E^ipapziiT lïiënw England tegen Pijnen Miss Blanche Advertentiën. Weg met die Vrees, BROCADES EMULSIE Onze groote Balans Opruiming is Togal een nimmer verzakend middel. Sterk urineztiur-oplossend doen de Togal-tabletten de hevigste pijnen ver dwijnen. Verrassend snel werkend tegen Rheumatiek influenza Verkoudheid (lag. Med.) kenin^ over 1925 en de begrooting 1926. De rekening' werd voorloopig' vastge steld op een eindbedrag van 1' 4446 76 met een vermoedelijk tekort van f31.61, tegen f 111.01 over 1924. De begrooting werd vastgesteld op f4355 niet oen post onvoorzien ad f13 39. Voor de afdeeling Fokslation werd de rekening vastgesteld op f3391 66, mei een tekort van f24 99 legen f325.68 over De begroot mg voor deze afdeeling werd vastgesteld op f 3215 mót een onvoorzien van f 5.01 Vervolgens bracht de secretar lieer J. Vêrsjuijs, hel jaarverslag der vereeniging uit, waarin bij zegt dat er een levendige belangstelling is in hel) werk der vereeniging, er is een gezond medeleven Op het Zwitsersche congres sprak Zeeland weer mede, bij monde van haar energieken leider En ook daar kwam liet uit. dat solidariteitsgevoel noo- dig is, en werden de eerste stappen ge daan om te komen tot de oprichting van een permanent bureau voor geitenteelt Het aantal afdeelingen, verleden jaar 65, is thans 66; het ledental liep terug van 3181 tot 3131 Deze 50 leden zijn voor het meerendecl menschen, die geen geiten meer houden. Het aantal geiten is ongeveer 4750 De verhouding was ver leden jaar 49 leden met 79 geiten gem id deld per vereeniging, nu is dit ruim 47 leden met 72 geiten. Tn de provincie zijn gestald 72 bokken, 3 (meer dan vorig jaar. In reserve heeft de P. V. op het foksta- tion 12 jarige en. 3 groote bokken, is to taal 15, en beschikt zij dus in liet ge heel over 87 bokken, tegen 83 in 1924 De verzorging der bokken is veelal goed, dank zij mede controle en hel spreken met de menschen Spr uit zijn blijdschap, dat de heer Rielslra weer herkozen werd als voor zitter en hoopt hij nog' lange jaren de vergaderingen zal mogen leiden. Ook juicht spr. het toe, dat de heer .Rottier bestuurslid is geblevenen drukt zijn spijt uit over hei bedanken vau den heer Lijppens, aan wien op zijn voorstel een telegram werd gezonden, waarin dankbaar zijn werk, voor de vereeniging verricht, wordt herdacht en hem geheel herstel wordt ioegewenscht De secretaris wekt dan krachtig op tot goede controle van de melkopbrcngst en het vetgehalte, want zonder dat kan men niet goed vooruit komen. Verder Wordt dank gebracht Voor den steun weer van rijk en provincie ondervonden, en geconstateerd, dat de financiën geen aan leiding geven tot ongerustheid. Met de beste wenschen voor het ko mende jaar, besluit de secretaris zijn jaarverslag. Nadat de voorzitter, de heer Vevsluijs, voor dit verslag dank had gebracht, bracht deze liet tweede verslag uil, na melijk dat over liet Fokslation. waaruit blijkt, dat de op het bouwland geteelde vruchten, gras, klaver en mangels weer een flink beschot gaven, zoodat geen graanaanvoer moest worden bijgekocht en nog 5000 tot 6000 K G. jnaugcls kunnen worden verkocht en nog ongeveer 8 E L. platte boonen als wintervoorraad werd geoogst. Speciale ziekten kwamen onder de dieren niet voor. alle sterfgevallen hadden afzonderlijke oorzaken. De gei- lenstapel bestond dit jaar uit 7 melk geiten. De voorraad oudere bokken was dit jaar klein, gemiddeld 4 stuks; 6 tot 7 zou meer gcwenschl zijn als reserve. Voor wat betreft de dieren die uit de provincie naar het station worden ge zonden, merkt de heer Versluijs op, dat een goede controle voor de afzending zeer gewenscht is, want nu moesten 9 van de 25 of 36 pel. worden afgemaakt, wat toch wel te veel is te noemen. Als doorgangshuis kwamen 40 dieren in eu gingen er 34 uil. Ook voor dit verslag, waaraan wij slechts het feitelijke aanhalen, werd den heer Versluijs dank gebracht, terwijl dc commissie van toezicht op het station bij monde van den heer Oevaal uit Itit- thexn, zich daarbij krachtig aansloot. Besloten werd ook in de toekomst liet nazien der rekening op te dragen aan twee vereenigingen, nadat met 35 legen 20 stemmen verworpen was een voorstel Schouwen en Duiveland om dit aan een kring op te dragen. In plaats van den lieer A. P. Rotte te Grijpskerke, werd tot lid der ■commissie, van toezicht benoemd dc heer P. Meijers te Vrouwepolder. De lieer Sietema bracht hierna ver slag uit over de keuringen voor liet Pro vinciaal Stamboek en zeïde, dat ook dit jaar zooveel mogelijk 3 keuringen per dag plaats hadden, wat vooral voor de kosten van beteekènis is. Er werden 53 keuringen gehouden, tegen 54 in 1924 en 55 in 1923. Er werden aangevoerW 677 melkgeiten 40 overloopcrs en 201 lammeren, dus 917 dieren of gemiddeld per keuringsplaals 17,5, tegen 24 in 1924, 20 in 1923 en 24 in 1922 Spr. kan het pro bleem wal de oorzaak der daling is, niet doorgronden Toch kan men de geiten keuringen voor dc verbetering niet mis sen. hel is de spil waar dc gcheelc bewe ging om draait, ancde met hel oog op een goeden bokkenopkweek Spr. meent dat het in beperkter aantal uitgeven van aan- bevelingskaarlen zou inaken, dat die kaarten meer op prijs worden gesteld. De kwaliteit van de dit jaar aango- oerde dieren was in doorsnede liecl goed Aan 193 melkgeiten werd een aan- bevelingskaart uitgegeven. 42 werden in bel Prov Stamboek ingeschreven In to taal behoorden 300 van de 677 melkgeiten tot de goede, waarvan men verbetering ag verwachten, dat is 44.3 pet Jjggen 1.5 pet in 1924. Spr. meent dat men zeer zeker ook de slechte geiten naar de keuringen moet mede brengen, zulks voor een juist oordeel over de fokwaarde der bokken Spr zou dit willen bevorderen door hel toekennen van prijsjes die ver loot werden onder alle aangevoerde gei ten tof 2-jarige toe Betreffende melk- wedstrijden, deelt spr mede dat er vier werden gehouden, dat 24 personen er aan deelnamen eh de belangstelling vrijgoed was Het doel is verbetering te brengen in de wijze van melken en daardoor nog meer te profitceren van de geit en hare voedzame melk. Betreffende de kringkeuringen merkte de heer Sietema op. dat 'deze voor het eerst plaats hadden en wel in Zuïd-Beve- land. "West Zee uwsch -Vlaanderen er Schouwen en Duiveland. waarin resp. 23, 13 en 18 geiten konden meedoen, waarvan 11 thuis bleven. Spr vertrouwt voor 1926 op grootere deelname. Dc voor z bracht ook den heer Sie tema dank en zeide dat het bestuur zijn wenschen zal overwegen. Van de ingezonden mctklijsten kwamen er 10 volledig ingevulde in aanmerking om mede te loten voor de twee prijzen van f5 Deze Vielen ten deel aan de heeren L Machiclse en M. Hoogesteger, beide te Ritlhem Bij de rondvraag bepleitte de heer Oevaal zorg voor den ouden dag voor den heer Versluijs, waarop de voorzitter bespreking in het bestuur 'toezegde en daarna dc vergadering met de gebruike lijke dankbetuigingen sloot. correspondent van de United Press As sociation te Genève verklaard, dat En geland niet voornemens is zijn militaire positie in Mesopotamia te versterken TFot leger bestaat thans uil een IDngelscli en drie Britsch-Indische hataillons en uit 9 vliegtuig-cscaders. Avnery gelooft niet dat Turkije hof op oen oorlog zal laten aankomen De nieuwe Turksche rcgcering tracht stelselmatig Turkije te modernisee- ren en hanr pogingen zouden door een oorlog geheel teniet gedaan worden Wij hebben vele kwesties dor minderheden tot een goed einde gebracht en een in het Oosten ongekende democratie inge voerd Indien Turkije meester werd in Mesopotamia zouden de vervolgingen der Christenen en van andere minderheden weer beginnen Indien ons 'een oorlog zon worden opgedrongen zal Engeland zijn rechten handhaven zooals het steeds beeft gedaan, meule, geb. van t Klooster, (tweel. z.> K. M. Tramper, geb. Bakker, d,; M, vf Beveren geb. den flaan, d. Overleden C. v. Loon, nuui van J. A. .Verdick, 76 j.; C. Blok, z. 5 tv.; C. P. Ra- via, d. 2 w.; Peterse, ongeh d. 84 j MARKTBERICHTEN. Vlissingen, 11 Dec. Zure bellefleur -14, zoele bellefleur 11 12, Goudreiiiet 7—20, Groningen Kroon 9, Hondsmuil 10. Ermgaard 12, Campagnezoel 9 11, Court -6. Pendu 6 -9. Grauwzuur 9—11, Grauwzoet 14—19, Reine d'Or 3 9, Bergemot 29, Kleiperen 27 33, Gieser Wildeman 33, witte boonen. 20 - 23, bruine boonen 19— 20, mispels lr uien 4- 7, koolraap 2—2,5, rapen 1,5-2, sjiruiten 10 -20, kroten 5— 7,5, wijnpeeën 2—3, kleine peeën 3,5—4, wiilol' 20—35, alles per K.G. Kipcieren 136—145 per 10 stuks. Boerekool 2,5 5,5, roodc kool 4,5—7,5, savoije kool 2.5 7. bloemkool 5 18. alles per stuk, selderie 2,5- 6. prei 7—12.5, peeën 5,5 7,5. kroten 6 6,5. rammanas rapen 2,5—5 alles per bos. Veldsla andijvie 34 125, beiden per mand. Ge gooit zes oogen als ge zegt Geef MIJ maar Maakt eens kennis met Miss Blanche „Roval". (Ingez. Med.) BUITENLAND. RE VOLKEMiONDSRAAD. Ontwapening. De Volkenbondsraad heeft in een zit ting met gesloten deuren het werkpro gramma behandeld van de commissie ter voorbereiding der internationale onlwa peningsconferentie. Bcnesj heeft daarop een beiniddelingsontwerp ingediend, ge grond op de principieele overeenstem ming tusschen Chamberlain en Boncour, dat algemeene instemming heeft gevon den, en waarvan de aanneming in een volgende vergadering verzekerd is. Een hevig principieel verschil was er trou wens niet tusschen de beide standpun ten; slechts een zeer academische. Mo soel. Roechdi bei, de Turksche minister van buitenlandsche zaken, en gedelegeerde naar Genève, toont zich in elk geval van een niet onverzoenlijkcn kant. Na een bespreking met zijn Engelschen col. Icga van Koloniën, Amery, heeft hij be sloten naar Parijs te gaan om Eethy Boy, den gewezen voorzitter der nationa le vergadering, die thans gezant te Parijs is, te liooren over de verklaring, die hij in September 1924 als afgevaardigde heeft afgelegd, dat Turkije dc beslissing van den Raad zou erkennen. Wanneer nu Eethy Bcy dit moet erken nen, is thans daarmee do oplossing ge vonden! Na de starre, haast vijandige houding der Turken t. o. v. de Mosoel- aangelegenlieid is hot haast niet ïn te denken, dat dan plots de regeering van Angora zich bij de beslissing van den Raad zal neerleggen In elk geval; de Volkenbondsraad zal dc. volgende weck waarschijnlijk toch een definitieve, bindende uitspraak doen, als men er niet in mocht slagen het Engel- schc en het Turksche standpunt te ver zoenen. Daar het internationaal gerechts hof de bevoegdheid van den Raad zeer duidelijk heeft erkend, en de commissie, die ter plaatse is geweest, al lang be paalde voorstellen heeft ingevoerd, die Engeland wel bereid is te aanvaarden, is er geen reden, tot verder uitstel der beslissing. Engeland legt er zich dus bij neer; dat was oud nieuws trouwens. Nu afgewacht wal het bezoek van Ruchdi Bey aan Eethy Bey oplevert; én dan de Turksche houding. In verband hiermee wijzen wij nog eens op dc gisteren door ons gemelde geheime overeenkomst tusschen Rusland en Turkije over Mosoel. Dat Rusland tegenover deze zaak wel meer dan neu-' traal stond, wisten we al. Amen- heeft in een interview met den BEKNOPTE MEDEBEEUNC.EN. Uit Duitschland Naar Wolff van parlementaire zijde 'ernomoii heeft, mag men er op reke nen. dat Hindenburg iemand zal belasten j met de leiding der onderhandelingen met de groote coalitie. Daarvoor wordt al gemeen Lulher genoemd Uit Ierland. Oofschoon ook do Dail te Dublin, thans als laatste van de drie parlemen ten, de Iorsche grensregeling met 71 tegen 20 stemmen in (woede lezing goed gekeurd heeft, 'blijft het mogelijk, dat het in tien Vrijstaat nog tol een volks stemming er over komt, die moet gehou den wordeu, indien er een verzoekschrift met honderdduizend namen erop wordt ingediend. Maar zelfs bij een volksstem ming is de goedkeuring een zaak. die bij voorbaat uitgemaakt lijkt ten gunste van de regeling. Uit Z u i d-A f r i k a. De regeering van Zuid Afrika heeft het voorstel van de Indische regcering ivan de. hand gewezen, om een gemeen schappelijke conferentie over het Azia- fenvraagstuk in het gebied van de Unie te houden. Uit Portugal Bernardino Machado is lot presi dent gekozen. Uit E nge 1 a nd. Namens het departement van oor log is gisteren in het Lagerhuis mede gedeeld, dat er van het begin van de bezetting van hel Rijnland af tot eind Juni van dit jaar 619 huwelijken tus schen Fngelschc onderofficieren enDuit- sche meisjes in het legerregister inge schreven zijn Uit Marokko. In dificieelc kringen is men zeer gereserveerd met betrekking lol de vre desvoorstellen van Alxl El Krim, waar mee Cunning beweert belast te zijn. Tot nog toe had hij nooit iemand belast afficieel uit zijn naam besprekingen te voeren. Uit Italië. De Kamer heeft na discussies, die uur duurden, de wet, waarbij dé fas- 5cisfische vakvereenigingen juridisch er kend worden, goedgekeurd. U i t Syrië. Bandieten hebben twee invallen gedaan in Damascus, in bet O. en in bet W. van de Assahwijk. Beide zijn met verliezen voor de roovers afgeslagen. Uit China. Alle spoorwegverbindingen rondom Tientsin zijn verbroken. De automobiel wegen van Peking naar Tientsin zijn op "verschillende plaatsen onbruikbaar. BURGERLIJKE STAND. Middel b u r g. Van 9—11 Dec, Ondertrouwd; A. Rolh, 23 j. en C. de Lange, 26 j.; J. Bellaart, 29 j. en J. F. v. d. ICloosLerv 27 j. Getrouwd W. Wisse. ,37 i. eu J. Hqoft- man. 29 U; P. J. v. d. Wildenberg. 27 i. en J. H. M. Drenth.,|28,j. Bevallen. \V. Vader. geb. Sinke. Ruitenbeek, seb. de Wolff, z. Overleden E. Evcrsdijk, gehuwd met C, Bliek, 66 j. Vlissingen. Van 3—9 Dec. Ondertrouwd A. v. d. Eijk. 23 j. en J. Iluiszoon, 20 j.; D<. Janse ,23 j. en S. P. Stroo, 21 j.; G. Baarschers, 32 j. en M. C. de Ivonink, 25 j.; ,T. Wl v. d. Waai}, 24 j en Wt D. Kos ter, 22 j. Getrouwd; A. .1. Jasperse, 24 j. en A. G. J. Eekrnan, 23 .j.K. v. <1 Gruitei^, 24 j. en M. do Noojjer ,19 j.; D. F. Polderman ,28 j, en P. Heblij, 2-4 j.; G. de Riüjtcr, 32 j. en P. Mel.se, 33 j.; P. Heijkoop, 27 j. en A. Bostelaar, 29 j.; A, Nederhand, 23 j. en E. M, Logghe, 22 j.; W. Poppe, 23 j. en C. J. de Rree^ 28 j. Bevallen P. Adriaanse, geb. Beek man. d.; G. Beckes .geb. Schol. J. Zwart geb. v. Wijnen, z.; S. J. Zw geb. Back. z.: P. de Wijze, geb. v. Ha- veren ,d.; H. Elslanderv geb. v. Son3 d. Overleden A. Dekker, vrouw van L\ Maas, 39 j.; C. v. Hekken, wedr. van J. Janse, 78 j.; E. J. v. Hijfte, man van M. T. de Krijger, 36 j.; C. de Ridder, wed. van C. Geljon, 78 j. Goes. Bevallen A. van Dalen, geb. West- slrate, d,; M. E. v. d. Dries, geb. Ver beek, d.; M. P. Smaliegange, geb. Re- mijnse, d.; D. N. de Koning, geb. Flissc- baalje, d.; E. C. Voois geb. Geluk. Overleden- Ma. Bruel, 87 j. Zierikzee. Van 4—11 Dec. Bevallen: C. Ver- Voor dc vele bewijzen van deel-, neming betoond bij het overlijden van onzen geachten Compagnon, den heer M. J. VAN WIJCK, betuigen wij hiermede onzen har- telijken dank. DEN BOUWMEESTER BORSIUS VAN DER LEYE, Houthandel, Middelburg, Ondergeteckende zegt aan allen hartelijk dank voor de blijken van waardeering, ontvangen bij zijn 25-jarig ambtsjubileum. S. LOUS, Boschwachter-Jachtopzichter. „Hoogduin" Domburg. W CHR. VÊRHEIJDEN, ARTS, zal Maandag a. zijn geheele praktijk hervatten. Zondag 13 December in de Koor kerk GEEN DIENST wegen. etertgeral in de tam. Ds. VAN T HOFF. Ds, DE LIGT. Juwelier R. VERHOOG Lange Delft B 138 - Telef. 237. GOUDEN EN ZILVEREN - KERSTGESCHENKEN - Alleen verkoop voor Walcheren van Christoffle Zilver. Het beste der Zilver-oplaag-me- - talen uit voorraad leverbaar. - Middelburgsche Courant. Jaarlijksche Collecte. Het Roomsch-Katholiek Armbe stuur te Middelburg zal zijn ge wone Jaarlijkselie Collecte aan de huizen der ingezetenen liouden op Maandag 14 Dec. a s. van 12—3 uur. Overtuigd van de liefdadigheid zijner stadgenooten, beveelt het zijn vele armen ten zeerste aan Namens voornoemd Bestuur, G A KLUN'HAAR. Voorzitter P. M. WOLSKY, Secretaris. die Moeders zenuw gestel ondermijnt! In het op 31 December a.s. ver schijnend nummer van ons blad, worden evenals vroeger aangenomen Nieuwjaarswenschen Bij advertenties van 14 regels 80 cent, eiken regel meer 20 cent. In de naamlijst per naam en per regel 15 cent. Opgaven worden zoo spoedig mo gelijk in elk geval voor of op 28 December a.s. ingewacht. DE ADMINISTRATIE. I Gij behoeft niet in angst te verkeeren over de gezond heid Uwer kinderen, wanneer Gij hen wapent tegen kinder ziekten door trouwe, regel matige toediening van LEVERTRAAN Kinderen houden veel van die Emulsie. Ze nemen ze met het grootste gemak in BEGINT DINSDAG 15 DECEMBER Daar wij onze zaak vanuit de Korte Delft hebben bij getrokken aan „Nieuw England", Lange Delft 147, is onze voorraad goederen zóó groot, dat wij genoodzaakt zijn om deze vèr beneden inkoop te verkoopen, zooals eenige onderstaande prijzen U zullen overtuigen, b.v. Kinderpakjes vanaf f 2. Overjassen - 3. Ulsters-5. Regenjassen, (prima) -6. Regenmantels - 5.50 Pantalons-1.50 Kindermutsjes -1. Petten -0.50 Verder Costuums, Winterjassen, Jekkers, Wollen Vesten, enz. enz. voor bespottelijke lage prijzen Die nu een koopje wil doen. bezichtige eerst onze étalages. Denk er vooral om, ZOO IETS KOMT NOOIT WEER Aanbevelend, J. GERRITZEN. Langedelft B 147. •m

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 7