Lü PHILIPS ARGENTXA LAMPEN No. 24 Vrijdag 29 Januari 1926 Barest I69c Jaargang. MIDDELBUR6SCHE COURANT. j dil nummer behoort een Bijvoegsel. BINNENLAND. BEZOEK VAN INDISCHE VORSTELIJKE PERSOONLIJKHEDEN AAN HET HOF. H. M. de Koningin heeft gistermid dag ten 4i/a ure met den Prins der Ne derlanden audiëntie verleend aan Pan- geran Ario Mataram, schoonzoon van den Soesoehoean van Soerakarla, die verge zeld was van zijn gemalin Kandjeng Ra- toe Alit, oudste dochter van den Soesoe hoean, en van zjjn zoon Raden Mas Ma- ladhi. Zooals hekend zijn deze Indische vor stelijke personen naar Nederland geko men om in opdracht van den Soesoe- hoean van Soerakarta, Koningin en Prins geluk te wenschen bij de herdenking van het 25-jarig huwelijk van H. M. en Z. K. U De ontvangst had op plechtstatige wijze plaats in de kleine balzaal in het Noordeinde te 's-Gravenhage. Alle Hofdignitarissen droegen het ce remonieel tenue. Pangeran Ario Mataram, die vergezeld was van den oud-resident, den heer Oudemans, optredende als zijn tolk, droeg het hofcostuum genaamd Pradjoe- ritan De prinses en de zoon van den Pangeran waren in kostbare Javaansche gewaden gekleed. In een korte rede in het hoog-Ja- ▼aansch bracht Pangeran Ario Mataram namens den Soesoehoean een groet aan de Koningin over en de gelukwenschen aan Kouingin en Prins bij gelegenheid van de herdenking van hun zilveren hu welijksfeest, waarna hij, mede uit naam van den Soesoehoean als geschenk aan het Koninklijk Echtpaar aanbood een zeer fraai bewerkt zilveren theeservies in een prachtig bewerkte cassette. H. M. de Koningin antwoordde met een kort woord op de toespraak en de aanbieding van het geschenk. Ten 5 ure werd met hetzelfde ceremo nieel door Koningin eu Prins in audiën tie ontvangen Pangeran Ario Soerjodinin- grat, broeder van Z II. Ilamengkoe Boe- wooo VIII, Sultan van Jogjakarta» die vergezeld werd door den regent Ha- den Toemenggioeng Poerbowinoto. Deze Pangeran kwam H. M. en den Prins namens den Sultan van Jogjakarta voornoemd de gelukwenschen bij gele genheid van hun zflveren huwëlijkfeest overbrengen. Pangeran Ario Soerjodiningrat bedien de zich ,bij zijn toespraak tot de Ko ningin, van de Nederlandsche taal en bood namens den Sultan eenige kostbare zilveren voorwerpen aan. Ook zijn toespraak werd door onze Koningin met een kort woord beant woord. Bij deze audiëntie was oud-resident Oudemans ook weder tegenwoordig. De Pangeran en de regent droegen ce- remonieele Indische gewaden. - Dus u meent, dat dezelfde ramp Gelderland had kunnen treffen vóór de ophooging van den Overlaat? Daarvan ben ik vast overtuigd! Waa neer vroeger zulk een storm zou hebben gewoed over zulk een watervlakte, dan zou het water evenals nu hoog ziju op gezweept en tegen en over den dijk zijn geworpen. De feiten hebben aangetoond, dat de dijk niet bestand was tegetmoo'n bovanmenschelijke krachtproef. Dat de ramp is voorgevallen, na de ophooging van den Beerschen Overlaat, Ls louter toeval. HENRI TER HALL. Er heeft zich onder leiding yan mr. Treub een commissie gevormd om Hen ri ter Hall den 5den Febr. op zijn zes tigsten geboortedag te huldigen. DE OVEKSTROOMING IN DE IÏEER- SCIIE MAAS. De hoofdingenieur ran den Pr-ov. Wa terstaat in N. Brabant, de heer ir. J. Ker semakers, heeft in een onderhoud met een medewerker der „Maasb." tegenge sproken dat de doorbraak bij Nederasselt een gevolg zou zijn van ue Ln 1919 aan gebrachte gedeeltelijke ophooging van den Beerschen Overlaat. De opmetiugen hebben aangetoond dat die verhooging slechts een zeer kleine verhooging van het Maaswater tengevolge had, zonder practische beleekenis. Hg schreef de dijkbreuk bij Nederas selt in de eerste plaats toe aan den storm, die woedde. Deze dijk heeft wel in do allerongunstigste omstandigheden ver keerd, die wij ons denken kunnen. Hij had die heel breede watervlakte voor Z*C^1 "i's^kte over den Neder- asselschen en Overasseltschen uiter waard, en toen die wateren werden opge zweept door den vcrschrikkelijken storm, kon de dijk hel niet Jioudeu. Was het'water toen niet liooger doordat het geen uitweg vinden kon over den Beerschen Overlaat? Wel wat hooger. Doch dat is nieu beslissend voor de beoordeeling van de ramp. Ik zal u enkele cijfers geven, De dijkbreuk te Nederasselt had 'plaats op 31 December 1925, toen bij Grave, dal aan den overkant van Nederasselt ligt, de Maas een hoogte had bereikt van 10.99 M. -|- N.A.P. Derhalve en. liter komt het op aan was te Grave ntog niet bereikt de hoogst bekende water stand. En wal u het meest interesseeren zal ook was nog geenszins bereikt dc hoogst bekende waterstand van vóór de ophooging van tien Beerschen Overlaat. Dat wordt door veel menschen, die over de ramp praten, eenvoudig voorbijgezien u op naam. enmèrk (Ingez. Med.) Uit Stad en Provincie. üit Middelburg. - De R. K. Middenstandsvereeniging ,/de Hanze" alhier heeft thans ook haar enquete, gehouden onder leden d,er vereeniging, aan Burg. en Wetli. toe gezonden en daaruit blijkt dat ongeveer 75 pet. zich verklaarde voor algeheele. sluiting der winkels op Zondag, terwijl' de overige evenals tot nu toe de men schen vrij zouden willen laten. Bijna algemeen was men voor vrijheid van sluitingsuur voor den Zaterdagavond en dus ook tegen het vooi-stel om 9 uur te bepalen. Uit Walcheren. Te N. en St. Joosland werd Woensdagavond de jaarvergadjering houden van het Zieken- en Pensioen fonds. Qp 1 Januari 1926 bestond het fonds uit 152 leden en 43 begunstigers. I11 1925 was ontvangen f 1604.87 en uitgegeven f 1693.74, alzoo een nadeelig saldo van f 88.47. Het maatschappelijk kapitaal bedroeg op 1 Januari 1926 f 3483.98i/a- Als leden der financieele commissie werden herkozen de heeren P. de Klerk en M. Joosse, en in de plaats van den heer W. Wisse werd kozen de heer C, M. Roozemoud. ATan ziekengeld werd in 1925 uitgekeerd f 1611 verdeeld over 41 gevallen. Uit Zuid-Beveland. Bij de aangifte van werkloozen te Ierseke op de laatste vergadering van de commissie, gaven zich ongeveer 50 man op, waarvan de kleinste helft niet' geschikt is voor allerlei aan te wijzen werk. De bedoeling is a.s. Maandag met den steunarbeid te beginnen, o.a. met het spitten van enkele boomgaarden in Zoute. Men denkt dat het toegestane cre- diet voor een 14 dagen toereikend zal zijn. Voor anderen arbeid en steun houdt de commissie zich nog beleefd aanbevolen Donderdagavond, ongeveer 11 uur ontdekte te R i 11 a n d-B a t h de land bouwer W. F. v. G. dat op zijn hofstede een onbekend persoon rondliep. Hij waarschuwde zijn zoon, die den onbeken de, welke voorgaf tot de Rijkspolitic te beliooren, staande hield. Na eenige wor steling wist hij echter op zijn rijwiel te ontsnappen. Door het kordate oplre- den van de zoons van J. V. G., die inmid dels benevens de politie waren gewaar schuwd, werd hij echter op den hoofd weg, door dezen staande gehouden en ge grepen en vervolgens aan den gemeente veldwachter overgeleverd. De persoon bleek te zijn zekere A. C. M., vroeger wo nende te Woensdrecht, een zeer goede bekende der politie. Hij werd voorloopig opgeborgen en nader in verhoor geno men Uit Scho uwen-Duiveland. - Door de vereeniging tot bestrijding der Tuberculose te Kampen is tot huis- bezoekster-enquêtrice benoemd mej. B van Anrooij, thans als zóódanig werk zaam te Zierikzee. Uit Tholen. - Tc Oud-Vossemeer heeft de po litie met succes een onderzoek ingesteld naar de ontvreemding van eenige belas tingplaatjes van fietsen in een andere gemeente, bij het ijsrijden, waarvan eeni ge jongelui te dezer plaatse verdacht werden. Ook is proces-verbaal opgemaakt tegen eeu leurder, die eenige zakdoeken in een winkel ontvreemdde De te Stavenisse ten behoeve der overstroomde streken langs de hui zen gehouden collecte heeft opgebracht een som van f618.45. In de Dinsdag gehouden vergade ring van den gemeenteraad te St. A n - n a I a n d, waarin afwezig waren de hee ren D. Quakkëlaar door ambtsbezighe den en C. M. Elenbaas door ongesteld heid, deelde de voorzitter mede, dat B. en W. van St, Maartensdijk hebben be richt, dat de jaarwedde voor den Keu- rings Veearts door Gcd. Staten voor on- beperkten tijd was vastgesteld op 2750. Van Ged. Staten was de mededeeling ontvangen, dat voortaan de kosten van verpleging van armlastige krankzinnigen in het gesticht Vrederust zullen bedra gen 850 plus 50 kleedgeld, en dat door de gemeente over 1925 aan de keuringsdienst voor waren in het gebied Goes te veel is betaald 71.81. Ter tafel werd gebracht de circulaire van Ged. Staten, waarbij was gevoegd het besluit van de Provinciale Staten in zake van de Electrificatie van de Noor- dergroep van Zeeland. Deze circulaire werd nog niet in behandeling genomen, maar tot later uitgesteld. Voorgelegd werd de begrooting voor 1926 van den keuringsdienst voor waren te Goes, welke in ontvang en uitgaaf bedraagt de som van 69.000. Overgelegd werd het verslag der volks huisvesting in deze gemeente over 1925, dat voor kennisgeving werd aangenomen. In behandeling werd nu gebracht een nieuwe verordening op de heffing van kaai- en havengeld. Omdat besloten is in een vroegere vergadering, om niet over te gaan tot uitbreiding van het haven-plateau, werd het billijk geacht eenige tarieven te verminderen. Zoo zou in 't vervolg bedragen het kaaigeld voor aardappelen, ajuin, granen en peulvruch ten en dergelijke 1 cent per 100 k.g., vroeger was dit D/a cent per H. L. Vlas 15 cent per 1000 K.G. (vr. 30 cent) Pulp 5 cent per 1000 k.g. (vr. 6 cent). Het havengeld is nu gesteld, voor schepen toebehoorende aan ingezetenen 5 cent per ton. Neemt men in 't begin van 't jaar een abonnement voor 6 reizen, is men verder vrij Van 't betalen. Doet men dit niet is men vrij na 8 reizen gedaan te hebben. Afgezetenen betalen 8 cent per ton, zoo het geen motorschip is, an ders 10 cent per ton. Met a. s. werd deze belasting verordening aangenomen. Mede werd aan de orde gesteld een nieuwe verordening op de Begrafenis- rechten en dit recht nu gesteld voor kin deren beneden het jaar op 3.20 voor die van 112 jaar 3.85 van 1216 jaar 5.45 voor personen van 16 jaar en ouder 6.80. Deze verordening werd mede met a. s. aangenomen Aan D. Goedegebuure werd met in gang van 15 Februari a.s. eervol ontslag verleend als onderhouder van de Be graafplaats en vervolgens aangewezen tot Grafdelver tevens belast met hei bovenbedoeld onderhoud, de gemeente werkman D. Hage, wiens salaris daar door van f 800 op 900 werd gebracht. Metalg. st. werd besloten aan P. van den Boogaart voor zijn motor- veerdienst op Anna Jacoba Polder en Zijpe, tot weder opzeggens een subsidie te geven van 175. Nog werd goed gevonden in 1926 over te gaan tot ver betering aan den oprit naar den Ooste- lijken Achterweg, waarvan de kosten ge rekend worden te zullen bedragen f 3600 Uit Zoeuwsch- Vlaanderen O D Te Axel is door liet comité, dat door huisbezoek geld inzamelde voor de slachtoffers van den watersnood, aan ba ten gecollecteerd f 2440. Met verschillende kleed ingstukken, die beschikbaar waren gesteld en reeds zijn opgezonden, kan men, wel zeggen, dat Axel een kleine f 2500 als steun heeft bijgedragen. Be- slolen is orn "20 pet. der opbrengst op te zenden aan hot Zecuwsch Comité en de rest aan het Nationaal Comité. Uit Zee u w s c h-V 1 a a n d er en W D. De collecte gehouden langs de hui zen te Sluis voor de slachtoffers van den watersnood heeft ruim f900 opge bracht. De Generale Synode der Gere f. Kerken De berichtgever van het Handelsblad te Assen blijkt een onjuiste mededeeling te hebben gemeld over dc omstandighe den, waaronder de tragische dood van dr. De Moor plaats had. Hij werd onwel nièl op de commissie- ergadering, maar toen hij daarvan te ruggekeerd was in bet huis van ziju gastheer. Hij is toen naar bed gebracht, viel spoedig in slaap, eu is zonder tot bewustzijn te komen om middernacht overleden. Mevr. De Moor, die op tele grafisch bericht naar Assen was geroe pen en daar 10.15 aankwam, heeft hem slechts bewusteloos aangetroffen. De Synode heeft aan het Handelsblad een protest-telegram gezonden, waarin ook wordt tegengesproken dat er hef tige tooneelen 111 de commissie zouden hebben plaats gehad. Die bewering wordt „absoluut leugenachtig' genoemd. De Synode verklaart: dat in bedoelde commissievergadering geen oogehblik de broederlijke stemming werd verstoord, veel minder een scherp dispuut ont stond; dal dr. De Moor over hel gansche verloop der discussies onmiddellijk na de vergadering zijn groote voldoening uitsprak; dat hij in opgewekte stem ming het kerkgobouw verliet en dat dus elke gedachte van cenig verband tus schen den geest op genoemde vergade ring en de ongesteldheid, welke dr. De Moor in zijn logies overviel, volstrekt uitgesloten is, KERKNIEUWS. Te Oud-Vos se me er is aan den heer C. Kievit, eervol ontslagen voorlezer in de Ned Herv, Kerk gedurende 42 jaren, als dankbare herinnering aan trou we plichtsbetrachting, een leuningstoel geschonken. GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN. De hedenmiddag gehouden, eerste ver gadering van den gemeenteraad van Vlis- singen werd door den burgemeester, dpn heer C. A. van'Woelderen, geopend met een rede, waarin hij de leden zijn beste wenschen aanbood en de hoop uit sprak, dat de raad in 1926 voor droef verlies, zooals in het afgeloopen jaar door het overlijden van den hoog geachten wethouder Landsman, bespaard moge blijven. Wanneer men bedenkt, dat groole dee- len van ons land iu het afgeloopen j&ar door een zeer ernstigen stormramp en watersnood zijn getroffen,a<lan mag men eigen nooden niet te veel op den voor grond stelten. Ook zou het ondankbaar zijn, hoofdzakelijke te klagen over de malaise, die in 1925 heerschte en die vooral de bouwvakken en den winkel- tand getroffen heeft, nu de havenver- betering met kracht wordt voortgezet en in 1926 aan nieuwe havenwerken voor bijna f 1.6 millioen zal worden verwerkt Dal is echter pas een begin en men mag nu vóór alles niet in de fout van 1873 vervallen, door te verwachten, dat thans maar vanzelf de internationale scheep vaart van de Vlissingsche haven zal gaan gebruik maken, integendeel de uiterste krachtsinspanning wordt nu vereischt. En levens past de weinig kapitaalkrachtige Vlissingers bescheidenheid, zelfstandig kunnen zij groote dingen niet lot stand brengen, zoodat elkeen, die het ,goed met Vlissingen meent, onvermoeid moet trachten groot kapitaal naar Vlissingen to trekken en invloedrijke relaties voor Vlissingen te interesseeren. Inmiddels is reeds in Januari 1927 de haven gereed als bunkerstation, en zal men er zich over verbazen, welk een bedrijvigheid dat dan reeds dadelijk zal kunnen geven, waarbij niet te vergeten valt, dat elk schip, dat Vlissingen aanloopt, aan ge- meentenaren voordeel brengt. De bevolking bedroeg op 1 Januari j.l. 21.601 zielen, zoodat liet aantal inwoners met 199 is verminderd. Voor dezen terug gang beslaat echter een bijzondere reden n I. hel vertrek van o.a. 61 Belgische loodsengezinnen, omvattende 265 perso nen. Ook het vertrek van personeel van marine, landmacht en spoorwegwerk- plaalsen is in het afgeloopen jaar pas ten volle verdisconteerd. De. reserve in de naburige' gemeente, die nu nog 928 betalende forensen omval, heeft de ver-] liezen gedeeltelijk aangevuld. 'De Belgi sche bevolking telt nu nog slechts 8S0 zielen De gemcentefinanciëu hadden in het afgeloopen jaar voortdurend de bijzon dere aandacht en eischlen groote voor zichtigheid. Overal is zooveel mogelijk bi zu;n'g-l e 1 dc gemeenleorganisalie inge krompen, door de uitgaven zoo slerl; mogelijk le beperken, kon het vermenig vuldigingscijfer worden gehandhaafd. Dit laatste was mogelijk, niettegen staande het belastbaar inkomen van ruhu f 8.5 millioen van het vorige belastingjaar, daalde tot ruim f7.4 millioen. De gewo-! ne dienst van 1924 sloot met een voordee- lig saldo groot f154 000, dat naar den/ dienst 1926 is overgebracht, doch waarvan op den post „Onvoorziene Uitgaven" een som van f 70.000 gereserveerd is voor den dienst 1927. Lecningcn werden aangegaan tegen 5 en 41/? pet. ter aflossing van lee ningen met rentetypen ad Si/», 7 ien< 6-pct, De woningnood heegscht te Vlissingen niet meer. voorstellen tot het onbewoon baar verklaren van enkele perceelen zul- en bedrijf geven hel ideale licht. De prijzen van PHI LIPS Ar gent a en Arga lampen zijn bijna gelijk-De drool e vo ordeel en der laat ste vindingen op Ifchl-fechmadta gebied verkrijgt U met PHILIPS MELKWITTE ARGENTA-LAMPEN die Uw ooóen be schermen en Üw stroom- rekening kag houden. PHILIPS k^ooo Arbeiders Eindhoven Me<l.) len den raad binnenkort bereiken. Door toetreding der Scheldekas met 1050 werklieden, steeg het aantal volgens hel werkloosheidsbesluit 1917 aangesloten werkloozenkassen tot 34 met 1935 leden. Ingeschreven waren 423 werkzoekenden op 31 December tegen 252 een jaar ite oren. Óp 31 December j.l. waren 50 werkloozen te werk gesteld, sindsdien is hun aantal belangrijkmangegrocid. Er ■rd voor werkverschmung uitgegeven f 19.806.45. waarvan het rijk 25 pet. bij draagt. Na enkele werken opgenoemd tq hebben, die in werkverschaffing zijn uit gevoerd, deelde spr. mede, dat de aanleg van een rijwielpad van Zwanenburg naar Zoutelande financieel is verzekerd, er is reeds meer dan 50 pet. aan subsidies ver leend. een vereeniging „Rijwielpad Wal cheren" zal binnenkort worden opgericht en een gedeelte van het rijwielpad kan door de gemeente in werk verschaffing worden aangelegd, a!s de betrokken auto riteiten hun medewerking tot het aanleg gen van het rijwielpad zullen willen ver teenen. Het combineeren van de éischen van do drie partijen, de gemeenten Middel burg cn Vlissingen en de SI. Mij. „Zee land" voor den bouw van een gemeen schappelijk abattoir eischt veel geduld, een ontwerp met rentabiliteitsberekening, dal, naar burg. en weth. hopen, de ge- wenschte oplossing zal brengen, is dezer dagen gereed gekomen Spr. noemde vervolgens enkele in 1925 genomen raadsbesluiten. Do zeevaartschool werd in tolaal door 286 leerlingen bezocht, van de 114 ver schillende examinandi behaalden er ruim 63 pet. een diploma, hel aantal leerlingen van dc Koninklijke Paketvaarlmaatschap- pij zal xvorden verdubbeld. Het stedelijk museum wordt1 na dc re organisatie geregeld door de leerlingen dor scholen onder deskundige leiding be zocht. De schoolarts bezocht 1149 kinderen, onder wie 354 van het voorbereidend; Jager onderwijs; 72 kiudercn werden ge- noleerd voor uitzending naai* vacantie- kolonies. Dc gezondheidstoestand was ook in het afgeloopen jaar weer zeer gunstig. Epidemièn kwamen nïe? voor Het ge meentelijk ziekenhuisvraagstuk en de splitsing van de verpleging van oiulcn van dagen en zieken is nu na langdurige voorbereiding eindelijk op hel eerste plan geraakt, binnenkort zal den raad een uitvoerige uiteenzetting bereiken. Plan nen tot reorganisatie van den gemeente lijken geneeskundigen dienst zijn iu voor bereiding. Op de pfclïlie is belangrijk bezuinigd, het systeem van wijkagenten voldoet in de praktijk bijzonder goed. Do vrijwillige brandweer en de politie verrichtten veel goed preventief werk, waardoor in 1925 slechts 15 kleinere en groolere binnen branden en 26 .schoorsteenbranden heb ben plaats gehad. Het afgeloopen jaar is voor het ge-

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1