FEUILLETON. No. 293 Zaterdag 12 Deeember 1925 168° Jaargang, QURAN! Dit nmnmer bestaat ait TWEE bladen. EERSTE BLAD. Abonnementsprijs per kwar- 'taal: op de buitenwegen'om Middelburg, en voor de andere gemeenten p. post f2,50; voor Middelburg en agentschap Vlis- sirtgen i2.30; weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week. Advertentiën worden berekend per "regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelin- g e n 50 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels f 2.10f elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiën niet grooter dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven dat zij in deze rubriek moeten geplaatst worden, 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des ZATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan cms Bureau bezorgd zijn. Postcheque en Gironummer 43255- BINNENLAND. EN OM DE HOOFDSTAD. CLÏX, Wintervermaak en Beursbezoekers. Br behoort in ons wispelturig klimaat feitelijk moed toe een en ander te gaan neerschrijven dat verband houdt met ijs en ijsvermaak, want 't geldt hier nog altijd: ,,'t Kan vriezen, 't kan dooien". Bovendien zijn er nog bijgeloovigen on der de schaatsrijders, die er beslist over tuigd van zijn, dat de Wintervorst oogen- blikkelijk zijn biezen pakt, zoodra hij er achter komt dat de kranten over zijn verrichtingen gaan schrijven of besturen van ijs clubs de verwatenheid hebben in de bladen aan te kondigen, dat ze voor nemens zijn over een paar dagen wed strijden op de lange of korte baan, of wat dan ook, te doen houden. Edoch ik waag het er toch maar op. In elk geval, rijden op het oogenblik dat ik deze schrijf, de trams nog door de straten met het bordje, waarop de let ters A. IJ. C., ten bewijze, dat de banen der „Amsterdamsche IJsclub" geopend zijn. En al komen deze regels u dan ook al onder de oogen op een oogenblik, dat de dooi weder is ingetreden, de winter maanden zijn nog in geen geval om, en krijgen de weerprofeten gelijk, dan staat ons gedurende dien tijd nog heel wat vorst te wachten. Tot dusverre heeft het er iets van gehad alsof we opnieuw een historischen winter als die van 189Ö91 zouden terugzien, toen we hier bij dag en bij avond over den Buiten-Amstel kuierden met de besliste zekerheid, dat we over een dikke ijsvlakte gingen, en toen de banen van de A. IJ C. tusschen 29 November en 23 Januari niet minder DE REISGENOOT E. Roman uit het Fransch van GUY CHANTEPLEURE. Gesatoriseerdo Tertaling van W. H. G. 8G\ Wel natuurlijk! ik verlangde er ge weldig naar... en mijn verlangen was veel grooler, veel ongeduldiger clan jij wel denkt Grooter en ongeduldiger dan ik wel denk? O ja, dat zal wel! Wees nu niet ondeugend't Is toch duidelijk dat 't in die gegeven om standigheden veel correcter is, dat we elkaar niet ontmoetenin elk geval niet te dikwijls. Ze lachte eenigszins bitter. Was je bang dat ik een „veit- zoening" tusschen ons kwam bewerk stelligen^ 7 7? Ja, je vriend Grandier heeft me dat allemaal verteld... Artikel 221... De verzoening der echtgenoofen doet den eisch tot echtscheiding te niet... Of 't een werkelijke of een schijnbare ver- zoenJqg is, doet niets ter zake, als ze maar aannemelijk en geconstateerd is!.... dal Is dus een bekend kunstje, dat dik wijls door een der echfgenooten die de dan 51 dagen en 21 avonden geopend zijn geweest. Iets omtrent die „Amsterdamsche IJs club" zal, naar ik vertrouw, in deze wintersport-dagen ook niet-Amsterdam- mers belang inboezemen, omdat die club, naar ik meen, feitelijk de voorloopster is geweest van de meeste vereenigingen varv dien aard in ons land en er in elk geval steeds veel toe heeft bijgedrag&rt om de beroemdste hardrijders en schoon- rijders, ook hardrijdsters en schoonrijd- sters prachtige gelegenheid te geven hun sporthoe^danigheden op de ijzers te toonen. De ;A.IJ.C. dagteekent van het jaar 1864, ze-heeft dus reeds een eervol be staan achter den rug en in de hoofdstad steeds een even degelijken naam gehad als de sport, die zij zoo waardig in be scherming neemt. Haar oprichting was ontegenzeggelijk noodig, omdat Amster dam zelf nu juist niet beschikte over degelijke ijsbanen. Jawel, we hadden de Arastel en de grachten, doch dat waren wateren, die men altijd zoo lang moge lijk voor de scheepvaart open hield, maar degelijke, goed onderhouden banen waren zeldzaam. Er bestond reeds een „Amsterdamsche Skating Club", die een baan had op de Keizersgracht tusschen Reguliersgracht en Vijzelgracht, doch dat was een „deftige" club, hetgeen reeds uit den naam blijkt, immers wanneer wij, Hollanders, onze deftigheid willen too nen, halen we er het liefst een of ander vcemd woord bij. Hoe het zij, de oprichting der A.IJ.C waarvan men voor enkele guldens lid kon worden, is van den aanvang af in 1864 een succes geweest. Over vaste terreinen heeft zij in den aanvang niet beschikt, want in de winters, die over ons land gingen tusschen 1864 en 1879, lezen wij in haar geschiedenis, dal ze wedstrijden hield aan den overkant bij het (voormalige) Tolhuis; op den Singel, 't zij tusschen Raam- en Zaagbarrière, 't zij tusschen Leidsche- en Wetering barrière, zelfs achter de Oranje-Nassau- kazerne bij de Muiderpoort. In laatstge noemd jaar werden ook wedstrijden ge houden op den vijver in het Vondelpark, tot men in 1880 de beschikking kreeg over het water tusschen Paulus Potter straat en Ilobbemakade achter het Rijks museum. Maar ook daar moest men in 1882 weder vandaan, omdat die terrei nen toen dienst moesten doen voor de wereldtentoonstelling, die Arasterdam er in 1883 gehad heeft, weshalve gastvrij heid gezocht werd te Nieuwer-Amstel, binnen welks gebied toen nog de vijver was gelegen van het huidige Willems park Eerst in 1886 is de A. IJ. C. feitelijk beslist „gevestigd" geweest. In dat jaar kreeg zij van het gemeentebestuur de beschikking over de terreinen achter de van Baerlestraal bij hel Stedelijk Mu seum en daar heeft zij haar schoonste triomfen gevierd; daar is dan ook op 3 Januari 1905 het aardige, geriefelijke clubgebouw verrezen en daar is op dit oogenblik nog steeds het „Mekka" der Amsterdamsche schaatsenrijders en -rijd sters. Lid zijn van de IJsclub, waarborgt den ouders voor hun kinderen winterge- not op een veilig en aangenaam terrein en ;s voor de ouderen, die om verschil lende redenen geen tochten willen doen op de openbare wateren, een prachtig en gemakkelijk te bereiken sportterrein op den dag en ook zeer dikwerf op den avond. Provincialen, die van ijsvermaak houden en, te Amsterdam gekomen, ge legenheid hebben hier de schaatsen eens scheiding niet aaugevraagd Jieefl, wordt te baal genomenMaar wat praat ik tochik vergeet dat ik de echtschei ding juist wel heb aangevraagd! Hij scheen niet te luisteren en zei. Zoo even had ik 't niet opge merkt.. maar jc bent- magerder ge worden Beu je ziek geweest? Volsirekt niettrouwens ik ben niet magerder geworden. Wel waarje kleine gezicht is zo smal gewordendat vind ik on aangenaam. Ben ik dan leelijk? Neen, volstrekt nietMaar als 't je gezondheid betreft, kan 't me weinig schelen of je leelijk of mooi bent. Je bent wel vriendelijk I Hij antwoordde niet en opnieuw zweeg ze. Het kleine kind met 't roode wagentje verbrak de stilte door een lcreet van pret. Heel langzaam kwam een paartje voorbij en deed 't zand knarsen. Phyllis keck naar den heen-en weer wiegelen den gang van een houtduif, die in 't gras voedsel kwam zoeken. Achter in 't zich in de zon badende groen, hq^l ver weg zag ze de gloeiende tint van 'n purper kleurigen heester en terwijl haar blik daarop gevestigd bleef, zei ze fluister- rend: Ik had je zoo veel te zeggen, Wil lem. Hij aam haar hand. onder te binden, moeten zich die ge legenheid zeker niet laten ontgaan. Degenen, die hier de „wieken" verder willen uitslaan, als de wateren liggen toegevroren, hebben om Amsterdam heen naar verschillende kanten ruim schoots gelegenheid, vooral wanneer zij het IJ eenmaal over zijn; de tochten naar Waterland en de Zuiderzee zijn altijd zeer gezocht geweest en een tocht over de Zuiderzee naar Marken niet minder. Doch van onze waterrijke provincie Noord-Holland aan den anderen kant van het IJ behoef ik den schaatsen-liefheb- bers natuurlijk niets meer te zeggen; de genen, die aan dezen kant wonen, heb ben hun ijsclub en den vorigen Zondag kwamen er zelfs velen naar het Gooi, want voor degenen, die het soms niet weten mochten, zij gezegd, dat om de wallen van de oude vesting Naarden zéér mooie ijsbanen liggen, die natuurlijk het allermeest bezocht zijn door de Amster dammers te Bussum woonachtig en die zoo verstandig geweest zijn hun Amster damsche vrienden daarover in te lichten. Genoemde forensen-woonplaats heeft bovendien dezen winter voor de eerste maal de beschikking over de nieuwe banen der bevroren wateren der daar in het vorige jaar geopende zweminrichting een stuk water waarop vele gemeen ten zoowel 's zomers als 's winters j- loersch kunnen zijn. Beursvrienden in deze stad maakten tot mij de opmerking, dat men in derge lijke winterdagen, die gelegenheid geven tot schaatsen-rijden, de Beurs met name de effectenbeurs maar moest verplaatsen naar de terreinen der A. IJ C., want dat men daar al rijdende even goed zaken zou kunnen doen en onder de aangenaamste omstandigheden, als ginder op het Damrak. Het idee is warempel nog zoo zot niet! Waarom zouden de. rubber-menschen, die tegenwoordig in den effectenhandel den toon aangeven, hun zaken niet even goed op de schaats kunnen doen en hoe zouden de omstanders er van kunnen ge nieten! Ge herinnert u misschien nog, dat ik u onlangs een en ander van dien handel in rubber-aandeelen vertelde en van die hoekmannen, die door 'n zwerm van koopecs omringd werden en heen en weer gedreven. Zou het nu geen onbe taalbare Amsterdamsche nieuwigheid zijn als we daar achter het Museum op de gladde ijsclubbanen, die hoekmannen za gen vervolgd door honderden rubber- speculanten, om ten slotte, op de schaats omsingeld, hun orders te boeken; de deining om hen heen zou dan al glijdende nog heel wat aardiger zijn dan in de zaal van den effectenhandel. Maar, het noodwendig gevolg zou dan allicht ook zijn, dan andere Beursman nen dan die van den effectenhandel, de gelegenheid voor zaken-doen op de schaats bij de A.IJ.C. zouden komen op- eischen. Velen uit de goederen beurs mochten ook van de partij willen zijn en wie weet ook velen van dq^ andere Beurzen. Want men moet zich niet voor- Victoria> Water (Ingez. Med.) Maar waarom zeg je dau niets, Omdat 't te lang heeft ^geduurd, dal ik je niet zagen nu herinner ik. 't me niet meer Hij keek haar steeds aandachtig en wat' treurig aan... hij bleef haar gege neerd en stijf vinden, anders d,an hij haai- kende. Met een zenuwachtig lachje fiep ze uit: - Kijk me loch niet zoo voortdurend aan, Willem... Waarom zeg je toch niets? - Misschien omdat ik me hetgeen ik je te zeggen had, niet meer herinner.^. Maar zonder haar hand los te laten bleef hij haar aankijken. - Phyllis drong hij aan, je bent van- vandaag niet je zelf... Waarom niet? Zachtjes trachtte ze haar hand terug te trekken. Ik weel 'l niet Willemik kan. 't je niet uitleggenplaag me nu niet. Ik zeg je dat we elkaar in te langen tijd niet hebben ontmoeten nu is 't me, of ik je niet meer zoo goed kam spreken en adem halenDat maakt me yerlegenIk vind dat jij evenmin dezelfde bent als vroegerik herken je niet zoo goed meer. Hij liet haar hand los. Willem, zei ze, terwijl ze plotseling w^er haar frissche manier van spre ken hernam, als onze echtscneiding is uitgesproken, dan zullen we elkaar weer stellen, dat Amsterdam maar één Beurs of twee Beurzen bezit Als men van de Beurs spreekt, denkt men natuurlijk aan het Berlage-gebouw op het Damrak of, wanneer men uitslui tend bij den fondsenhandel betrokken is, aan het gebouw der „Vcreeniging voor den Effectenhandel" in de onmiddellijke nabijheid. En toch, naast die gelegenhe den voor goederen- en effectenhandel heeft Amsterdam nog meer Beurzen. Men heeft de Schippersbeurs, ook in een gedeelte van het groote gebouw op het Damrak gevestigd, en verder in een ge heel ander gedeelte der stad, bij het Weesperplein het gebouw dat dienst doet als Beurs voor den Diamanthandel en, natuurlijk, dat is lang geen onbelang rijke handelscentrum voor een stad als de onze. Bovendien hebben wij nog een Beurs voor den Eierenhandel op de Prins Hendrikkade en bestaat er tevens een Beurs voor Lompen- en Metaalhandel hoe die twee artikelen in een „adem" genoemd worden is niet erg duidelijk voor den buitenstaander. In 't „Poolsche Koffiehuis" in de Kal- verstraat heeft men zooal geen bepaalde Beurs, dan toch iets wat er veel op ge lijkt, n.I. de plaats van samenkomst van degenen, die bij den houthandel en het aannemersbedrijf betrokken zijn, terwijl in de zalen van „Krasnapolsky" op be paalde dagen en uren te vinden zijn tal van makelaars, die betrokken zijn bij den verkoop en het verhuren van perceelen, zoowel te Amsterdam als elders. Ten slotte kan men eiken Zaterdagmiddag op den N. Z. Voorburgwal, op den ouden Bloemmarkt, de Beurs aanschouwen van de jongere „handelaars", die daar „za ken" doen in postzegels en postzegel albums! En wanneer ge dat alles dan onder de oogen gezien hebt, begrijpt ge allicht, dat er van een rubber-fondsenmarkt op de banen der A. IJ. C. moeilijk sprake kan zijn, want wanneer die er werden toegelaten in den tijd van het ijsvermaak en al die andere „Beursmenschen", die ik u daar noemde, ook dergelijke „rech ten" naar voren zouden brengen, zou het le vreezen zijn, dat het daar ginds achter het Museum al een zeer zonder ling pandemonium zou worden en de eigenlijke clubleden, geen Beurs-men- schen van eenigerlei aard, spoedig zou den gaan „speculeeren" hoe hun wo.elige gasten weg te krijgen, SINI SANA. VOORSTELLEN VOOR DEN GEMEEN TERAt) VAN MIDDELBURG. W inkelsl uitings- ver or den i ng. B. en W. bieden don raad opnieuw aan de verschillende ingekomen adres sen en brijeven met betrekking tot de alhier geldlende wiukelsluitingverorde- ning, benevens liet schrijven dd. 26 Nov. 1925 van de alhier gevestigde Kamer Van Koophandel en Fabrieken, wier oordeel in dezen door B. en W. werd, ge vraagd. Onder verwijzing naar d(en inhoud <$er bescheiden berichten B. en W. den raad dat hun college unaniem van meening is, dat de S-uurswiukelsluiliug, zooals zij thans bestaat, behoort lie blijven ge handhaafd. Zij achten het u.l. zoowel een publiek belang als een winkeliersbelang, dat er lot 8 uur des avonds gelegenheid tot koopeu blijft bestaan. Anderzijds licefl een ieder zich naar hun meening, wel aangepast aan een gemeentelijke regeling met betrekking tol de winkel- |i -«Jk •f iiS'il iK.r.-.-JI Rqp&es:? (Ingez. Med;. sluiting, zoodal zij niet gaarne zouden adviseerjen tot intrekking der beslaande verordening, waardoor zou worden te- uggekeerd tot een ongeregelden toe stand, waarbij ieder winkelier zou wor den vrijgelaten in de keuze van het uur hetwelk hij zijn winkel zou willen slui ten. Resiunecreude stolt liet college vau F. en W. voor wa! betreft het uur van sluiten, niet le wijzigen. Een minderheid in B. en W. zou met- tem in bereid zijn haar slem te geven aan een eventueel voorstel, krachtens het welk met behoud van hel tegenwoordige sluitingsuur, zou worden bepaald dat na 7 uur 's avonds geen personeel meer tn de winkels mag aanwpzig zijn. Op dien voel zou de minderheid wil len tegemoet komen aan de verzoeken welke werden gedaan om den arbeidstijd van hei personeel le bekorten een en ander ui de veronderstelling dal zoo danige Tegjèllug in verband mei de Rijks wetgeving mogelijk is. Aan hel vorenstaande wenschon B. en W. nog toe le voegen dat op dit oogenblik een 7-uurswinkelsluiling be slaat in de gemeenten Arnhem van Oc tober tot en met Mei doch met een buitengewoon groot aantal ontheffings- mogelijkheden Baarderadeel van Oc tober tot en met Maart Barradeel vau 1 October lot en met 11 Maart het Bildt van 15 October tot en met 28 November en van 7 December tot eu. met 11 Mrt. Dantumadeet van Nov. tot en met Februari', Deuekamp id. Dok- kum van Dec tot en met Fcbr Lo- chem van Oct. tol en met April), Scliijndel van 0< t tot en met Maart/, ten Boer idem), Westdongeradeel van 16 Sept loi en met 15 MaartN en l Zand (van Nov tot en met Febr.). In genoemde gemeenten geldt dal sluitingsuur echter niet voor den Zater dag, terwijl aldaar in de niet-genoemde tijdvakken \au het kalenderjaar hel slui tingsuur 8 uur "s avonds of later is Benoemingen. B. en \V. bieden den u-aad de volgen de aanbeveling aan voor de benoemfnj van twee bestuursleden der Godshuizea met ingang van 1 Jan 1926 ic vacature 1. E. H P Peek. aftr.; 2. G Mes, piano-Iabrifeant 2e vacature 1. C Boudewijnse. aftr 2 mi*. G J Sprenger, agent vau de Ncderlandsche Bank Ingevolge liet bepaalde bij artikel 2 der desbetreffende verordening heeft het dagelijks ontmoeten. Stil en niet heel vroolijk glimlachen de, schudde hij zijn hoofd, Ben je bij mijnheer Grandier ge weest, Willem? Ja... gisteren. Wat zei hij? Dal je allerliefst was... dat je hem over je „zaak" op sobere wijze en met tact hebt gesproken... maar..^ Maar? Maar dal in weerwil van alles wat je hem hebt verleid van je vriendschap en jc achting voor je echtgenoot, hij dacht dat je in 'je binnenste toch erg „nijdig" 't was l woord dat "hij ge bruikte op me was. Ze kreeg een kleur. Dat is gewoon onzinniets meer en niets minder!.... Bovendien heb ik 't niet expres gedaanMaar natuurlijk als ik net deed of ik erg tevreden was met mijn lol... en over jou... danej. Zeker, natuurlijk Ik ïnoet loch een toon aanslaan Van een vrouw, die een echtscileicfiug weuscht, Willem! Beiden dachten aan den slap, djie morgen zou worden gedaan, aan 't ter hand stellen van dat verzoekschrift, dat de eerste handeling in de procedure was. Willem liad een ziekelijk verlangen er over te spreken, maar de moed ont brak hem. Zij wachtte slechts dat hij er over zou beginnen en dan zou ze zeggen- „Je weel AVilJcm, al is zoo n papier; ook door een procureur onderteekend k is gauw genoeg verscheurd. Maar hij zweeg en ze zei heel zachtjes Ik ben l niet geweest, die deze co- medie heeft gewild - - Neen -jij niet. Hij nam weer haar hand en zoo&ië hij vroeger wat was dal vroeger, toen ze nog sainen door 'l leven giugen nog dichtbij! zoo dikwijls deed, legde hij er zijn voorhoofd op. Maar dadelijk trok ze haar hand terug. Willem de menschen zien ons. Ilij hief leurrig zijn gezicht op en zijn blik was vaag... - Ja, zei hij, uien zou denken, dal we een verliefd paartje zijn. Ilij lachte ironisch en begon Jap te slreelen, düe aan zijn voeten op dei» grond lag. Een frisch windje woei cr in de lauw warme ochtendlucht en tegenover hen, op 't grasperk, trildéh met een geluid alé van regendruppels, do sycomoren. waar tegen het kLimop klom. Van het punt waar de laan zich omboog kwam de sterke bedwelm ende geur van 'l groote perk muurbloemen, als de krachtige adem van de lente, zooals men dien buiteH de stad waarneemt. Willem, vroeg Phyllis, staan de ro zen al iir knop in onzen... in den tui*, in de rue Boursauh? Hij antwoordde

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1