Zaterdag 30 Januari 1926 FEBILLETOI. No. 25 169° Jaargang. Mt nummer bestaat uit TWEE bladen. EERSTE BLAD. Abonnementsprijs per kwar taal: op de buitenwegen om Middelburg, en voor de andere gemeenten p. post f2.50; voor Middelburg en agentschap Vlis- jingen f 2.30; weekabonnementen in Middelburg 18 sent per week. Advertentiën worden 'berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentiën: 30 sent per regel. Ingezonden Mededeelin- g e n 50 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen: 7an 17 regels f 2.10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiën niet Jrooter dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven dat zij in deze rubriek moeten geplaatst worden, 85 cent bij -/ooruitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des ZATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. Postcheque en Gironummer 43255. VARIA, DE NOORDWEG. n. (Slot). Hebben wij in 't vorige artikel voor namelijk de geschiedenis van den Noord weg zelf beschreven, thans zullen wij la ten zien, hoe in vroegere tijden de om geving van den Noordweg er uit zag. Natuurlijk zullen wij ons alleen tot de voornaamste punten kunnen bepalen. Er is op Walcheren wellicht geen en kele weg, wiens omgeving in den loop der tijden zoo veranderd is, als die van den Noordweg, Hoe dichter bij de stad Middelburg, hoe grooter de verandering is. Vooral in de laatste 20 jaar is door den aanbouw van de vele nieuwe woningen fusschén 't zoogen. Klein Brigdamme en het eigenlijke Brigdamme die verande ring ontzettend groot geworden. Toch is er ook nog een groot verschil langs het andere, grootste deel van den weg tus- schen de 18de en de 19de eeuw b.v. Zijn ook daar verscheidene woningen bij gekomen, ook is er veel, dat zelfs schoon was, verdwenen. Evenals langs den weg van Vlissingen naar Middelburg (den tegenw. Oude Vliss. weg) hadden vele rijke Middel burgers hun buitenplaatsen langs den Noordweg, van welke heerlijkheden thans geen enkele meer bestaat. En heer lijkheden konden sommige genoemd worden door den prachtigen aanleg, de sierlijke, hooge gebouwen, waterpar tijen, schoone lanen, enz. Alles is ver- dwenen. Veelal staat er op of bij de zelfde plaats een boerderij, welker naam ons nog aan die vroegere heerlijk heid herinnert. Daar de menschen vroeger niet zoo gejaagd waren, genoten zij op hun lange wandelingen meer van de natuur, dan wij met onze snelle middelen van ver keer als fiets en auto. Laten wij daar om, om alles eens rustig te kunnen zien, in gedachten een voetreis maken langs den geheelen Noordweg, van Mid^ejburg naar Serooskerke, ten tijde van de laat ste helft der 18e eeuw. Na den ouden tol gepasseerd te heb ben en ook eenige huizen aan weers zijden van den weg, welke woningen e,r reeds van ouds stonden, zien wij rechts de buitenplaats Klarebeek, aangelegd in de laatste helft der 17de eeuw, door den heer Mr. David van Reigersberg, die de plaats noepide naar zijn vrouw Klara Velters. Alles was reeds aangelegd, bloemperken, wandelpaden, lanen, vij vers, enz., toen de heer Reigersberg stierf. Van de gebouwen was alleen de oranjerie, d.i. een broeihuis voor tropi sche planten, maar gebouwd. Dit ge bouw werd nu veranderd tot woonhuis, terwijl de verdere aanbouw gestaakt werd. Zoo is Klarebeek dus nooit tot zijn vollen luister gekomen. De beide rijen huizen langs den weg, welken wij verder volgen, heet ook wel Klein Brigdamme, in tegenstelling met het eigenlijke grootere Brigdamme, dat wat verder ligt. Zijn wij de grens van de stad Middelburg gepasseerd, dan zien wij aan de rechterhand de oude buiten plaats „Klein Zion", terwijl daar schuin tegenover ligt de hofstede „Middelburg", het laatst door de familie Vader bewoond. De hofstede „Zuidhof", die nog bestaat en wat verder ligt, kan door haar hooge ligging en door de inrichting van huis en schuur als een zeer oude hoeve wor den aangemerkt. Vooraan op Brigdamme, rechts, ligt de hofstede „Rozenburg", eertijds ook een buitenplaats. De hofstede is in den ver- loopen zomer afgebroken, na door vier geslachten van de familie Kwekkeboom te zijn bewoond geweest. Op Brigdamme zelf kunnen wij een oogenblik uitrusten voor de taveerne of herberg, welker bewoner ook winkelier is. Als wij zitten in de schaduw van den lindeboom voor "t huis, zien wij van ach ter de huizen aan de overzijde van den weg de ruïne uitsteken van een ouden kerktoren, die volgens Gargon in den beeldenstorm (1566) of tijdens de bele gering van Middelburg (1573) is vernield. Bij het voortzetten van onze voetreis zien wij aan de linkerzijde de hofstede „De Bruinvisch". Aan de overzijde leidt een dreef naar een boerenhoeve, welker naam „Leg af" moet aanduiden, dat bij deze plaats de vijand de wapens eens heeft moeten neerleggen. Enkele stappen verder wandelende, komen wij voorbij „Kersenburg", te mid den van boomgaarden liggende. Voor wij den hoek omdraaien, zien wij rechts de buitenplaats „Welgelegen", nu een hof stede. Het jaartal 1622 bij den ingang herinnert ons aan het jaar der stichting. Even voorbij de plaats, waar rechts de weg naar de buitenplaats „Holstein" en links de Leliëndaalsche weg op den Noordweg uitkomen, ligt het Spanjaards putje, thans gedempt, doch het laag ge legen land draagt nog dien naam. In 1574 versloeg hier hopman Schotte met zijn manschappen een afdeeling Spaansche soldaten. Nu komen wij aan Cuytenburch's boomgaard, waarover wij reeds schre door Mrs. C. N. WILLIAMSON. .Ned. vertaling van ADA VAN ARKEL. 20). „Het was de moeite en de kosten niet waard om de andere kamers te reparee- ron veronderstel ik," antwoordde de huishoudster, „omdat meu toch merkFe aat de gasten ze niet wilden hebben. In die boven de uwe, is het dak ingevallen, en daarom hebben ze de trap maar toe- gemetseld, dal was makkelijker dan de heele bovenverdieping te repareeren. Maar u hoeft niet bang te zijn, de vloer is zoo dik, dat er geen kans is dat lie? puin er door zal vallen. Het is zoo ai ia- ren lang. Om dezelfde reden zouden ze ooic nooit iets aan uw kamer hebben la ten doen, en de heele toren zou aan zijn lot overgelaten zijn, maar die kamer van u hebben ze nooit zoo laten vervallen ais de anderen De oude Lord Gientorly wrWe dat met hebben en toen ook het touted voor het hotel was aangekocht, was ei hier dus niets meer te doen, behalve nog een enkel meubel er neer te 1101 eo° bectJ° a™""®* ven. Tot hier lag dus de eerste calcije- weg. De molen van St. Laurens, welken wij voorbij wandelen, dateert van 1721. De oude molen, waartegenover een vlucht- berg heeft gelegen, was een zoogen. standaardmolen, die men in Walcheren niet meer aantreft. Verder voortgaande hebben wij aan onze linkerhand een uitgestrekt bosch, toebehoorendc en liggende om het prach tige kasteel Popkensburg, welks forens boven het geboomte uitsteken. Een mooie laan leidt van af den straatweg recht naar de poort van 't kasteel. In een af- getuind stuk grasland zien wij tal van herten en reeën springen en dartelen. Thans is niets meer van al dat schoons te zien dan een hofstede met eenige vij vers. Waar de genoemde oprijlaan lag, kwam later een voetpad, dat verleden zomer door den aanleg van de kerk laan ook is verdwenen. Weldra komen wij aan de Geerheul, die vrij hoog is, want de marktschuiten moeten er gemakkelijk onder door kun nen varen. Nu betreden wij den grond van 't am bacht Serooskerke. Aan onze linkerhand zien wij een prachtige arduinsteenen poort met een sierlijk ijzeren hek. De poort geeft toegang tot de buitenplaats 't Huis O M". Over den stichter van dit buiten met den zonderlingen naam hebben wij reeds gesproken. Wij wandelen verder en de Noordweg loopt recht op een andere, niet minder mooie poort uit. Het is de poort van Noordhout, van ouds de woonplaats van den ambachtsheer van Serooskerke. Op den poortmuur staan twee mansbeelden. Een lange dreef leidt naar de buiten plaats, die dicht bij 't dorp ligt. Een stuk land heet nog de lange dreef. Juist voor de poort buigt de weg zicff om naar links en een eind verder naar rechts. Van 't nabijgelegen dorp Seroos kerke kunnen wij echter niet veel zien, want aan onze rechterhand strekt zich meer dan 35 gemeten bosch uit, laler be kend als Schorersbosch. Op den hoek staat de prachtige koepel van Noord hout, thans staat op ongeveer dezelfde plaats 't café Veldzicht. Weldra zijn wij aan 't eind onzer wan deling, daar wij aan de eerste huizen van Serooskerke komen. Rechts zien wij nog een groot plein, --iat voor het meerge noemde Noordhout ligt. In de herberg „De Lindeboom" kunnen wij weer uit rusten. Zoo hebben wij in onze verbeelding den geheelen Noordweg langs gewandeld en gezien hoe de omgeving ongeveer een anderhalve eeuw vroeger er uitzag. Over sommige dingen, die wij zagen, hadden wij heel wat meer kunnen vertellen, doch wij moesten ons beperken. Mogelijk hebben wij niet alles gezien ol vermeld, maar toch moeten wij er kennen, dat het natuurschoon vroeger mooier was dan thans, al blijft de bree- de, goed onderhouden Noordweg (alle eer aan 't Polderbestuur) met zijn 2 rijen boomen, een der mooiste wegen van Walcheren. Onder de bestrating liggen aan beide zijden van den weg buizen van de water leiding Oranjezon-Middelburg; ook lig gen er nog de gasbuizen van de Vlissing- sche gasfabriek en de telegraafkabel, die vanaf Domburg over den bodem der Noordzee de Engelsche kust bereikt. Ritthem. B. J. DE MEIJ. GEMEENTERAAD VAN TERNEUZEN. In de Donderdag gehouden raads zitting van Terneuzen, herdacht de voorzitter de verschillende rampen, waarmede ons vaderland in het afgc- loopen jaar werd getroffen en hoe men zich thans allerwege opmaakt om het ondervonden leed der slachtoffers van den watersnood zooveel mogelijk te ver zachten. De economische opleving, waar op voor de gemeente wordt gehoopt, bleef nog uit en er was zeer veel werk loosheid. Dit heeft ten slotte ook invloed op den stand der gemeente financiën en zoo zal, tengevolge van het betrekkelijk sterk gedaalde totaal inkomen der inge zetenen, ter voorkoming van een tekort in de gemeentekas een vermenigvuldi- gingscijfer van vermoedelijk 1,62 moeten vastgesteld worden, terwijl de omstan digheden noodig kunnen maken dat het nog hooger moet worden gesteld. Bij het beheer der gemeente zal dus bedacht zaamheid noodig zijn. Hij deed ten slotte een beroep op aller medewerking- om, met waardeering van elkanders mee ning, zonder af te dalen in kleinigheden of persoonlijkheden, samen te werken tot het nemen van hesluiten die kunnen strekken tot bevordering van het alge meen belang. Door den Ontvanger der Registratie en Domeinen te Hulst is op gedane aan vraag bericht, dat het speelterrein bij de N. J. Hartestraat door hem mag ver kocht worden voor 2500. B. en W. stelden voor niet tot aankoop over te gaan, daar zij in de gemeente geen speel terrein noodig achten, ook met het oog op den financieelen toestand der ge meente. Door eenige leden werd er op gewezen, dat het speelterrein wel dege lijk in een behoefte voorziet en noodig mag geacht worden. Ook is, als men de waarde van het terrein beschouwt de koopsom niet hoog te noemen, doch bij de vaststelling van het stratenplan was dit speelterrein er in opgenomen en ver disconteert en de totale kosten van aan leg, terwijl de gemeente voorgespiegeld is, dat het haar met de straten zou wor den overgegeven. Voorgesteld werd B. en W. uit te noodigen billijker voor waarden te bedingen, welk voorstel werd aangenomen. Het verslag van de commissie die door den heer Hamelink in de raadszitting ge noemde klachten betreffende den admi nistrateur der centrale heeft onderzocht, gaf aanleiding tot een breedvoerige en weer minder verkwikkelijke discussie. De heer Van Riet betoogde dat, aan gezien er van de genoemde feiten niets bewezen is, hij volkomen het recht had op te treden zooals door Item in de vergadering van 12 Nov. is gedaan, aan gezien hij een burger, die hier door de heeren Hamelink, Verlinde en Colsen ge lasterd was, heeft meenen te moeten verdedigen, en dat al hetgeen hem toen naar het hoofd geslingerd is onbehoorlijk was. Door «te heeren Verlinde en Col sen werd tegen die aantijging geprotes teerd, daar zij geen feiten hebben ge noemd of beschuldigingen hebben geuit, terwijl de heer Hainelink er op wees, dat men zich omtrent het eenige feit, dat onderzocht is, thans er achter kan verschuilen, dat de tweede er bij be trokken persoon inmiddels overleden is, doch een knecht van dezen een andere verklaring heeft afgelegd dan de betrok ken belanghebbende voor de commissie. Hij is nog immer bereid deze zaken met den heer Van Riet in openbare verga dering te bespreken en neemt dan even goed als hier volle verantwoordelijkheid voor zijn woorden op zich. Het was nu „Gebruikte de oude Lord Gientorly mijn kamer dan?" vroeg-Sheila. „O nee. Zoover ik weet giug hij er zelfs nooit heen. Maar eh de' bad kamer en al de andere verbeteringen zijn gemaakt voor iemand, die eens van veel gewicht was voor de familie en zoolang als de oude markies leefde werd er hier niets veranderd Toen mr. Mc. Kinnon directeur werd gaf hij orders, dat een paar van de mooiste meubelstukken er gens anders zouden worden gezet, maar het bed, dat toch liet mooiste van alles is, kon niet verplaatst worden. Misschien heeft u wel opgemerkt, dat het in de muur gebouwd is en ik denk, dat dat al honderden jaren geleden gebeurd, is Ik weet den datum niet, maar ik weel wel, dat het heel oud is en ik durf wel zej$- gen, dat de handelaars in antiquiteiten er een massa gield voor zouden geven, als het te koop Avas". Sheila had nu gehoord wat ze had Avillen weten, maar veel wijzer was er tenslotte niet door geworden. Ze zag aan een zeker „verstrakken" van het goedmoedige gezicht van de oudp vrouw dat deze niet van plan was zich te laten nithooren over die „gewichtige persoon", v°or Avien de oude Lord Gientorly klaar blijkelijk die eene kamer in den toren in orde had gehouden en Sheila begreep, dat de geschiedenis, Avat die ook zjjn mocht, met Item in verband stond. „Als ik er achter moet komen, zal het niet door haar zijn, maar door Mr. Mun- ro", zei ze in zich zelf, toen ze juf- frouAV Ritchie goedendag gezegd had. Haar vrouwelijk instinct vertelde haar reeds, dat ze niet tevergeefs een dienst zou behoeven te vragen aan haar collega en lioeAvel ze geen ernstig beroep zou hebben willen doen op den jongen man, besloot ze toch te trachten, het verhaal over den spooktoren uit hem te krijgen. Dien morgen had ze geen gelegenheid om hem alleen te spreken en er gebeur de dien dag niets van beteekenis, behal- indien dit gewichtig kon worden genoemd dal ze kennis maakte met gravin Karovslti. Mr. Franklin, inplaats van haar tijd zelf te gebruiken, leende haar uit aan zijn vriendin de gravin, die een aardige privézitkamer had, van de rest van haar suite afgescheiden door een zware portière. Slieila had gedacht dat ze de donkere, mooie vrouw niet zou mogen lijden, ze had een te bijzonder uiterlijk, te vreemd, dan dat ze volgens dp a\rat be krompen opiuie van een jong meisje, vertrouwd kon worden. Maar haar voor- oordeelen smolten weg als sneeuAV voor de zon voor de onverwachte charme, die van de manieren van dc gravin uit ging. Bovendien zou ze niet nienschelijk zijn geweest, als ze zich niet een weinig gevleid had gevoeld door de duidelijke Avensch van zulk een prachtig schepsel om haar aandacht te trekken. schrale lippen, kloven en derge lijke winterpla- gen zijn pijnlijk en staan leelijk. Verrassend vlug kunt die ongemakken genezen met den verzachtenden AKKER's die niet bijt, de huid lenig maakt en herhaling voor komt. Onovertroffen bij i wonden, jicht, rheuma-^ tiek, huiduitslag en aambeien. (Ingez. Med.) Ze had nog nooit iemand ontmoet die op gravin Ivarovski geleek, zc had nog nooit een kamer gezien zoo vol mooie dingen als deze kleine zitkamer en had niet gedroomd dat er zulk een prachtige leagown kon bestaan als die, waarin de donkere schoonheid haar ontving. Slieila schreef een paar brieven, die haar werden gedicteerd en toen hield, de gravin een pauze om een en ander te vragen over de schrijfmachine. Ze loonde zooveel verstandige belangstelling, dat Sheila er p leizier in had en toen was ze niet tevreden voor het meisje het een en ander had uitgelegd over liet systeem der stenografie „U is zoo jong en zoo mooi en dan al uav eigen brood te moeten verdienen, al leen op de Avereld," zei de gravin met haar bekoorlijke rollende r.'s". „U moet me eens wat over uzelf vertellen. Ik wil veel liever u hooren pralen, dan nog meer brieven schrijven." Sheila streefde eerst tegen, op grond van tijdverlies, maar de gravin lachte en zei dat ze het veel amusanter vond om lijd te verkwisten, dan iets anders te doen daar Avas lijd voor om verkwist te worden door aardige menschen als zij beiden waren. Zoodoende werd liet meis je overgehaald over zichzelf te spreken, 1 evenals ze bij Mark Carriuglon had ge daan, al was het op geheel andere ma nier, en Averd er eindelijk toe gebracht, voor ze eigenlijk Avist Avat ze deed om ten slotte dc heer Colsen die zich door den loop dei besprekingen warm maak te, doch de voorzitter hield ditmaal de touwtjes nauwer vast en hamerde de dis cussie af. Het naspel dezer kwestie werd door den heer Hamelink geannon ceerd tegen de volgende raadsverkie- zing. Aan den heer D. Daane Bolier, werd wegens vertrek naar elders eervol ont slag verleend als lid der commissie van toezicht op het M. O. Een voorstel van B. en W. om hun college een crediet te verleenen van 1000 voor het laten vervaardigen van een uitbreidingsplan der gemeente, door tusschenkomst der Vereeniging van Ne- derlandsche gemeenten, is na toelichting in besloten vergadering met algemeene stemmen aangenomen. Aan de N.V. De Hoop werd vergun ning verleend tot het legger, van 9 riolen in gemeentegrond en aan E. A. van den Eeckhout toegestaan ahvijking van art. 10 der Bouwverordening voor het ver- bou.- en van zijn woon- en winkelhuis in de Donze-Visserstraat Aangenomen werd het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op het verzoek van het bestuur van den Pierssenspolder om in eigendom, beheer en onderhoud over te nemen een deel van een weg in dien polder langs het bebouwde gedeelte van Sluiskil, en even eens om af te wijzen het verzoek van A. van Aerde c.s. te Sluiskil voor wegs- verbeiering bij hun woning. De hier omtrent gehouden besprekingen gaven echter aanleiding tot het besluit dat zal worden ingesteld een wegen-commissie. Verworpen werd een voorstel van B. en W. tot aankoop van de N.V. De Hoop Van ongeveer .300 M2. grond voor het verkrijgen van een verbinding van den Stationsweg naar de Kerkhoflaan en Baandijk. Aangenomen werden de voorstellen lot aangaan eener leening van f 35.000, tot beleening van rentegevende obliga ties bij de Nederlandsche Bank tot een maximum van 8600, en tot vaststelling van een contract met de N.V. P. Z. E, M. betreffende levering van electriscben stroom voor rioolbemaling, waarbij in aanmerking dient genomen, dat in het voorstel van B, en W- zijn vervat enke- over de menschen te spreken, die ze in liet hotel had ontmoet. De gravin Avas enthousiast in haai' lof tuitingen over Lady Viola Rayue, maar kon de moeder niet uitslaan, en Sheila Avas nog maar juist voorzichtig genoeg om niet uit te roepen ,11c ook niet". Maar haar gezicht moest hel gezegd heb ben, want de gravin zei: „O, ik zie, dat je liet met mo eens bent, hoewel u te verstandig waart om liet in Avoorden uil te drukken. U is nog maar een jong meisje, een kind nog bijna, maar ik zie dat u een merkwaar dig inzicht in de mcnschclijke natuur heeft. Dal is een groolc gave Wat jam mer, dat mannen die niet bezitten ten opzichte van de vrouw. Hoe lx;ter een man is, des te minder schijnt hij van vrouwen at' te weten. Daar heb je bij voorbeeld die goeie mijnheer Carriug lon. Ik heb hem nog niet ontmoet, maar ik heb oogen in mijn hoofd en ik heb al gezien, dat lady Marsden van plan is hem te trouwen." „Ik hoop van niet", riep Sheila haai' voorzichtigheid \rergelend. „Dat hoop ik ook, voor hein zelf, ial ken ik hem niet. Men zegt, dat ze vree- se] jjk arm is en diep in de schulden zit. Zo denkt natuurlijk alleen aan zijn geld, Avant hij is lieelemaal haar type niet. Ziet u geen kans, daar u hem ook met gewichtig werk schijnt te helpen hem te waarschuwen tegen haar plan-

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1