No. 284 W«j©Msdag 2 ^aeember 1225 168 iaargert;. MIDDELBUROSCHE COURANT. wga •Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. EERSTE BLAD. BINNENLAND. m* «eZlNTSCHAP BW DEN PAUS. Volgens „Het Volk" loopt in parlemen taire kringen hot gerucht, dat er gezocht aal 'worden near een oplossing van het geschil over het gezantscliap bij den Paus, hierin bestaande, dat de missie bij den Paus te Rome opgeheven zial blijven, 'doch dat de gezant te Wieenen óT die te Madrid (beiden katholiek), tevens bij den Paus 261 worden geaccrediteerd. In verband hiermede merkt de Haag- sche redacteur van de Msb. het volgende op Dat voor het herstel der coalitie de handhaving van het gezantschap "hij het ■Vaticaan in een of anderen vorm noo'd- aakelijjk is,' staat vast. Welke vorm daar voor zou zijn te kiezen is een zeer sub tiele kwestie, waarin het op het oogen- blik beter is zich niet al te zeer te ver diepen. Immers verscliillende min of meer bevredigende oplossingen zijn mo- «elïk, wanneer de voorstemmers voor het amendement-Kersten tenminste over hun principieele bezwaren willen heen- „Het Volk" noemt de combinatie van het gezantschap bij den Paus met dat te Weenen of te Madrid, met evenveel of misschien nog met meer reden zon men de combinatie Rome-Bern kunnen ademen, welke plaatsen tenminste het dichtst bij elkaar liggen. TWEEDE KAMER. Naar in parlementaire kringen ver wacht wordt, zal, indien het mogelijk blijkt, de Tweede Kamer in den loop djer volgende week in openbare vergadering bijeenkomen ter behandeling van eenige wetsontwerpen, welke vóór 1 Januari '26 moeten zijn afgedaan ,met het oog op te- sf»n dat tijdstip afloopende termijnen. DE ZOMERTIJD. Verschenen zijn de afdeelingsverslagen van ót Tweede Kamer over de voor stellen inzake den zomertijd van den heer v. d. Waerden (vermindering van het tijdsverschil door invoering van den West Europeeschen tijd) en van den heer Braat (verkorting van den termijn van den zomertijd). Vele leden gaven aan het voorstel-v. d(. Waerden den voorkeur. Bij het voor- stel-Braat wordt de zomertijd van zoo korten duur dat hij weinig waarde meer heeft. Sommige leden drongen er op aan niet als einddatum 1 Sept. te nemen, maar dn bepaling daarvan aün dferegee- rihfl or»r te laten. Ook echter het voorstel-v. 9. Waerden vond bij verscheidene leden bestrijding om verschillende motieven. I Gij weet niet wat i koopen als St. Nicolaas-Cadeau Welnu, bezie eens J?" (SS onze Etalage. PRIMA ZAKLOUPEN Mooie zilveren Lijstjes Diverse Foto-artikelen (Ingez. Med.) Uit Stad en Provincie. Uit Vüssingen. De heer mr. J. A. Gro the van van Schellach, onder-directeur van de Nat. Bankvereeniging te Ylissingen .is benoemd tot directeur van het kantoor lo Wadhoven. In zijn plaats is te Ylis singen benoemd de heer mr F. J W, Hartelust thans algemeen procuratie houder te Almelo Gisterenavond trad voor een goed bezochte zaal in een openbare verga dering, belegd door de afdeeling V1 i s- sing en van den V Di.B. als spreker op do heer mr. P. J. Öud lid der Tfcveecte Kamer ter bespreking van de politieke crisis. Spr. wees ep de crisis na de ver werping van de vlootwet, toen het afge treden kabinet weer terug keerde en wie weet wat er nu zal gebeuren. Ook wees spr er op dat de heer Colijn terug keerde na de verkiezing al had zijn parlij de zwaarste klappen gekregen Uit voering stond spr. stil bij het incident Oolijn—Marchant en zeide hij o.a. dat de ministrieele verantwoordelijkheid den minister de verplichting oplegt te ant woorden op de wagen van de kamer leden en er genoeg andere middelen zijn een kamerlid tot orde te roepen en des noods kan hij tijdelijk van den toegang tot de zittingen van de kamer worden uitgesloten, maar hier was de heer Mar chant zelfs door den voorzitter niet ge waarschuwd, en dus is het vast dal de heer Marchant den parlementairen vorm niet heeft overschreden. Na er op gewezen te hebben dat de V.D.- reeds 25 jaar strijden voor een andere groepeering der politieke partijen, kwam spr. tot de kwestie van het gezant schap bij den Paus en zeide o. a. dat Thorbecke reeds in 1860 zeide, dat men gerust tegen een begrooting kan stemmen al is men niel tegen de posten en de, bedragen, maar als middel om een onge- wenschten minister weg te Icrijgen. Thans was er een mooie gelegenheid om de coalitie te doen vallen en als zulk eefri geval zich weer voordoet zal spr, het zelfde doen als 11 November Ook be sprak de heer Oud de pogingen van mr. Marchant om een kabinet te vormen en zeide nog eens, dat alles zal worden gopluceerd in tegenstelling met de reclil- sche partijen, die zulke zaken in heti geheim afhandelen. .Spr. zegt dat het de democraten onder de katholieken wel zeer zal tegenvallen, dat zelfs een man als prof Veraart tegen samenwerking met de S. D. A. P. was, en dus in tegen stelling met hetgeen in Duitschland ge beurd. Behalve de kwestie van het gezant schap bij den Paus zijn er nog tal van) andere dingen, die geschillen vormen tusschen de coalitie partijen o. a. de ver dedigingsbelasting en de maritieme uil gaven Zelfs de mogelijkheid van nieuwe ver kiezingen acht spr. niet uitgesloten en hij wekt er toe op, dat de democraten zich dan sterk aaneen zullen sluiten Spr. kwam er ook legen op, dat het den heer Marchant te doen was oin een ministersportefeuille. Was dat liet geval dan zou hij wet een minderheids- ministerie vormen, doch juist de eischen van gezonde democratie zijn die van een parlementair kabinet. De heer Ouwehand bracht namens de afdeeling den heer Oud dank voor zijn duidelijke uiteenzetting van een en ander en de aanwezigen voor hunne betoonde belangstelling Uit "Wialcheren. In overleg met den Raad van Ne gen constitueerde de afdeeling Sou burg zich, overeenkomstig het besluit der algemeene vergadering, als plaatselij ke vereeniging voor Plaatselijke Keuze. Het contact met den landelijken bond wordt bewaard door het bestuur, dat als correspondentschap optreedt. Uit Zuid-Beveland. Tot lid, respectievelijk plaatsver vangend lid van het scheidsgerecht voor de werklieden in de gemeente Goes, zijn herbenoemd de heeren M. Franken en Joh. Pilaar aldaar. Tot lid resp. plaasverv. lid van het scheidsgerecht voor de ambtenaren zijn herbenoemd de heeren J. M. Slegt en R. Boutna aldaar. De vergadering van den Raad der gem. Goes zal niet zooals eerst was bepaald, worden gehouden op 3, doch op 10 December a.s., des voormiddags 2 uur en zoo noodig voortzetting 's avonds 7 uur. Te behandelen punten als voor vergadering van 3 December. Maandagavond vergaderde te Heinkenszand de Groene Kruis- vereeniging. De begrooting voor 1926 werd goedgekeurd. Hieruit bleek dat de kas der T. B. C. er goed, en de kas van het Groene Kruis er slecht voor stond. Een staat van het verplegingsmateriaal wordt voorgelezen, waarui blijkt dat ver schillende artikelen aanvulling behoeven. Het bestuur stel voor de mnimum-con- ributie te verhoogen van f 0.50 op f 1 per jaar. De voorzitter licht deze verhooging toe. Het is niet langer met deze contri butie te doen. Van de 360 leden betalen 256 leden de minimum-contributie. De zaak is van alle kanten door het bestuur bekeken en hoewel -noodgedwongen, moet men met het voorstel komen. De heer C. van de Guchte meent dat een verhooging met 50 cent velen in ongele genheid zal brengen. Hij meent dat er velen lid der vereeniging zijn, die een gulden niet kunnen betalen. De heer Beaufoit zegt dat de leden niet schrikken mogen voor een verhooging tot f 1. Zij hetïïfen enkel paf te staan van het feil dat ondanks alle duurte, de vereeniging meer dan 20 jaar kon bestaan met een contributie van f 0.50; dat dit bedrag nie; geleidelijk is opgevoerd van f 0,50 op f 0.70 en van f 0.70 op f-1, is slechts in 't voordeel der leden. Hij is van meening dat waar een wil is, een weg zal worden gevonden. De heer C. Nijsse Gz. zegt dat de leden het bestuur in de gelegen heid moeten stellen om de vereeniging te doen voortbestaan en dat zij dus de contributie moeten verhoogen. Hij noemt deze verhooging geen bezwaar, doch geeft in overweging de contributie zoonoodig in twee gedeelten te doen innen. Bij zitten en opstaan wordt met 1 stem tegen besloten de minimum con tributie op f 1 te brengen. Na deze vergadering hield dr. Folmer uit Driewegen een voordracht (waarvoor nog tal van dames in de vergaderzaal kwamen). De spreker zei, met behulp van licht beelden te willen laten zien, hoe het eenige honderden jaren geleden in de kraamkamer toeging, en aan de hand van de beelden te verellen wat er toen alzoo voor bijzonders te zien was. Hij wees o.a. op verschillende wantoestanden bij de verpleging der kraamvrouw en het kind. Spreker bleek een werkelijke ver teller te zijn. Op een echt gezellige wijze deelde hij de indrukken mede, die tal van kraamkamers, over genomen van oude schilderijen, beeldhouwwerk, enz. op hem maakten en welke goede, doch vooral welke verkeerde methoden men in dien tijd heeft toegepast. Hij schrijft het aan de tegenwoordige betere ver pleging toe, dat thans de kindersterfte zoo sterk is verminderd. Aan het eind dankte de voorzitter dr. Folmers voor zijn rede en de vele aan wezigen voor hunne belangstelling. - Maandagmiddag kwam de raad der gemeente K a p e 11 c in openbare zitting voltallig bijeen. De beer Zegers verklaart, uaar aanlei- van de notulen, dal de secretaris zijn best doet om goede notulen te maken, maar spr. merkt op dat men ook als le den \au den raad dient te luisteren, men belioorl le luisteren en niet te zitten pralen aldus spr. De voorz. dankt voor deze opmerking en hoopt dat deze wenk wordt behartigd. De min. van O., K. en W. bericht dat voor de assistente aan de openbare school mej. Groenenberg voor de maand Augustus, de gemeente geen subsidie ont vangt van liet rijk. De oudercommissie van de openbare school verzoekt in het belang yan het onderwijs om bij de langdurige ziekte van den onderwijzer \Vond<ergem, hier voor in de plaats een assistente aan te stellen. De voorz. deelt mee dat feitelijk dje heer Wondergem overcompleet is voor 1925; de 145 leerlingen worden niel overschreden. Met 1926 zal dit wel het geval worden. Wordt d,it verzoek inge willigd dan moeten ook de andere scho len een leerkracht hebben. Diit wordt dan een kosten van f 1500 ten laste van de gemeente. De heer v. Wingen zegt hel noodt zakelijke hiervan niet direct in te zien. De lieer v. d. Have zou er niet legen zijn om voor elk der drie scholen oen leerkracht aan te stellen. De heer Zegers wil 't liever toch zoo veel mogelijk houden met de gegeven voorschriften van liooger hand. De heer Fraanje zegt dat in Januari 1926 ontvangen wordt het verslag van de commissie tol toezicht op het lager on derwijs. Spr. adviseert om alsdpn dit punt nader le behandelen. Aldus werd; besloien. Het aantal leerlingen op de avond school bedraagt 15. De Breede bewatering B. I. bericht dat geen bezwaar beslaat tot demping van den sloot bij de gevaarlijke bocht, mits dit geschiedt onder toezicht en de gestel de voorwaarden. Ook zal worden bijge dragen ter vergoeding f 1 per M buis. De heer Mauhardt uit Goes bericht, dal restaureereu van het torenuurwerk geld vermorsen is, hel uurwerk is van dien aard, dal een nieuw uurwerk noocfr zakelijk is voor Biezelinge. De landbouwver. V. I. O. S. verzoekt alsnog adhesie te betuigen aan liet adres der gemeente Zoelerwoude tot afschaf fing van den zomertijd. Na discussie wordt met 1—3 stemmen besloten mee te werken voor afschaffing, wanneer het ter zijner tijd In bespre king komt. Ingewilligd werd het verzoek der Landarbeidersver „Eigen Erf" om in gevolge de landarbeiderswet een voor schot van f 13943.80, behoudens nadere goedkeuring van Ged. Staten Bekening en begrooting Burg. Armbe stuur werden ter nazien in handen ge steld vau de heeren Fraanje, Ganseman en van Wingen. Alsnu kwam ju behandeling voorzie ning algemeene begraafplaats voor Ka- pelle. Ged. Staten, aldus de voorz. verzoe ken den raad uitspraak te doen of het aangevraagde terrein in de bebouwd^ kom der gemeente Is, en of rekening wordt gehouden met de motor- en rij wielverordening. Ged. Staten gaan wel van de veronderstelling uit dat dit ter rein in de bebouwde kom ligt ,toch wordt uitspraak van den raad verlangd. De heer Gansenman meent, dal als Ged. Stalen dit er voor houden er een afwijzende beschikking volgt. Spr. vraagt zich af waar is dan terrein te vinden'' Drie jaar lang is er al naar grond ge zocht. Wanneer een lijd moest komen als b. v. mei de griep, waar moest het dan heeir' Er is niet meer plaats dan voor een 50 en een rij moet hiervan nog af voor kinderen. De heer Zegers wijst er op, op welk een royale wijze zonder de minste te genwerking voor Biezelinge is gezorgd. Waarom kan dit nu ook niet op Ka- pelle. Spr. wijst op hel request met zijn vele handteekeningen. De voorz. meent dat men dan op deze manier van uitlegging, dit terrein niet anders dan onder d® bebouwde kom kan beschouwen. M. alg. sl. wordt uitgemaakt dat dit terrein, op deze wijze aangegeven onder de bebouwde kóm "behoort. Een verzoek om subsidie voor de han delsavondcursus werd, verworpen m. a. sl. tegen behalve weth. Zuidweg. B en W. stelden voor f 25 per jaar. De heer v. d. Have stelt voor bij do rondvraag om een verandering in het leven lo roepen dat geen sigaretten, siga ren of tabak mag gerookt worden dan boven de 16 jaar. Spr 'is in slaat, om volgens uitspraken van bekende medici rapporten over ie leggen die wijze op de schadelijke gevolgen. De voorz. vindt '16 jaar nogal hoog, pegl toe dit gaarne met B. en W. onder de o ogen te zien. De heer Fraanje komt neer op de langzame uitbetaling ran het geld voor de bijzondere scholen, wijst op het onge rief. waar dit toch wel vlugger kon. By 75 a 80 pet. idler gemeenten in Neder land gaat dit vlugger. Wanneer nu toch door de gemeente is goedgekeurd het bedyag te voteeren. moei dan nog gewacht worden? De voorz. ja we moeten wachten op de algeheele goedkeuring op de ge- meenlerekening vanwege Ged. Staten (krach tigiug). Daarna gaal de raad op voorstel)' van den voorz. over in geheime zitting, De schippersknecht A. Duinkerken te Ierseke werd aan boord van het motorvaartuig van S. Paauwe door zijn schipper bewuseloos gevonden en naar huis gebracht. Waarschijnlijk heeft hij een slag van den motor opgeloopen, maar hij was bij afzending van dit bericht nog niet in staat verslag uit te brengen. Benoemd tot dijkgraaf van den ca- 1 ami te u zen Zimmermanpolder Rilland Ba tin de heer J. van Damme Uit Schouwe n-D u i v e 1 a n d. Tot lid van den raad der gemeente Zonnemaire is benoemd de heer M. Akkerdaas, zulks in de plaats van wij len den heer J. J. de Klerk. o 17i t Thoieii. In de Maandag teStavenisse gehouden vergadering van den Dijkraad der Waterkeering van de calamiteuze polders Oud-Kempenshofstede en Mog- gershil werden opgemaakt de omschrij vingen der uit te voeren gewone en bui tengewone werken aan de waterkeering van beide polders, in het dienstjaar 1926- 1927. De gewone werken aan den cal. O. K. H. polder eischen een uitgaaf van 730 en die aan den Moggershilpolder een van 976.terwijl de buiten gewone werken aan den laatsten polder, en bestaande in den aanleg van steenglooing tusschen de dijk- palen O en 2, worden begroot op f 14.510. Voorts werd overeenkomstig 'n algemeene uitnoodiging van Ged. Staten de instructie van den waterbouwkundi gen ambtenaar gewijzigd en aangevuld in dien zin, dat 'l hem volstrekt verboden zal zijn op eenige wijze zijn bemiddeling of tusschenkomst te verleenen bij be talingen, welke tot de verplichtingen der aannemers behooren. Uit Zee u w s c h-Vl a a nderen W. D. Naar we in Zei. lezen is de door gang naast de Kraaipoort te Aarden- burg gereedgekomen. Tijdens hel onweer dat Vrijdag j.li. over Cadz and hing. sloeg de bliksem Tegen neus verkoudheid raadt de dokter „Forman" aau. For man brengt direct verlichting overvloe dige slijmafscheidingen houden op hoofdpijn en benauwdheid verdwijnen oiuniddellijk Forman is in alle Apo theken en Drogisterijen verkrijgbaar Vraagt niet naar- „een middel tegen verkoudheid", doch eischt „Forman" voor den prijs van 11 0.45 per doos (Ingez. Med.) in hel Lrausformatorstation met liet ge volg, dal de geheele gemeente Zaterdag van stroom verstoken was (Br. Crfc.) DE BIOSCOPEN. Flora. De Tuscliinskifilm, de straat is be doeld als symbool van hel voortjagende leven, in tegenstelling met het aarts- burgerlijke De straat, waarvan van ouder op ouder gezegd wordt, dat men er met veel goeds op leerde Ook deze straat bij nacht heeft invloed op een jongen man en maakt hem bijna tot zijn slachtoffer Tot de dag redding brengt, en hij beseft dat niet op straat, maar in eigen huis het geluk is le vinden Ken Tuschinskifilm met veel inhoud! KERKNIEUWS. Bij de gehouden herstemming ter verkiezing van een notabel der N H. Kerk te Souburg zijn 73 geldige stem men ingeleverd, waarvan op den heer A Dingcmanse 37 stemmen en op den heer W. Bosschaart 36 stemmen, zoodat geko zen is A. Dingemanse. Tol notabelen bij de Ned. Herv* Gem. te Zierikzee zijn herkozen de vier aftredende heeren. J. de Regt. Pl C van der Valk, M. Lokker en T. J van Tilburg,«met resp. 503, 483, en 471 stem men. De tegencandidslcu de heeren J W van Oeveren, C. J. Boogerd, P. .1. Bie- rens en W. P. L Bakker .behaalden resp. 1102,400. 384 en 380 stemmen, ter wijl de overige stemmen over onder scheidene personen waren verdeeld. De heer P. JCruson te Breskens is bij herstemming gekozen tot notabei der Ned Herv. Kerk aldaar, - Door wijlen mej. F_ M. Blindeubach, overleden 20 November 1.1 le Aarden burg, Is f 500, vrij van alle rechten, ook van het recht van successie, gelegateerd aan de Diaconie van de Hervormde Kerk (afdeeling bewaarschool). Aan do "kerk voogdij van genoemde kerk is gelegateerd het vroeger door haar bewoonde pand met gedeelte tuin In de Weststraat Bij de heden gehouden stemming voor het kiescollege der Ned. Herv. Kerk Ie Aardenburg werden de aftreden de heeren 0 M van den Broecke, J van Hal, J Pleijs en K. Dees herkozen. Voor de vacature M J de Muijnck, die niet herkozen was, moest een herstemming plaats hebben tusschen de heeren J Daansen, J 0 Henrv en G A. .T Vorsterman van Oyen. Naar de „Maasb meldt, zal binnen kort de orde dor Karthuizers zich weer in ons land komen vestigen Reeds wer den terreinen aangekocht in de buurt van Amersfoort De nieuwe stichting gaat uil van het klooster te Valsainte in Zwitserland RECHTZAKEN. Door den Hoogen raad der Neder landen zijn haar de Arrondisseineuts- Rcchtbank te Middelburg verwezen de zaken tegen L. F 62 j boomkweeker to K a p c 11 e door den Kantonrechter te Goes wegens overtreding der Invali diteitswet veroordeeld tot 391 geldboeten van f 2 subist. 1 d h voor elke boete en de zaak tegen L. C., herbergier te Zou te- lande door den Kantonrechter te Mid delburg schuldig verklaard aan overtre ding der gemeenteverordening te Zoule- lande. hebbende des Zondags een aan- hoorlijkheid van een herberg niel ge sloten zonder oplegging van sïraf Kantongerecht le Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens: oyertr Leerplicht wet .T. v d. P, Ierseke, J. N., 's Hee ren hoek, f55 dL O., 's Heereuhoek, C. B., Ierseke, 110—10 d leerplichtig kind gedurenden schooltijd laten werken P D. Kamperland, f 15—15 cl'M C. van N Wissenkerke, f 25—25 d.. straat-

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1