iilliplie Coiranl FEUILLETON. BiJWQFGSFL VAN DB VAN Maandag 4 Jan. ir*6s No. 2. LANDBOUW. Contracten voor bieten- levering. Dc Verkoopooramissie der suikerbic- tenverkoopvereeniging voor Z. Vlaande ren W. D. schrijft in het Landb bi. v. Z. en N. Br. het volgende- Nu de bietencampagne weer met al zijn lief en loed ten einde is, en menigte leverancier een zucht van verlichting slaakt, is het misschien gewenschl daar omtrent eens enkele beschouwingen te geven. Vooral voor diegenen, die niet of slechts ten deele bij een coöperatie zijn aangesloten, is het van belang den vinger eens op de wondeplek te leggen Deze contractanten worden in het voorjaar al vroeg nageloopen door verschillende tusschenpersonen (agenten; om hen van hunne bieten te verlossen! .Sommige van adze agenten houtlen zich niet aan goe den regel en opdracht van hun fabri kant cn brengen vele leveranciers in verleiding. Ten eerste door er wel haast hel dubbele voorschot uil eigen zak bij te geven en ten tweede door soms veel meer gemeten te contracteeren dan in werkelijkheid beleeld worden. Neemt nog daarbij in aanmerking, dal vele hoofdagenten handelaars zijn in kunstmest, zoo spreekt het van zelf, dal de betrokken contractanten geheel af hankelijk zijn van deze tusschenpersonen. Wij achten zulks een zeer ongezon den toestand cn was liet zeer gewenschl, dat de betrokken bietcnleveranciers min der afhankelijk konden worden gesteld? Ligt hier niet bovenal een arbeidsveld voor onze boerenleenbanken cn zijn deze niet de aangewezen lichamen om hen van het noodige crediet te voorzien? Men zal begrijpen, dat dezulken niet den minslen invloed kunnen uitoefenen op het door hen te onderleekenen con tract, en dit hen, met zijn knellende bepalingen, 'het hoofd in den schoot doet werpen. En vooral wanneer het dan gaat, zoo als in deze afgeloopen campagne met zijn ongunstige weersomstandigheden, waarhij regen en vorst de werkzaamhc den menigmaal belemmerden. Zoodra dc eerste, nachtvorst kwam, zeilen, zonder eenige waarschuwing, sommige fabrieken de ontvangst voor bieten stop Twee, drie dagen achtereen, om daarna op wagon of schip ie laten leveren. Zoo kwam op iedere losplaats slechts een enkele wagon ter beschikking, en was daarop door in de onmiddellijke omgeving wo nenden, dadelijk beslag gelegd. De ver der afgelegenen hadden bijna geen ge legenheid tot leveren. Kortom, het was voor menigeen een ware lijdensgeschie denis geworden om zijn peeën kwijt te geraken. Wanneer zullen nu toch eindelijk eens voor goed de oogen Van bietenverbou wers open gaan en wanneer zullen zij zich eens als één man aaneen sluiten en hun peeën collectief onmiddellijk aan den fabrikant zelf verkoopen. Men steekt dan allereerst zelf de commissie in den zak, die nu bij de agenten terecht komt en is dan tevens in staat een Woordje, mede te spreken inzake die afname der bieten en wat daarmede samenhangt. De wetten moeten niet van één kant worden -gesteld en de suikerbiet is voor onze streek eeu te belangrijk product, om bij de levering daarvan den boer steeds hel kind van de rekening te doen zijn. De redactie van genoemd blad lee- kende bierbij het volgende aan. Aangenomen, dat er minder gewensch- le, ja voor den landbouwer schadelijke dingen gebeuren, is dal hier dan niet geheel eigen schuld, eigen laksheid? Dat de handel niet philanlropisch is, mogen we hem niet verwijten, hel is niet meer dan natuurlijk. Maar wanneer wij ons laten beetne men, dan hebben, we ons dit zelf te wijten: want de middelen, die leiden tol het succes, n.l. de coöperatie en de boerenleenbanken, zijn voorhanden o Voorjaars hengsten keuringen. De verplichte voorjaarsbengstenkeu- ringen in Zeeland zullen gehouden vypj- den op de volgende <3ala en plaatsen: Dinsdag 2 Februari le Zierikzee om 81/. u. Dinsdag 2 Februari le Katteudijke om 12 Al. Woensdag 3 Februari le Hulst om 9 u. Donderdag i Februari (e Axel om 9 u. Vrijdag 5 Februari te Ooslburg om 8 uur. Op deze keuringen zullen aanwezig zijn de Rijkscommissie en de Stamboek commissie. Aangegeven moeten worden a. Alle hengsten, die op de najaars keuringen zijn afgekeurd of uitgesteld. b Alle hengsle die niet op de na- jaarskcuringen zijn aanwezig geweest, hetzij doordal ze niet aangegeven waren, doch door eenige oorzaak verhinderd waren ter keuring te verschijnen. c. Alle pas ingevoerde hengsten. door Mrs. WILLI AM SOS. Ned. vertaling van ADA VAN ARKEL. 2-) „He zal mijn best doen," zei Sheih voor wie een wekelijksch salaris van twee pond een fortuin was. Zij had twee jaar lang van vijftien shilling per week geleefd, na haar vaders dood en haar broer, die nu in Australië was om zijn fortuin tc zoeken, had cr op gestaan, dat zij het heele pensioentje van haar vader die majoor bij bet 70ste Schotsclie re giment was geweest, zou nemen. Londen en haar opleiding als steno-typiste had den haar inkomsten uitgeput en al maan den lang zocht ze vergeefs naar werk en liep ze eiken dag de verschillende agentschappen af. Na eenige minuten was alles afgehan deld en juffrouw Brown kon een bevre digend telegram zenden naar den direc teur van het Glenlorly-hotel. Sheila ging naar haar kamer en pakte haar schrijf machine, die ze op afbetaling had ge kocht en haar andere bezittingen in. Haar nieuwe werkgever had haar spoorkaartje betaald en den volgenden morgen stond KERKNIEUWS. Ge r e f. Ge m. Beroepen le Kampen ds, A. Verhagen le Middelburg. Bedankt voor hel beroep naar Vlaar- dingen door ds. G. H. Kersten lelerseke. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. Schuttevaer Schouwen en D. In hel hotel Storm te Bruinisse werd Woensdagmiddag de jaarvergadering ge houden van tic schippersvereeniging Schuttevaer, afd. Schouwen-Duiveland, onder leiding van den voorzitter, den heer J. van den Berg-Junielet. De re kening moest worden gesloten met een nadeelig saldo. Tot bestuursleden werden herkozen dc heeren Jobs. van den Berge en J. de Rijke. Als afgevaardigde naar de aig. vergadering van Schuttevaer werd aangewezen de heer de Rijke en tot zijn plaatsvervanger de heer Ribbens Op hel verzoek van de Kamer van Koop handel Ie Middelburg om inlichtingen over den toestand van het scheepvaart bedrijf in hel ressort dezer afd., moest worden geantwoord, dat de toestand in 1925 onbevredigend bleef. De voorzitter brengt verslag u t van zijn bevindingen op de alg. vergadering van Schuttevaer le Hoogevcen en kan met genoegen mede- doelen, dal de voorstellen door deze afd. gedaan, groolendeels zijn aangenomen en uitgevoerd. Voorstellen worden gedaan om te bevoegder plaatse aan te dringen op. betere betonning van het Thoolsclie gal, verbetering van de haven te Bergen op Zoom; op de havenhoofden te Zierik zee; de lichten den geheeleu nacht le laten branden na aankomst der Prov boot worden deze thans gedoofd de lichten op de haven te Brouwershaven van Oct—Maart 's nachts le laten bran den (zulks geschiedt thans alleen gedu rende de bietencampagne). Het geval met de reddingsboo werd nog een punt van bespreking. De vergadering is eensgezind van meening, dal onverwijld worde gestreefd om in of bij de tramhaven te Zijpe een naar de eischen des tijds ingerichte reddingsboot gcslationneerd te krijgen. Het hoofdbe stuur zal met dit streven in kennis wor den gesteld en medewerking worden ver docht. C?et2*achi zal worden om met sub sidies en het circuleeren van lijsten- de benoodigde gelden bijeen te krijgen. ze op het perron van King's Cross sta tion, kleine oribeduidendheid in den stroom van reizigers voor "de Scliotsche expres. Toen Sheila nog een klein meisje was. was ze eens meegenomen naar Schotland om liaar geboorteplaats te zien, maar na dien tyd was ze er niet mever geweest. Dc familie van haai- vader had het hem nooit vergeveu, dat hij een aardig meisje dat beneden hem stond iu stand en geen cent bezat, had getrouwd en'Sheila ken de hen cl us in hel geheet niet. Majoor Douglas had zijn zoon en dochter toen ze nog klein waren, achter "gelalen in een school in een van de voor sleden van Londen en later had hij het nooit kunnen betalen oin Sheila mee naar'Indië le ne men. Ze had maar heel weinig gereisd 'in haar leven en was dezen moi-gen er^ opgewonden. Zij had nooit gedacht, dal er zooveel nieiischcn met den trein gin 'gen ofschoon ze het had kunnen weten, daar het seizoen voorbij was en iedereen voor de rest van Augustus en September naar Schotland trok. Sheila had een derde klasse kaartje maar het gedrang was zóó groot, dat ze geen plaats kon vinden. Ook in de tweede klas coupe's was geen plekje meer open toen de kruier, die haar koffer bezorgd had en haar handbagage droeg, begon te 'zoeken. „U zult in de eerste klas moeten, juf;- frouw", zei hij. Het meisje aarzelde. DE NED. HERV. KERK TE IJZENDIJKE. (Bij de Plaat.) Zooals men in hel verslag der jongste Staten-zitting heeft kunnen lezen, heb ben de Prov. Staten van Zeeland beslo ten een bijdrage van 1400 te geven aan het herstel der Ned. Herv. kerk te iJzendijke. Dat deze restauratie dringend noodig is, bleek ivel uit het onlangs door ons vermelde feit, dat men onder de Gods dienstoefening op verschillende plaatsen voortdurend door lekken gestoord wordt. Vloer, bocht, enz., zoo meldde men ons, liggen kil en nat. Maar bovendien verdient deze kerk herstel als een bijzonder voorbeeld van een renaissance kerk. Daar het bezwaar heeft een goede foto er van te nemen, geven we hier een reproductie van een teekening, gemaakt door dr, Talsma, pre sident-kerkvoogd. Voorts laten we hier nog volgen eenige historische bijzonderheden omtrent de stichting dezer Kerk, ontleend aan het „Archief" uitgegeven door het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen 1916, bladzijde 6168, auteur Dr. J. de Hullu; Het oorspronkelijke ÏJzendijke was door geweldige watervloeden omstreeks 1408 van den aardbodem als weggevaagd. Men onderstelt dat het gelegen heeft tus- schen de kerk van Gaternisse (in de Hoofdplaatpolder) en de Jonkvrouwpol der. Nog geen twee honderd roeden van de oorspronkelijke plaats (in 1557 nog kenbaar aan een menigte blootgespoelde doodsbeenderen van menschen, die rond om de aan St. Christoffel toegewijde kerk van ÏJzendijke waren begraven) stonden omstreeks 1560 een negen of tiental hui zen. Parma liet hier in 1587 een kleine verschansing aanleggen, waarop de naam ÏJzendijke werd overgedragen. In 1604 werd deze door Prins Maurits aan de Spanjaarden ontrukt en tot eene bijkans onneembare vestig gemaakt. Reecis October 1605 stonden de Sta ten Generaal de Kerkeraad te ÏJzen dijke toe een ordinaris predikant le be roepen op de gage van f 500, De ge meente moest echter nog geruimen tijd hare godsdienstoefeningen houden in een particulier „Huisken". Op aandrang van de Classis Walcheren werden voor den bouw van een kerk door de Staten-Generaal f 600 geschon ken en kreeg de magistraat vergunning om gedurende twee of drie jaar „eenige malelijke inpontie zoo op de bieren als op het gemaal" te heffen. In 1612 gaven de Staten van Zeeland een gift van f 1340 en in September van dat jaar ver hoogden de Staten-Generaal hun bijdra ge met f 200. Daar in Januari 1614 nog voor drie achter een volgende jaren een buitengewone omslag over de huizen landerijen door de Staten-Generaal moest worden toegestaan „tot vorderinge der opbouwinge van de begonnen kerk" zal in de loop van 1614 de bouw voltooid zijn. Zij had de vorm van een gelijkzijdige achthoek, gedekt met een insgelijks acht kantig dak, waarop een kloktorentje ge plaatst was. Het geheel werd opgeluisterd door een geschilderd glasvenster, een geschenk van het College van den Vrije. (Reke ning van het Vrije 15 Augustus 1614 1615 15 Augustus, betaald 24 ponden aan Phillips Mouthaen voor het maken en leveren van een geschilderd glazen ven ster, door het College vereerd aan de nieuwe kerk van ÏJzendijke.) Door gebrek aan financiën was reeds „Dal zullen ze niet toestaan, en ik kan nietbegon ze, maar dc kruier viel haate geruststellend in de rede: „Het is in orde, hoor juffrouw ze moe ten liet goed vinden. Er ïs geen jilaats meer in de derde en tweede klas. en ze moeten u meenemen." Zij snelden van deur 'lot deur, maar alles was vol, tot ze eindelijk bij een cou pé kwamen waarin alleen twee dames zaten. 'Voor de zekerheid hadden zjj de overblijvende zitplaatsen belegd inel kleine bagage, een paar chique handtas- schen met gouden monogrammen (een cr van met 'n kroontje) en een stuk of twee stofmantels. Maar de kruier liet zich nic! om den tuin leiden. „Zijn deze plaatsen allemaal bezet, me vrouw?' vroeg hij aan de oudste dame. een zeer knappe vrouw, wier bewon deraars haar drie en dertig gaven en wier vijanden zouden zeggen, dat ze over de veertig was. Ze keek op van den brief, die ze zat te lezen en keek Sheila en den witkiel uit de hoogte aan. „Jabegon ze, toen het meisje, dal bij haar was, haar ia den rede viel: „O moeder, er is maar één plaats be halve de onze bezet, en we weten dal nog niet eens zeker". De andere fronste geërgerd haar voor hoofd en zag er nu niet half zoo kuap en zoo jong uit. „Je bent bespottelijk, Viola 1" snauwde ze op een zachten, maar boozen toon. En in 1649 de kerk in zeer vervallen toe stand. Inmiddels had zich ook de ge meente sterk uitgebreid. Voor de ver bouwing en uitbreiding van het kerkge bouw was een 15 a 16000 gulden noo dig. In het begin van Mei 1656 stonden de Staten-Generaal aan die van ÏJzen dijke toe „het provenu van het honderd ste gemet pro ministerio divino van alle de bedijkte polders en landen in en om trent dat kwartier gelegen die tot nog toe daarin niet hadden betaald, en dat van den tijd af, dat zij heure octrooien tot de bedijkinge hadden geimpreteerd". De vergrooting zal haar volle beslag hebben gekregen in het verloop van 1658 of 1659, In dc rekening van het vrije over Juli 1658Juli 1659 staat een uit gave gebracht van 30 pond Vlaamsch aan Cornells van Barlaar glasschrijver te Middelburg, voor het geschilderd glas venster, door genoemd college vereerd aan de kerke van ÏJzendijke. Dit is een aanwijzing voor de ge noemde jaartallen. De bestelcteekening was in 1656 op gemaakt door Sebastiaan de Roy te Hulst en is later ook bij het werk gevolgd. Daaruit blijkt dat men de drie achterste muren van het achtzijdig grondplan heeft weggebroken en de beide zijmuren zoo ver heeft doorgetrokken, dat de kerk meer dan eens zoo groot werd, als ze oorspronkelijk was geweest. Aan de ach terkant heeft men ze afgesloten met een halve zeshoek om voor en achterkant met elkaar in symmetrie te brengen, In de kerk zijn nog te vinden ver scheidene grafsteenen, waarvan sommige met schoon beeldhouwwerk. Boven de ingang van de consistorie hangt een groot bord, waarop een kurk en een laddertje bevestigd zijn. Omtrent dit bord met zijn opschrift worden wij ingelicht door een boek van den Middelburgschen predikant (Abra ham van de Velde „De wonderen des Allerhoogsten", waarin het volgende is te vinden. „In 1623 hadden de Spanjaarden met toen tegen den witkiel: „Er is fjiier geen plaats. Zie je niet,, «dat de netten al vol bagage zijn en dal we de ongebruikte plaatsen noodig hebben s'oor onze tasschen?" „Het spijt me, mevrouw, maar dit is de eenige coupé, waarin nog plaats is en deze dame moet toch ergens zitten", antwoordde de man, die al begon eeir plaatsje iu hel net te maken voor de mooie tasschen. „Brutaal schepsel!" riep de dame, die blozend onder een laag poetier en een voile die hel bloemachtige effect ver hoogde. „Ik ben gra. '"'"„O moeder, nee!" smeekte hel meisje haar gezichtje dal Sheila een van de liefste vond dat ze ooit had .gezien vuurrood van schaamte en verontwaar diging, „Kijk, hij maakt al ruimte, we kunnen tocli niet verwachten, dal we de coupé heelemaal alleen yoor onszelf zullen houden." De oudere vrouw beet zich op de lip1- pen en zweeg, misschien inziende, dat ze op het punt stond zich belachelijk te ma ken. Maar ze trok haar japon met zoo'n air van afschuw opzij, toen Sheila be scheiden voorbij ging om het plaatsje te bereiken dat de kruier voor haar had vrij gemaakt, dat tie ongelukkige laatkomster het gevoel Icreeg of ze be schouwd werd als het een of andere minderwaardig soort dier. „Het spijt me", zei ze, hef meisje eu niet de dame recht aankijkende. 6000 of 7000 man soo te Voet als te Peerde, een aanslag ondernomen op Ysendyck, onder La Fonteyne. Alle ge reedschap hadden sy laten zwart ver wen, om niet gezien te worden, en soo- der dat yemand in 't Fort kennissen, hier van hadde, waren sy nu genadert tot omtrent op een ure of myle gaans van het voorrsz. Fort. waar naer toe by al- dien te selve waren voortghetrokken, zouden na alle Menschelycke appasren- lie haer voornemen volbrachT hebben; maer wat gebeurt er? Hoewel des avondts de Sonne zeer schoon was onder ghegaen, soo is om dees tijdt, wanneer nu den vyandt meyn- de synen aanslagh te volbrenghen, soo- danighen onweer met donder, blixem en regen opgestaan, dat niet alleen nie- mandt syn gheweer klacr hadde, maar dat voornoemde Fonteyne belast heeft wederom te keeren, segghende met las- terlycke woorden: God is Geus gewor den; gelyck ick dit hebbe uit den mond van D. David de Moor, ghewesen Pre dikant aldaar en welckers dienst, nu ick dit schryve de Heere gebruickt tot stich- tinge van Seyn Gemeynte binnen Vlis- singen. Die my ook heeft verhaelt, dat wegens dese wonderlycke veriossinge, binnen Ysendyck, Jaerlycks wordt een danck- dagh gehouden op den eersten Novem ber; alwaer oock in de Kerck tot een eeuwige memorie is opgehangen seker Kurck en Ladder toenmael van den Vy andt genomen en oock te lesen dit vol gende versken: God heeft gbemaect te niet d' aenslagb o nser vyanden, Waer van men noch hier niet Kurck en Leer 'tharer schandeh. Helaas is in het archief van den Ker keraad omtrent deze gebeurtenis niets te vinden, daar de Kerkeraadshandelin- gen van Juli 1623 tot 1648 ontbreken. F. L. CASTELEÏJN, predikant „O nee, het komt er niets op aan", ant woordde het mooie schepseltje met een zoo innemend glimlach, dat Sheila's hart warm werd. „Ik geloor vast. dat ze even lier is als zc er uil ziet.' zei de typiste in zich zelf. Hoewel ik niet begrijp hoe ze het kan zijn met zoo'n moeder, dat is een wonder". De indringster glimlachte dankbaar en trachtte toen te doen of ze haar reisgenoolen niet meer opmerkte. Ze opende haar handlaschje en deed of ze zeer veel belang stelde in den inhoud daarvan, maar ze kon niet helpen dat ze hun gesprek hoorde. Het was bijna tyd voor den trein om te vertrekken en de oudste van de twee dames, schijnbaar de onwelkome derde in de coupé ver getend, trachtte niet haar opwinding te verbergen. „"Wot een schandaJajT Ikgoloof housch, dat hij niet komt", riep ze, verlangend uit het raampje kijkend. „Over 'een mi nuut zal het te laat zijn. Ik hoop inaar, dat het bericht van Lady Arundel geen vergissing is of een verzinseltje en dat onze tijd verknoeid is. Het zou net iets voor haar zijn om ons voor den gek te houden. Ik heb Amy Arundel altijd e«n snook gevonden." (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 5