rechten heeft gevlijd. Deze etensdragers zijn niet ongelijk aan die welke men in Nederland pleegt te ontvangen, wanneer men van den kok eet. Alleen de behande ling ïs een beetje nonchalanter. Want men kan een inlander nu eenmaal nooit duidelijk maken, dal een Europecsch me nu met het begrip één pot nat niets ge meen heeft. Vandaar dat bjj ouder het loopen met het instrument zwaait, dat hij er aan de overvolle tram hangend, aller lei capriolen inee uitvoert, en dat de hongerige ifian in de benedenstad erw tensoep rondom zijn pudding vindt. Ge moet echter, om in Indië prettig te leven zoo nauw niet kijken, ook niet als uw huisjongen uw bord vervolgens gladpoetst piet zijn monw, hel stuk ijs voor uw glas water op den stoep in stukjes hakt en vervolgens reinigt met zijn vingers. Ook als hij de vaal omspoelt na afloop van uw diner, moet ge vooral niet gaan kij ken het zou u misschien den volgendén dag minder smaken. De Indische avond is verdeeld in twee deelen. de vooravond en de na-avond. De vooravond vangt aan tegen zevenen. Dan begeven ongehuwde en dikwijls ook gehuwde heeren zich societeitswaarts en drinken daar ijskoude dranken, sterk ge frappeerde jenever en sherry-soorten en zelfs bier Koppen thee en Ranja 0. P. zijn in Indische sociëteiten niet gevraagd. Maar de vooravond* is ook het visite uur. Dan ontvangen de families vrienden en kennissen en officicele bezoeken. Dan ziet men in ontelbare voorgalerijen da mes in modieuze jurken en hoeren in stijf gesteven jassen in wipstoelen rondom ronde tafels zachtkens heen en weer schommelen, terwijl onder koele dranken de chronique scandaleusc wordt behan deld Tegen half negen nemen de gasten afscheid want dan is de tijd voor het avondmaal gekomen, of liever voor het diner, want men dineert in Indië op dat late uur. Na afloop van dit diner begint de na-avond. Men gaal naar de bios coop, die om Kwart voor tien aanvangt en tegen twaalven, maar dikwijls ook pas veel later afgeloopen is, men .gaat bridge spelen bij kennissen, men gaal des Za terdags of Zondags dansen in een van de groote hotels, of men blijft thuis. En. als de Indische familie thuis blijft, dan gaat zij gewoonlijk ook met de kip pen op stok. Dan bevangt haar zoo om streeks tien uur een overweldigende slaap en dan duurt het mecslal niet lang meer. of het muskietengaas beschermt de moede slapers tegen de honderden muskieten, die den ganseheu nacht te vergeefs op de geïsoleerde sponden zul len gonzen, belusl ojp menschcubloed. Al zijn wij Hollanders niet zóó sportief aangelegd als do Brillen, toch doen we in de tropen ook behoorlijk aan sport, tenminste als wc prijs stellen op onze goede gezondheid. Want m warme kli maten is sport eigenlijk nog veel on- onlbeerlijker dan in kouder streken. De permanente groote hitte brengt er maar al te spoedig toe dat de Westerlijug tot verregaande indolentie vervalt en zich niet meer beweegt dan noodzakelijk is Euro pee sc he man ot' vrouw, die in Indië verslaafd raakt aan den langen luien stoel en zijn gevallen potlood of sigaret dooi den huisjongen laat oprapen die het sportveld schuwt en zich uitsluitend voortbeweegt in de lage kussens van zijn auto, is tol vetzucht gedoemd, lot zenuw- slapte tot honderd kwalen. Do blanke man die in Indië te veel alcohol drinkt, gaat 11a langer of korter tijcl ten onder en meestal dood. Gelukkig is er ook voor de minder sportieven nog hot dansen- Men danst in Indië zeker evenveel, zoo niet meer,- dnn hier. En ook dit is bij negentig graden 111 de schaduw een sport van bc- teekenis. al wordt hel gezamenlijk trans- pireoren op een dansvloer ook mondain vermaak genoemd. Ook uil een oogpunt van aesthetic!; is het niet jc dót, als men op een bal of een dansavond, (tallooze heerenruggen langzamerhand vochtig cn daarna druipend ziel worden en stijve boordjes en masse ziet bezwijken. Maar wat nood wij zijn ui Indië en als daar alles was zooals hier, zou het niet eens nood-g zijn om er over te schrijven' D. Ti. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. De betonning op de Zeeuwsche en Zuid- Hollandse lie sttoomen De Dordr Crt. schrijft: Men is sedert eenige maanden bezig in de Zeeuwsche en Zuid-Hollandsche stroomen zoogenaamde drijfbakens toe te passen, ter vervanging van de roode en zwarte tonnen. Deze drijfbakens heb ben den vorm van rechte staken, boven op voorzien van een bal. welke bij eenigszins donkere nachten of duistere winterdagen zooals wij juist dezen win ter er verschillende hebben gekend, bui tengewoon slecht te zien zijn. Ten overvloede komt hierbij nog, dat deze drijfbakens bij eb en vloed, telkens onderdompelen, om dan weer slechts met een klein puntje boven water te komen Voor de scheepvaart beteekent dit een zeer groot bezwaar. Vooral bij het voor stroom varen, daar dit zoo snel gaat, dat men voortdurend de tonnen in zicht moet houden om het juiste vaarwater te kun nen bevaren. Wat de reden mag zijn, om het oude betrouwbaar systeem, waarbij men ook de tonnen van vorm kon onderscheiden, door dit nieuwe te vervangen is ons duister, Wij meenen echter dat de schip per het zal toejuichen als dit slechts een proefneming is, waardoor dit systeem als ondoelmatig gebleken, spoedig zal zijn vervangen. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Donderdagmiddag om 3 uur is een particuliere auto komende van den West- zeedijk te Rotterdam, waarschijnlijk door slippen in de bocht, den Schiedamschen Singel ingereden De eenigc inzittende passagier wist zich door het portierraam pje te werken en den vasten wal te be reiken. De chauffeur sprong boven op den wagen eti is later bevrijd. Hl de Haarlemmermeer is ingebro ken op de boerderij van A. G. P* aan den Aalsmeerdcrwcg. De dieven zijn blijk baar gestoord, de Ju-uk van de brandkast werd met een bijl stukgeslagen Behalve twee rijwielen, die later werden terug gevonden. worden vermist twee gouden horloges, eonige zilveren lepels en hals kettingen en een geladen revolver. Ver schillende zilveren 011 gouden voorwer pen bleven onaangeroerd. "Woensdagavond is er'brand ont slaan in de villa „De Kroontjes" aan den Leemzoolschen weg le Laren Er was geen water te krijgen en 'de villa is tol den grond tóe afgebrand. De inboedel was niet hoog verzekerd. Het schijnt dal de brand in d£ keuken is ontstaan Tegen hel einde van hel vorige jaar verscheen bij een der banken te Amsterdam een man van Turksche na tionaliteit die een sëhrijveu van de Ban co Italiano te Constantinopel loonde met bijbehoorende papieren, in welk schrijven de bedoelde bank opdracht werd gegeven den vreemdeling een bedrag van 10.000 dollars uit te betalen. Daar de papieren in orde waren en de haudteekeningen echt werden bevonden werd de som uit betaald. Later bleek, dat de bank de op dracht niet verstrekt had. De zaak kwam bij de politie en deze heeft nasporing naar den vreemdeling, die Constantinidos heettegedaan. De vogel was gevlogen en gebleken is, dat hij den dag nadat hij het geld had geïncasseerd, zijn hotel halver- laten en op reis gegaan was. Men meldt aan de Msb. uil Ensche de De recherche te Enschede is een uitge breide» diefstal van manufacturen op hel spoor gekomen, waarbij verscheide ne personen betrokken zijn Herhaaldelijk kwam het voor, dat de firma R II Loen, expediteurs aldaar, op gave deed, dat uit hare loods verschei dene balen met manufacturen vermist werden. In verband biermede is dezer dagen een zekere van II. gearresteerd. Eergisteren is door de Enschedeschc re cherche te Rotterdam ooi; een, medeplich tige aangehouden. Het schijnt, dat lieden, die vroeger ïn oetrekking bij de genoemde expediteurs- firma waven, een complol hebben ge smeed deze firma te benadeelen. Hoe.veci er gestolen is kon nog niet worden vast gesteld, wel moet er een aanzienlijk be drag aan manufacturen verduisterd zijn Gebleken is verder dat de «oedereo per vrachtauto naar Rotterdam zijn ver voerd. Daar zijn zij door de politie in beslag genomen. Vermoedelijk zullen nog meerdere in lieslagnemingen volgen. Hel onderzoek in deze zaak. welke nog wel vertakkingen zal hebben, -wordt alle richtingen voortgezet. Donderdagmorgen heeft in het hotel Oranjc-Nassau te Arnhem een korte doch vrij lievige brand gewoed Onder gastcn bevond zich een Engelschman, die op zijn kamer op de tweede ver dieping in bed had liggen rooken. waar- dom- brand is ontslaan De nachtportier sslaagde er in hel vuur alleen te blus- schen, waarna de Engelschman een an dere kamer kreeg, Nadat de portier vijfmaal op de plaats van den brand ter conlrólc was terug weesl, sloegen gistermorgen oxdt 0 uur ilc vlammen opnieuw met groote hevigheid uil. Vermoedelijk was bet kapok van het bed blijven smeulen De brandweer wist het vuur lot de eene kamer te beperken, welke echter geheel uitbrandde. De in bed rookende logeergast i.s dooi de politie aan een verhoor onderworpen. Woensdag zijn le Achterveld een paar oude dames uil hel St. Jozeph-Gc- sticht in een diepe gracht geloopen Hoe wel de belde oudjes reeds totaal waren ondergedompeld, konden zij nog juist bij tijds worden gered. Toen de vrouw van den arbeider 1". v. E te Enkhuizen gister naar liet wiegje ging kijken waarin haar kindje van zeven weken oud lag. bemerkte zij dat ba kat daaruit sprong en dat het kindje plotseling was overleden. Voor zoover men kon nagaan heeft de kal om den hals vau het wichtje gelegen en is hel kind toen gestikt. - Tengevolge van de instorting van '1 dak van ecu hoogovenbedrijf in verband met een zware sneeuwvracht te Nieuw Engeland (Connecticut), waarbij het ge bouw verwoest werd. zijn verscheidene personen gedood. Bovendien werd een groot getal personen gewond. Enkele dagen geleden ontving eer te Antwerpen gevestigde diamanthande laar een schrijven van zijn correspondent UIT DE RADIO-WERELD, ~XX~ Een handige telefonie-ontvanger. Een groot deel van de Nederlandsche amateurs gebruikt een traditioneel 4- lamps-ontvangtoestel; in vele gevallen echter kan een 3-lamper, mits goed ge bouwd, met goede onderdeelen, yooral wat betreft zuivere weergave, even goed voldoen. De praktijk heeft bewezen, dat in een technisch goed geconstrueerd 4- lamps-doestel geen enkele lamp als eind- lamp kan dienen; bij de sterjte stations als Daventry en Hilversum zijn alle lam pen, wanneer m®h geen zeer hoogc plaatspannipgén toepast (200 Volt of meer) in hevige mate overbelast. Waar om zou men dan niet een 3-lamper bou ten, en daar qit halen wat er uit te halen valt? Overbelasting van een lamp is dan ujtgesloten, en men kan beter één goede dan twee minder goede laagfre- quenttransformatoren koopen. En de ge luidsterkte ven een goeden 3-lamper is ruimschoots voldoende voor een gewone zitkamer, HF. ÖET. L.F. t~- 00 o O £j?0 O O O O O O o o c - O P Po O O O ^t- O Seui sêuüi. fiidm vh&t Co^cL Wij hebben eens de proef genomen met een toestel, waarvan de beschrijving hieronder volgt. Zooals het schakel schema aangeeft werden gebruikt één lamp hoogfrequent, detector, en één lamp laagfrequent met eindlamp. De hoog- frequentlamp is geschakeld volgens sche- ma-Koomans; in de nabijheid van sto rende zenders is de selectiviteit welis waar niet zoo groot, maar door gebruik te maken van zeer korte verbindingen, waardoor de inwendige capaciteit van het toestel gering wordt, kan men de storingvrijheid nog vrij hoog opvoeren. Als eerste en tweede lamp zijn lampen met goede eigenschappen een vereischte: de A 410 (of het nieuwe type, A 409) bevielen ons het best. De laagfrequent- lamp kan ook een A 409 zijn, liever nog een B 406. Een groote spannings-verster- king en steilheid zijn noodzakelijk; een A 406 of A 404 zijn hier minder op hun plaats. Natuurlijk moet deze laatste lamp roosterspanning hebben. De transfor mator moet er een van goede kwaliteit zijn: Pye nr. 2, General Radio klein mo del, Nutmeg 1 3.75 en andere typen zullen goed voldoen. Bekijken we nu verder de indeeling van front- en bovenplaat, dan zien we, dat de beide variabele condensatoren en de serie-parallelsohakelaar alleen op de frontplaat aangebracht zijn. De serie- parallelschakelaar is uitgevoerd met een twee-poligen stekker en drie telefoon bussen; deze eenvoudige en zeer goed- koope manier is bovendien verre te pre- fereeren boven een veel duurderen wip- schakelaar. Men zij er echter op bedacht nooit den stekker om te draaien hij moet steeds in den stand van het schema óf in de bovenste twee bussen gestoken worden (parallel), óf in de onderste twee bussen (serie). Op de bovenplaat zijn gemonteerd de drie lampen, daar vóór de drie gloei- stroom-weérstanden, en geheel vooraan de spoelhouders. Men moet de aanslui tingen zóó kiezen, dat aan ééne zijde r (rooster hfr. lamp), r. (rooster det.) en tr. (transformatorzijde terugk. spoel) naast elkaar komen. Men krijgt dan aan de andere zijde min gldr., plus hsp. en pl. (plaat), naast elkaar. Hiermee bereikt men, dat met de prim, spoel, die ge woonlijk geheel weggedraaid wordt, in gevallen van te gemakkelijk genereeren een tegenkoppeling mogelijk is. Draait men dan de prim, spoel dichter bij dan zal het genereeren dadelijk ophouden. De laagfrequenttransformator kan met een 4-tal montageboutjes onder tegen de bovenplaat aan gemonteerd worden, tus- schen de lampen en gloeistroomweerstan- den in. Wanneer men overgaat tot den bouw van een hier beschreven toestel zij het hoofdconsigne: houdt alle verbindingen zoo kort mogelijk. Juist door korte dra den in een toestel met zöo gunstig moge lijk geplaatste onderdeelen is het moge lijk een aardige geluidsterkte uit een drielamper te halen; de praktijk heeft' reeds sedert lang bewezen hoe verre een kris-kras gemonteerd toestel achter staat bij een kort gemonteerden ontvanger. Men gaat soms zoover, dat men het aantal decimeters draad in zijn ontvan ger telt I te Madrid, waarin hem de loczending van een doosje met briljanten werd aan gekondigd. Bij aankomst van liet doosje Bleek evenwel, dat de kostbare inhoud was verdwenen. Gestolen zijn twee briljanten met een gezamenlijke waarde van circa 13.500 gulden. (Teleg.) Een zestal plezierreizigers kwam dezer dagen naar hel vliegveld te Croy don (bij Londen) en legden 30 pond ster ling neer om een glimpje van de zon le zien. Zij vertelden, dat de sombere dagen bij hen den wenscb bad doen opkomen, I om de zon te zien en dal zij een vlieg machine wilden buren, als deze boog genoeg kon komen om wat zonneschijn le genieten. Hel gezelschap bega!' zich in een vlieg-1 tuig, dal een hoogte bereikte van 6500 voet Toen. lot hun genoegen, vlogen zij eenigen tijd in schitterenden zonncschijin rond. Weer op den begaucn bodem ge daald, zeiden zij, dat zij dit tochtje dc 30 pond best waard achtten. BUITENLAND. BRIEVEN UIT BERLIJN. Spookbeelden van 1918. Marineonthullingen. Het ver gelijk met de vorsten. Groot hertogelijke geliefden „buiten dienst" Dreigende nieuwe verwik 1; el ingen Berlijn, einde Januari.' Weldra zal het reeds acht jaar ge leden zijn, dat in Duitschlana de groote omwenteling plaats vond," maar nog steeds zijn het, vóór alles, de thans na werkende opwindingen uit dien cata- strophalen tijd, de daaru.t gegroeide te genstellingen, de vraagstukken, welke daaraan in schier onoverzienbare rij ver bonden zijn, de begeleidende omstandig heden en de gevolgen van de historische voorvallen van 1918, welke onophoude lijk het Duitsche openbare leven bezig- houden. Op eenmaal is plotseling weer de kwestie naar voren gebracht van het fantastische plan, dat, onmiddellijk voor den wapenstilstand, rondspookte in het hoofd veler vertwijfelde militairen de Duitsche vloot een grooten aanval tegen Engeland te laten doen ongetwijfeld in de hoop, dat 'men, door een sprook- jesachtig geluk, op het laatste oogenblik het noodlot nog kon afwenden, vóór alles echter met het heldhaftig besluit om, wanneer het dan niet anders kon, de geheele vloot, met haar bemanning op le offeren, om tenminste een heldendood te kunnen sterven. Een ieder zal er van overtuigd zijn, dat de Duitsche marine-mannen, die een der- gelijk wanhoopsplan koesterden, zich door hooge vaderlandsche gevoelens lie ten leiden. Doch ook zal iedereen, die 1 deze aangelegenheid met rustig-verstan- j digen blik bekijkt, tot de overtuiging ko- j men, dat de uitvoering van een derge- j lijk voornemen, terwijl de onderhande lingen over den wapenstilstand reeds be gonnen waren, waanzin zou zijn geweest. En zoo gebeurde hel, dat de reeds ho- penden op een terugkeer tot hun tamilie, dankbaar dat zij het leven na een bloed- bad, dat vier lange jaren geduurd had, I hadden kunnen behouden, begonnen te mopperen. En dat was de kiem van het oproer, dat al spoedig in Kiel, de groot ste Oostzeebasis der Duitsche marine,) uitbrak en zich vandaar uit verbreidde. De parlementaire commissie uit den Rijksdag, belast met het onderzoek in zake de verschillende tijdens den oorlog en de revolutie plaats gehad hebbende gebeurtenissen, heeft zich den: laatsten lijd met deze kwestie bezig gehouden. Hoogst merkwaardige dingen kwamen hier aan het daglicht. Het'bleek, dat de hooge marine-officieren geheel op eigen"initiatief, zonder zelfs aan de Re geering eenige mededeeling te doen, het plan voor den grooten en laatsten ma rine-aanval, voor de zelfopoffering-in- massa, hadden ontworpen. Met andere woorden, dat de autoriteiten, zonder eenig recht daartoe te hebben, 'n be sluit zouden nemen, waardoor, behalve zijzelf, duizenden matrozen en stokers in den dood gedreven zouden zijn. Mei het volste recht werd de vraag gesteld, of men niet eerder, inplaats van een muiterij der matrozen, van een onwettig verzet der admiraals en bodemcomman danten teggn de toentertijd nog Keizer lijke regeering moet spreken, Üit de be trekkelijke documenten bleek bovendien nog dat reeds in den, de muiterij vooraf gaan den tijd, toen bij de manschappen uitingen van ontevredenheid over de slechte voeding vernomen werden, er gebeurtenissen hadden plaats gehad, welke men tot de onmogelijkheden zou hebben gerekend: dat namelijk verschil lende matrozen, door een krijgsgerecht veroordeeld, doodgeschoten waren, zon der dat voor een zoo hard vonnis en zijn wreede voltrekking voldoende ter men aanwezig waren, niettegenstaande de rechterlijke ambtenaren der Keizer lijke Marine op ondubbelzinnige wijze als hun meening uitspraken, dat deze dood vonnissen volkomen in strijd waren met alle gerechtigheid De onthullingen oveF deze gebeurte nissen, door den sociaal-democratischen afgevaardigden Ditiman in de Rijksdag- commissie geëntameerd, veroorzaakten in de vergadering een geweldige beroe ring. De afgevaardigden sprongen van. hun zetels op en eisohten, sidderend van opwinding, het strengst mogelijke ge rechtelijke onderzoek tegen de door Ditt- man beschuldigde officieren^ het was een brouhaha van hartstochtelijk uitgespro ken meeningen, beschuldigingen, eischen en ook verdedigingen. De sluier, welke nog steeds vele voorvallen uit den oor- togstijd geheimzinnig bedekt, is hier weer

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 2