KAHREL'S THEE No. 6. VrijdagPS Januari 1926 169° Jaargang. BINNENLAND. i Tea Concert -^ae) en Provincie. DE BESTE MIDDELBURGSCHE COURANT. ij' dit nummer behoort een Bijvoegsel, vanwege de ramp die ons Jand heeft ge troffen. DE KABINETSCRISIS. De parlementsredacleur van „Hel Volk'" schrijft: Op een door ons aan dr. De Visser gestelde vraag, of de vergaderingen, die morgen voor de anti-revolutionaire en do katholieke kamerfracties worden belegd, ►gehouden worden naar aanleiding van foorstellen door dr. De Visser aan die fracties gedaan, heeft dr. De Visser ons geantwoord, dat na^de mislukking van zijn poging tot vorming van een parle mentair kabinet, hij een poging deed tot vorming van een zelfstandig rechtsch kabinet, welke poging door Iietn vit den aard der zaak geheel buiten de Ka merfracties om wordt ondernomen, zoo dal hij geen voorstellen aan fracties ge daan of besprekingen met haar voor zitters gevoerd heeft. Hij heeft zich in verbinding gesteld alleen met de mi nisters, die hem van hun besprekingen, in een j.l. Dinsdag gehouden minister raadsvergadering gevoerd, mededeeling hebben gedaan. DE VOORBEREIDENDE CONFEREN TIE VOOR DE VERMINDERING EN BEPERKING DER BEWAPENINGEN. In antwoord op vragen van het lid van de Eerste Kamer, den heer Vau Embden, in zake de tot Nederland gerichte uit- noodiging tot deelneming aan de voorbe reidende conferentie voor de vermin dering en beperking der bewapeningen, heeft de regeering ter griffie een af- Jschrift van den brief van den secretarid- generaal van den Volkenbond, d.d. 15 December, houdende de uitnoodiging aan de Nederlandsche regecrlng, zich te doen vertegenwoordigen in de commissie van voorbereiding van de ontwapeningscon ferentie, alsmede de bij dat schrijven ge voegde bijlagen ter inzage voor de leden neergelegd. De regeering heeft aan den secretaris generaal van den Volkenbond geant woord, dat de tot haar gerichte uitnoodi ging gaarne wordt aanvaard, en te zijner tijd de namen der vertegenwoordigers zullen worden meegedeeld. De regeering behoudt zich overigens het treffen van 'n regeling nog voor, met dien verstande, dat met den datum, waarop "de commis sie bijeenkomt, en den tijd, die noodig is voor voorbereiding, zal zijn rekening te houden. DE OVERSTROOMINGEN IN BEI.GIB EN HET KANAAL GENT-TERNEIJZEN Men meldt uit Brussel aan de N. R. Crt.: in de betrokken kringen verzekert men bet volgende, dat wij weergeven, zonder dat het ons mogelijk is geweest kennis te nemen van de Nederlandsche lezing. „De waterstaat te Terneuzen had zich verzet tegen het aflaten van het water door het kanaal van Terneuzen. Daarop ingenieur Bouckaert, de directeur-ge neraal van bruggen en wegen (de ,Bel- Igische waterstaat) naar Terneuzen ge- waar hij met den betrokken dienst overleg heeft gepleegd. Het gevolg is ge weest, dat men dadelijk met het aflaten is kunnen beginnen, wat op de gewone wijze voortgezet zal worden." In de betrokken Belgische kringen voegt men hieraan toe, dat het mogelijk is, dat de houding van den waterstaat in deze aanleiding zal geven tot een ver zoek om opbeldei-ing vau de zijde der Belgische regeering. Men zal echter goed doen de officieele lezingen van hel ge val af te wachten. A.s. Zondag van half 4 tot half 6 te "oven door het ALHAMBRA TRIO. (Ingez. Med.) Op initiatief van het Nulsdepai'le- menl teKapelle werd een tentoonstel ling gehouden van Huisvlijt (kinderar beid) waarbij mej. de Koe uit Amsterdam toelichtingen gaf. Het doel is om de kin deren aan nuttigen arbeid te wennen en van de straat t© houden, en om leiders en leidsters voor Huisvlijt aan te kwee ken. De opkomst was bevredigend. (Voor verder Stad en Provincie zie men het Bijvoegsel.) KERKNIEUWS. Ds. T. Jonken- te Biezelinge, hoopt Zondag den 28 Februari a.s af scheid te nemen van de Ned. Herv. Gem. aldaar en Zondag den 7 Maart d.a.v. zijn intrede te doen te Joure, na bevestigd te zijn door Ds. J. Laurcnse van Am sterdam. Voor de op 26 Januari te Assen te houden buitengewone Generale Synode der Geref. Kerken zijn tot afgevaardigden voor Zeeland benoemd- Primi: ds. R. J. van der Veen, van Goes; ds. J. UT. Telkamp, van Middel burg; ouderling D. Mulder, van Zierik- zee, en ouderling S. Brandsma, van Mid delburg. Secundi- ds. P. van Dijk, van Zaain- slag; ds. F. Staal, van Oolijnsplaatouder ling A. Schwartz, van Krabbendijke, en ouderling D. Scheele, van Terneuzen. De kwestie-Geelkerken. De kerkeraad van Assen heeft be kend gemaakt dat alle stukken voor de Generale Synode vóór 7 dezer moe ten zijn ingeleverd. In een gemeenlevergadering van de Geref. Kerk te Zaandam heeft ds. Breu kelaar een uiteenzetting der kwestie ge geven en de houding der classis verde digd. Bij de gelegenheid om wagen te stel len heeft de bejaarde ds. die Geus het woord gevoerd. Hij noemde het zon derling dat tot nog toe geen enkele steekhoudende beschuldiging tegen dr. G. was ingebracht. Volgens spr. had dr. G. een weinig toeschietelijker en inschikke lijker kunnen zijn, doch ook de menta liteit der classis was niet geheel in orde. D-s. de Geus verklaarde openlijk, dat naar zijn meening dr. G. goed Ge reformeerd was en maakte bezwaar te gen de wijze, waarop hij door de classis behandeld was, een wijze die hij niet schroomde „middeieeuwsch" te noemen. Een vooraanstaand Jïd der Gemeen te, de heer Verdam, vroeg of het moge lijk was, dat de suspect-verklaring van dr. G. werd opgeheven. Ds. B. achtte dit onmogelijk. Verder werd door den heer V. het standpunt van dr. G.'s volgelin gen uiteengezet, om n.l. gebruik te ma ken van de resultaten der geloovige we tenschap tot liet beter verstaan van de H. S. Na afloop der vergadering leekenden tal van bezoekers op de lijsten, die het comité der actie-Geelkerken liet circu- leeren. lende café's te hebben bezocht en een stevigen borrel te hebben gedronken, zich met haar heeft afgezonderd. Bij die gelegenheid heeft zij kans gezienden aannemer diens portcmonhaie te ontfut selen, welke zij, na daaruit een bank biljet van f 100 le hebben genomen, heeft weggegooid. Bekl. ontkende en beweerde, het geld van B. te hebben gekregen Eisch 1 jaar en 6 maanden gevan* gfiijisstraf. Het O. M. bij het kantongerecht te Leeuwarden heeft tegen J. B; en I. B vetsmelters, beiden te Leeuwarden, 1003 gulden boete, subs. 3 maanden hechtenis geëischt wegens 't ten verkoop hebben van vel van ondeugdelijke samenstelling Hel in bewaring geven van fietsen te Zoutelande. Voor de rechtbank alhier werd he den behandeld de zaak tegen L. G., café houder le Zoutelande. Bek), was door den kantonrechter te Middelburg schuldig verklaard aan het niet gestoten houden van een aanhoorigheid van zijn herberg (een schuurtje waar fietsen werden ge borgen) op Zondag 5 Juli 11. (politie-' verordening Zoutelande) doch de kan tonrechter legde geen straf op. Bekl. kwam tegen dat vonnis in cassatie. De Hooge Raad der Nederlanden besliste op dat cassatieberoep, dat het schuurtje geen aanhoorigheid van de herberg is; omdat het geheel afzonderlijk staat, zon der de herberg te betreden, bereikbaar is, vee en landbouwproducten bevatte en niet was ingericht voor verkoop van voedsel of drank. De Hooge Rpad vernietigde*het vonnis van den kantonrechter en verwees de zaak naar deze rechtbank. Als getuige werd nog gehoord de ge meenteveldwachter, die voornamelijk in lichtingen gaf van de situatie der gebou wen. De Officier van Justitie wees op het advies van den Hoogen Raad en was het er mede eens, dat de schuur geen aanhoorigheid is, waarom hij vrij spraak vroeg voor beid. De verdediger, mr P. G. Adriaan- se, zeide eveneens van oordeel te zijn, dat geen veroordeeling kan volgen, en meende niet in herhaling te moeten tre den van hetgeen hij reeds voor het ■kan tongerecht heeft aangehaald uit de drank- 'et om dit nader aan te toonen. Spr. racende le kunnen volstaan met daarnaar te verwijzen en vertrouwde ook, dat de rechtbank tot vrijspraak zal komen. Uitspraak 22 Januari. x Verduisteriug. Men meldt aan de N. R. Crt. Aan hef polifie-bureau Singel heeft de hoofd-directeur van een te Halle a. d. Saaie gevestigde groote handelsvennoot schap, die aldaar een filiaal heeft, aan gifte gedaan dat een harer vertegenwoor digers, te Hilversum ^voonachlig, te haren nadeele in den loop van den laatslen lijd in verschillende bedragen een groot be drag verduisterd heeft. De vermiste som wordt op f 60 000 a 70.000 geschat, maar is nog niet met zekerheid le bepalen De verdachte is voortvluchtig. Uit Z u i d-B e v e 1 a n d. Te Goes bestonden plannen om ter gelegenheid van het 25-jarig huwe lijksfeest van liet Koniuklijk echtpaar feest te vieren. Thans heeft de buurt- vereeniging van de voornaamste winkel straat (Lange Kerkstraat) besloten aan dit "voornemen geen uitvoering te geven LANDBOUW. Door de Landbouwver. le K a p e 11 c werd haar 49e algemeene. jaarvergadering gehouden. Blijkens het jaarverslag telde de vereeniging 156 leden. Aangekocht werd 2.836.667 K.G. kunstmeststoffen 41.158 K.G. kalk en 10.257 K.G. lcatoen- zaadmeel en 1500 K.G. maïs, voor een totaal bedrag van f22695.57. - Bij de Woensdag le St. Maar tensdijk door het bestuur der vereeni ging „Landbouwbelang" gehouden aan besteding voor de levering van 4.3500 K.G. chilisalpeter, 63000 zwavelzure am moniak, 13800 K.G. superfosfaat, 27.100 K.G. kalizout 40 pet., 5000 K.G. kalizout 20 pet., 16000 KG. kaïniet, 2500 K.G. am moniak superfosfaat 7 X 9 en 6500 K.G. patentkali, waren laagste inschrijvers achtereenvolgens, alles per 100 K.G. Kooiman te Dirksland voor f 14.21V2-; Oorsprong te Rotterdam voor f 14.40; De Ruiter eli Co. te Axel voor f258; Kooi man te Dirksland voor f5.42; P. Ver meulen te St. Maartensdijk voor f2.70; idem voor f2.16; idem voor f7.25, eiv A. J. van IJsseldijk te St. Maartensdijk voor f7. Aan hen is de levering gegund. RECHTZAKEN.- Voor de rechtbank te Groningen stond terecht de 30-jarige ito uw D. 11 te Delfzijl. Uit de behandeling der zaak bleek, dat de aannemer K. B. te Appinge- dam op een avond in October met bekl. te Delfzijl uit is geweest en, na versfchil- HET IIOOGE WATER. Dijkdoorbraak. Uit Zwolle wordt gemeld: Naar ons heden morgen omstreeks kwart over 9 geseind wordt is de Geldersche IJsseldijk nabij Zalk doorgebroken. De doorbraak heeft plaats gehad ten N. van den spoor dijk en het water vloeit af in de richting der zee, zoodat de spoordijk nog geeu gevaar loopt. De landbouwers uit Wezep en omgeving zijn hedenmorgen in de vroegte reeds gewaarschuwd. Het trein verkeer Zwolle—Amersfoort loopt geen gevaar. Merwcde en Linge. Hel water in de Merwede zakt re gelmatig zoodat van die zijde voorloopig liet grootste gevaar voorbij is. De buurt schap Uitbreiding bij Gorinehem, die on der water staat "is weer geheel droog. Veel last begint de Linge te veroorzaken. De fabrieksterreinen liggen onder met uilzondering van de Hollandiafabriek, zoodat het werk er is gestaakt. Door het hooge Lingewaler stijgt het water in de liaven nog steeds, hoewel in de sluis van de Korenberg scliotbalken zijn ge- plaats, en dag en nacht wordt gewerkt oni liet water uil de lia»ven te pompen. Het is thans zoo hoog geslegen dat op ha ven- en appeldijk kistingen moeten wor den aangebracht, om te voorkomen dat de bovenstad onderloopt. Het materiaal der walerkeeringen in voormelde sluis schijnt zoo slecht te zijn dat 't niet Vol doende afsluit. Scheepvaart weer Belgische grens hij .Maastricht de scheepvaart in het kanaal' weer open gesteld. De stuwdam is afgebroken, zoo dat de vaart weer vrij is. Naar V. D. verneemt, is iu verband met de doorbraak van den Gelderschen IJs seldijk nabij Zallc een verkeersstremming in den stoomtramdienst ontslaan op hel haanvak Haltem- -Kampen. De spoorlijn Coevorden-Neuenliaus is buiten dienst gesteld. De Vecbtdijk bij Grossringe is op het punt van doorbreken. De Stiew nabij Hutten is doorgebroken. In Gramsbergen is het straatverkeer gestremd. Uit Maastricht wordt 'heden geseind De Maas is de laatste 24 uur 24 c.M. ge vallen. De stand is nu 3.67 M. of 45 68 M. boven A. P. Uit D r u t e n Het water blijft vallen. Ruim 2000 vluchtelingen zijn onder ge bracht in het gesticht te Druten en in vier kampen. Vele vluchtelingen zijn uit deze omgeving. Het voedsel en de ligging zijn uitstekend. Voor hel kindertransport naai- Nijme gen is beslag gelegd: op auto's en auto bussen. Tiol De Waal is 31 c.M. gevallen. Prins Hendrik wordt in den namiddag te Tiel verwacht. Het comité le Mill zal het vervoer naar de overstroomde gebieden regelen Uit den Bosch wordt aan hel pers bureau v. D. gemeld Het huisvesstings- comilé heeft heden opnieuw ernstige berichten uit Maasbommel ontvan gen. De commandant der torpedisten meldt, dat de toestand aldaar ernstig is. 'De dijk is op verschillende plaatsen doorgeslagen. Het aantal vluchtelingen en vee is niet te schatten. Alle te Den Bosch beschikbare booten moeten zoo noodig met extra herpanoing daarheen vertrekken. Dreumel verzocht om een motorboot voor politietoezicht. Dit verzoek is aan majoor Muller te Nijmegen doorgegeven. Te Tiel worden op 't oogenblik 16 vluchtelingen verzorgd. Het gebrek aan kleeding is groot. De kosten gaan bo ven de draagkracht van het comité en de ingezetenen. De vloed te Leeuwen is 16 c.M. gevallen. Alle boerderijen zijn ver laten. Onze Jantjes. m In de Tèlegr. doet \V. ,een verhaal van onze Jantjes in het overslrootiid gebied. We laten er enkele brokstukken uit vol gen: Jantje vertelt. Hij» ligt op de riemen van de vlet en sleept met drie kameraden de boot tegen den grauw-woelenden stroom op. Hij is niet mooi, maar zijn gezicht heeft dat opene frissche leuke, dat de zee en de jeugd geven. Zijn mond is le groot en zijn tanden zijn bruin. Een pruim wandelt van de eene wang naar de andere en soms gaan zijn lippen naar elkaar om met elcganten zwier wat sap te loozen. En dat is een rijkdom, hij is dc eenige die nog een pruim heeft. 'De menschen, die wille der niet luit, zegt hij, daar ha-je nou die ouwe vrouw van... nou je zou zegge van bij de hon derd. maar ze mot jonger zijn geweest Die zat in een krot van een huisde waarvan de muren al scheurden. Einde lijk had ze dan toch een lap aan een slok uitgestoke, ze wou deruif. Ze zat boven op zolder, maar ik most door hel huis heen om bij der te komnie. En de heele vloer was gaan drijven. Zoo most ik eerst op der vloertje gaan staan en wachten tot dit gezakt was. Nou, en die vloere van die huissies benne zoo rol as een peer, soms trapte je der doorheen. Soo bereikte ik de trap en hrochl het meuscli dat bibberde van de kou in de boot. Maar ik zeg u, ik doch dat ik het heele huis op me kop kreeg, zoo stong het te schudde in de stroom. Eu een ander maal, dan kom je bij mcnsclie, die schreeuwen van honger. Die willen dan alleen bi-ood, maar dcruit gaan ze nietze late den boel niet al leen. Dc pruim gleed weg uil de linker wang, bolde weer te voorschijn In de rechter Een kwak sap vloog bruin in het kolkende water. Wie van jullie heeft de Koningin gedragen? waagt de minister van Ooi- log. Ineens slaan allebei zijn wangen hol en komt een blos op zijn kaken. Ik Eltsclensie, en hij. Nou en wat dacht je wel Ekselensie, ik weet niet wal ik doch, maar ik liep van verwaandheid haast naast me eige schoene, wie had dat nou kenne denke, dat ik zoo maar do Koningin van Nederland had rnogge drage. Eu hij heb de Prins gedragc en morge komp de admiraal Fock, en die drage we dan weer. En dan verder Soms steken ze noodseinen uit, en dan kom je der in der haast nam- toe, eu asse se dan ziene, hoe gauw je dei- bint, dan denke ze, het gaat gauw ge- nogtWp. kenne óók wel blijve. Eerst hebbe ze mekaar bang gemaald, en dan wille zij ineens niet weg, wille bij dei- vee Blij ve. Gistere ware we bij een plaas- sie, en daar zat de familie op zolder, maar de koeien stongc benede tot aan hun uiers in het water. We moste het Verkrijgbaar voor engros en detail b| de firma Gebr STEENLAND, Station straat MIDDELBURG. (Ing. Med.) vee redde, voor ze zelf weg wilde Het vee neemt bij hun de eerste plaats in. Asse ze jou kop zien, dan wille ze vanzelf niet mee, plaagt er een Soo, miaar ïis ik jzop'n kop had as jij, dan liep ik er sebiel onder \iit. Over de n toestand in België ontleenen wij aan hetgeen de Brusselsche corres pondent van de N. R. Crt. schrijft nog het volgende Terwijl in het Waleniand de ouderge- Joopen akkers, dorpen en sleden ge leidelijk weer droog komen blijft de toe stand in hel Vlaamsche land en de om streken van Doornik nog steeds ernstig en is hij gisteren en heden zelfs in sommige dcelen van het Sclieldebek- ken nog tragischer geworden, tengevolge van doorbraak van dijken, welke tot dusver stand hadd.en gehouden. De koning1 en de koningin vergezeld van den minister van binnenlandsche za ken bezochten heden een deel van het door watersnood geteisterde gebied in Vlaanderen. De tocht ging^over Aalst en de Dendervallei naar Dendermonde, Lo kereu, Exaarde, Moerbeke, Slekene. Hier en te Meclielen en in sommige niet al te veel beproefde dorpen waren de huizen bevlagd. De koning onderhield zicli herhaaldelijk met de bevolking, ter wijl de koningin zich door een soldaat door het water tot in de geïsoleerde wmningen van simpele menschen lietdra- gen. In de omstreken van Dendermonde is de toestand nog altijd uilersl critiek, doordat de Scheldesiuizen defect geraak ten met hel gevolg dat het water van de Dender slechts in geringe hoeveelheid kan afvloeien. De bevolking van het overstroomde dorp Denderbelle tracht te bij nacht den dijk door te steken, teneinde van liet overtollige w-aler ver lost te geraken, wat lot gevolg zou heb ben gehad, dat Sint Gillis, een gedeel telijk ondergeloopen voorstad van Den dermonde. in een meer zou zijn lier- schapen. De brandweer van Sint Gillis, die zich tegen dedoorsteking verzette, werd op een regen van sleenen onthaald. Er werden schoten gelost, maar tenslot te slaagde de gendarmerie er in de me nigte uit eikaar te drijven. De tusschen- komst van den gouverneur der provincie en andere autoriteiten was noodig om de gemoederen «enigszins lot badaren le bren gen. De dijk wordt nu door bereden gen darmen bewaakt. De paarden staan tot aan de borst in liet waler. Elders iu OosUVlaauderen is een dijk van het kanaal van Schipdonk bezweken en zijn verscheidene gehuchten geïso leerd. Te Gent liggen een aantal spinne rijen en weverijen stil en daardoor zijn meer dan 2000 arbeiders totaal werk loos. In de streek van Oudenaarde is de Schelde nu kilometers breed en liggen Avelgem, Berchem, Ruien en andere plaatsen als eilanden verloren in de onafzienbare watervlakte. Te Werchter enkele kilomelcrs benoorden Leuven, is de dijk doorgebroken nabij den samen loop van Demer en Dyle. Dc bevol king en een deel van het garnizoen van Leuven spannen zich in om hel ergste te voorkomen. Te Lier en omstreken is de toestand onveranderd. Te Enblehem zijn nagenoeg alle pachthoeven ontruimd. Vele vluchtelingen zijn in h»et niet over stroomde deel van Lier voorloopig on der dak gebracht. Overal in Vlaanderen blijken vele stuks hoornvee, schapen en geilen, alsmede duizenden kippen en ko nijnen omgekomen te zijn. In Frankrijk wordt uit de "streek au Reims weer veel regen gemeld waar door groote ontsteltenis is teweeggebracht •onder de oeverbewoners van Marne. Aisne Oiso en MaaS. Te Vireux-Molbani on Vi- rcuxWallerand hebben bewoners, die hun huizen weer hadden hofrokken, die op nieuw moesten ontruimen, wegens de stij ging van het water. Alen vreest dat de fabrieken, die gistcrenochtend l weide hadden hervat, weer zouden moeten wor den stopgezet. Gisterenmiddag is er in de departemen ten van de Marne en van do Ardennen veel schade aangericht door hevige ruk winden, gepaard met regen- en hagel buien. De was van de Seine, kwam gisteren- ochtend weer in een acuut stadium De spoorwegdirectie heeft alle diensten naar de Parijsche stations Invalide en Pont- Mirabeau stop moeten zetten De tram diensten naar Suresnes en St. Cloud* zul-

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1