van den Vrijz. Dem. Bond plaats heeft, in welke verga dering de heer mr. H. P. Marchant over het verloop van de ministercrisis zal spreken. Met ingang van Maandag 15 Maart wordt dc prijs van de melk alhier met 2 cent verlaagden teruggebracht op 12 cent per liter. Uit VIdssingen. Het Engelsche stoomschip „Sala- tïga" is gisteren eerst bij fort de Nolle aan den grond geloopen, en nadat het vlot was gekomen, ten tweede male vast- gcloopen, nu op het "Lengcnaarshoofd, aar het nog zit De oorzaak moet zijn een defect aan de stuurinrichting. Uit Tholen. In de Vrijdagmorgen te Stave* nisse gehouden vergadering van den gemeenteraad werd medegedeeld eten schrijven van den inspecteur der belas tingen, vermeldende dat hel kwaad slot over de inkomstenbelasting voor deze gemeente bedraagt f 468. De nieuwe hef- fingsverordening voor haven- en kade- gelden is goedgekeurd tot 1 Jan. 1930. Ter tafel kwam de missive van Ged. Staten, inzake de electrificatie-Noorder- groep, waarop nader 'zal terug gekomen orden Van de commissie van toezicht L. O was een klacht ingekomen over te wei kranen der leiding voor waschgele- genheden en over het gebrek aan spoel- inrichting der W. C. Van het advies-bureau der vereeniging van Nederl. Gemeenten, was een mis sive inugekomen met siluatietcekening voor een le maken rioleering (raming f 11.000) Er werd in deze nog geen besluit genomen, maar de zaak zal na der overwogen worden. Van genoemd bureau was ingekomen een nota van f 376.335, lol welke betaling werd be sloten. Volgens schrijven van den insp. der belasting was het bedrag Van de inkom stenbelasting voor deze gemeente be groot op f 8800 Ingekomen Was een verzoek van den heer 'L. C. Pot appel, om ontslag als zet ter der rijksinkomslenbelasling. In deze vacature werd benoemd de 'heer J Hage. Ook nog ingekomen een schrijven an 'den heer IC. A de Graaf om (ont slag als bcanndspuitmeester Daar dit by B. en W behaiort zal door dit col lege in die vacature worden voorzien li de verordening iop de invordering vau de 'haven- en kadcgelden werd een wij ziging gebracht, waarbij bovengenoem de gelden voortaan betaald moeien wor den <loor dengene, die de goederen oor spronkelijk heeft bezeten en dus b.v. bij opslag <of opberging van aardaj>peleu, uien enz. niet door den commission nair, die ze verscheept, maar door den eersten verkooper, den landbouwer. Te Oud-Vosseineer wordt reeds geruimen tijd hij verschillende melkveehouders met een vracht-auto melk opgehaald voor dc stoomzuivelfa briek te Wopw, en wordt medegedeeld dat hel bij die eenc aulo niet blijft, maar meerdere in gebruik komen, om le Oud- Vossemeer en aanpalende gemeenten melkrillen te houden. Indien de reeds in wording zijnde plannen van hel Heemraadschap de Roo- sendaalsche en Steenbergsche Vliet tot uitvoering komen, zal tegen over de pol ders van O ud-Vos se meer, naast su- atie-leiding van een belangrijk deel' van hel westen van Noord Brabant, een scheepvaartkanaal komen van De Vliet —li "f ajn lijkten komen tel kens terug. Akker's Klooslerbalsem kan U er echter'voor'goed van verlossen. Wacht daarom iet langer maar koop nog heden een'pot Akker's I Eveneais ongctvenaanl tegen wonden dooi J w' snijden, branden, stooten of schrammen als wnjfmiddel bi) iheumabeL of pcht. A Overal verkriiflb. io poraldm» 20Gr 1050 MGr.n.-lOOGt tl SSL (Ingez. Med.) naar de Eendracht. Van uil de Kruisland- polders zal dan het water naar de zooge naamde Ligne, reeds bekend als afvoer kanaal, en dan naar de Eendracht. Onder leiding van ir. Bongaerls zijn de voor- loopige plannen gemaakt en zullen ver der worden bijgewerkt. In de vergadering waarin een en ander werd besproken, werd ook gewezen op de nog hangende questie van een kanaal van Antwerpen- via Bergen op Zoom enz. naar hel Hol- landsch diep en of de mstandkomiug a'aarvan ook van invloed op de plannen kan hebben, waarop is geantwoord, dat dan wel op andere wijze het peil zou kunnen beheerscht worden, o.a. door het stichten van een stoomgemaal aan het Steenbergsche Sas. In elk geval hebben de waterstanden in dezen winter de ge moederen ernstig bezig gehouden over afdoende suatic cn zullen de betrokkenen niet stil zitlen. DE BIOSCOPEN. Slrengholt. Tol nog toe Was vrijwel altijd in een film hoofdzaak het verhaal, de sensatie. Het eigenlijke spel werd eerst daarna be schouwd Emil Jannings maakt ook hier aan een eind, geeft plots aan de bioscope wéér een ander stadium. Variété zou ze ker niet die populariteit verdienen, die het heeft, als niet deze grootmeester der acteurs - men kan hem toch zonder be zwaar zoo betitelen er z ij n geweldige crealie van had gemaakt Wij hebben lang nagedacht over een geschikt epithe ton. dat dit acteereu bij benadering juist typeert; wij gelooven, ja. dat hol dit is: „geweldig". Welk een spel: Jannings als de acrobaat-Basz. Zie hem als stug- onverschlllig echtgenoot, als Vader: de teerheid op dat gezicht, als hij zijn klein kind in de armen houdt. En later als minnaar van hel „nieuwe" danserese, een rol Lya de Putti wel toevertrouwd, in zijn hartstochtelijke liefde, zijn passie Er zijn lallooze momenten van schoon spel, die ons bij zullen blijven, en vooral legen het eind: Jannings dan op het tweede plan, niets dan een somber drei gende rugfiguur tegenover den mede minnaar. Dat was haast adembeklem mend En even te voren, bij de ontdek king van den hoon zijner cafévrienden over dc ontrouw zijner vrouw Aan spanning, aan sensatie heeft Va riété zeker geen gebrek Dat dit volko men op den achtergrond onzer belang stelling komt. ligt hier niet aan regie- Irucs, maar uitsluitend aan dat inderdaad .geweldig" spel van een acteur als Emil Jannings Flora. „Als je maar pech hebt." Als je op Vrijdag dc 13de geboren bent, kan liet ge beuren dat je leven een aaneenschake ling is van alle mogelijke pechs en pech- jes. Maar als je dan over een lenig li chaam. over een handigheid beschikt als Mac Donald" sla je je ten slotte wel door die pech heen, om aan het eind een positie tc bereiken, waarnaar iemand. op een anderen dag en een anderen datum geboren -- nog iftel naar likke baarden kan. Wij hebben in den loop der jaren menig stoutmoedig stukje op het filmdoek gezien Wij herinneren ons b.v. een paar jaar geleden, een vlucht over de ijs- schotsen boven de Niagara, en dachten dat toen toch wel het toppunt van sen satie bereikt was. Doch elke baas krijgt weer een baas boven zich, en Mac Do nald verbetert het record der waagstuk ken door van een vliegmachine In een motorboot te springen, met een gemak als een ander van drie onderste trap treden' De zingende Cowboy is een sympathiek specimen van het veelgezienc soort der cowboy-films; een aannemelijk, boeiend verhaal, zonder te veel onwaarschijnlijk© schietpartijen.

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1