Fruit Brandy Van Groote PUROL geeft een Mooie en Za elite Huid (Ing. Med VERSCHILLENDE BERICHTEN. - Toen de 20 jarige juffrouw l' G A'. zich Donderdagavond naar liaar woning, in de Oraniebeoinstra.il te l'.ot- terdurn begaf, kwam baar een man ach terop, die zonder iels le zeggen een scherp voorwerp voor den dag haalde dat later gebleken is een brokstuk van een oude degen te zijn en in liet wilde weg begon le Steken. Hel meisje gilde ,1111 hulp en cenige burgers kwamen toeschie ten,- aan wie de man zich zonder eenig verweer overgaf. Inmiddels had hij juf frouw A. zeven steken 111 hals. rug ar men en borst toegebracht. Haar toestand is redelijk. De man zeide bij zijn verhoor «lat hij G v. d. T. heette Hij heeft mojuttrouw A nooit gezien en verklaarde dat tiij zich plotseling door een onbedwingbare steek- en moordlust had aangegrepen ge voeld en deze op de eerste de beste voor bijganger had gekoeld. Toen de burgers hem aan de politic overleverden was hij weer tot kalmte gekomen. Oudejaarsavond heeft een agent van politie le Utrecht op de Neudc non 28- jarigen M. die dronken was en de voor bijgangers lastig viel, aangehouden Bij zijn overbrenging naar het hoofdbureau van politie wist M zijn mes le trekken en gooide hij den agent tegen den grond, zoodat deze op den trottoirband niet zijn hoofd terecht kwam M. gal" daarop den agent nog tal van stagen Spoedig kwam meer poHtieluilp op dagen en kou men den man naar hel hoofdbureau overbrengen nadat hij nog een agent en een burger, die hulp ver leende, had verwond. Eerstbedoelde agent werd 111 ernsligcn toestand naar de Psychiatrisch en Neurologische Klinieken overgebracht. M. heeft onlangs nog 9 maanden ge vangenisstraf ondergaan wegens mishan deling van den inspecteur van politie T. HET IIOOGE WATER. Gisteren in den loop van den middag onlvingtJh wij de volgende draad looze be richten, die wij grooienueels op enkele plaatsen i.11 de stad per bulletin bekend hebben gemaakt Zondagmorgen le (5 uur werd ons uit Roermond geseind Hedennacht om. 12 uur is de Maas lot stilstand gekomen, sinds dien is hel waler c.M. gevallen. Uil Maastricht seinde men ons Zon dagmorgen te h alf tien de Maas is 22 c.M. gevallen, met den val van gister is het water in totaal 27 c.M. gezalcl, ook uit België wordt val geseind Boxmeer. In den afgeloopcn nacht, le half twee is hier de dijk voor een ge deelte bezweken liet dorp is gedeeltelijk overslroomd. Hedenmorgen le 9 uur be zweek het andere gedeelte waardoor liet waler met kracht liet dorp binnen stroomde. Andere doorbraken worden nog elk oogenblik verwacht. Roermond. Hedenmorgen te 10.50 ar riveerde te Roermond II. M. de Koningin en Prins Hendrik vergezeld van "eenlge leden der hofhouding. Builen hel sta tion namen zij plaats in gereedstaande auto's. Een groule menigte verwelkom de de bezoekers. Hel eerst werd de spijskokerij bezocht, daarna vertrokken II M. en de Prins naar de kade, waar in een "boot werd geslapt. Van hier uit werd een loclil door do «overstroomde gebieden gemaakt. II. M. loonde overal groole belangstelling en deelneming voor de ramp. Het water van de Maas le Roermond is Zondagmorgen 7 c.M. gevallen.* Vianen. Zondagmiddag is de Veer-West ondergeloopen, het rijverkeer over de schipbrug is gestremd. Uit Grave, wordt ons Zondagmiddag te 2 uur geseind de toestand in het ge bied achter Xederasselt is nog zeer ern stig. Vooral in Balgoij. Naar gemold wVirdl begint de kerk aldaar te scheuren en storten ook andere huizen in Te Grave is het water zakkende. De stand van de Maas was hedenmorgen 10.56 meter legen gister 10.60 meter. Gister is een aanvang gemaakt inel de voorloopige werkzaamheden tot liet dichten van het gat in den Maasdijk bij Nederasselt. Onder leiding van den ir Mollzer en den opzichter van den rijkswater staat Visser is men begonnen kribben in het gal te laten zakken en grinl le stor ten. Dit grint wordt met boerenwagens en vrachtauto's langs den dijk aange voerd van de Maaswerken. Vermoedelijk zal eerst een ringdijk 0111 de pïaafs van de doorbraak gelegd worden, waarna de dijk zelf zal worden hersteld. Daarvoor moei laag water afgewacht tvoraen. Zondagmiddag werd ons uil Cuijk ge meld: Wij hebben hedenmorgen den kerkto ren beklommen om den toestand Cuijk en omgeving le overzien. Zoover het oog reikt ziet men niets dan water. In Cuijk zijn ook alle straten onder geloopen. Het water stroomt hier over den dijk heen. Alleen de dijk bij St. Maarten is be zweken. Verdere doorbraken worden niet gevreesd, daar de druk der rivier op de dijken is opgehouden, doordal hel water aan beide zijden der djjken staat. Hedenmorgen heeft de minister van Wa terstaat een bezoek aan Cuijk en om geving gebracht. Tusscheii Cuijk en Mook een stoonibooldienst ingesteld om ver binding te krijgen. del water is le Nijmegen Vallende. Sinds hedenmorgen in de stand, 2 c.M. lager. Uil Venray wordt ons Zoudlagmiddag te 2.15 geseind De toestand Van de om liggende dorpen Broekhuizien, Bliltersvijk ca Geisleren is zeer critiek. Den gehee- lon nacht zijn noodschoten gelost en alarmklokken geluid. Verschillende dor pen dreigen onder te loopen, terwijl het water plotseling Blitters'wijk is binnenge stroomd. Veel vee is verdronken De mariniers doch dag en nacht uitstekende diensten. In autobussen vluchten de be woners naar Venray. De burgemeester heeft om meerdere hulp gevraagd. Zondagmiddag to 1 uur werd ons uit Maastricht geseind de val van het water d< r Maas duurt voort De stad is weer vrij van water, ook hel station is weer vrij Hedenmiddag te ongeveer 5 uur wordt II M. oe Koningin hier verwacht. Zoo mogelijk zal zij per trein aankomen Anders wordt zij per auto uit Sillard af" gehaald. Hedennacht blijven li. de Prins in Maastricht overnachten en morgen zullen zij het overstroomde in do omgeving van Maastricht in oogen- schouw nemen Te Tiet ,is Zondagmiddag één uur de stand van do Waal hel laatste etmaal on veranderd. Hedenmiddag le half twee wordt uit Nijmegen aan het Persbureau V.D. ge seind De toestand alltiqr is thans iet: gunstiger. Gisteravond was de hoogste stand van de Waal 13.11 meter, dus hooger dan 111 1920 Terwijl heden ochtend 5 c.M val werd geconstateerd. Hel gevaar voor overslrooming van de benedenstad is voorloopig geweken. Keu len seinde hedenochtend 8 uur, 18 c.M. val. De stand was hedenmorgen 9.19 M. Zondagmiddag werd ons uit Tegelen gemeld, de toestand is hier nog zeer ernstig al begint het water le vallen Be halve de kom oer gemeente staat alles hier in hel water. De Rijksweg tusSchen Tegelen en Veulo staat geheel onder water en is een deel van de Maas gewor den. Groote schade is hier aangericht in de sleenenstaalwarcnfabriekcn. Hedenmiddag om 2.15 uur werd uil Boxmeer gemeld Zondagmorgen tijdens den kerkdienst werd bekend gemaakt dal een nieuw gat in den dijk was geslagen. Direct stroomde de kerk leeg. Uit alle macht is liet dichtingswerk ter baud ge nomen. Een ander gedeelte van hel dorp was spoedig ondergeloopen. Overal ziet men de bewoners vluchten Het redden van vee geschiedt met de grootste moeite. Thans begint hel water to strodïnen over den Rijksweg naar Beugen In hel dorp en ook in de buitenwijken an Boxmeer wordt vanaf de daken om hulp geroepen. In Boxmeer slaan het Ziekenhuis, de Protest. 'Kerk een Zus! klooster en het geslicht voor ouden 1 dagen in hel water. Men hoopt thans de gaten te kunnen stoppen Lukt dit niet dan staal weldra geheel "Boxmeer onder water en is een ramp niet te voor komen. Zondagmiddag le 3 uur wordt uil Ven- lo gemeld Gisteravond is de Kon. trein alhier aangekomen en "hebben Koningin en Prins Hendrik mei gevolg in den itreiii overnacht. Hedenmorgen le hall negen werd in particuliere auto's uitgereden. De Kon. bezoekers reden naar de ovci™ slro.unde slraten en slapie daar in booijes over. Er werd door de stad gevaren en het overstroomde gebied in oogenschouw genomen. De Koningin onderhield! zich mei vele bewoners. Na dit bezoek werden verschillende crilieke punten bezocht. Later werd naar de gemeente Velden gereden, 0111 ookk daar de overstrooming in oogen- schouw le nemen. Te 10.23 uur vertrok de K011. trein naar Roermond. De toestand was heden middag lo Venlp nog steeds ernstig, lir is cenige val ingetreden. Doch het zal nog wel enkele dagen duren voordat, ook wanneer de val aanhoudt, Vcnlo weer vrij van water zal zijn. De verlichting is nog gestoord Er zijn voorloopig voldoende levensmiddelen 5n de stad en aanvoer langs den spoorweg is nog mogelijk. Uit Dreumel ftordl Zondagmiddag fialf vier gemeld De toestand in deze om geving is zeer ernstig. De burgemeester van Dreumel heeft in zijn functie als oijkgraaT in den afge loopcn nacht de overlaat van de Maas nabij Dreumel, door werklieden laten doorsteken om te trachten op deze wijze water uit hel land van Maas en Waal re spuien. Tot den midöag, heeft deze maatregel echter niet veel uitgewerkt. Er zijn booten gerequireerd om zieken en ouden van dagen naar Nijmegen over te bren gen'. Een 50 tal vaartuigen vaart in iiet overstroomde gebied rond om zoo 1100- dig aan de bewoners van de onderge loopen hofsteden hulp te verleenen. De burgemeester heeft meer hulp gevraagd. vletten. Ilel departement van marine heelt be sloten de uitreis van Hr. Ms. „Heeins- kerek" cn Tromp" welke 6 dezer zou plaats hebben, voor een oefeningsreis naar de Middellandsch'e zee, uil le stol len ten einde het personeel dier oorlogs bodems beschikbaar le houden voor evenluecle hulpverleening. Verder is besloten om waar tot dusver alleen matrozen naar verschillende plaat sen werden uitgezonden, ook ander ma rinepersoneel voor hulpvei'leening be schikbaar le stellen. (Men zie verder liet Hoofdblad}. BUITENLAND. Uit Vlissingen vertrok Zaterdag ten 5 u. 30 een extra-trein met 5 volbemande UIT RUSLAND. (Nadruk verboden.) I. De wederinvoering van het brandewijn monopolie en de gevolgen. Zooals bekend, hebben de bolsjewiki kort geleden het brandewijn-monopolie, dat door den czaar bij het uitbreken van den wereldoorlog werd afgeschaft, opnieuw ingevoerd. Het was toen voor iedereen duidelijk, dat de eigenlijke be doeling van dezen maatregel was de leege schatkist te vullen, maar de bols jewiki ontkenden dit en beweerden, dat zij uitsluitend met altruistische bedoelin ggen vervuld waren, toen zij hebben be sloten de „wodka'' weer in te voeren. Ook zou deze wederverschijning van de wodka (het Russische „wodka" betee ken t brandewijn) een weldaad voor het volk zijn, betoogden de bolsjewiki, want Uierdoor zou het vreeselijke kwaad be streden worden van den „samogon" („sa- mogon" is thuis vervaardigde brande wijn, een drank, die zeer schadelijk voor de gezondheid is; sinds de bolsjewis tische revolutie heeft het vervaardigen van „samogon" verontrustende afmetin gen aangenomen en het werd een gevaar voor het volk). Er waren zelfs bolsjewis tische leiders, die zich niet schaamden te beweren, dat de wederinvoering van de wodka de drankzucht zou.... ver minderen. Dit beweerden zelf^Kalinin, de „president" van de Sovjet-Unie, en Semasjko de volkscommissaris van ge zondheid. Wie aan de juistheid van deze onzinnige verklaringen durfde te twijfe len, werd voor anti-revolutionair uitge scholden, een in Sovjet-Rusland zeer ge vaarlijke benaming. Het gevolg hiervan was, dat iedereen deed alsof hij werke lijk aan de weldaden geloofde, die di wodka in Rusland zou brengen. Nu heeft een van de vooraanstaande bolsjewiki, Jaroslawkiej, tegen wien de beschuldiging, dat hij contra-revolution- nair zou zijn, natuurlijk niet geuit kon worden, openlijk verklaard, dat de we derinvoering van de wodka een ongeluk voor het land was. Jaroslawskiej verklaart op grond van door hem verzamelde gegevens, dat de drankzucht in Rusland sinds de invoe ring van het „schavuitje" („mjerzawts- jik", zoo noemen de Russen de meest gangbare fleschjes met wodka) sterk is toegenomen. Jaroslawskiej schrijft letter lijk het volgende: „Indien het waar is, dal de welstand van de boeren en de arbeiders sterk bedreigd werd door den samogon, en dit is zoo, dan zal deze welstand door de wederinvoering van de wodka nog meer lijden. Iedereen, die in de steden zijn oogen den kost geeft, bemerkt, dat het aantal dronken mannen en vrouwen sinds de wederinvoering van de wodka aanzienlijk is gestegen. In de arbeiderswijken was de samogon weinig bekend, zoodat de wodka dronkenschap heeft geschapen daar, waar zij voordien zeer weinig voorkwam." Wij zien dus, dat een bolsjewistisch deskundige openlijk erkent, dat de we derinvoering van het brandewijn-mono polie, dat vóór de revolutie steeds en terecht als een van de schandvlekken van den Russischen staat werd be schouwd, niet die resultaten heeft gehad, welke de leiders van de regeerende par tij beweerden er van te verwachten, dat n.l. hierdoor het alcoholisme, deze vree- selijkste aller geesels van de Russische samenleving, nu opnieuw in de steden heerscht en wel in die mate als er in den tijd, toen er alleen samogon bestond, ondenkbaar was. „Samogon" moest men zelf stoken en dat was zeer moeilijk zoo niet onmogelijk, in de steden, vooral bij de onbeschrijfelijke woningtoestan den, die er heerschen (Rysko heeft kort geleden op het congres der metaalarbei ders le Moskou verklaard, dat in door snee een arbeider in Sovjet-Rusland nog minder woonruimte bezit dan een lijk hij sprak dan ook van de „doodkisten norm"). De wet vervolgde het stoken van samogon en het gevaar, bij de po litie aangegeven te worden, was in de steden, waar in elke woning drie a vier gezinnen wonen, zeer groot. Nu wordt echter de wodka openlijk verkocht, zoo dat iedereen in staat is zooveel te drin ken als hij betalen kan. Van eenige be lang is ook de volgende overweging. Iedereen wist, dat samogon zeer schade lijk was, en al is de Rus in den 1 te zwak om zich te bedwingen, er ren toch zeker menschen, die door het bewustzijn, dat. de samogon de gezond heid ruïneert, weerhouden werden. Nu de regeering zelf wodka verkoopt is dit argument vervallen; het is zelfs bijna een patriottische plicht geworden de rijks-wodka te drinken. Op het platteland is de toestand na tuurlijk anders geweest. Daar was de macht van de centrale regeering steeds zeer klein, daar heerschte niet zulk een woningnood als in de steden en bijna elke boer kon samogon stoken als hij maar wist, hoe het gedaan moest wor den. Welke verwoestingen de samogon op het platteland heeft aangericht kan een West-Europeaan, die de Russische toestanden niet kent, zich moeilijk voor stellen. De gevolgen van het zich met samogon bedrinken waren nog erger dan zij onder normale omstandigheden zou den zijn geweest, wijl de Russische plat telandsbevolking jarenlang ondervoed was, wijl de meeste boeren in geen 7 jaren genoeg brood hadden om zooveel te eten als zij wilden. De ondervoede, verzwakte organismen waren natuurlijk niet in staat eenigen weerstand aan de funeste gevolgen van den samogon te bieden. De samogon werkte verslappend en demoraliseerend op de boeren, hij ontnam hun den moed en den wil om het leven anders, beter te maken, hij doodde de energie, den ondernemings geest. Heeft de wodka ten minste dezen vreeselijken vijand van het Russische volk verdrongen? Neen, zeggen alle des kundigen. De samogon blijft even zoo heerschen als vóór de invoering van de wodka, maar wie niet legen den saiho- gon kon en dus vroeger van alcohol moest afzien, die drinkt nu de wodka, zoodat ook op het platteland de wodka de dronkenschap niet verminderd, maar vermeerderd heeft. In de steden heeft de samogon nooit zulk een algemeene verspreiding gehad als op het platteland, al waren de Rus sische steden ook lang niet droog. Na de invoering van de wodka is de toe stand echter geheel anders geworden en er zijn nu in de steden net zooveel dron ken mannen en vrouwen als op het platteland. De vraag naar de wodka is zoo groot, dat vele winkels in een minimum van tijd hun voorraad uitverkoopen. Tege lijkertijd is, evenals met alle andere wa ren, in Rusland een wilde speculatie in wodka ontstaan. De speculanten organi- seeren wachtdiensten, die voor de wod ka-winkels staan te wachten om eenige flesschen van hel begeerde vocht mach tig worden. De op deze wijze in ver schillende gedeelten van de stad ge- kochte^wodka wordt daarna gedistribu eerd onder de aangesloten geheime wod ka-kroegen, waar zij tegen veel hoogere prijzen worden verkocht. In alle arbei derswijken verrijzen nu geheime kroe gen, waar de arbeiders wodka kunnen krijgen, zooveel als zij maar willen. Deze kroegen zijn natuurlijk tevens de broed plaatsen van ontucht en misdaad. De kroeghouders zijn overigens niet de eenigen, die den prijs van wodka op drijven; ook verschillende semi-officieele organisaties en instellingen, die „in spiri tus doen", verkoopen wodka voor hoo gere prijzen dan die op het etiquet ver nield staan. De Rijksspiritus-cenlrale (Gosspirt) heeft daarom een circulaire uitgevaardigd, dat alleen zij, die de wodka per glaasje verkoopen, er meer voor mogen vragen dan de officieele prijs; wie. dus een flesch verkoopt, mag niets boven den officieelen prijs vragen. Het spreekt echter van zelf, dat niemand zich aan deze circulaire stoort. Ook de bewering, dat de regeering geen fiscale voordeelen met de wodka op het oog had, is een'leugen gebleken le zijn. De regeering verdient veel geld aan de „schavuitjes". De wodka is nu een van de belangrijkste Russische han delsartikelen geworden; dat erkent nu het officieele verslag over de econo mische conjunctuur van de volkshuis houding van de regeering. Terwijl de verkoop van alle andere goederen in Rusland daalt, neemt de verkoop van wodka meer en meer toe. De wodka neemt nu reeds een belangrijke plaats in op de credit-zijde van de begrooting en de volkscommissaris van financiën spreekt nu over de met wodka te be halen winsten als over een van de be langrijkste onderdeelen van de ontvang sten van den staat. De wodka heeft dus het ongelukkige land opnieuw in haar klauwen. Wie het Russische volk kent, wie weet, hoe de Russen aan den drank verslaafd zijn, be grijpt welke funeste gevolgen de weder invoering van het monopolie op wodka zal hebben. Indien cr een land is, waar de drooglegging noodzakelijk was, zij ontegenzeggelijk gebiedendwas, dan is dat Rusland. De „vrienden van het volk", de bolsjewiki, hebben echter de belangen van het volk ook hierin op geofferd om hun berooide schatkist te vullen. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. De BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. Burgemeester van Middelburg, brengt ter kennis dal voor 1 Februari 1926 aangifte moet worden gedaan door eigenaars of fiouders van een hengst van 2 jaar of ouder. dat eigenaars of houders van een twee jarigen of ouderen hengst verplicht zijn hiervan aangifte te <loen binnen een maand, nadat de hengst twee jaar gewor den of i n hun bezit is gekomen. Middelburg, 2 Januari 1926. De Burgemeester voornoemd. P. DUMON TAK. ADVERTENTIËN. PRO DEO. AANKONDIGING. Uit een exploit van mij, onder- geteekende deurwaarder bij de Ar- rond-Rechtb. te Middelburg, van den 4 Januari 1926, uitgebracht op de wijze voorgeschreven bij art. 4, 7o, 5e lid, blijkt dat JOHANNA ANTONIA LA GRAND, zonder be kende woon- of verblijfplaats hier te lande is opgeroepen om op Don derdag 7 Januari 1926, des voorm. 11 uur te verschijnen voor den Ed. Achtb. Heer Kantonrechter te Mid delburg, alsdan zitting houdende in het Kantongerechtsgebouw aan de Balans te Middelburg, teneinde te worden gehoord op het verzoek harer dochter JOHANNA PETRO- NELLA SARA LA GRAND, tot het mogen aangaan van haar voor genomen huwelijk. ROSIER, Deurwaarder. Fransch product, merk gedep. ter vervanging van Inmaakbrandewijn, dus ter vervanging van gedistil leerd. Zeer geschikt voor het ZELF MAKEN van BOERENJONGENS met rozijnen. Kan ook zoo gedron ken worden ter VERVANGING van BRANDEWIJN. Iets nieuws, iets pittigs en goedkoop. per Literflesch f 2.20 iiiet gratis recepten voor gebruiks- anwijzing. .uecn verkrijgb. bij de Importeurs DENEVERS FRÈRES. DE MOOISTE WAGENS tegen 't LAAGSTE tarief VAN GRAAFEILAND Modern Taxibedrijf en Luxe Autoverhuur inrichting Tel. 483 Dag en Nacht. beteekenis is het feit, dat Aam- beienzalf van Broeder Benedictut nooit zonder resultaat is toege past geworden. Prijs per pot f 1. Verkrijgbaar bij PAUL VAN SLUIJS, Vlasmarkt 157, te Mid delburg. Plaats Owe advertentiè'n in andere bladen door tussohenkomst van do Administratie der Middelburgsche Cri. Ge bespaart dan koeten van papier, incasso wmrg ^iddelirargsehe Maatschappij van Stoomvaart. Klissingen, Middelburg en Rotterdam en tnsschengelegen planteen. Vervoer van Passagiers, Gow&TC en Beo met d© Snelvarende öaïouï*w4 „KONINGIN iWILEEiLMINA" Uren van vertrek in Jan. v, Vlisa. Dinsdag 5 Donderdag 7 Vrijdag 8 v. Mid-^ vm. v. Rott. Kan Vlisstagen wordt CVoear. dag en Zaterdag, 's morgens tee 12 uur, naar Middelburg gevarea Informatiën te bekomen te Rotterdam: N.V. Transport- «1- Expeditie-0 udernemliif; vfh. Erven G. KQ& Middelburg B. EENHOORN. Klissingen: W. v. OOSTERHOl i Dordrecht: GEBRS. BUITENHEK Electr. Drukk. G. iWf. den Bov Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 6