DURY Maandag 11 Januari 1926 missblanche va h No. 8 169' Jaargang. RfIDDELBURGSCHE COURANT. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. BINNENLAND. een persoonlijk woord van de koningin. Teruggekeerd van mijn bezoek aan de door den watersnood getroffen stre ken, is het mij eene behoefte een per soonlijk woord tot mijn volk te richten. Naast dank aan God, zij dat een woord van oprechte waardeering tot de redders der kostbare levens die in gevaar ver keerd hebben, zoowel als tot allen die medewerkten tot het liefdevol onthaal, dat den van hun dak beroofden alom bereid is. Niet minder waardeering heb ik voor hen, die rust noch kracht hebben ont zien, om verder onheil te keeren en die niet versagen, waar nog steeds onver moeide werkzaamheid geboden is. Ik ben verzekerd van uw aller innig medeleven met het leed dat zoovelen getroffen heeft, een leed waarvan ik zelf getuige ben geweest. Kennende de kracht die er van uit gaat zich gedragen te weten door ge meenschappelijk gebed, zoowel voor de door den watersnood getroffenen als voor de verdedigers onzer dijken, zullen allen zonder onderscheid een wensch .^ran mij vervullen, wanneer zij zich Aaaria met mij vereenigen. 1 WILHELMINA. ben huldeblijk uit militaire kringen. De Ned. bericht ,dat een comité is ge vormd nit hoofdofficieren van verschil lende wapens, dat namens de officieren der Nederlandsche landpiacht aan de Ko ningin en den Prins, bij gelegenheid van hun aanstaand zilveren huwelijks-* feest, een werk van Hoynck van Pa- pendrechi wil aanbieden, voorstellende een rivieroverlocht van onderdeelen van het Nederlandsche leger in het begin der mobilisatie. de stemplicht. De beer Kersten lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van justi tie de volgende vragen gesteld Kan uw excellentie mededeelen, of het bericht waarheid bevat, dat van uit Apeldoorn per vrachtauto vrouwen! wonende te Uddel, door rijks- en ge- meente-polilie zijn uit haar woningen gehaald omdat zij niet voldedpn aan op- gelegden stemplicht, dien zij in strijd! achtten met de roeping der vrouw 'in Gods Woord gewezen? Indien dit bench t waarheid bevat, is uw excellentie bereid, dergelijke ver laging te doen beëindigen? een militair fascistische partij? Naar men aan de Rsb. mededeelt, zijn te 's-Gravehhage plannen in bewerking om to komen tot de oprichting van een militair fascistische partij. Oud-hoofdoffi cieren zouden reeds him instemming heb ben betuigd- indijking van de biesbosch. In de eerste helft van Februari zul len de wekken lot bedijking van een ge deelte van de Zuid-Hollnnd.sche Bies bosch, Ten Zuiden van den Kop van 't Land, onder de gemeente Dubbeldam in vier perceelen worden aanbesteed. De bedoeling is dat met I Maart a.s. een aanvang wordt gemaakt met de werkzaamheden. heid niet of niet geheel was "ingebracht. In zoo'n geval gingen de directie, bij ont- bindiug de liquidateuren of bij faillisse ment de curator van de naamlooze ven nootschap er toe over hel outbrekende in reeftte te vorderen. Eén of meer der op richters werd'en) aangesproken tot vol- storting van zijn (hun) gelijk deel in het bedrag, waarvoor was deelgenomen, doch waarvan uit de administratie der ven nootschap of elders niet bleek, dat liet oolc gestort was. In zijn verweer placht de gedaagde er zich dan op te beroepeu, dat, volgens onderlinge afspraak tusschen de oprichters, zijne deelneming zich had bepaald tot b.v één aandeel. Bij de be oordeeling van dit verweer neme men in aanmerking, dat zoo'n onderlinge af spraak tusschen de oprichters niet door middel van de in de Staatscourant gepu bliceerde akte van oprichting aan der den hieronder begrepen de vennoot schap, die zelve geen partij was bij de akte van oprichting en zeker niet bij de nadere overeenkomst tusschen de oprich ters wordt kenbaar gemaakt. Mogelijkerwijs zou de vertegenwoordi ger van de eischende vennootschap, met een beroep op de beginselen van de arti kelen J6S0 en 1910 van het Burgerlijk Wetboek, de stelling handhaven, dat de deelnemende oprichters ieder voor ge lijk© som en gelijk aandeel moesten wor den aangesproken. Het aangeduid verschil van inzicht heeft aanleiding gegeven tot procedures (o.a. voor de rechtbanken te Roermond en te Maastricht, blijkens de vonnissen, afgedrukt in het Weekblad van Privaat recht, Notarisambt en Registratie van 19 December 1925, no. 2921) en staat thans in het brandpunt van de belangstelling van de crediteuren <ler gefailleerde I t A. (N V. Internationale Cetem Arbitrage). In den allerlaalsten tijd wordt nu van Regeeringswege gevorderd, dat in de ak ten en ontwerp-aktcn van oprichting van naamlooze vennootschappen uitdrukkelijk zij bepaald, voor hoeveel aandeelen door iederen oprichter afzonderlijk is deelge nomen. Aldus zal de bron der onderwer- pelijke processen op den duur uitdrogen. leger en vloot. ~^¥)c bij het lie regiment huzaren be noemde reserve 2o lu if. H. P. S. Buteux van der Kamp wordt 30 dezer beëedjgd en in zijn rang erkend. - De luitenant tor zee 2d© klasse II. F. de Booij is bestemd Voor den dienst in Oost-Indië en zal 17 Januari per s.s. Grot i us daarheen vertrekken. x1 Reorganisatie weermacht. Volgens „De Rsb." zullen een aantal Officieren, waaronder enkele hoofdoffi cieren, voor wie geen dagtaak meer aan wezig zal zijn, den militairen dienst moe ten verlaten. bij de communisten. Een tegen Zondag aangekondigde ver gadering van de oude en de nieuwe af- deeling Rotterdam der Communistische Partij-Holland, waarin het oude afdee- lingsbestuur in zijn functie hersteld zou worden, is niet doorgegaan. Het oude afdeelingsbestuur weigert pertinent te vergaderen, zoolang aan het bevel van Moskou niet is voldaan om het schrijven, waarin het presidium bevolen wordt de eenheid met het oude bestuur en de oude af deeling te herstellen, te publiceeren, Intusschen aarzelt het presidium nog steeds om tot publicatie van dit schrij ven over te gaan, daar in bedoeld schrij ven eenige minder aangename opmerkin gen worden gemaakt aan het adres van het N. A. S. Deze week heeft een bestuursverga dering benevens e enhuishoudelijke af- deelingsvergadering van de oude afdee- Iing plaats ter bespreking van een in gekomen schrijven van het presidium. Uit Stad en Provincie. onderwijs. - Tol Ieeraar in het Duitsch aan het stedelijk lyceum te Tilburg is benoemd noemd de beer A. J. 'Engering (e Vli-Si! singe n. SPORT. De Noor Carlsen deed bij de wedt- strijden op Pontresina Zondag een ski sprong van 63 Meter hetgeen een nieuw Noorkch record beleekent. De beste springer der Zwitsers was Vuiilemier, met 58i/a Meter. Vee t bal. De aangekondigde wedstrijd Middel burg IBreila I was gisteren, evenals de andere wedstrijden voor de Zuidel. 2e klasse A, afgelast. Voor de derde klasse van den N. V. B. won Walcheren van Zierikzee met 42 en te Terneuzen won Zeelandia 1 met 3—1 van Terneuzen. Te Vlissiugen had voor de reserve 2e klasse de wedstrijd VlissingenZee landia II 1—1 tot uitslag. Voor de 2de Krasse van den Z.V.B. werden de volgende wedstrijden gespeeld Middelburg 1 -Souburg 8—0; Zeelandia 3—Walcheren II 0—1. A an de Grl. on ticenen wij nog de vol gende uitslagen uit afdeelin.' IV van den N. V. B. Ie klasse M.V.V.-Roermond 5—2; N. A.C.—Eindhoven 6—3;. N.O.A.D.Breda- nia 41. 2de klasse Roosendaal—Bergsche Boys i—0. Reserve 1ste klasse Willem II'*2)—-B. v.v. n i-4. Reserve 2de klasse- Alliance II—Dosko II 5-2, Het is aan U zelf overgelajten, wat ge wilt rooken, maar als ge naar goeden raad luistert, zegt ge Geef MIJ maar Maakt eens kennis met Miss Blanche „Royal". (Ingez. Med.) BUITENLAND. het regeeringstoezicht op naamlooze vennootschappen. Men bericht van notarieclc zijde aan <le „Maasb." Tot voor kort nam de Miuisler van Ju stille bij de beoordeel ing van akten er - onhverp-akten van oprichting van naam looze vennootschappen genoegen met eene opgave van de totale som, waarvoor door de oprichters in het maatschappe lijk kapitaal was deelgenomen, zonder dat hunne deelneming uitdrukkelijk was ge specificeerd. Deze gedragslijn heeft aan leiding gegeven tot practische bezwaren, wanneer later bleek, dat het bedrag, het welk volgens de oprichtingsakte zoude rijh geplaatst en volgestort, in werkelijk- üi t Middelburg. In ons nummer van Zaterdag heeft de commissie voor de verloting van Vrou welijke Handwerken alhier haar jaar- lijfeschen oproep geplaatst om voorwerpen voor haar verloting. Waar deze commis sie reeds tientallen jaren op deze wijze medehelpl het lot van onze armestad-- genooten le verzachten, wekken wy gaar ne op haar ook dit maal met vele ge-, schenken te verblijden. x Uit Walcheren Namens het rijk is aan de ge meente O. e n W. Souburg vergunning gevraagd om op Souburgsch grondgebied op het vliegterrein, le bouwen een vlieg- tuigeuloods met bybehoorende lokalitei ten voor passagiers, douanen en verder personeel, len behoeve der luchtvaart. De o ppervlakte van de vliegtuigenloods bedraagt 22 bij 27 meter. (VI. Crt.) Uit Zuid-Bevel and. Zaterdagavond '1.1. gal te AViolj- faartsdijk de looneelvèreeniging Ta- venu met medewerking van't strijkje O. K.G. een soirée voor de leden en huis- genooteu der werkliedenver. E. m. Mj Opgevoerd werd het vroolijke spel „Ge-- broeders Kalkoen", dat veel succes had. Ook de muzieknummers werden met succes ten gehoore gebracht. (Voor verder Stad en Provincie zie men het Bijvoegsel.) VERTEERBAARHEID is een der voornaamste factoren bij de voeding van Eet kind. Lang niet elk voedsel is daarom geschikt te achten voor de zoo gevoelige kindermaag. DURYEA is zoo licht verteerbaar dat het reeds na 2 k 3 minuten door de maag is verwerkt en gereed om in het bloed te worden opgenomen. Hierdoor staat DURYEA bekend als HET IDEALE KINDER VOEDSEL «WT «.h. Ze eten het met graagte. (Ingez. Med.) duizend francsbiljelteu werden in een Bank te Boedapest gedeponeerd, als dek king voor een bedrag van 330 millioen Hongaarsch© kronen en direct na hel' binnenkomen der eerste onrustbarende berichten vernietigd. de valsche bankbiljetten- affaire te hongarije. De aangekondigde nieuwe „sensaties" zullen waarschijnlijk wel uitblijven, nu de politie te Boedapest haar arbeid in zake de valsche munters gestaakt heeft, het geval volkomen opgehelderd acht en thans aan het O. M. overlaat verdere stappen te doen. Een officieel communiqué resumeert nu in groolc trekken liet verloop van het onderzoek tegen de makers der valsche bankbiljetten. Medegedeeld wordt o. a., dat Nadossy direct na de eerste mededeelingen der Nederlandsche auto riteiten verhoord is en dat de minister van Builenlaudsche Zaken na dit verhoor bevolen heeft, dat .Nadossy zich van iedere inmenging in de zaak moest ont houden, wat hij dan ook heeft gedaan. Op 3 Jan. verscheen Nadossy uit eigen beweging ten poÜliebureclo, met hel doen van mededeelingen, die de arrestatie van prins Windiscli-Graetz tengevolge had den. Het plan der vervalsching zou inder daad afkomstig zijn van dezen prius, die er in slaagde Nadossy voor zijn zaak te winnen. Met inbegrip der drie valsche rniui Iers, die in Nederland zijn gearresteerd, en een gearresteerde te Hamburg, be vinden zich in liet geheel 24 personen ir hechtenis. Met het in omloop brengen der val sche bankbiljetten, was de secretaris van Windisch Graetz belast. Deze gaf jonge lieden opdracht het geld in omloop te brengen, hoofdzakelijk in de Noordelijke staten, maar ook in Italië. 150 valsche Uit de bekentenis door kolonel Jan- kovics tegenover den officier vau justi tie afgelegd, kan, naar de „Tel." uit de meest betrouwbare bron verneemt, wor den afgeleid, dat het niet in de bedoe ling lag op den duur biljet voor biljet uit t© geven, doch meer „en masse" te werken. Een van de hierbij te volgen methoden zou kunuen zijn, het m depo sito geven van een pakket valsch pa pier bij hel eene bijkantoor van een bank en het opvragen van hetzelfde bedrag natuurlijk in echt papier bij een ander bijkantoor. Ook is het niet onmo gelijk, dat men op het sterk dalen van den franc heeft gespeculeerd, zoodat jnen' als vroeger mei de marken heel© pakketten, waar bovenop een echt biljet' gebonden was, in betaling zou kunnen geven. Aangaande het onderzoek vernam het' blad nog, dal er een zeer nauwe samen werking heeft bestaan tusschen de Ne derlandsche en de Franschc politic-auto-* rileiten. Vooral, dank zij deze samein werking en ook dank zij de activiteit van' de Fransche politie in Hongarije, kon zoo' spoedig hel noodige licht in deze zaaki gebracht worden. De Commissaire de Po lice Mobile en een inspecteur, beide van do Surelé Générale, zijn een twaalftal dagen in Nederland geweest en eerst Donderdag wederom vertrokken. Ue reilen, dat in Nederland begonnen werd mei de uitgifte der valsche bil jelten, ligt naar alle waarschijnlijkheid! in het feit, dat men in Hongarije een blind vertrouwen had in de ..goedheid" der Nederlanders Men dacht hier blijk baar zonder de minste moeite liet val sche papier in omloop te kunnen bren gen. Vooral wijst daar d© uitlating van Marsovsky bij zijn arrestatie Q,p- Deze zou gewaagd hebben hem maar weer gauw op vrije voeten te stellen, daaraan toe voegend „Die Hollander liaben doch solch ein gutes Herz".' Djt moest men hem wel toegeven, maar tevens werd! hem aan het verstand gebracht, dat men tegen allen, die inbreuk trachten te ma ken op de wetten van het land, streng optreedt Hoewel ilc Nederlandsche Justitie de beweegredenen der daders nagaat, houdt zij bij de beoordeeling van hel misdrijf! alleen rekening met het delict op zich zelf en de overtreding van de Nederland sche strafwet hierbij begaan. Onder de gearresteerden bevindt zich ook nogeen bisschop-aalmoezenier, n I. Zandravccz, wiens directe deelne ming aan de vervalsching onomstootelijk is komen vast te staan Want alle beamb ten van het militair geographisch insti tuut hebben verklaard, dat de bisschop hun den eed van stilzwijgendheid afge nomen had. Zooals men reeds weel, is ook do directie van het cartografisch in stituut in hechtenis genomen. rusland en de ontwapenings conferentie- In officxeele kringen le Bern neemt men thans aan, dat de Russen toch nog zullen deelnemen aan de vergaderingen van de commissie van voorbereiding voor de ontwapeningsconferentie, ook indien deze le Genève gehouden wordt. Na de uitdrukkelijke belofte van de Zwit- serschc regeering, dat den Sovjetgedele geerden alle mogelijke maatregelen ter bescherming van hun persoonlijke vei ligheid zullen gewaarborgd zijn. schij nen de Russen niet langer in bun verzet legen Genève te volharden en dil des te minder omdat men in Volkenbonds- kringen scheen besloten le zijn. ua den brief van Motta aau den Volkenbond, aan den Russischen wensch om de ver gaderingen builen Zwitsersch gebïbd te doen plaats vinden, niel toe te geven. Deze mededeeling is in Engelaud met gemengde gevoelens ontvangen. Welis waar aelil men het een slap in de goede richting, dat de Russische regeering thans officieel aan een bespreking der andere mogendheden deel neemt, doch men vreest, dal Sovjet-Rusland slechts aan de besprekingen wenscht deel te ne men, omdat hel daarin een goede gele genheid voor propaganda ziet. DE MOSOELKW'ESTIE. Naar de „Sunday Express" meldt heeft de Turksche gezant le Londen bij het deze weck gehouden onderhoud met den premier, Baldwin, medegedeeld, dat Turkije genegen is, met Engeland le on derhandelen over een modus vivetidi of een voorloopig accoord, met ven bepaald tijdslimiet en optie voor vernieuwing op voorwaarde, dat Engeland rich zal hou den aan de drie volgende punten le De betwiste zone zal geheel ont wapend worden voor den duur van be doelde overeenkomst. 2e. Aan den Turkschen handel wordt het recht van transito voor Bagdad en

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1