Rheumatiek, Spit, Rugpijn, Jicht ELLI MAN'S EMBROCATION restauratic dus wel van bijzonder be lang Prentkaarten K o 11 i u k 1 ij k gezin Als uitgave der firma Weenenk Snel in Deu Haag verscheen een serie prent briefkaarten der Koninklijke familie, welke met toestemming van H. M. de Koningin en Z. K. II den Prins in den handel wordt gebracht Deze zes kamden zijn gedrukt naar amateur-opnamen, gemaakt met het toe stel van H. M. de Koningin zelve, door een der ten Paleize Hel L00 aanwe zigen. welke opnamen ter gelegenheid van hel zilveren huwelijksfeest van dc Koninklijke familie werden vervaardigd- Deze huiselijke opnamen geven voor hel eerst Prinses Juliana weer met opgesto ken haar. Het was de uitdrukkelijke wensch van H. M en Z. K. H., dat de kaarten van het zilveren huwelijksfeest een volks uitgave zou worden, zoodat de ver koopsprijs aan liet publiek gesteld is op 6 cent per kaart, ondanks de kostbare reproductie in koperdruk, verzorgd dooi de N'ederlandsche Rotogravure Maatsch te Leiden. Alphons Diepenbrock- fonds In verband met de overname van het muziekfoiids van A. A. Noske, 's Gra- venhage, door G. Alsbach Co Am sterdam is de verdere exploitatie van de uitgaven van het Alphons Diepen- brock-Fonds ook aan laatstgenoemde fir ma opgedragen De sterfte aan kanker. In eeu mededeeling van prof. mr, H. W Methorst aan de Telegr. over de sta tistiek van geboorte en sterfte, schrijft hij o. a. het volgende De Kankersterfle. die vroeger een la gere plaals innam dan de t. b. c.- sterfte, is thans, na de ziekten der adem halingsorganen, no. 1 in de rij Bij deze ziekte treffen we helaas eene, hoewel geringe, toch blijvende stijging aan Per 10.000 der bevolking stierven in de pe riode 1901—1909 aan kanker 9.95 per sonen, in de periode 191018 was dil aantal gestegen tot 10 89 en in 1925 bedroeg dil aantal 11.31 Merkwaardig is, liierbij op le merken, dat vroeger Friesland steeds het hoogste cijfer aan wees, waarop de provincie Groningen volgde, terwijl thans de Prov. Zeeland meer naar voren komt en in 1924 zelfs Friesland overtreft Per 10.000 inwoners stierven aan kan kei' 1901—09 '10-18 20—21 1921 Fries). 11.98 13 61 13 S6 13 06 Gron 41.20 12.07 12 41 12 05 Zeel 10.20 11.4-1 12.47 13.09 Limb 7.87 7 84 8.22 8.60 De Prov. Limburg kan er zich op beroemen, steeds het laagste cijfer van alle provincies te hebben gehad en te hebben behouden; mogelijk een gevolg van de aanwezigheid van mijnwerkers, die naar Limburg komen op een leeftijd, waarin deze ziekte slechts sporadisch voorkomt .11 el Wilhelmus van Nassau w e door dr P Leenderlz Jr. Uitg. W J. Thieme Cie. Gij allen die het Wilhelmus uil den treure meezingt, begrijpt ge den tekst' D v. begrijpt ge den tekst van de enkele coupletten die ge kent' Als ge me) ons- erkent dat ge hel eigenlijk me tbegrijpt. lees dan dit onderhoudende boek van dr. Leendertz. Want er is veel uit te leeren. veel over "Geuzenliederen, veel over dit boven de andere uitrijzende Geuzenlied, veel ook over den inhoud, •die werkelijk de toelichting van een ge schiedkundige noodig lieeft om door het huidige geslacht te worden begrepen E11 niet minder merkwaardig is het. wat de schrijver meedeelt over de lotge vallen van dil lied. dat in onbruik raakte toen de „Coninck van Hispaengien" was afgezworen, maar dal toch altijd bleef doorleven in sommige lagen der bevol king om dan telkens weer op te vlam men. Speciale beschouwingen wijdt de schrijver aan de vraag of het lied oor spronkelijk Nederlandsch is, wat het beslist wèl is. Voorts behandelt hij de afkomst der melodie, den tijd van vervaardiging en den dichter (met aan zekerheid naderende waarschijnlijkheid is hel z. i. Marnix). Dc geschiedenis van het lied in den loop der zeventiende, achttiende en negentiende eeuw geeft een lijn die trouw op en neer golft met de Oranjegezindiieid. Eén ding vinden we jammer in dit overigens zoo stevig gedocumenteerde boek, n.l. dat er geeu muziek bij staat. E11 tocli is dat zoo" 11 belangrijk punt. We behoeven maar te herinneren aan den niet eens zoo ver achter ons lig- genden tijd, toen het Wilhelmus alleen nog voortleefde in deu vorm die bij de militairen gebruikelijk was, bij het be groeten van hel vaandel e. d gebeurte nissen hel Priusenlied vólgens Ensche de Van het huidige geslacht zullen velen zich nog al te goed herinneren hoe plotseling, we meenen onder den invloed van de herleefde liefde voor de oud-Nedcrlandsche liederen het oude Wilhelmus zich een eerste plaats veroverde als volkslied met verdringing van het Wien Neerlandsch Bloed. En nu nog kan men herhaaldelijk die kenschet sing „bet oude Wilhelmus1' lezen en hooren. Die jongste herleving vonden we lot onzen spijt niet in het boek behandeld. „De Mysteriën des Christendom s", door M. J. Monrad. - Uitg W. J Thieme en Oie. Deze studie van Monrad (in leven hoogleeraar in Christiania) heeft als vol- ledigen titel: De Mysteriën des Chris tendoms, beschouwd van het gezichts punt der rede. Prof. dr. B. J H. Ovink, die het boek vertaalde, roemt het in zijn voorbericht om de beminnelijke oprecht heid, den eenvoud, de frischheid en bui tengewone klaarheid in de behandeling van de allermoeilijkste problemen van het menschclijke denken In dit boek worden achtereenvolgens behandeld- het mysterie en de rede. de Drie-Eenheid, Gods menschwording, de erfzonde en de verzoening, de kerk en do sacramenten. De schrijver, wiens denkrichting door prof. Ovink werd gekenschetst als gema tigd hegeliaansch. erkent dat veel van wat hij schreef, zelf van mystieken aard .,De Hollandsche Na tie voor een Ylaam schen Spiegel", door Karei van den Oever. Uitg. J. Bomen en Zonen. Dal kon Interessant zijn. Ook voor ons. Want een Vlaming is een ander wezen dan een Noord-Nederlander. En we be gonnen met aandacht de lange reeks korte gedachten in dit boek te lezen. Er waren ook treffend juiste opmerkin gen in, o.a. over den invloed van die Hervorming op het verschil tusschen Noord en Zuid, al is naar ons gevoel de kwalificatie sterk Hollandsch realisme contra Vlaamsch idealisme.^ Holland be rekent, Vlaanderen dweept" En deze ge neralisatie wordt ons ook le sterk door getrokken op letterkundig gebied. Het succes van „Pallieter" in Noord Neder land spreekt die scherpe tegenstelling tegen. Wat v. d Oever daarover op merkt is dan ook zwak en onduidelijk. Maai- al lezende kwamen we in dit boekje geleidelijk in een andere sfeer De tegenstelling Holland-Vlaanderen maakte plaats voor de kritiek van een Vlaamsch schrijver op N. Nederlandsche Letterkundigen, speciaal op enkele. En dil moest "ten slotte nog meer plaats maken voor het pleidooi dat een katholieke Vlaming houdt voor nadere, aansluiting van het katholieke Nederland bij de ka tholieke Vlamingen En toen maakte bij ons als lezer de belangstelling plaat's voor tegenspraak. Want daar zitten poli tieke gevolgen aan vast, die heel wat verder reiken dan een beschouwing over verschil in nationalen aard. En bovendien mag de kwestie Nederland—België, met ter zijde schuiving van andere Tactoren toch zeker niet beheerscht worden door die katholieke toenadering. Als symptoom is echter ook dat plei dooi van dezen Vlaamschen schrijver de aandacht waard. Het boezemde ons meer belangstelling iu dan de in dit boekje nog eens afgedrukte brochüre „Hol landsch Btjgische Toenadering" nil 1M9. „Helmut Har ving a", door dr. Hermann Popert. Zesde druk. Uiig. A. G. Schoonderbeek. De verklaring van dezen zesden druk voor een vertaald werk? Wel, het is een boek van hooge menscheuliefdc, gebouwd op tooneelen van zeer realistisch waar genomen inenschenleven. Naar onzen persoonlijken smaak is het in die men- schenliefde le pompeus, Duitsch zwaar wichtig. De stoerheid van dezen Oost- Fries Harringa is ideaal voorgesteld, maar zal in de werkelijke samenleving wellicht door de meesten anders gekwali ficeerd worden. Wal ons jn dit boek liet sterkste trof zijn de werkelijkheidstooneelcn Dc recht zaak in het eerste hoofdstuk is «en prachtstuk van stemming. Het Wilde ta fereel in dc Hamburger achterbuurten heeft werkelijk geen commentaar noodig. Daardoor boeit het boek^ al is het geen doorloopend verhaal ven waard maakte geleefd te worden. A.ui tie andere zijde van de geheime deur bleven ze luisterend staan. Er was geen geluid en de detective opende zijn lantaren. Toen Shcila de eerste keer hier was geweest had ze in hel. donker rondge tast en niets gezien. Nu. bij het li dit van den lantaren zag ze eeu eigenaar dige nauwe doorgang, tus.sdien ruwe sleenen wanden. De gang volgde den vorm van den toren en Sheila zei in zichzelf, dat hij waarschijnlijk heelemaal rond de torenkamer liep tusschen de diepe vensternissen in. De vloer was be dekt mei dik tapijt, schijnbaar nog nieuw, en waarschijnlijk bestemd om al le geluid te dempen, voor het geval, de doorgang gebruikt werd, als dc toren kamer bewoond was. Juist in de bocht was de vreemde ladderachtige trap zichtbaar de slijle trap die ze kort geleden vol vrees en onuitsprekelijke afschuw was afgesneld. Hij was ook be dekt met hetzelfde nieuwe tapijt dat de vloer bedekte, een groene stof zonder patroon, bevlekt met slof en modder als of iedere Voetstap die er over ging zijn afdruk had achtergelaten. Sheila wees naar de trap. „Daarboven ligt de doode vrouw", fluisterde ze. .Maar ze hebben mij hier laten liggen. Kijk, daar liggen nog de banden waar mee ik was vastgebonden'. Zij zullen hier het eerste kijken als ze komen „SI", mompelde de detective, meteen vinger op de lippen en draaide hel licht uit. Ze stonden in hel pikdonker, een duis ternis, die in een zoo koude en sombere plaats als deze zoo dik scheen of men ze kon voelen. Carrington legde zijn hand op de schouder van hel meisje. Ze had eerst gebeefd, maar bij deze aanraking werden haar zenuwen weer sterk. Er klonk een licht gedruisch in de verte. Ergens uit het gezicht was een schuifdeur zachtjes open geduwd. Er klonk een ge dempt geluid van voetstappen op het karpet en zachte stemmen, die met el kaar praatten. Een oogenblik later beefde een geeï licht langs dpn donkeren muur. Ze kwa men de bocht om met een lantaren ©1 Sheila hoorde hetzelfde rinkelende ge luid, dat haar die eerste nacht in de torenkamer zoo verschrikt had. Een oogenblik later zouden ze bemer ken, dat ze in den val waren geloopenfc maar liet licht had de indringers nog niet gevonden en de vier verborgen men- schen wachtten ademloos. Nu kwamen ze om de bocht van den doorgang, twee lange zwarte gedaanten achter elkaar, maar 3e oüderwetsche lantaren, die met een rinkelende ketting aan de hand van den voorsten man hing, zond zijn stralen niet tot hun gezichten op. Him trekken waren nog verborgen, en andere rheumatische aandoeningen kont U het best bestrijden met EUiman's Embrocation. 5 Masseer zachtjes de pijnlijke plaatsen toet EJliman's Embrocation en U zult onmiddellijk verlichting gevoelen, terwijl U weldra zult bemerken, dat alle pijnen en stijfheid zullen verdwijnen. EUiman's Embrocation dringt door tot de plaats Waar de pijnen ontstaan en is zonder twijfel de beste embro tation om een vluggeren duurzame verlichting te geven. Zorgt steeds een flacon Elliman'B Embrocation bij de hand te hebben *n zult de rheuraaHsche- en spierpijnen direct kunnen bestrijden. Koopt nog beden bij Uwen apothekü of drogist een flacon „UNIVERSAL" voor personen a F 1.35 per flacon, en F 2.è0 de extra groote Agent voor Nederland: KUYPERS Co., Prinsengracht 983, Amsterdam. Speciaal voor paarden en huisdieren Elliman'6 „ROYAL" Embrocation a resp. F 1.35 en F 2.40 ^lugez. «Ueu.j RECHTZAKEN. Poging tot doodslag. Als verdacht van poging tol doodslag subsidiair het toebrengen van zwaar li chamelijk letsel te Breskens stond gisteren voor de rechtbank te Middel burg terecht de 24-jarige landbouwers- knecht M. de J. uit Schoondijke De getroffene Haertsen door den Pre sident ondervraagd, zegt zich op 1 Janu ari in het cijfé bij de Witte te Breskens te hebben bevonden, terwijl verdachte enkele meters van hem afstond. Hij stond met den rug naar verdachte toe, hoorde plotseling een schot en voelde iets in zijn hals, wat nader is gebleken 'n schot wond te zijn, Hij heeft zich onmiddellijk onder doktersbehandeling gesteld. Verdachte ondervraagd, erkent gescho ten te hebben, doch niet de bedoeling te hebben gehad zijn slachtoffer dood le schieten. De getuige Vermeulen legt een gelijk luidende verklaring af, en zegt na het vallen van het schot een schampschot aan de hand le hebben gekregen. De getuige Wille zegt naast verdachte le hebben gestaan en dezen in de rich ting van getuige Vermeulen le hebben zien schieten, terwijl hij ook heeft op gemerkt, Idat getuige Haertsen in den hals was geraakt. De arts Wallien uit Breskens als des kundige gehoord, verklaarde de gelrof fene te hebben behandeld voor een niet- levensgevaarlijke wond aan het achter hoofd. Als gcluige a décharge van de zijde van den verdediger voorgebracht, werd daarop gehoord Marinus de Jonge te Schoondijke, vader van den verdachte. Deze verklaart dat getuige Vermeulen zich in dreigenden zin tegen zijn zoon heeft uitgelaten door te zeggen: „ikmaak hem kapot", getuige beschouwde dit als een ernstige bedreiging. Zijn zoon (v dachte) is zenuwachtig van aard. De beide broeders van verdachte als getuige a décharge gehoord, zeggen zich op den bewusten datum in het café Witte te hebben bevonden en te hebben ge hoord dal getuige Vermeulen en de ver dachte ruzie hadden. Getuige Vermeulen kwam hel café binneu, uitroepende: hier heb ik hem. Hij sloeg naar hem en raakte hem ook, waarop een vechtpartij ont stond en er een schot viel. Naar hunne meening is Vermeulen de aanlegger van de gansche zaak. De Officier van Justitie. Mr. Baron van der Fellz, acht de feilen bewezen. doch staat voor de vraag welk delict hier moet geacht worden te zijn ge pleegd, n.l. poging tot zware mishan deling liier aanwezig. Wanneer men toch op "éen afstand van ongeveer een Meter een revolver op iemand afschiet, is dit een poging zwaar lichamelijk letsel toe brengen. Hét was hier louter toeval dat de getroffene een zeer harden schedel had, anders zou 'het erger zijn afgeloopen. Zonder twijfel zal de verdediging zich beroepen op het bestaan van zelfverde diging van de zijde van verdachte. Er be stond toch een veete tusschen de par tijen, en de Officier wil aannemen, dat Vermeulen de aanleiding is geweest. Doch waar verdachte met zijn broeders bij elkaar waren, was de moed van ver dachte niet groot. Het is aan bloot toe val le wijten dat er hier geen doode is1 gevallen. j Het 0. M. eischt tegen verdachte 8 maanden gevangenisstraf. De verdediger, inr. F. W. Adriaanse, begon zijn pleidooi met te zeggen dat naar zijn meening uit de verschil lende getui genverklaringen is komen vast te slaan, dat Vermeulen eeu broeder van den ver dachte tol vechten uitdaagde en hem verzocht daartoe mede naar buiten te gaan. Toen deze dit weigerde, raakten beide partijen slaags, waarop verdachte in een ondeelbaar oogenblik zijn revol ver trok en schoot Verdachte was iu een hevige gemoedsbeweging. Tijd om le overleggen wat hij ging doen had hij niet, zegt verdediger, hij was voornemens om in de lucht te schieten. Men moet zich een dergelijken toestand in een café voorstellen, zegt verdediger, en daarbij niet uit het oog verliezen dat verdachte een buitengewoon zenuwachtig man is. De wet beschouwt iemand die uit nood weer handelt, slechts tot op een zekere hoogte toerekeningsplichtig. Verdachte zegt voornemens te zijn geweest in de lucht te schieten, doch in zijn zenuw achtigheid is het schol in het publiek terecht gekomen. Het ongeval is goed afgeloopen door dat het schot slechts een schampschot was. Laat ook nu verdachte, zegt ver dediger, van dezen goeden afloop voor deel (rekken. Verdachte slaat gunstig bekend, hoeft een blanco strafregister, terwijl ook de familie gunstig bekend staat. Verdediger verzoekt de Rechtbank voorwaardelijk te 'Straffen, zoo noodig met een langen proeftijd. De Officier van Justitie repliceerende, is van oordeel, dat hier van noodweer geen sprake is. Verdachte was ter plaat se aanwezig met zijn broers, allen stevige knapen. Het O. M. is van oordeel dat ver dachte nu reeds profiteert van den goe den afloop, anders zou zeker een veel zwaardere straf tegen hem zijn gevor derd. De verdediger repliceerende, blijft be weren dat verdachte zich in deze wel alsof de duisternis ze {naskerde. „Wij zijn te laat", zei Franklins stem gedempt, doch toch hoorbaar voor de de ingespannen luisterende ooren. „U had niet zoo ver weg moeten gaan nu dit nog voor het dag wordt moet gedaan worden." „We hebben nog den tijd", antwoord de een andere stem, die Sheila onbekend was, behalve, dat zij hem al eenmaajl eerder gehoord had, maar ze voelde dat de hand op haar schouder bewoog als van schrik. „Waar hebben we haar laten liggen?" vroeg Franklin. „Hier geloof ik. Wel en het lichl bescheen de wol len banden, die Sheila afgeworpen had. Maar deze zin werd nooit voltooid. De detective sprong uit zijn schuilhoek en liet het licht van zijn lantaren in zijn oogen schijnen. Met een kreet van woede en verbazing deinsde Franklin leruig en wankelde le gen den man achter hem aan. Toen kwam wat volgde, zoo vlug, dat Sheila nauwelijks tijd had de beteekenis te be grijpen van wat zij zag. De onbekende man sprong achteruit, toen Franklin terugdeinsde voor het licht, maar de volle glans van de lanta ren van den detective viel' nu op hen beiden, alleen het gezicht van den onbe kenden man nog In het duister Latend. Het meisje zag hem duidelijk een revol ver uil zijn borstzak hafen en mikken degelijk op overmacht en noodweer kon beroepen. De Eechibank bepaalt daarop de uit spraak in deze zaak over 14 dagen. Publiceer en van Portretten. De rechtbank te Rotterdam deed uit spraak in de zaak van aen hoofdredac teur en directeur van het dagblad „Voor waarts'" die door den kantonrechter was vrijgesproken van overtreding van art. 35 van de auteurswet. Bekl. had zonder toestemming de Eoto\s van twee vrouwen gepubliceerd en verspreid in een serie artikelen over de Rotterdamsche roofbo- len in bovengenoemd blad, van welk vrij sprekend vonnis het O. M. in hooger be roep was gegaan. 1 Der echtbank heeft het vonnis van den kantonrechter vernietigd en opnieuw I rechtdoende bpkl. veroordeeld tot f 25 boete Subs. 2 dagen hechtenis. De eisch was f 100 boete subsidair 20, dagen hechtenis. APOTHEKEN. Zondag en die nachten der volgende week zijn de navolgende apotheken ge opend Middfelburg: J. C. v. d. Harst. Vlissingen S. J. Engering, Hendrlk«tr. op pen van "hen. Ze had1 den iudrtrk dait liet schoi mef op goed geluk zou worden afgevuurd, alleen om een gevaarlijk vij and te wonden en de anderen le ver- schxikken, maar dat het bedoeld) was om iemand te dooden. Die indruk was zoo sterk, dat ze, het eerst denkend aan den man dien ze liefhad, zichzelf voor Carrington wilde werpen. Maai' het licht van Franklins zwaaiende lantaren viel niet op zijn gezicht maar op dat van kapitein Derby en ze begreep onmid dellijk dat het schot op hem gemunt was. Met een gil zou ze hem hebben ge waarschuwd voor dit doodelijke gevaar, maar hij Aerd op een andere maffier gered. Franklin, worstelend' om zijn even wicht le herwinnen was met ffin voet blijven haken in de vouwen vain "het los liggende karpet en tegen den man ach ter hem aanvallende, miste hij niet al leen zijn doel, maar ving de kogel in zijn e igeu lichaam op. Toen zag Sheila even, voor een on derdeel van een seconde het andere gezicht. Misvormd ais ze waren door vrees en andere emotie herkende ze de trekken toch. Ze waren 'die van den ge- heimzinnigen man, dien ze tweemaal eerder gezien had, eens in het witte maanlicht in de Torenkomer en tien an deren keer in den gang beneden toen hij haar voorbij was gegaan. Maar even VERKEERSWEZEN, POST BOi TELEGRAFIE. Adres Algemeen Rijkswegen plan. De besturen van den A.N.W.B. en van de K N.A.O. hebben zich gewend tot deu minister van Waterstaat met een adres, waarin zij de noodzakelijkheid betoogen dat zoo spoedig mogelijk een plan voor de verbetering van het ïtijkswegennfct wordt vastgesteld, waarbij overleg wordt gepleegd met de betrokken provinciale - en gemeentelijke autoriteiten en met de weggebruikers. De minder gunstige fi- nancioele toestand van het Rijk, die, of schoon geheel ten onrechte, wordt aan gevoerd als motief, om niet over le gaan tot de uitvoering van een radicale ver betering van ons Rijkswegennet, kan toch zeker geen motief zijn, om een dergelijke verbetering van het wegennet ook niet voor te bereiden. vOra deze redenen vragen adressanten Zijne Excellentie dringend zoodanige maatregelen te willen nemen; le. dat met spoed het plan voor het toekomstig Rijkswegennet kan worden vastgesteld 2e. dat in afwachting van het gereed komen van dit plan zoo spoedig mogelijk een beslissing kan worden genomen, in zake de toekomstige Rijksverbinding van Amsterdam met Utrecht, met een zijtak naar Hilversum. gauw als deze openbaring kwam, even. spoedig was zij weer weg ook. Het ge zicht trok zich uit den lichtkring terug en zich om draaiende vluchtte de man. „Ik moet hem hebben", riep de detec tive, de gang doorsnellend met opgehe ven lantaren, en kapitein Derby Jjprong vooruit om de andere lantaren op te ra pen, die op den grond was gevallen. Niet denkende aan het gevaar van ver raad boog hij zich over Franklin heen die het schot in den rug had gekregen en voorover op zijn gezicht was gevallen. „Goei hemel, ik geloof dat hij dood. ds", riep de jonge man. „Het is Frank- lin." „De man, die jou had willen dooden. zei Carrington. „Eigenaardig dat zijn laatste daad is geweest, dat hij jou leven gered heeft." De gevallen man bewoog en kreunde. „Het is - met me gedaan", hijgde hiji, terwijl hij trachtte zich op zijn zij ta draaien en een dunne stroom bided, druppelde uit zijn mond terwyl hjjl sprak. „Ik ik wil niet sterven zon der h aar gezien te hebben." Derby wilde hem voorzichtig op zijn rug leggen, maar Franklin kreunde van woede en pijn. „Nee, nee ik haat je"» zei hij. „Laat Carrington (Wordt virvolgd).

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 2