m No. 18. Vrijdag 22 Januari 1926 169° Jaargang. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. BINNENLAND. I>E KABINETSCRISIS. De Tijd meldt: In politieke kringen wordt algemeen aangenomen, dat, indien dr. De Visser er in slaagt zijn opdracht te vervullen, het door hem gevormde extra-parlemen tair kabinet het gezantschap in eenigerlei vorm zal bandhaven. Hiermede wordt de mogelijkheid go- schapen, dat ook katholieken jn het ka binet zitting nemen. Dat de katholieke Kamerfractie tegenover het extra-parle mentaire kabinet haar volle vrijheid be houdt om alle regeeringsvoorstellen op haar eigen waarde te beoordeelen, spreekt intusschep van zelf. Het belang van het land eischt drin gend een oplossing van de crisis en in rechts-parlementairen, ook in katholie ken kring, hoopt men, dat da poging van dr. De Visser spoedig met succes zal worden bekroond. De groote moeilijkheid ligt blijkbaar in het vinden van perso nen, die geschikt en bereid zijn, een por tefeuille in een rechtsgetint exlra-parle- mentair kabinet te aanvaarden. EEN WATEItSNOODEERETEEKEN. Afgekondigd is een Koninklijk besluit van 20 dezer, luidend Wf Wilhelmina, bij de grafie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, enz. enz., enz. Willende aan hen, die bij gelegenheid van den jongsfen watersnood door ijver, moed, beleid en zelfopoffering het meest hebben uitgemunt, een blijk van Onze goedkeuring en tevredenheid verleenen; Op de voordracht van Onzen minister van binnenlandsche zaken en landbouw van 18 Januari 1926, no. 396, afdeeling binnenlandsch bes turn-; Hebben goedgevonden en verstaan: Artikel 1. Ter erkenning van uitste kende daden, bij den jongsten water snood verricht, woi-dt .een eereteeken in- Artikel 2. Dit eereteeken bestaat: lo. in eene medaille in zilver of in brons, houdende aan de voorzijde het borstbeeld van wijlen Onzen beminden Vader, met het omschrift: Willem III, Koning der Ned.: G. H. V. L., en San de keerzijde met het omschrift: Watersnood van 1926, een oranje- en laurier takj van onder met elkander door een lint verbonden, omvattende een perkament, waarboven de Koninklijke Kroon en voor zien van het opschrift: de Koningin aan 2o.in eene barret in zilver of in brons voorstellende een eikentak omslingerd door een lint, waarop de woorden- Wa tersnood van 1926 zijn gegraveerd. Artikel 3. De medaille wordt door Ons verleend aan hen, die zich bij den jongsten watersnood bijzonder hebben onderscheiden, om aan een oranjelint op de linkerborst te worden gedragen. Artikel 4. De barret wordt door Ons toegekend aan hen, die reeds vroeger met de medailles, ingesteld bij de Ko ninklijke besluiten van 31 Maart 1855 no. 71, 24 Maart 1861 no. 66 en 5 April 1876 no. 18, alsmede bij Ons besluit van 6 Maart 1916 no. 83, of met de barret ingesteld bij de drie Liatstrermelde be- sluiten, zijn begiftigd en zich opnieuw bij den jongsten watersnood loffelijk heb ben onderscheiden; zij zal gedragen wor den op de linkerborst door middel van een oranjelint boven de vroeger bij Ko ninklijk besluit verleende medaille en ne vens de vroeger bij Koninklijk besluit toegekende barret. Artikel 5. De barret en het lint mo gen niet zonder de medaille word,en ge dragen. Uit Stad eu Provincie. In „Hel Volk", waarvan een der, Zeenvrsche berichtgevers in den laalslen tijd herhaaldelijk op grond, van onjuiste beweringen, een ongegronde kritiek uit oefent op verschillende colleges in Zee land, stond gisterenavond het volgende bericht uit Zeeland: „Eigenmachtig optreden van Gedepu teerden P Wij vernamen dal dezer dagen do „Luctor et Emergo", de reserveboot van den provincialen sloombootdienst, naar Botterdam zal vertrekken, om daar op een scheepswerf eenige meters ver lengd te worden. De bedoeling is dat de aldus vergrooie boot dan tusschen Wal- zoorden en Hanswcert zal gaan varen, waardoor de tegenwoordige boot vóór een anderen dienst vrij komt. Het mooiste is echter, dat, zoover wij weten, de Staten nooit besloten hebben dat deze verbouwing van het schip, die wel eenige tienduizenden guldens zal kos ten, moet geschieden. De heeren doen nog maar steeds of het hun eigen stoom bootonderneming is, in plaats van die van de provincie." De mcdedeeling in dit bericht is al even onjuist als de daaraan vastgeknoop te kritiek. Er is, naar wij kunnen medc- declen, nog geen enkel besluit lot ver lenging van genoemd vaartuig genomen. Het schip gaat dezer dagen naar de werf van J. K. N. Smit te Krimpe^ waar het indertijd gebouwd werd, en waar nu een gewone reparatie aan de as zal moeten geschieden. Van de gelegen heid dat het dan in het droogdok slaat, zal tevens gebruik gemaakt worden om te onderzoeken of een verlenging moge lijk is, en hoeveel dit zal kosten. En eerst dan zal worden overwogen of er al -of niet een voorstel tot verlenging bij de Prov. Stalen zak worden ingediend. Uit Middelburg. Aan burg. en weth. van Middel burg is door het bestuur van „Handels belang" bekend gemaakt, dat de uitslag der enquête inzake de drie voorstellen, betreffende de winkelsluiting is, dat voor algeheele sluiting op Zondag zich ver klaarden 70 leden, legen 24 en 21 deze aangelegenheid vrij en niet gereglemen teerd wenschen te zien; dat voor sluiting op Zondagen te 4 uur waren 4, togen 14 leden en 23 deze aangelegenheid vrij en niet gereglementeerd wenschen te zien; en dat voor sluiting op Zaterdag te 9 uur, waren 33, tegen 57 en 23 deze aan gelegenheid vrij en niet gereglementeerd wenschten te zien. - In de gisterenavond op de bovenzaal van „De Eendracht" gehouden vergade ring van de afdeeling Middelburg van de Vereen iging van Slechlhooreuden, werd na korte bespreking met overgroote meerderheid besloten op Woensdag en Donderdag 17 en 18 Maart een bazaar met attracties te houden in de sociëteit „SI. Joris", aan welken bazaar ook een instru- mentendag zal worden verbonden, waar voor de „dooven moeder", mej. Tino Marcus uit Soest zal overkomen. Hel deel van den bazaar, waar zoo mo gelijk ook een verloting zal worden ver bonden, is het versterken van de kassen van vereeniging en afdeeling. De vereeniging breidt haar werkzaam heden steeds uit cn ziet die o.a. op het gebied van onderwijs aan slechlhooren- den steeds toenemen. Voor dit alles is geld, veel geld noodig en het is dan ook zeker een sympathiek idee door middel van den bazaar daaraan steun te verlee nen. Wil de bazaar slagen, dan zal het da- moscomité, dat er voor zorgt, moeten beschikken over een flink aantal te vcr- koopen of te verloten voorwerpen, van welken aard ook. Wij willen voor dit goede streven een beroep doen op le zeressen en lezers om de dames De Man in de St. Pieterstraat, vóór 1 Maart met geschenken, geschikt voor den bazaar, of kleinere, bestemd voor de onmisbare grabbelton, te verblijden. Wij twijfelen niet, of spoedig zal blij ken, dat ook voor dit menschlievend werk Middelburg steun wil verleenen, Na afloop der vergadering bleven de leden nog eenigen lijd gezellig bijeen en bleek weer hoe juist voor hen, dijo niet goed hooren, deze avonden een aan gename afwisseling zijn. Getoond, werd nog een nieuwe kaart, door de vereeniging uitgegeven, waarop vooral aan autobestuurders en motor rijders ter kennis wordt gebracht hoe men slechthoorenden aan hun insignes, lietzij op hun jas of manlel, hetzij lop him rijwielschild kan herkennen Uit Walchere" Maandagmiddag hiel<| de raad der gemeente Vrouwepolder eene open bare vergadering, waarin alle leden te genwoordig waren. De vergadering werd door den voor zitter met de gebruikelijke nieuwjaars rede geopend, welke rede d,oor het oud ste lid den heer Mesu namens den raad werd beantwoord. De sedert de vorige vergadering in gekomen stukken werden, evenals deme- dedeeling van den voorzitter dat de wij ziging der grenzen tusschen Vrouwepol der en Serooskerke (W.) eindelijk een feit was geworden, voor kennisgevang aangenomen. drage ad f 460 te verleenen en betaal baar te stellen in uiterlijk 4 achtereenvol gende jaren, te beginnen met 1926, ter wijl m. a. st. werd besloten het onder houd van genoemden weg na de verhar ding niet voor rekening der gemeente te nemen, op grond dat de gemeente reeds zooveel wegen heeft te onderhouden. Op een verzoek van C. Melis om voor 8/12 ged. ontheffing van den ten zijnen name staauden aanslag in het school geld over 1925, werd afwijzend beschikt op grond dat het kind waarvoor d,e ont heffing wordt gevraagd gedurende het geheele jaar 1925 op eene lagere school heeft ingeschreven gestaan. Bij de rondvraag vestigde de heer Lan- gebeeke de aandacht van B. en W. op eene plaats gehad hebbende verzakking van den zijkant van den z.gm. Bergweg waarop de Voorzitter den heer Lange- beeke mededeelde d^t met liet door hem ter tafel gebrachte rekening zal worden gehouden. De lieer Kesteloo wijst op den slechten toestand van den z.g n. Schotschen Hoek en geeft in overweging het onderhoud van dat wegsgedeelle voor rekening der gemeente te nemen waarop de voor zitter den heer Kesteloo antwoordt dat de bewoners van het door hem bedoel de wegsgedeelte aan B. en W. gevraagd hebben om beschikbaarstelling van schel pen ten einde den toestand van 4ien weg te kunnen verbeteren, en dat de gevraagde schelpen te hunner beschik king zijn gesteld. De heer Dingeinanse jgeeft B. en W. in overweging zoo spoedig doenlijk straat verlichting te doen aanbrengen voor de huizen der ingezetenen die van Seroos kerke (W.) naar deze gemeente zijn over- ;ekomen. De voorzitter dient den lieer Dinge- manse van antwoord op het door hem gevraagde. - De collecte te Ame mui den ge houden voor den watersnood, heeft op gebracht f259.03. KERKNIEUWS. De vorige week werd bij de leden der Ned. Herv. Geni. te Waardo ge collecteerd voor het van binnen schilde ren van de N. II. Kerk te dezer plaatse. Deze collecte heeft opgebracht de som van f1300. Op Zondag 7 Maart a.s. zal ds. F. A. den Boeft afscheid neinen van de Geref. kerk te Kruin in gen om op 14 Maart d. a v. intrede te doen te Amersfoort. Uit Zuid-Beveland. Tot buitengewoon waterbouwkundig opzichter aan de Zuiderzeewerken is be noemd de lieer J. M. van den Berge le Goes, met stam!plaats Den nelder. In de Donderdag gehouden verga dering van aandeelhouders in de weeg brug „De Concurrent" te Iloedekons- kerke werd na afschrijving liet dividend vastgesteld op 35 pet. Tot commissaris sen werden herkozen de heeren P. Ite- mijn en H. Driedijk. - In de Woensdag gehouden raadsver gadering van Kattendijke werd als lid van het Burg. Armbestuur herbe noemd de heer P. van Kleunen. Het ko hier hondenbelasting 1926 werd opge maakt lot een bedrag van f 139. Aan het bestuur 'Eigen Erf" te Goes werd een subsidie verleend van f4256 voor aankoop losland, groot 1 21.60 H A aflosbaar in 75 jaar. Het comilé le Waarde voor den watersnood liecft bij een. collecte f 550.35 ingezameld. Van dit bedrag zal f 50 wor den afgedragen aan het Provinciaal co mité. Uit Noor d-B e v eland. - Te C o 1 ij n"s p 1 a a t hield Woensdag het comité van den bazar voor het „Groe ne Kruis" haar eind vergadering, waarin tegenwoordig was het bestuur van het „Groene Kruis". Uit de rekening bleek, dat de bazar na aftrek van alle onkosten, heeft opgebracht f 1180 05. Uit Zeeuwsch-V laanderen O. D. - Te Axel werd Woensdagavond op gericht een vereeniging tot bevordering van vreemdelingenverkeer niet aauvanke- lijk 18 leden. Tot voorloopig bestuur wer den gekozen de heeren A. van Maale, E. van de Casteel, G. Koevoels, J. A. van Puijvelde, A. Esselbrugge, J. J. de Lo- zanne en J. de Hullu. Binnenkort zal nu een tweede vergade ring worden belegd, waarin een definitief bestuur zal worden gekozen. De contributie is vastgesteld op ft 50 per jaar. KUNST EN WETENSCHAPPEN. - Maandag a.s. behoort hel in den Schouwburg alhier vol te zijn. Dan komt Cor Ruijs met zijn gezelschap een opvoering geven van Marline", het ook in ons land r^pds een lange reeks ver tooningen belevende Fransche tooneel- spel van J. J. Bernard. Wat de uitvoering door dit gezelschap zoo bijzonder deed prijzen, was de vertol king. Tilly Lus speelt de hoofdrol. Wat de N. B. Crt. ervan zei, heeft men in een advertentie kunnen lezen. En Henri Borel sprak in liet Vaderland atts zijn meening uit, „dat dit spel uit het diep ste innerlijk eigenlijk niet is om uitvoerig over te schrijven, inaar om geroerd een enkel woord van dank te stamelen." En naast haar treden op Cor Ruijs en Frils Bouwmeester, die ook al hoog wor den geroemd om hetgeen ze in dit pak kende stuk laten zien. A. Werumcus Builing. Gister vierde de heer A. Werumeus Buning.de bekende schrijver van marine schetsen, zijn tachtigsten verjaardag. Op dezen dag genoot hij bijzonder veel be langstelling. Vele bloemstukken werden hem gezonden, o. a. van dc vereeniging Onze Vloot, en liij ontving schriftelijke en telegrafische gelukwenschcn. Do mi nisters, de heeren Lambooy en Rutgers zonden telegrammen van gelukwcusch Ook de Rotterdamsche Lloyd, een aan tal uitgevers, vele kunstenaars en andere particulieren, onder wie Mr S. v Hou ten deden van hun belangstelling blijken. Wij geven deze week een Saksische Heeren kop en schotel CIBSAÜM LEIJflSE, Gravenstraat, Hoek Markt. (Ingez. Med.) De Belgische lood sdiens t. We lezen in het Laatste Nieuws ^Brus sel) Wij hebben gemeld ,dat de basis van het loodswezen op de Schelde zal wor den verplaatst van Antwerpen naar Oos tende. Thans bevestigt men, dat de loodp- vaartuigen met de bemanning vóór 1 April naar Oostende moeten worden overgebracht. Aanvaring op dc Schelde. Het Braziliaanche passagiers s.s. „Po- coné" is hedenmorgen lijdens dikken mist op de Schelde aangevaren bij Austruwee! Het schip, dat 6750 ton meet, maakt wa ter; en seinde om assistentie. Uit Antwerpen wordt nog aan V. I>. omtrent deze aanvaring geseind. De Po- coné" lag hedennacht op de reede van Austruweel vlak bij Antwerpen ten an ker, toen 't door een onbekende schip, vermoedelijk de „Hans Leonard" werd aangevaren. Beide schepen liepen ern stige averij op. Er waren sleepbooten in nabijheid om assistentie te verleenen. LEGER EN VLOOT, De dezer dagen in dienst gesteld© nieuwe onderzeeboot llr. Ms. O 9, is gis terenmiddag van Vlissingen naar Nieuwediep vertrokken, waar ze in sta tion komt. Luit. t. z. Ie kl. J II. Solkesz Jr. en luit. t. z. 2e kl. jhr. T. M. van Suchte- len van de Ilaare zijn onderscheidenlijk belast met de leiding van proefnemingen in de Noordzee van de nieuw-afgebouw- de onderzeebooten O 11 en O 9. - Blijkens draadloos ontvangen be richt zijn Hr. Ms. „Tromp'' en „Ileems- kerek" Woensdagochtend Gibraltar ge passeerd. Alles was wel aan boord tegen keelpijn (Ingez. Med.) HANDEL, NIJVERHEID EN VJSSCHERIJ. Volgens geruchten zou de steenfa briek le Sluis, waarvan de heer Par- mentier, wonende in België, de leiding heeft, in financiëele moeilijkheden ver- keereii. Bij informatie werd van betrouw bare zijde medegedeeld, dat de deurwaar der van Terneuzen beslag heeft gelegd op de goederen, toebehoorende aan ge noemde naamlooze vennootschap. Boven dien schijnt de betaling van de werklie den ongeregeld plaats te hebben. Bij een Woensdag le Rotterdam, gehouden aanbesteding vanwege de ge meente, ontdekte de wethouder onder het voorlézen van de biljetten weer twee inschrijvers, die bekennen moesten, zelf de namen van hun borgen neergeschre ven te hebben. Hij deelde, als laatste waarschuwing, mee, dat iemand in Woer den voor hetzelfde feit drie maanden gevangenisstraf had gekregen, en dat hij 'erbiddellijlc de biljetten, welke in de toekomst nog van valschc handteeke- ningen zouden voorzien blijken, in han den van de justitie zou stellen. Overproductie van Smyrna- tap ij t e n. De directie van de Vcreenigde Kon. Tapijtfabrieken te Deventer deelt aan de Telg. mede, dat in verband met over productie aan de afd. Smyruatapijlcu al daar, aan een aantal arbeiders is aange zegd, dat er voor hen binuenkort geen werk meer is en ontslag zal moeten vol gen. Na bespreking werd, aangezien mej. Hack zich had teruggetrokken, m. a. st. tot onderwijzeres in de nuttige handwer ken aan de O. L. school in de afd. Vrouwepolder benoemd mej. Adr. Ver veer le Oostkapelle. Na breedvoerige besprekking van het adres van J. Sturm e. a. houdende ver zoek om uit de gemeentekas een bij drage van f 460 beschikbaar te stellen, ter te gemoetkoming iq^de kosten van verharding van den Kruisweg, alsmede om het onderhoud van den verhardpn weg na de verharding voor rekening der gemeente te nemen werd m. a. st. be sloten aan adressanten de gevraagde bij Hotel „Noordzesbsulsvard". A.s. Zondag van halt 4 tot half 6 te geven door het ALHAMBRA TRIO. SPORT. Over de Wielerbaanplanuen te Sluis meldt „Zelandia" dat deze zou gebouwd worden tegen een helling i« do stadswallen nabij liet Moleneind fn een der eerstvolgende; vergaderingen van den gemeenteraad zal een verzoek van de voorloopige commissie behandeld worden. De uitslag der Woensdag gehouden wedstrijden der nieuw opgerichte ijsclub te Ierseke in de Icrseksche moer zijn Hardrijden le Jac. van Stee, 2e M. Koster, 3e II. Bom Cm. Schoonrijden Paren W. Bom—mej. Siebes; J.>de Koeijer—de lager, .1 van Slee—J. Holleman. Schoonrijden heeren C. Pikaar, J. Everse, A. Maas. Priksleden: D. Boone. J v N ie uwen- huizen, Joris Maas. Hardloopen klompen J van Sabben, J. de Koeijer, M. Boone Dzn. Het weer was mooi, maar bet ijs niet best. De le prijs hardrijden is toegekend, maar liever had de jury gezien dat tus schen lslen en 2den prijswiuner op nieuw gereden was, hetwelk door den lsten prijswiuner geweigerd werd. VERKEERSWEZEN, POST TELEGRAFIE. (Ingez. Med.) LANDBOUW. Dinsdag en Woensdag a.s 26 en 27 Januari zal te Goes in het Vcilingsge- bouw nabij 't station een pluimvee-ten toonstelling worden gehouden, uitgaande van de Ver. voor pluimvee in Zeeland. Er is een schitterende collectie nut— pluimvee voor deze tentoonstelling inge schreven. Voor een stampvolle zaal in het hotel „Do Gouden Dee uw" trad Woens dag te SI. M a a r t e n s d ij k op de heer Kielslra uit Goes, secretaris der Zeeuw- scho Landbouwmaatschappij, lot het hou den van een lezing over „Wal heeft de excursie naar Zwitserland ons geleerd" met lichtbeelden aangevuld en films op landbouwgebied. De vergadering werd gepresideerd door den heer J. L. Qroenewege, voorzitter der plaatselijke afdeeling van de Z. L, If. Ook hef kringbestuur uit Tholen was aanwezig. De heer Kielstra gaf eerst oen over zicht van den landbouwtoesland in Zwit serland, van de wetgeving en het vereeni- Aan de telefoniste 2e klasse C. M. J. de Zeeuw van het post- en telegraaf kantoor te Middelburg, is op haar verzoek met ingang van 1 Februari a.s. tm 30 April non-actief verleend. Tot hedenmorgen was omtrent het lot der vermiste vliegers nog niets be kend. Het Nederl. s.s. „Gorontalo" isvlot- gekomen. Het ligt thans in het Royal Al-1 gingsleven. bert Doek te Londen alwaar de lading Hierna werden lichtbeelden vertoond, gelost zal worden. 'Men zag hier dc landbouw in practijk. de

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1