BIJVOEGSEL VAN DB Woensdag 20 Jan. 1926, No. 16. BINNENLAND. DE KNOEIERIJEN TE BERGEN OP ZOOM. Aan meedeelingen die het Dagbl v N. Br. doet uit het rapport der Raads commissie, ontleenen we nog enkele bij zonderheden ter illustratie. Bij het hoofdstuk kasgeld is de com missie na studie tot eene voorloopige conclusie gekomen, welke zij als volgt sa menvat De Commissie is ook na studie niet kunnen komen tot een inzicht in hoever re de boeken, welke immers een batig saldo van f 300.000 meer aangaven dan de rekening 1920, duidelijk kunnen ma ken, waarom dat saldo grooter was dan op de officieele rekening werd aangege ven. Maar deze studie heeft wel bewezen, dat in 1920 f 200.£>00 kasgeld werd opge nomen, dat is f 100.000 meer dan waar toe de begrooting recht gaf, en dal op de rekening slechts f 175.000 kasgeld verant woord werd, 't welk in strijd was èn met de werkelijkheid èn in alle gevallen ook onjuist ten opzichte van de raadsbeslui ten, waarvan dan de eerste in Januari 1920 hoewel 'te vroeg dekte de plannen der begrooting en d© andere Juni 1920 onrechtmatig door den Raad ge nomen, op grond echter waarvan de ver moedelijke gewekte idee, dat dit kasgeld was bedoeld in de begrooting, En nu is het weer merkwaardig dat dit is in het tijdvak, waarin de S ton geldleening wem aangegaan Het is dus gewenscht het verschil van 3 ton op te 'helderen. De commissie is van meening, dat de administratie van den ontvanger in vol gende jaren in lange niet zulk een slor dige warboel is als in de reeds besproken jaren 1919 en 1920. Echter bij secretarie- en archief leges, schoolgelden, gemeente-i-einiging, bad- en zweminrichting, hondenbelasting, hoofde- lijken omslag, boeten, ontvangsten, waar voor geen post op de begrooting is uilge trokken, aflossingen van geldleeningeu, bijdragen verpleging, belasting op verma kelijkheden, recognitiën, rente van in schrijving nationale schuld, kei-mis- en inarktgelden enz. enz,, overal vindt men toch in deze jaren verschillen van rtieer of minder beteekenis Erger zijn de feiten, dat de' ontvanger een postcheque van f 1406.50, die hij van het Ministerie van Financiën ontving, niet boekte en dal hij, na herhaald aan dringen, op 27 April 1925 met een be drag van f 2987.75 aan waardepapieren kwam aandragen. Een huiszoeking zou volgens het oor deel van de commissie hier toen op zijn plaats zijn geweest. De ontvanger liet de houders vau uit gelote stukken in de meeuing, dat de stukken niet waren uitgeloot, zoodat hij coupons uitbetaalde in 1925 op stukken, die reeds op 3 Augustus 1920 waren utigeloot. De ontvanger benadeelde dé gemeente met enorme bedragen, omreden hij de rente der vervallen coupons door de FEUILLETOM. licail. door Mrs. C. N. WILLIAMSON. Ned. vertaling van ADA VAN ARKEL, 12). maaiV' verzekerde Carrington hoffelijk. „Miss Douglas en ik waren eigenlijk al klaar en onze lijd van wer ken is voorbij. U ziet, dat mijn knecht de boekenkast al gevidd heeft met den inhoud van de kisten, u heeft dus maar ie kiezen." Lady Marsden kwam binnen, negeerde bheila, hoewel Carrington haar naam bad uitgesproken op een wijze, die het maken van een buiging een gewone be- eefdheidsvorin had gemaakt. Het meisje Sh ,°P eQ zou, nadat ze haar ma ch me in i,et omhulsel had gedaan rus tig de kamer zijn uitgegaan, als Carring- - on mel opgesprongen was om de deur ▼oor haar open te doen. „Hartelijk be dankt, juffrouw Douglas," zei hij. „U beeft me uitstekend geholpen en ik zal nu nog meer dan ik gedacht had me ver heugen op mijn werkuren hier." Zijn woorden, die zoo met opzet ge sproken waren om lady Marsden en meisje zelf zijn waardeering te loo- en' ontroerden Sheila en maakten haar kassiers liet betalen, maar verzuimde daarvoor de door de gemeente beschik baar gestelde gelden aan de kassiers terug te betalen. De rente, die daarvan betaald moest worden aan verschillende banken, beliep wel vijftienduizend gul den. Uit de verstrekte gegevens vernam de commissie ook, dat zeer groote be dragen voor zijn privé gebruik uit de ge meentekas zijn betaald. Verschillende privé rekeningen en kwi tanties hebben immers volgens de mede- deeling aan de commissie, verscheidene jaren berust op het kantoor van den ont vanger. Bij heL heengaan van den ontvauger in Maart 1925, zijn deze stukken pas van het kantoor verdwenen. Het geld en geldswaardige papieren, aangeleekende stukken en kwilantiën slingerden op het kantoor overal rond. Niets werd opgeborgen, zelfs de dupli- vcaatsleutels der onlvangerskas lagen voor het grijpen, terwijl bankbiljetten van ver schillende waarde als bladwijzer wer den gebruikt. Het rapport geeft een lijstje van amb tenaren, die allen een waarschuwing had den ontvangen oxn hun belasting te be talen en allen meerdere malen zijn aan gemaand door den heer Van Veen. klerk van den ontvanger Allen wisten, dat zij niet hadden betaald, Volgens afgelegde verklaringen van dpn gemeente-ontvan ger en den heer Van Veen, werden de beleekeningen van de dwangbevelen met Ironisch gejuich begx-oet Men heriep er zich op, dat de wethouder VerLyidcai cn de secretaris Van L ook xxiet betaal den. De heer Van L. heeft over 1920, 1921, 1922 niet betaald: wel is f 80.86, zijn aan slag over 1922, afgehouden van zijn sala ris, gedurende de waarneming door den heer Van Veen, dus na het onderzoek. Ixx 1920 zou door Van L. betaald zijn, volgens den gewezen ontvanger, doch de tellingen door de commissie gemaakt, spraken dat vierkant tegen. De commissie zegt voorts in het rap port, dal drie en vier jaar te laat eenige personen die niet op de lijst van open staande posten en ook niet op die van on invorderbare posten voorkomen, hun belasting betalen Met opzet werden dan deze te betalen bedragen verdonkere- niaand en de bevoegde personen maakten dus misbruik van de hun bekende slor digheden van den ontvanger. En wij le zen dan het volgende „Zij, die het vooi*beeld moesten geven, betaalden hun belasting niet, en deelden dat mede aan familie en minderen. Het niet betalen werd een kanker en woeker do voort van jaar tot jaar Ten slolble zou er niemand meer betaald hebben De wethouder voor de financiën heeft drie jaar lang geweten, dat zijn bedrag wel was ingevuld, doch niet was betaald."' BE BELOONING VAN VAKKENNIS. In een geschrift, verspreid door het bestuur der afd. 's Gravcnhage van de „Vereen, tol bevordering van de vak opleiding in Nederland", werden de vol gende juiste opmerkingen gemaakt Zal ons land op den duur zijn groote bevolking kunnen blijven onderhouden, dan moei ook hier het peil der vakbe kwaamheid zoo spoedig mogelijk wor den opgevoerd Dat hier inderdaad ge brek aan goede vaklieden is, wordt wel bewezen door het feit, dat het nu, niet tegenstaande de groote werkeloosheid, nog moeilijk valt om goed* geschooide werklieden, die werkelijk hun vak staan, te krijgen. De belangstelling om een goede vakopleiding te krijgen, is hier te lande bij de industricele arbeiders uiterst gering en vaak ontbreekt de wil of de liefhebberij, om van deb.v. in fa- briekscholen geboden gelegenheid ge bruik te maken. Men ziel te weinig in, dat een goede opleiding in de jeugd waarborgen biedt voor een behoorlijk be staan en geeft de voorkeur aan het iets hoogere loon dat de ongeschoolde jönge 'arbeider in zijn jeugd kan maken Dit brengt op onze arbeidsmarkt een oneven hart warm, maar toch zou ze de kamer niet mogen verlaten met een blijden indruk. „Is dat niet dat ordinaire schepseltje,, dat gisteren bij ons in de eerste klas kwam en die ik voor de een of andeye kamenier hield?" hoorde ze lady Mars den hardop vragen toen de djeur dicht viel. Misschien zou ze Zich niet zoo ver nederd gevoeld hebben als ze ook het antwooid van Cai*rington had kunnen hooren maar ze hoorde het niet, en ze ging met gloeieude wangen, zich af vragende of ze er werkelijk ordinair uil- zag en of ze een soort xneisje was, dat men licht voor een kamenier zou hou den. Haar volgende werkuur, dadelijk na dc lunch was met lady Ethinglon, die Mr. Mc. Kinnon had beschreven als een gravin, die graag voor een dichteres wilde doorgaan. Sheila had haar 's mor gens gezien toen ze met Viola Rayne stond te praten, maar lady E thing ton die bijziende was en geen lorgnet wilde dragen, herkende het meisje niet. Ze was druk en gemaakt met maniertjes, die beter zouden gepast hebben bij een ver wende jonge schoonheid van een en twintig en hoewel ze verkondigde, dat ze bezig-was met een dramatisch gedicht voor een tijdschrift, dat deze week "klaar moest zijn, wilde ze maar met beginnen met werken. In plaats daarvan praat te ze o ver zichzelf en over wat ze ge schreven had en hoe al wat ze jjedaan redig agntal ongeschoolden of halfge- schoolden, die eigenlijk geen enkel vak verstaan en wier lot op den duur is een zich verdringen op de markt der losse ar beiders tegen een minimum belooning" Over de oorzaken van de geringe liefde der jongelieden zich te bekwamen tot voortreffelijke geschoolde kracht, zegt 't geschrift „In de eerste plaats dunkt ons het geringe verschil in belooning tusschen een goed en een slecht vakman. Het is niet te ontkennen, dat de vakvereeni- gingen mei hun streven naar nivelleering der ldonen (minimum loonen zoo hoog mogelijk opvoeren) hieraan voor - een deel schuld hebben. Bij een helooning van den arbeider naai" prestatie zal on getwijfeld de bekwame twee of meer malen zooveel kunnen en moeten ver dienen dan de onbekwame, en dan zou door den grooteren prikkel lot werken en leeren in de jeugd, het peil van het geleverde werk ongetwijfeld nog voor heel wat verbeteringen vatbaar zijn, wat, door bevordering onzer export-mogelijk heid, aan hel geheelc volk zou len goede komen, daar hel de arbeidsmogclijkheid, dus ook do mogelijkheid tot verdienste van allen, ook van ongeschoolden en handlangers, zeer vergroot „Het komt ons dus voor, dat het voor ons «and een levensbelang is, dal aan den ecnen kant de arbeiders gewezen worde op het groote belang, aan het goed en grondig leeren van een vak. verbonden, doch aan den anderen kant ook door de industrie getoond wordt, dat zij goede vakarbeiders waardeert, door hen veel hooger te betalen, dan de onbekwaxnen Aan de arbeiders, en vooral aan de bekwame vakarbeiders is het, om zich te keeren tegen liet stre ven, dat in vele vakvereenigingen "voor zit, om, uitgaande van zeer hooge loonen (minimum) de individueele belooning dej leden van zulk een vakvereeniging aan •nonnen te binden, die practisch betee- kenen een nivellcering, die voor beloo ning van vakbekwaamheid, handigheid en extra intelligentie, weinig of geen ruimte overlaat HET SLUITINGSUUR IN BEN HAAG. De gemeenteraad van Den Haag heeft Maandag beraadslaagd over een voor stel van de commissie voor slrafverorde ningen om met intrekking van de eind December aangenomen onverbidde lijke vaststelling van het sluitingsuur voor openbar© gelegenheden op half één de sluiting te bepalen op half één, exj Zaterdags op half twee, maar mét be voegdheid van den burgemeester om voor besloten partijen, vereenigings- en lief dadigheidsfeesten. ontheffing te vcrlee- nen De raad heeft zich daarmee vcrcenigd, na eerst eenige amendementen die den toestand van vóór Dec. wilden herstellen, mei 2319 st. te hebben verworpen. DOET UW SCHOENEN GOED (Ingez. Med.) had altijd werd bewonderd- .Jk geloof", zei ze droomerig, „dat ik iets van de goddelijke inspiralie 'heb. De meuschen vragen me wel eens om -hun te leeren hoe ze schrijven moeten, maar hoe kan je leeren wat vluchtig is als een vlam"» Gravin Karovski bij voorbeeld is verzot op mijn werk. Ze is een "Poolsche en heeft geprobeerd verzen in haar eigen taal te maken, ik weet met óf ze succes hadden. Nu wil ze hel met mijn hulp in het Engelsch probeeren. Ze zal mis schien willen dal li ze voor haai" typt maar als ze h el vraagt ,deuk ei- dan om, dat ik" geen xhinuut van uw urn- voor mij" kan afstaan. *U moet voor haar maar een anderen tijd zoeken. Heeft u haar al eens gezien? Heeft ze al aan Mr. Mc Kinnon gevraagd of ze u kan gebrui ken?" „Ik heb haar vanmorgen even ge zien," antwoordde Sheila, „maar er is niet gesproken over de mogelijkheid, dat ik voor haar zou werken." Het meisje likte eens op haar machine als om de dichteres er zachtjes aan te 1i«rinne|- ren, dat de tijd verbeuzelde werd, maar lady Ethington begon over iels anders. „Verlel me eens, hoe vond u de gra vin'" vroeg ze zoo gretig, dat Sheila haar niet 'begreep. ,',ïk zou wel elens de meening van een nieuweling over haar willen weten." „O, ik vond haar buitengewoon knap^' antwoordde het meisje eerlijk en het ge zicht van lady Ethinglon veranderde op zielige wijze. „Maar ze zag er hOel DE ZEVENTIENDE R.A.I.-TENTOON- STELLING VAN AUTOMOBIELEN TE AMSTERDAM. II. Honderd merken met tweehonderd,vijftig wagens. Autobussen. Auto's op afbetaling Amerika en Frankrijk op de R.A.I. In een communiqué aan de bladen heeft het bestuur van de R.A.I. er inliet bijzonder op gewezen, dat de zeventiendie door deze Vereeniging georganiseerde tentoonstelling een internationaal karak ter draagt. Dit is inderdaad zoo, en jiust het sterk internationale karakter, draagt in niet gering male bij tot de verhooging van de belangrijkheid dezer Amsterdamsche expositie. Niet minder dan honderd merken ex- poseeren thans te Amsterdam hun wa gens. Van deze honderd merken zijn er 36 voortbrengselen van de Amerikaan- sche, 30 van de Fransche, 14 van de Engelsche, 6 van de Italiaansche, 6 de Belgische, 5 van de Duitsche en 3 van dc Oostenrijksche industrie. In bel geheel zijn in het R.A.I.-gebouw bijna 250 wagens geëxposeerd. Zij zijn van 179 verschillende typen. De bon derd merken worden hier vertegenwoor digd door 61 importeurs, gevestigd in alle deelen des lands. Niet uitsluitend personenauto's wor den geëxposeerd; ook bedrijfsauto's, w.o. veel aulobuschassis en gecarrosseerde autobussen zijn hier te bewonderen. Eu bewondering zal er zeker z.ijn voor en kele zeer fraai gecarrosseerde autobus sen. Veel koetswerken zijn van Neder- landsch fabrikaatzij doen niet onder voor de kostbaarste producten der Ame kaansche- of andere buitenlandsche in dustrie. Jammer alleen is hel, dat de bedoelde ideale autobussen zoo hoog in prijs zijn. Achttien- of negentien dui zend gulden is een heel bedrag voor een autobus, en het moet al een verbazend drukke lijn zijn, wil de ondernemer, die zulk een bus aanschaft iels kunnen verdienen. Fraaie autobussen zagen wij op chassis White en Brockway. Een solideu indruk maakt ook hel chassis De Dion Bouten ,dat prijkt op de stand van N.V. L. A. Moll's A.TLM, te Nijmegen, Ook Duitschland brengt goed werk op dit gebied. Het Mercedes-Daimler chas sis, de Magirus- en de Daagbus, (de laat ste met koetswerk van de firma Asjes te Alkmaar', lijken ons zelfs voor de slechte wegen m ons land bij uitstek geschikt. Natuurlijk zijn er nog vele andere pro ducten, die de aandacht len volle waard zijn, doch wij volstaan met het noemen van die producten, welke ons het meest konden bekoren. Een volledige beschrij ving zou hier niel op haar plaats zijn. Toch hebben wij opzettelijk eerst iets van de autobussen gezegd, omdat de massa wel interesse heeft voor de vor deringen in de auto-industrie speciaal op dit gebied, terwijl nog niet iedereen in staat is zich de aanschaffing van een eigen auto te permitteeren. Ofschoon wie de 17de R.A.I. bezoekt, zal tot de ontdekking komen ,dat het geen „tour de force" meer behoeft te worden genoemd een wagen te' koopen. Wie vijfhonderd gulden contant neer kan tellen cn bovendien de verplichting op zich mag nemen, gedurende twaalf vijftien of achttien maanden een 12de, 15de of 18de gedeelte van de koopsom af te betalen, die kan al geholpen worden. De auto koopt men door bemiddeling van een bank, die voor het te ver leenen voorschot circa 6 pet rente be rekent En men is „de meneer". Dit jaar voor het eerst is op de R.A.I. een Bank, die zich speciaal occupeert met de financiering van den autohandel, ver tegenwoo rdi gd Het instituut der Auto-Banken, zooals we ze maar zullen noemen, is voor ons land nieuw. In^Amerkia, Frankrijk ei enkele andere feuropeesche rijken be stond het reeds langer Hel valt niel te betwijfelen, dat de vreemd uit." „Ja erg, is liet niet?" zei de oudere vrouw. „Ik geloof nooit dat zij lust soort vrouw is, dat een Amerikaan of een En- gelschman zou aantrekken, denkt U.?" „Misschien nietgaf het meisje toe, zich verbaasd afvragende waar dit sprek heen ging. „Natuurlijk," ging lady Ethington voort, „zou een arme man haai" mis schien willen trouwen om haar geld, want ze moet heel rijk zijn, en dat geloof ik ook wel, want ze kleedt zich heel kostbaar en ze heeft mooie fluwee- len, maar müliouairs behoeven niet aan zulke minderwaardige dingen te djenken in verband met een vrouw." „Arni schepsel", dacht Sheila„ze is zeker al over de vijftig, en toch geloof ik, dat ze verliefd is en jaloersch, op mijnheer Carrington of op mr. Franklin, want dat zijn de eenige rnillionairs, die ik gehoord h eb dal in het hotel zijn Wie zou het wezen?" „Maar ze behoefde niel lang nieuws gierig te zijn. De volgende zin van lady Ethington maakte haar het raden gemak kelijk. „Mr. Franklin zei gisterenavond dat de secretaresse van mr. Mc Kinnon hem zou helpen met zijn massa brie ven", ging de dichteres voort. „Ik ver moede, dat hij u bedoeld^?" Sheila antwoordde dat ze Mr. Frank lin iedere avond van zes tot zeven zou helpen, tenzij voegde ze er ondeugend bij jpj h aar diensten aan een van zijif kennissen wilde leenen. vestiging van de \uto-Banken ook bq ons veel zal bijdragen tot de verhooging v*n de populariteit aer automobielen Zooals wij m het begin van dezen brief deden uitkomen, is dc Vmerikaansche in dustrie ook ditmaal het sterkst Vertegen woordigd. Zes en dertig merken! Eu alle zes en dertig gelijken in meerdere of mindere mate op elkaar. Alle Amerikanen hebben stroomlijn- carrosserieën, schier iülen hebben ze ook vierwiel-renimen en ballonbanden Natuurlijk brengt Amerika ook weer een aantal merken, die nimmer eerder :i) Nederland werden geexposeerd In de eerste plaats Locomobile waar van zoowel de wagens van het type Ju nior Eight als hel peperdure öig-ix chassis een solieden indruk maken Ook de voor ons land nieuwe Pearless ziet er voortreffelijk uit. De Chrysler sixes en fours hebben zich in den lcorlcn tijd. dal zij hier rijden, als zeer deugdelijke auto mobielen doen kennen Ajax, ecu nieuw product der bekende Nashfabrieken, evenals de nieuwe Hup- mobile. de Pierce-Arrow. de Itichen Rickenbacker en de Wills Sainte Claire, zijn nieuwe Aiuerikaansche zes-cyhnders Vooral de Wills Sainte Claire is een wagen, die door een aantal vernuftige technische verbeteringen eon bijzondere car mag worden genoemd Het chassis, geheel shimmy-vrij, zoowel als de gecar rosseerde wagen zien er up to date uit. Evenals vrijwel alle andere nieuwe Ame rikanen durven wij Wills Sainte Calire ook in ons land een goede toekomst te voorspelen Van de oude hier sinds ©eni gen tijd bekende Amerik. merken nog iets te zeggen zou overdreven zijn Wie kent Ford niet? En wie heeft nog nooit gehoord van wagens als Cadillac Oldsniobile, Oakland of Chevrolet? Alle maal immers wagens, die „all over the world", „king of the road*' zijn, en die als zoodanig tot in het kleinste gehucht ook bij ons bekend staan. En het wordt u ingestampt „Wihen better automobiles are built, Buick will huilt them Waarom dus hier nog den lol' te zingen van producten die zichzelf door hun kwa liteiten een wereldreputatie hebben ver worven, Zoo gij er toch iets van weten wilt: ..ask the man who owns one Na Amerika komt Frankrijk mei met minder dan dertig merken Hoe veel meer onderlinge verscheiden heid brengen de Fransche fabrieken, vooral als men ze vergelijkt met hetgeen Amerika -exposeert. Evenals Amerika brengt Frankrijk zoo wel dure' luxe-wagens als goedicoope wa gens voor zakelijk of sportief gebruik Maar de Fransche auto's hebben een sterk eigen cachet Zij verschillen van elkaar èn in* de technische bijzonder heden èn in hel uiterlijk Ook op deze tentoonstelling slaan dc stands met Fransche wagens weer in hel centrum van de belaugsteliing. Bij Ci troen. Renault. Peugeot Mathis Douuet- Zedel, De Dion Bouton. G M verdringt hel publiek zich om de nieuwste ver- beleringen aan de kleine auto's te be kijken. Want deze auto's zijn goedkoop in aanschaffing en onderhoud, maar toch hebben ze allen zeer uiteenloopende eigenaardigheden, die ze meer dan de Amerikaansche producten, voor den ge bruiker aantrekkelijk maken. Er staan echter ook dure llispano- Suiza's, Delage's, Delaunay-Belleville's en Ilotchkiss, kostbaar, maar dan ook om van te watertanden Trouwens deze heele tentoonstelling is cén grool lustoord voor den liefhcbljer vau automobielen Het kijken ernaar is al een genot' Zelfs geloof me - liet beschrijven En, naar ik hoop, moet het voor den- geen, die, oeu zoo te zeggen, een mooien wagen savoureeren kan, een aangenaam vertier zijn, van zoo n smulpartij te lezen. Daarom in een volgenden brief meer. HEY \N'OS. „Aan een van zijn kennissen leenen herhaalde lady Ethington opeens een en al opwinding. „Daar bedoelt hij gravin Karovski mee". Ze zweeg even en dacht schijnbaar ernstig na Toen ging ze ver der met een blos en schitterende oogen „Lieve, ik heb je iets te vragen Houdt je veel van juweelen' Natuurlijk. Dat doen alle normale jonge meisjes Je gaal me nu zoo heerlijk met mijn werk helpen en ik wol je iets moois geven om je aan te moedigen. Misschien heb je wel gehoord, dat ik een manie heb voor juweelen en er Jieel wat bezit. Nu, ik zal de doos halen waarin ik mijn rin gen bewaar en ik zal je eenige aan wijzen, waarvan je er een mag uitzoe ken." „O neen, lady Ethington, als 't u bliefl met'" riep Sheila. „V is heel vriendelijk ,maar ik zou zoo'n cadeau niet kunnen aannemen. Ik word door den directeur van het hotel betaald voor al wat ik voor u doe en..." „O, maar er is nog iets anders, dat ik zou willeu dat u voor me deedt, iets waar de directie uiets mee te maken! heeft en waar die ook niets over zal te weten komen als je het aardige, verstan dige meisje bent, waar ik je voor aan zie", viel lady Ethington haar in de rede. „U hoeft niet te aarzelen om deze ring aan te nemen en misschien nog een andere kleinigheid later, als u uw bost; hebt gedaan want u zult het verdiend hebben. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 5