BEURSNOTEERLN'G VAN HEDEN. AMSTERDAM; 2 -Maart (Slotkoers.) 6 pet. Nederland 1923 103 een zestien de: G pet. Nederland 1922 107 een zes tiende. 5 pet. Nederland 1918 101 vijf zestiende: 4% pet Nederland 1917 99%, 2% pet. Nederl. W. Schuld 623 pet do Oblig. 7 1%, 3 pel do. Certjf .731/2 Cert Ned Hand Mij 1481/*: Aand. Koloniale Bank l93'/iKoninkl. Petrol Aand. 395%397, Gecons. Hollandsche 186, Cult Mij Vorstenlanden 1608/4 Handelsv Amsterdam 638, Javasclie Cul tuur 335' 4, .land DeJi Maatsch. 3.95— 3971/3, Amsterdam Rubber 330-310. Ned. Ind. Handelsb. 159%. Ned Amerik Vaart 17%; Ned. Scheep- vaarlunie 167; Kon Ned Stoomb. Mij. 78% Gouda A. 300, Jurgens A. 161- 1 G4i/s Anaconda 93% Steels 125!',; Erie 36. Union Pacific 1471/2Common Marine 9 dertien zestiende, Prefered do 35>8; Maxwell Gr. C. v. A. 6 vijftien zestiende, Maxwell Land Cert, v Ine Bonds 18%. Prol 21/2 pet Russen Obl. 1880 3%, Consols 5 vijf zestiende, Hope 4 negen zestiende Markt sluit tamelijk prijshoudend Wisselkoersen Londen chèque 12.13y3, Berlijn 59 48; Parijs 9 19; Brussel 1135, Dollar Cable 2 493/g, TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninklijk Ned. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 2 Maart. Hoogste barometerstand 776.8 te Biarritz Laagste barometerstand 739.0 te Veslmanoer. Verwachting van den avond van 2 Maart tot den avond van 3 Maart: Meest matige Zuid-Westelijke wind, zwaarbewolkt lot betrokken, eenige re genbuien, aanvankelijk iets zachter. Thermometerstand alliier des morgens: 9 uur 48 gr 12 uur 50 gr. 3 uur 52 gr. HOOG WATER. Vlissingen. (Zonnetjjd.) Woensdag 3 Maart n.m. 3 50 .Junderdag 4 4.22 trrijdag 5 4.58 óaterdag 6 5 40 bondag 7 v.m. 6.01 &aaudag 8 7 04 Dinsdag 9 8 23 ;Het tijdstip van hoog water te D o m- burg valt 9 minuten na dat te Vlis singen.) vaten sinds Locarno minder beveiligd zijn. Franklin Bouillon wees er op dat de Frauschen van meening kunnen verschil len over de te volgen methoden, doch dat allen evenzeer het. heil van het land door don vrede willen verzekeren. x CONSOLIDATIE VAN DE BELGISCHE VLOTTENDE SCHILD- De minister van fiuanciën, Janssen, zette 111 den ministerraad een plan tot consolidatie van de Belgische vlottende schuld uiteen Dit plan zou neerkomen op de exploitatie in autonome regie van het geheele Belgische spoorwegnel. De waarde van de spoorwegen, welke wordt geraamd op twaalf milliard francs, zou als onderpand kunnen dienen voor de vlottende schuld en aldus tot haar con solidatie bijdragen. De ministerraad bleek in principe accoord te gaan met dit plan, op voorwaarde evenwel, dat de Belgische staal eigenaar blijft van de spoorwegen. De bespreking van dit punt zal in een volgende vergadering worden voortgezet. EEN MISDADIGER ALS RECHTER. Tiet geval-Jürgcns ontwikkelt zich tot een rechterlijk schandaal, dat in de geschiedenis der Duilsche justitie zon der precedent is, meldt de Tel. Jarenlang heeft Jürgens over beklaag den vonnissen geveld, terwijl hij zelf een der gevaarlijkste misdadigers was. Het opzienbarendste bij deze heele ge schiedenis is, dal deze rechter, in weer wil van alle geruchten, die sedert lang in omloop waren, toch voortdurend pro motie heeft gemaakt en nog onlangs tot een der hoogste rechterlijke ambten bij het Stantsgerechtshof tot bescherming der republiek werd benoemd. Tijdeus den oorlog had hij tot taak de spionnage te bestrijden en diegenen te vervolgen, die inbreuk maakten op de wetten betreffende de voedselvoorzie ning. Zelf overtrad hij laatstgenoemde verordeningen evenwel zonder ophou den' Indien de een of ander van zulk een overtreding door Jiirgqns kennis kreeg liet hij den belreffenden persoon in zijn kwaliteit van bestrijder der spi- tonnage naar het front zendon en advi seerde den generalen staf den ongeluk kige op een post te plaatsen, die zóó gevaarlijk wag. dat hij het naar alle waarschijnlijkheid niet zou overleven. Na den oorlog was hij dan ook een der meest gehate personen Oorspronkelijk werd hij gearresteerd doch op grond van de bepaliugen der amnestiewet we der in vrijheid gesteld en overgeplaatst Jaren aaneen werden toen de commu nisten door hem vervolgd," waarbij Vbjj snelle promotie maakte. Thans blijkt echter, dat hij niet alleen inbraken heeft gefingeerd en zich op grond daarvan de verzekeringssommen heeft laten uitbetalen, doch bovendien dat hij zich in meer dan zestig gevallen aan oplichting heeft schuldig gemaakt. Naar verluidt, moet het echtpaar Jür gens vèr boven zyn stand hebben geleefd en daardoor tot het plegen der misdaden zijn gekomen. Het is te begrijpen, dat de communis ten zich van dit geval hebben meester gemaakt om heftige protesten legen de Duitsche justitie te ontketenen. In de heden gehouden zitting van den Pruisischen Landdag werd door den com- munistischen spreker verlangd, dat alle door Jürgens in den loop der jaren 'gevelde vonnissen aan revisie zouden worden onderworpen I11 den laatste» tijd behandelde hij speciaal vermogensdelicten Hierbij wer den vooral zware straffen uitgesproken in opliehtingsprocessen, die veel over eenkomst met zijn eigen misdrijven ver toonden. Het echtpaar Jürgens is heden naar 't huis van bewaring overgebracht. PUTSCH-GERUCHTEN. Volgens geruchten, die ter kennis zijn gekomen van hel Berliner Tageblatt, zou men in sommige Duilsch-Nationale en rechtsradicale kringen, evenals iu 1923 plannen smeden om een soort van direc torium met dictatoriale bevoegdheden a. li. bewind le brengen. Men is er echter in deze kringen van overtuigd, dat rijks president Von Hindenburg de allereerste zal zijn om zich tegen de verwezenlijking daarvan te verzetten Daarom zou er ten opzichte van den rijkspresident een gelieel nieuwe tactiek worden toegepast. Terwijl men nog enkelen tijd geleden in die kringen slechts beleedigende en minachtende woorden voor den rijks president over had, kan Hindenburg thans tallooze adressen van hulde en trouw van die zijde an ontvangst nemen. Het Berliner Tageblatt acht deze plan nen buitengewoon misdadig op een oogenblik, waarop belangrijke beslis singen op het gebied van de buitenland;- sche politiek worden verwacht en de nieuwe financieele politiek van dc rijks- regeering zal bijdragen tot het herstel van hel bedrijfsleven. Het blad is er echter van overtuigd, dat alle pogingen, om den rijkspresident voor dergelijke plannen te winnen, vergeefsch zullen zijn, daar Hindenburg trouw aan de grondwet heeft gezworen en dien eed zeker zal houden. Desondanks acht het Tageblatt het raadzaam, dal de autori teiten een oog in hel zeil houden. BEKNOPTE MEDEDEELINGEN. Uit Duitse h land. De Duitschnationalen hebben in den Pruisischen Landdag een interpella tie ingediend met de vraag of de berich ten inzake het vooraf behandelen van de Saarkwesties juist waren. In dat ge val, zoo verklaarde de indiener, die op dadelijke behandeling aandrong, zou men Duitschland al dadelijk voor bet hoofd stooten, daar een der voornaamste voor waarden voor de toetreding van Duitsch land de uitvloeiselen waren van het ver drag van Locarno ten aanzien van het bezette gebied en vooral van het Saar- bekken. De interpellatie werd voorloopig aan gehouden om eerst de opvatting van den minister van buitenilandsche zaken te vernemen. Voor het overige achtten ook de andere partijen de zaak van dringen den aard. In verband met de beslissing, welke de rijksdag de vorige week heeft geno men, is het rijksministerie van arbeid overgegaan tot ecu verhooging van dc j uilkecring aan bepaalde groepen van; werkloozen. Deze verhooging zal voor; het tijdvak van 1 Maart tot 1 Mei wor den uitgekeerd aan op zich ,ze!f staande werkloozen, en voorts aan werkloozen, die een gezin hebben te onderhouden en langer dan 8 weken ondersteuning hebben genoten. Uit Frankrijk. Volgens de bladen wordt Parijs mo menteel overstroomd door Duitschcrs. In de cabaret van Montmartre spelen de or kesten weer Duitsche liederen, en zelfs werd geconstateerd, Idat eenige Duit- schers. blijkbaar in goede stemming ver- keerende, „Deutschland. Dcutschland, iiber alles" gezongen hebben. Dc ..Liber- té" schrijft dat dit wel wat ver gaat en dat hel pact van Locarno thans wel wat vrij geïnterpreteerd wordt. Blum, de Fransche socialistische lei der zal heden in de Kamer interpol - leeren over de Jlongaarsche valsche mun tersaffaire Briand zal onmiddellijk ant woorden. Ui t Engeland. De leden der vereen van transport arbeiders. in dc haven van Ellesinere aan het werk, aan boord van een schip uit Manchester, hebben besloten, plot seling in staking te gaan De zaak was eenige weken aan liet gisten. De arbeiders vroegen namelijk een tijd geleden, dat zij dezelfde arbeid Sr- voorwaarden zouden brijgen. als de ar beiders. die in de haven van Manclics- der werken. De patroons weigerden zulks Op het oogenblik zijn er 140 man bij de staking betrokken, doch de leiders der vereeniging zeggen, dat cr gevaar is voor uitbreiding der staking naar Manchester en Liverpool, indien er een poging ge daan wordt, om schepen, die nu te El- lesmere liggen, elders te doen „behan delen". J Het Engelsch luchtschip R 101 zal in den loop van de volgende maand in dienst worden genomen voor een loclit naar Indië en wellicht ook naar Austrar lië. Het luchtschip is 760 voet lang, 130 breed en 170 hoog Uil Hongarjje. De „Arbcilerzeitung" meldt uil Boe dapest. dat men in Hongaarsche regee- ringskringen in de laatste uren van mee ning veranderd is en het ontslag van het kabinet-Bethlen ieder oogenblik een feit kan zijn Dc vroegere minister van finan ciën Kallay, zou als opvolger van Beth- len in aanmerking komen. Het blad „Magavaroszag" publiceert hel Berlijnschc protocol over de yerkla- ringen van Schultze Schuit ze noemt prof. Messaros de uitvinder der valsche mun- lersaffaire. Prins Windisch-Graetz was intiem bevriend met Messaros. U i t d e Ver Staten. Na een bespreking met Warren, den vroegeren Amerikaanschen gezant in Mexico, heeft Kellogg besloten, formeel fe antwoorden op de jongste nota van Mexico over de nieuwe, tegen vreemde lingen gerichte, land- en petroleumwetlcn en hun terugwerkende kracht op de Amerikaansche belangen in Mexico. Noch Warren noch Kellogg wilde den toestand met journalisten bespreken, maar legt hun besluit om een diplomatieke ge- dachtcmlvisseling te beginnen zoo uit, dal dit in het algemeen erop wijst, dat er thans meer hoop bestaat op een bevredi gende regeling Uit Oh i n a. Er is gister een proclamatie uitge vaardigd. waarin den militairen en bur gerlijken gouverneurs aangezegd wordt, anti-christcl. propagandaiftectings. bonden enz te verbieden In de proclamatie Wordt er op gewe zen. dat de christelijke godsdienst krach tens internationale verdragen in China is toegestaan en dat die godsdienst be hoorlijk moet worden beschermd. Oh! Oh! Ah! Au! Mijn lendenen! Verlies geen HJdl Probeer niet van alles I Vernietig de oorzaak van uw rheumatiek met Aspirin-iabletten&ipBfc in origineele verpakking met den oranjen band. Masseer bovendien met $ph-osal~oplossing„föayefc'' het eenige wrljfmlddel, dat diep in de huid dringt. Want Aspirin en Spfrosal Genezen U geheel en al! Clngez. Med.) verschillende berichten. EEN WAAGSTUK. Twee Leidenaars moestjen, zoo schrijft men aan de Leeuw. Crt. uit Lemmer, een motorboot (pleiziervaartuig) afleve ren te Leeuwarden en ondernamen den tocht over de Zuiderzee in de richting Lemmer. Voor die reis was de boot ech ter niet voldoende uitgerust. Wel had •men, bij een normaal verloop van den tocht, genoeg benzine aan boord, doch een onmisbare vaarboom, touwwerk enz. ontbraken. Een klein ankertje met een eindje touw en een handkompas was alles waarover de opvarenden beschik ten. De gevolgen bleven niet uit. Zonder dat de heeren precies wisten, waar ze waren, liep het bootje beoosten de Lem- sterhaven, tusschen Lemmer en Kuinre op ondiep water. De motor moest vol gens deskundigen, warm geloopen zijn, doordat de watertank leeg was. Ook was de benzine bijna verbruikt. De schippers van wie, naar men ons meedeelt, een flink zeeziek was, gooiden het dregje uit, afwachtende wat er met hen zou gebeu ren. Tengevolge van het nevelige weer konden zij geen wal onderscheiden. Gelukkig werden zij na eenigen tijd' opgemerkt door H. Tijsseling, van de Lemmer, die daar ter plaatste nog aan het v isschen was. Na een paar keer door den wind te zijn geweest, kon hij de motorboot naderen en werden de beide opvarenden aan boord genomen, terwijl de knecht van visscher Tijsseling zich aan boord van de motor begaf, die door de aak met eenige moeite naar binnen werden gesleept. Te Lemmer is de motor weer in orde gebracht, waarna de reis over de Tjeuke- meer werd voortgezet. Tijsseling bracht de Leidenaars tot Scharsterbrug. HET WEER IN FEBRUARI -Het Kon. Ned. Meteor, Instituut pu bliceert het volgend voorloopig over- zjrfhf van het we^y In Februari: De regenval was veel boven normaal in het Z.Q., minder in het midden en Zuidwesten en slechts weinig boven nor maal in het Noordoosten In De Bilt werden slechts 26 uren zon neschijn geregistreerd, tegen 55 normaal, nog 8 uur minder dan de geringste vroe ger in Februari waargenomen som. NAGEKOMEN BERICHTEN. TWiEEDE KAMER. (Vervolg.) Nadat besloten was liet wetsontwerp betreffende de instructie der Rekenkamer en naturalisatie-ontwerpen naar de af- deelingeu te zenden kwam aan de orde bel voorstel der soc. dem. fractie om aan de Koningin ontbinding der Kamer te verzzoeken. De lieer A1 b a r d a betoogde bij de toelichting van dit voorstel, dat de Ka mer het recht daartoe heeft volgens art 120 G. W, Nu de positie van het parle ment wordt aangetast- moet de Kamer van dat recht gebruik maken. Ontbinding is niet alleen een middel bij een conflict tQSschen regeering en Volksvertegen woordiging. Het moet ook thans aange wend worden, nu alle pogingen mislukt zijn door onverdraagzaamheid der rech terzijde. De Kamer verwierp het voorstel-Al- barda tol Kamerontbinding met 70 tegen 24 slemmen. Vóór alleen de S. D. A. P. en de Communisten. LAATSTE BERICHTEN. TWEEDE KAMER. De Voorzitter, de heer Ruijs de Bee- renbrouck, opende hedenmiddag de ver gadering der Tweede Kamer met een toe spraak waarin hij herinnerde aan het Zil veren Huwelijksfeest door het Vorstelijk echtpaar in huiselijken kring gevierd Hij zei uiting te geven aan den hartewensch der Kamer, dat onder Gods Zegen de Koningin en de Prins nog jaren mogen gespaard blijven voor Vaderland en voor het Koninklijk huis dat medeleeft in lief en leed met ons volk hetgeen weer zoo overtuigend bleek bij de watersnood ramp in het begin van dit jaar. De voorzitter zei overtuigd te zijn de tolk der Kamer te wezen indien hij aller deelneming uitsprak jegens de slachtof fers van deze ramp. Intusscheu is daarbij onvergelijkelijk het voorbeeld van sa- menlijden der geheele natie, geweest. Met erkentelijkheid gedacht dc spre ker ook den rijkelijken steun en welge meende deelneming welke ons land uit het buitenland mocht ontvangen, hetgeen de welgezindheid jegens ons in de inter nationale samenleving bewijst. De heer Lovink vraagt een inter pellatie aan betreffende den invoer van planten en bloembollen in Amerika. De heer de Visser (Comm. P.) vraagt een interpellatie aan inzake de maatregelen der Indische regeering te genover communisten; en voorts in zake het verblijf van Kurt Vogel hier te lande. In een volgende vergadering zal over deze aanvragen beslist worden. GERECHTSHOF AMSTERDAM Het Gerechtshof le Amsterdam deed he den in hooger beroep uitspraak in de zaak tegen den 26-jarigen onderwijzer, die wegens hel plegen van ontuchtige handelingen met leerlingen, die aan zijn zorg waren toevertrouwd (art 249 W. v. Rlot 6 rand. voorwaardelijk was ver oordeeld. Het Hof vernietigde het vonnis van de rechtbank, jnaar veroordeelde bek! opnieuw lot 6 mnd. gev straf. De proe.-gen. had 1 jaar gev. straf ge'êischt. Hel Gerechtshof deed voorts in hoo ger beroep uitspraak in de zaak tegen de twee vrouwen, die in een hotel aan den Kloveniersburgwal een koopman van ruim f 1200 beroofd hadden Het Hof bevestigde het vonnis van de rechtbank. De straf werd veranderd in 3 jaar gev. straf. De proc.-gen. had 4 jaar gev.- straf legen ieder geëischt DE GEN. SYNODE TE ASSEN Nadat gisteravond een vergadering was gehouden van de dogmatieke com missie ter bespreking van heL rapport opgesteld door de praeadviseurs Prof. Ridderbosch. dr. K Dijk en dr. J. Thijs, werd hedenmorgen om 9 uur de verga ring dier commissie voortgezet. Alle sy- nodalen waren aauwezïg. Het valt nog niet te zeggen, wanneer de synode in 't openbaar bijeen zal komen. HET TRAMCONFLICT IN DEN ACHTERHOEK. Uit Doetinchem wordt aan V.D. ge meld, dat met ingang van Vrijdag a.s. de dienstregeling van de tram Zutphen Emmerik andermaal zal worden uitge breid met de heen en terug loopende ochtendtrein en een middagtrein. BEURSOVERZIOHT. AMSTERDAM. 2 Maart 3 uur Dc fondsenmarkl droeg heden een kalm voorkomen. Rubberwaardeu trokken echter nog ruime belangstelling, en vooral in Am sterdam rubbers vormcie zich een groo- tei> hoek. De rubberprijzen hadden een flinke verhooging ondergaan, en in verband daarmede werden dc betrokken aandee- len op een verhoogd koerspcil afgedaan. Tabakken hadden e.en beperkte markt. en bewogen zich voornamelijk omstreeks de laagste koersen van gisteren. Op de Glie-afdeeling was iets te doen in Koninklijken, die overigens weinig ver anderd waren. Van de Aand Indische Handelsven nootschappen verkeerden Banda's weer in rencllo: zij verloren meerdere pro centen. Onder de Induslrieelen waren de ge wone Aand. Jurgens weinig veranderd, idoch overigens prijshoudend. Suikerwaarden wejqjg hendel on prijs houdend. Amerikanen stil. Intercontinentale rub bers iels lager. Prol. 2% pet. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM. 2 Maart. 3 uur. De cijfers tusschen haakjes zijn d« koersen van Zaterdag. Londen 12.135/„ (12.11). Berlijn 59.49%» (59 47%). Parijs 9.18 (9.25). Brussel 11.35 (11.35). witserland 18.08 (48.06%). Weenen 35.20 (35.20). Kopenhagen 64.87% (64.92%). Stockholm 67.02% (67.02%\ Oslo 53.85 (54.15). New-York 2.493/i (2.49%). DE FRANSCHE FINANCIEELE DEBATTEN. PARIJS, 2Mrt. V.D. Nadat de commis sie van financiën ui? de Kamer opnieuw de voorgestelde belasting op de betalin gen verworpen had, confereerde Malvv en Laboureux met Doumer, teneinde als nog een oplossing te vinden. Ais de Kamer de beslissing der commissie rati- ficeeren zal is 't waarschijnlijk dat Briand zal aftreden. INTERNATIONALE VLIEGROUTES. STOCKHOLM, 3 Maart. V.D. De Zweedsche vliegtransport Mij. heeft In Duitschland samenwerking gezocht voor de route Berlijn—Malmö, en verder naar Londen, Amsterda'm, Hamburg, 'Malmö en Stettin, Kalmar en Stockholm. De Maatschappij zal verder samenwer ken met een Fransche Maatschappij op de route AmsterdamParijs, en met een Finsche Maatschappij te Helsingfors. KONINKLIJKE VLIEGTOCHT OVER DEN ATLANTISCH EN OCEAAN? PARIJS. 2 Maart V.D. Het'Journal pu bliceert een arlikel waarin gemeld wordt dat de Spaansche souvereinen besloten hebben zicli per vlfegtuig naar Zufd Amerika te begeven. Franco zal het ko ninklijk vliegtuig besturen. OFFENSIEF VAN ABD EL KRIM. FEZ, 2 Maart V. D. Hel groote of fensief van Abd El Krim heeft een aan vang genomen. De Marokkanen vechten wanhopig. BURGERLIJKE STAND. Middelburg. Van 26 Februari tot en met 2 Maart. Bevallen: M. B. Becksgeb. Goedhart d. Overleden: J. Braassen 91 j. weduwe van D. H. Alberge. H. Schuurman 69 j, geh. met F. M. C. M. E. Kreusler. AFLOOP VERKNOPINGEN. Ten overstaan van Notaris Mar- cusse werd te Kamperland, ten ver zoeke van P. v. d. Maas te Wissekerkc, verkocht 14 gemeten 166 roeden bouw land in de Mariapolder. Kooper hiervan werd de heer L. C. Koster te Kamperland voor f 17.500. AFLOOP AANBESTEDINGEN. Uitslag der door het Bestuur der Waterkeering van den Calami teuzen Pol der Borssele den 26en Febr gehouden aanbesteding van het herstel, de ver nieuwing en het onderhoud tot 30 April 1927 van de aarde-, kram-, rijs- en Steenglooiingswerken was dat C. van Klippe, Oosterland de laagste inschrijver was voor f 17079. Het werk is gegund aan den laagsten inschrijver. MARKTBERICHTEN. Goes, 2 Maart. Eieren f 5.40. Boter f 2. Aanvoer V. P. Z. 34.700 stuks, f5.60 per 100 stuks. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer klein; de handel was traag. Nieuwe tarwe 1213%; wintergerst 9 10; goudgerst 91%—10; haver 9—10; kleine erwten 13131%; kroonerwten 14 21; bruine boonen 812. Rot ter da m. Veemarkt. Op de vee markt van heden waren aangevoerd 262 paarden, 1 8veuleus, 1159 magere run deren, 763 vette runderen, 221 vette- en graskalveren, 2449 nuchtere kalveren, 49 schapen en lammeren, 69 varkous, 95 biggen, 19 bokken of geiten Prijzen voor Vette koeien le kw. 1.20 —1.25, 2c kw. 1.10—1 00, 3e kw. 90 -80; Ossen le kw. 1.151.20, 2c kw. 1.05 95, 3e kw. 85—75, Stieren le kw. 1.00- 1 05, 2e kW. 90^80, 3e kw. 70—60; Kal veren le kW. 1.601.80, 2e kw. 1.40 1.20, 3e kw. 1.10—90. Licht soort Prijzen voor. Melkkoeien 210-400, Kalfkoeien: 220-425; Stieren 185—395; Pinken 150—175; Vaarzen 100—200; Werkpaarden100—300; Slachtpaarden- 95—170; Hitten 95185; Nuchtere kalveren: 1617; Fokkalveren:

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 2