BEURSNOTEERING VAN HEDEN AMSTERDAM, 5 Jan. (Slotkoers.) 6 pel. Nederland 1923 103%; '6 pel.' Nederland 1922 106%; 5 pel. Nederland 1918 1018/4,; 41/? pel. Nederland 1917 99%; 2«/» pet. Neder). Wt Schuld 01%; 3 pet. do. Oblig. 74%; 3 pel. do. Cerlif. 721/8. Cerl. Ned. Hand. Mij 1471/?; Aana. Ned. Ind Handelsb. 259%; Aand. Kolo niale Bank 188%189*'iKoninkl. Pelrol. Aand. 416—418 ex. div.; Gecons. Ilol- landsche 214%; Gull. Mij. Vorstenlanden 1601/2.; Handelsv Amsterdam 611—618 Javasche Cultuur 327; Aand. Deli Maat schappij 400—105; Amstord. Rubber 3611/g Ned. Amerik. Vaart 64; Ned. Scheep vaartunie lGiy»; Koninkl IIoll. Lloyd '411/»; Kon. Ned. Stoomb. Mij. 81»,4—83 Aand. Paketvaart 190% 1911/2 Gouda A. 240; Philips A. 371%; Jur- gens A. 130—132' Anaconda 99%—100; Stels 139. Union Pacific 152s/i; Common Marine 11%; Prcfered do 42%. Maxwell Gr. C. v. A. 7%; Maxwell Land Cert, v Inc. Bonds 18 elf zestiende. Prol. 3i/4 pel Russen Consols 5, Hope 3%. Markt sluit nauwelijks prijshoudend. Wisselkoersen Londen chèque 12.06%; Berlijn 59.19, Parijs 9.41; Brussel 11.27%; Dollar Ca ble 2.18%. TELEGRAFISCI1 WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninklijk Ned. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den Tnorgen van 5 Januari. Hoogste barometerstand. 772,8 te Coruna. Laagste barometerstand: 734.4 Vcstmanoer. Verwachting van den avond van 5 lot den avond van 6 dezer Matige tot krachtige Zuid-Westelijke wind. zwaar bewolkt tot betrokken, re- ,gen, zelfde temperatuur, later wellicht ruimende wind en kouder. Thermometerstand alhier 's morgens 9 uur .46 gr., 12 uur 49 gr., 3 uur 48 gr. Woensdag Donderdag Vrijdag iaterdag Zondag Maandag Dinsdag HOOG WATER. Vlissingen. (Z o n n e t ij d.) 6 Jan. n.m 7 v.m. 8 9 10 11 12 6 07 6 24 7 21 8.32 9.47 10 52 11 44 (Het tijdstip van hoog water te Dom burg valt 9 minuten na dat te Vlis singen.) naar dc afdamming, aangebracht in den weg MaldenMook. Over Nijmegen werd toen de terug tocht naar de Residentie aanvaard, waar H. M. gisteravond te 7 uur terugkeerde In België is <lc toestand bij Luik verbeterd, evenals bij Namen en Brus sel. Ink el land van Waes zou. die echler zijn verergerd. De N. Rolt. Crt geeft over de ramp nog eeriige bijzonderheden, waaraan wij het volgende ontleenen: Het centrum van de stad Luik, dat Za terdag geheel blank stond, is nu weer droog. Overal worden mede met hulp van de brandweer van Brussel en Schaarbeek de kelders leeggepompt en de schade zoo goed en kwaad als hel kan voorloopig hersteld. Te Seraing zijn, naar men eerst thans verneemt. Donderdag toen de dijk doorbrak en het water met oorverdioo- vend geweld de stad, binnenstroomde, acht mannen die zich op een boot bevon den verdronken. Te Luik zijn in de volk rijke wijk Outre Meuse drie kinderen, die op het oogenblik van de ramp alleen thuis waren, jammerlijk omgekomen, ter wijl ook in de voorstad Bressoux een jongmensch het leven heeft verloren. Op verscheidene plaatsen zyn lijken opge haald, wat er op zou wijzen, dat het aan tal slachtoffers veel grooler is dan tot dusver bekend is. Te Namen, dat he den door Koning Albert en Koningin Elisabeth bezocht werd. is het waterpeil twintig c.M. gedaald. De trein Namen Givet rijdt weer maar het verkeer met Charleroi en Luik is nog steeds niet hersteld. In de Borinage te Guesmes moest een deel der gemeente worden ontruimd en de bevolking in danszalen en scholen in het booge gedeelte van de gemeente ondergebracht. De dijken Van de Haine en het kanaal van Ber gen naar de Schelde worden door genie troepen uit Antwerpen hersteld. Meri schrijft bij den dienst der bruggen en wegen 'de Belgische waterstaat) de ramp toe aan verschillende oorzaken. Wat Luik. Charleroi en Marchiemesbe treft aan de steenkolenmijnen. Door de mijnwerken verzakt de grond elk jaar een'ige centimeters. Vooral te Jem<jp- pe, Tilleur en Seraing laai dit verschijn sel zich ernstig gevoelen. Een van de voornaamste oorzaken van de overstroó- mingen bij Luik is voorts gelegen in de gelijktijdige was van Onrthe en Maas. In den regel is het overvloedige water van de Ourthe al afgevoerd voor de was van de Maas zich te Luik laat gevoelen. Daar komt bij, dat de Fransche zij-rivieren ditmaal bijzonder veel water in de Maas gestort hebben. Dan is de was van de Maas tegenwoordig veel heviger dan vroeger ten gevolge van de ontbossching van de Ardennen welke vooral in Frank rijk door den oorlog een grooten om vang heeft aangenomen. Sinds 1 Januari is intusschen h et water te Luik 1 M. 15 en te Namen 1 M. 52 gevallen. De hoogste stand te Namen lis 21 c.M., die le Luijj 34 c.M. hooger geweest dan in 1880. Te Namen 'is de sland 4 M. 21, te Luik 3 JM. 45 boven het normale peil weest. In Duits chland valt de Rijn bij Koblentz 2 c.M. per urn*. Uil Kleef wordt gemeld, dat men bang is voor oversfcroominig in het grensge bied door den doorbraak bij Beek. In Engeland hebben overstroomin gen. plaats gehad in Warwichshire in het in het Z. O. deel van Yorkshire. Tus- schen Selby en Gooie zijn 30.000 acres ondergeloopen. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Mei een enkel woord zij nóg herin nerd aan den morgen, Woensdag, al hier te geven Chopinavond van Dirk Scbafer. De laatste weken heeft hij reeds eenige malen zulk een avond geven. En ook toen getuigden de pers- beoordêelingen van den buitengewoon groolen indruk, dien hij maakt. „Scha- fer's toon-elasticileit is, vooral in zach te klankontwikkeling, nagenoeg onbe grensd en de bekoring die daarvan uil gaal, is van onweerstaanbare verleiding", zoo schreef onlangs de ^,N. R. OrL" naar aanleiding van een concert op twee- den Kerstdag in Den Haag. Scbafer heeft de vorige maand een buitengewoon succesvolle Duitsche tour- uée gemaakt. Hij trad o.a. op in Mün- chen Keulen, Leipzig, Dresden enWee- nen. Jac. vanElsücker. Schouwburg. Het was waarlijk niet te verwonderen dal Jac. van Elsücker ook gisteren weer veel belangstelling had voor zijn waarlijk uitnemende voordrachtkunst, waarover wij reeds eenige malen schreven, en waarvan wij ook thans weer het beste kunnen getuigen. De middeleeuwen hebben zijn voor liefde, en hij wist ook nu weer te ge- niefen van die oude populaire gedichten als Heer Halewijn; Er waren twee Ko ningskinderen; Hel dagket, en eenige an deren Een veelzijdig talent, want ook met dc schilderende dramatiek van Hen- riêtte Roland Holst, vermocht hij te im- poneeren, en het best van alles met DoroLhee Buijs' uitstekende vertaling van v. WiWenbrach's Das Hexenlied. De ont roering. de menschelijke, droeve strek king zal ons nog iang bijblijven! Hier was het contact met de zaal dat van het eerste oogenblik af was, nog het meest voelbaar. Voor de schoone vertolking een aparl woord van dankbare hulde. Na de pauze konden wij ook gens lachen om het gemoedelijk boertige Vlaamsch in de Sinclair's Tiieophile en zijn velo, om de beide Falklandjes: Dit is die knoebel, en vooral om de „boeren vrijage". 't Yoor ops te doen leven, als gespeeld met de handelende personen, daarin slaagt deze recitalor altijd per fect. Ook nu weer had hij zeer veel suc ces, o.a. betoond door een bloemenhulde. Dat wij hem nog vele malen hier in Middelburg op tooneel of podium mogen zien en hoorent KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor hel beroep naar ïlitlhem door ds. J. H. C. Kamsteeg te 's-H. Hcn- drikskindcren. ONDERWIJS. Opnieuw benoemd tot hoofd der Chr. school te De Waver, gemeente Ouder- Amstel, de lieer J. Smit, onderwijzer aan de Chr. school te Ou de lande. De heer Smit heeft thans zijn benoeming aanvaard. (del Z.) VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. De brand op de E. C. Hooft. Men meldt aan de „N. R. Crt." dal tengevolge van den brand, welke te St. Nazaire gewoed heeft, op het nieuwe motorpassagiersschip „P. 0. Hooft" van de Maatschappij Nederland tc Amster dam, de aflevering van dit schip een jaar zal worden vertraagd. In verband met deze omstandigheid is het een eigenaardig feit, dat voor de eerste reis van deze mailboot naai'- en van fndië, alle plaatsen aan boord reeds waren besproken. NAGEKOMEN BERICHTEN, MARKTBERICHT. GOES, 5 Jan. Ter graanmarkt was de aanvoer ruim; handel kalm. Nieuwe tar we f 11.0013.75, Zomergersl 11.00. Goudgerst 11 00—11.25, Hu 10.00— 1JJ.50, Kleine Erwten 13.0013.00, Ixroon- eVwten 14.00—21.00, bruine Boonen 10 11.00. GIFT VAN DE KONINGIN. H.M. de Koningin heeft aan de Com missie tol leniging van rampen door tersnood een bedrag van "f 10.000 doen toekomen. MILITAIRE HULP. Uit Vlaardingon is een trein met jollen van het loodswezen naar Nijmegen ge zonden, waarheen ook de kanoneerbool „Thor' uit Hellevoctsluis is gedirigeerd, terwijl een motorboot naar Cuyck is ge zonden voor sleepdiensten. Bij Drieï hebben de militairen voor zorgsmaatregelen genomen voor den nog steeds dreigenden dijkdoorbraak. Uit Nijmegen werden detachementen gezonden naar het doorbraakgebied bij Pannerden. De militaire cadetten worden naar Venlo gezonden. UIT HOOGE WATER. Uit Wychen wordt ous hedenmiddag te half 2 geseind De toestand in deze omgeving blijft nog zeer ernstig. O.a. uit Bergharen wordt dringend om hulp getelegrafeerd. Vletten worden gezon den. De genie is bezig drie bruggen van 3 A 400 M. lengte van liet klooster van Alverna naar Wychen te slaan, opdat' men Wychen vanuit Nijmegen te voet lean bereiken. Hierlangs zullen ook le vensmiddelen aangevoerd worden. BE.URSOVERZ1CHT. AMSTERDAM, 5 Jan. 3 uur. Het publiek betoond zich niet geneigd veel op de effectenbeurs te onderne men. Heden was dc algemeene tendenz nogal gedrukt. Rubberfondsen aan aan bod onderhevig, naar aapleiding van den gedaalden rubherprijs. Amsterdam rub bers werden verscheidene procenten la ger ingezet, liepen reeds spoedig nog ver der terug, en bleven daarna heen en weer schommelen. Tabakken ondervonden den terugslag van dc rubberdaling, en werden allen lager genoteerd. Prol. 33/4 pel LAATSTE BERICHTEN. NIEUWE PERRONKAARTEN. Aan de Telg. wordt uit Leiden gemeld: In den loop van dit jaar zal door de Nederlandsche Spoorwegen een gewij zigd model perronlcaarten worden inge voerd. HET HOOGE WATER. Van de ongeveer 2500 inwoners van de gemeente Dreumel hebben tot hedenmid dag meer dan 2000 de gemeente verlaten. De verbinding met de buitenwereld is moeilijker geworden, omdat tengevolge van het laten springen van den dijk door de genie bij Alphen ook de wèg naar Heerewaarden is ondergeloopen. De mariniers zijn thans met vier booten be zig het laatste vee te redden. Tengevolge van 'n doorbraak der Bolks beek is het Z. gedeelte der gemeente Mar- kelo over een lengte van circa 2 uur gaans overstroomd. Vele gezinnen hebben hun huizen ontruimd. Men tracht het vee naar hooggelegen plaatsen te trans porteeren. I-Iet lancl tusschen dc Schip beek en de Bolksbeek staat diep onder water. MISDADIG DOORSTEKEN VAN EEN DIJK. WIJK, 4 Jan. (Tel.) Tn den afge- Ioopen nacht is de dijk doorgestoken, met het gevolg, dat het water nu met groote woestheid wegloopt 'en het dorpje Veen onder water dreigt te zetten. De politie heeft een streng onderzoek ingesteld, doch tot heden tevergeefs. DOODSLAG. De 19-jarige G. G., metselaar te Drie bergen, die zijn stiefvader, toen deze dronken thuis kwam, met een mestvork op het hoofd had geslagen, omdat zijn moeder leed om het wangedrag van haar man, aan welken slag de man overleed, werd heden door de Utrechtsche recht bank veroordeeld tot 1 jaar voorwaar delijke gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar. De eisch was 6 maanden gevangenisstraf. FABRIEKSBRANDEN. Nadat gistermiddag te Zaandam brand was uitgebroken "in de opslagplaats van de Noritfabriek aan de Hembrug (welke brand na twee uren was gebluschl) brak hedennacht te Zaandam brand uit in de Cacaofabriek van Lamie en Co„ bij de Noorderbrug. De fabriek is geheel in vlammen opgegaan. Oorzaak onbekend. BRAND. Te Meeden is gisteravond het café van den heer S. tot den grond toe af gebrand, BLOEDVERGIFTIGING. Het 5-jarig kind van den heer T. uit Raalte, krabde een puistje open aan het oog. Het kind moest, daar bloedvergif tiging ontstond, naar het ziekenhuis te Zwolle vervoerd worden, waar het is overleden. WISSELKOERSEN AMSTERDAM, 5 Jan. 3 uur. De cijfers tusschen haakjes zijn de koersen van tristaren Londen 12.06% (12 05%). Berlijn 59.19 (59.18). Parijs 9.41 (9 55). Brussel 11.27% (11 27%). Zwitserland 48.07% *(48.04) Weenen 0.003510 (0-003510). Kopenhagen 61.45 (61.55). Stockholm 66.65 (66.70). Oslo 50.50 (50.62%) N. York 2.48% (2.48%). STAATSLOTERIJ. (Onder voorbehoud). Op onderstaande prijzen vielen de vol gende nummers f 5000: 16219 f 2000 7266 f 1500. 7288 f 1000; 1607 12292 14973 20873 f 400 4562 f '200; 2827 9082 15710 f 100: 2391 9252 5538 10808 12598 15158 15879 16554 DE OVERSTROOMINGEN IN DUITSCH- LAND. GOSSLAR, 5 Jan. V.D. Ook hier is de schade groot. Een aantal electrische motoren is vernield. Vier hoogovens moesten gebluscht worden. In meerdere, hotels zijn de levensmiddelenvoorraden door het water bedorven. De overstroomingen in het gebied van de Saaie nemen een ernstig karakter aan. Overal zijn noodbruggen geslagen. Vele dorpen zijn geïsoleerd. Een dijk is doorgebroken. Het water is thans sta tionair. FRANKFORT, 5 Jan. V.D. De schade door de overslroomingen teweeggebracht, wordt op rond 2 millioen goudmark ge schat. LOOP DER BEVOLKING. De bevolking van Middelburg droeg op 1 Januari 1925 9046 mannen en 10222 vrouwen, totaal 19268. Er hebben zich gevestigd 499 m. en 606 v.; er zijn geboren 164 m. en 148 v., totaal een vermeerdering van 663 m. en 754 v. Er vertrokken 597 m. en 720 v.; er zijn overleden 110 m. en 91 v. Totaal een ver mindering van 707 m. en 811 v. Een vermindering dus van 44 m. en 57 v., totaal 101. Zoodat de bevolking op 1 Januari 1926 telde 9002 m. en 10165 v., totaal 19167. BUITENLAND. DE TROONSAFSTAND VAN DEN ROE- MEENSCHEN KROONPRINS. De „Voss. Ztg," verneeiÊt uit Boeka rest, dat de gehouden kroonraad te Si- naja drie wetsontwerpen heeft voorge steld, die heden aan de vereenigde zit ting van kamer en senaat zou worden voorgelegd. Deze wetsontwerpen betreffen le. den troonsafstand van prins Carol ten gunste van zijn zoon Michaël; 2e. de reorganisatie van den status van het kon. huis, terwijl het 3de ont werp betrekking heeft op het regentschap over den nieuwen kroonprins. Ten aanzien van punt 2 wordt nog ge meld, dat de koning ter handhaving van het prestige een nieuwe discipline voor de leden van bet koninklijk huis heeft voorgesteld. Hun woonplaatsen zullen door den koning worden vastgesteld. Prinses Helena krijgt den titel van prinses van Roemenië en ontvangt een' jaargeld, terwijl het persoonlijk bezit van prins Carol te zijner beschikking blijft. Hij blijft Roemeensch staatsburger. Ten aanzien van punt 3 is voorgesteld, dat de patriarch en de president van den hoo- gen raad tot leden van den. regentschaps- raad zullen worden benoemd. De oppositie verlangt, dat de wet op het regentschap later zal. worden gere geld. De koning en de koningin zijn daarop in allerijl naar Boekarest vertrokken om de leden der oppositie tot hun meening1 over te halen. Dezen schijnen echter voet hij stuk le zullen houden en men erwacht, dat het in. het parlement lol heftige debatten zal komen. Alle leden van het corps diplomatique zijn tot de vergadering van het parle ment uitgenoodigd. Prins Carol heeft aan prinses Helena een brief gezonden, waarin hij mede deelt, dat hij voor goed met baar gebro ken heeft. De prinses zelf is onder do gebeurtenissen der laatste dagen zeer ter neergeslagen. De koningin zou binnen enkele dagen te Milaan komen, om aldaar een echt scheidingsproces in te leiden. Over de motieven van Carol's troons afstand tast men nog in het duister. Vólgens sommigen houdt een liefdes- affaire met deze zaak verhand, volgens anderen draagt de aangelegenheid den politiek karakter. Er zou een door den prins op touw gezette fascistische or ganisatie nog tijdig ontdekt zijn, weshalve prins Carol in het buitenland blijft. Hij zou zijn vader twee scherpe brieven heb ben geschreven. Volgens de Boekaresler bladen zou de tweede van een zoodanige geestessloring getuigen, dat de koning liet in het belang' der dynastie en van het land noodig oordeelde dat de 'kroonprins van zijn functie werd ontheven. Nader wordt nog gemeld: Het Roemeensche parlement heeft het wetsontwerp inzake den troonsafstand aangenomen en Prins Michael tot op- -olger geproclameerd. BEKNOPTE TIED ED EEL IN GEN. Uit België. Een Duitsche onderneming heeft.» naar do correspondent van de N. R Crt. te Brussel meldt, aan het gemeen tebestuur van Antwerpen een plan toe gezonden voor hel bouwen van een brug over de Schelde ter hoogte van 'de Rijn kade. Dit reusachtige werk zou op de rekening van de Duitsche herslellcve- ringen in natura worden gebracht. Volgens liet Duitsche plan zou de hel ling van deze "brug in iiet centrum der stad, bij de Italiëlei, beginnen om, boven de Schelde, een hoogte van 10 Meter te bereiken, waardoor alle belemmering van de scheepvaart uitgesloten zou zijn. De brug zou 40 Meter breed -zijn en plaats bieden voor een dubbel trein spoor, een rijweg en trottoirs dan weers zijden. Uit Duitschland. De internationale militaire controle commissie, die na het sluiten van dew. wapenstilstand te Karlsruhe werd geïn stalleerd, ten einde de 50 K.M. zone te controleeren, is Zaterdag ontbonden, en naar Frankrijk teruggekeerd. Uit Engeland. Het draadloos station "te Davenlrv" heeft gisteravond bekend gemaakt, dal zijn aanvraag om een Kerstgave voor de artiesten en het vaste personeel een ver rassend resultaat heeft opgeleverd. Tot gisteren waren uit alle oorden des lands bijna 1000 p. st, aan kleinere en groo- tere gaven binnengekomenbehalve een aantal van ruim 4000 brieven, waarin dankbare luisteraars hun gevoelens geuit hebben. Uit Z wé~den. De gezondheid der Koningin van .Zweden Iaat den laatslen tijd te wen- schen. Zij lijdt aan chronische bronchi tis en zal in het Zuiden herstel harer krachten moeten zoelcen. Uit Spanje. Aan bdord van het Spaansche transportschip „fsleno", geladen met mu nitie voor Algeciras heeft zich een gra naatontploffing voorgedaan waarbij 3 le den der bemanning geclood werden. De schade wordt geschat pp 1 millioen pesta's. Uit II o n g a r ij e. De zwendelaffaire met de valsche frankbiljetten heeft bijkans haar hoogte punt bereikt. In deze affaire zijn gewik keld Prins WindischGraetz, oud pre-- mier Telekï, politiechef Nadoksi, mi nister Csaki, de afgevaardigde Klain, baron Perehyi, minister van binnenl. za ken Rakosky en de overste van den Ge- neralen staf Laskowies. Naar verluidt is Graaf Bethlen, minister president van Hongarije voornemens al te treden. Rijks bestuurder Horthy heeft een omslag van Bethlen van de hand gewezen. Het cartografisch- instituut heeft reeds verscheidene valsche banknoten vervaar digd, Nadat Frankrijk gedreigd had met hel afbreken der diplomatieke betrek kingen, liet Horthy een onderzoek in stellen. Uit Chin a. Volgens een telegram uit Tientsin: moet generaal Feng zich geheel terug getrokken hebben en van plan zijn, zich naar het buitenland te begeven. ,Hij verzocht het gezag van Joean Tsji Joeii heeft volgens dit bericht zijn menden te steunen. Overigens blijft de toestand nog steeds verward. Hoewel het nieuwe kabinet door den voorloopigen president be noemd, 5 dagen reeds tijd, heeft gehad, heeft bet de benoeming nog steeds niet definitief aanvaard. Het schijnt dat de radicale partij die haar hoofdkwartier te Canton beeft meer invloed in hef kabinet verlangt. MARKTBERICHTEN. Goes, 5 Jan. Eieren f9. Boter f2. Aanvoer V. P. Z. 9900 stuks, f9.20 per 100 stuks. Rotterdam, 5 Jan. Veemarkt. Op de veemarkt van heden waren aange voerd 93 paarden, 17 veulens:* 1018 magere rundeven, 670 vette runderen; 191 vette- en graskalveren, 822 nuchtere kalveren, 112 schapen en lammeren, 61 varkens, 187 biggen, 13 bokken of gei ten. Prijzen voor vette Icoeien: le kw. 1.20 1.25, 2e kw. 1.10—1.—, 3e kw. 0 90 1.ossen- le kw. 1.151.20, 2e kw. 1.05—0.95, 3e kw. 0,85—0.75; stieren: le lew. 0.93—1.05, 2e lew, 0.85—0,75, 3e lew. 0.65; kalveren: le kw. 1.(70—1.95, 2e kw. 1.50—1.25, 3e kw. 1.10-0.90 Prijzen voor melkkoeien: 225—415, kalf koeien - 2.35—4.40, stieren 185—385, pinken 160—180, vaarzen 160—190; werkpaarden 100—300; slachtpaarden 90—160; liitten 95—180; nuchtere kal veren 14—21; folekalveren19—30,•big gen- 14—24 overloopers: 25—35. Eieren: Rolterdamsche consumptievei ling. Aangevoerd 25000 stuks. Prijzen voor kipeieren 8—11. eendeieren 9. 440ste STAATSLOTERIJ. 4de klasse. 1ste lijst. Trekking van Maandag 4 Januari. Prijzen van: 1500:: 12642 f 1000: 3183 400: 13707 14848 200: 11384 100 435 459 3915 20088 PRIJZEN VAN f 65. 1723 8848 14256 20904 20981 1732 14243 14269 20973 21000

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 2