J^eivoonlc. □rnemelkzeep TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Uedegedeeld door het Koninklijk Ned. Met. Instituut te De Bilt. Naar 'waarnemingen verricht in den morgen van 2 Jan. Hoogste barometerstand 763.2 te MÏÏnchen Langste barometerstand: 742.0 te Ingoe. Verwachting van den avond van 2 tot den avond van 3 dezer Krachtige tot stormachtige, tijdelijk af nemende Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind, meest betrokken, met regenbuien. Aanvankelijk zachter. Thermometerstand alhier 's morgens 9 uur 50 gr., 12 uur 51 gr. HOOG WATER. Vlissingen. (Z o n n e t ij d.) Zondag 3 Jan. n.m. 4.09 Maandag 4 4 45 Dinsdag 5 5.25 Woensdag 6 6 07 Donderdag 7 v.m. 6.24 Vrijdag 8 7 21 Zaterdag 9 8.32 (Het tijdstip van hoog water te Dom burg valt 9 minuten na dat te Vlis singen.) en Roersingel golft het water de huizen binnen; alleen staande woningen in het land tusschen rechter- en linker Maasdijk staan bijna tot aan het dak onder water. De gemeente Roermond heeft een ere* die! van f 6000 beschikbaar gesteld voor de redding van vee en have. De inwoners hebben een circulaire ontvangen, waar in de meeste zuinigheid dringend ver zocht wordt. De spoordienst Roermond— Weerd is wegens de sterke spoeling tij delijk gestaakt Mogelijk zal nog met 5 K M. snelheid worden gereden. Men seinde Vrijdagmiddag uit Gen nep: De toestand is hier uiterst kritiek, het water stroomt hier het dorp binnen. Aanvankelijk trachtte men met electri- sche pompen het Water te verwerkenj maar dit bleek onmogelijk. De overstroo ming is niet meer af te wenden. Uit Roermond wordt nader gemeld,, dat de doorbraak geschied is te Ooi bij Stevenweerd. het water stroomt het land binnen en de was houdt aan, de toestand is ernstig In Maasniel stroomt het water het dorp binnen. De bewoners vluchtten naar de zolders, daar zij door het water verrast zijn. Het gemeentebe stuur heeft militaire hulp gevraagd. In Swalme komt het water eveneens binnen, zoowel van de Maas als van de Somme. In de omgeving van Venlo, waar het land zeer laag is, is de toestand nog ernstiger Op vele huizon in het land zilten de menschen op de daken en roe pen, wuivende met zakdoeken en klec- dingstukken, om hulp. Er worden maat regelen getroffen om de voedselvoorzie ning te verbeteren. Uit Nijmegen wordt hedenmorgen ge seind, dat H. M. de Koningin daar m; den afgeloopen nacht is aangekomen H. M. wordt hedenmorgen, te .9 uur {e Altena nabij Wychen door den burge meester van Wychen en een marine- autoriteit afgehaald. In deze sloep zal H. M. in den loop van den ochtend de meest geteisterde punten van de over strooming in dit gebied bezoeken. De Koninklijke sloep zou gevolgd worden door een sloep met levensmiddelen, welke aan de bevolking zullen worden uitge reikt. Zaterdagmorgen werd uit Venlo ge seind, dat de toestand daar zeer ernstig is. Over de Maasbrug was het water hedenmorgen 10 c.M. lager, vermoedelijk doordat bij Lanaye het water over den dijk stroomt. De toestand ton Zuiden van Limburg verergerl nog steeds. Tusschen Obbericht en Gevenbricht stroomt het water over den Maasdijk. Grevenbricht staat in het water Ook de brandweer uit Sitlard is derwaarts gezonden om hulp te verlee- nen. Ia het dorpje .Meers bij Elsloo is de Maasdijk doorgebroken. De huizen van het dorp staan geheel in het water. Verschillende huizen dreigen in te stor ten en vele bewoners moesten met le vensgevaar vluchten of worden gered. De burgemeester van Elsloo, die naar Meers was gegaan om de bewoners te waarschuwen voor het hooge water* was juist Ier plaatse toen de dijkdoor braak plaats had. Hij moest in het schoolgebouw vluchten en kan dit ge bouw niet meer verlaten Uit Maastricht wordt geseind dat de stand van de Maas hedenmorgen één c.M. lager is /dan gistermorgen. Hel Cenlr. bureau van hel XcdcrI. R. K. Huisves tingscomité te Den Bosch heeft tele grafisch aan de commissarissen van de Koningin in de provincies Gelderland en Limburg en mondeling aan den Commis saris der Koningin in N. Brabant diensten aangeboden, daar waar de hulp van het comité noodig zal zijn. Uit de ontvangen antwoorden blijkt dat deze hulp op het oogenblik nog niet noodig wordt geoor deeld, doch zoodra dit het geval mocht zijn, gaarne van de aangeboden dienst ge bruik zal worden gemaakt. Uil Lobith werd oils Zaterdagmorgen geseind Gister is de toestand hier zeer ver ergerd. De was was gister 58 c.M en hedenmorgen nog 43 c.M. Keulen seint gelukkig behalve 18 c.M. was 2 c.M. val, zoodat waarschijnlijk de hoogste stand overschreden is. De hoogste stand was 38 c.M. hooger dan bij de vorige vloe den. Het tuindorp van Lobith is gister onder water géloopen. De overstroommg kwam vrij- plotseling en veroorzaakte een paniek. De bewoners vluchtten naar het dorp Lobith en, voor zoover zij niet konden wegkomen, naar de zolderverdiepingen. De Ossewaard is geheel onder water. De boerderijen in dezen polder staan ver in hel water. Gevreesd wordt voor het doorbreken van eenïge zomerkaden. waardoor de steenfabrieken gevaar loo- pen. De verbinding met Elten wordt over de Ossenwaard met roeiboolen on derhouden Gennep overstroomd. Uit Gennep wordt geseind De pas gereed gekomen ringdijk om Gennep heeft tot middernacht van 1 op 2 Januari uilgehouden. De toeslahd was de laatste dagen op verschillende pun ten herhaaldelijk kritiek, doch onder de energieke leiding van twee wethouders werd tot dien alle gevaar afgewend. Vrij dagmiddag begon de Maas sterk te was sen. De nog niet op volle hoogte gebrach te dijk langs de Nier en een noodkcering zijn in den afgeloopen nacht bezweken Geheel Geimcp is overstroomd In som mige straten slaat het water 1 meter hoog. De bewoners waren voorbereid, zoodat geen ongevallen voorkwamen. De Rijks weg Hennep -Heyen is een halve meter overstroomd, evenals de weg van Gennep naar Vlasmolen. Het sanatorium .,Maria-oord" is Don derdag reeds uit voorzorg ontruimd. Oen- nep en Olter&en zijn geheel geïsoleerd. De Gennepsche buurtschap waar nog 60 hui zen slaan, «elke door een noodkeering beveiligd wordt, is heden nog vrij. Doch de toestand is kritiek. De trein van Gennep naar Wezel rijdt slechts lol Zanten. De rest van de spoor weg staat onder water Hedenmorgen is ook de eleetriciteits- centrale te Venlo stopgezet en is dus van af heden ook die stad zondpr electriciteit en ga,s. De Rijn te Arnhem is sedert gister morgen nog 50 c.M. gewassen, zoodat de stand momenteel is 12.96 meter nor maal AP. Op den Stadsblokkenweg is men gister een kistdam aan gaan leggen om den weg die de stoomsleephlejUing van de firma Prins met de stad verbindt, voor overstrooming te vrijwaren. Overi gens is de toestand hier normaal. In den achterhoek. Uit Doetincliem werd ons Zaterdag morgen geseind Het overstroomingsgebied in deze om geving is naar schatting gister en van daag met 1000 H.A. toegenomen. Het water wast hier nog steeds. De tram Zutfen—Emmerich, heeft den dienst op> de trajecten Zutfen naar Baak en 's- Ileerenberg—Emmerich moeten staken, daar het water over den weg stroomt. Tusschen Zutfen en Baak wordt langs een omweg een autobusdienst onderhou den. Te Doesburg is in den afgeloopen nacht het havenemplacement der Gel dersche stoomtram geheel ouder water g-loopen Langs den Bierenschen dijk slaat het water gelijk met den weg. Ernstige toestand in Limburg. Tusschen Kuijk en Agatha, bood de Maasdijk aan den N.-Brabantschen kant hedenmorgen omstreeks 11 uur nog slechts weinig weerstand en men rreest elk oogenblik een doorbraak Het wa ter werkt zich over en door den dijk heen en stroomt het plaatsje K u ij k binnen. In Kuijk slaat reeds meer waler dan in 1920. Te Grave was de waterstand heden morgen 10 54 M., hetgeen 18 cM. hooger is dan gistermorgen De Beersche Maas begint harder te werken. Nieuwe doorbraak. Uit Sittard werd hedenmorgen te hall twaalf geseind Tegenover de gemeente Urmond aan den Belgischen oever is de Maasdijk doorgebroken op de zelfde plaats waar hij in 1920 bezweek. De Belgische dorpen Meeswijk, Stock- heim cn verschillende andere staan on der waler. De Maas heeft hier thans een nreeaie van one kwartier. Te Elsloo (op Nedcriandsch ge-bied) was nog getracht een doorbraak te voor komen. doch tegen middernacht be zweek de Maasdijk, op dezelfde plaats als in 1880. Heden worden mari niers verwacht om hulp fe verleenen. Bij Maasband, in de gemeente Stein is de Maasdijk eveneens bezweken. De burgemeester van Stein. die met twee beambten op weg was naar "Maasland, werd door liet water overvallen Het bootje waarin hij zich bevond, werd te gen den dijk geslagen. Na eenige bange uren werden hij en zijn helpers door eenige jongelieden gered De bewoners van Stein zijn druk bezig de Maasdijk bij Schaerberg te versterken. In Gelderland. In Over en- Nederasselt begint de toe stand kritiek te worden. Verschillende huizen staan op het punt in te storten, zoodat de bewoners naar elders moeten worden overgebracht. In het land van Maas en Waal staat het water, dat nog steeds met volle kracht door het gat in den dijk stroomtj reeds tot in WiLnssen. Afferden en Deest. Nog een dijk doorge broken. De Rijn is vannacht bij Zevenaar weer 30 c.M. gewassen. Het invallende slechte weer komt den toestand verergeren. Vrijdagnacht is bij Meer in de buurt van Reesen de dijk doorgebroken. Bij Emmerich is de toestand ellendig. In alle Duitsche grensplaatsen hebben gister avond de noodklokken geluid. Mariniers te hulp. Gister is een afdeeling mariniers van 70 man met den avondtrein uit Dor drecht naar Nijmegen vertrokken. Heden is weer een detachement van S0 mari niers daarheen gezonden. In het buitenland}. Over geheel België bleven de regens gedurenden oudejaarsdag steeds aanhou den; de overstroomingen der Belgische rivieren richten met den dag grooterc schade aan. Langs de Leie zijn de verbindingen met verscheidene fabrieken door het wa ter verbroken. Talrijke steenfabrieken langs de Schelde staan onder water. De Sambre en de Maas, alsmede de bijri vieren, bij ven onrustbarend wassen. In, Namen, Dianant en in de omgeving van Luik en omliggende dorpen zijn geheele wijken overstroomd. In Herstal, Tilleur en tal van andere plaatsen moet de le vensmiddelenvoorziening der inwoners per vaartuig geschieden. In liet Waalsche gedeelte van het land heeft het water verschillende spoorbanen overstroomd o.a. tusschen Gouillel en Chatelineau als mede tusschen Ougree en Seraing. Het treinverkeer ondervindt op vele plaatsen stoornis. Volgens berichten uit Keulen is het peil van 1924 overschreden, en zal dal van het beruchte overstroomingsjaar 1922 bereikt worden. Uit Scaubröchen en Trier werd echter op Nieuwjaars dag val gemeld. Het weer wordt be ter. TTit de Maasgebieden wordt daaren tegen nog voortdurend was gemeld. In Hagen (Westfalen) heerschte aan het Oosterstation wanhopige toestanden. In Engeland wast de Theems nog steeds. Val in het buitenland Hedenmorgen wordt aan het persbu reau V.D. geseind uit Keulen In het Rijnland en in Z. Duitschland wast het water niet langer. Er is e©n val ingetre den. Parijs, 2 Jan. Hedenmorgen is de Sei ne gaan vallen. De Marne en de Saone stijgen nog. De spoorwegen in het Oos ten en Noord-Oosten zijn verbroken. Uit België. Brussel ,2 Jan. V.D. Groote overstroo mingen worden gemeld uit Luttlich. Er zijn hier vele slachtoffers. De stad is in het donker. Ook Namen staat geheel onder water. HET WEER IN DECEMBER. Volgens het voorloop'ige overzicht van het weer in Dec. medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Fnst. te den Bildt naderde de hoeveelheid neerslag li e t dubbele van de normale. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Donderdag is le Barger-Ooslervej,d behuizing van den heer K. ingewaaid Te Klazinaveen is de turfslrooiselfabriek van Bruggeerwirth ingewaaid de schade is groot Tc Westhoogebrug woei het nieuwe huis van den K. gedeeltelijk in. Hedennacht ojnstrceks half een heeft de politie in de Zwanestraat le Groningen een man gevonden, die naar uit het onderzoek bleek niet minder dan 7 steekwonden had gekregen, waarvan een in het hart en 4 in het hoofd. De vcrslagene had geene voldoende papieren bij zich zoodat de indentiteit niet kon worden vatsgesteld. DOODSLAG TE SITTARD. Te Sittard is oudejaarsavond bij een vechtpartij zekere E. door een messteek gewond, zijn zoon en echtgenoote werden gewond. De daders, gebroeders H., zijn gear resteerd. Een dezer heeft reeds vroeger wegens doodslag in de gevangenis geze ten en was sedert enkele jaren weer vrij. BERICHTEN UIT DE 2de OPLAAG VAN ONS VORIG NUMMER. HOOG WATER. De dorpen Nederasselt, Overasselt enz. die thans voor bet grootste gedeelte on der water staan, gaan een angstige oude jaarsavond en een bang nieuwjaar tege moet. Velen bevinden zich op de zol ders hunner woningen; anderen in de kerk en in de school, en nog weet men op het oogenblik niet waarheen de menschen gedurende den nacht moeten worden gebracht, en hoe zij uit hun woningen zullen worden gehaald. Het gat wordt door de woeste kracht van. het waler steeds grooter. Steeds verder brokkelt de dijk af. AANGEREDEN. Hedenmorgen is op den Ringdijk te Amsterdam een 7-jarig jongetje door de aulo van dr. Sturkop. die zelf chauffeer de, aangereden. Het jongetje had achter een vrachtwagen, gehangen en was juist bij het passeeren van de auto eraf ge sprongen. Den bestuurder treft dus geen schuld Met een hersenschudding werd het knaapje in het burgerziekenhuis op genomen. op naam on mark (Ingez. Med.) LAATSTE BERICHTEN. GESLAAGD. Geslaagd voor het" Mercurius-diploma boekhouden te Den Haag, de heer 0. Baljé, alhier. UIT VLISSINGEN. Gisteren is voor den Boulevard le Vlissingen het Fransche stoomschip „Prairial" aan den grond geloopen; met sleepboot assistentie is het schip weer vlot gekomen. Gisterenavond heeft in een café te Vlissingen een vechtpartij plaats ge had tusschen onder dranlcinvlocd ver- ''keerende personen. Een hunner werd bloedend aan het hoofd verwond. Een der belhamels werd door de politie gear resteerd. Gisteren herdacht de heer H. Th. Kop pen, stations-assistent te Vlissingen zijn 25-jarigen loopbaan bij de spoorwe gen. Door den chef werd de jubilaris toe gesproken, terwijl hij van meerdere zjj- .den stoffelijke bewijzen van belangstel ling en van vele zijden schriftelijke en mondelinge gelukwenschen ontving. DE KONINGIN EN DE PRINS. II. M. de Koningin en Prins Hendrik welke laatste vergezeld werd door den eerste ondervoorzitter van het Ned. Roo- de Kruis jhr. H. RoëlI zijn gister uit den Haag vertrokken om de door het water geteisterde gebieden te bezoeken. H. M. zal Maandag te Den Haag te- rugkeeren doch hierin kan door de omstandigheden wijziging komen. Tengevolge van dit onverwachts ver trek is de Nieuwjaarsreceptie welke de Koningin hedenmiddag zou houden voor het corps diplomatique, tot nader uil- gesteld. Evenals de ontvangst van den nieuw benoemden Japanschen gezant, die beden ochtend zijn geloofsbrieven zou overhandigen. MINISTERS NAAR DE WATERSNOOD. De Minister van Waterstaat, ir. Bou- gaerts, en de Minister-president Colijn, zijn heden uit Den Haag naar de geteis terde streken vertrokken. VECHTPARTIJ. Te Amersfoort is tegen middernacht als gevolg van een herbergtwisl, de ruim 40-jarige gehuwde v. N. door W. A. P. met een mes ernstig nabij het oor ge wond. De toestand van den getroffene is zeer ernslig. Deze heeft echter zelf aanleiding gegeven door na den twist in de herberg door P. in zijn woning op le zoeken en uit te dagen. AARDBEVING. ROME, 2 Jan". V.D. Een hevige aard beving wordt uit Noord-Italië gemeld. Aan de Adriatische kust zijn eveneens hevige schokken gevoeld. RUMOERIGE NIEUWJAARSVIERING. BERLIJN, 2 Jan. V D In Nieuw jaarsnacht moest de Berlijnsche politie niet minder dan 700 maal ingrijpen. 457 /personen werden gearresteerd. Het aan tal gewonden bedraagt 351, het aantal dooden 6. Elf personen hebben getracht zelfmoord te plegen. FINANCIF.ELE CONFERENTIE TE WASHINGTON. NEW-YORK, 2 Jan. V. D. Volgens den correspondent te Washington van de New York Times hebben Mellon1} secretaris van de schatkist, Normen, gou verneur van de Engelsche Bank, Gilbert, agent-generaal voor de herstelbetalingen, en Benjamin Strong, le New-York ge confereerd op bel departement van de schatkist. PARIJS, 2 Jan. V. D. Omtrent de financieelc conferentie op het departe ment van de schatkist te Washington seint men aan de Petit Parisien, dat in deze bijeenkomst het plaatsen op de internationale markt van 100 millioen aan obligaties der Duitsche spoorwegen onaer de oogen is gezien. LANDBOUW. Het Zeemvsoh Landbouwblad is in een anderen vorm verschenen. Hel heet nu. Landbouwblad voor Zeeland en N. Brabant, Orgaan van de Mij tot Bevor dering van landb. cn veeteelt in Zeeland, en van de Noord-Brabantsche Mij. v. Landb. Hoofdredacteur blijft Tj. B. E. Kiclstra, secret, der Z. L. Mu de uitgeef ster blijft de firma P. J. v. d. Sande le Ter Neuzen. RECHTSZAKEN. Het nieuwe Wetboek van S,t r a f- vordering. In het St.bl no 486 is opgenomen een Kon. besluit van 24 December j.l., tot vaststelling van regelen, als bedoeld bij de artikelen 147, 177, tweede lid en 310, van het nieuwe, 1 Jan. in werking getreden Wetboek 'van Strafvordering, re gelen, naar welke liet openbaar mini sterie, de rechter-commissaris en de ge rechten in hel belang van het onderzoek in strafzaken de medewerking kunnen inroepen van personen en lichamen, wel ke op het gebied der reclasseering of der kinderbescherming of op dergelijk gebied werkzaam zijn, en aan deze de noodige opdrachten kunnen geven. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. Anker boei te Hoedekens kerke. Door het hoofdbestuur van „Schutte- vaer" werd in een ac^es aan den Mi nister van Marine a.i. er op gewezen) dat de haven van Hoedekenskcrke, tenge volge den feilen, dwars voor de monding langs gaanden stroom, bij tegenwind groo te moeilijkheden oplevert, wanneer zij door zeilschepen moet worden, verlaten. Het uitbrengen van een anker gaat door de groote diepte van het Middelgat ter plaatse, met voor de havenschepen onoverkomelijke bezwaren gepaard. Op de algemeene vergadering der ver- eeniging werd aangedrongen op het uit leggen van een ankerboei voor de ha venmonding. De haven wordt beheerd door de ge meente Hoedekenskerke, doch het uit leggen en onderhouden van een derge lijke boei is beter toevertrouwd aan het Rijks Loodswezen, dan aan het ter zake minder deskundig gemeentebestuur —O-v Verlichting van het Keeten. Door het Hoofdbestuur van Schulte- vaer werd aan den Minister van Marine een adres gericht waarin wordt aange drongen op meer afdoende verlichting van het gedeelte van het Keeten, hetwelk begrensd wordt door den wal van Tho- len ter eener en de Slikken van Vianen tët anderer zijde. Jaarloon brievebesLelIers. Naar „Het Volk" met zekerheid kan mededeelen, heeft de minister van Wa terstaat het voorstel (om de brievenbestel lers weder op jaarloon te doen werkzaam zijn afgewezen. Ook is de minister niet ingegaan op het denkbeeld om hen in een hoogere loonklasse in de regeling-do Wilde te plaatsen. 1 Ind. Stoomvaartlijnen. Sembilan 30 Dec. te Triest, Batavia n. Amsterdam. Soekaboemi p. 31 Dec. Suez, Rotter dam n. Java. Menado 30 Dec. te Antwerpen, Rotter dam n. Java. Bimaloer 30 Dec. v. Padang, Batavia n. Amsterdam. Tjerimai 31 Dec. v.m. 8 u. 60 mijl Z. van Ouessant, Rotterdam n. Java. Buitenzorg 30 Dec. v. Medan, Rotter dam.n. Batavia. Kawi, 30 Dec. v. Medan, Rotterdam n. Batavia. Koningin der Nederlanden, 30 Dec. v. Genua, Amsterdam n. Batavia. Prinses Juliana, 30 Dec. v. Batavia n. Amsterdam. Patria, p. 31 Dec. Perim, Rotterdam n. Batavia. Rindjani p. 31 Dec. Kaap del Arrai, Java n. Rotterdam. Bawean, 31 Dec. v. SuezAmsterdam n. Batavia. Blitar p. 31 Dec. Finisterre, Rotterdam n. Batavia. Grijnssen, 30 Dec. v.m. 9 u. 24 m. 270 mijl Z.West v. Valentia, Amsterdam n. Barbados. Stoomvaartlijnen op Noord- Amerika. Spaarndara, 31 Dec. n.m. v. Vigo, Rot terdam n. New-Orleans. Niepw Amsterdam, 30 Dec. v.m. v. New-York n. Rotterdam. Volendam, 31 Dec. v.m. v. Southamp ton, Rotterdam n. New-York. PUROL ©s* op! Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Gesprongen Handen, Ruwe huid en Schrale Lippen; Barsten, Kloven, Win terhanden, Winteiwoeten, WinteroonBn en Winterteenen; Huidwondjes, Ontvellin gen Huidscliavingen, Snij-, Stoot-, Bra ndf en Valwonden; Roode ontstoken Huid',< Schrijnen en Smetten der Huid. PUROL in Doozen van 30, 60 en 90 cent; Tubetr 80 cent. Bij Apoth. en Drogisten. - Het verzacht en geneest. - (Ing. Med.) BUITENLAND. DUITSCHLAND EN DE VOLKENBOND. Nauwelijks is de kwestie van Duitsch- lands toetreding tot den Volkenbond er door, of er ontstaat een hëvig gekrakeel door diverse sollicitaties bij het Volken bondssecretariaat. Zóó zelfs, dat Stresemann het noodig heeft .geacht een verklaring af te leggen, waarin o.a het volgende voorkomt

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 6