GEMEENTERAAD VAN VLISSJNGEN. voor de verpleging v.ui R. Kath. armlas- Iil de gisteren gehouden raadsverga- tigen in hel St. .losephziekénhnis. Vol- dering van Vlissingen was de heer Sorel afwezig. Rij de ingekomen stukken werd vol daan aan liet verzoek van den lieer M. van den Bergen p/n 128 (Ma groot ,aan ide Scheldestraat te mogen koopen legen f ló per ML In verband met de beslissing van den Minister inzake liet luisterapparaat was het volgende adres ingekomen Het hoofdbestuur! van de Algemcene Vereeniging van Leeraren bij het Mid delbaar Onderwijs heeft vernomen, dat in de Zeevaartschool te Vlissingen 111 de leslokalen nog altijd z.g. luisterapparaten bestaan, welke dienen om de leeraiieii' ten allen tijde te ktumen controleeren, Het is van oordeel, dat een dergelijk sy steem van controle in lijnrechten strijd is met het vertrouwen, dat directie en leerlingen in hun leeraren hehooren te stellen; en dal het openlijk aantasten van dit vertrouwen een deprimeerende uit werking moet hebben op de leeraren 011 het onderwijs in ongunstigen zin beïn vloedt. Het spreekt het vertrouwen uit, dat uw raad het bedoelde luistersvsteem, dat het onderwijs onwaardig is eu den goeden naam van de Vlissingsche Zee vaartschool in gevaar brengt, openlijk zal afkeuren en maatregelen zal nemen, dat tenminste de subsidie .welke de gemeen te Vlissingeu aan die school verleent, slechts ten bate van hel wezenlijke be lang van het onderwijs wordt besteed. De adressen werden voor kennisge ving aangenomen. Hierna was (ai an de orde de benoe ming van een wethouder, in de vaca ture ontstaan door het overlijden van den lieer P. Landsman. (De heer Sorel kwam tijdens deze stemming ter vergadering). Uitgebracht werden 18 stemmen, waar van de heer Harts 9 stemmen verkreeg. Verder verkregen de heerön Van Ben- nekom 5, Hoogkamer 2, mej. Gasille 1 stem, terwijl 2 stemmen blanco waren De heer Harts was dus gekozen, om dat er 16 geldige stemmen waren uitge bracht. Op de vraag van den voorzitter of hij deze benoeming aanneemt, verzocht de heer Harts 24 uren beraad. jens dit tarief zal aan eiken patiënt aaïi het St. Joscphziekenhuis worden be taald f 2.50 per dag met inbegrip van verbandmiddelen medicijnen en genees kundige behandeling. Dhr. IIuson zeide. dat uitsluitend gesproken wordt over armlastigen. Hel loopt dus uitsluitend over de verpleeg den van het Burgerlijk Armbestuur en hetgeen de heer Lindeijer voorslleflt dus zeer sporadisch voorkomen. De lieer Lindeijer gaf eönige tofl- licliting. Het betreft dus inenschen die de verpleegkosten in bet gasthuis niet kunnen betalen. Er werd thans onder- handsch over de terugbetaling van een gedeelte der kosten besloten. D«| be doeling is dus dat de patiënten f 2.50 be talen verminderd met liet bedrag dat de patiënten zouden hebben moeten be talen, als-zij in het gasthuis zouden zijn opgenomen. Het betreft dus gelijkheid te ver krijgen. De heer v. Bcnnekom wilde het woord armlastigen veranderen door on- en minvermogenden. Dit werd goedgevonden en daarna het geheelc voorstel aangenomen. Een wijziging werd voorgesteld in het raadsbesluit, betreffende de voorwaar den voor het verhuren van de gemeenltt- woningen aan de Paul Kruger- en. Ver kil ijl Quakkelaarstraat. waardoor deze woningen niet meer op contract van jaar tot jaar verhuurd worden, doch deze van maand tot maand kunnen wor den verhuurd. Dit voorstel werd aangenomen. Overeenkomstig het voorstel van .Burgi. en Wetli. werd het ziekteverlof van den gemeente-werkman M. Dommisse ver lengd tot 1 Mei 1926. De heer H i 11 i n g a vroeg of er een vervanger voor Dommisse is. De heer M. Laernoes zeide dat dit niet noodig is. Machtiging werd gewaagd tot het vast stellen van een suppletoire begrooting voor het algemeen armbestuur. Ter goedkeuring werdeD aangeboden de begrootingen voor 1926 van het Bur- Hel bleek echter dat er 19 stem- Serlijk Armbestuur, het Gasthuis, het men waren uitgebracht, terwijl er slechts 18 leden aan de stemming hebbeb deel genomen. Daarna werd een nieuwe stemming gehouden. Er werden toen 19 stemmen uitge bracht. Hiervan verkregen de heeren Harts 11 stemmen, Van Bennekom 5, Hoogka mer 2 en blanco 1 stem, zoodat de heer Harts werd gekozen. De lieer Harts herhaalde zijn ant woord dat hij de benoeming in beraad neemt. Tot regent van het Burger Weeshuis, uit de leden van den gemeenteraad,'» mede in de vac.-Landsman, werd^ be noemd de heer Hoogkamer met 11 stem men. Verder verkregen de heeren Ber ger 4, Post 1, Fros 1 en mej. Gasille 1 stem, zoodat de heer Hoogkamer is be noemd, die deze. benoeming aannam. Hierna hadden verschillende benoe mingen plaats wegens periodieke aftre ding en werd benoemd tot regent van het Burger Weeshuis de heer A. C. van Hal, met wien was aanbevolen de heer r>. E Praag. Tot regentes van het gasthuis werd herbenoemd mevr. C, C. E. H. J van W oelderen—Luyken. Mede was aanbevolen mevr. E. C. etn Kate—Muysken.. Tot lid van de commissie voor de zeemans- en visschersbeurs werd be noemd de heer A. J. van Ockenburg. Tot leden der schoolcommissie lager onderwijs werden benoemd d,e aftreden de leden de heeren J. Baarschers, A. C de Baare en C. D>. van Noppen. Mede waren aanbevolen de heerian Fröberg, Tj. Bakker en F D. G. Prins> Hierna kwam in behandeling het voor stel van Burg. en Weth. tot het afbreken en bet verbeteren van een gedeelte van den kaaimuur aan den Nieuwendijk en tot verbetering van de Visschershaven,. welk voorstel in de vorige vergadering was aangehouden. Het voorstel werd zonder discussie of hoofdelijke stemming aangenomen. Ter vaststelling werden aangeboden het kohier betreffende het openbaar vervolgonderwijs aan de vervolgcursus sen voor jongens en voor meisjes, voor meisjes, voor den cursus 1925-1926 teu bedrage van f 4350 en het kohier betref fende de gemeentelijke handelsavond- avondschool voor denzelfden cursus, ten bedrage van f 1515.55. Door Burg. en Weth. werd ter vast stelling aangeboden een wijziging der verordening .houdende machtiging aan Burg. en Weth. tot het benoemen en ontsla,an van gemeente-personeel. Vervolgens werd behandeld het voor stel tot het beschikbaar stellen van de benoodigde gelden aan het R. Kath. pa rochiaal kerkbestuur voor het aanschaf fen van leermiddelen en school meubelen voor de R. Kath. Ulo-school aan dk> Glacisstr.aat. Deze voorstellen werden allen goed gekeurd zonder stemming. Naar aanleiding van een opmerking door den heer Lindeijer in de vo rige vergadering gemaakt, werd door Burg. en Weth. voorgesteld met welk voorstel het Burgerlijk Armbestuur zich vereeaigt tot wijziging van het tarief Burger Weeshuis en de Gezondheids commissie. Deze begrootingen weiden goedge keurd. Gem. Begroeting 1 9 2 6. Bij de algemeene beschouwingen was liet eerst de heer L i n d e ij e r aan het woord, die zeiite, dat er alle aanleiding is tot opmerkingen nu de wethouders langen tijd in functie zijn. Het eerst besprak de heer Lindeijer, het stok paardje van den burgemeester, dat z i. jammer genoeg op stal schijnt gezet te zijn. Begin van het vorige jaaif, onder de vorige wethouders was een plan voor eenvoudiger oplossing der gasthuiskwes- lio ver gevorderd. Nog steeds is geen principieel besluit gevallen wat betreft 't abattoir, het werd vreemd gevonden, dat daarvoor wel geld zou zijn te vinden Men drong aan op overleg met andere gemeenten, maar men hoort niets. Ook voor de volkshuisvesting wordt te weinig gedaan aan verbetering. Voor den zie kenzorg is overlegd met het ziekenfonds Walcheren, maar men hoort niets meer. Waarom deelen R. en W. hunne plannen niet bij indiening der begrooting mede. De leiding van B. en W. is zoo, dat herhaaldelijk hun voorstel werd verwor pen of een tegenstrijdig initiatief voorstel werd aangenomen, o. a. bij het vaststel len van hel vermenigingvuldigingscijfer en de kwestie van de boventallige onder wijzers. De raad heeft de leiding, en niet B en W en dit komt doordat de beide wethouders gekozen zijn door een min derheid. Inzake de verlaging «van huur der woningbouwvereenigingen, meent spr. dat men een voorbeeld aan andere ge meenten moet némen, door het leenen tegen lagere renten en aflossing van het Rijksvoorschot of door egaliseering dei- huurprijzen. Onbewoonbaarverklaring van woningen wordt volgens spr. te weinig toegepast; nu de woningnood althans voor een groot deel voorbij is. B. en W. moeten volgens de wet een oordeel der gezondheids-commissie lot onbewoon baarverklaring aan den raad overleggen. Er werden voor nieuwe woningen plaats van onbewoonbaar verklaarde nog rijkspremies gegeven, Men had 70 woningen meer kunnen bouwen door nog f 21000 bouwpremie te aanvaarden, mede in belang voor be strijding der werkloosheid. Spr. houdt een pleidooi voor zooveel mogelijk uitvoeren van werken in eigen beheer, er komt op de restauratie den St. Jacobs toren, di.e door een par ticulier werd uitgevoerd, niettegenstaan de het verleden jaar op de lijst der werk versschaffing was geplaatst. Ook aan besteding van balcons aan de woningen in de Paul Krguerstraftt was niet noodig geweest. Inzake het onderwijs zegt spr., dat de gelijkstelling in de praktijk neerkom! op financieele bevoorrechting van hef bijzonder onderwijs, wat spr met cijfers* aantoonde. In enkele jaren kostten het bijzonder onderwijs a5n bouw en inrich- ding van scholen ruim f 73.009 tegen het openbaar onderwijs ongeveer f 10 000. Het staat gelijk met Gijs van den holle- bollewageji, die kan schrokken groote brokken. Een weinig bescheidenheid is de voor standers van het bijzonder o"nderwijs bevolen. Als men direct de overgangsbe paling had toegepast, zouden geen bo ventallige onderwijzers noodig gewee. zijn, en had men lot 1930 kieine klassen gehad. Men heeft technisch het onderwijs verslechterd en hot financieel duurder gemaakt. Inzake de belasting en den financi- eelen toestand der gemeente, zegt spr. dat de oorlogsjaren Vlissingen er zeer slecht voor stond, dat is nu veel verbe terd. Van 1914 tot 1925 steeg de be lasting per hoofd met nog geen 75 pel. en van 36 gemeenten is alleen Middel burg (met 69 pet.) minder gestegen. De afdeelingen hebben de verhooging van f 32000 bijna geheel weten weg te werken, dit moet niet kunnen, B en W moeten dit niet kunnen toelaten, dit komt door niet goed voorbereiden en -slap beleid van R. en W-. Als liet hem over ko men was, zou spr. zeggen, doet het dan zelf maar goedkooper. Spr. meent, dat men wel wat al te veel aan de veilige kant heeft gerekend door met 14 pet. belasting te dreigen. Er blijkt een minderheid te zijn, die voorstellen wil doen tol de salarisver laging; en wel door de belastingveïhoo- ging. Nu dit is weg gewerkt, vraagt spr. of de plannen blijven bestaan tot pen sioen aftrek; gezien ook de motieven van de meerderheid van B. en \V<9 dat de levensstandaard niet is verminderd. De heer Andriessen komt er weer tegen op, dat de R IC. en Chr. georgani- seerden zijn uitgesloten bij den haven dienst; en lioopt op verbetering. Wat be treft het wethoudersambt, meent spr., dat wij niet moeten afgaan op de amb tenaren, maar zich zelf moeten overtui- gén van uitvoeren van de werken, en dit geldt ook voor de hoofdambtenaren, die niet te vast op de bureaustoel moeten zitten. Spr. stelt voor te bepalen, dal de armlastige zieken naast vrije artsenkeuze ook vrije ziekenhuiskeuze zullen hebben, De heer W e s s e 1 i n g bespreekt de bezoldiging van de werklieden en be grijpt niet, dat B. en W. niet voelen, dat een deel van het personeel te hoog wordt bezoldigd, en wachten op aandrang ui6 den raad. In de Vereeniging van de [Staat huishoudkunde kwam men algemeen tot de conclusie, dat vele loonen in over heidsdienst te hoog zijn, dat geldt ook voor de gemeente Vlissingen zelfs bij 10 pet. verlagding verdient een geschoolde arbeider in dienst der gemeente nog meer dan in parliculien dienst, en de loonen zijn hier meer dan in Middelburg, en zelfs meer dan bij de groente- fruitveiling ter plaatse Alle salarissen en loonen moeten zorgvuldig bestudeerd worden en met gegevens van elders en van buiten den gemeentedienst verge leken worden en spr. stelt een motie voor, waarin B. en Wl. verzocht worden een onderzoek in te stellen, overleg te plegen met het georganiseerd overleg en binnen 3 maanden, advies uit te brengen. De heer Harts bepleit vooral nader onderzoek van een. stortings- en ophaal dienst, mede in verband met een post f 50 000 aan oninbare pasten. Ook bepleit spr. nog eens een ambte naar- en werklieden reglement, dat wel licht niet door B en W. noodig worden geacht, maar wel door betrokkenen. Als i. en W; .geen besliste toezegging doen, wil spr een uitspraak van den raad uit lokken. Extra verhoogingen acht spr. als regel niet gewenscht, en eischt zeer dringende redenen. Men moet dan alle plooien glad strijken. De heer Sorel zegt, dat als de heer Lindeijer B en W. te weinig initiatief toedenkt, zegt spr., dat juist B. enW. wel degelijk de noodzakelijkheid van een nieuw ziekenhuis en de financieele moge lijkheid hebben overwogen, en juist de den er nog niet mede te komen. Spr. is niet tegen kindervoeding, zooals de heer Lindeijer zeide, maar tegen uitbreiding daarvan. Het voorstel lot salarisverlaging k niet komen voor deze openbare verga dering en dit zou geleverd zijn, als er be lasting verhooging moet komen; omdat men het onbillijk achtte, dat als een deel der burgers hun koopkracht zien ver minderen, andere haar zien gelijk blijven Spr. meent, dat een groot deel der ar beiders voor loonsverlaging bij de ge meente is, men moet rekening houden met de loonen in particuliere bedrijven De heer Hoogkamer zegt, dat ook de Chr. Hist, nu de belastingverhooging voorkomen zal worden, afzien van plan nen om 51/2 pet. af te trekken. De heer v Oorschot wil niet in herhaling treden, maar wil het hebben over de reorganisatie bij de politie, niet tegenstaande de zaak in groote meerder heid niet er voor was, dit is ondemocra tisch. Inzake het armbestuur meent spr dat het bestuur niet juist heeft opgegevei welke personen verminderd zijn in steun, liet houdt geen rekening met d< toestanden in de gezinnen Spr bepleit te komen lot Maatschap pelijlc Hulpbetoon inplaats van een arm bestuur, zulks ter beteugeling van het pauperisme, al kan men niet alles voor komen in deze kapitalistische maatschap pij. Ook wordt verwaarloosd de steun aan zieken, door niet alle onder te brengen bij hef ziekenfonds Walcheren. Spr. meeat dat het Armbestuur zeer achterlijk i$. Inzake het onderwijs komt spr. speciaal op legen het wijzigen van plaatsing der kinderen bij de openbare school zonder de ouderoentrale en de oudercommissie te hooren, bij het bijzonder onderwijs hebben de ouders veel meer te zeggein. Men verzuimt zelfs de zuivere waarheid te zeggen aan de genoemde commissies. Inzake het luisterapparaat komt spr. er tegen op, dat men zoolang moest gen dit apparaat le zullen voorstellen. Spr komt op tegen den post voor de burgerwacht, die voor de gemeenschap geen enkel nut heeft; in ieder geval moet zij maar eens paradcex'en om te zien of men waar voor zijn geld heeft. Inzake de loonen, zegt sprdat als die der gemeente wat hooger zijn, dal geen bewijs is, dat de menschcn zich baden in de weelde, maar dat de loonen in hel particulier bedrijf le laag zijn en dringend naar boven moeten. Ook dat Middelburg lager is, is geen bewijs dat Vlissingen te hoog is, men moet allen die ^ycrlten, een menschelijk be staan geven. Spr. zal dan ook tegen de motie van den lieer Wesseling stemmen. De rechtsche arbeiders raadsleden komen niet overeen met hun arbeider zijn Als er gebrek of leed is, dan moet men mede werken aan de opheffing daarvan en niet wachten op een gift of een bedoeling Dat men f 20 000 heeft moeten laten val len voor wegsverbelering voor den Prins Hendrikweg en Singelweg, betreurt spr wel eenigszins, en als hij wethouder was, had hij dit niet toegelaten Spr. zal toch tegen belastingverhoo ging in het algemeen zijn, daar de be staande niet voldoende progressief is. De heer Ridder bespreekt de financieele politiek, en meent dat de wet houder van financiën te makkelijk iets los laat. Spr. bepleit meerdere oonverlee- ring van leeningen, en sjioetJig, nu de rentestandaard weer stijgende is. Spr. meent dat het bijzonder onderws gene- geert wordt, men vroeg een school in de Wagenaarstraat en men wilde geven scho len, die het openbaar onderwijs niet meer hebben wil. Men geeft geen ouderwijzer aan het bijzonder M U.L.O.-onderwijs, die door B. en W., is toegezegd. Inzake de huurverlagjng van woningen, iel spr. uit een, dat dit practisch uitvoerbaar is. Men moet soms noodgedwongen naar-die wo ningen. Inzake het Burg. Armbestuur, geeft spr. enkele voorbeelden, dat er wel degelijk goed gezorgd wordt. Er wordt wel eens gestraft als het geld bijv. aan den drank wordt besteed. Dan zijn de vrouw en kinderen nog wel met boter en brood te helpen. Inzake de wethoudersstemming zegt spr dat men den candi.daat der Chr. Hist, wilde afdwingen tegen een nieuw ziekenhuis te Zijn. zij hebben toen hun eigen candidaat gehandhaafd en niet op den heer Harts gestemd. De heer Hoogkamer zegt de mee ning dat het ziekenhuis ten onrechte tot politiek is gemaakt, en hij zich niet wilde binden ten deze zake. De voorz. zegt dat getracht zal wor den en gehoopt mag worden, dat men zal komen tot goede outillage van de ha ven; Inzake het ziekenhuis en het abattoir zijn B on W. diligent, in samenwerking met de gezondheidscommissie wordt de Volkshuisvesting bestudeerd; inzake de volksgezondheid wordt na den dood van dr. Beijers, weer onderhandeld met het Armbestuur. Spr hoopt dat in de toekomst B. en W op een flinke meerderheid achter zich zullen kunnen rekenen. Verlaging der rente van 6 op' 5 pet. van het rijks- voorschot, kan door het Rijk niet worden toegestaan Als men nog gebruik gemaakt had van nieuw voorschot voor 70 wonin gen, zou dit toch ook weer hoogere kos ten ten gevolge hebben gehad. Inzake de scholen, zegt spr., dat steeds getracht is met de bestaande schoolge bouwen toe te komen, en dit is gelukt, het is noodzakelijk ook. Spr. doet beroep op allen om nieuwbouw voor het bijzonder onderwijs te helpen voorkomen. De meerderheid van B. en W. blijft tegen tornen aan de salarissen; de min derheid diende geen bepaald voorstel in, hij juicht dit als raadslid toe. Spr. ont kent, dat gevraagd wordt of men soms is en dan geweerd wordt. Spr. is tegen de motie-Wesseling, omdat de tij den niet goedkooper zijn geworden sedert de laatste vaststelling van de salaris- regeling. Van de f 50.000, genoemd door den heer Harts, is het grootste deel een gevolg van ontheffingen Een ambtenaren en wcrkliedcnreglement is goed voor een groote stad, maar niet voor een stad als Vlissingen. Inzake de reorganisatie aan de politie zegt spr dat over deze kwestie de stem men tweemaal staakten, maar zij werkt thans heel goed. Als de heer van Oor schot bepaalde gevallen weet waarin het Armbestuur z i. niet goed handelde, wordt hij verzocht dit ter kennis van B. en W. te brengen. Inzake het luisterap paraat hoopt sprdat men daar nu weer! niet uitvoerig over zal gaan discusseeren Aan conversie van leeningen wordt steeds gedaan wat men kan. Spr. ontkent dat door B. en W. het bijzonder onderwijs achter wordt gezet. Maar men moet zui nig zijn. De afstanden zijn in Vlissingen toch niet van groot belang. De heer M Laernoes zegt, dat B. en W. wel meer voorstellen zonder doen, als de financiën hun dit niet beletten Inzake hef ziekenhuis zegt spr. dat in 1923 uiterst links roet in het eten heeft gebracht. Inzake het abattoir is nog geen volkomen overeenstemming verkregen, er zijn drie plannen, waarvan de kosten thans bekend worden, het wordt een ka- pitaalspost en het zal een rendabel be drijf worden, De gemeente zal aanzien lijke stroppen hebben aan den woning bouw en dit maakte angstig om er nog verder mede te gaan. Als een voorstel van B. en W. niet wordt aangenomen, is dat nog geen bewijs van slecht be leid. De gezondheidscommissie is bezig met een lijst van te verbeteren woningen beheer, breidt men dit laatste uit, dan kost liet weer meer ambtenaren. De St. Jacobstoren is op aandrang van ver schillende zijden voorloopig geschied, nu men een groot aantal moppen goedkoop kon koopen Bijl. die het werk uitvoerde, had an- rs de werklieden op sjraat moeten zetten Hel verschil in uitgaven van de openbare scholen en de bijzondere, is alleen een gevolg van de wettelijke ver plichtingen. Er is nog nooit gevraagd of een sollicitant R. K. of iets anders is. Spr. zou er niet tegen zijn de molie- Wcsseling over te nemen en dc kwestie der salariecring eens te bespreken De kwestie van het reglement is reeds meer. besproken, maar er is geen behoefte aan, men zal er meer last van hebben, en kan de kwesties beter vriendschappelijk bij leggen Publieke werken moeien liet sleeds ontgelden als er bezuinigd moei worden, en dan nog wel met posten, waarop in den raad is aangedrongen. De heer P. G. Laernoes zegt dat hel zeer gemoedelijk is gegaan, de critiek is nog al zacht geweest. Vele dingen in zake de financiën kan spr. onderschrij ven, maar spr. moet steeds trachten de begrooting sluitend le maken en en hij betuigt dank dat men de belastingver hooging heeft weten le voorkomen Spr. hoopt dat de raadsleden in dig richting zullen blijven medewerken. Men kan niet altijd de juiste cijfers geven, maar liet heeft toch goede uitwerking, gezien het sluitend maken van de begrooting. De financiën zijn wel eens minder goed ge weest, en spr. hoopt er toe te kunnen, medewerken de belastingen niet te vcr- hoogen. Spr. was voorstander der 5i/a petgezien de voorloopige c'ijfers, maai" het motief daartoe is nu vervallen. Men zal uit het reservefonds van f75 000 toch nog f5000 moeten nemen. Het bestuur der school Wagenaarstraat was juist erg tevreden en dankbaar voor hetgeen aan de school gebeurd was. Voor armbestuur, gasthuis en werk verschaffing, kindervoeding en weeshuis kosten samen f 130.000 in 1925 en in 1926 niet minder, en is dit toch een bedrag •an belang. De taak van het armbestuur s een zeer moeilijke, men kan het niet ieder naar den zin maken, en alle werk is gebrekkig, ook dat. Men heeft te ma ken met menschcn, die ook niet voor de poes zijn, en heeft verantwoording af. te leggen. De regenten leven met de gezin nen mede, en doen wat zij kunnen, soms meer als hen is voorgeschreven, al kun nen zij dan nog niet geven wat zij gaarne zouden willen doen. Spr. brengt hulde aan regenten van het B A. Spr. zegt ook dat posten geschrapt zijn die op ver zoek van den raad op de begrooting kwa men; men zou nog veel meer willen doen, maar men moet roeien met de riemen (lie men heeft. De voorz zegt nog, dat hij de motie- Andriessen inzake wagen ziekenhuis kwestie, in handen van B. en W. zou wil len gesteld zien 0111 advies. Hierna werd de vergadering te ruim half zes geschorst tot des avonds 8 uur. In de avondvergadering, waarvan wij morgen uitvoeriger verslag geven, werd - met 16 tegen 3 stemmen aangenomen de conclusie in de commissie ad hoe inzake reorganisatie van de gemeentediensten. De motie-Wesseling inzake een ge- wensclil onderzoek naar de salarieering, werd verworpen met 16 tfegen 3 stemmen de motie-Harts om een ambtenaren- en werldieden-reglement in te voeren, werd verworpen met 10 tegen 9 stemmen. De post inzake burgerwacht werd ge handhaafd met 11 tegen. 8 stemmen Een voorstel-van Oorschot om de sub sidie voor de Zeevaartschool te verminde ren met f 1 als protest tegen hel luister apparaat, werd verworpen met 12 tegen 6 stemmen. Met 10 tegen 8 stemmen neemt de raad een voorstel-Berger aan ,om de werkloozen met Kerstdag een extra-uitkecring te geven. KUNST EN WETENSCHAPPEN. wachten op antwoord en zeide hij nu f 11 of onbewoonbaar te verklaren, Aanbeste- vermindering der subsidie als protest te- dingen zijn steeds voordeeliger dan eigen „De Berggeest van M en dan an g". door J. 0. Mollema. Uiig. van Holkema en Warendorf. In den vorm een verhaal van moei zaam pionierswerk in mijnontginning In Indië. In wezen een verhaal van Ooster- scho mystiek die de Westersche nuch terheid kan omhullen als een walm wel ke verstikt. Het verhaal loopt over twee achtereenvolgende geslachten, nu eens bij de inlanders van het eilandje Mendananig, dan weer bij de Nederlanders die daar komen handelen en exploreeren. Met groot talent is de sfeer van het inlandsch leven geteekend, doorweven door bijge loof. Heel scherp staat daartegenover de nuchterheid van de Westerlingen. tot dat de berggeest van Mendanang zijn hand uit strekt. Dat gebeurt bij het eerste geslacht; dal gebeurt ook bij het tweede. En de tragische geschiedenis van de Schaerefeld's die door het verhaal heen loopt, boeide ons minder dan de Oostersche factoren. Uitmuntend is ech ter van het Westersche element de ka rakteriseering van den drankzuchtigen maar nog eerlijker zeeman Ewout. Electrische Drukkerij G. W. den Boer, Middelburg. i

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 10