mmaszi .x FEöSlLETOHe k Zaterdag21 November 1925 Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. EERSTE BLAD. Abonnementsprijs per kwar taal: op de buitenwegen om Middelburg, en '/oor de andere gemeenten p. post f 2.50; voor Middelburg en agentschap Vlis- singen f2,30; weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week. Advertentiën worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelin- g e n 50 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels f2.10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiën niet grooter dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven dat zij in deze rubriek moeten geplaatst worden, 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des ZATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. Postcheque en Gironummer 43255- BINNENLAND- HAAGSCHE BRIEVEN. (Nadruk verboden). I. Deze week heeft de Haagsche ge meenteraad een somber ontwerp aan genomen, waarover uw Haagsche brief schrijver zeker niet gesticht is. Want ik was erg trotsch altijd op het ele gante en wat men mondaine noemt, en wat Den Haag zoo voor had vooral op Amsterdam, dat we hier zoo genoegelijk konden uitgaan. Om half één sluiten hier de gewone koffi'ehuizen, maar dan was er gelegenheid om nog in een wat kostbaarder lokaal in een wereldsch milieutje een glaasje whisky te drinken en wat te sonpeëren, bij een jazzband het dansen aan te zien en mee te doen Een bescheiaen aantal feestlokaalljes hadden we, die permissie hadden lot half twee open te blijven. Ze waren iet of wat lichtzinnig, maar Loch van goe den toon Ze waren goed bezet, maar niet over druk, want het was geen luxe die zich iedereen permit teeren kon. Doch het was zoo voor feeslelijkheidjes, als je eens iemand over had,' iets doen wilde, en iets toonen wilde, en wat pra ten wilde met de Haagsche lichtzin nigheid, of mei de vroojijklieid en het builenlandsche cachet. Zoo was b.v. de gala-avond in Des Indes des Woensdags. Dit hotel met de reputatie van liet meest mondaine (in den besten zin van het woord) daL Nederland te toonen heeft, was Woensdagsavonds de plaats waar men het corps diplomatique trof, waar men de mooiste toiletten zag dragen, en allerlei talen hoorde spreken, en de toonaangevende menschen uit de groole wereld zag en waar men steeds een zoo voorname distinctie vond en zulk een goeden toon, dat iedere moeder er haar pas uitgaande dochtertje kon in- troduceeren Dan was cr de House of Lords", de bar van het bekende hotel Central, een luxueus gezellig intiem barlje, aardig ingericht, met jazz-muziek kleine dansvloer, waar na de 'komedie of opera de dames en heeren uit de stalles en loges te vinden waren en ook wal danslustige jongelui en en kele gasten, die in het hotel woonden of voor hun genoegen wat in Den Haag logeerden, en waar men zich in goed gezelschap met een wereldsch tintje te zamen vond. Wat loszinniger, al is het; woord misschien al kras, was hel bij Papa Carré, het kabaret dat behoort bij Scala. Na de voorstelling van dit echt Haagsche theater, waaraan elke Hage naar met zijn logé's een bezoek brengt, om een niet te zwaren, maar gczelligen itgang te hebben, kon men daar heen gaan en daar was jeugdige vroolijklieid, een enkel variété-nummertje, veel jon gelui en Leidsche en Delftsche jolijt, en al was dit nu niet de plaats waar men al te schuchtere jonge meisjes bracht, de goede toon ging niet ver loren, ja men kon er als curiositeit de dames van thans gerust eens een keer meenemen. En als men gegeten had, in het beroemde restaurant Royal, waar over heel de wereld, voor zoover die Holland kent, met lof spreekt, want de heer Kemper geldt voor Europa's beste kok, behoefde men ook daar geen haasl te maken, want diner en souper liepen er in elkaar over en bij de jazz danste men tol hel half twee was. Wanneer het laat was, waren cr zoo meer van die kleine intieme hoekjes voor dege nen die wat feestelijk gestemd waren, alle van verschillend cachet. Deca bV. gold voor wuft. Daar bracht de In dischman met verlof en geld en genot zucht, na zijn campagnejaren, het be scheiden stukje nacht lot 'half twee door, en in de Wagenstraat in do Dan cing cave kwamen wel in hoofdzaak jongelui en hiel al tc zedige dames, zooals die er nu eenmaal in deze slechlc wereld beslaan en die altijd ergens zul len komen, maar loch ook daar kon Tnen niet van zedeloosheid of tuchte loosheid iels bespeuren En in de At lantic, waar het eigenlijk in hel late niet goed trekken wil, omdat die inrich ting in de Haagsche zeden een vroeger bezoekuur heeft gekregen, kon inen uog laat een enkele feestbol vinden hij een .cocktail, en ïu "Windsor, liet Jiarljc dal aan het Theater Odeon, liet vroegere Verkade-theater, annex is, was nog wat vroolijklieid na de voorstelling, bij luid ruchtig jazz-geralel. Een vijftiental van zullce slechte" huizen waren er, vijf tien, die met zorg voor dit doel waren uitgezocht. En eveneens had 's zomers Scheveningen in keurige verstandige se lectie zijn vijftiental lokaaltjes, waar de menschen, die nog niet naar huis wil don, hel een uurtje later konden maken. Dit was een uiterst gelukkige bepa ling in de politie-vcrordeuing, die ma tige gelegenheid tol een bescheiden nach telijk, althans laat feestje, die gegeven werd aan wie er behoefte voor voelde. Er werd in de male', waarvoor ze be doeld was, gebruik van gemaakt en de politie wist waar «Ie nachtbrakers za ten, dus alles had zijn ongemerkte con trole en iedere inrichting stond bloot aan het gevaar dat die permissie haar ont nomen kon worden, wanneer de feeste lijkheid er een te wuft karakter zou krij gen, als er „openbare" dronkenschap DE REISGENOOT E. Roman uit hot Fransch van GUY LHANTEPLEITRE. Geautoriseerde vertaling vail W. H G. Neen ,dan zou ik met Fabricc die Mauve zijn getrouwd. Willem sidderde. Je zoudl niet met Fahrice de Mauve zijn getrouwd... het schijnt me altijd dat iets wat weet ik nietdat weer zinwekkende huwelijk zou hebben be let! Toen zou niets me hebhen belet aan de inspraak van mijn hart of van mijn verbeelding gehoor te geven. Willem dat weet ik zeker. Hoe dan ook, de zaak heeft ziich nu geschikten we moeten niet spre ken over 't lot, maar over de Voor zienigheid. Mijnheer de Mauve zal, even als jij, ook wel vinden ,dat die zaak zich heeft geschikt, aangezien hij een meisje heeft getrouwd, dat eenmaal veel rijker zal zijn kl'an ilc. En jij zelf? Ik heb je immers gezegd, dal mijn heer de Mauve me onverschillig is ge worden 'I kan mij dus niet spijten, zou voorkomen of andere niet te lole- ireeren losbandigheid. En dan verder mochten Zaterdagsavonds alle herbergen lot "half twee open blijven, want de Zaterdagavond is de avond, waarop locli in elk goed geregeld gezin de kinder tjes wal later naar bed mogen, en die vaderlijke toegevendheid had onze over heid 'voor de gansche gemeente. Maar nu zijn de zedemceslers in den raaj u op hun achterste pooten gaan staan. O, ze hebben afschuwelijk dikke woorden gebruikt, gewaagd van de laat ste der dagen, van de poel van ontucht, ja zelfs religieuse overwegingen zijn er bij le pas gekomen. Het was ineer dan vermakelijk, de helsche beelden, die de voorstanders van het voorstel om deze nachtelijke orgiën af tc. schaffen heb ben gebruikt, belachelijk om aan te hooren voor wie werkelijk de slechtheid wel eens begaan heeft van een late cock tail of een dansje in Des Indes, of The House of Lords. Een onwelendheid met de toestanden zelf hebben deze kam pioenen voor de soberheid ten toon gespreid, die werkelijk verbazingwek kend was Daar kon het gezond verstand niet tegen op, Het argument dat nergens de statistiek van overtredingen na hel sluitingsuur zoo gunstig was, de sterke aandrang d'ien de politie heeft uitgeoe fend met haar advies, er op wijzende, dat het oncontroleerbare en gevaarlijke ge knoei in de hand gewerkt zou kunnen Worden door deze nieuwe verordening, dat ailcs hielp niets. De burgemeester heeft met hand en tand de zaak ver dedigd, en ook onze badplaats in be scherming genomen, Scheveningen, dat toch zoo'n zwaren strijd om het bestaan moet voeren en zijn goeden naam kan verliezen met zulke bepalingen, die fnui kend moeien zijn en liet elegante leven van verstrooiing zoekende buitenlanders den kop indrukken Maar liet theatrale gebaar en de dikke woorden wonnen liet, en over een tijdje zal Den TIaag, dat zoo trotsch op zijn elegance mocht wezen en op zijn mondainiteit, deze attractie voor een groot deel missen. Dan zullen we weer lezen van inval len van de politic in lokalen waar clau- destien „gelagen gezet zijn" en wtv zullen méér van heroovnig gaan hooren, en beier zal bet cr niet op worden, o neen, want hel was lieclemaall niet slecht De Zaterdagavond alleen is ons gedeel telijk gespaard gebleven. Dat wil zeggen, dal we dan nog mogen gaan naar de inrichtingen waarheen we anders in dt, week licen mochten, de vijftien of zes tien, waarin het „nachtleven" gekana liseerd werd, en in goede banen gehou den, zooals de burgemeester in de raads vergadering aantoonde. Het duurt nog even voor dal de be paling in werking zal komen. Hoe lang11 We zullen hopen, dal we dit jaar nog zullen halen mei de „verdorvenheid' Dal hel de Kerstdagen nog uit duurt en dat* we ons oudejaarsavondfeesl nog op builenlandsche wijze in een feestelijk restaurant mogen vieren, zooals hier ge bruik is geworden in de Haagsche lerin gen, die zich graag naar het buitenland schikken. En vooral lioop ik dat voor de logé's, de ontelbaren voor wie Den Haag in de laatste helft van December een stad van louter genoegen is, van lift- gaan -en feestvieren. En verder heb je je le schikken, altijd maar te schikken naar principe-rijders, naar onvermoede zedelijkheidsapostels, naar slroomiugen van Icwasi etliischen aard. Waut wie waren die enkele hou derden menschen over wier zedelijkheid •men zich zoo dik maakt en wier vrij heid van bewegen werd verstoord? Een buitenlander voör zaken hier, een paar lo urislen, iemand die eens een vriend over had, menschen die de pot van een kaartclubje verteerden, enkele jon gelui, iemand die een buitenkansje gehad had, die een verjaardagsfeestje gaf in een restaurant, een paar gasten na een bruiloft, een kegelclub die den poedel pot opmaakte menschen die een week je winlervacantie in Den Haag namen, in den zomer dc badgasten uit Palace Hotel cn Kurhaus, en dan de Indisch man, die geld en vitaliteit opspaarde op zijn plantage, en die hier opmaken moet En nu zullen die enkelen, die toch eens wat feest willen hebben, in Brus sel gaan week-enden, en vele badgasten zullen Scheveningen vermijden om zijn stijfheid en doodschhcid, en de enke le bars zullen er de scha van hebben, zonder dal de Haagsche bevolking er ve£l hooger van Sal worden in zede lijkheid. V. T. 5 Asthma, Bronchitis of andere ziekten der ademha- lings organen kunnen Uw leven vergallen. Voor de prikkelende hoestbuien die U 's nachts uit den slaap houden is er één beproefd middel: AKKER's Abdijsiroop mm INDISCHE KRONIEK. Ter inleiding - De Indische stad. Onze taaie voorvade ren. China-town. Negotie, opium, ouLucht, dobbelspel en tienjarige eieren. Het is een a'angeuame, maar, zij het in alle bescheidenheid gezegd, ook moeilijke taak om voor de lezers van dit blad op geregelde lijden Indische kronieken te schrijven! Moeilijk immers, omdat ook zelfs de gemiddelde hoogbe schaafde, intellectueele Nederlander van oudsher gewoon is .om alles wat in krant, tijdschrift en periodiek Indië raakt, met een verveeld gezicht over tc slaan! Ik zonder hij deze bewering suiker-, rubber- en theel'ondsen natuurlijk uil' Doch vvaarlijko belangstelling in ons ontzaglijk koloniaal bezit, interesse voor land en volk en hun ontwikkeling, voor do verhouding lot Nederland, voor le ven en werken onzer lalidgenooteu in de tropen, besef van het vitaal belang van fndiê voor Nederland, men vïndt liet slechts bij een zeer ïclein percentage van liet Ncderlandscbe volk. Dat zijn de menschen, die Indiê uil eigen aanschou wing leeunen, er gereisd, geleefd en ge werkt hebben of er door persoonlijke be langen nauw mee verbonden zijn. Het oneindig groolere overige deel van ons volk leest mol belangstelling van wat er gcDeurt in China, Japan, Tsjecho- Slowakije, Nicaragua en Portugal, wil in zijn dagbladen de correspondenties uit Mie groote wereldsteden niet missen, maar voor wat eigen ras wrocht in de tropen en daar nog volbrengt, voor het bezit, ciat voor vijf-en-zevenlig procent Nederland's welvaart bctcekenl, heeft hel niets anders over dan onverschilligheid. Het is hier niet de plaats om al de niet zijn vrouw le zijn'geworden. Je hebt me ook gezegd, dat met je liefde levens je hart gestorven Was. Misschien heb ik me vergist en is 't slechts in. slaap Ook mogelijkVroeger was je dol op 'L verhaal van de Schoone Slaapster in het Bosch I En wat kon jij dat prachtig ver tellen De Reuzen-Bizutli vervulde er een belangrijke en prachtige rol in. In die geschiedenis is maar één be langrijke rol, kindlief en wel die van den Koningszoon, die de prinses -wakker maakte... Alle andere rollen zijn bij zaak Maar. om terug le komen op 't meisje dat vertrouwend op haar eeni- gen vriend, zich op een zekeren dag in de volgende vreemde bewoordingen tegenover hem uitdrukte: „Aangezien je niet wilt li-ouwen, ICcrjean, en ik nooit meer iemand zal liefhebben, is de zaak zeer eenvoudig... trouw met mijl" Toen die zin op die onnoozele manier werd herhaald ,kon ik niet nalaten te lachen. Die onduidelijke cn paradoxale for muleer ing van de kwestie kon je blijk baar in je eigen gcdachlengang in over-1 eenstemming brengen met een heldere redeneering en je vondt, dat die niet van logica was ontbloot. Je dacht dat de vreedzame en zoo'n beetje lot de familie belioorende „Reuzen-Bizulh", wien 't hu-' welijk niet aanlokte, verrukt zou zijn op die manier wel niet een ecktgenoolle, maar dan loch een allerliefst jong zus je rijker le worden. Zelfs had je wel eed rijk en fatsoenlijk huwelijk van de hand gewezen, ten einde je niet Le geven zonder liel'dc, maar, omdat je hart ge storven was, kon 't je weinig schelen, niet waar, je bestaan te verbinden aan een man, dien je niet liefhad, vooral als die man je liefde niet verwachtte of wel,- indien hij je niet de verfoeilijke verplich ting oplegde hom lief te hebben. T Slond eenvoudig bij je vast: JSWe zullen ge lukkig zijn". Dit alles Phyl, was erg kin derlijk en erg overdrevendit heb ik je nog niet lang geleden verklaard... Niettemin heeft 'l ongerijmde plaats ge- gegrepen... en ik heb de ondankbare en tamelijk belachelijke rol van broe derlijken echtgenoot", die je onschuld me zoo vriendelijk aanbood op me genomen. Je was ongelukkig en over stelpt met moeilijkheden, die le groot voor je waren cn ik kon je als oude vriend mijn steun niet verleenen, zon der de deugdzame verontwaardiging van fatsoenlijke menschen te ontketenen en zonder je zelf le schadenThans is alles veranderd Je bent niet meer in den droevigen toestand, dje me wanho pig maalde en het voorwendsel van een huwelijk, dat me in de gelegenheid stel de je zoolang dat noodig was, met al mijn vriendschap le beschermen, is on- noodig geworden (Ingez. Med.) oorzaken dezer onverschilligheid na te speuren. Ik wil er nu slechts één noe men. het gebrek aan pakkende propa ganda ou voorlichting over het Neder- landsche rijk aan de andere zijde van den evenaar. Het valt uiet te ontkennen, dat in de laatste jaren een vooruitgang op dit gebied merkbaar is. In woord en geschrift, in bioscoop en gehoorzaal, in schouwburg en kunsthandel wordt meer aandacht aan Indië gewijd. Maar de belangstelling blijft niettemin hoofdzake lijk beperkt tot de grootste steden van het land, waar Indische belangen en groepen zich het sterks! doen gelden. Deze kronieken mogen, zij hel dan op bescheiden wijze, er toe bijdragen om buiten die centra die belangstelling te helpen verhoogen. Hel zal niet slechts hun doel zijn om belangrijke Indische onderwerpen die in Nederland aan de orde zijn, en belangrijke gebeurtenissen die in Indië plaats grijpen, toe te lich ten. doch ook den lezer een beeld te geven van land en volk en van het In dische leven, zooals hel reilt cn zeilt in de groolere steden en in hel bin nenland Wanneer men de tropen niet kent, dan maakt men zicli van zulke Indische steden en in het algemeen van een Ooslcrsche stad een totaal verkeerde voorstelling. Het overkomt je als „baar" (zoo. noemt men in Indië den kersversch aangekomen Europeaan, die nog nim mer in de tropen was), dat je bij aan komst van je mailboot op Tandjong Priok door een oom of een vriend of een re latie wordt afgehaald en in z'n auto in snelle vaart wordt meegenomen naar zijn woonhuis op Weltevreden, waar je dc eerste dagen of weken zult logeeren. Hel overkomt je dan, dat je na een rit van een fiksch half uur belangstellend aan je gastheer vraagt, wanneer je nu eindelijk in Batavia zult arriveereu en dan ten antwoord krijgt, dat je er al tien minuten in rondtoert Eu inderdaad zal hel nog eenigen lijd duren voordat je het begrip stad hebl losgemaakt van jc ingewortelde voorstelling van lange en rechte cn nauwp cn bochtige stra ten en straatjes, waarin de buizen zich gevel aan gevel eindeloos aaneenrijen, tot grauwe massale sladsblokkcu. Een Indische stad is veeleer een reusachtig maar slordig gebouwd villapark, waar bij men zich de huizen niet moet den- keu als moderne Hollandsche villa's van den zoo geliefden rooden baksteen, doch als wil of geel gekalkte bungalows zon- Sinds een oogeublik luisterde ik "hiel groole ontdaanheid Loe Waarheen voerde die herinnering aan t verleden? Ilc kon 'L uog niet vermoeden maar die laatste woorden ontrukten me een kreet van zenuwachtigheid Waarom denk je dat. Willem? Ik weet T nietik begrijp 'l niet Wat wil je er mee zeggen? Ik wil er mee zeggen, kindlief dat de mogelijkheid om een nieuw leven le beginnen, je thans geboden wordt en dat je die gelegenheid moet aangrijpen. De band die ons vereenigl, zonder te binden, is niet onverbreekbaar 'Toen we ons zonderling verbond sloten, heb je zelf de mogelijkheid van een verbije- king daarvan bij onderling goedvinden reeds ouder de oogen gezienIlc wensch je jc vrijheid terug te geven. En je eigen vrijheid le herkrijgen? En mijn eigen vrijheid te herkrij gen natuurlijk. Ik had nog slechts een vaag, onvol komen begrip van de zaak, maar 't scheen me of een vreemd element in mijn aderen drong, daar bevroor en het stroomen van mijn bloed vertraagde en dal hpel lagzaam die koude, welke mijn handen willoos maakte, mijn hart be reikte. Een oogeublik bleef 't slil lusschen ons. Toen sprak Willem met een veran derde slem, die bijna smeekend "klonk, heel zacht Plij 11 is. zooeven deed ik jc op merken in wc Ree male het testament van juffrouw Arguin gansch jc leven veran derde Hoe kan 't dus anders, of jij die me kent moest wel verwachten, wat ik zooeven heb gezegd.. Hoe zou. jij jc wel dc positie gedacht hebben, die ik in je nieuwe leven moest umemjen, als man 'die alhjd werkt als man. met rustige neiging, n. eenvoudig, weinig ge fortuneerd, prikkelbaar, die ilc nu een maal ben. f 'Ilc heb je vorldaard, Willem, dat dat nieuwe leven zou zijn, wal jij er van zou willen maken. Maar Phyl. dat is wel is waar een edelmoedige illusie, maar toch een il lusie. Men is lot een zekere grens altijd de slaaf van zijn fortuin en van de daar uit onvermijdelijk voort vloeiende le venswijze. Je toekomstige, onbekrompen leven van schitteringen is dat. waarvan je houdt en dqUje slechts noodo kunt 'ontberen... Ilc zou cr onder lijden, als ilc zag dal je je dat zou ontzeggen.^ maar zeil' zou ik dat leven afschuwelijk vinden En verder, wat zou ilc naast jou zijn''... 't Zij in de rue Offémont, l zij op la Peuplière... Zeg me dat nu eens. Een soort vertrouwensman, de be heerder van je bezittingen? (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1