lO December Z.H.B. ROCKBIER eroroowery, No. 286 Vrijdag 4 December 1925 IDDELBURG 168° Jaargang. dtSIANT. m BINNENLAND. EEN GESCHENK AAN DE KONINGIN. De Koningin heeft, nog als geschenk 'Ier gelegenheid van haar 25-jarig re- gc-ermgsjutnleum, namens de mfandsche ingezetenen van Samarinde (Borneo) een in goud en zilver bewerkte uitbeelding ran Hare Majesteit ontvangen. ure TOE PERS. Kritiek op de houding der Katholieken. Het Molk noemt het een allerzon derlingste geschiedenis, dat dr. Nolens, ■die zelf mede aan de Koningin zou heb ben geadviseerd om de opdracht tot ifcabinetsformatie aan den heer Marchant te geven, desniettegenstaande diens po ging deed mislukken. Mede volgens Katholiek advies zijn nu de Chr. Historischen aan de beurt. Maar het blad ziet dan ook het coalitieherstel oog niet plaats vinden, in weerwil van de dierbare tirade, daaraan in het be richt der Katholieke Kamerfractie ge- wqd. „Meeleer achten wij het mogelijk, dal de aanwijzing van de Chr. Historischen als crisisoplossers na de .Vrijz. Demo eraten alleen 'ten doel heeft, om ook dezen door mislukking uit te schakelen als groep waaruit de kabinetsformateur en minister-president kan voortkomen. Men moet vooral niet vergeten: dezen zomer hebben de Katholieken den heer Colijn, op diens aanspraak, als kabinets formateur inplaats van een Katholiek laten voorgaan, toen zij alle reden had den om aan te nemen, dat hij wel gauw, nadat het schip onder zijn commando zee gekozen had, op een "klip zou loopen. Hetgeen dan ook prompt uitgekomen is, niet zonder ijverig toedoen van de Katholieken. Dus: Colijn af. Marchant af. De Visser of Snoeck Henkemans wel« 'dra af. Dresselhuijs niet meer en Albarda TOorloopig nog niet in aanmerking. Best dus slechts weer een Katholiek als kabinetsformateur. Of hef dezen dan eventueel zoo ge makkelijk gelukken zal, na al wat er uu gebeurd is, moet afgewacht worden. Maar in elk geval ziet het er naar uit, of men thans de Kroon voor dit 'karretje zal spannen, door, als tweede stap in deze crisis, een opdracht aan een Christelijk Historicus tot kabinets formatie uit te lokken. Het is een schoon spel, dat gespeeld wordt." Uit Stad en Provincie. 'Uit Middelburg. Toen door het bestuur van den P» T. T. dienst besloten werd het vervoer per bespannen voertuig van de postzak ken van het kantoor alh ier naar het station op te hemen, kon dit uiteen loegf- punt vau bezuiniging worden gebillijkt, want over hel algemeen is het postver voer hier niet van dien omvang, dial! de zakken niet per handkar kunnen wor den vervoerd. Iets anders is het echter in dagen als •wij thans weer beleven, als tegen St. Ni- Nicolaas honderden pakjes extra verzon den worden en ook aankomen. Voor dat hier een vaste postwagen was, werd juist in drukke dagen een voertuig gehuurd; thans echter laat men liever extra ritten met een handkar ma ken, heeft daarvoor meer personeel noo- dig en maakt de kans groot, dat dje be ambten, die een paar maal per dag) den weg met volgeladen wagens moeten af leggen later minder geschikt meer zijn voor de kantoorwerkzaamheden. Vooral ook de sneeuwval maakt het rijden met handkarren des te moeilijker. Een huurde, bespannen voertuig zou veel moeilijkheden uit den weg kunnen rui men. Het bovenstaande was gisterenavond reeds geschreven naar aanleiding van wat wij de laatste dagen, reeds waar nemen. Hedenmorgen was het er echter niet beter op geworden. Te kwart over ne gen ontmoetten wij in de Lange Delft twee tot een ontzettende hoogte opgeladen handkarren en voor het vervoer van deze vracht waren niet mattier dan "7 postbeambten uoodig. Dat is niet één te veel, maar met een bespannen wagen zouden 2 of 3 ambtenaren het toch ook zeker wel klaar gespeeld hebben. Dat voor het halen van het slation, maar die groote hoeveelheid pakjes moe ten ook weer worden bezorgd bij de ge adresseerden. dit geschiedde vroeger ook roet een brikje of ander rijtuig, nu moeten twee man met een open handkar het doen, en dat dit moeilijkheden kan opleveren bj^ek van morgen toen zoo'n wagen omkapte, wat weer ordenen van een deel der pakjes tengevolge hac^, d|us ook weer tijdverlies. De vele te verzenden pakjes, geven natuurlijk ook gnoote drukte aan het des betreffende loket. Gisterenmiddag had men een afzonderlijk loket in gebrhik nomen afgescheiden van. dat voor den postzegel verkoop. Slaar heden morgen, toen vele personen voor naar school of kantoor te gaan een pak af wilde geven, was er weer maar één loket, later ging men weer tot een afzonderlijk loket over. Deze klachten richten wij niet tot de ambtenaren hier. maar tegen die van het hoofdbestuur, die zoo dikwijls blijk geven weinig economisch inzicht te heb ben en een o. i. zeer verkeerde bezuiniging toepassen, in het nadeel van het publiek, den dienst en het personeel. De Zeeuwsche Handelsreizigersver- eeniging heeft in het Schuttershof al hier een algemeene vergadering ge houden. In deze bijeenkomst veerden de door het voorloopig bestuur ontworpen l statuten na enkele wijzigingen en aan vullingen definitief goedgekeurd. Daarna werd overgegaan tot het benoemen van een vast bestuur, waarin de volgende heeren werden benoemd: A. D. Valk, Middelburg, voorzitter; F. K. Rijnberg, Goes, vice-voorzitter; J. Marcusse, Mid delburg, secretaris; G. Groenendijk, Goes, penningmeester; A. de Beste, Middelburg correspondent; J. Vos, Middelburg en L. Sam pon, Goes, commissarissen. De vereeniging telt thans ruim 80 le den, terwijl 14 zaken zich reeds als donateurs opgaven, Uit Zuid-Beveland. Gisterenavond had een aanrijding plaats tusschen twee automobilen ter hoogte van den Schoorschen molen De vrachtauto van A. uit Bergen op Zoom, stond wegens een defect aan de motor, zonder verlichting op den weg, op het moment toen de autobus van Z. uit Hansweert aankwam van de richting Kapelle. Tengevolge van het feit. dat zulks voorviel in ae bocht van dien weg, zag de bestuurder oer autobus te laat de onverlichte auto, zoodat een aanrijding onvermijdelijk was, niettegenstaande uit alle macht werd geremd. Beide auto's werden zeer ernstig beschadigd, terwijl de vrachtauto in de sloot terecht kwam. Een vrouw werd ernstig geblesseerd, zoo- dat zij moest verbonden worden. Een en ander bracht heèl wat drukte mee, zoo dat pas te ongeveer 12 uur eenige orde viel te bespeuren. Den volgenden morgen is de vrachtauto op het droge gebracht. - Tengevolge van de gladheid der sneeuw viel mej. C. H. te K,ruinin- g e n en brak een pols. Uit T h o I e n. Twee jongens van den landbouwer P. F. te S t. Annaland waren verleden Zondag aan het „jagertje" spelen. Om het spel een zoo trouw mogelijke naboot sing te doen zijn van de werkelijkheid, bedachten ze vaders jachtgeweer uit de schuur te halen, dat echter zooals wel dra bleek nog geladen was. Toen de een met een: „wil ik eens"! op den andjar aanlegde, ging het schot af, dat den an der op zij van het hoofd, vooral aan één der ooren trof. Daar hij erg bloedde, werd geneeskundige hulp ingeroepen (Z. N.) Uit Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Tot regent van hel Burger Gasthuis te Sluis is, naar Zei. meldt, benoemd de heer P. de Bruyne, in de plaats van den heer J. Brevet, die zijn benoeming niet aangenomen heeft. Door een deel van het bestuur van de afdeeling „Het 'Groene Kruis" uit IJzendijke met dr. Talsma aan het hoofd werd er Woensdagavond te W a- tcrlandkerk'je een vergadering ge houden, met het doel voor liet Groene Kruis leden le winnen, wat na een goede uitleg van. dr. Talsma tamelijk goed is ge luk!. De bedoeling is oiu in Waterland kerkje een wijkverpleegster aan te kun nen stellen. Slaande de vergadering ga ven zich 37 personen op als lid en ieder teekende voor een jaarlijksch zeker be drag in gemiddeld iets meer als f 3 per jaar. En staande de vergadering werd er aldaar een onderaf deeling opgericht met twee bestuursleden n.m. de heeren J. D. Bareman en R. de Jonge die dan tevens mede bestuurslid zullen zijn in de af deel1 n? IJzendijke. Door den heer A. Hoolhast, leeraar aan de H. B. S. te Oostburg weed een lichtbeelden avond toegezegd in verband met „Groene Kruis aangelegenheden KERKNIEUWS. - De heer J. W. Gunst, predikant bij de Geref. Kerk te Woerden, welke ge boren is te Oud-Vossemeer, eersl voor onderwijzer werd opgeleid en ver volgens tot predikant aan de theologi sche school te Kampen, waarna hij als eerste standplaats had Brouwershaven, daarna Ilhoon en vervolgens Woerden, zal met 1 Maart a.s.. emeritus worden. De heer Gunst heeft naam gemaakt met zijn uitvoerig werk, rijk met aanleekc- ningen voorzien, over den eersten pries ter-martelaar in de Noordelijke Neder landen, met tal van bijzonderheden uit het leven en werken van Johannes Pisto- rius .Woerdensis. 1 Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Aagtekerke candidaal V. Wi. Noteboom te Rhoon Geref. Kerk. Bedankt voor het beroep naar Middel burg door ds. P. Nomes te Dclfshaven. KUNST EN WETENSCHAPPEN. De Schelde als Natuur- monum ent. In de Woensdagavond gehouden bij eenkomst van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen heeft de heer J. Gv S1 o f f uil Bergen op Zoom een zeer interessante voordracht gehouden over het hierboven genoemde onderwerp. Hij heeft aan zijn toehoorders een eindfe- looze reeks lichtbeelden laten zien naar door hem zelf gemaakte foto's van de oevers der Schelde stroomen, in welke foto's hij in liet bijzonder heeft vastge legd het merkwaardige van aanslibbing van den achtereenvolgenden plantengroei maar ook van het afslaan van schor ren en oevers; en voorts van het verlo ren gaan van eens ingepolderd land waarbij hij liet zien wat hij waargeno^ men heeft op de plek waar .eehs Rpi- merswaal en Nieuw]ami; (ten N. van Krabbendijke) hebben gelegen, en wat er over is van den in onzen tijd ingefoopen Sebastiaan de TangepjffijMg en den Calandpolder (ten Noorden van- d,en Sloe- dam), Hel maken dier' fdjo's,as, reeds iets bijzonders dp zich ..zeda, want weinigen zullen zich zoo veri4ö;tle flikken wagen, en dan nog wel met een, fototoestel. Maar bovendien hadden deze foto's de waarde, dat zij steeds gent^mjju werden van pun ten die een karafctèjisêerende eigen schap van die aaiixyttssing of afneming vertoonden. En daarover wist de heer Sloff met wetenschappelijke nauwkeurig heid en voorzichtigheid veel wetenswaar digs mee le deelen. Het schorre- en ^üandschap van de Scheldcstroomcn v,oc.i,nde hij een weinig bestudeerde terréiifm^m. Ze zijn verge lijkbaar met de WS.dtTeu, maar or is ook veel afwijking omjB|E daar minder ver schil tusschen eb e,n ^loed is dan hier. Na eenige foto's ,-ya a-Schelde stranden (waarop we terloofjStevens het mooie van die watervlakken, konden bewonde ren) gaf de sprekerklQerst een inzicht in het hooger wordeajt.yan de slikken door medewerking van^fpjauben én dieren^ Daar waar de zandig is werken in de eerste pla^t%öde, zhtidwormen of zeepieren mee, ;<|yj|j^^vende deeltjes i ars uitwjar- uit het water halen én. weer depone 'prptnde welbekende zacdhoomes Is d>. i «jrawl zoover hoogd dat hij kort onder water staat dan komt het kleine zeegras, dat slik verzamelt tusschen zijn blaren. En met het zeegras komen de slikslakjes, waar van de eetie leeft op de laagste dee- len, het tweede op hoogeren grond. Ook zij leggen slik vast, maar worden vaak geheel bedolven, en zijn dan later in den hooger geworden grond als schelpen- bankjes terug te vinden. Bij het nog verder verhoogen van den grond verschijnt de welbekende zeekraal, en daarna achtereenvolgens, het niet in de wadden voorkomende slikgras, de zulke en het zoutgras. Is de grond zoo hoog, dat niet steeds het hooge water er over vloeit, dan krijgt men het strand- kruid, en op de plaatsen die gemakke lijk water loozen. de Sueda. Dan ver schijnt ook het gras: het kweldergras en andere soorten, benevens kort opgroeien de bloemplanten zooals Engelsch gras en schijnspurrie, en boven de vloedlijn de ondergrondsche klaver. Doordat dit hoogere terrein gebruikt wordt voor de schapen, heeft men vaak gemeend dat het kort blijven van al die planten te wijten is aan liet grazen der schapen. Maar hetzelfde verschijn sel op overeenkomstige strandstrooken waar geen schapen komen, bewijst, dat de oorzaak zit in het water, vol. in het langsschurende drijfijs. Bij het omgekeerde, n.l. bij het af slaan van een schor, is de wijze van aanvreling van den schorrand weer ty peerend voor de planten die erin groei den. Heel bijzonder is dat uiterlijk als er slikgras heeft gestaan. Mooie voor beelden daarvan werden getoond van de lagen onder de duintjes op den Kaloot. Voorls werden eenige beelden ver toond van het nu hier o. a. in liet Sloe geplante Engelsche slikgras (Spar- tina Townsendii) waarmee men hoopt de aanslikking te bevorderen. De hierboven vermelde opeenvolging °<an planten is vooral te vinden in de Oosler Schelde. De meeste voorbeelden waren genomen aan de Brabantsche kust. Een ander beeld krijgt men echter in de Wester Schelde daar waai- het water half zoel is. De slik is daar niet enkel-diep maar kniediep, en soms kan men er nog verder zakken in de slappe substantie van de slik. Tot'de ophooging werken daar meede zeöbies, het strand- kruid en het kweldergras. Hel opgroeien der slikken gaat zeer snel, en spoedig zijn ze voor schapen te gebruiken. Men houdt er nog lang diepe kreeken in die moeilijk te passeeren zijn. Zulk een snel opgehoogd terrein vindt men in den in '23 bedijkten Krcckrak- polder. Foto's werden gegeven van den toestand vóór en na do bedijking. En zeer groot was daarbij de tegenstelling tusschen een beeld van de troostelooze slikvlakte vroeger, en van het later op dezelfde plek staande prachtige veld met koolzaad In dezen polder is een stuk kreek met oevers gereserveerd ten ein de dit geheel ongerept te laten en daar na te gaan welke verandering er komt in de vegetatie. De verandering is nu al merkbaar. Na die inpoldering kwam hel ver loren gaan van grond aan de beurt. Door kaartjes werd nog eens in her innering gebracht welke groote stukken vooral ten Oosten van Zuid-Beveland ver loren zijn gegaan. En toen maakten we met den spreker een uitstapje naar, Reimerswaal. Op een foto zagen we o. a. nog de boomstronken van een oude laan, die blijkens microscopisch onderzoekeen eikenlaan is geweest, met elzen op zij. In groote hoeveelheid vindt men er nog beenderen van de begravenen op het kerkhof. Dichter bij den Bevelandscheu oever, ten N. van Krabbendijke, vond de spr. nog de duidelijke resten van 'de grondslagen van den kerktoren. Minder duidelijk zijn de fundamenten van de kerk, die vermoedelijk een kruiskerk is geweest. Ook daar worden veel sche dels gevonden. Vervolgens werd een beeld van ver nieling uit onzen lijd te zien gegeven, ml. van den Sebastiaan de Lange- en den Calandpolder vóór de monding van de Piet gelegen, in 1847 en 1857 inge polderd, maar door de wijziging in de stroomrichting na de afdamming van het Sloe, in het eind der vorige en in het begin van deze eeuw ingevloeid en ten slotte prijsgegeven. Groote gaten zijn in de dijken geslagen. Het akkerland van den eerstgenoemden polder is bijna ge heel verdwenen. In den Calandpolder is het akkerland weer tot schor ge worden; de oude slooten "kregen weer het karakter van schorrekreeken. De plantengroei is daarmee geheel in over eenstemming. Curieus is het echter te zien, dal naast de stukgeslagen dijken weer aanwas ontstaat. Wat deze eenzaam, midden in het water verlaten polders nog merkwaar diger maakt is het vogelleven, dal zich daar ontwikkeld heeft. Dat in het bijzonder in deze polders het maken van foto-opnamen zeer be- 'zwaarliik is bleek ui» de nededeeliu Vanaf ie verkrijgbaar bet bekende Mousseerende per Puat en per Flescb# bij het Depót der Dwarskade G 111, Middelburg. Telefoon 433. (Ingez. MedJ gen van den spreker over de wijze, waar op hij van het eeae dïjkbrok op het andere moest komen. Zoo blijft de Schelde zijn eigen baas Men poldert in, maar het water slaat weg. Dijkaanleg op het eenè punt ver oorzaakt afslag op het andere. En in- tusschen hier en daar steeds weer aan was, onverschillig wat men er aan doet- Als geheel blijft de Schelde een natuur monument. Een krachtig applaus bracht den dank van de aanwezigen aan den spreker over. De voorzitter, dr. D. Schoute,bracht den spreker hartelijk dank voor zijn voordracht. Het ware le wenschen, dat zij, die de Schelde alleen maar beschou wen als politiek monument, deze voor dracht hadden bijgewoond om te leeren dat het ook een natuurmonument is. In den aanvang der bijeenkomst werft medegedeeld, dat als geschenken aan het genootschap waren ingekomen a. een skelet van een haaienbek, ge schonken door den heer J. W. vafa Benthem Jutting; b. een ouderwetsch boerinnepakje en beuk, geschonken door mejuffrouw P. J. van Pienbroek. „Voor Hagenbeek naar hel Iiitnaiajagebergte en de oerwouden van In dié, door Herman Wiele. Uitg Schel lens en Giltay. Een kloek boek met meer dan honderd prachtige foto's De schrijver is een hartstochtelijk jai ger. Maar wellicht nog meer een liefheb ber van de natuur. Eu in ieder geval een grondige kenner van de oerwouden van Brilsch Indië. Trouwens het feit dat door Hagenbeek werd uitgezonden "be- teekent al dat het hem minder te doen was om de dieren aood te schieten dan om ze le vangen. Maar ook dat is al een geweldigd werk. Bij het zien van wüae dieren in dierentuin of circus kan er geen begrip van maken welk eau onder neming het is die dieren in gevangen toestand te krijgen. De reis naar hun woongebied is al een merkwaardigheid. En wat iemand daarbij kan beleven, ver telt dit boek dat zonder opsmuk is ge schreven, en dat zijn groote waarde voor ons heeft door hetgeen er in dal verhaal vanzelf wordt verteld van hel leven der dieren in de wildernis. Als er dan nog tallooze avonturen bij komen wordt het verhaal er te boeiender door. Zooals hier. Ze zijn te veel oin op ta noemen. De foto's zijn bijzonder mooi ggenomen en geven een denkbeeld van de pracht van liet oerwoud en van het Indische bergland. „Een prettige logé" door C. Tulker. Uitg. Valkhof!" en Co. Deze logé is een stadsjongetje dat vier vacantie-weken doorbrengt bij een oude tante op een dorp. Dat die tante niet altijd plezier heeft in de zonderlinge dingen die haar logé bedenkt, \;erliindert natuurlijk niet dat jonge lezers er wel plezier in zullen hebben. De jongen heeft gauw vrienden in het dorp gevonden,en beleeft daar allerlei merkwaardigs mee. Door J. II. Lülz werden er een aantal goede teekeningen voor gemaakt. St. Nicolaasboek Eigen tijdschrift. „Ons Eigen Tijdschrift" van de firma C. J. van Houten en Zoon te Weesp (den chocoladen man) gaf een zeer verzorgd St. Nicolaasboek uit. Vier afzonderlijke gekleurde platen zijn een ware versiering voor de kinderkamer. En liet boek zelf bevat een rijke verzameling verhalen, waarvan de meeste zeer goed geïl lustreerd zijn. Voorts zijn artikels over de naluur, versjes, spelletjes enz. „De cirKelgang der lief ae" door Guido da Verona. Uitg. v. Holkema en Warendorf. Een verloving, een scheiding omdat de man onder de bekoring komt van een ander een Iuwinr in die nieuwe liefde.

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1