BEURSNOTEERING VAN HEDEN. AMSTERDAM. 21 Dec. (Slotkoers). 6 pet. N'ederl. 103VeG pet. XederlL 1922 IO51/2; 5 pet. Neder 1. 1918 101 vijf tien zestiende; 41/2 pel. Nederl. 1917 99; pel. Netlerl. TV. Schuld Gli/2; 3 pet. do. Oblig. 75; 3 pet. do. Certif. 73 Oert. Ned. Hand Mij. 1451/8, Aand. Ned. Ind. Handelsb. 152; Aand- Kol. Bank 1851/4Kon. Pelvol. Aand. 4O61/2— —409 Geoons. Moll. I93ya—193Vi; Cult Mij. Vorstenlanden 155 158; Handelsv. Amsterdam 600—605; Javasche Cultuur, 326; Aand. Deli Maatsch. 397 —401; Am- sterd. Rubber 342—350; Ned. Anierik. vaart 64J/2, Ned. Scheep- vaartunie 157Vs; K011. Ned. Stoomb. Mij 78 Aand. Pakelvaart 192. PJiilips A. 354—378. Jargons A. 121%. Anaconda 9S een zestiende, Steels 133% Union Pacific. 1511/3Common 1337/«; Union Pacific 151 Common IMarine ll8/s Prefered do. '11$; Maxwell well Gr. C. v. A. 7$, Maxwell Land Prolongatie 31/2 pet. Cert. v. Inch Bonds 18 zeven zestiende-' Russen Hope 31/2. Markt sluit vast. Wisselkoersen Londen 12.067/g: Berlijn 59.25; Parijs 9.27; Brussel 1128- Dollar Cable 2.48 elf zestiende. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninklijk Ned. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 21 Dec. Hoogste barometerstand 762.1 te Isafjord. Laagste barometerstand. 725.4 te Blaavandshuk en Brest. Verwachting van den avoml van 21 tot den avond van 22 dezer Matige tot krachtige Zuidelijke tot Z- .Westelijke wind, betrokken tot zwaarbe wolkt. regenbuien Zelfde temperatuur. Thermomelerstand alhier 's morgens 9 uur 45 gr., 12 uur 43 gr., 3 uur 47 gr. wat het wel had kunnen zijn. Toch is de gewestelijke uitvoering op 15 en 16 Augustus te Breda goed geslaagd, al was het aantal uit het gewest deelnemenden' beschamend klein. De leiderscursus had 1 weinig deelnemers, maar een behoorlijk verloop en spr acht het goed dat het examen wat strenger was. Het leven in de kringen was beter dan in het gewest en opgewekter ook. De heer Bal uit Middelburg nam voor de achtste maal aan de vaardigheidsproeven met succes deel en behaalde het gouden speldje, waarmede de voorzitter hem geluk wenschte. Ten slotte deelde de voor zitter nog mede, dat de heer J. Karelse, vertegenwoordiger van den kring West- Brabant in het gewestelijk bestuur, het bijltje er bij neerlegt en wordt opgevolgd door den heer C Becht, eveneens als eerstgenoemde wonende te Bergen op Zoom. Door den secretaris, den heer J, J. Th. Bakker uit Bergen op Zoom, werd daarop mededeeling gedaan van de in gekomen stukken, waaronder berichten van verhindering, maar ook een schrij ven van den heer S. P. Willems, dat hij na 15 jaar die functie te hebben bekleed, wegens gezondheidsredenen ontslag neemt als penningmeester van het gewest. Op voorstel van den voorzitter werd besloten aan den heer Balfort, die aftreedt als inspecteur van de lichame lijke opvoeding dank te brengen voor hetgeen hij voor het gewest heeft ge daan. Uit het jaarverslag van den se ere t a r i s ontkenen wij, dat hij zegt niet zoo opgewekt tc kunnen schrijven als anders, maar dat dit niet een gevolg is van persoonlijke vermindering van enthousiasme voor de mooie turnzaak. Het gebrek is dat de turners te veel kijken naar eigen vereeniging en naar naaste omgeving, maar niet voldoende naar het algemeen belang, en dit laatste is toch dringend noodig. De secretaris wijdt 'woorden van waardeering aan het werk van den vertrokken voorzitter der Technische commissie, den heer C. T. Ruben uit Goes. Verder bepleit de heer Bakker het houden van meer vergade ring van het bestuur en T. C., om dan mede tc deelen, dat liet gewest thans 20 vereenigingen telt, terwijl te wachten is, dat de vereenigingen Volharding te Sou burg en „de Jonge Spartaan" te Bergen op Zoom zich zullen aansluiten. Op 1 Februari telde het gewest volgens den bondsstaat 147 dames- en 377 heeren leden, totaal 524 leden, tegen op 31 Dec, T924 216 dames en 454 heeren en thans 146 dames en 342 heeren. Op 1 Februari 1925 was het aantal adspiranten 322 jon gens en 292 meisjes tegen vorig jaar 377 en 296. De leiderscursus werd voleindigd door 6 deelnemers (van wie 2 uit de Zuid- groep) die het diploma verwierven en 3 die werden afgewezen. Aan de vaardigheidsproeven namen 15 dames en 40 heeren deel, van wie 7 slaagden, een van hen voor de 8ste maal zooals ook de voorzitter reeds opmerkte. De heer Kooy uit Goes slaagde voor het keurleiderskorps van het K. N. G. V. Bij de afstandsmarschen behaalden 23 hee ren en 17 dames het marschspeldje, van wie een heer en twee dames voor de. vierde maal. Ook de secretaris wijst op de geringe deelname uit het gewest aan de uitvoering te Breda, welke alleen slaagden door de deelname uit andere gewesten en ook uit België. De vereeni ging Prins Hendrik te Breda bestond in 1925 25 jaar en zal dit op 3 Maart a.s, feestelijk herdenken. Onder applaus werd dit verslag goedgekeurd. (Wordt vervolgd.) NAGEKOMEN BERICHTEN. EERVOL ONTSLAG. Wegens opheffing der betrekking is een eervol ontslag uil 's rijksdienst ver leend als rijksboekhouder aan den heer J. G. Lievense, le klasse te Middel-' burg. BEURSBERICHT. AMSTERDAM, 21 Dec. 3 urn-. Op de rubbermarkl betrachte het publiek de noodigc voorzichtigheid. De rubberprys te Londen en ook de fondsen konden zich heden tamelijk goed haudhaven. De fluctualies waren niet meer zoo groot als de vorige week. Tabakken hadden een beperkte markt doch golden eerder iets lagen'. De cul- tuurafdeeling had een kalm aanzien. Oliënwaarden slechts geringe aan dacht. Nederlandschc Industneelen meeren- deels weinig veranderd. Prolongatie 3i/9 pet. SNEEUW EN KOUDE. LONDEN, 21 Dec. V.D. Schoklanden gedeelten van Engeland en Wales* hebhBin gedurende de laatste djagen te lijden gfl- had van sneeuwstormen. Tengevolge waarvan vele wegen versperd zijn. De treinen ondervonden belangrijke vertra ging in Wales en in vele steden zijn de telegrafische en telefonische verbindin gen verbroken. nSeeuwslormen hadden voorts plaats lang deooslkust en in de Iersche zee. De reddingsboolen hebben dienst moeien doen in Alnmouth, Northumberland on het eiland Man ,om bemanningen van in noodverkeerendc schepen le red dien. De officieele weerberichten voorspellen een voortzetting van de koude en verder een nseeuwvnl in het Noorden, LAATSTE BERICHTEN. PROV. STATEN VAN ZEELAND!» Van de middagzitling zij nog gemeld: dat de voorgestelde wijziging van liet Alg. Regl. op de Calam. polders z. h. s. is aangenomen; dal voorts zonder discussie en stem ming werden aangenomen de voorstellen van eGd. Staten betreffende, de korte dis sel. den polder Heer Jansz., het .voeren van rechtsgedingen, de pensioenwei, de subs, aan verschillende instellingen van Handelsonderwijs; de subs, voor land- v. tuinb, win tercursussen. Een uitvoerige discussie is thans gaan de over een nadere regeling der bijdra gen voor herstel van raonimenleele ge bouwen, MARKTBERICHT. HULST. 21 Dec. Aanvoer ruim, handel kalm. Tarwe f 12—14, rogge 9.50, gersl 12, erwten 15, boonen 13. VOORTREINEN OP KERSTDAG EN ZONDAG. Donderdag 21 Dec. zal een voortrein loopèn voor trein no. 18 van 1.12 uil Viissingen). De voortrein vertrekt van Middelburg om 1.13. en loopt tol Amster dam, over den Haag Zondag 27 Dec. loopt vóór trein no. 318 (nl. oen voortrein die van 15.49 av uil Viissingen). De voortrein verlrelc uit Middelburg 0111 6.49 uur en loopt ook over Den Haag. BESLAG GELEGD. Door de Justitie te Middelburg is beslag gelegd op de Duitsche stoom boot „Martha Hemsoth" uit Bremen, die van de reede te Viissingen naar binnen is gebracht. UIT WEMELDINGE. Zaterdag liep het ijzeren klipperschip schipper J. de Koster, geladen met pulp en bestemd voor de gemeente Wemeldin- ge. tengevolge van den harden vloed op )n beoosten het kanaal liggende berm. De sleepboot „Piejo", kapitein Jiskoot, heeft het schip nadat eerst nog een staaldraad was gebroken behouden binnengebracht. HET NIET VERLEENEN VAN HULP. De advocaat-generaal van den Hoogen Raad, mr. Ledeboer, concludeerde heden tot verwerping van het cassatieberoep van P. J. van de V., roeier bij het Ned. Loodswezen te Viissingen, die door de rechtbank te Middelburg was ver oordeeld tot 3 maanden hechtenis, we gens overtreding van art. 450 Wetb, van Strafrecht (het niet verleenen van hulp bij het verdrinken van een jongen, die in het water lag, terwijl hij in hetzelfde water bezig was te visschen). Uitspraak 18* Januari a.s. DE VALSCHE 1RANSCÏIE BANKBIL JETTEN Men meldt ons heden uit Den Haag dat de drie gearresteerde Hongaren (men zie het bijvoegsel) in het Bezit waren van een bedrag van 30 millioen aan clerge- lijke biljetten. Ze zijn heden in het. huis' van Bewaring te 's-Gravenhage ingeslo ten. De aangehoudenen behooren tot aanzienlijke Ilongaarsche familiën; oen is oud-hoofdofficier, een ander is ad- vocaal en journalist te Budapest en de derde is groot fabrikant aldaar. Bij het uitgeven van het eerste biljet te 's Gravcnhage werd de vaïschheid reeds ontdekt. Volgens afgelegde ver klaringen is hel geheele aantal valsche biljetten afkomstig uit Budapest alwaar nog onderscheidene voorname personen in het complot zouden zijn betrokken. VERDUISTERING VAN SPIRITISTEN. De Haagsche politie doet onderzoek in een geval, waarbij een 62-jarige bijge- loovige dame 20.000 heeft afgestaan aan een medium, dat zich uitgaf als lid van een te Brussel gevestigde Intern. Broederschap op Spiritistisch gebied. BRAND IN SCHIP JN AANBOUW. Er heeft Zondag aan boord van het op de werf to St. Nazaire in aanbouw zijnde mailschip „P C. Hooft" een he vige brand gewoed. De hutten en de salon op liet bovendek midscheeps on der de brug en de verblijven van den état-major op de onderbrug zijn ver woest Dit gedeelte /.al gedemonteerd moe ten worden Naar do directie van de Mij. Nederland vreest, zal door dezen brand aanzienlijke vertraging ontstaan in de aflevering van het schip. STAATSLOTERIJ. (Onder voorbehoud). Bij de trekking van heden vielen prij zen op de navolgende nummers f1000. 10190 13011 14026 18440 f 400 13234 13650 15301 15573 f 200 13043 f 100 388 12056 18365 WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 21 Dcc. 3 uur. De cijfers tusschen haakjes zijn de koersen van Zaterdag. Londen 12.067/g (12.075/s.) Berlijn 59.25 (59.27%.) Parijs 9 27 (9.62.) Brussel 11.28% (11.30.) Zwitserland 48.07% (48.-08.) Weenen 35.10 (35.10). Kopenhagen 61.80 (61.80). Stockholm 66.77$ (00.72%). Oslo 50.40 (50.30). New-York 2 48%- 2,49 (2.48%). SNEEUW IX MAROKKO. BERLIJN, 21 Dec V. D. Tengevolge van hevige sneeuwstormen moest de passagiersdienst naar Marokko stopgezet worden. De aan dc Marokkaansclie kust patrouilleerende Spaansche schepen vluchtten naar Algericas. De kabelver binding met Tanger is verbroken. (Ingez. Med.) VERSCHILLENDE BERICHTEN. Men meldt aan de Maasbode uit Dordrecht d.d. 19 Dec.: Hedenavond begaf de 67-jarige N. v. d. P. wonende te Zwijndrecht, zich van Dordrecht naar huis en koos zijn weg over de spoorbrug. Juist passeerden daar elkaar een personen- en een goederen trein. De man heeft waarschijnlijk ge meend dat hij geen gevaar liep als hij het middenpad der brug bleef houden. Een remmer van den goederentrein schijnt onraad bespeurd te hebben. Men vond bij onderzoek Van der P. geheel verminkt op de middenrails liggen. Het hoofd was van den romp gescheiden en een tiental meters weggesleurd. Zaterdagmorgen om half zes is, naar de Tel. meldt, te Amsterdam aan gekomen een wagon, waarin zestien paarden waren geladen. Bij aankomst bleken drie dieren tijdens het vervoer gestorven te zijn. Het transport was Donderdagavond om 8 u. 23 min. uit Rotterdam vertrokken, en had dus negen uur geduurd. Te Dieverbrug is de veearts B., die voor een andere auto wilde uitwij ken, in de Drenlsche Hoofdvaart terecht gekomen. Gelukkig bleef zijn auto op het ijs staan. B. werd bewusteloos opge nomen. De auto is zwaar beschadigd. Een arbeider, werkzaam in een der fabrieken te Enschede, die in zijn loon zakje naast ander geld een nieuw gouden tientje aantrof, zag dit geldstuk voor een gaspenning aan, en vervoegde zich des wege er mede op het fabriekskantoor. De dienstdoende beambte kon hem eerst na eenige moeite van de waarde van dit geldstuk overtuigen. Ten gevolge van brandstoffenge- brek is de R. H. B. S. te Warffum, eenige dageif gesloten. (Telg.) Een cross word-enthousiast te Brooklyn, werd, doordat hij een kruis- woordpuzzle niet kon oplossen, over spannen. Hij vroeg zijn vrouw hem te helpen, doch deze voldeed hier niet aan. De man nam toen een revolver en loste twee schoten op zijn vrouw, waardoor zij gewond werd. Daarop pleegde hij zelfmoord door zich een kogel door het hart te jagen. BÜIÏfcNLAHD. EEN RUSSISCH OORDEEL OVER LOCARNO. Op hel groot Communistencongres le Moskou heeft Slalin de Russische buiten- landsche politiek besproken in eeu rede van vijf uur, waarin hij merkwaardige dingen heeft gezegd over Locarno, blij kens een bericht in ite Crt. Hij voorspelde dat Locarno den oorlog in Europa brengt. Het verdrag van Locarno zal, of men wil oi niet, hel lot deelen van hei Fransch-Cuitsche vredesverdrag van 1871 dat de kiem Bevatte voor den wereldoor log van 1914. Het pacifistisch geschreeuw herinnert aan den toestand nu 1871, toen Bismarck eu het overwonnen Frankrijk zijn overeengekomen den status quo te handhaven en Bismarck's pacifisme alge meen merd geprezen. Terwijl Duitsch- laud en Oostenrijk in 1879 en Rusland en Frankrijk in 1S98 uiterlijk vreedzame verdragen afsloten, moesten deze, onge acht alle decoraties, zooals de vredescon ferentie in Den Haag, de basis vormen voor den wereldoorlog van 1914. Stalin wees vervolgens op het toe nemen der tegenstellingen tusschen de. overwinnende stalen. Hun ongehoorde be wapening is niet tegen het ontwapende Duitschland gericht. Ondanks het samen gaan tusschen Engeland en Amerika, voor zoover beide landen tegen kwijtschelding der intergeallieerde schulden zijn, mogen de Éngelsch-Amerikaansche wedloop om de petroleum en de botsing der Engel- sche en Amerikaansche belangen in Chi na niet worden vergeten. De meer buig zame politiek van Amerika in China stuit op de brutale koloniale politiek van Engeland. Stalin maakte voorts gewag van den Rijn, van de wrijvingspunten Tusschen Frankrijk en Engeland ten aanzieu van Marokko en Syrië en de Japausch-Ame- rilcaansche tegenstelling in den Stillen Oceaan. Uit al deze feiten concludeerde hij, dal er tusschen de zoogenaamde ge allieerden geen vriendschappelijke, maar een gewapende vrede bestaat, die dfen oorlog in zich bergt. Spreker vervolgde dan Wij kunnen niet afzien van onze wen- schen over de annuleering der tsaristi sche schulden en de nalionaliseering dei- industrie. Zoowel voor het oogenblik als voor de toekomst houden wij daaraan vast. Maar wij zijn bereid door middel van ,0 nderhandelingen en op den grond slag van wederzijdsclie voordeelen en kele uilzonderingen voor Engeland en Frankrijk te maken en de voormalige eigenaars in die landen door het verlee nen van concessies schadeloos le stel len. 1 Slalin formuleert dan daarop de Rus sische buitenlandscbe politiek als volgt: voortzetting van den doelbewuster strijd en de handhaving van den vrede; hel aan de kaak stellen van gebeurte nissen ,die zooals hel verdrag van Lo carno, onder valsche vlag den wereld- wede bedreigen; het aan de kaak stellen van organisa ties, zooals de Volkenbond, ter onder drukking van zwakke volken door de sterke landen; uitbreiding van den bnitenlandschen handel op den grondslag eener conse quente toepassing der Sovjet-monopolies; toenadering tol de door d,eu oorlog het meest geteisterde kapitalistische landen; het afsluiten van vriendschapsverdra gen met de volken der afhankelijke sta ten en der koloniën. Voor de eerste maal in de geschie denis van de communistische partij is op het groot congres tegen het officieele rapport van de ceutr. commissie een op positioneel tegen-rapport ingediend. Zino- vieff polemiseerde in een lange rede tegen het referaat van Slatin en zette de nieeniag van de oppositie van Lenin grad i. [zi. het slaatskapitalisme en de taak der boeren uiteen. Bucharin, verzette zich tegen de, theo retische uiteenzetting van Zinovieff. De meerderheid van hel congres is tegen Zinovieff en de oppositie van Leningrad. De nieuwe oppositie is veel matiger dan de vroegere. De meerderheid beschuldigt Zinovieff van Trolzkyisme. BEKNOPTE MEDEDEELINGEN. Uit Frankrijk. - Doumer heeft Zaterdag in den mi nisterraad zijn plannen tol liet herstel van het evenwicht in de begrooting uit eengezet. Ze komen neer op de heffing van een aantal completaire belastingen, met strengere cnolrole der bestaande. De Kamer heeft in een nachtzitting met handopsteken een motie aangeno men, waarin werd voorgesteld over te gaan tot de orde van den dag, en waarin zonder, beperking vertrouwen wordt uit gesproken in de regeering inzake het volgen eener pacifistische politiek in 1926. Uit Pi'0 m m or en. In Pommeren is door den zwaren sneeuwval het verkeer zeer gestoord De Bulgaarsche politie heeft te So fia een wijdvertakt communistisch com plot ontdekt. Talrijke leiders zijn ge arresteerd. Uit O o s t e n r ij k. I11 verband met de voortdurende parlementaire crisis is het hoogst waar schijnlijk dat in het begin van 1926 nieu we verkiezingen zullen plaats vinden. De sociaal-democraten willen in verband met dc regeeringsvoorstellen inzake de huur- verhooging het parlement door obstruc tie volkomen lam. leggen. Ui l Po len Te Kaltowitz is een bomaanslag ge pleegd op het bureau van hel Duitsche dagblad Kattouw. Ztg. Er is veel schade naar niemand werd getroffen. Mexr ver denkt Poolsche nationalisten. Uit Syrië. Er is tusschen vooraanstaande Dru- sen en de Franschen met Fransche of ficieren geconfereerd over den politik ken toestand, ter bevordering van het herstel van den vrede. Resultaten worden nog niet gemeld. U i t T s,j e c.'h o-S 1 o w a k ij e. Dc Senaat heeft de regeeringsverkl|a- ring met alle stemmen der coalitiepartijen aanvaard. Uit de Ver. Staten. Eeu bittere aanval is gedaan in het huis der afgevaardigden op de methodes cfer prohibilisten, die groote drinkgela gen aanrichten, voor personen die de drankwet overtreden, om ze daarna aan te brengen Uit Australië. Reuter meldt ons uit Londen, dat te Sydney (Australië) zware aardschok ken zijn gevoeld, die van vijf tot twintig seconden aanhielden. Ook uit tal van plaatsen in het binnenland van Australië komen dezelfde berichten. Er is veel ongerustheid teweeggebracht, doch tot dusver zijn geen berichten ingekomen omtrent schade. Uit China. De operaties in Mantsjoerije zijn tengevolge van de koude gestaakt. Z<oo ernstig lijden de legers die tegenover elkaar staan, daaronder, dat de com mandanten een wapenstilstand gesloten hebben. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 21 Dec. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd; 659 vette runderen, 271 vette- en graskalveren, 680 schapen en lammeren en 1209 varkens. Prijzen voor velte koeien, le kw. 1.17% —1.20, 2e kw. 1.071/2—1, 3e kw. 0.90—0.80. ossen le kw. 1.15—1.20, 2e kw. 1.05—0.95, 3e kw. 0.85—0.75; kalveren le kw. 1.65— 1.85, 2e kw. 1.45—1.30, 3e kw. 1.15— 0.95; schapen le kw. 0.85—0.95, 2e kw. 0.75—0.65, 3e kw. 0.0.55; lammeren: 0t^95 1.05; varkens, le kw. 0.93—0.95, 2e lrsv. 0.91—0.88, 3e kw. 0.84—0).78; licht soort export 0.850.91. Vlas. Aangevoerd uitsluitend schoon van blauw 23.100 st., prijzen 0.950.90, van Groningsch 2500 prijzen 0.90—1.30; van Hollandsch geel 5300 st., prijzen 0.95 1.40; van wit 4700 sta, prijzen 90140. Lijnzaad voer 18—19, zaai 2021. Blauw maanzaad 58—60, karwijzaad 24— 25, kanariezaad 20—21, buitenl. boekweit 11.25, zonnebloempitten 1516. Aardappelen Zeeuwsche blauwe en bnote 3.50-420; poters 2.00—2.50, Z. Eigenheimers 3.00—3.30, blauwe 3.30— 3.50, Brielsche kralen 3.30—3.80, bravo's 3.&F-4, Red Star 3—3.30, Zeeuwsche en Ovennaasche eieren 13.50—14.50. ADVERTENTIEN. Heden overlged tot onze diepe droefheid onze lieve. Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, dc Heer JAN SAMUEL F REDERIKS, Weduwnaar van Mevrouw FRANCINA ADRIAN A JACOBA STEIN, ill den ouderdom van ruim 86 jaar. Uil aller naam-. Middelburg E J. C. J. VAN HEUSDEN- FREDERIKS. K J. VAN HEUSDEN 's Gravcnhage, 20 Dcc. '25 Zoultaanstraat 25. De teraardebestelling zal plaats hebben te Amsterdam op de Oosterbegraafplaats c.Ic. te ongeveer 1$ uur. te ongeveer 1% uur. Voor de vele bewijzen van deel neming, ontvangen bij het over lijden van onzen geliefden Mau, .Vader, Behuwd- en Grootvader, den Heer GERRIT ADRIAAN CAROL, beluigen wij onzen bartelijken dank Uit aller naam. Wed. M. D. CAROL- BAKKER. Middelburg, 21 December 193». Voor de vele 'blijken van deel neming, bij het overlijden van on zen Broeder, Zwager en Oom, J. C. SCHEELE, betuigen wij onzen hartelijlcen dnck. Namens de Familie, J SCHEEL E. Domburg, 19 December 1925.

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 2