idiÊipÉ tail eenige goede Verzorging der Tanden 8 IJ VOEGSEL tfAM Vrijdag 20 Nov. 1925, No, 274. DE CRISIS. Nu ei* allerlei speculaties worden ge maakt over mogelijke partijcombiuaties Ier vorming van een regecringsmeerdOr- lieid, brengen we nog eens in herinne ring, dat de Tweede Kamer thans leLt: 30 R. Katholieken. 24 S D. A. P. 13 Anti Rev. 11 Chr. Hist. 9 Vrijheidsb. 7 Vrijz. Dem. 2 St. Ger. 1 Herv. Ger. 1 Plattel. 1 R. Kalk. V. 1 Comm. Nu de coalitie met haar 54 stem men is uiteengespat, moet er iets anders bedacht worden. De democratische concentratie is Woensdag nog door den heer Albania bepleit in een in Den Haag gehouden vergadering. Daarvoor komen dan in aanmerking: 30 Katholieken, 24 S. D. A. P., en 7 Vrijz. Dem. samen 61. Maar zal dat lukken? De lieer Aibarda heeft er al een programma voor aangegeven: breede uitvoering der Arbeidswet, uit voering der conventie van Washington betreffende de sociale wetgeving, med,e- zeggingsschap in het bedrijfsleven, geen' verdere inkrimping van hel onderwijs, ziekteverzekering, werkverruiming werk loosheidverzekering; en verlichting der lasten op andere wijze dan dpor d,en heer Colijn wordt bepleit, n.l. een ver« lichting der lasten die op de arbeiders drukken, kloeke stappen in de richting van ontwapening. Maar de heer Aibarda bleek er zelf nog niet van overtuigd of de katholieken daartoe zullen te vinden zijn. Zoo niet, dan legde hij de verant woordelijkheid voor het uitblijven van een omkeer nu reeds op de katholieken. Voorloopig lijkt ons het grootste be zwaar legen zulk oen oplossing het groo- te aantal gematigde katholieken, die daar zeker niet voor te vinden zullen'' zijn. Katholieken en Anti-Revolutionairen halen samen slechts 43 st Dus onvoldoen de voor een regeering. Een comibinatie van Anti Rev., Chr Historischen en Vrijheidsbond zon het slechts tot 33 stemmen brengen. Het ziet er niet rooskleurig uit. Woensdag heelt het Tweede Kamer-1 lid de heer Knottenbelt te Rotterdam nog betoogd dat een zakenkabinet met j een formateur builen de politiek een wenschelijkc maar zeer onwaarschijn lijke oplossing zou wezen, daar er geen personen voor die ondankbare laak te vinden zullen zijn. En aan zijn ver wachting dat de opdracht voor een ka binetsformatie zou worden gegeven aan een politicus, die bij personen uit verschil lende partijen maar ook buiten de po litiek steun zou gaan zoeken, voegde hij zelf de verzuchting roe: een slot aan deze geschiedenis is er niet. We kunnnen in deze omstandigheden in deze crisis slechts een verhaasting zien van liet proces der vermindering van gezag van het parlement. Want een volksvertegenwoordiging die onmachtig blijkt een regeering samen te stellen móet wel aan prestige' verliezen tegen over de regeering, die er immers ten slotte toch móet komen, en die dan sterk zal staan tegenover de Kamer. Want het sterkste wapen der Kamer de be dreiging de regeering heen te zullen sturen .zal stomp zijn geworden, als die Kamer niet in staal is om te zeggen wat er daarna moet gebeuren. IIET GEZANTSCHAP BIJ DEN PAUS. Een eigenaardig betoog wordt door het „Centrum" vastgeknoopt aan de vraag of het Gezantschap bij den Raus nu al of nièl is opgeheven, Natuurlijk is die gezantschapsposl nog niet opgeheven. De daarvoor op de Staatsbegrooting 1925 uitgetrokken gel den loopen nog tot eind December. En het „Centrum" heeft ookgelijk anneer het zegt dat er feitelijk nog niets beslist is, vóór ook de Eerste Ka mer haar oordeel heeft uitgesproken Immers, de mogelijkheid is niet uitge sloten, dat die de begrooling van bui ten landsche zaken zonder den gezant- schapspost f s tem t De Kroon die de gezanten benoemt) 'en ontslaat, zal dus met hel opheffen! van .dien post dienen te wachten lol ook de Eerste Kamer beslist heeft over die begrooting zónder gezant bij het Vaticaan Dat zal dan wel April worden. Daartegen is niets m te brengen, even min als tegen 't betoog dat er dan toch in ieder geval gelden njoelen beschikbaar zijn voor instandhouding van het Ge zantschap tot dien lijd (Dat de heer Kersten nu een initiatief-voorstel moet indienen over hel beschikbaar stellen van de daarvoor noodige geldon, is natuur lijk een grap van het katholieke blad) Maar wat in die driestar van het „Cen trum" aandoet als een uit ergernis ge boren verwringing van de werkelijke ver houdingen is de poging om de aanneming van het amendement-Kersten voor te stel len als een ongeoorloofde daad der Ka mer in een zaak die de Kroon heeft uit te maken Hel blad haalt aan het verzet den heer van Idsinga (Chr. H.) in 1915 tegen de aanvraag bij suppl begrooting van gelden voor dit gezantschap, vóór dat de Kroon het gezantschap had inge steld Immers de Kroon heeft volgens de Grondwet het opperbestuur over de buitenlandsche betrekkingen Niet de Kamer. En dan vervolgt het blad. Hoe geheel anders handelden zijn geestverwanten thans! De Kroon handhaaft het Gezantschap, de ver antwoordelijke Minister verdedigt hel; maar zij schrappen de gelden, er voor benoodigd, op de begrooling! Wat zou Van Idsinga hiervan ge zegd hebben P We vermoeden dat die gezegd zou heb ben, dat de Kamer daar volkomen toe bevoegd is volgens haar recht tot gocd- of afkeuring der begrooling en haar pos ten. Dat uit die beslissing voortvloeit dat de regeering uit gebrek aan gelden niel bij machte zal zijn het gezantschap te handhaven, beteckenl nog niet dat de Kamer zich het Ijonocmingsrecht aan matigt Zulk een weigering van gelden voor een ambtenaar komt herhaaldelijk voor Dat het Centrum" soms in zijn betoog spreekt van „de Koningin" inplaats van „de Kroon" zal wel niet de bedoeling hebben (die we in een ander Katholiek blad vonden) om het voor te slellen alsof do beslissing der Kamer tegen de Konin gin is gericht Deze, voorstelling van de zaken zou ól te onjuist zijn bij de mi.- nisteriëelo verantwoordelijkheid de vrije uren niet zoodanig zijn, dsj hel personeel daardoor in staat wordt ge steld, desgewenscht, een godsdienstoefe ning bij te wonen? Acht Uw College het niet wenschelijk en mogelijk hierin verbetering te bren gen, door de eerste boot uit Zierikzee te doen vertrekken, zóó, dat er aan sluiting te Goes gevonden kan worden op den trein, die om 7,55 v.m. van daar naar Roosendaal, en op dien, welke om 9.20 naor Middelburg vertrekt Gedeputeerde Stalen antwoordden Bij de samenstelling van de wmter- dienstregeling 1924/25 van den Ooster- Schelde-dienst werd de aandacht van de Commissie van toezicht op de Provin ciale stoombootdiensten er op gevestigd, dat met de toen op Zondagen om 6, uur v.m. van Zierikzee vertrekkende boot zeer weinig passagiers werden ver voerd en dat op de terugreis er geene aansluiting was met een te Goes uit de richting Roosendaal aankomenden trein. In een en ander werd toen aanleiding gevonden, die reis te doen vervallen en daarvoor in de plaats te stellen de reis van 10.30 uur v.m. van Zierikzee, waar mede door middel van den autobus aan sluiting te Goes op een trein uit de richting Roosendaal en op een uit de richting Vlissingen werd verkregen. Werd thans die boot weder zoodanig vervroegd, dat te Goes aansluiting op den trein van 7.55 uur v.m. in de richting Roosendaal werd gevonden, dan zou zij daarvoor niet later dan 6.15 uur v.m. van Zierikzee moeten vertrekken. Van Wolphaartsdijkscheveer terugkeerende naar Zierikzee zou zij te Katsche-veer dienen te wachten op de passagiers, me- dekomende met den trein van 9.20 uur v.m. te Goes uit de richting Roosendaal. De boot zou dan eerst ongeveer 11 uur v.m. te Zierikzee terug kunnen zijn, zoo dat liet dienstdoend personeel dan ook niet in de gelegenheid zou zijn des voor middags eene godsdienstoefening bij te wonen. Het komt ons en der Commissie van toezicht op de Provinciale stoomboot diensten voor, dat zoodanige regeling èn voor den dienst èn voor het personeel nadeeliger zon zijn dan de thans bestaan de regeling. Korte dissel. Ged, Staten stellen Prov, Staten voor, naar aanleiding van den adres van P. Widtock te Hulst, en géhoord den Hoofd ingenieur der Prov, Staten, en het be stuur der Z. L. M., om het verbod om ióp kunstwegen met den korten dissel te rijden, alleen toepasselijk te doen zijn op vierwielige voertuigen, en het regle ment op de wegen en voetpaden dien overeenkomstig te wijzigen. Tot notabelen der Ned. Hêrv. Kerk I te Axel zijn herkozen de heeren A. I van 't Hoff, C. Overdulve cn W Ver- couteren. Wegens bedanken als kerkvoogd van de N. H. Kerk te A a r d e nf 1» u r g door den lieer F. Eeckhoul werd in diens plaats benoemd I. E. Ecckhout. KUNST EN WETENSCHAP?' FfUIUfTO», DE REISGENOOTE. Roman Rit het Fransch van GUY CHANTEPLEURE. Geautoriseerde vertaling van W. H. C. Raad eens, wie je chauffeur zal 64). zijnl Zeg 'l maar, want dat kan ik toch nooit raden. Laurent. Laurent? De gewezen knecht van je pleeg moeder. Tegenwoordig is hij een zeer handig chauffeur en hij kwam me vra gen, of ik niet een betrekking voor hem wist Ik zal eens een onderzoeknaar zijn kundigheden als vakman instellen niet wat zijn handigheid betreft, want daaromtrent heb ik getuigschriften, maar wel wat zijn voorzichtigheid aangaat en dan is de zaak beklonken. O, Willem ,wat ben ik dapr blij om! Ik wou dat 't mogelijk was om al die brave disnaren van mijn pleegmoe der terug te vinden Zou je daarvoor niet eens moeite willen doen? Ik zou 't huis zoo graag weer willen zien, heele- maal zooals 't vroeger wastoen ik er woonde en jij er kwam. Zeker, Phyleke. STUKKEN PROV. STATEN VAN ZEELAND. Vragen v, d. Wart. De heer Adt. D. F. van der Wart heeft aan Ged. Staten de volgende vragen ge steld: Is het Uw College bekend dat, daai de boot van Zierikzee op Wolphaarts- dijk op Zondag om 10.35 v.m. en 5 uur n.m uit eerstgenoemde plaats vertrekt, Ik zweeg en vroeg toen, ietwat verle gen, want tol nu had ik, zonder eigen? lijk zelf goed te weten, waarom, ver meden dit onderwerp aan te roeren: "Denk je dat we in de rue Offé- mont zullen kunnen gaan wonen? O, ik zeer zeker niet Toen voegde Jiij er gauwer aan loe: We zullen hierover een dezer dagen wel eens spreken, Phyllis dat moet wel... maar nu als je belieft niet! voel me afgrijselijk slapde laatste 'inspanning is verschrikkelijk geweest Van nacht had ik oogenblikkeu, dat 'l was of er iets in mijn hersens geweldig gespannen was, dat dreigde te breken...', en dat ik krankzinnig zon worden..:. Mijn heele hoofd doet pijn. Arm hoofd je eischl er te veel van! Ik was bij hem gaan slaan en legde mijn hand op zijn voorhoofd, dat erg warm en gezwollen was, maar toen ik m© voorover boog om er een kus pp te drukken weerde hij me zachljes af. Laat me zoo maar zitten, Phyl, fluis terde hijik heb 't werkelijk erg te kwaad Waarom heeft hjj toch gezegd dal hij niel in 't huis in de rue Offé- mont wilde gaan wonen? X. 30 Maart. Ik heb veel verdriet, maar ik wil niet dal Willem dat weet. Ik wil flink en kalm zijn, zoowel tegenover hem, als te genover mezelf, als ik alleen ben Ik KERKNIEUWS. Bij de op Woensdag te Wie me8- dinge gehouden verkiezing voor twee notabelen der Ned. Herv. gem. werden uitgebracht 118 geldige slemmcn, waar van- de 2 aftredeuden de heeren Jac. Burger C/.n. en Joh. van Klink, aftredend, verkregen resp. 114 en 111 stemmen en dus waren herkozen. Bij de Woensdag gehouden her slemming van een lid van het college nolabelen der Ned. Herv. kerk te Kruiningen werden 21 st. uitge bracht op A. Dek Janz. en 17 op A. Lindenbergli Gekozen is dus de heer Dek J z. - In de Zaterdag gehouden stemming Van de leden der Ned, Herv, kerk te Kamperland werd gekozen !ot nota bel den heer J. M. Noordhoek en her kozen den heer J C. de Kam. Bij de gehouden stemming Ter verlviezihg van twee notabelen der N. II Kerk te S t M a a r t e n s d ij k, werden uitgebracht 138 geldige stemmen. Hier van verkregen de aftredende heeren W. M. Kloet en N. Noom resp. 102 en 109 stemmen, zoodat genoemde heeren wer den herkozen. Jacob Ros, de pianist die hier zijn opleiding had. en die thans te Keulen is gevestigd, hoopt in de tweede helft van Februari te samen mei zijn vrouw, mevr L. Ros—Weilcr, hier ter ste il e een lieder- en piano-avond te geven Natuurkundig Gezelschap te Middelburg. Maandag hield prof dr Th. I Stomps een lezing over do flora van Kaukasïë In 1912 heeft spreker met andere onderzoekers 'botanici, zoölogen, geolo gen) een excursie gemaakt door den Kaukasus, zorgvuldig vanwege de Rus sische regeering beschermd tegen onge rief van de zijde van de bevolking. De reis begon in Weenen. waar het gezelschap zich vereenigde en vanwaar men naar Odessa vertrok. Hier werden de bezienswaardigheden vertoond, waar na de reis per boot ging naar Noworos- sysk, een 100 K M. van af het begin van het Kaukasische gebergte aan de Zwar te Zee ïn dit eerste gedeelte van het Kauka sische gebied is de regenval nog niet voldoende 50 c M om een belang rijke vegetatie te geven; verderop echter veroorzaken de "Westenwinden mei veel waterdamp beladen, tegen de stijgende hellingen van hel gebergte een overvloe- digen regenval f250 c Mzoodat hier tot een 300 a 700 M. hoogte een oerwoud ontstaat met een weelderige zoogenaam de submedilerrane of sïbljakvegelatie. De temperatuur is er gemiddeld 12.4 C. en dus gelijk aan die van de Middellandsche Zee, maar wegens de koudere winters kunnen er geen altijd groene boomen groeien. De planten la ten -s winters hun bladen vallen en als men soms hier en daar mediterrane planten (zelfs bananen) kweekt, dan kan het licht gebeuren, dat deze 's winters te gronde gaan. Behalve een beukensoort (earpinus oriënlalis), een eik (quereus tubescens), is vooral karakteristiek de palliums acu- leatus, die met zijn stekels de dieren niet alleen van zich zelf, maar ook van planten, die er onder groeien, verwij derd houdt, waarom men deze laatste wel yazalplanlen noemt (beschermd door den ridder p a Bij de Riondelta, waar de winden ge legenheid hebben hun water verder landwaarts in te brengen, daalt de regen val weer tot 120 c.M. Men vindt in het lianenrijke oerwoud o a. ook de tamme eetbare kastanje. Merkwaardig is echter het voorkomen van een paarse Rhododendron, die men behalve In den Kaukasus nog aan de Zuidwestpunt van Portugal vindt De verklaring hiervan moet daarin gezocht worden, dat deze oerwouden aan den Zuidkant van den Kaukasus en het ge- med in het Zuiden van 'Portugal over blijfsels zijn van het oerwoud, dat in het tertiaire tijdperk Europa bedekte en in den ijstijd werd vernietigd: m de Limburgsehe klei vindt men over blijfsels van die rhododendronsoort. en waarschijnlijk zijn de tamme kastanjes die op enkele plaatsen aan den Zuide lijken voet van de Alpen worden aan getroffen, eveneens dergelijke overblijf sels. Onder de slrandplanten dienen ver meld de blauwe distel, wolfsmelk en amaryllis. Bij Suchumkale in de Riondelta ging de tocht landwaarts in, teneinde de een trale granietkelen langs den Elbrus over ite 'trekken De Centrale Kaukasus is pt.m. 1000 M hooger dan de Centrale Alpen De Alpen wil niet door mijn gelaatstrekken of roo- de oogen of bewogen stem het innerlijke verdriet toonen .waarover ik heb weten te zwijgen waarover ik tot 'l einde zal blijven zwijgen. Ik had zoo weinig verwacht, wat ik te hooren zou krijgen! Geen oogenblik zelfs in die laatste dagen van narigheid, vin onbestemde ongerustheid, had ik daar aan gedachtEn was dit ten slotte de ontknooping, die men als het logisch einde van zulk een avontuur had kun nen voorzien? Maar men denkt niet na men leeft, praat, lacht als gewoonlijk en daar verschijnt een moment, dat men te voren zag als alle andere, doch waarop een onverwacht woord werd gesproken en plotseling schijnt alles in de wereld le zijn veranderd. 'tVuur brandde heldpr en '1 zag er ge zellig uit in de kamer, waar de. viooltjes heerlijk geurdenMen zou ons voor een kalm en gelukkig echtpaar hebben lcnunen houdenen toen begon Wil lem Phylleke, wc moeten eens over ern stige zaken spreken Hoe wreed bleken die ernstige zaken te zijn! Kindlief, je zult, hoop ik, als ik, begrijpen dat 't niet anders kan, of 't be zit van een kapitaal van ongeveer vijf millioen, een huis in Parijs en een zo merverblijf in Normandië moet een zeer vertoonen lyugtedalen en randmeren die het Kaukasische gebergte missen Hier omtrent beslaat deze theorie, dat de Cen trale Alpeuketcn oorspronkelijk even hoog als de Kaukasische was, maar dat ze 1000 M is gezakt en daardoor hel aanschijn heeft gegeven aan de lengte dalen en de randmeren De Kaukasus heeft slechts dwarsdi leu De geringe dichlheid der bevolking oorzaak', dat in dit groote gebied slechts twee berijdbare wegen zijn, bei de vanuit Wladikawkas, de een naar het Zuidwesten, de ander naar Tiflis. bocht ging door de K odor va Her jover den Kluchorpas vanwaaruit cel. locht naar den Nacharpas werd onder nomen langs hel Teberdadal. dat door Tartaren bewoond wordt, naar de Noordelijke helling van het gebergte. Terwijl in hel zeeklimaat de grenzen der gordels niel scherp zijn (van 700— 1500 M beuken daarboven conifee- ren, daar beneden oerwoud), is dit aan de landzijde wel het geval ên hier volgt, wegens het steppenklimaat beneden den beukengordel, opnieuw een coniferen- vegetatie Opmerkelijk is hel endemisch voorkomen van cie afhes nordmanniana en van de crèmekleurige alpenroos De ze laatste ook naar alle waarschijnlijk heid een overblijfsel van het tertiaire oerwoud. Dat Noorwegen en 'Zwitserland de zelfde Alpenroos hebben, is hel gevolg van hel medeterugtrelcken van cleze plant met de glelschcrs uit het 4de ijslijdperk, toen de eene reeks zich natfi het Noorden, de andere zich naar de Alpen terugtrok. Op de grens van den loofboomgordel vindt men in den Kaukasus groote plek ken met kruidachtige planten, die zeer groote afmetingen kunnen aannemen, zoo als een valeriaan van 2 a 3 M. en een bereklauw van meer dan mensehen- lengte met een reusachtige bloemkroon, 's Winters zijn deze plekken geheel kaal I.angs den Noordkant van den Kau kasus ging de reis per spoor naar Wladi kawkas, vandaar langs den Grusinischen slraatwcg zoo genaamd naar de bevol king de Grusiners) naar Tiflis. Op 'de zen tocht werd de Kasbek bestegen, waarbij op 4000 M hoogte, waar zic'h volgens inscriptie de hoogte punt be vond, dat geschikt was om le over- uachteu, de ontmoeting met een Rus sische dame. Priobradsjcnoka, vergezeld door een geleide van Grusiner, plaats had. Deze dame wenschte een instru mentarium op den top van de Kasbek te plaatsen Op den terugtocht moest een kleine hut het dubbele reisgezelschap nacht verblijf verschaffen, wat lioogstbezwaar- lijk! ying en alleen mogelijk was. door dal de grond met drie lagen Grusiners bedekt was. Op dien Kasbek werd veel kou gele den en heeft spr. het groote nut leeren kennen van het dragen van papieren Kousen, handschoenen, vesten enz te gen de kou De Grusinische weg bezit ook lawinengalerijen en doet® dus niet onder voor de groote verkeerswegen door de Alpen De bewoners kweeken den buffel, hel vetsfaartschaap en ma- keu jacbl op den steenbok Van Tiflis ging de reis verder per „rijdend hotel", dat afwisselend in den treiu kon worden af- en aangehaakt, met als einddoel de Ararat. Deze tocht ging door het Armenische ingrijpende wijziging in gansch je tegen woordige leven brengen Je heden en je toekomst moet je in een ander licht gaan zien Jc moet een besluit nemen Het oogenblik is gekomen .waarop je be zadigd en verstandig dien toestand moet onder de oogen zien, een toestand die voor jou en voor mij nieuw is. Ik heb er veel over nagedacht. Ik herinnerde me dal Willem maar matig verlangend scheen, het huis in de rue Offémont te gaan bewonen Sinds den dood van juffrouw Arguin had, ik steeds gevoeld dat iets zijn geest voort durend bezig hield, d,at iets hem hin derde en hem niet met rust liet. Was hij bang dat ik mijn oude- gewoonten weer zou opvatten'' Vreesde hij dal de lyrannieke fantasie van een luchthar tige vrouw en de dolzinnige behoefte aan weeldedie men. mij altijd heeft toegedicht zij jl tlan ook zeer ten on rechte! on vereen igbaar zöuden zijn met zijn werkzaam leven? Mijn heer en meester zei ik, als er besluiten moeten worden genomen, wil jij dat dan voor me doen?Bij voor baat onderwerp ik me er aanen die overgave aan jou vind ik heerlijk. Wat je doet, is welgedaanIk stel volledig vertrouwen in je en ik weet dat je veel standiger bent dan ik. Hij scheen ontroerd. Phyleke, ik vind T heel lief van je. dal je me dit zegtIk zou zoo graag hebben vooral op dit oogenblik dat je innig overtuigd was van mijn innige genegennheid en mijn toewijding die. wat er ook moge gebeuren, onveranderlijk zullen zijn - Maar beste Willem, zei ik glim lachend want ik was eenigszins ver wonderd, hoewel nog niet ongerust ik geloof dat ik maar al te veel geloond hel», noch je genegenheid, noch je toe wijding in twijfel te trekken Heb je dan hel arme. zwakke en verlaten meisje' erge ten, dat zoo alleen stond in de wij de wereld, het meisje, dat eeus met een ongenecrdheid, waarover mevrouw Ker- jean zich soms wel eens schaamt, tol je zei „Trouw met me!" Dat meisje heb ik niet vergeten..». Juist nu denk ik aan hel grillige lot, dat haar beschoren was Als mevrouw Davrangay een maand langer bad mo gen leven en zij haar plan had volvoerd, om jou tot haar erfgenaam te bestem men dan had je noch armoede, noch ver latenheid gekend, Phyllisdan zou juffrouw Ribes of een audere respecta bele dame op leeftijd als gezelschaps juffrouw bij je zijn gebleven, je zo«dt veel vrienden hebben gehad die zicb hadden uitgesloofd om 't je aangenaam te maken Ik zou misschien je voogd zijn geworden en misschien ook je getui ge bij je huwelijken dan zou je nooit gezegd hebben „Trouw met me", (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 5