&3S No. 2, Maandag 4 Januari 1926 MIDDELBURG 169° Jaargang. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. BINNENLAND. BUITENGEWONE MIN ISTEWLt AD. Hedenochtend te 10 uur werd weder om een buitengewone Ministerraad ge houden. Uit Stad en' Provincie. Uit Walcheren. Door de beide gemeenteveldwach ters van Koude kerke, in combinatie inet den veldwachter van Zo n tela n- de, 2ijn opgespoord twee daders, die in vereeniging een vat olie (hetwelk uit zee op het strand onder eerstgenoemde gemeente was aangespoeld) vervoerden naar laatstgenoemde gemeente, waar het in een schuurtje van een der verdach ten, S. Ww, in den grond werd verborgen. Het vat is door genoemde politieman* nen opgespoord en in beslag genomen. Zaterdagmorgen is de 76jarige vrouw van A. S. onder Domburg van den zolder gevallen. In bewusteloozen toestand en met kneuzingen is de onge lukkige opgenomen en onder geneeskun dige behandeling gesteld. Haar toestand is vrij ernstig. Uit Zuid-Beveland. Over den waterstand in Z. Beve land vernamen we het volgende- In den Poel (de wijde-uitgeslxektheid, ingesloten door Goes, 's H. Hendrikskin deren, 's H. Abtskerke en 's-Gravcnpol- der) is alles één meer. Op sommige plaatsen staat de weg zelfs geheel onder water. Ofschoon de stoomgemalen doen wat zij kunnen, stijgt het water steeds. In andere plaatsen op Zuid-Beveland begint men ook last van het water te krijgen. Zoo staan bijv. in Ierseke cn Wolfaartsdijk eenige straten blank. Ver der staan bij Ierseke (Postweg) en Ea- pelle (straatweg) groote uitgestrektheden weiland onder water. In Goes zelf is het pakhuis van de fa. J. C. Massee en Zn. aan den Stationsweg reeds ontruimd, deels door grondwater, deels door het buiten zijn oevers getre den water van de leiding. Zaterdag is de oesterstoomboot WMD 7 van den heer Lindenberg van Wemel- -dinge vermoedelijk op 't cb-anker van 't vrachtschip „Ramses" geloopen, waar door een zoodanig lek ontstond, (Jat de boot ging zinken. Met hulp van naastbij- visschende booten werd de vracht spoe dig overboord gezaaid en koerste men het schip naar den wal. Door het indringende water viel de machine stil. Met assistentie der motorboot YE 107 en het politievaar- tuig „De Ekster" (opziener Bustraan), Werd de stoomboot naast de haven te Ierseke aan den grond gezet, waar een voorloopig onderzoek zan worden inge steld Tengevolge van den bijzonder en hoo- gen waterstand, moest een woning aan den Kanaaldijk te Schore worden ont-' ■ruimd. Daar het water ruim 10 c.M. boven den vloer stond, moesten de bewoners .-elders een onderkomen zoeken. Onder zeer groote belangstelling -werd Zaterdagmiddag te 's-Graven- polder ter aarde besteld het van daar afkomstige slachtoffer bij de ramp aan hel Tbolensche veer, mej. Louisa Kes- selaar. Twee kransen dekten de door de justitie verzegelde kist; één van de bur gerij van Tholen, de andere van den on dernemer wiens auto te water reed, den heer J. 0. Krijger uit Goes. Vrijdag 1 Januari was. het 25 jaar geleden, dal de heer J. Vermeule te Krabbend ij lce benoemd werd tot veldwachter en bode, en deze dag is niet ongemerkt voor(bij gegaan. Zaterdag van twee tot vier hield hij receptie in de raadszaal, waar behalve zijn familie, te genwoordig waren de gchecle gemeente raad, gemeentesecretaris cn zijn onmid dellijke chef, de burgemeester. Een zestal gemeenteveldwachters waren mede aan-' wezig. De burgemeester, de heer J. Wel- leman, nam allereerst het woord en wenschte hem geluk met zijn jubileum. Hij scnctste den heer Vermeule. als een man, die de gemeente op de meest eer volle wijze heeft gediend. In al die jaren heeft hij heel wat meegemaakt, o.a.den watersnood, de Belgische vluchtelingen, inkwartiering en de distributie. Aan den heer Vermeule is het grootendecls te danken, dat de gemeente geen strop heeft gehad aan de distributie, waar de ge meente zelf kocht en verkocht. Als blijk van waardeering, bood spr. namens de burgers van Krabbendijke een gouden horloge met inscriptie aan, en namens den burgemeester, den secretaris en de ledewvan den raad een gouden ketting. Daarna sprak do heer Tange den ju bilaris toe namens de veldwachters uit den kring Zuid-Beveland en bood hem een barometer met oorkonde aan. Do heer Vermeule bracht een woord van dank aan beide sprekers. Van de familie Welleman had hij een bloemstuk ontvangen. Daarna kwamen vele burgers den juj)i- laris geluk wenschen. Gedurende de re ceptie werd de thee aangeboden. Uit IXlholen. Het blad „De Zeeuw" verneemt nog, dat de 17-jarige jongen, die zich bij het autobusongeluk te Tholen door het ach terportier van de auto wist te redden, niet is zekere Franke, doch Dorst uit Stavenisse. De geruchten als zou het nog vermiste lijkje van Grietje Franke te Halsteren zijn aangespoeld, zijn na onderzoek on juist gebleken. UitZeeuwsch-Vlaanderen O.D. Uit Boschkapelle wordt ons gemeld Tengevolge van den ongekend hoogew waterstand der laatste dagen, is sedert Woensdagavond j.l. de communicatie met de omliggende plaatsen verbroken. Alle toegangswegen zijn overstroomd. Het wa ter is zeker een vijftiglal woningen bin nengedrongen. Deze zijn grootendecls ont ruimd. Van een kleiner aantal hebben; de bewoners een toevlucht gezocht op den zolder. c De schade, voorloopig nog niel te schatten, zal echter enorm groot zijn Het is niets minder dan een ramp, waar door vooral de mingegoeden getroffen worden. Ten einde gereed te zijn, wanneer de tijd voor steun zal zijn aangebroken, heeft zich een comité tot steunverleening gevormd, onder leiding van den burge meesterden pastoor, en het hoofd der schooi. Het is te hopen dat genoemd comité door milde giften in staat moge worden gesteld den schrijnender! nood zooveel mogelijk te lenigen. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. - Vrijdagavond 1 dezer heeft in het café van de W|. te Bres keus een po ging tot doodslag plaats gehad. Onder de bezoekers die zich toen in het café bevonden, was een zekere H. 22 jaar fabrieksarbeider te Groede en zekere M. de J. 21 jaar, landbouwers knecht te Schoondijke lusschen welke personen een vecte moet hebben be staan. Plotseling viel er een schot en was H. vrij ernstig, doch niet levensgevaar lijk in het achterhoofd getroffen. M. de J. die als dader werd aange wezen werd door de politie in verhoor genomen cn moet bekend hebben, het schot te hebben gelost. Hij is heden aan de Justitie te Middel burg voorgeleid. WATERSNOOD IN ZEEUWSCH- VLAANDEREN. In verband met ingekomen berichten omtrent den hoogen waterstand in Oos telijk Zeeuwsch .Vlaanderen, hield het bestuur van het te Middelburg gevestigd Prov. Walersuoodcomité onder voorzit terschap van den Commissaris der Ko ningin op Zondag 3 dezer een spoed vergadering. De Commissaris der Koningin, tevens in zijn hoedanigheid van voorzitter van bedoeld comité, begaf zich Maandag (he den) vergezeld van de heeren J. J. van Leeuwen, hoofdingenieur vau den Prov. Waterstaat, H. Dronkers, kringcommis- saris van het Roode Kruis en mr. L. J. A. van der Harst, secretaris van het Comiténaar het geteisterde deel der provincie, ten einde zich van den toestand ter plaatse te vergewissen en levens na te gaan, op welke wijze in den onmiddellijken nood kan worden voorzien. Aan de betrokken burgemeesters is reeds telegrafisch mededeeling verzocht omtrent den toestand in hunne gemeente, terwijl tegelijk de aandacht is gevestigd op een circiüaire van den Commissaris der Koningin, krachtens welke zij zich bij het ontslaan eener ramp van alge- meeoen aard onmiddellijk rechtstreeks hebben te wenden tot die autoriteit als voorzitter van het Provinciaal Wa tersnoodcomité, het centraal orgaan voor hulpverlcening in deze provincie. Dit comité zal, zoo zulks zou blijken noodzakelijk te zijn, een beroep doen op de liefdadigheid, doch in af wachting daarvan wordt uitdrukkelijk verzocht, zich te onthouden van het organiseeren van geldinzamelingen of het oprichten van plaatselijke of andere comité's voor dat doel. De ondervin ding heeft geleerd, dat slechts van een centraal lichaam op doelmatige wijze hulpvcrleening kan uitgaan. Met het oog hierop is het alleszins gewenscht, dat alleen aan het Provinciaal Watersnood Comité, voor zooveel zulks noodig mocht blijken, hulp wordt gevraagd en wel door bemiddeling van den burgemeester der betrokken gemeente. De heer Dronkers is uitgenoodigd, eventueel te houden vormende bestuurs vergaderingen van het comité bij te wo nen, ten einde onmiddellijk contact en overleg te bevorderen. HET HOOGE WATER. (Voor vervolg zie men het Bijvoegsel).. Men seint ons Zondagavond half acht uii Arnhem: De dijk bij Driel tegen over Oosterbeek vertoont eenige gevaar lijke scheuren. Dit zou, als zij niet tijdig gedicht kunnen worden groot ge vaar kunnen opleveren voor de Be- tuwen. Zondagavond kwart voor acht werd gemeld, dal het kasteel Door- werth onder water geloopen is. Men meldt ons Zondagavond 7 u. 50 uit Nijmegen Sinds 12 uur is de Waal bij Nijmegen weer gewassen. De stand was Zondagavond weer even hoog als Zater dagavond. Zondagavond werd uit Roermond ge seind Bij Visscüerweerd en Born is de Maasdijk op twee plaatsen doorgebroken. Hedenmiddag te 1 uur is bij Gre ven b richt een zware ri vierdijk doorgebroken over een lepgle van 30 M. De bewoners der omliggende gehuch ten verlaten hunne woningen. Zondagavond te kwart over 8 seint men ons uit Boxmeer Het water wast hier zienderoogen. Boxmeer staat op bet punt geheel onder te loopen. Zondagavond werd uit Lobilh ge seind De hoogste stand van de rivier is op het oogenblik 16.91 M. Dit is 4Cf c.M. hooger dan in 1920 en 29 c.M. hooger dan i n 1861. Men is bezig Lobilh Tolkamer af te dammen. In Geitenwaard zijn noodseinen ge geven De bewoners zijn met het vee door een door den burgemeester ge- requireerde motorpont en pontons uit de woningen gered. Het water der ri vier is tol stilstand gekomen. Uil Roermond Zondagavond De door de marine ingerichte reddjugsdienst van Maastricht tot even bezuiden Roer mond is in volle actie In Echt is het centrale punt der hulpactie gevestigd, waar onder commando van den luit. t. z. Rinkhuizen de redding van menschen uit hun huizen en de levensmiddelen voorziening plaats vindt. Den lieelendag zijn uit huizen, die op het punt van in storten stonden menschen gered, en naar de hooger gelegen punten gebracht. Te Herten, waar zich een detachement ma rinetroepen bevindt werd onder leiding van luit. t. z. Kouwet veel vee geredl De toestand in Z. Limburg wordt hier op l o ogenblik minder dreigend geacht dan gister, hoewel de val van de Maas hier tot stand gekomen is. Men meldt ons Zondagavond uit M aas trichl. De treinen rijden weer, doch niel geregeld, met uitzondering van de richting Luik. liet heeft hier weer aan houdend geregend. België seint weer neiging tot was. De Maas is nog 4 c.M. gevallen. Uit Arnhem 3 Jan. Zondagavond: Het water staat hier hooger dan in 1920 Sinds Zaterdag is 't 30 c.M. gewassen. Keulen meldde 18 c.M. val. De Rijnkade is hier en daar ondergeloopen. De oude Kraan en Ondcrlangs staan geheel blank. De huizen zijn geïsoleerd. De tram naar Ooslerbeek kan niet vertrekken. Op de Schaapsdrifl slaan véle huizen, die nim mer bedreigd zijn, thans in het water. De bewoners zijn gevlucht, terwijl het vee in veiligheid gebracht is. Dc burgemeester heeft bekend ge maakt, dat, in verband niet den noodtoe stand de opkomst van dienstplichtigen is uitgesteld. Dit uitstel duurt voorloopig tot 15 Januari. Beroepsmilitairen met klein verlof moeten onverwijld naar hun corps lerugkeeren, uitgezonderd dienst plichtigen, wier opkomst bezwaar op levert. i t d e n Bosch wordt Zondagavond 12 uur gemeld Talïooze particuliere auto's, vrachtwagens en autobussen rijden naar de overstroomde gebieden, om vluchtelingen af te halen Het hulpwerk staat onder leiding van liet R. lv. huis vestingscomité. De Commissaris der Koningin heeft de beschikliaarstelling verzorgd van vracht auto's, waarmee in allerijl roeibooten naar Beugen vervoerd avorden, welk dorp geheel geïsoleerd is. Uit den Bosch wordt een lange hulp- trein naar Beugen gezonden. De vluchtelingen die te den Bosch aankomen worden ondergebracht in ae nieuwe Isabellakazerne; waarvan alle manschap pon gerequireerd zijn. Vaz Dias meent te kunnen mededeelen dat het bericht, als zou bij Zaltbommel den grooten Waaldijk bezweken zijn nog niel beves tigd werd, en vermoedelijk oujuist is. Ook het bericht dat tusschen Boxtel en den Bosch een personentrein verongelukt zou zijn, is zeer overdreven. Slechts is van een personentrein de as van een der rijtuigen bezweken. Dit rijtuig vloog uit de rails, en beschadigde het viaduct nabij Boxtel. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Na een korte vertraging kon de trein zijn weg vervolgen- Uit Arnhem Maandagmorgen te 12 uur 45: De Commissaris der Koningin in Gel derland zendt booten en levensmiddelen naar den Bosch, alle bestemd om door gezonden te worden naar Beugen. Zon dagavond laat zou nog een lange trein uit Nijmegen aankomen, geladen met red dingsmateriaal ten behoeve van het ge teisterde Beugen, dat aan alle kanten door het water omringd is. Zondagavond te 9 uur meldt men uit Doetinchem In de geheele streek is opnieuw het water sterk gewasSen. De weg Doetinchem—Ellen is overstroomd. De electromoforenfabriek Beckon is langs den weg niet meer te bereiken Het water dringt de fabriek binnen, waar men hard werkt om de machines (te beschermen. De verbinding 's Heeren- bergTerborg is verbroken, in Gen- dringen zijn heden de buurtschappen Net- terden, Warm, IJsselhunten, Ziek, en Ra felder geïsoleerd. De Geldersche stoom tram heeft de autobusdienst Doesburg Dieren moeten staken De passagiers worden vervoerd op een boerenkar, die 50 M. door het water gaat. Het water dringt de gasfabriek te Doesburg bin nen; de kolenloods staat onder het water: door pompen houdt men het bedrijf In Emmerich is een officieel be richt ontvangen van den landraad te We- sel, luidende De sedert verwachte- dijk breuk te Meerhoog i= niet xneer te keoren en elk oogenblik te verwachten. Een groote scheur is reeds geconsta teerd. Bezwijkt deze dijk, dan is voor den Achterhoek de ramp met te overzien. Te Laagkeppel is een der landhoofden van de IJsselbrug aan het verzakken. De Commissaris der Koningin in Gel derland zendt alle roeibooten naar Den Bosch en de Rijkswaterstaat heeft ver zocht deze over te brengen en assistentie te verleenen Reeds gisteravond waren deze roeibooten onderweg. Met het oog op de le verwachten vluchtelingen te Den Bosch werden leiegrammen gezonden aan den Minister van Oorlog imet verzoek om de kazer- nemcnlen beschikbaar te stellen, waarop onmiddellijk toestemmend geantwoord werd Aan den burgemeester in den Boin- melerwaard werd telegrafisch bericht, dat ingeval van nood de vluchtelingen en het vee op den Bosch kunnen worden gedirigeerd. De burgemeester van Den Bosch had reeds een verzoek van den burgemeester van Dreumel ontvangen om drink water. Direct werd door hem een auto- sproeiwagen met water daarheen ge zonden Omstreeks 6 uur kreeg het comité be richt omtrent den ernstigen toestand te Dreumel. De burgemeester aldaar vroeg dringend om hulp om vluchtelin gen naar Den Bosch te brengen Voor loopig 300 personen. Het vervoer van vee in booten was wegens het storm achtig weer onmogelijk. Omstreeks half negen Zondagavond vertrokken de eer ste 8 groote auto's onder leiding van luitenant De Bree. De berichten,- die uit Beugen binnenkwamen, luiden steeds verontrustender. Circa half acht werd van het kruispunt Beugen medege deeld, dat het viaduct was ingestort, en d^t naar alle zijden om militaire hulp was gevraagd. Het stationsemplacemeut en het station dreigden weg te spoelen, hel ergste 'berd voor de menschen gevreesd- Het R. K. Huisvestingscomité gaf aan de afd. Mij] opdracht om zoo veel mogelijk hulp te verleenen Direct werd van daaruit getracht met auto's tot den spoordijk le rijden, om vandaar de. slachtoffers per lorrie le bereiken Dit bleek onmogelijk en de pogingen om contact 1e krijgen bleven vruchteloos we geus het gemis aan ïtooten. Het comité te Mill berichtte, dat *bij Riikevoort 30 woningen rondom in het water stonden. Dringend werd om een boot gevraagd. Door de inspectie der telegrafie -werd direct oen boot per vrachtauto naar Mill gedirigeerd. Om half 12 Zondagavond vertrokken uit Den Bosch opnieuw S vrachtauto's en 3 gewone auto's en even later weer 5 autobussen, alle naar Dreumel. Vannacht te 2 uur werd bericht ont vangen, dat de menschen te Dreumel floor marechaussées gedwongen werden hun woningen te verlaten, doch veelal weigerden om naar 's Hertogenbosch te gaan. Dit had tot gevolgdat vele auto's onderweg weer terugkeerden Op nieuwe aanvragen van den burgemeester van Dreumel werden de autobussen on derweg weer opgevangen en naar Dreu mel teruggestuurd. 'Om» kwart voor 3 hedennacht zijn de eerste in den Bosch teruggekeerddaarvan waren vier met vluchtelingen beladen, die in de Isabella kazerne opgenomen werden. Het was een niet te beschrijven ellende. Voor het verleenen van medische hulp werd assistentie ingeroepen. Enkele zie ken werden uit de kazerne naar het groote ziekenhuis overgebracht. Om 3 uur hedennacht kwam via Box meer het bericht dat te Beugen 40 menschen in levensgevaar verkeerden. Men kon hen niet bereiken en men zou trachten hen hedenmorgen met een mo torboot af te halen. InBoxmeer kwam het water slechts langzaam opzetten; de- bewoners trekken naar K. Anthonis Uit Helenaveen zijn booten gearriveerd. Het vee wordt ge- Oorgen in hel hooggelegen station, de exportslachterij en eenige groote boerde rijen. Te half vier wordt gemeld, dat de auto's, die uit Den Bosch naar Dreu- me 1 reden, die plaats slechts tot op een half uur afstand konden bereiken. Gelei delijk werden de vluchtelingen daarheen gebracht. Het zijn alie menschen die op den dijk stonden en uit de meest bedreig de huizen waren gehaald. In de overstroomde woningen bevinden zich nog vele menschen In Den Bosch zijn reeds aangekomen 15 mannen. 36 vrouwen en 42 kinderen. Uit Venlo wordt ons hedenmorgen geseind De toestand is hier gedurende den nacht iets verbeterd, daar het water ruim 10 c.M. is gevallen. Hel water is thans stationnair. Hedenmorgen te half 11 wordt uit Dreumel gemeld Steeds hooger wast het water in het land van Maas en Waal. Steeds verder zinken huizen en dijken en worden verwoestingen aangericht De toestand in Dreumel is hedenmorgen van dien aard, dat indien niet spoedig een algehecle verandering in den waterstand intreedt, het dorp door alle bewoners zal moeten worden ontruimd Op het hoogste pun! in dc gemeente slaat hel water ruim 1 M. hoog, terwijl in de laaggelegen ge deelten op sommige plaatsen 6—7 M wa ter staat. De 'huizen zijn hier en daar geheel in het water verzonken. De bur gemeester van Dreumel heelt zich in den afgeloopen nacht gedwongen gezien tot krasse maatregelen over te gaan om le voorkomen dat vele menschen in hun woningen om zullen komen Gedurende den nacht is dc marechaussee er toe •ergegaan de menschen te dwingen hun woningen te verlaten. In booten worden thans de inwoners uit de meest bedreigde huizen gehaald cn naar veiliger plaatsen overgebracht. Hartroerende tooneelen spelen zich af, als de menschen, die gevlucht zijn naar de zolders, waar zij vete angstige dagen hebben doorgebracht, gedwongen worden door dakvensters hun woning te verlaten om in een booljo te slappen. Het post kantoor is ondergeloopen en ook het ge meentehuis staat in het water De tele foon-installatie in het postkantoor is tij dig hooger geplaatst, zoodat de verbin ding met de buitenwereld is blijven be staan. Uit Dreumel wordt gemeld In de Ivovenverdieping van het raadhuis zetelt de burgemeester met zijn helpers en van hieruit worden de bootjes gezonden naar de meest bedreigde plekken Nie mand in het dorp heeft vannacht gesla- prn Allen hebben geholpen rle bedreig den in veiligheid le stellen Reeds stor ten hier en daar de huizen in, en do burgemeester deelde ons hedenmorgen mede, dat waarschijnlijk legen den mid dag het grootste gedeelte der bevolking naar Den Bosch zal moeien worden overgebracht Het electrisch licht werkt niet meer. T)e ernst van den toestand blijkt wel uit het feit, dat eenige per sonen -van angst krankzinnig zijn gewor den. De ovepbreuging van de bewoners naar Den Bosch geschiedt per boot lot aan don dijk, op ruim 1 kwartier afstand: vau Dreumel, waar auto's gereed staan voor verder vervoer. De stationschef le Boxmeer deed op verzoek van het R. K. Huisvestingsco mité een poging om het slation Beugen te bereiken, wai hem ten slotte gelukte. De stationschef van Beugen deelde hem mede, dat hij zijn post thans ging ver laten. De menschen iu de omgeving ver- keeren volgens hem niet in levensgevaar, doch er is driugend behoefte aan levens middelen. Van het R K. Huisvestingscomité le Mill werd bericht ontvangen, dal men den geheeien nacht met 2 booten van de telegrafie heeft gevaren en 20 huisgezin nen in dc hei bij hoeve Rijkevoort gered en in Rijkevoort zelf ondergebracht heefl. Uit Boxmeer wordt Maandagmorgen geseind, dat het dorp gedurende den nacht is overstroomd en dat dc toestand daar ernstig is. De toestand te Mill is volgens heden morgen ontvangen telegrammen eveneens dreigend. Men vreest, dat de achterdijk,

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1