fl- No. 10 Woensdag 13 Januari 1926 169° laargang Big dit nummer behoort een Bijvoegsel. BINNENLAND. DE CRISIS. De vergadering van de R. K. Kamer fractie, zoo meldt de Msb., heeft gister buitengewoon lang geduurd. Om twei uur begonnen was ze eerst te half zes geëindigd. Vier leden, dje in het Zuiden wonen, hadden om half vijf de vergade ring verlaten. Afwezig waren de heerein Fleskens, alten 011 Loerakker. Over het resultaat van de vergadering kan binnen enkele dagen een comminiqé worden tegemoet gezien. In hoever een zoo langdurige vergade ring als deze als e«n goed teeken voor de oplossing der crisis moet worden be schouwd, durft het blad niet zeggen. Het feil, dat er een communiqué zal wor den uitgegeven, wijst er z. i. op, dat in strijd met de verwachting, het niet waarschijnlijk is, dat deze week de crisis al zal zijn opgelost. R^,de Mr. Heemskerk, In een le Schiedam uitgesproken rede over de crisis heeft de oati-Minfster Heemskerk o.a. het volgende gezegd, blij kens een verslag in de a.-r. .Rotter dammer" Nu het bij de kwestie van het gezant schap bij den Paus ging om een wezen lijke zaak: de rechlsche samenwerking den geregelden gang van ons parlemen taire stelsel, was er geen reden om de kwestie van het gezantschap te stellen boven dit veel hooger belang. Deze op merking is gericht zoowel tegen de R. K. als legen de C.-H., al kan spr. zich be grijpen dat de Roomsclien in de afstem ming van het gezantschap, nu het er nmaal was, een eenigszins onwelwil lende daad hebben gezien, waardoor zij zich min of meer pijnlijk voelden getrof fen. Hel ware evenwel beter geweest'in dien de R. IC. er geen politieke zaak van hadden gemaakt en de C.-H. hun onzui vere bezwaren niet hadden laten domi- ueeren. Wanneer de zaak eenmaal zou zijn opgelost ze is nog niet opgelost dan zon het de vraag zijn of het verstandig •^noest worden geacht er opnieuw mee "Ie hegiqjieu. in dat geval zou naar be-1 JirïS van - zaken moeten worden gehan deld. Ds. Kersten heeft geschreven als het Roomsche schip van do coalitie onder gaat dan neemt het de Rrolestantsche kajuit mee. Deze vergelijking, zei mr. Heemskerk, is onjuist. Er is geen Roomscb schip en ook geen Prolestant- sclie kajuit maar een samenwerking van zelfstandige partijen. Indien echter in de coalitierloot het A. R. schip door ds. Kersten zou worden gekaapt en tegen den Roomschen sloomer, die zich aan geen enkele vijandelijke daad heeft schul dig gemaakt, zou trachten in te varen, dan zou wellicht liet A. R. schip overva ren worden. Wanneer ds. Kersten zegt, dat hij mei genoegen zou zien dal de coalitie uiteen viel, al komt er een Roomsch-roode sa menwerking voor in de plaats, dan komt bjj spr. de waag op of dat niet moet wonten genoemd God verzoeken, want jje christelijke beginselen op staalkundig gebied zouden er door in groot gevaar Jtfomen. Er is echter een zoo sterke strooming in de R. IC. partij tegen zulk een onnatuurlijk verbond dat spr. niet gelooft dat we er op dit oogenblik toe zullen komen. Voor de noodzakelijke verlevendiging van het verantwoordelijkheidsbesef der partyen ziet spr. op het oogenblik geen ander middel dan liet herstel dei- recht- scho samenwerking. INi Stad ®is Pmineie. l?it Middelburg. Do commissie die zich hier tel* stede gevormd heeft uit de leden van den Armenraad om geldon te Verzamelen ton bate van de slachtoffers van den wa tersnood, zal morgen haar. laak aanvan gen met het aanbieden van lijsten b,ij verschillende ingezetenen Zooals we reeds mededeelden, zal daarnh een al gemeene collecte gehouden worden. Na hetgeen we Zaterdag opmerkten over de wcnschelijklieid om door een ge organiseerde inzameling ook hier gelden bijeen te brengen, behoeven we nu niet uitvoerig te betoogen, waarom we van harte hopen dat de ingezetenen van Mid delburg met ruime giften het werk der commissie zullen steunen. Wat bij onze redactie binnen kwam, is een luttel be drag. De meesten hebben blijkbaar het werk van zulk een commissie afgewacht. Lmöptv de giften dus thuis gereed? Nie- duizenden die door den watersnood wer den getroffen. De lijsten zullen natuurlijk gaan naar de meest gegoeden. Deze zullen dus goed doen met nu, van avond, reeds te over wegen en vast te stellen, voor welk be drag zij zullen leekenen wanneer mor gen of op een der volgende dagen hun de lijst wordt aangeboden. En wie door do lijsten niet mocht worden bereikt, zal dan toch het vastgestelde bedrag gereed kunnen houden voor de nog te volgen algemeene collecte. Het parool is dus: houdt uw gift klaar. Tot het plaatselijk comité voor steun aan de slachtoffers van 3en wa tersnood alhier is nog toegetreden de heer mr. G. F. baron thoo Schwartzen- berg en Hohenlansberg. Gisterenavond yergaderde de ou- opgerichte Christelijke Midden- standsvereeniging alhier. De staluteu en het reglement werden behandeld eu vastgesteld. Besloten werd Dinsdag 19 Januari weer te vergaderen ter bespreking der Zaterdagavond en Zondagssluiting van de winkels, welk onderwerp door den se cretaris zal worden ingeleid. Uit VJlssingen. De heer W. R. J. Ceulen, voorzit-t ter van het bestuur van het St. Joseph- ziekenhuis te Vllssingen heeft van den kouing van België den Palmtak in goud van de Belgische Kroouorde ont vangen. Uit Zuid-Beveland. De leerlingen der openbare school te Bo r s se le gaven gezamenlijk f 30.55 voor de slachtoffers van den watersnood. Uit Schouwe n-D uiveland. - In de Vrijdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Bruinissc was de heer de Koning afwezig wegens ongesteldheid. Op verzoek van den Pen sioenraad wordt de pensioensgrondslag van den gewezen onderwijzer L. Padmos met ingang van 1 Jan. 1920 vastgesteld op f 2670. Een brief van Ged. Stalen, houdende toezending van een afschrift hel Statenbesluit d.d. 21 Dec. 1924 betreffende de electrificatie van dit eiland, wordt voor kennisgeving aange nomen. Een brief vau Ged. Staten met terug zending van de begrooting voor 1926, verzocht eenige wijzigingen aan te bren gen, waartoe wordt besloten. Gunstig wordt beschikt op het verzoek van het Zondagschoolbestuur om onthef fing Van de huur voor het gebruik van het gemeentelijk vergaderlokaal. Aan het bestuur van het „Groene Kruis" wordt voor het jaar i926 een subsidie toegekend van f 250 ter bestrij ding van de uitgaven die door het aan stellen van een verpleegster zooveel hoo ger zijn geworden. Ten slotte wordt lot lid van de plaat selijke commissie van toezicht op het lager onderwijs herbenoemd de heer L Minderhoud. Bij de rondvraag vestigt de heer Wem,- mers er de aandacht op dat de goot aan do achterzijde van het woonhuis A 79 in slechten staat verkeert, zoodat ver betering noodzakelijk is. Do voorz. zegt toe dit met den gem.- opzichtcr te zullen bespreken. Uit Zee uwsch-Vl a anderen W. D. Maandagnarïriddag te omstreeks 4 uur, zoo meldt de „Br. Crt.", ontdekte een schipper brand in de kajuit van een te Hoofdplaat in de haven liggend schip, geladen met kunstmeststoffen. Door middel van een 100-lal emmers water mocht het eenige brandweerman nen gelukken, het vuur te blusschen. Het in de kajuit aanwezige huisraad is geheel verbrand. Men vermoedt, dat de brand door een kachelontploffing is ontstaan. Verzekering dekt de schade. Dienzelfdcn namiddag viel een schip per over boord in de haven aldaar ILii werd door toegeschoten hulp bewusteloos op het droge gehaald. Door toepassing der eerste hulp bij ongelukken mocht men echter spoedig slagen hem tot bewustzijn terug te bren gen. Hij bekwam geen letsel. zoek wensclile ik te voorkomen, dat do bij verschillende comités ingekomen gif ten op ongelijke wijze zouden worden verdeeld. Beheer en verdeeling der gel den moet bij een algemeenen ramp in Zeeland door het daartoe aangewezen lichaam nml. het Provinciaal Water snood-Comité plaats vinden. Terwijl vorenbedoelde circulaire onge wijzigd van kracht blijft, zal ik het thans, waar de watersnood niet slechts enkele pla&^en in dit gewest maar daarnaast ook groote gedeelten van andere provin ciën heeft geteisterd, zeer op pa-ijs stel len, wanneer ten behoeve van de slacht offers (voor zoover zulks nog niet mocht zijn geschied) alsnog onder Uwe leiding of toezicht eene plaatselijke commissie wordt gevormd en inzamelingen worden gehouden, mits de gelden, voor zoover bestemd voor de schadeJijdendeii in Zee land, worden overgemaakt aan den pen ningmeester van 't Prov. Watersnood-Co mité, den heer mr. J. F. van Deinse te Middelburg. De giften, bestemd voor de slachtoffers in andere provinciën, gelieve LT rechtstreeks (dus zonder bemiddeling van het Prov. Watersnood-Comité) le zen den aan den penningmeester van de Al gemeene Vereenigde Commissie tot leni ging van rampen door watersnood in Ne derland, den heer Jhr. H. M. van Loon, Keizersgracht 579581, Amsterdam (re kening Algemeene Vereenigde Commis sie bij de hoeren Hope en Co., postgiro no. 8578, gemeentelijk giro AA no. 491). De verdeeling van de opbrengst der gelden over deze Provincie eenerzijds en de andere provinciën anderzijds (voor zoover althans eene bepaalde bestem ming niel uitdrukkelijk is aangegeven) meen ik aan Uw beleid te moeten over laten.'" de tentoonstelling le Kruinragen. Hel aan tal leden is 185. Tot bestuursleden worden herkozen de heeren C. O. J. Hcndrikse en A. C. Zan- dee eu gekozen, in een vacature voor N. Beveland C. van Arenthals te Kortgene. Het bestuur stelt voor om lid le wor den van de Z. L. M., teneinde daardoor wat meer contact met de Z. L. M. te krijgen. De kosten zijn 10 cent per lid. De vereeniging mag dan een 11 B. lid in de Z. L. M. aanwijzen cn krijgt een ze kere ruimte ter beschikking in het Land bouwblad. Met alg. stemmen aangeno men. Bij de Rondvraag adviseert dhr. Gonst. Stevens hen, die zich naar Canada zou den willen begeven, om zirii met hem in verbinding le stellen. Spr. deelt mee, dal prof. Visser, te Wageningen bereid is een lezing te komen houden over de geschie denis der Kromhout-motoren. Voorts be spreekt spr. de normalisatie van den Ne- derlandschen boerenwagen. In 1920 is verhandeling daarover te wachten De voorz zegt, dat enkele kringen zich reeds met prof. Visser in verbinding heb ben gesteld. De heer A. C. Zandee, Kloetingc, dringt bij de leden aan op een snelle beslissing i. z. deelname aan proefvelden-aanleg. Daarna werden een aantal lantaarn plaatjes vertoond, in verband met de ex- c'ursie, het vorig jaar naar Zwitserland gemaakt. De heer Tj. B. E. Kielstra, gaf hierbij eenige toelichting, waarvoor dc voorzitter hem dank bracht. De heer A. van Broekhuijzen, uit Uccle (België) die gesproken zou hebben over: „De Fokkerij van het Belgische Trek paard"', was door een aulo-mankemcnl verhinderd. ^Tab2effeEt> groote doos 65 cents. (Ingez. Med.; KERKNIEUWS. Chr. G e r e f. Kerk. Op het tweetal te Zwaagwesbelnde komt roor ds. A. Gruppen te Viissingen. ONDERWIJS. Door B. eu W. zijn op de vootr-» dracht voor onderwijzer mer verplichte hoofdacle aan de O.L. school te Tho- len geplaatst de heeren l. J. Nieuwen- huijzen te Breskens; 2. A. Kievit le Tholen; 3. L, Heiboer 'te Hansweerï (Z.N) in V.w (Huis h ei RECHTSZAKEN. - Door J. M. M., 30 j., handelaar in veevoeder te Middelburg is hooger be roep aangeteekend tegen het vonuis van den Katrtonrecnier Te (joes, waarbij hij ter zake vau een mengsel veevoeder af leveren, terwijl niet duidelijk op de ver pakking der verschillende enkelvoudige grondstoffen, waaruit het mengsel is samengesteld, eu hun procenten uitge drukte verhouding tot de totale hoe veelheid der stof rijn aangegeven (ge pleegd te Nisse op 16 Juni 1925) is veroordeeld tot eeue geldboete van f 500 of 90 dagen hechtenis De ambtenaar van ili et O. M, kwam eveneens in hooger beroep. De malversaties te Bergen op Zoom. De strafzaak van den gewezen ge meentesecretaris J. C. van Liempt, wordt, naar het „Dagblad van X.-Brabant' meldt, 16 Februari a.s. in hooger beroep behandeld voor het gerechtshof te 's-Her- togenbosch. PLAATSELIJKE COMITÉ'» VOOR DEN WATERSNOOD. Door den Commissaris der Koningin in* Zeeland is d a. 12 dezer aan de bur gemeesters der gemeenten in Zeeland een schrijven gericht, van den volgenden in houd „Bij mijne circulaire van 17 October 1921 is aan U verzocht, bij het intreden van een ramp van algemeenen aard U oogenblikkelijk rechtstreeks inel den Voorzitter van het Provinciaal Water mand zal durven zeggen, dat zij, die doorl snood-Comité in verbinding te stellen en do ramp gespaard werden, zich zullen! U te onthouden van elk beroep op de wogen onthouden van het steunen der! particuliere liefdadigheid. Door dit ver- LANDBOUW. Vereen, van Oud-leerlingen d R ij k s Landbouw Wj i n t e r s c h o o 1 te Goes. Deze vereeniging hield gisterenmiddag onder voorzitterschap van den heer D Wi. Lindenbergb uit s-Hcer-Arendskerke een algemeene jaarvergadering in het Schuttershof te Goes. Do voorzitter verwelkomt de aanwe zigen en betreurt het, dat zoovelcn afwe zig zijn. Spr. heet in het bijzonder wel kom de heeren Stevens (directeur der R. L. W:. S.), Boerendonk (vertcgenwoordi- der der Z. L. AL) en v. d. Plasschc 'rijks- tuinbo uwconsulent) Spr. betuigt zijn deelneming mei de slachtoffers vau de overstrooming Ook hier was wel eenige zorg voor het hoogt water, maar toch slechts weinig in ver houding Lot de ramp in andere deelen van ons land. Spr. wekt op, mede te wer ken om de gevolgen der ramp le verzach ten. De landbouw schijnt ook getroffen le zullen worden door de malaise, die reeds handel en industrie getroffen heeft. Dc opbrengst in 1925 was goed, maar de prijzen lieten te wenschen over. Spr. hoopt, dat dc dreigende malaise niet al le ernstig zal zijn. Wat dc R. L W. S. betreft het aantal leerlingen was gunstig. Een lokaal voor werktuigkunde is gebouwd Moge de school iu bloei toenemen, want kennis is voor den landbouw noodig. Telkens weer moet studie gemaakt worden. Spr. noemt *ö- a. de bestrijding van ziekten onder de gewassen, werktuigkunde, economisch ge bruik van eleelriciteit, enz. Na ingekomen stukken en mede- deelingen volgt jaarverslag van den pen ningmeester, den heer Sneep uit Ossen- drecht. De ontvangsten bedragen f 925.61 de uilgaven f 282 37, alzoo een batig slot groot f643.24. Daarna brengt dc secretaris, dhr. C. O. J. Hendrikse uit Zicrikzee, jaarverslag uit. Herinnerd werd aan dc gehouden bestuurs- en jaarvergaderingen en aan LEGER EN VLOOT. Bij beschikking van den Alinisiteï» ran Marine a.ï. rijr de luitenants t. z„ der 1ste kl. Cu T. Boelaan en J. Fruin, den I9en Januari a.s. geplaatst eerstge noemde als eerste-officier aan boord van Hr. Ms. v. Speyk. SPORT. - Te Oud-Vos se meer is bij den heer M. Rampaart een duiventcutoon- stclling gehouden door de Postduiven- vereeniging „De Zwaluw", waarbij de heer F. van der Linden te Antwerpen als keurmeester optrad. In een viertal calegoriën, n l. oude doffers en oude dui ven, jonge doffers en jonge duiven wer den respectievelijk ingezonden 42, 38, 52 en 56 exemplaren. Verschillende prijzen 'tot 8 en 10 stuks toe, werden in elke catc gorie verleend. In de eerste kwamen do duiven van de heeren J. Tholenajar met den len en 3deu; van J. Vermeij met den 3dcn en 4den prijs uit,- in de tweede J. Tholenaar met len, 2den, 4den en 5dcn prijs, en de Wit 3den prijs, in de derde 0. de Wit len cn 3den, J. Tholenaar 2tlen en 0. Ampt éden, én" in de laatst© J. van Vossen len, J. Havcrmaus 2den, C. de Wit 3den en J. Vermeij éden prijs. Er was veel belangstelling. VERSCHILLENDE BERICHTEN. KOLENDAMPVERGIFTIGING. Men meldt aan de Alaasb. uit Ooster hout (gem. Valburg, Gelderld.d. 12 Januari: Hedenmorgen werd de veldwachter de zer gemeente gewaarschuwd met de me- dedecling, dat onraad was bemerkt in een der noodwoningen. Toen men een onderzoek instelde, bleek de bedoelde \voning, waarvan alle deuren en vensters gesloten waren, geheel met kolendamp gevuld. De vrouw des huizes zat in wo- Men houde steeds 'n fleschje bij de hand, I het is voor U van onschatbare waarde: I voor roode en ruwe handen; het be- L schermt Uw huid tegen scherpen wind I en verbranding door de zon. Verzachtend P en heelend voor Baby's teere plekken. t Zuiverste en goedkoopste Bv alles. (Ing. Med.) zenloozcn toestand bij de kachel en op eenigen afstand lag hel lijk van den man, den 36-jarigen "J. Willem.se, op den grond. In het slaapvertrek werden dc lijken gevonden van de twee dochtertjes, resp. 7 en 4 jaar oud en van het zoontje van 2 jaar. De vrouw, die als achterlijk bekend staat, scliijnl geheel onbewust van de ramp die haar en haar gezin getroffen heeft. OOK VALSGHE NEDEJILANDSCHE BANKBILJETTEN. De'corrsp van V. D. te Rotterdam meldtdat aldus gisterenavond een lieer in een sigarenwinkel in de Rozenstraat eenige sigaren kocht. Hij betaalde met een bankbiljet van f 10. Nauwelijks had de kooper den winkel verlaten, of de winkelier bemerkte, dat het bankbiljet valsch was Hij ging den man na, en vroeg zoowel de verkochte, artikelen als zijn geld terug, waartegen over hij het valschc bankbiljet wilde te ruggeven. De kooper deed «lat en ging verder. De winkelier volgde hem echter hetgeen door den kooepr gemerkt werd. Deze trachtte tc ontkomen, en liet zijn hoed, die juist afwoei in den steek. Even later liep dc vluchteling in handen van een politieagent, die hem naar een nabij gelegen politiebureau overbracht. Hier bleek de man, de 34-jarige fabrieksar beider A. IL, nog drie valschc bankbil jetten van f 10 bij zich le hebben. Bij zijn verhoor deed H. alle pogiugen de herkomst der biljetten geheim te hou den. Eerst vertelde hij de valschc biljet ten blijkbaar ontvangen te hebben, toen hij des middags een biljet van f GO had gewisseld. Dit bleek evenwel niel vol te houden, waarop hij den inspecteur mede deelde, eenige dagen geleden in den trein tusschen Tilburg eu Nijmegen een pak van 40 valsche bankbiljetten van 1' 10 te hebben gevonden, waarvan de 4, die zich nog in zijn bezit bevonden de laat- sten zouden zijn. Tenslotte deelde Tiij mede, uil Nijmegen le komen, en daar met een vriend, een kunstschilder, de valsche bankbiljetten gemaakt le heb ben. Direct werd naar Nijmegen getele grafeerd. De politic stelde daar een on derzoek in (en huize van den 26-jangen kunstschilder Th. J. te Nijmegen. Daar werd een volledige installatie aangetrof fen, en in beslag genomen, en opgezon den naar Rotterdam Den avond dat II. werd gearresteerd tc Rotterdam zocht dc politie direct naai" helpers, daar zij vermoedde, dat II niet alleen werkle Toen bij hel verhoor uit kwam, dal de kunstschihier A mede plichtig was, werd naar dezen gezocht. In Rotterdam was hij aiet te vinden. Dinsdagmorgen werd A evenwel bij zijn aankomst te Nijmegen gearresteerd lly was toen nog in het bezit van 18 valsche bankbiljetten van f 10 oud model Bij zijn verhoor ontkende hij aanvankelijk iets met de zaak uitstaande le hebben Na zijn overbrenging naar Rotterdam legde hij, toen het bewijs legen hem te groot bleek gisteravond een volledige be kentenis af Het tweetal zal ter beschik king van de justitie gesteld worden. Zij hebben ruim 100 bankbiljetten gedrukt, en deze reeds grootendeels uitgegeven De koperen cliché's, die zij gebruikt hebben voor de fabricatie hadden zij reeds te Rotterdam in het water gewor pen. Het is opmerkelijk, hoe gemakkelijk dc valsche bankbiljetten in betaling wer den genomen, als men ziet hoe slecht ze zijn nagemaakt eu welke groote fou ten er in voorkomen. AFLOOP AANBESTEDINGEN. 1-Iet verbouwen van het hoofdge bouw der. voormalige strafgevangenis te Goes en deze in te richten lot kantoor lokalen voor den Raad van Arbeid, is door den dislricls-Hijksbouwkundige op gedragen aan de Fa. W. J. van de Weert Zonen aannemers aldaar de Z.) Te Zuidzande is aanbesteed het plaatsen van een muziektent voor den prijs van f2176. De laagste inschrijvers waren de gebr. Hubregtse aldaar.

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1