No. 13 Zaterisg 16 Januari 1926 169° Jaargang 9Jt nummer bestaat alt TWEE bladen. EERSTE BLAD. Abonnementsprijs per kwar taal: op de buitenwegen om Middelburg, en voor de andere gemeenten p. post f 2.50; roor Middelburg en agentschap Vlis- jingen f 2.30; weekabonnementen iq Middelburg 18 cent per week. Advertentiën worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelin- g e n 50 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels £2.10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiën niet grooter dan vijf regels druks en waarbij b aangegeven dat zij in deze rubriek moeten geplaatst worden, 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 uur en des Zaterdags uiterlijk half elf aan ons Bureau bezorgd zijn. Postcheque en Gironummer 43255. DE ZEVENTIENDE R. A, 1. TENTOON STELLING VAN AUTOMOBIELEN TE AMSTERDAM. Zouaer eenige plechtigheid ge opend. Hel geheel maakt een machtigen indruk. Meer dan honaerd verschillende merken worden geëxposeerd. In vergelijking met andere jaren ge schiedde de opening der automobielten- toonstclling, de zeveoliënde, die, geor ganiseerd door de Nederlandsche Veree- niging de Rijwiel- en Automobiel-indus trie, te Amsterdam wordt gehouden, op uiterst eenvoudige wijze. Even vóór tweeën Vrijdagmiddag namen de bureau listen 'hun plaats achter de loketten in, en toen de klok sloeg openden zij de raampjes. Gelijktijdig ontsloten suppoos ten de groote deuren van het gebouw, enhet spel kou beginnen. Toch waren zij, die Vrijdagmiddag ter stond na dc. opening der loketten binnen traden, niet de eerste bezoekers. Daartoe genood door het bestuur der R. A. I., bezochten namelijk de verte genwoordigers der pers de tentoonstel ling reeds den vorigen morgen. Onder leiding van hel tentoonstellings- comité maakten zij Donderdagmorgen een wandeling langs de stands, teneinde zich een eersten indruk te vormen van het geen hier in deze dagen wordt geëxpo seerd. Wat wij zagen was overweldigend. Het overtreft zelfs do stoutste verwachtingen van den meest verwenden automobilist Sterker, hetgeen thans door de Neder landsche importeurs van tie builcnland- sche merken bijeen is gebracht, vormt de mooiste verzameling automobielen, die door Mrs. C. N. WILLIAMSON. N«d. vertaling van ADA VAN ARREL, 610.) „Niemand weet het eigenlijk precies,' »ei Munro, die blijkbaar meer geneigd was zich te laten uilhooren over deze historie dan over de spookkamer. „Ka pitein Derby is een jonge officier met erlof; ilc geloof, dat hij de een of andere oude wond heeft uit den Boerenoorlog <öo hem hinderde en ze raadden hem aan uierheen te gaan. Hoe het ook zij, hij kwam gisteren morgen hier aan. Ilc weet ,mct Yat k'j buitenshuis na twaalf uur s nachts uitvoerde gisteren, want ieder- «oa gaat hier vroeg naar bed, maar Was uil pn pr nmnl I1 o--- Jiiiiu" ueu, maar hij as uit en er werd op hem geschoten, een uprrpi J UJ, Jium gescin kogel in den arm, die al gewond gelukkig voor hem de linker. Hij zegt «at hij in het donker met een man heeft geworsteld en dat die kerel, ik vermoed een strooper, die kapitein Derby voor een opzichter hield er vandoor is ge gaan. De hond die altijd met kapitein uerby meegaat moet hem hebben gebe ten, want toen zij thuis kwamen zat uefc van de collie vol bloed.'" in de laatste maanden werd tentoonge steld. Noch Londen, noch Berlijn ol Brussel boden zulk een verscheidenheid van wagens. De oorzaak hiervan moeV, hoe vreemd het ook moge klinken, wor den gezocht in het feit, dat wij in Ne- (Ierland, door het ontbreken van eigen auto-industrie, absoluut zijn aangewezen op automobielen van vreemd maaksel. In de eerste plaats is het echter te be schouwen als een gevolg van de groote energie van de importeurs die niet schro men telkens nieuwe merken in ons land te introduceeren. Aanstonds bij het binnentreden van het gebouw wordt de bezoeker, als hij op het bordes een oogenblilc verwijlt, overweldigd door den machtigen aanblik dien de tentoonstelling als geheel biedt En als hij door dc ruime wandelpaden lusschen de stands wandelt, teneinde de producten der verschillende fabrieken van naderbij te bekijken, zal deze indruk nog worden versterkt. Wagens van meer dan honderd ver schillende mei-ken, afkomstig van de Amerikaansche, Engelsche, Fransche, Belgische, Italiaansche, Duilsche en Oos- tcnrijksche industrie deelen de ruimte van het 10.000 vierk. M. groote R. A. I- gebouw. Amerika bracht de meeste merken die echter, naar het uiterlijk althans, de minste verscheidenheid bieden. De Amerikaansche wagens mogen oppervlak kig beschouwd als twee druppels water op elkaar gelijken, in werkelijkheid, d. z. wat de technische en speciaal motorische bijzonderheden betreft, is er toch heel wat verschil. Dat bleek ons ook nu weer toen we hier en daar eens een motorkap oplichtten. Maar daarover later meer. Natuurlijk kwam 1-rankrijk met veel fraai gecarrosseerde „Voiturcs de grand Luxe", doch de kleine auto is op het oogenblik het hoofdproduct der Fran sche industrie. Dat blijkt ook op deze tentoonstelling weer eens. Later hopen wij over het geëxposeer de in nadere bijzonderheden te treden. Voor het oogenblik zij volstaan mei te constateeren, dat de 17e R. A. I.-ten- toonstelling in elk opzicht volkomen ge slaagd mag heeten. Voor zoover althans voorlóópig kan worden geoordeeld. Want er blijft nog ëén zeer belangrijke factor, waaromtrent niets kan worden gezegd- de verkoop. Hoe het daarmede zal gaan, moet de tijd leeren. Over een dag of tien zullen we weten of ook de kranige exposanten, die moeite noch kosten hebben gespaard om het publiek een keurcollectie wagens te toonen, "kunnen spreken van een vol komen welslagen. Hel is te hopen. Zij verdienen het, zon der onderscheid. Niet slechts de collectie automobielen op dit oogenblik te Am sterdam bijeengebracht, overtreft de bui- lenlandsche exposities van de laatste maanden. Ook en vooral de organisatie doet voor die van elders niet onder Voor die organisatie komt in de eerste plaats een woord van lof toe aan de leden van het lentoonstellingscomité, die onder de bekwame leiding van hun voor zitter, den heer J. Leonard Lang, voor ae zooveelsle maal hebben bewezen, dat dit werk bij hen in goede handen is. De secretaris der R. A. I., de heer M. S. Wijnberg, en de penningmeester, de heer P. W. Schcltema Beduin, hadden ook dit jaar wederom het leeuwendeel van hel voorbereidend werk op zich genomen. In het gebouw was het de laatste da gen een drukte vau je welste. Timmer lieden en schilders, eleclriciens, trans portarbeiders sjouwden van den vroegen morgen lol den laten avond van den eenen kant naar den anderen. Onafge broken was do rij der sleeperskarren, die de auto's, welke nu glimmend en glanzend op de verschillende stands prij ken, verpakt in groote kisten aanbrach ten. Slechts weinige van die kisten wer- tten met vrachtauto's bezorgd. De meeste expediteurs in de hoofdstad gebruikten voor het zware transport van verpaktfc automobielen nog liever de sleeperskar, getrokken door een stel flinke Braban ders of door een span forsche Zeeu wen. Zoo bewijzen deze paarden de eer aan de voertuigen, die gekomen zijn misschien wel om lien te verdringen. Heel de omgeving van het R A. I.- gebouw is al dagen lang in rep en roer. De overigens rustige buurt is dezer da gen vol vertier. Er heerschl de pret tige stemming van een gezond zaken leven, waarin iets bijzonders is te doen. Onafgebroken zijn de files auto's, die exposanten of hun helpers naar het doel, de tentoonstelling, brengen. Maar druk ker nog moot hel worden, veel drukker. Eerst als de lange stille'straten in de omgeving van het R. A. I.-gebouw ge vuld zijn, met automobielen, in dichte rijen zij aan zij opgesteld, als de ver keerspolitie handen vol werk heeft alle wagens te „parkccren", is het doel be reikt. En spoedig zal het zoover zijn geko men. Morgen, Zondag, wordt stellig een der drukste dagen. Dan zal het 's mid dags wemelen van bezoekers op de R. A. I. Wemelen vau koopers ook naar men algemeen vertrouwt. Vrijdag aanslaande is bepaald als élite dag. Don kost de enlréo f 2.50, inplaals van f 1.Op alle dagen is dc tentoon stelling geopend van 10—5 en uur. Laten alle landgenooten er aan deu ken tot en met Zondag 24 Januari blijfl de R. A. I. geopend, en zijn zij allen welkom op dc tentoonstelling. Tot en met dien dag kan men op <ie ten toonstelling komen om er te zien welke wagen bet beste lijkt. Nooit is de kans gunstiger vergelijkingen ie maken. Want niet alleen lean men op de stands <<le verschillende wagens naast elkaar zien, buiten het gebouw wachten tientallen wagens den adspirant-kooper voor o*n proefrit. Dan kan hij beproeven welke car primd' geveerd is, welk type hem het best bevalt of welk iulerieur me vrouw het meest toelacht. Op de R. A. I. lean men rustig over- Svegen waar de keuze op zal vallen; op een eenvoudig Fordje of een „Tout- Acier" Citroen of op een Rolls-Royce. Of misschien kiest men wel de nieuwe Amerikaan, do 'Locomobile, die voor het eerst in ons land wordl geëxposeerd, ea waarvan licl chassis „maar" twinlig dui zend gulden kost. Voor den liefhebber zoowel als voor den zakenman, die zich voor automo bielen interesseert, is het nu te Amster dam de gelegenheid om zijn keuze voor het seizoen ie bepalen. Het seizoen staat o zoo gauw voor de deur. En wie hel eerst zijn order geeft, wordt het eerst bediend ook. Men wachtc niet tot de lente begint als men den aankoop van een auto overweegt. Nu is het tijd. Een reisje naar de hoofdstad in deze dagen zal men nicl betreuren. Amster dam is tijdens de R. A. I.-tentoonstellin gen gezelliger dan ooit. Er heerschl stemming in de stad. Echte R. A. I.-stemming. HEVANOS. Sheila rilde even en dacht aan de natte robijnen die door "het plafond had den gedruppeld en op haar boek waren uiteen gespat. Het was onzin om die twee dingen! met elkaar in verwind te brengen, zei ze nogmaals in zichzelf, zooals ze al meermalen had gedaan, maar de gedach te bleef haar bij en ze was dubbel blij, dat ze het vreemae avontuur stilzwijgend had ondergaan. „Ik geloof stellig, dat er een of auder mvsteric achter steekt," ging Munro oj) vertrouwelijken loon voort, en met moei te hield Sheila de woorden, die in haar hoofd opkwamen: „Als dat er is, zal ik degene zijn, die hel ontdekt," terug. Maar dat idee w*as ook dwaasheid natuurlijk, het kwam alléén doordat haar zenuwen overspannen waren, cn ze haastte zich om aaii mr. Muuro nog eenige wagen te doen, waarvan de antwoorden lady Viola zouden interesseeren. „Wat voor mysterie bedoelt vroeg ze. .,0. dat kapitein Derby om dien lijd uit was, want hij schijnt elke waag daar over Ie vermijden, wil er zelfs heclemaal liever niet over spreken. Hij slaagde er niet in om het huis te bereiken en d1© nachtportier riep onzen inwonenden dok ter.'" „Was de wond ernstig?" woeg Sheila. „Neen. Hij verloor nogal veel bloed, maar over een paar dagen zal hij weer KUNST EN WETENSCHAPPEN. Smeltsteken. In afl. 3 van het Ned. Tijdschrift voor Volkskunde is opgenomen een bij drage van P. J. Meertens te Utrecht over het Smeltsteken op Walcheren, dat voor al vroeger veel gebeurde Niet zoozeer om den buit zelf, naar dc schrijver opmerkt, als wel om de genoegens waar mee het smelt-steken gepaard ging het rflloertje naar.het strand, en dikwijls ook het ruwe in zee dragen, waarvan Bellamy's Roosje het slachtoffer werd. Wel werd de smelt gegeten en als een lekker gerecht geprezen, maar latere schrijvers noemen het vischje droog en niet erg smakelijk. Onze smaak is ver fijnder dan die van onze voorouders, maar bovendien li eeft men, nu 't smeltste ken sinds lang in onbruik is geraakt, geen reden meer het vischje lekkerder te noemen dan het in werkelijkheid is. (We willen hierbij opmerken, dat al is zeker het smeltsteken als gebruik verdienen, we hel in dc laatste jaren nog wel eens een enkele maal in Dom burg hebbeu zien doen). De schrijver haalt voorts aan het be kende gedicht „Roosje" van Bellamy, een beschrijving uit de Walchersche Ar- kadia van Gargon, een klinkdicht van Ewoud, en een beschrijving in „Nieuw Lïea voor de Smeltvangers" uit „De nieuwe Domburgsche Speelwagen." Europa en Bismarck's Vredespolitiek", door dr. N. Japikse A. W. Sijthoff's Uitg. Mij. Dit werk is de eerste uitgave in boek vorm van het Nederlandsch Comité lot onderzoek naar de oorzaken van den Wereldoorlog. Het is waai* dat het dc in ternationale verhoudingen niet verder be-! spreekt dan tot 1890 (het aftreden v; Bismarck), dus nog een kwarteeuw vóór het begin van den wereldoorlog. Maar al leen reeds dat feit is karakteristiek voor de opvatting van het comité ^lat de oorzaken van den wereldoorlog niet zocht in de aanleiding vlak vóór het uitbreken, maar veel verder terug. Dat boek van dr. Japikse kan men aan beschouwen als een uiteenzetting van de vorige periode, waarop de zoo an-' ders getinte periode van Keizer Wilhelm II volgde, de periode, waarin de stroo mingen geheel andere banen volgden, tot 25 jaar later de vreeselijke botsing plaat had. Dr. Japikse zegt in een voorwoord dat men de door hem beschreven Bis- marcksche periode goed moet kennen, alvorens men tot eenig oordeel over de Wilhelminische in staat is. Elke voorstel ling van de laatste, die de eerste buiten beschouwing laat, mist voldoenden on dergrond. Juist het verschil tusschen bei den is opmerkelijk. Niet dat de regeering van Wilhelm II oorlogszuchtig was, maar zij is toch zoo geheel anders dan die) van Bismarck, dal in dit verschil min stens een halve verklaring van het ont staan van den wereldoorlog schijnt fc schuilen. De uitvoerige uiteenzetting van den schrijver getuigt er van dat het Bismarck (Ingez. Med.) op zijn, zegt de dokter, met zijn arta een doek. De kogel werd er zonder moeite uitgehaald; het was alleen een vleeschwoud, maar omdat ze aan den linkerkant is zou hij licht levensgevaar lijk hebben kunnen zijn als de kogel in hel lichaam gedrongen was." „Eigenaardig, dat een strooper op een vermeende waker vuurde met een kogel, is het niet?" merkte Sheila nadenkend op. „Ja. Dat is een vreemd punt vau de zaak, al zal waarschijnlijk blijken dal het doodeenvoudig verklaard kan wor den. De politie is al aan het onderzoeken maar kapitein Derby heeft haar lot nu toe niet veel geholpen. Mr. Mclvinnon vindt het vreeselijlc vervelend, aat er zooiets hier gebeurd is, maar het heeft natuurlijk niets met het hotel te ma ken eu kapitein Derliy geeft toe, dat hij nog op of dichtbij het gedeelte van het goed was, dat nog aan Lord Gleutorly behoort." Op dit oogenblik kwam de directeur zelf binnen, maar deelde mede, dat hij even met mr. Munro wilde spreken vóór hij met juffrouw Douglas ging werken. Hierdoor kreeg Sheila de gelegenheid, die zo noodig had en nadat ze op een papiertje de woorden. „Niet ernstig ge wond. Zal in een paar dagen beter zijn," had gekrabbeld, ging ze naar ae liall om lady Viola op lo zoeken. Zooals ze verwachtte was het meisje daar, doch er stonden een paar menschen in de periode van 1871 -1890 bovenal te doen geweest is om den vrede tó bewareD. Het inzicht in den waren aard van de Bismarckiaansche "politiek heeft het vertrouwen in haar gaandeweg doen stijgen Bismarck heeft van deze positie geen gebruik willen maken om in Europa bestaande en voor den vrede gevaar op leverende kwesties uit den weg te rui men. Bepaaldelijk geldt dit voor de Bal kankwestie. Maar ongetwijfeld zoo schrijft dr. Japikse in zijn conclusie heeft Bismarck den Europeêschen vrede in hooge mate gediend. Het wfjre zoo ge makkelijk geweest ora dé „ungesundeu" verhoudingen in Europa met het Duilsche zwaard te gaan reinigen, zooals Wal- dersee en anderen dit wilden. Bismarck heeft dezen weg niet willen bewandelen. „Wanneer men mij zegt", zoo eindigt de schrijver, „dat de andere weg Duitsch- land's vernedering van thans zou hebben voorkomen, dan antwoord ik dat weet ik niet. Wel weel ik, dal na 1890 in Duitschland óp heel 'andere wijze is ge regeerd dan daarvóór. En ik weet ook, dat de wijze man op Friedrichsruh want dat bleef hij niettegenstaande zijn hartstocht - nog vóór zijn dood lieefÉ uitgeroepen „Als zóó verder geregeerd wordt, zal twinlig jaar na mijn Abgang lie.t Buitsche Rijk te gronde gaan,", een profetie die precies uitkomt als men on der „Abagang" dood verstaat." Ter korle karakteriseering van dit werk mogen wij met deze enkele aanhalingen volslaan. We voegen er nog aan toe, dat de schrijver achtereenvolgens behan delt de uitvoering van den vrede van Frankfort; het eerste verhond na 1871, het Fransch-Duitscho oorlogsgevaar in 1874 en '75, de Balkanstrijd van 1875 '78; Duitsch-Oostenrijksche alliantie van '79; de uitbreiding daarvan; de koloniale in vloed; en de bevestiging van "Bismarck's Alliantie-systeem. met haar le praten en al zag ze Sheila ook. zc kon ioch niet laten blijken dat ze hel deed. Het was niet gepast voor één employé van het huis om iu de groote hall onder al de gasten rond te hangen, zonder eenig bepaald doel, en Sheila zou niet geweten hebben wal le doen, en hoe haar belofte aan Viola te houden, als Mr. Franklin niet naar haar toe was gekomen en met opvallende hartelijkheid haar had aangesproken. „Ik hoop, dat u uw uur met mij niet heeft vergeten?" zei hij, de mooie typiste aanziende met het wal brutale air van onverholen bewondering, dal ze gisteren reeds half geneigd was geweest om af te wijzen. Maar toen zc beleefd, doch wat koel antwoordde, veranderde het gezicht van den man zóó plotseling, dat Sheila riiet kon laten verbaasd rond te zien om de oorzaak van zulk een verandering op le speuren. Zijn oogen hadden opge- glansd iu. een machtige oprechte aan doening, zoo geheel verschillend van de gemakkelijke galanterie die in den blik lag waarmee hij de sleuografc aanzag. In een seconde begreep Sheila. Lady Viola Rayue had zich van haar "kennissen afgewend en kwam naar hem toe. Het zien van haar buitengewone cn fijne schoonheid had hel nieuwe licht in de oogen van Mr. Franklin ontstoken. Étot Schot«che meisje wachtlc niet tot ze dichtbij kwam, doch een paar passen vooruit gaande, reikte ze haar het opge- vouwen papiertje toe cn zei op "beleefden ONDERWIJS. Woensdagavond trad in de Am bachtsschool voor de leden der veroeni- ging van leerling-machinisten en genoo- digden op de heer R. van Miert Jr. met 't onderwerp Mimicri cn verdedi gingsmiddelen der inseclen. Spr begon met een algemeene beschouwing van 'L mimicri. Het mimicri is een verschijnsel, dat zich vertoont hij verschillende dieren, voor. Dit verschijnsel bestaal hierin, dat toon „Hier is het lijsje waar u om vroeg.' Lady Viola bloosde en zag er liever dan ooit uit „Bank u wel," zei ze en ging weg, brandend van nieuwsgierigheid, daar was Sheila zeker van, oin den in houd van het „lijstje" le weten te komen. Op hetzelfde moment kwam lady Mars- den echter in de hall. haar oogen zon den een snellen blik naar haar dochter en Sheila hoopte van harte, dal ze niet juist gezien had. dat ze het papiertje in do hand van lady Viola liet glijden „Wie is dat?" vroeg Franklin zacht, maar op nieuwsgierigen toon en hel kwam Sheila voor dat in dit moment van diep gevoel zijn accent heel anders was. „Ik geloof, dal hij heelcnmal géén. Ame rikaan is" zei ze in zichzelf, ten zeerste verbaasd. „Dil is zijn ware. manier van spreken, de andere is maar aangclodrd. Maar waarom? "Waarom doet hij zich voor als eeu Amerikaan, als hij het niet is? En mr. McKinnon zegt, dal hij een millionair is, dus hij kan geen enkele reden hebben om zich anders voor te doen, zooals andere menschen wel een* doen, die heel arm zijn en onbekend Dit alles schoot door het hoofd van het meisje in een onderdeel van een se conde en ze sntwcordac. schijnbn >v zon der aarzelen ,Dnt is lady Viola Rayue." (Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1