I PHILIPS No. 84. Vrijdag S Maart 1926 Afternoon Tea teer! Degroote reputatie onzer natio^ *nale gloeilampeninduslrie is in de geheele- u/ereld geuesligd door ARGA.'AWATT EN ARGENTALAMPEN Zy gewen Cl helder light #*JÜ8l en gebruiken! weinig! stroom! BLYVEN *J! OHOVERTROFF E N SB 269° Jaargang MIDDELBURGSCHE COURANT. 8Jj dit nummer behoort een Bijvoegsel. WACHT OP ONZE DADEN. Het woord dat Thorbecke eens uit sprak, komt vanzelf naar boven bij de vraag wat het zoo verrassend snel ge vormde ministerie-De Geer beteekent. We kennen nu alleen de namen der bewind voerders. En de meeste hunner zijn nieu we mannen in het Kamerleven, zoodat hun naam nog geen programma aanduidt. Zelfs de naam van den formateur, mr. De Geer, geeft daarover nog geen na dere aanwijzing. En dat is door de om standigheden evenmin het geval bij mi nister van Karnebeek. Het toeval wil dat de twee belangrijke kwesties die in ver band met de crisis naar voren werden gebracht, beiden onder het departement van den eenigen Minister zonder politieke party-kleur vallen, n.I. hef gezantschap bij den Paus, en het verdrag met België. Over dat verdrag kan men op grond van de elders in dit nummer vermelde mededeeling van Minister v. d. Velde verwachten, dat Minister van Karnebeek zal komen niét met eea voorstel tot on derhandelingen over een wijziging, maar met een duideljjker omschrijving van sommige bepalingen. We zijn inderdaad zeer benieuwd of die nadere uitlegging van den feitelijken inhoud van het ver drag de bcteekenis zoo verandert, dat het steeds groeiende verzet tegen den feitc- lijken inhoud zal luwen. We vreezen er voor. En wat het gezantschap bij den Paus betreft, kijken we nog in het duister. Mr. Limburg wilde het behouden, maar er geen kabinetskwestie van maken. Daarop schijnt zijn poging te zijn vast- geloopen. Wat is nü het plan, waarop mr. De Geer wel een kabinet wist op tc bouwen van grootendeels dezelfde per sonen? Baseert hij zich op het Kamer votum van November, dat do gelden voor dit gezantschap weigerde? Of stelt hij voor wèl een gezant te benoemen? Maakt het kabinet van het een of 't ander een kwestie van al of niet aanblijven? Of staat of valt alleen'de Minister van Bui- tenlandsche Zalceu met het voorstel dat gedaan zal worden? Of laat ook deze de beslissing geheel aan de Kamer over, zoodat hij aanblijft, hoe het ook afloopt, mits de Kamer de begrooting niet ver werpt? Op al die vragen is nog geen ant woord te _geven. Ook het oordeel over het karakter van het nieuwe kabinet in politiek op zicht, hangt nog geheel in de lucht. Men kan het echter op grond van de samensteJling kenschetsen als een ge mengd kabinet, want er zitten in: twee. Ohr. Historischen, De Geer en Slotemaker de Bruine; twee anti-revolutionairen, Donner en v. d. Vegte; drie vrijzinnigen, Kan, v. Royen en Koningsberger één katholiek, Waszink, één partijloozo, v. Karnebeek. In hoever de katholieken mr. Waszink zullen erkennen als een vertegenwoor diger dei' katholieken, doet er in zoover weinig toe, dat dit kabinet een extra parlementair kabinet is, en dus niet op de partijen-steunt. Dat laatste maakt dè taak van de nieuwe bewindslieden aanzienlijk moei lijker dan voor ministers uit een parle mentair kabinet, want zij hebben per soonlijk hun programma van voorstellen op te maken, zonder daarbij den steun te hebben van een partij-uitspraak. Maar omgekeerd hebben de partijen in de Kamer hun houvast op het minis terie voor een groot deel verloren. Een votum dat een minister uit een parlemen tair kabinet dadelijk zou dwingen heen te gaan, kan een minister uit een Mlra- parlemcntair kabinet nog volkomen vrij heid late.ute blijven waar hij is. En deze Kamer zal er wel niet meer toe leunnen komen een algemeeue kabinetscrisis uit te lokken, daar zij, de Kamer, getoond heeft zelf niet in staat te wezen een ministerie te vormen. We hebben echter nu weer een regec- ring. Daar kunnen We dankbaar voor zijn. Als eenmaal de eerste hindernissen van het gezantschap en het Belgische verdrag zijn genomen, zal er gelegenheid zijn om ook weer eens aandacht te wijden aan andere kwesties die van gewicht zijn: de reorganisatie van de staatsbemoei ing met het oog op de nog«altijd dringend noodige bezuiniging; de arbeidswet,»de vereenvoudiging der sociale verzekering, het verkeersvraagstuk, de reorganisatie van het postbestuur (waarvoor we met genoegen een ander de plaats zien in nemen van den zoo eigenmachtigen hul digen minister van Waterstaat), en dan ook de landsverdediging. Ook in dat opzicht geldt van dit mi nisterie: wacht op onze daden. BINNENLAND. DE MINISTER VAN OORLDG. Ter toelichting van het feit dat een hoogleeraar te Delft als Minister van Oorlog (en a.i. van Marine) optreedt, zij gemeld, dat dé heer v. Royen oorspron kelijk artillerie-officier was. Hij werd in 1900 bevorderd tot kapitein. Tn 1906* is hij echter als hooglccraar te Dedft benoemd, waar hij in de afdeeling werk tuig- en scheepsbouwkundc de mechani sche technologie onderwees HET VERDRAG NEDERLAND— REI.GU- Belgische Kamerdebat ten. Bij de debatteil over de begrooling van buiitonlandsche zaken heeft thans ook minister Van der Velde geantwoord. Hij zei o. a. in antwoord, op sommige opmerkingen, die gedurende dit debat wérden gedaan, dat hij tevreden was over de uitlating eergister van oud-minis ter Franck in verband, met het Hol- landsch-Belgisch Scheldeverdrag, name lijk dat deze conventie wel degelijk voor- doelen biedt aan de twee contracteeren- de partijen. Op de vragen van den front-afge vaardigde Vos wenscht spreker echter niet in te gaan, om de onderhandelingen die op net o ogenblik over het Hollandse Belgisch verdrag worden gevoerd niet le belemmeren. Die onderhandelingen, aldus Vander- Velde, hebben geen betrekking op een eventueele wijziging van het tractaat, maar op een duidelijker omschrijving van sommige bepalingen. Zoolang in Ne derland de regeeringscrisis voortduurt, die alle records van de Belgische crisis sen Slaat, kan het verdrag niet geratifi ceerd worden. Hotel „Noordzeeboulevard". A.s. Zondag "van halt 4 tot halt 6 te geven door liet ALHAMBRA TRIO. OnMed.) Uit Stad en Provincie. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ontvangen bij den inspec teur der directe belastingen enz. te Vlissingcn f 2400 wegens té Weinigbctaal- de rijksinkomstenbelasling, Verdcdigfngs- belasling II en gemeentelijke inkomsten belasting over de belastingjaren '2,l-'22 tot en met '24-'25; als voren, r578.53 wegens te weinig betaalde rijksinkom stenbelasling, Verdedigingsbelasling II en gemeentelijke inkomstenbelasting over dé belastingjaar '22-'23 tot en met '25-"26. it Vlassingen. Dinsdag 16 Maart a.s. bezoekt de commissaris der Koningin de gemeente VI i ss in gen. Uit Walcheren. Dinsdagavond had te Souburg op het jaarpad een ernstig ongeluk plaats. Twee fietsrijders reden zoo kort achter elkander dal do achterste met den voorste in aanraking kwam en daar door op het jaagpad viel, juist op liet oogenblik dat een motorfiets passeer de, waardoor de fietsrijder werd gegre pen en ernstig gewond werd. Per auto werd hij naar zijn woning te Middelburg vervoerd, vanwaar hij gistermorgen naar het gasthuis gebracht werd. Den torrijder treft in deze geen schuld, deze gaf tijdig signalen en remde zoo snél d,at hij over Zijn motor heen op den dijk terecht kwam, en er gelukkig met' slechts eenigc ontvellingen afkwam. De motor werd beschadigd. VI. Crt Woensdagavond hield le N. en St. Joosland de meisjeveveeniging Dor- leas'" en de jongeliugsvereeniging .,1.lictor et Emergo'" aldaar gezamenlijk hun 3e jaarvergadering welke als gewoon een eenigzins feestelijk karakter droeg Het vereenigingslokaal was vol. Het program ma bevatte niet minder dan een 20-tal punten. Deze bestonden om. in het zin gen van verschillende liederen door de M. V., door de J. V., en door beiden samen. Mej. de Visser bracht hel jaar verslag uit der M. V. waaruit o.a. bleek dat 93 stuks klceiliug waren uitgegeven en dat het ledental is toegenomen en thans bedraagt 15. De heer J. de Visser bracht op dè, zijn gewone leuke, manier het jaarverslag uit der J. V dichtvorm. Verschillende leden der J. V. en ook een lid der M. V. brachten voordrachten in proza en poëzie ten gehoore, ter wijl door enkele leden der J. V. een samenspraak werd gehouden. De aan wezigen kregen ook tc hooren een sa menspel van orgel en viool door een tweetal leden der M. V. Van verschillende zustervereenigingen in Walcheren waren een of meer afge vaardigden aanwezig. Aan het eind van deze jaarvergadering sprak ds. van Garderen een slotwoord. Onder buitengewone belangstelling had Donderdag, te Veerede begrafenis plaats van den heer M. J. van Beveren, rijkstonnenlegger. Aan de groeve werd achtereenvolgens het woord gevoerd door de heeren de Haes, Directeur van het Loodswezen te Vlissingen, v. Maren Bentz van den Berg, Oud-Inspecteur generaal, Buys Ballot, Burgemeester, H. de Zeeuw, namens Kerkvoogden en als Oud-IIoofd der school, IC. Dekker als vriend en dr, Weyland als Predikant, allen hem hul digend om zijn verdiensten in de ver" Schillende functies, door hem bekleed De oudste zoon dankte voor de eer, zijn vader bewezen. Een twintigtal kran sen dekten de kist. o Uit Z uid-Beveland. De voordracht voor gemeente-veld wachter te 's - Gr avenpolder be staat uil de heeren- E. J. Gelok, agent van politie te Goes; W. Heijboer, agent van politie te Zierikzee en J. M. Barond- se, marechaussee te Oostburg. 1- üit Tholen. Te Oud-Vossemecr ging een paard voor een rijtuig gespannen op hol, verschrokken van een passeerend motor rijwiel, het rijtuig werd grootendeels ver nield en de inzittenden, de eigenares en de voerman, bekwamen verwondingen, gelukkig niet van zeer ernstige» aard. Dinsdag kwam de raad van Poort vliet in vergadering bijeen. De behandeling van de circulaire van Ged. Staten inzake de electrificatie van de Noordgroep werd 'ol later uitgesteld. Ingekomen was hel bericht van het gemeentebestuur van 'St. Maartensdijk, dat de jaarwedde van den keuringsvee arts, hoofd van dienst, voor onbepaalden lijd was vast gesteld op f 2750. De keur- loonen hebben bedragen f 4625.50; het aandeel van Poortvliet in de jaarwedde bedraagt f336,75; voor deze gemeente is er een batig saldo van fill 77. Het beredeneerd verslag van hetgeen met be-' trekking Ier Inzage neergelegdeven eens het verslag van den toestand der gemeente over 1925. De aanvraag van het bestuur der bijzondere school om de gemeentelijke, vergoeding ex art. 101 der wet op het L. O tot een bedrag van 1 681.065 voor 66 leerlingen werd inge willigd. Een voorschot op die vergoeding over 1926 ad f 500 werd verleend. De pensioensgrondslag van den gewe zen ontvanger van het weezeu-armbe- stuur, den heer W J. Boogaarf, werd met ingang van 1 Januari 1923 vastge steld op f 669. Bij de rondvraag vroeg de heer Van der Male om een tapverbod naar aanlei ding van vermeende onregelmatigheden aan de kom der gehieente. De voorzitter zei, dat hem totaal niets bekend was van onbehoorlijkheden en moet het al waar zijn, wat de heer Van der Male te berde bracht, lipt toch niet aan ging voor één enkel sporadisch geval een dergelijken maatregel te troffen. (Het is uwen verslaggever gebleken, dat de heer Van der -Male verkeerd moet ingelicht geweest zijn). De heer Carels informeert, of de grond langs de huizen aan de kade te Strijenham gemeente- dan wél polder- grond is. De voorzitter zegt, dal het laatste het geval is en dat hij den toestand aldaar in de vergadering van het polderbestuur zal ter sprake bren gen. Uit Zeeuw scb Vlaanderen O D. Donderdagmiddag kreeg de autobus van M .de Keijz'er, welke een geregelden dienst onderhoudt van Axel op Ter- neuzen, nabij Axel een defect aan "de stuurinrichting. De chauffeur had de te genwoordigheid van geest om spoedig le remmen, zoodat 't rijtuig, dal "n kalm gangetje had, in zeer vertraagden gang den provincialen weg afrolde en in de sloot terecht kwam. Ook had hij intusschen de passagiers gewaarschuwd, een 8-tal personen, waaronder eenige scholieren, die daardoor bedacht waren op den val. Dank zij alzoo het technisch optreden van den chauffeur, kwamen deze met dén schrik vrij, en ook de auto had zoo goed als geen averij. Uit Zee o wsch-Vla anderen W. D. Met ingang van heden is de wacht meester der Kon. marechaussée G. de Bruin te Sluis overgeplaatst naar Apel doorn. met edel gas gevulde 5 9ooo Nede.rla.nd.5che Arbeiders VOOR DE SLACHTOFFERS VAN DEN WATERSNOOD. Bij den Penningmeester van het Pro vinciaal Watersnood Comité in Zeeland is nog ontvangen voor de schadelijdendeu door den watersnood in genoemde pro- I vincie Aandeel collecte IJzendijkc f94 70, id. Kapelle f 170.id. Biervliet f 100 - id. Middelburg f500 id. Tholen f215; id. Boschkapelle f130.B te A. f100.—N. N. re.-; K. f5.-, J. v, d. H. fl.— KERKNIEUWS Ds. A. Graves van Willenswaard hoopt Zondag a's. van de Ned. Herv. Gem. te O. en W. S o u b u r g. afscheid te nemen en Zondag 14 dezer zijn intrede te Rhenen te doen na bevestiging door ds. P. van Willenswaard te Krimpen a. d. IJssel. (De Z.) o GereC Kerk. Beroepen te Haamstede H. J. Ivo uwe- hoven, candidaat te Leiden. Nieuwe aanvraag tot toe l.a ting van Ds. Netelenbos? Naar de „Teg.'" verneemt zou ds Netelenbos, die, gelijk men zich her innert, destijds op dogmatische gronden uil de Gercf. Kerk werd gezet, het voor nemen hebben, opnieuw toelating tol de kerk te vragen, indien de Synode mocht besluiten, dr. Geelkerken te handhaven. Door ds. Netelenbos, die heden hier vertoefde en die wij zelf er naar konden vragen, werd dit bericht pertinent tegen gesproken. RECHTZAKEN. Het O. M. bij de rechtbank te Breda veroordeelde A. P. de R., den man die zich uitgaf voor den broer van hel' Kamerlid "Braat, wegens oplichting over eenkomstig den eisch tot zes maatftfen gevangenisstraf. Voor het gereclitsof te Arnhem heeft terecht gestaan II. ,T. ten K. te Dalfsen, die door de rechtbank te Zwolle was veroordeeld tot 1 jaar gevangenis straf, wegens moord. De zaak werd met gesloten deuren behandeld. De ad vocaat-generaal vroeg bevestiging van 't vonnis. M. W., brievenbesteller le Nijme gen, die verschillende diefstallen uit poststukken hadt gepleegd, is door het Ingez. Med gerechtshof te Arnhem tol 1 jaar ge- Avangenisstral' met aftrek van de voor- loopige hechtenis veroordeeld, met be vestiging van hel vonnis dpr rechtbank. Verduistering. Voor de vierde kamer der rechtbank le Amsterdam heeft zich te verantwoor den gehad de 40-jarige E. L., procuratie houder bij de N. V. Maatschappij tot exploitatie van de Nederlandsche Plan tenboter fabriek er van beschuldigd in 1924 en 1925 en daarvoor op verschillen de tijdstippen f50.000 ten nadeel® der N. V. te hebben verduisterd. Verdachte bekende de malversaties te hebben gepleegd. Hij verkreeg hel geld door bons aan de kas uit te geven, waar voor hem dan bedragen werden uitbe taald. Als het tweemaandelyksch accoun tantsonderzoek in aantocht was, zorgde hij, dat het geld aangezuiverd was. Van verschillende middelen heeft hij zich be diend: valsche belastingbiljetten, ver- valschle rekeningen etc. Het O. M. achtte door de bekentenis van verdachte het wettig en overtuigend bewijs geleverd. Hel feit is niet gepleegd, omdat de verdachte door nood er toe werd 'gedre ven, maar hel geld is verbrast. Derhalve eischt het O. M. wegens verduistering, meermalen gepleegd, gevangenisstraf voor den lijd van één jaar. De raadsman oordeelde dal geen ver duistering, maar oplichting en valschheid in geschrifte is gepleegd. Hij roept de clementie der rechtbank in. x Moord te Groningen. De rechtbank te Groningen veroor deelde gister den 18-jarigen H. K va- reusgezel, wegens moord op deu 19-jari- geu J. Onstwedder, wonende aan boord zijner ouders te Groningen, in den nacht van 1 op 2 Januari j.l. iu het Soep- huisslraalje aid,aar lot twee jaar gevan genisstraf met aftrek van preventief. De eisch was drie jaren. Dood door schuld. Voor de rechtbank te Groningen heeft gisteren terecht gestaan de 44-jarige J. J .8. te Groningen. Bekl. heeft op 17 Oc tober 1925, toen hij, terwijl het mot regende, met zijn auto over den rijks straatweg Groningen - Assen reed. niet gestopt. Het gevolg was dat zijn auto in botsing kwam mei een kar, welke door twee jongens werd voortgeduwd. Een hunner werd legen den grond gesmakt en kreeg een groote huidwonde. De an der brak 6 ribben, terwij! zijn longen en lever werden gekwetst. Hij is aan de ge volgen daarvan overleden. Bekl. beweerde, dat hij door het ver-

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1