Miss Blanche ONDERWIJS. De gemeenteraad van. We sik a- pe 11e heeft mei 1—3 st. aangenomen het in een vorige vergadering wegens staking der stemmen aangehouden voor stel om mei ingang van 1 Jan. tijdelijk een kweekeling mei acte aan ié stel len aan de openb. school, in verband met het. wegens overcompleet, aan den heer 1 A. Rutier verleend eervol ontslag De gemeenten zal daarvoor uitkeeren het verschil tusschen jaarwedde en wachtgeld van den lieer Butler. Be noemd werd als zoodanig de heer I. A. Butler. Geslaagd te Utrecht voor hel exa men apothekersassistent ,de dames P. C. •Verhoog, alhier en M. M. Polderdijk te Nie uw en Sl. Joosland. LEGER EN VLOOT. Tol commandeur in de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden is be noemd :bij bevordering) luitenant-gene raal van den grooten stal' C. van Tuinen, commandant der vesting Holland. Voorts is met ingang van 1 Januari aan luite nant-generaal van Tuinen voornoemd, op zijn verzoek, eervol ontslag uit den mili tairen dienst verleend, onder dankbe tuiging voor de uitnemende diensten, door hem gedurende tal van jaren in verschillende gewichtige betrekkingen aan deu lande bewezen. Te Rotterdam is op 64-jarigen leef tijd overleden de gep kolonel W. TT. van Wieringhen Borski Luitenant t. z: 2e kl. jhr .E. J. van Helthe wordt dezer dagen uit Oost- Indië bier te lande feruggewacht. Luit. I. z. 2e kl. C. J. W. van Wa ning is de eerepenning voor menschlie- vend hulpbetoon met loffelijk getuig schrift toegekend, wegens het met le vensgevaar redden van een inlandsch matroos nabij hel eiland Ceram. Blijkens een bij het Deparleme.nt van Marine ontvangen telegram is Hr. Ms. onderzeeboot K XI, op haar uitreis naar Nederlandscb-Indiè 14 dezer te Co lombo aangekomen. 'Indisch Bronbeek. Naar de Javabode meldt, is thans prin cipieel besloten, om over te gaan tol den bouw van het tuindorp Indisch Bronbeek te Meester Cornel is. De werkzaamheden zullen in den loop van deze maand een aanvang nemen .Voor het doel is een bedrag van 40 mille beschikbaar. Men stelt zich voor, voorloopig 20 woningen voor Europeanen en een 24tal voo'r Inlanders te bouwen. Door ds Koude worden uw Handen ruw en gesprongen, Gezicht en Lippen pijnlijk schraal. Pt"ROL verzacht en geneest spoedig. Doozen 30, 60, 90 ct. Tuben 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. MedJ) SPORT. De heer C. van Sluis alhier heeft op de laatst gehouden Intern, tentoon stelling van pluimvee en konijnen te Roermond een le prijs met eereprijs be haald met Gouwenaar voedster (eigenfok jong) en le prijs met eereprijs met Rus sisch konijn voedster (jong). Zeeuwse h Vlaamse he Voet balbond. Zondagmiddag is'te 'Axel in hotel 's Lands Welvaren opgericht de „Zeeuwsch Vlaamsche Voetbalbond'" Er waren afgevaardigden van- II. V. V. Hulst; Axel; Oranje, Sas van Gent Ju liana, IJzendijke en Grensstrijders, Ka- pellebrug. De heer J. F. van Heuckelom te Hulst, die als voorzitter van hef voorloopig bestuur de vergadering inleidde, consta teerde met genoegen de ruime oplcomst. Overgegaan werd daarna tot het kiezen van een definitief bestuur. Op voordracht van de voorloopige Commissie werd bij acclamatie tot voorzitter benoemd, de beer Gaston Goossens te Sas van Gent en tot verdere bestuursleden, de heeren van Heuckelom. Hulst, Freekcnhorst te Axel, Brakke te IJzendijke, C. van Duyse te Kapellebrug en R. Claeysseris te Sas ▼an Gent. Vastgesteld werd liet toetreden van vijf vereenigingen. nl Hulst, Sas van Gent. Axel, Kapellebrug. Yzendijke en die aanstonds met de competitie een aan vang zullen nemen. Reeds voor Zondag as. werd een programma vastgesteld, dat alsvolgt luidt II. V. V Juliana (C. Duvse\ Axel Grensstrijders (R. Sfof- feris\ De wedstrijden vangen aan om half drie. De ontworpen statuten en reglement zullen aan elke 'toegetreden vereeniging worden toegezonden; binnen vier weken zal een nieuwe algemeenc vergadering worden uitgeschreven ter goedkeuring van een en ander. Inzake contributie, werd in afwachting van vaststelling van hel reglement beslo ten, dat elke vereeniging een bedrag van tien gulden zal storten voor Zondag 20 December. Nog werd het bestuur opgedragen te trachten tot uitgave van een eigen offici eel orgaan en waaromtrent vóór 1 Jan. a.s, een definitieve beslissing zal worden genomen, terwijl voorts werd aangeno men, dal de actie ontstaan tol oprichting van den Bond en die tol een zoo bevre digend resultaat heeft ge'eicl, onverzwakt zal worden voortgezet in betrekking tot het z.g. vierde district (Zeeuwsch Vlaan deren Westelijk Deel om de daar be staande vereenigingen Breskens, Sluis, Kruixdijk en Ooslburg eveneens lot aan sluiting tc bewegen. Na do algemeene vergadering kwam hel nieuwe bestuur aansltouds bijeen en wei-den de funclie's alsvolgt verdeeld Voorzitter Gaston Goossens Sas van Gent; Onder-Voorzitter J F. van Heuckelom. Ilulst; Secrelaris-CompetiTe- leider. Cvrille van Duvse, Kapellebrug; Penningmeester J D. Freekenhorst, Axel; Commissarissen R. Claeyssens Sas van Gent en Th. Braake. IJzendijke AFLOOP AANBESTEDINGEN. De uitbreiding van de liavfti te VI i ss in gen. Hedenmorgen werd door den hoofd ingenieur-directeur van den Rijkswater staat in de directie Zeeland, aan het ge bouw van hef provinciaal bestuur te Mid delburg aanbesteed de bouw van een kaaimuur met bijkomende werken in een houwput ten Noorden van de Buitenha ven te Vlissingen, deel uitmakende van de werken lot verbetering van de haven te Vlissingen. ingevolge de wet van 25 Juli 1919. De raming hociroeg f 1.213 000. Inschrijvers waren. Rheinisch Westfa- lische Bauindustrie, Nijmegen f 1 439 07.r>, N.V. Kon. Rotterdamsehe Betonijzermaat- schappij te Rotterdam f 1.383.232; N.V Aannemersbedrijf van Dongen en van "Hoven. Dordrecht f 1.297.260: N.V. Nij- meegsclie Bagger- en Aannemersbedrijf. Nijmegen f 1 289 000; N.V. Aannemersbe drijf den Bosch, Nijmegen f 1 258 000; T. den Breejen van der Bout. Berg en Dal f 1.241.644 met portlnndcemenl en f 1.222.862 met ijzerportlandcemeut; N.V. Christian! en Nielsen's gewapend beton- Mij te 's Gravenhage f 1 219.750; A de Wilde, Middelburg f 1.167.900; N.V. Ned. Aannemers Maatschappij v.h Boers- ma den Haag f 1.159.000; Ilollandsche Maatschappij lot hot maken van werk in gewapend beton, den Iiaag f 1.146.000 met portland of hoogoven cement en f 1.135.000 met ijzerportlandcemeut; en N.V, H. Butzer's beton- en waterbouw maatschappij, den Haag f 1.129 000 met portlandcement en f 1.119.000 niet ijzer- portlandcement. Drie biljetten voldeden niet aan de voorwaarden werden on geldig verklaard, terwijl een der inschrij vers ook inschreef volgens een eigen ontwerp, waardoor dit biljet ook ter zijde werd gelegd. Bij de door B. en W. van Z aam slag gehouden aanbesteding van het uitbreiden van het electrïsch net der gemeente naar de buurtschappen Othene, Griete en Val was de laagste inschrijver J. de Zeeuw te Oostburg. voor de som van f130 113.96. Maandagmorgen had de aanbeste ding plaats van den bovenbouw (met uil zondering der ijzerconstructie, dakbedek king, ijzer-, lood- en zinkwerken"* van een Gieterijgebouw en aanhoorigheden aan den Parallelweg te Bergen op 'Zoom, alsmede het uitvoeren van daarmee in verband staande werkzaamheden, voor rekening van de N.V.Asselbergs IJzerin- dustrie en Handelsmaatschappij, geves tigd te Bergen op Zoom. Ingekomen waren 22 biljetten Hoogste inschrijver was de firma Brink en Vos te T h o 1 e n voor f 88.925. Laagste inschrij ver was F. Beekers te Leur voor 60.300 gulden. Er is altijd baas boven baas, maar geen sigaret boven „De Sigaret". Vandaar dat ieder behoort te zeggen Geef MIJ maar Maakt eens kennis met Miss Blanche „Royal". (Ingez. Med.) BUITENLAND. IDF. DUITSCHF. REGEERIXGSCUISIS. De Duitsche Volkspartij, de Beiersche volkspartij, lvt centrum, de democraten en de sociaal-democraten hebben in prin cipe het program aanvaard, dat door Koch is opgesteld op de basis der groote coalitie. Dc partijleiders hebben Koch gisterenavond een compromis-voorstel overhandigd De beslissing valt heden morgen. DE FINANTIEELE CRISIS IN FRANKRIJK. Ook Loucheur hetóPt 't niet kunnen bol werken. Ook zijn finantieele plannen kon den geen genade vinden bij" dc commissie van finantiën uit de kamer. Deze heeft n.l. een motie aangenomen, waarin ver klaard wordt, dat zij na de finantieele ontwerpen aan de regeering teruggezon den te hebben, het door haar uitgebracht votum handhaaft. Loucheur werd daarop uitgenoodigd met andere voorstellen le komen inzake de nieuwe belastingen en de amortisatiekas Hij ziel daar blijkbaar geen kans meer toe, want hij heeft bij Briand zijn ontslagaanvrage ingediend Loucheur kon 't niet anders doen dan met nieuwe belastingen, en de finanlieclc commissie moet daar niets van hebben. Briand is gauw op zoek gegaan naar een opvolger, heeft geconfereerd eerst met Caillaux, later mei een finanlieel- technisch zeer goed aangeschreven per soon Pietry, afgevaardigde voor Corsica. Doch niemand vindt de terugkeer van Caillaux. die ook zooTi fiasco heeft gehad met de onderhandelingen met Amerika, aan le bevelen. De oppositie legen liet kabinet zou er' vermoedelijk niet door worden verwacht, en 't is bovendien 3e vraag of de radicaal-socialisten reeds thans Caillaux in hel kabinet zouden dul den. De meeste kans'wordt gegeven aan den voorzitter der finantieele commissie van den yenaal Doumer Eigenlijk wordt die benoeming heden verwacht Deze is voornemens over le gaan lot een systematische inning van de achter stallige belastingen, wat ceti bedrag van meerdere milliarden zal opbrengen. Hij is een vijand van nieuwe belastingen, doch een voorstander van dc verhooging ervan. Nieuwe belastingen, noch verhoo- ging zijn populair, doch 't laatste is npndor schril, en dan van twee kwaden per slot nog het minst kwade De zg omzetbelasting zou volgens een plan- Doumer worden verdubbeld Een beeld van den warboel in <le re geering geeft de Pnrijsche correspondent van de Maasbode Briand zon de opvol ging van Loucheur hedenochtend in den ministerraad behandelen. Het is liet plan van verschillende mi nisters de gedeeltelijke crisis niet alleen, maar den geheeleti toestand ernstig on der de oogen te zien. aldus de corres pondent. De mogelijkheid tot uitbreiding van de crisis is niet uitgesloten, evenmin als het aftreden van het geheele kabinet Briand schijnt dit echter te willen voor komen en daar op het oogenblik Briand door velen niet gemist wit worden, daar is het ook mogelijk, dat de aanvallen niet tof hel uiterste zullen worden doorgezet en Briand alleen voor het geval I oucheur zal worden gesteld Mocht echter Briand toch tot terugtreden genoopt worden, dan verwacht men in parlementaire kringen, dat Doumergue den heer Raoul Peret zal roepen, om den oud-voorzitter van de kamer de gelegenheid te geven een mi nisterie van nationale eendracht le be proeven Wat wel een bewijs is voor de groole verwarring, die in het ministerie zelf heerscht, is het feil, dat de ministerraad acht dagen geleden aan de ontwerpen van Loucheur unaniem zijn goedkeuring hechtte en dal in den stormachtigen mi nisterraad van gisterochtend men vrij wel unaniem tegen I.oucheur's plannen was, zoodat Loucheur er slechts met de grootste moeite in slaagde, uitstel van executie te krijgen, hetwelk toch door de commissie van financiën zou worden vernietigd. Intusschen is de frank onder de negen cent gedaald! MOSOEL. Hoewel 'l officieus al hij iedereen bekend is, zal de Volkenbondsraad he denmiddag zijn beslissing over het ge schil inzake de grens van-Irak bekend maken Die uitspraak zou trouwens leeds gisteren zijn geschied, als het ant woord der Britsche regeering reeds was ingekomen over de verlenging van het Volkenbond,smandaal over Irak. geduren de 25 jaar. Gisteravond zou echter dat antwoord zijn aangekomen, en gunstig luiden. Wat natuurlijk niet anders kon worden verwacht. Volgens e^n Zwitsersch telegraafagent- schap valt de nieuwe grenslijn ongeveer samen met dc voorloopige afscheidings- lijn, die wel de Brusselsche linie wordt genoemd, maar dan op enkele plaatsen iets Noordelijker ter tegemoetkoming aan door Engeland geuite strategische wen- schen. Deze beslissing zou hedenmiddag in een openbare bijeenkomst uitgespro ken worden. Het Britsche parlement moet het be sluit ratificeeren. Nu zijn er wel, ook onder de conservatieven, steeds stem men opgegaan laat Irak los, doch zou het parlement, als 't er op aankomt, de regeering in den steek laten? Zou de Engelsche volksvertegenwoor diging dan een besluit nemen, dat eigen lijk zou neerkomen op de erkenning Wij kunnen niet tegen jullie, Turken, op, en daarom ga je gang maar, wij trekken ons terug'' Dat zou hftasl 't zelfde zijn als wij durven niet. Daarom heeft de beslissing zelve van den Volkenbondsraad al voor oen soort compensatie gezorgd de voorwaarde, een douane- en liandelsovereënkomsl te slui ten, waarbij Turkije in zekere mate schadeloos gesteld zal worden voor het verlies van het aan petroleum rijke Mo- soel. Daar draait weer de heele zaak om. Nu eerst de officieele uitspraak afge wacht- En dan wat Turkije zal doenl Onnoodig er op te wijzen, dat dc vrede op aarde weer ernstige dagen door maakt. REKNDPTE MEDEDEELINGEN. Uit België. - Een Brusselsch blad deelt mede, dat tegenover den eisch van verschillen de Belgische steden om elk een fragment vau de in 1930 te houden wereldtentoon stelling te hebben, het niet is uitgesloten, dal de regeering gewoopweg zou decre- tceren, dal hcelemaal geen eeuwfeest tentoonstelling zal plaats hebben. Uit Duitschland De organisaties van het spoorweg personeel hebben in een gemeenschap pelijke conferentie een motie aangeno men, waarin de toepassing van het be ginsel van arbitrage inzake de loon- eischen wordt verlangd. Uit Er ankrijk. Volgens de Echo de Paris is op den spoorweg bij Remblai een pak documen ten gevonden betreffende de Fransche luchtvaart De enveloppe droeg een En gelsche postzegel. De documenten om vallen meer dan 200 vellen en zouden van groot belang zijn. Tsjilsjerin verklaarde voldaan te zijn over zijn besprekingen met dc Fran sche regeerders Ilij hoopte, dat dc on derhandelingen een gunstig verloop zul len hebben Hij constateerde een geheele ommekeer in de publieke opinie jegens Rusland, welke natie geen vijand is van den vrede. Hij sprak zijn wantrouwen uit in de bedoelingen van den Volkenhond en van het verdrag van Locarno Uit Engeland - In hel Iloogerhuis is een amende ment van lord Russell, om een dronken autobestuurder onherroepelijk voor 12 maanden zijn rijbewijs te ontnemen, on danks bestrijding van den lord-kanselier, die zeïde, dat deze draconische maatre gel niet in het algemeen belang was. met 47 legen 37 stemmen aangenomen De rechtbank te Londen heeft den eisch tot schadevergoeding van 300 000 p, st., door kapitein Bentley, die zich den uitvinder van de tank noemt, tegen de regeering ingesteld, afgewezen, voor namelijk op grond van de overweging, ,dat de tank ontstaan is door een reeks van uitvindingen en verbeteringen. Uit Ierland Dc* Iersche grensovereenkomst is thans in de Dail in alle lezingen aan vaard Met 52 legen 15 stemmen heeft het huis gisteravond een resolutie aan genomen. waarin de bedoelde wet nood zakelijk verklaard wordt- voor de on middellijke bescherming van den open baren vrede eu de veiligheid I' i'l G r ie ke nla nd. Griekenland zou zicli opnieuw met een nota lol den Volkenbond hebben gewend om dc noodzakelijkheid van een I.Balkanpact aan to toonen. Uil Zwitserland Waarschijnlijk zal ook een Neder lander worden uitgenoodigd zitting te nemen in de voorbereidingscommissie j voor de economische conferentie, waar- toe de Volkenbondsraad heeft besloten. Uit Syrië. Gedurende zijn verblijf te Alep I moet de Jouvenal. de nieuwe hooge com missaris uit Parijs de waarschuwing hebben onlvangen, dat er een samen zwering tegen zijn leven en dat van andere hooggeplaatste personen gevormd was De politie kent echter de leiders van het complot. Uil Japan Besloten is om dc Japansche gar nizoenen in Mandsjoerije onverwijld op volle sterkte te brengen Dc Japanners hebben de Chineesche generaals gewaar schuwd, dat in de nabijheid van den Mandsjoerijschen spoorweg of de Japan sche zone geen gevechten zullen wor den gedoogd MARKTBERICHTEN. Oostburg, 16 Dec. Tarwe 1' 12 50— 14.50; chevalier f 11.75, Haver f 10.25, Erwten f 16.00, Bruine Boonen f 14.00. ADVERTENT1EN. Getrouwd: J. C. EVERAARS en L S. KAMPMAN, die hartelijk dank zeggen voorde ontvangen blijken van belangstel ling. M'burg 16 Dec. 1925. Getrouwd J. F. DIKKENBERG, Arts te Zuidzande (Z.V1.) en MARTHA J. WIGER9MA, die, mede namens wederzij dsche familie, hun hartelijken dank be tuigen voor de vele blijken van belangstelling, vóór en bij hun huwelijk ondervonden. Heemstede, 15 Dec. 1925. Zaterdag 19 Dec. a.s. hopen onze geliefde Ouders, Behnwd- en Grootouders JAN BERNARD JOOSSE en TANNETJE SMIT, hunne 40-jarlge Echtvereeni- ging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wensch van Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Arnemuiden, Nieuwstraat 86 A. Heden overleed onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Be huwd-, Groot- en Overgroot moeder, Mejuffrouw PIETERNELLA SCHOG, iu den ouderdom van 91 jaar, na een gelukkige echtver- eeniging van bijna 66 jaar. A. KOEKKOEK. Middelburg, 15 Deo. 1925. R 84. Heden overleed zacht en kalm, onze geliefde Echtge noote en zorgdragende Moe der, Behuwd- en Grootmoeder, LEÜNTJE DE VISSER, in den ouderdom van ruim 62 jaar. Uit aller naam JOH. POPPE. Oostbapelle, 16 Dec. 1925. Voor de vele blijken van deel neming, ondervonden gedurende de ziekte en na het overlijden vau onzen geliefden Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, den Heer JAN 00RNEL1S VINKE, betuigen wij onzen harteljjken dank In het bijzonder doen wij dit aan de Heeren Doctoren W. CHR. VEKHEIJDEN en .1. C B. 8IMONS, voor hun liefderijken behandeling. Uit aller Daam Wed. D. D. VINKE— Machielse. Middelburg, 16 December 1925. Voor de vele bewijzen van deel neming, ondervonden bij het over lijden van onzen geliefden Broeder, Bebuwubroeder en Oom, den Heer JAN DE KATER, betuigen wij onzen hartelijken daDk. Familie DE KATER. Wolphaartsdijk, Dec. 1925. Eenige en algemeene kennisgeving. UITLOTING. DE COMMISSIE VAN DEN STEENWEG VAN WESTDORPE maakt bekend aan de aandeelhou ders, dat van de geldleening op dien weg zijn uitgeloot de nummers 52 - 85 -148 - 209 - 214 - 240 280 - 313 en die uitgelote aandeelen zoo ook de verschenen intrestcoupons be taalbaar zijn vanaf 2 Januari 1926. teD kantore van den Secretaris- Ontvanger te Westdorpe, Wijk A No. 191. Namens de Commissie voornoemd, H. GOVAERT, Voorzitter RAYM KERCKHAERT, Secretaris-Ontvanger. Westdorpe, 15 December 1925. Bij inschrijving te pachten 1.50.30 H.A. (3 G. 249 R.) WEILAND in de gemeente GRIJPSKERKE, aan den Straatweg naar Oost- kapelle, in pacht geweest bij P. HIEMENS. Briefjes in te leveren vóór of op Dinsdag 29 December a.s. ten kantore van Notaris BLAUPOT TEN CATE, alwaar nadere in lichtingen zijn te bekomen. Zeer mooie sorteering GEWONE en FANTASIE WOLLEN DEKENS S. WIENER Co., LANGE DELFT B 148. Extra voordeelige aanbieding in: ZIJDEN DONZEN DEKENS.

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 3