FEDllLETIN. BIJVOEGSEL f van db Maandag 14 Dec. 1925, No. 294. kerknieuws. Door het kiescollege te Biggeker- k e zijn tot ouderling der Ned. Herv. kerk benoemd de hecren P. Janse, (aftr.), en Jb. Janse in plaats van J. Marijs die wegens zijn vergevorderden leeftijd zich niet meer beschikbaar wilde stellen. Tot diaken dhr. S. Leijnse in plaats van den heer Jb. Janse voornoemd. Bij de herstemming voor notabelen bij de Ned. Herv. Gem, te Oud Vosse- meer verkreeg de heer J. L. van Gor- sel 49 stemmen en J. van den Houten 47 stemmen %zoodat eerst genoemde is gekozen. Ned, Herv. Kerk. Aangenomen het beroep naai- Joure, Westermeer en Dirkzwaag door ds. T. Jonker te Biezelinge. KUNST EN WETENSCHAPPEN. - Voor de leden der Geschied- en Let terkundige vereeniging .alhier sprak gisterenavond in de kleine Concertzaal Prof. dr. A. Eekhof, over George Eox en de Kwakers. Spr. begon met er op te wijzen, dat het in Juli j.l. jjbo jaar geleden was„ djat George Eox in Engeland werd geboren. Hij, de mysticus, de practicus en de pro feet, die opkwam voor een innerlijk Christendom van de daad, en de hervor mer op godsdienstig terrein, met zijn in drukwekkende oogen, zijn slem als een klok, die van zichzelf nog het beste por tret heeft uitgegeven in zijn Journaal. Spr. behandelt daarop de drie vragen Wie was Eox Welke was zijn bood schap? Wat is zijn beteekenis en die van de kwakers geweest voor onzen tijd? Eox ging gebogen onder den grooten economischen nood van zijn tijd. Hij vond verlossing in* dat innerlijk licht, dat bin nen in ons woont Uitvoerig staat spr. hierop stil bij Eox' leven en reizen, ook zijn reis door Holland, loen hij zich toon de e^n man van goede organisatie en goed inzicht in handelszaken een man van heel weinig woorden, gereserveerd, matig, vol humor Wat was zijn boodschajS? Hij verzette zich tegen de prediking der puriteinen Zijn leer werd, dal ieder mensch in zich heeft, het licht van Christus, het zaad; Gods; het licht, dat brandend moet wor den gehouden, en het zaad dat tot groei moet komen. Wie dat bewaart, kan reeds hier lot perfectie komen. Deze gedachte heeft tot vele conse quenties geleid het bepaalde zijn houding tegenover den predikantenstand, want ieder mensch, die dat innerlijk licht in zich voelt, kan spreken, het leidde tot eenvoud in hel dagelijksche leven. Waar heid en oprechtheid zijn de stralen, van dat innerlijk licht /Deze gedachte had ook sociale beteekenisde Kwakers zijn de eerste handelaren geweest met vaste prijzen. Ze leidt tot de boodschap van hel leereh wachten, tot het goddelijk licht in alle problemen zich zal hebben door gedrongen Bij de beantwoording van de vraag wat de Kwakers ons in dezen tijd te zeg gen hebben, wees spr. o.a. op de Wood- brookersarbeid en op het vele goede dooi de Kwakers tijdens den oorlog en in vredeslijd gedaan. Amerika telt een 100.000 Kwakers, En geland 20.000, terwijl er nog een 5 k 6000 verspreid zijn in Duitschland (Pyrmont) en Frankrijk (Nimes). Hel zwijgen is nog karakteristiek bij de godsdienstoefenin gen. Spr. noemt de leer van de Kwakers een warm-innerlijk Christendom, dat wel dadig aandoet in deze wereld van zooveel formalisme. De groote vraag bij de Kwakers is Kan ik op het compas van het innerlijk licht veilig varen? Ook Fox erkende de gevaren, ook hij moest iets objectiefs hebben, waaraan hij de zuiverheid van zijn innerlijk licht kon toetsen Hij meende dat men dit toetsen kon aan de overtuiging, dat het licht, zoo het tot God is, steeds leidt lot oot moed en eenvoud; al het andere tot roemzucht en uiterlijk vertoon. Voorts door geduld te oefenen, te wachten, met helderheid van zinnen; maar het voor naamste is wel dat het innerlijk licht leiden moet tol een moraal en zuiver leven. Spr vergeleek len slotte de leer van Eox en van Bunvan, die elkaar vooral aanvullen. Wiant het licht zonder de regu- feerende norm der waarheid, loopt ten slolte op een chaos uit. De Kwakers hebben'het recht, aldus eindigde spreker, zich den naam toe te eigenen van vrienden der waarheid. Tentoonstelling schil- aer ij en R. Kimpe. In het werk van den laatsten tijd dat deze schilder thans geëxposeerd heeft in het Schilderijenmuseum alhier, is, ver geleken bij het tentoongestelde werk van het vorig jaar, een verderen voortgang waar te nemen in het weergeven, niét van wat dc realiteit te zien geeft, maar van wat dc schilder zelf daaruit als het meest boeiende naar voren tracht te brengen. Reeds enkele schilderijen ver leden jaar wezen in die richting, naast andere waarin de werkelijkheid tot een sprookjesstemming was verdiept. Nu is die romantiek er niet meer; en vindt men in de diepst doorwerkte schilderijen een sterk streven naar vereenvoudiging om enkele factoren fe krachtiger te doen uitkomen. Men versta ons wel- er zijn ook doe ken, die zich nauw aan de natuur aan sluiten- bijv het stadhuis te Veere (22), de kerktoren te Veere (24), de Beenhou werssingel (25), het groote sneeuwland schap e. a. En die hebben de bekoring van de stemming der werkelijkheid. Waarom hij dan op andere doeken diezelfde onderwerpen weergeeft inkleu ren en in een tegenstelling, die in de werkelijkheid wel nooit zóó gezien wor den? Och, ieder heeft het zelf wel eens bij ervaring, dat hij aan een stadsbeeld of een landschap een nermnenng De- hïela, (Be, als hij er later terug "kwam, niet bleek le kloppen op de werkelijk heid. Het beeld was in zijn geest ver anderd, vaak vermooid naar eigen voor liefde voor sommige onderdeelen. Datzelfde verschijnsel kan bij een .schilder veel sterlier werken. Niet al leen in de herinnering, maar ook dade lijk. En dan krijgt men een verklaring ervan dat de man die de kerk in Veere zoo reëel kan afbeelden als in het doek rechts van den ingang, van diezelfde kerk een visioeuair beeld in blanke droome- righeid maakte, als op de triptiek links te zien is. In andere schilderijen komen weer andere factoren sterker naar voren, zoo bijv, de tegenstelling van het vale van de kleurvlakken van muren en daken, tegenover het merkwaardige blauw van deuren en vensterluiken, zooals in de twee schilderijen links. Of wel hel wordt een ingewikkeld maar toch harmo nisch opbouwsel van vlakken en vlakjes^ zooals in de Kuiperspoorl. Er zit een gevaar in die werkwijze. Wie de atmosfeer van de werkelijkheid DE REISQEHOOTE. Roman wit het Fransch van GUY CHANTEPLEURE. Geautoriseerd© vertaling ran W. H. O. 81). - W«.e weet, dacht hij, of niet die ge lijkenis, welke ik nooit zonder een ge voel van onbehaaghjiüieid en tegenzin kon constaLeeren, juist datgene was wat me in Colette aantrok wat ik in haar lief had vroeger! Vroeger' Thans wilde hij die niet on der woorden le brengen en toch zoo- ontroerende gelijkenis vergeten cu zich losmaken... V. Den volgenden dag moest mevrouw Kerjean door den president van 't ge1 rechtshof worden ontvangen en hem haar verzoek om echtsphciding aanbie den. De heer Grandier kwam zijn cliënte in de rue Lisbonne afhalen, om haar naar 'l Paleis van Justitie te vergezellen. Toen Phyllis thuis kwam, zag Jacque line dat ze had gehuild, maar ze durf de mets te vragen. Phyllis sloeg haar armen om haar heen en snikte. Wal een zenuwachtige toestand, fluisterde ze, en dan al die leelijke din gen die ik heb gezegd Maar kindlief, heb je leelijke diu- uit zijn beeld bant, neemt ook de ver zachting weg, die deze sfeer geeft. En de kleurtegenslelling wordt dan spoedig hard. Dat puren van enkele overheev- schende factoren lukt ook niet altijd. Een doek als dat van den regenboog is zwak, en in verschillende landschappen, waarin de leekening nog steeds geheel aan de realiteit vast zit, is het groen tè overheerschend van één tint, dan dat het daarmede in overeenstemming kan zijn. Behangsel Museum Met de gedachte aan het véle oude monslermatenaal op hei gebied van be hangsel en wanddecoratie, dal bij vak lieden en anderen op zolders en ih ver gaten hoeken ligt, en gebeel als waarde loos werd beschouwd, heeft de firma A. Rooseboom, groothandel te Amster dam. het plan opgevat een yerza- meling aan le leggen van behangselpa pieren e.i wanddecoraties uit vroeger tijdejj^ Zij heeft zich voorloopig mei dc leiding belast, in samenwerking met een technisch ontwikkeld vakman; cr is een geschikte lokaliteit voor gevonden, en ieder die dergelijk oud materiaal in zijn bezit heeft, kan dit opzenden aan ge noemde firma, Prinsengracht 516, Am sterdam. .,L ach e u wordt r ij k", door Joh. Kahane. Üifcg. P. N. van Kampen Zn. Verwonderlijk, dat dit een Eiiigelsch boek is. Er wordt hierin door een jonge dame met zeer ón-Engclsche vrijmoedig heid gesproken over sexueete dingen- en ook hetgeen vau jonggezellengenoe- gens in Parijs verteld wordt, is gewoon lijk niet in een Engelscli boek te vinden. Maar aardig is hel. Er komen wel on mogelijke situaties in voor, waarvan sommige verbazen omdat ze niet eens noodig lijken voor dezen schrijver, maar de tegenstellingen die hij schiep, de zeer menschkundige kenschetsing van perso nen en toestanden en vooral de levendige en vaak geestige dialogen maken dit boek tot onderhoudende lectuur. Een vroolijk geteekende omslag doet het vanzelf de aandacht trekken „Levend D o o d", door Luigi Pirandello. Uitg. Em. Querido. Dat Italiaanschc smaak anders is dan de algemeene smaak hier, blijkt wel heel duidelijk uit dezen roman van den gevierden tooneelschrijver. Een Neder- landsche schrijver zou er niet over den ken een roman te maken van een man, die een poosje zich gestorven doet wa nen, omdat men in een drenkeling hem heeft meenen te herkennen. En als hij het deed, zou hij het "heel anders doen. De geschiedenis van de ervaringen van dien man heeft ons maar matig kunnen boeien. Ze was ons zeer onbelangrijk Maar de manier, waarop het verteld wordt, is heel bijzonder Overal prikt een scherp sarkasme door den kwasi- eenvoudigen verteltrant heen. En dat zal nog meer gewaardeerd worden door hen die het Italiaansche familieleven kennen, zooals de Italianen zelf. Kerstnummer van „De Pr i n s". Met een kleurigen omslag van een Hollandsch stadsgrachtje verscheen een Kerstnummer van ,,De Prins", dat in zijn platen Winlerstemming van L. Hoeve naar en de Nicuwmarkl van L Landré een paar goede kleurprenlen gaf, zij het ook, dal het eerste wal zoetelijk is Het beste van dit nummer wordt gevormd door den tekst, schetsen van Anna Spoor—Dc Savornin Lobman, Eline v. Stuwe, Anna van GochKaulbach e. a., een praatje van W.alch over tooneelge- schiedenis; wetenswaardige artikels over dc zeven wonderen der oudheid, over al chemisten en over scholen in vroeger tijd. Voorts mooie foto's naar natuurop namen, zangstukkeu enz. DE INDRAPOEIU. Heden zal het hierboven afgebeelde motorschip „Indrapoera" de werf van De Schelde veria len, waar hel gebouwd werd voor rekening van de Stoomv. Mij. „Rotterdamsche Lloyd" In Januari zullen de proeflochlen plaats hebben. Het leek ons zeker de moeite waard om door dit beeld nog eens duidelijker te doen voeten, welke bijzondere dingen gemaakt worden door deze Zeeuwsche ■nijverheidsonderneming, wier reusachtige kraan zoo beschermend over het schip uitsteekt. Zaterdagavond hebben velen uit deze omgeving, uit Vlissingen, uit Middelburg, en uit Walcheren, zich van het bijzon dere van dit vaartuig kunneiï overtuigen De Directie der Schelde had een aantal uilncodigingen rondgezonden om lus- schen 8 cn 10 uur het schip te komen bezichtigen. En aan die uitnoodiging ga ven velen gehoor, met hun dames. Het was een merkwaardig gezicht, dat groote vaartuig in de avondduisternis aan de Dokkade te zien liggen, hóóg boven de Kade oprijzend, en in volle verlichting van alle dekken en hutten. De genoodigden hadden gelegenheid om een langen rondgang door het schip te maken, door de gangen langs de ka juiten, door de eetzalen, de conversatie zalen, door de bakkerij, de kombuis, en ook door de machinekamer. We zullen niet trachten na dezen vluchtigen rondgang aan een beschrij ving te beginnen. We hebben trouwens 21 Maart bij het le water laten een uit voerige mededeeling over de bijzonder- gen gezegd? en je was nog wel zoo hang, dal jé niet hoos genoeg op Willem zou schijnen I Erg bedroefd verleide ze wat er was gebeurd Jacqueline. 'I ging voortdurend om die brieven..., ik heb er met den pre sident over getwist... O, als je dien ouden, defligeu heer eens had gehoord „Is vergeven niel 'l schoonste,, 't no belste, wat een vrouw kan doen, mevr.? Wat kunl u uwen echtgenoot verwij len?... Die brieven, welke inderdaad tamelijk afdoende zijn Maar wat dan nog'' Een oude geschiedenis een wel is waar zeer onvoegzaam terugkeeren tot 'l verleden. Is dat verleden dan zoó geweest, om u, zoo jong nog, dermate hardvochtig le maken? Een gewone ver leiding, een slechts ziunelijke passie voor een vrouw, die En toen hijen toen ik me zinnen van die afschuwelijke brieven herinnerde. Jacqueline, had ik '1 wel willen uitschreeuwenIk viel den president in de eed© en zed hem „Mijnheer de president u hebt gemak kelijk praten... omdat uraan bent..! en er daarom niets van begrijpt!..,. Maar ik ben vrouwen zal mijn echtgenoot die brieven nooit vergeven, nooit, nooit, noodt!" O, ik behoefde me niel ongerust te maken, om niet oprecht te schijnenIk was '1 wel degelijk... op dal oogenblik!... En ik weet niet wat ik nog meer heb gezegd vreeselijkte dingen, die niet eens rechtvaardig wa lleden gepubliceerd We willen nu slechts kort in herinnering brengen dal het een vaartuig is va» 10 500 reg ton bruto in houd. dal cr eerste klas hutten zijn voor 141 passagiers, voor 184 passagiers tweede klasse, en voor 68 passagiers derde klasse; terwijl een troepenverblijf plaats biedt voor 70 man Maar we willen opmerken wat blijkens de gezegden, die we om .ons heen opvingen, een algeineene gedachte was, dat zoowel de tweede klasse als de eerste klasse zijn afgewerkt met een nauwkeurigheid, die het volmaakte nadert. De betimmering, de meubels, de vloerbekleeding, alles getuigde van een grooie toewijding in de afwerking, van zeer practisch besef van het gerief, en ook van voornamen smaak. "Want hoe rijk de eerste klasse salons zijn ingericht, men heeft hier iedere schijn van over lading weten te vermijden Het blijft deftig. Maar toch gezellig. Dat ook de wandeling door de enorme machinekamer met haar vier. vijf plat forms voor velen een nieuwe ervaring was, bleek wel uit de opmerkingen. Het is daar ook zoo iets héél anders in een dergelijk met olie gestookt schip, dan de machinekamer in een stoomschip Zooals we in Maart reeSs meldden, wordt hel schip voortgestuwd door twee Schelde-Sulzer scheepsdieselmotoren, met een normaal vermogen van gezamenlijk 7000 As-P.K. bij ongeveer 85 omw. per minuut. In de eerste klasse salon werden de bezoekers begroet door de directeuren der „Schelde" Daar werd door Javaan- sche bedienden thee rondgediend RECHTSZAKEN. Bij afrest van den Hoogen Raad der Nederlanden d.d. 7 December 1925, is vernietigd het vonnis van den kanton rechter te Goes van 23 October 1925, doch alleen voor zoover daarbij is be paald dat de boete bij gebreke van be taling zal worden vervangen door hech tenis gedurende 25 dagen, gewezen contra J. L., 67 jaar, autobusondernemer te H a n s w e e r t, waarbij deze werd ver oordeeld tot f25 boete subs. 25 d. h. Op nieuw rechtdoende werd bepaald dat de boete bij gebreke van betaling en verbaal zal worden vervangen door hechtenis ge durende 25 dagen. Voor het overige werd het beroep verworpen. Overschrijding maximum snelheid. Vrijdag werd ter openbare terechtzit ting van de Rechtbank te Middelburg behandeld de zaak tegen rar. W. H. E. Baron v. V. v. V., 43 jaar, burgemeester van Gorsel, appellant van een vonnis van den kantonrechter te Middelburg, waarbij hij wegens overtreding van de l'olitie- renwant Willem die Ihuis geen lief de vond, had toch zeer zeker wel 't recht, die elders le zoekent... O, ik had dien president wel willen slaan! Zag hij er erg beleedigd uit? vroeg Jacqueline, die, in weerwil van alles, niet kon nalaten te glimlachen. Neen, hij zei dat hij bevel zou geven, om Maandag de beide echtgenoo- len voor zich te doen verschijnen, ten einde te trachten een verzoening tot stand le brengen.en dat mijn „verkla ringen' hem 't beste deden hoopen.... "t Beste! Hoe kon de man zoo iets doms zeggen! Jacqueline dacht, dat 't misschien nog niet zoo dom was, als men wel zou denken. - En verder. Jacqueline, weet ik dat hij tol mijnheer Grandier zei wel niet officieel, want ze zijn kennissen „Die kleine mevrouw lverjean is nog een echt kindWal haar man betreft, ik ken hem nielmaar wat drommel, wat 'n ezel, om zoo'n schal van een vrouwtje te bedriegen!".. Dat heeft hij van Wil lem gezegden van alles heeft dat me 't meest gehinderd, ja van alles!!... Phyllis was weer begnonen le huilen en Jaqueline kalmeerde haar. door lief kozingen, zooals men dat een land doet. „Als ik Willem zei, dachl' ze, dal dat arme, kleine ding hom liefheeften wel veel meer dan hij denkt, weet ik niel wal hij zou gevoelenen vooral niel hoe de afloop zou zijn van den! rerordening op de maximum-snelheid voor de gemeente N. en St. Joosland op 2 Juli 1.1. werd veroordeeld tot een hechtenis van één dag voorwaardelijk met één jaar proeftijd. Als zijn verdediger trad op mr. de Jong, advocaat en procureur te Zulphen. Beklaagde, door den President onder vraagd, zegt zich te zullen laten ver dedigen in verband met het verwijt, dal hem ter terechtzitting van het Kan tongerecht ten aanzien van de houding welke hij als burgemeester, Hulp-Offi cier van Justitie, in deze zaak zou heb ben aangenomen, is gemaakt. De Griffier doel daarop voorlezing van het destijds tegen beklaagde door de po litie opgemaakt proces-verbaal, waaruit blijkt, dat beklaagde destijds in de ge meente. Nieuw- en St. Joosland, alwaar de verordening op de maximum-snelheid 20 K M. per uur aangeeft, mét een snel heid van 45 KM. per uur heeft gereden. Als getuige in deze zaak wordt ge hoord dc- gemeen te-veldwachter Boek hout van N. en Si. Joosland, die zegt de snelheid van beklaagdes auto met een goed loopende chronometer in de hand strijd, die hij misschien dan nog legen zich zelf zou voeren... Maar wel weel* ik, dat als ik Phyllis een enkel woord zou zeggen, dat haar zou kunnen doen gelooven, dat haar man haar liefhcefl, zij een kwartier later in zijn armen zou zijn.Maar dat woord sprak Jacqueline niet. Had hij Phyllis wel lief'' Besliste ze kerheid had ze hieromtrent nietWil lem had volstrekt niet bekend, dal hij haar liefhad Ook dacht ze „Phyllis zal zich wel troostenz.e zal Willem vergeten; den andere heeft ze ook wel vergeten En loen begon ze zich zelf wijs le maken dat 't voor de carrière, de toe komst en de schoonheid van Kerjeans leven beter was, dat hij ongetrouwd en vrij bleef. Gedurende de tweede helft dier week dacht Jacqueline, terwijl Phyllis zich ze nuwachtig bezorgd maakte over het voor de ..verzoening" wederom verschijnen voor den president op Maandag van de volgende week, steeds aan 't bericht, dat ze van Wiliem verwachtte, en waar uil ze ongetwijfeld den dag zou ver nemen, waarop de Patain-eendekker met piloot en passagier op zou stijgen om naar Corsica te gaaji. Jacquele wist dal Willem aan haar geen ijdele beloften, waarmede men de bezorgdheid in slaap wiegl van vrouwen die zich spoedig ongerust maken, had' kunnen doen, en dat hij, haar beloofd hebbende, haar omtrent iïjn plannen in te lichten, haar ook eerlijk op de hoogte zou houden; ook wist ze, aange zien zc had beloofd Phyllis in onwetend heid te laten wat betreft de gevaarlijke vlucht .dal Willem op haar volkomen stilzwijgendheid rekende en dat hij ook alle reden had, daarop rekenen... Jacqueline Albin was een van die vrou wen. die zelfs haar hevigste ongerustheid zou weten te verbergen ,om aan haar ge geven woord getrouw le blijven. Ze zorgde er voor dat de brieven, die ze kreeg, baar niet in bijzijn van Phyllis werden gegeven, want ze was altijd bang dat, lioe volkomen beschei den haar jonge vriendin ook was, een snelle blik aan deze 't bekende hand schrift zou verraden. Om te vermijden dat Phyllis iets zou vermoeden van het geen haar moest verborgen worden ge houden of zelfs zich in 't hoofd zou halen, dat er iets voor haar geheim werd gehouden, moest Jacqueline di plomatiek te werk gaan en zorgen han- digen sluw te zijn.... Ze was bang we gens de stoutmoedigheid van Willem en het overmatig verfrouwen van mijnheer Patain. Die vlucht van 250 kilometer over de Middellandsche Zee konder de mogelijkheid van eenige hulp. scheen haar onvoorzichtigdwaas! (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 5