verkrijgbaar: EERSTE WASCAMT in Lichte Kleuren No. 302 Woensdag 23 December I82Ë 163° Jaargang, MIDDEL OURANT. 'Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. EERSTE BLAD. WBGHVS DE KERSTDAGEN ZAL DE >IBM)ELBIIRGSCHE COURANT VRIJDAG EN ZATERDAG MET VERSCHIJNEN. BI NNENLAN D. DE BESPREKINGEN VAN I)r. BE VISSER. De, Nederlander bevestigt de mecdee- Singen over den aard der pogingen van >dr. De Visser* Het blad merkt er bij op: „Ten eerste, dat wij, het volkomen verstaan, dat de gedachte van dp. De' Visser bij de beide partijen, die hare bezwaren handhaafden, op verzet stuitte. Onze tweede opmerking is een woord van blijdschap dat uit het medegedeelde* blijkt, dat dr. De Visser, mochten de Roomsche Ministers bij hunne bezwaren volharden >geen stap verder zal gaan In de tegemoetkomende richting, dan waar toe hij weken geleden, na ernstig inner lijk beraad, besloot". Volgens de „Telegraaf" verluidt in parlementaire kring dat door de jier Katholieke ministers aan den kabinets formateur een tegenvoorstel gedaan zou zijn met betrekking tot het gezantschap bij den Paus. Zij zouden zich er mede bunnen vereenigen, dat de gezantschap pen bjj het Vaticaan en te Bern in één persoon vereenlgd zouden worden mits dezen dan Rome als standplaats zou wor den aangewezen. Dit voorstel zou er dus op neerkomen, dat het gezantschap te Bern zou worden opgeheven, en de ge zant 4e Rome bij de Zwitsersche re geering zou worden geaccrediteerd. (Volgens heden door het Ned. Corr. Bureau gezonden mededeelLng uit be trouwbare bron, strookt dat bericht niet met de 'feiten.) UIT BERGEN OP ZOOM. In de Dinsdag gehouden raadszitting /an Bergen op Zoom heeft de commissie ad boe haar rapport over de malver saties aangeboden, bij monde van haar voorzitter, den heer Van As (R. IC.) Het 72 pagina's lange rapport wordt onder strengs geheimhouding voor de leden van den Raad ter visie gelegd. De voorzitter verklaarde, dat hij van deze kwestie zoo beu is geworden, dat hij de Kerstdagen aan de bestudeering wijden wil om zoodra mogelijk zijn be vindingen te kunnen mededeelen. Do heer Van As gaf te kennen, dat de geheele commissie ér beu van is en blij het rapport uit haar handen te hebben kunnen geven. De heer Walder kwam even terug op de uitlating van den voorzitter als zou de oonïmissie bij de aanbieding van het rapport eenig wantrouwen toonen Bij de oommissie zit absoluut geen wantrou wen voor tegenover den -voorzitter. Voorts werd aan B. en W. machtiging verleend zich in rechten te verweren tegen den eisch in reconventie ingesteld door den oud-secretaris Van Liempt in de te Breda tegen hem' ingestelde civiele procedure. Het bleek, dat de raad niet békend was met het instellen dezer pro cedure. Ee* in Het Volk uitgesproken en door het 90C. raadslid Walder ter sprake ge brachte klacht over een uitkeering van het TJurg. Armbestuur bleek niet mét de feiten in overeenstemming te zijn. l'IT DE PERS. Mr. S. van Houten over den gezant bij den Paus. Iu kei jongste nummer van zijnStaat- iundigo Brieven schrijft mr. S. van Hou ten het volgende over het gezantschap bij den Paus Is bij hel behoud eenig landsbelang betrokken'? Wie het beweert moge mij eenig lands belang aanwijzen, dat er onder geleden heeft dat wij van 1871 tot 1915 geen gebruik hebben gemaakt van de be voegdheid, die de Italiaansche Regeering, om van haar standpunt zeer begrijpelijke redenen, den Paus liet, om1 als tot dien tijd diplomatieke betrekkingen te be houden met Staten, die daarop prijs stelden. Maar Staten, die op goede verhoudin gen tusschen ICerk en Staat prijs stellen, door beider werkzaamheid gescheiden te houden, behoeven van die bevoegd heid geen gebruik te maken. Wat beweegt nu Roomsche Nederlan ders om aan de Regeering van ons land nlef Ie willen deelnemen, als het geen gezantschap bij den Paus onderhoudt, terwijl zij er nimmer bezwaar in hadden tijdeus de periode van 18711915? En wat beweegt een groep van Nederland- sche volksvertegeuwoordigers(?) om te doen gevoelen, dat als het amendement- Kersten het beoogde gevolg heeft, zij geene Regeering zal sleunen, misschien wel elke Regeering bij de vervulling van haar laak bemoeilijken? Met andere woorden: in werkstaking treden met behoud van salaris en, zonder dat de politie zich er mee bemoeien kan, de zaken in de war sturen. Ik weet, dat vólgens oude Pauselijke decreten de Kerk staat boven den Staat, maar ook, dat de Pausen in niet-toepas- sing dezer decreten berusten naar mate de toestanden bij elk volk het eischen. Ik dacht dat ook ons land behoorde tot die, waar een voor hen aannemelijke verhouding door de toelating der bis schoppelijke organisatie in .1853 iu het leven geroepen was. \Vat nu geschiedt doet de vraag rijzen of de Pauselijke politiek teu aanzien vau ons land wijziging treeft óndergaan en of de. houding der Roomsche Minis ters en Kamerleden daaraan is toe te schrijven. Ik bepaal mij hier tot het stellen der vraag, die gewettigd wordt door de be kende verhoudingen in de Roomsche Kerk. De kwaliteit dep Klein ÏO et. - Midden 12 es. - Groot 15 et - (Ingez. Med.) Uit Stad en Provincie. Ui^ Middelburg. - De heer dr. J. H. Polak, vroeger wonende alhier en ook te Vlissingen, thans wonende te 's Gravenhage, heeft dezer dagen den dag herdacht, dat hij gedurende 25 jaar verbonden was aan liet ziekenfonds „De Volharding" aldaar en is toen door bestuur, specialisten, tandart sen, internisten en patiënten van de kli niek van „De Volharding" op grootsche wijze gehuldigd, als een bewijs hoe het werken van dr. Polak op prijs wordt ge steld. Hedenmorgen te kwart over zes is op den Wol bij de Melkfabriek een voor een wagen gespannen paard op hol ge slagen. Op de Burg werd het dier tot staau gebracht, nadat een stoep was stuk gereden. Persoonlijke ongelukken lcwamen niet voor. o Uit Vlissingon. - Vrijdag, eersten Kerstdag, geeft het muziekgezelschap „Ons Genoegen" te Vlissingen van kwart over acht tot kwart over negen een uitvoering van ge wijde muziek in het Bellauiypark. Uit "Walcheren. De gemeenteraad van Seroos- kerke hield Maandag een, openbare vergadering, die dadelijk na de opening op voorstel van den voorzitter overging in een gesloten vergadering, met den heer Wondergem, die aanwezig is ter bespreking vau bouwplannen waarvoor genoemde heer een ontwerp gemaakt heeft. In de daarna hervatte openbare verga dering werd o. a. een ingekomen stuk vermeld en een schrijven van! den heer Hoegen van Hoogelande waarin hij toe slemming verleent om den afvoer van water van het door hem afgestaan per ceel grond naai' een sloot te leiden, aan hem loebehooreude. Het kohier van de hondenbelasting wordt verhoogd met f 15 voor 10 honden, die aangegeven werden. De heer A. Melis vindt dit niet hoog; meer betaald worden, er kon voor die honden z. i. best wat Het bestuur van den polder Walche ren heeft toestemming verleend voor het dempen van den sprink langs 't1 Smidswegje, mits de gemeente zorgt voor buizen die in grootte en kwaliteit volgens over te leggen teekening voldoen. Dq kosten zijn begroot op ongeveer f 100. B. en W. stellen voor er niet toe over te gaan wegens te hooge kosten, en zijn 'van oordeel dat het beter en goedkooper zal zijn dc sloot langs 't wegje naar den Parochiepnl te dempen. Na vrij lange beraadslaging wordt m. a. st. het voor stel van B. en W. aangenomen. Daarna kwam aan de beurt het rap port rekening bijdragen over 1922-'23-'24 «bijzonder onderwijs. De voorz van de commissie van toe zicht, de heer I. de Buck, leest het rapport voor, waaruit blijkt dat de meer derheid van die commissie van oordeel is dat voor de school bij Vrouwepolder een bedrag van f 43.50 niet uitbetaald behoorde te worden; ten tweede d,at een bedrag van f 280 jaarlijks voor de onderwijzeres in nuttige handwerken op de school in het dorp ook niet door djen Raad betaald moest worden, aangezien volgens de lager onderwijswet toch niet de goedkeuring van Ged. Staten zou krij gen. Na langdurige discussie wordt het eerste punt (aftrek f -43.50 rekening school bij Vrouwe poldér in. a. St. goed gekeurd. Het tweede punt (aftrek f 280 jaar- lijksche uitgaaf salaris onderwijzeres nut tige handwerken) school in 't dorp, werd met vijf tegen twee stemmen verworpen; vóór stemden de heeren Allaart en Cor- nelisse, tegen de heeren Goedbloed, de Visser, de Buck, Wondergem en Melis. Eer de raad weer overgaat in besloten vergadering, voor een, tijdens deze ver gadering ingekomen stuk, deelde de voorzitter mede, dal B en Wi, gemach tigd zijn door den raad, om in te laten schrijven (alleen door inwoners van deze gemeente) voor het houwen van een bergplaats voor een lijkwagen annex brandspuithuisje cn twee arrestantenlo kalen, een voor mannen en een voor voor vrouwen en tevens stappen te doen om een lijkwagen aan te schaffen. In de Maandagmiddag door den gemeenteraad van Biggekerke ge houden vergadering was ingekomen een mededeeling, dat wegens te veel betaal de bijdrage, zulks door het opleveren van een batig slot van den dienst 1924 van den Warenkeuringsdienst, aan de gemeente 23.92 zal worden terugbe taald. In behandeling wordt genomen het verzoek tot verleening eener subsidie voor het aan te leggen rijwielpad Vlis singenZoutelande. Dc voorzitter zegt verrast te zijn door dit verzoek, In een gehouden vergadering der commissie werd de doorgang bij Valkenisse het meest bezwarend geacht en hem opge dragen met den heer Pel en de andere boscheigenaren te confereeren. Dhr. Pel was evenwel niet bereid zijn terrein af te staan voor aanlegging van het pad. Spr. weet dus thans niet aan te duiden waar het pad moet komen. Niettegen staande dit, is het voorstel van B. en W. 100 te verleenen. Dhr. P. Janse vindt het eerstens voor barig dat in het Raadsvoorstel van B. en W. van Vlissingen gewag wordt ge maakt, dat o.a. door deze gemeente een subsidie is toegezegd, daar nimmer in dien zin is besloten, wat de voorzitter toestemt. Spreker kan zich echter met het voorstel vereenigen, daar het in het belang der duinbewoners kan zijn. Dhr. Poppe is er tegen uit twee oog punten. Hij ziet het belang niet in. Spr. gelóóft, dat de aanleg meer ter bevor dering van het tourisme is, dan in het belang der werkmenschen en vreest, dat de Zondagsheiliging daarmee zeer in ge vaar komt. Ook dhr. Moens ziet er wei nig belang in. Dhr. Coppoolse zou het een uitstekende verbetering vinden. Het voorstel van B. en W. wordt in .stem ming gebracht en aangenomen met 5 tegen 2 stemmen, tegen de heeren Poppe en Moens. Overgelegd wordt een verzoek van Mr« J. Pel, om van gemeentewege over te gaan tot verharding van het nog on bestrate gedeelte van den Zandweg en de sloot daarlangs gelegen op breedte te brengen. De voorzitter deelt mede, dat B. en W, meenden niet te kunnen adviseeren het verzoek in te willigen gezien de offers die verschillende per sonen zich in de laatste jaren hebben getroost om verschillende wegen op eigen kosten te verharden. Tegen het in orde brengen der sloot bestond bij het college geen bezwaar. Dhr. Cop poolse vindt hel wel wat kleinzielig, dat dhr. Pel met dit verzoek komt, Dhr. P. Janse meent dat elke eigenaar verplicht is zijn slooten te onderhouden, zoodat de gemeente het niet voor dhr. Pel hoeft ie doen. Na eenige bespreking wordt ui. a. s. comform het voorstel besloten. Uit de opgemaakte aanbeveling ter be noeming van een lid der Commissie van Toezicht op het L. O., bestaande uit de heeren C- Polderman, aftr. en K. Dek ker, wordt de heer C. Polderman m.a.s. herbenoemd. De aftredende leden van het Burg. Armbestuur P. Dekker en J. Moens, waartoe mede op de voordracht waren geplaatst de heeren D, Coppoolse en J. Janse, worden de aftredenden her benoemd, die beiden hun herbenoeming Besloen wordt tot intrekking van drie strafvorderingen, »nog afkomstig uit den distributietijd en betreffende het tapver- bod bij het 25-jarig Regeeringsjubileum. Door B. en W. wordt voorgesteld aan den wegwerker K. Melis, die op 1 Jan. a.s. den gemeentedienst met pensioen verlaat een gratificatie te verleenen van 25. Dhr. Coppoolse vindt het beter dat hem een geschenk wordt gegeven als blijvend aandenken. Het voorstel van B. en W. wordt gewijzigd en besloten Melis een gratificatie toe te kennen van 20 en hem een aandenken aan te bieden. Aan den ambtenaar, belast met de uit betaling der pensioenen aan de gemeen te-ambtenaren dhr. P. Florusse wordt eervol ontslag als zoodanig verleend, daar zijn diensten overbodig zijn ge worden. Daar de toestand van het pad in bet „Schuitvlot" verbetering eischt, wordt besloten dit op afdoende wijze te her stellen. Uit Z uid-Beveland. Hoewel oorspronkelijk het plan 1)6 stond om den zinker der waterleiding mij. door het kanaal van Z. Beveland reeds te leggen, zijn deze werkzaam heden niet doorgegaan. Thans vernemen we dat zeer vermoedelijk dit werk zal plaats hebben in den nacht van 34 Januari a.s. In de Dinsdag gehouden vergadering van den raad der gemeente K a p e 11 e was afwezig weth. Vereeke, die door on gesteldheid was verhinderd. M a. s. werd besloten om het besluit conversie gemcenteleeningen. genomen in de raadszitting van 30 Nov. 1.1. te ver nietigen en alsnu deze leeningen aan te gaan bij de Bank van Ned. Gemeenten, gevestigd te Den Haag, tegen een rente koers van vijf ten honderd, zonder ver dere onkosten hieraan verbonden. De voorz deelt mede dat dc gevaarlijke bocht zal ter hand genomen worden ter verbetering. Van af het begin van den pul lot aan de erfscheiding van den heer Joz de Jager Az. zal de sloot ge dempt worden met buizen van 40 c.M op een lengte van 45 M. Met den heer M Eversdijk zijn do poodige maatregelen getroffen en zal tot ruilveranderiug van grond overgegaan kunnen worden Aangevraagd is subsidie aau de Ned Automobielclub De secretaris dezer ver- eeniging zal zich persoonlijk van den toestand op de hoogte stellen. Op advies der commissie werden dc rekening 1924 en de begrooting van hetf Burg, Armbestuur vastgesteld. Een drukke bespreking ontlokte het onderwerp steunregeling voor werkloo- zen De voorz. verzekerde dat door B. en W. strenge oentrale maatregelen zul len toegepast worden. Erkend werd dat door velen misbruik van deze wet ge maakt wordt en verscheidenen er op uil zijn. om met rijkssteun een gemakke lijke kerst- en nieuwjaarsvacantie te ma ken. In de laatstgehouden raadsvergade ring te Ierseke is door den heer C. Hartoog alsnog de gevaarlijke draai o,p den Iersekschen dam ter sprake ge bracht Volgens hem was de toestand daar, vooral met de vele auto's die daar tegenwoordig passeeren, hoogst gevaar lijk eft onhoudbaar De voorzitter moest toestemmen dat verandering zeer ge- wenscht was en ook reeds een punt van overweging heeft uitgemaakt. Ter plaatse is door hem een onderzoek ingesteld Z.i, is alleen wijziging te brengen door doortrekking" van de met den opril pa rallel loopende straat, de Schippersstraat In dien zin dat de cene straat voor heen en de andere voor terug wordt gebruikt, juist zooals nu te Kloetinge gedaan wordt. Het is niet onwaarschijnlijk dat voorstel len in dien geest door B. en W. zullen worden ingediend. Uit Noord-B ev eland. In ;dc op 21 dezer te Wisse n k e r- lce gehouden raadsvergadering waren al le leden tegenwoordig Een reeks ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Een adres der beurtschippers te Kamperland ver zoekende wijziging van 't havengeld, werd gesteld in handen van B. cn \V voor prea-advies. Toen kwam opnieuw aan de orde de schooIkwcslie-Gecrsdijk. De secretaris las eerst een uitvoerig overzicht voor van hetgeen tot heden in deze zaak was ge passeerd en de voorzitter bracht daar op iu behandeling een voorstel der meer- derneid van'B. en de openb, school te Geersdijlc op te heffen en hel gèbouw ter beschikking te stellen van de ver eeniging voor Geref. L O. te Gecrsdijk met ingang van 1 Maart 1926. Daar het op „de lijst" vermelde aan tal kinderen (51, dus voojr 2 lokalen) ten gevolge van verschillende omstandighe den was gekomen op 42 (dus voor één lokaal) deed het lid Schippers het voor stel de halve school af te staan. Bijna twee uren lang werd toen. nu eens kalm en zaakrijk, dan weer tame- Springende handen gaaf en zacht In één nacht door het gebruik van Akker"s Kloosterbalsem, de wondere balsem die U als 't ware een nieuwe huid zal geven. Inwrijven met Kloosterhalsem bijt niet, doch verzacht Beroemd huismiddel bij schrale en ge sprongen huid, winterhanden, wintervoe ten, kloven, wonden, open plekken, uitslag (Ingez. Med.) lijk warm, gediscussieerd, waarbij ceuer- zijds hel recht der schoolvèreeniging, an derzijds haar drijveu tegen het financieel belang der gemeente werd in 't Jicht gesteld. Het resultaat""was 'l voorstel- Schippers verworpen met zes tegen vijf stemmen en dal der meerderheid van B. en W. aangenomen met dezelfde stem men. Een verzoek om subsidie voor hel ver volgonderwijs aan de Bijz. school in de kom werd ingewilligd z h. s Besloten werd de huidige dienst voor het ophalen van asch e d als permauen ten gemeentedienst te beschouwen. Vervolgens werd vastgesteld een be sluit, waarbij B. en \V. .gemachtigd wer den. onder bepaalde voorwaarden ver gunning te verleenen schoollokalen be schikbaar te stellen voor het houden van vergaderingen, repetities en cursus sen. Van enkkele voorwaarden werden reeds toegelaten vercenigingen en zede lijke lichamen vrijgesteld. Uit Tholen. Te O u d-V ossemccr werd een ■rgadcring belegd van melkveehouders, tevens verkoopers van consumptieimelk, om den prijs, thans 14 cent 1 >e<lragcudo, op 16 cent te brengen. Het voorstel heeft blijkbaar geen voldoende meerderheid kunnen vinden, want de prijs is op 14 cent gebleven, volgens velen reeds wel letjes Uit Zeeuwse h-V laanderen O.D. Donderdag hield de raad van Axel een openbare vergadering. Behalve eenige ondergeschikte onder werpen kwamen twee punten in lx»han- deling,waaromtrent druk werd gediscus- seerd. Het eerste was de salarieering van de keurmeesters. Als zoodanig treden voor het centrum Axel op 2 veeartsen, de heeren L. Boogaert cn D de Putter, die blijkens de debatten samen deelen. of schoon het salaris van deu eersten 1500 gulden, en van den tweeden f 1500 f 1SQ0 plus f 500 vergoeding voor een motorrijwiel bedroeg Dit was vroeger zoo volgens beide heeren overeengeko men en alzoo door den raad vastgesteld. Nu was een vorige zitting al eens een voorstel gekomen van eftn raadslid om die f 500 vergoeding aan den heer Boo gaert te geven i n plaats van den heer De Putter, maar dit verwierp toen de raad met 9 stemmen. Thans echter verzocht dhr Boogaert zelve om f 500 meer sa laris, met intrekking der vergoeding voor hel motorrijwiel en werd dit voorstel na verdediging van den heer Kruijsse inel 6 tegen 5 tetemmen aangenomen, ondanks bestrijding door B. cn Wdie er op we zen, dat het enkel om 'het pensioen te doen was en het aanleiding kon geven lot moeilijkheden, gezien het verschil in instructie voor beide keurmeesters Het tweede punt betrof het op wacht geld stellen van A. Pieterse, onderwijzer aan de O. L. S. De voorzitter berekende, dal als men hem handhaafde als overtallig, dit de gemeente fSOOO zou kosten, want wel dra zouden de 3 andere scholen ook een onderwijzer meer vragen Bovendien kost het L. O. hier f 60.000 en dus was bezuiniging gewensclit. De heer Kruijsse meende, dat men dan ook op de bestrating» die ook f 40.000 kost, kon bezuinigen, dat er geen twee veldwachters noocfig zijn en ook geen, 5 6 man voor secretarie-personeel. Alzoo werd na vinnig debat het voorstel van B. en W'. verworpen met 6 tegen 5 st.

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1