uil- ieu- :en- I; de Hdigc Br Lot /ant igc- iteii, wer de H idel- rge- H tten H eza- .000 aar- zen, H .ved- H zou M- gc~ acht ma- Hinzin H dan jron- n de sche coor- I juist een B arde l het lerk- B schij- i ge- -d in I met I met roeg. ;Ieid- I unsl- een is en t een fclecr- Ichool lproe- heb- I Toni licht toen met |cunst- be- |kheid iets J zong fcte de §i] te- ■limla- een- I niets eu, de ]et de vóór [raden weg Jeenen n Toni gracht ont- ftls het fin" in Iprook- 10. 17. Donderdag £1 Januari 1926 169° Jaargang drug te Jurenbc- Jrie ldn- fchoen, hot in- I porie - knip- Over- [kinder- met Brporte- de Vis- Porte- ent, Bi- |inh., J bolletje 3. Domb. (shamer, »4. Ilün- Jermeu- fldcnlco- 0 222. |uwerse, A. Ie stingpa- IH 163 Jjpstraat agepier, Wed. Porie- Been- thouder, ïschoeu, I wasch- 10. Een olf, Ilo- I aie met |ndstraat Geere blenwa- •fljy dit nummer behoort een Bijvoegsel. BINNENLAND. DE KABINETSCRISIS. De kabinetsformateur dr. De Visser iaeeft zich gisterenmiddag wederom uaar ie Koningin begeven om H. M. van don itand van zaken op de hoogte te stellen. I Naar de parlementaire redacteur van de Msb. verneemt acht men het in par lementaire kringen uitgesloten, dat in ©en eventueel te vormen extra-parle- montair kabinet een Roomscli-K a (hol iek politicus zitting zal nemen, zoo dat Ka binet niet den Gezantscliapspost bij het Valicaan in den een of anderen vorm handhaaft. WATERSNOOD EN OVERWERKVER- GUNNING. De Directeur-eneraal van den Arbeid heeft het volgende geantwoord op het Maandag door ons besproken schrijven van het R. K. Werliedenverbond: „Uw brief van 14 dezer doet mij ver moeden, dat u mijn brief van 7 dezer niet begrepen heeft. U behandelt allerlei kwesties, tot zelfs de „uiterste noodzaak", waarover ik uw oordeel niet gevraagd heb. Hel eenige, waarnaar ik vroeg, betrof de gevallen, waarin ondernemers tijdens den bedrijfsstilstand het loon wilden doorbetalen bij wijze van voorschot op later in te halen uren. Dit is, mede dank mijn brief, in zeer vele gevallen geschied. Ik lette dus juist uitsluitend op de gezin.s- ftelangen. Mijn brief van 12 Jan. verdui delijkt dit nog eens ten overvloede. Ik heb u niet gevraagd of u het goed loudt vinden, dat overgewerkt werd voor onmiddellijk noodzakelijk herstel van ver nielingen. Niet alleen heb ik daarvoor uw goedkeuring niet noodig en zou lijdroovend overleg misdadig zijn, doch ik zou de vraag beleedigena voor u achten, daar ik geen verstandig mensch ervan ver denk, dat hij eenig bezwaar tegen wulk overwerk zou maken. Ik zal hot daarbij zelfs niet op „uiterste noodzaak" laten aankomen, want er zijn gevallen denk baar, dat er groote belangen geschaad worden, wanneer men wacht op de abso lute zekerheid, dat die „uiterste nood zaak" inderdaad aanwezig is, alvorens in de eene of andere richting een besluit te nemen. Over ander overwerk in verband met den watersnood heb ik evenmin uw oor deel gevraagd, omdat daarvoor geen alge- meene vergunning door mij beraamd wordt en dus het overleg met de vakver- senigingen van arbeiders en werkgevers niet voorgeschreven is. Daar uw geheele brief dus op misvat- iing berust, zal ik op de daarin gehouden beschouwingen bij deze gelegenheid niet ingaan." Het bestuur van. het R. K. Werkl. Ver bond heeft in zijn antwoord spottend ge schreven dat liet getroffen is door de meer dan gewone oistinetie welke uit dezen brief van den Directeur-generaal spreekt Het betoogt voorts dat uit de eerste alinea van den schrijver van 7 Jan. blijkt dat het niet uitsluitend betrof gevalleu waarin het loon zou worden doorbetaald. Voorts zegt het nota te zullen nemen van de opmerking dat de eerste ambte naar van de Arbeidsinspectie er niet op gesteld is, aat een arbeiderseentrale hem haar meening kenbaar maakt over iets, waarover "hij geen vraag stelde. (de wegen droog zijn gekomen. Ze liggen echter dik onder het ijs bedolven, dat door ploegen arbeiders wordt gehakt. Naar de Msb. veraam kou nog geen begin worden gemaakt met het dichten 'der dijkbreuken in de Maas bij Cuyk. De vorst maakt het werk onmogelijk. Uil de omliggende dorpen gaan hon derden werklieden naar Ned.erasselt om daar le helpen aan het dichtingswerk van de doorbraak aldaar. Aan de Regge zijn thans de ambtena ren van den waterstaat en de militairen er in gesjaagd de ijsdammen te laten Springen zoodat het water nu regelmatig afvloeit. Hierdoor is aanwezigheid van militairen overbodig. De Commissaris der Koningin in Overijssel, die dagelijks de bedreigde plaatsen inspecteerde, heeft gister te Dalfsen 'afscheid genomen van de militairen die daarop naar hun gar nizoen te Assen terugkeerden. Uit Stad en Provincie. UitMiddelburg. De vice-president van den Raad van State roept in de Staatscourant van 20 Jan. op de onbekende belanghebbenden in zake van het beroep, ingesteld door de Firma M. L. Polak en Zoon te Mid delburg, tegen het besluit van B. en W. dier gemeente van 28 Juli 1925, waar bij aan de haar verleende'vergunning tot oprichting van een beenderenbewaar- plaats op de perceelen, kad. bekend ge meente Middelburg, seclie F nos. 2280 en 2281, nieuwe voorwaarden zijn ver bonden. In de na afloop oer algemeene ver gadering van de afd. Middelburg van hel Centraal Genootschap van kinder- hei'stellings- en vacantia kolonies, men zie het verslag in het bijvoegsel -- ge houden bestuursvergadering werd het nieuw gekozen lid, de heer P. Luteijn, tot penningmeester gekozen, en nam hij deze functie aan. Naar men ons mededeelde, is he denmorgen weder een der torenvalken, die op den Stadhuistoren alhier resi- deeren en azen op duiven enz., door een goed genomen schot gedood, en hier mede is aan zijn rooftochten een einde gemaakt. - Het wintert nog steeds, al is1 de vorst dan ook veel minder dan verleden week. Hedenmiddag te één uur werd de „oude ijsbaan" aan den Seisweg al hier weer voor de liefhebbers openge steld. De lichte vorst des avonds en geduren de den nacht en de koude opslag Van den grond maken dat het op vele plaat sen zeer glad kan zijn en wij zouden de vraag willen stellen, waarom toch zoovele stadgenooten of geheel niet strooien ,of daarmede wel wat al te zuinig zijn. Hedenmorgen was de sneeuw, of wat eens sneeuw was, op de straten te hard om er veel af te krijgen; hedenmiddag zette de reinigingsdienst met vast en tij- delijk personeel het ruimingswork weer voort. Uit Vïissingen. De vereeniging „Vïissingen Vooruit" te Vïissingen zal Donderdag 28 Jau- Ln de Alhambra Bioscoop een huldigings- avond organiseeren voor de marine-man nen uit Vïissingen, die deelgenomen heb ben aan het reddingswerk in de wa tersnood-gebieden. De burgemeester heeft zich bereid verklaard de mannen toe te spreken. BET HERSTEL DER DIJKEN. De vorige week Dinsdag werd een ver gadering belegd van burgemeesters uit het overstroomde gebied tusschen Box meer en Katwijk, en werd aan do Ned. Heidemaatschappij opgedragen onver wijld maatregelen te nemen om de in den linker Maasdijk geslagen gaten te dichten. Maandag 2.1. was het noodige materiaal aangevoerd, en waren de ter reinen zoo ver bereikbaar, dat een aan vang met het werk is gemaakt. In het geheel moeten er tusschen het gat bij de fabriek Laobar te Cuyck een 5-tal gaten van tusschen de 35 en 80 M. wor den gedicht. De omstandigheden, waar onder het werk moet worden uitgevoerd ziju zeer ongunstig. De terreinen, waar van de grond moet worden genomen zijn met een dikke laag ijs en sneeuw be dekt en de aanvoer van het materiaal door het ondergeloopen gebied veroor zaakt groote moeilijkheden. Toch hoopt men met een goede week de dijken weer aan elkaar te hebben. Veel zal echter van het weer aThangen omdat zware vorsl of sterke sneeuwval het werk moeilijker zal maken. Aan den Ooypolder- bij Nijmegen is bet water thans zoover weggezakt, dat Uit Walcheren Woensdagavond werd ie Souburg onder leiding van den burgemeester jhr. van Doorn een comité opgericht om te collecteeren voor de door den water snood (geteisterde streken. De collecte wordt gehouden Zaterdag middag. Besloten werd met bussen rond te gaan, daar ieder zijn roeping wel zal 'verslaan, om te helpen. Di de Vrijdag te houden vergadering van den raad der gemeente O. e n. W. Souburg zullen o.a. de volgende pun ten behandeld worden: Voorstel van de raadsleden S. de Pag- ter, A. la Soe en P. Marijs tot'verlaging van het percentage gemeentelijke inkom stenbelasting van 6 tolt 4 pet. Voorstel van genoemde raadsleden tol bet openbaar aanbesteden van alle meen tewerken. Verzoek 'bewoners Burchlstraat om verbetering van die straat. Voorstel van B. en W. tot aankojop brandkast en tot het bouwen van een kluis. Dinsdagavond had te Westkapel- lo de 26-jarige dochter van den land bouwer L. V. bij het verlaten van ecnl winkel, het ongeluk door de gladheid der straal te vallen, met het ongelukkig ge volg, dal zij een fracture boven den enlccl kreeg. De gemeentegeneesheer verleénde heelkundige hulp. Op verzoek van den burgemeester van M e li s k e r k e hebben een acht tal personen zich bereid verklaard eer comité te vormen voor de inzameling van giften voor den watersnood. De bedoeling is a.s. Maandag de inza meling te doen plaats hebben, -tf Uit Z u i d-B e v e l a nd. - De aandeelhoudersvergadering van de weegbrug „Ons Belang" le Kape 1- le besloot een dividend uit te keeren van tien procent, terwijl een mooi he drag als reserve in de kas blijft. - Bij een inwoner der Noordzand- slraat te Ierscke (den heer W. Hart- hoorn) zijn in den nacht van Dinsdag op Woensdag een paar groote konijnen ver dwenen. Men weet niet zeker of ze ont vreemd zijn dan of ze door honden uit hel hok zijn gehaald. Uit Schouwe n-D uiveland. - In een Woensdagmiddag te Zie- ri k z e e ten stadhuize gehouden verga dering, gepresideerd door den burge meester, is een comité gevormd met het doel gelden in te zamelen tot leniging van den nood der slachtoffers van den watersnood. Dit Zeeuw sch-Y laanderen W. D. In de te Oostburg gehouden al- gemeene vergadering van den Muziek- bond, werden eenige mededeelingen ge daan betreffende het dezen zomer te Schoondijke te houden concours en wel ke korpsen daaraan deelnemen. Van eeni ge korpsen was nog geen bericht inge komen, terwijl op de vergadering niets kon medegedeeld worden over eventueelé deelname, daar de bestuursleden of af gevaardigden van die korpsen niet aan wezig waren. Aan "het solistenconcours, dal op 14 Maarl le Oostburg wordt gehouden in het Beursgebouw, wordt deelgenomen door 18 solisten. Voor dit concours is beschikbaar gesteld door den burgemees ter van Oostburg een zilveren wissel beker, door de „Harmonie" te Oostburg een zilveren lauwertak en door den gem - secretaris een medaille. Uit de rekening en verantwoording van den Bondspenningmeester bleek dat de rekening 1925 sloot mei een goed sloü .van f 36.42, alhoewel deze dienst was be gonnen met ruim f55, goed slot van vo rige dienstjaren. Van het in 1925 gehouden solistencon cours bedroegen de ontvangsten f424.59 (na bijdrage der verschillende korpsen) en de uitgaven f421.65, alzoo met een goed slot van f2.94. Door dit jaar hef concours te doen afloopen op één dag en geen critisch verslag te laten opstel len, zal een besparing verkregen wor den van ongeveer f115. Het solistencon cours zal afgewisseld worden met concert vari de Harmonie te Oostburg en van het Oostburgscjie meisjeskoor. Een voorstel om van het batig slot der zomerconcour- sen 10 pel te storten in de bondskas, bon geen meerderheid vinden, lei-wijl een voorste] lot afschaffing van een algemeen bondsinsigne werd aangehouden. Op deze crgadering was aanwezig een afgevaar digde van het kort geleden opgerichte korps te Nieuwvliet. KUNST EN WETENSCHAPPEN. - Morgen, Vrijdagavond, wordt in den Sihoiv.Lurg alhier door het „Groot Tooneel" een voorstelling gegeven van „u-A teeken des Kruiscs", een tooneel- stuk van den Dnge&chen schrijver W. Barett, dat haast even grooten opgang heeft gemaakt als Sienkevics' „Quo Va- dis", dat in inhoud er veel overeenkomst mee heeft. Ze behandelen beiden den tijd der eerste Christenen in Rome. Het bovengenoemd gezelschap dat er een rondreis door ons land mee maakt, geeft er volgens de persbesprekingen een zeer verdienstelijke vertolking van. Voor al de hoofdrollen moeten in goede han den zijn In het bijzonder wordt het spel geroemd van Joh. Langenaken als Mar cus Superbus, van Greta Schoonenbcrg als de jonge Olirislin, en van Julius Brongers in de dubbelrol van voorganger der Christenen en als Nero. Door B. en W. van Schorpc- n i s s e is Woensdag tot tijdielijk onder wijzer aan de o. 1. school benoemd de heer I. D. 0. Duijnhouwier aldaar. onderwijs. Geslaagd voor praclijk-examen boekhouden vanwege de Ver. van Leera ren in de Handelswetenschappen de lieer A. R. de Baare alhier Geslaagd voor" het praktijk-diploma boekhouden van. de vereeniging van lee raren de heeren 0. de Pagler en P. van der Eijk, beiden te Vïissingen landboüw. B. V. G. In de Prins van Oranje te Goes had Dinsdagmorgen de jaarvergadering plaats van den Bond van Ver. van Oudleerl. L W. C. in Zeeland, onder leiding van den voorzitter den heer Jan Bom van Waarde. Blijkens hel jaarverslag van den se cretaris werd over vier vraagpunten eind rapport uitgebracht. Het ledental ver meerderde van 573 lot 595. De ontvangsten bedroegen f 587.70, de uitgaven f322.62. Tot bestuursleden worden bij accla matie herkozen de aftr. hecren W. de Buck en C. A. Dees. Tot hoofdbestuurslid Z. L M. en plaatsvervanger worden eveneens bij ac clamatie herkozen de heeren Jjyi Bom en W. de Buck. Daarna is aan de orde het eindrap port over liet vraagpunt ruilverka veling. Rapporteur was de heer W. de Buck. Het rapport komt tot de volgen de eind-conclusies le. dat de wet op de ruilverkaveling een eisch des lijds was, noodzakelijk d,us, welke in een behoefte voorziet, door te bevorderen een betere bodemexpJoita- tie en liodemverdeeling. 2e. dat de provincie Zeeland de ruil verkaveling minder noodig heeft dan an dere deelen van ons land, dat in Zeeland de omstandigheden niet van dien aard zijn, om op uitgebreide schaal deze wel toe te passen, daar het slechts hier en daar enkele kleine complexen grond zijn, die er voor in aanmerking zouden ko men. Dientengevolge zal er in de naaste toekomst nog wel weinig door deze wet in Zeeland tot stand kunnen gebracht worden. De commissie van rapporteurs bestond uit (le Jieeren I. A. Risseeuw, Oostburg; A. 0. Zandee, Idoetinge, T. Burger, We-, meldinge en W. de Buck, Mcliskcrke De heer De Buck klaagt er nog over dat de afdeelingen zoo weinig slof ter beschikking der commissie van rappor teurs stellen Spr. hoopt op beterschap. Do heer Sinke, Wolfaarlsdijk, meent dat de vraagpunten wel eens moeilijk te behandelen en weinig aantrekkelijk zijn. De heer Le Clercq, Retranchement, acht ruilverkaveling voor Zeeland toch wel van belang De heer v. Bloois, Drei- schor, sluit zich hierbij aan. Spr. wijst ook op minnelijke schikking. De heer C Stevens. Goes, wijst op de verschillende kwaliteiten van grond in Zeeland, zelfs van één perceel Spr acht dit het grootste bezwaar, en ziet voor Zeeland weinig heil in de ruilverkaveling. De heer I. A' Risseeuw acht voor Z - Vlaanderen ruilverkaveling wel van be lang en de kwestie het overdenken waard. De heer Sinke bepleit eerst hel over denken van een goede bedrijfsmelhode. De algemeene indruk is, dat men ver der komt met minnelijke schikking, dan met 'de ruilverkavelingswet. De voorzitter geeft in overweging, dat die deelen, waar behoefte bestaal aan ruilverkavelihg, daarvoor propaganda zullen maken. De vergadering gaat ac- coord met het rapport der rapporteurs De Bond staat in deze achter hen. Besproken wordt de wenschelijkheid om het Eindrapport voorlaan vóór de alg. verg. nog eens ter inzage aan de afdeelingen te zenden, alsmede om de vraagpunten aan alle leden persoonlijk te zenden. Een en ander zal door hel bestuur en dn commissie van rapporteurs nader worden overwogen. Hierna werd gepauzeerd. In de middagvergadering voerde liet woord de lieer J. van der Velde tc Scherpenisse, over het onderwerp ,,Dc daling van onzen bodem en in verband hiermede de polder uit- en af watering." Vooraf ivord nog besloten de zomer vergadering te Zaamslag omstreeks lialf Juli te houden. De heer Van de Velde wees cr op, dal hel dalingsvraagsluk al heel oud is. Voorheen was Zeeland een haf. Rivie ren bestonden in Zeeland nog niet. Het was één zeevlak. Langzamerhand werd liet waterland ondieper Zoo ontstond achtereenvolgens de tertiaire en dilu viale formatie. Vooral de diluviale forma tie vorml op vele plaatsen een flinke laag. Toen is gekomen de alluviale for matie. Een duinenrij ontstond en in het min of meer ondiepe en gedeeltelijk afgesloten bekken stortten de rivieren hun slib uit. Zoo ontstond eerst een spierlaag en daarna een veenlaag of derrie. Ook groeide er veel houtgewas, waarvan b.v. bij den bouw van de schut sluizen te Terneuzen de resten in groo ten getale gevonden zijn. Geschiedkundig zeker is, dal vóór Verkrijgbaar voor engros en detail bj( de firma (ïebr STEENLAND Static- .draal MIDDELBURG. (log. Med.J Christus geboorte Zeeland bewoond was, al was het toen nog een onherbergzaam oord. De eilandjes werden door de aan slibbing steeds hooger. Ten slotte raak ten de eilaudjes elkander en ontstonden grooterc. In de 12c eeuw was Zeeland nog groolendeels onbedijkt Toen is langza merhand de moeilijke strijd begonnen legen het water Wat betreft de polders, zegt spr., dat het vast staat, dat de oudste polders de laagste zijn Over de oorzaak hiervan loopen de verklaringen uiteen Is het zecpeil gestegen? De geleerden beves tigen en bestrijden dit. Andereu denken aan inklinking der polders. Het meest aannemelijk acht spr., dal de oorzaak ligt in een inwendige werking van onzen aardbol Spr. geeft voorbeelden, waarbij is vastgesteld, dat hier de aardbodem wat rijst, ginds wat daalt. De polders in Tliolen, ingedijkt in de 11e eeuw liggen l'/i M. lager dan die in de 17e eeuw zijn ingedijkt Dat maakt dus een daling van gemiddeld 25 c.M. per eeuw. De gevolgen van de daling van den bodem zijn vele. De lage ligging van de oude polders maakte, dat do looziug van het water door de sluizen niet meer goed ging. Eerst kwamen daarom windmolens, later stoomgemalen. Spr. betreurt het, dal velen nog' zoo blind zijn voor de gevolgen van een slechte uitwatering Op vele plaatsen zijn de waterleidingen te smal De toe- strooming naar de sluizen laat veel le wenschen over, wat spr. op grond van een 50-jarige ervaring durft zeggen. De zeesluis mag niet te klein zijn en moet zoo aangebracht zijn dat er bij .laag wa ter een flink verval is. Op deze interessante lezing, afgewis seld door enkele mededeelingen uil de practijk van het bodemonderzoek door spr.. volgde een onderhoudende discussie, waarbij den heer heer v. d. Velde bleek veel studie van dat onderwerp gemaakt te hebben. Do voorz. bracht den heer v. d Velde dank voor zijn leerzame voordracht. Bij (le rondvraag werd nog eens ge wezen op de noodzakelijkheid om goed gekeurd zaai- en poolgoed le gebruiken. Dit schijnt hier en daar nog al wat te wenschen. over te laten, naar van uit de vergadering wordt medegedeeld. Besloten werd f25 te geven, aan do slachtoffers van den watersnood. (Zeker jen goed voorbeeld. Moge hel door vele luidere organisaties gevolgd worden!) leger en vloot. Gisterenavond hield de heer rnr. P. M. W. J. van der Slakke, le luitenant der infanterie te Vïissingen een le zing over den Volkenbond voor de afdec- Iing van de onderofficiersvereeniging „Ons Belang" aldaar, de afdeeling Middel burg dier verecinghig en de afdeeling Vïissingen van ..Oambo" waren mede aan wezig Bij beschikking van den Minister van Marine a i. is de officier van den mariue- stoomvaartdionst der 2e ld. S. Pluim, den 9en Februari a s. geplaatst bij de onder- zeodienslkazerne le Willemsoord. TEJtKEERStVEZEN, POST EN TELEGRAFIE. - Het Ned. s.s „Gorontalo", dat zich op reis bevindt van. Rotterdam uaar Ba tavia, is Woensdagmiddag na het vertrek vari! Londen op de Theems in aanvaring geweest, waardoor het l>ij luik 4 onder de waterlijn oen gat heeft bekomen. Het onderste gedeelte van dit ruim maakt water Het schip is aan den grondgezet. Assistentie is aangenomen. Hel vermiste vliegtuig. Men meldt aan de N. R. Crt. uil Den Helder De marinevliegluigen van Do Kooy, die gisterenmiddag vertrokken waren ter op sporing van het vermiste vliegtuig van Soes torberg, zijn tegen den avond te Dcu Helder teruggekeerd zonder iets gezien te hebben. Dat was ook het geval met do reeds Dinsdagnacht vertrokken lorpe- dobooten Z S on Z 4. De onderzoekingen strekken zich uit langs (le kust en boven

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1