Doadevdag 19 November 1925 So. 273 168e Jaargang. 3ij dit hummer behoort een Bijvoegsel- BINNENLAND. DE LEIDING VAN P. T. T. Het Tweede Kamerlid Boon heeft den minister van waterstaat de volgende vra gen gesteld 1. Is het juist, dat de minister voor nemens is te bevorderen, dat de één hoofdige leiding van het dienstvak der posterijen, der telegrafie en der telefonie Ysprdt vervangen door een meerhoofdige 2. Zoo ja. welke zijn dan de motieven, die den minister hebben bewogen af te wijken van de eerst onlangs genomen beslissing ten gunste der éénhoofdige lei ding? 3. Indien vraag 1 bevestigd wordt be antwoord, is dan do minister bereid aan de Staten-Generaal volledige opgave te verstrekken der gegevens, die haar in staat zullen stellen deze wisseling van stelsel te beoordeelen? HET ZILVEREN HUWELIJKSFEEST VAN HET KONINKLIJK ECHTPAAR. Zooals men weet zal het "Oranje-Gomi- Ité 1926, gevestigd te Utrecht, bij gelegen heid van het zilveren huwelijksfeest van de Koningin en den Prins aan het Kon. Echtpaar een huldeblijk aanbieden en wel een schilderij van de Koninklijke Fa milie. dat vervaardigd woordt .door Piet van der Hem. De lijst om dit schilderij wordt ontworpen door den heraldicus jhr. L. Storm van 's Gravesande en den architect S. de Clerq te 's Gravenhagc. Het album, vermeldend de namen van het eere-comité, bestaande uit de com missarissen der Koningin in de vêrschil- lende provincies, van het hoofdcomité en van de provinciale en plaatselijke co- mité's, zal worden vervaardigd door de calligrafen gebr. Grevcnstuk »tc Amster dam. De provinciale comité's hebben overal plaatselijke comité's in het leven geroe pen, die zich belast hebben met de inza meling van de gelden. In enkele provin cies is de inzameling reeds afgeloopcn, in andere is zij nog in vollen gang;. Van het schilderij zullen reproducties tegen zeer lagen prijs, wellicht ook koste loos voor schoolkinderen beschikbaar worden gesteld en afbeeldingen 'in kleu rendruk zullen vermoedelijk in den han del worden gebracht. (Ingez. Med.) Uit Stad en Provincie. ze nog verduidelijkt werd door eer serie mooie lichtbeelden. Gcdureiide de pauze schonk Mevr voor de aanwezige» een kopje thee op de door haar aangegeven manier, waarbij biscuits werden gepresenteerd geschon ken door de firma v. Melle te Breskens. Of zij de vele huisvrouwen, die aan wezig waren, overtuigd heeft, kunnen wij niet beoordeelen, maar wel kunnen we zeggen, dat het een leerrijke middag was en zijn we spreekster dankbaar voor haar vele goede raadgevingen. Nog moet worden medegedeeld, dat de Scliabloneercursus op 5 Nov. gegeven door mej. Kwint, tot aller bevrediging is geslaagd. Het circus Roberti komt a.s.'Zater- dag en volgende dagen voorstellingen geven in hel Schuttershof. Hier niet on bekend, evenals de leider, d,e heer Blu- menfeld, die ook zelve op zal treden. Een ouderwetsch circus met veel paar- dendressuur, met clowns en Augusten, zal zijn kunsten vertoonen qp een co- costapjjt in de zaal, ongetwijfeld zal de belangstelling groot zijn. Uit Walcheren. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot zetter voor 's Rijks direc te belastingen in de gemeente Oostka- pelle de heer K. Janse, ter vervanging van den heer A. de Kam, die overleden Uit Middelburg. Tot provinciaal vertegenwoordiger voor de provincie Zeeland van den Kon. Nat. Bond voor reddingswezen en eerste hulp bij ongelukken „het Oranjekruis" is benoemd de heer mr. J. F. van Deinse alhier. Dinsdagmiddag hield Mevr. Paar- dekooperPerk van Lith uit Nijmegen een causerie met lichtbeelden over tliee- geDruilc en theecultuur vóbr de Ned. Ver. v. H. afd. Middelburg. Hoewel iedere huisvrouw voor zich overtuigd is, de beste manier van thee zeilen te kennen, wilde spreekster trach ten ons "te winnen voor'de eenige goede wijze. Het looizuur toch, dat niettegen staande het fermenteerproces nog niet geheel verwijderd is, mag door het trek ken niet ontwikkeld worden, Thee kan genoemd worflen de volksdrank bij uit nemendheid, mits op de goede wijze ge zet, daar ze dan beslist geen schadelijke bestanddeelen bevat, hetgeen van koffie, bier of alcohol niet gezegd kan worden. Hoe de thee gekweekt wordt, geplukt en verder bewerkt, tot zij voor liet ge bruik geschikt is en de diverse soorten, dio hierdoor ontstaan, beschreef zij daar- nu jp preitig.j wyze, hetgeen o,- de pa - Uit Z u i d - B e v e 1 a n a Woensdagmiddag werd de wielrijder J. R. van 's-Graveupolder aangereden door den chauffeur de K. van Bieze- linge bij het hotel „de Zwaan" te K a- pelle. De wielrijder kreeg de auto over zich heen en werd bij de wed. J. B. binnengedragen en ouder directe ge neeskundige behandeling gesteld. Het rij wiel was totaal aan stukken. Uit Tholen. Te 0 ud-Vossemeer is dezer dagen door de politie .proces verbaal op gemaakt tegen een aantal personen, wel ke weigeren zich aan te sluiten bij de waterleiding. Reeds spoedig zullen deze voor het kantonngerecht. UitZeeuwsc h-V laanderen OD. Door Ged. Stalen is met ingang van 1 November j.l. <de lieer A. Dees t;e N e u- zenDenoemd tot lid der commissie van aanslag voor de inkomstenbelasting ter standplaats Neuzen. Dinsdagmiddag ^rd te Axel ver gadering gehouden van den gemeente raad. Hoofdzakelijk was deze belegd om een beslissing te nemen inzake de elec- trificatie en een geldleening aan te gaan voor uitbreiding van het gasnet. B. en W. stelden voor om in principe te besluiten aan de P. Z. E. M, conces sie te verleenen voor het leveren van eleclriciteit, naar aanleiding van het schrijven van den directeur der P.Z.E.M. De zaak staat n.l. zoo - De gemeente Axel had een contract gesloten ïhct de P. Z. E. M .voor electriciteitslevering, in over leg met de commissarissen der P. Z. E. M. waarna Axel dan zelf een gem. electr. bedrijf zou exploilecren. Ged. Staten schonken echter geen goedkeuring aan het contract, waarna de Raad in beroep ging bij de Kroon, die de gemeente in het gelijk stelde. Hierop vroegen B. en W. aan do P. Z. E. M. of nu kon verwacht worden dat Ged. Staten goedkeuring zou den hechten aan het contract. De directie der P. Z. E. M. schreef daarop dat Ged. Staten niet terugkwamen op hun besluit en daardoor die zaak als definitief afge daan werd beschouwd. Wil de gemeente dus clectriciteit, dan is er geen andere weg dan opnieuw beginnen en in overleg met de P. Z. E. M. concessievoorwaarden vast te stellen. Zoo althans is de mcening van B. en W. Do heer '1 Gilde gispte de houding der P. Z. E. M., die door haar optreden in dis- crediet is gekomen, en dóór de onge- schiltto leiding vele gemeenten in een voor deze ongunstig contract heeft ge wikkeld. Nu dat met Axel niet ging en deze gemeente een billijk contract had verkregen, keuren dezelfde menschen (Ged. Staten, die ook commissaris van de P, Z. E. M. waren) die het contract hebben helpen maken, dit af. Spr. noem de dat comedie en zou het niet verstandig vinden om in hoogste instantie verkregen rechten prijs te geven. Hij stelde voor om rechtskundig advies in te winnen, of het niet mogelijk is om de P. Z. E. M te dwingen de overeenkomst na te ko men of de gemeente schadeloos te stellen. Ofschoon de heer van Dixhoorn even eens dit recht bepleitte en de houding van Ged. Staten niet reëel vond, werd het voorstel niet gesteund. De heer van Dixhoorn zei dat bij hem het vertrouwen van Ged. Staten zeer geschokt was. Axel is het stiefkind ge worden, want voor andere gemeenten geldt niet zoo'n contract, waarom is het dan hier n'et mogelijk en zel.'s niet, v.aar tie Raad van State schrijft dal liet niet lot do competentie van Ged. Staten be hoort om zulks te beoordeelen. Spr. zou daarom willen onderzoekeu le. of men do P.Z. E. M. niet kan nopen liet con tract na le komen, 2e. onder welke voor waarden de P. Z. E. M. in Axel electr citeit wil brengen en 3e. of eigen exploi tatie niet mogelijk is in dien vorm, dal de gemeente ook zeli clectriciteit ontwik kelt £dus zonder de P. Z. E. M.) De Taaiste twee vragen worden met intrekking der le vraag aangenomen met 7 tegen 1 stem, terwijl het voorstel van B. en W. hierdoor verviel. Hierna kwam aan de orde liet voorstel om f 70,000 te Ieencn ten behoeve van de uitbreiding van het gasnet. Ook hier- Djj ontspon zich een wijdloopig Üebal over de vraag wat voor de buitenwijken beter zou zijn gas of eleclriciteit, terwijl in een vorige vergadering reeds was be slist om gas naar Spui enz. te voeren. Do lieer Weijns zei. dat er iemand van do P. Z. E. M. 45 liajjdleekeniogen had verzameld te Spui, van menschen, die geen gas zouden nemen. De heer P. de Feijter had echter ge hoord, dat dit door een truc was ver kregen, daar die menschen was wijs ge aaid, dat er van een gasleiding niets kwam. Do heer van Dixhoorn uitte zijn spijt, dal in den Raad gas zoo wordt gefavo riseerd boven eleclriciteit. Als er sprake is van eleclriciteit, dan wordt direct ge- ,gd wal de kosten zijn en of die garant zijn. En nu wordt een kapitaal van f 70.000 geleend, zonder dat men een onderzoek toestaat of de menschen wel van gas gediend zijn. Toch stemde spr. vóór de leening, die rae]t 6 tfegen 2 stem men (de lieeren Weijns en Oggel) werd aangenomen. Een punt, dat ook nog het licht deed vallen op het eigenaardige standpunt van de Regeering, was, dat B. en W. voor stelden om f 875 bij te dragen in de huur voor een marechaussée-kazcrne. De eige naar dezer kazerne was, naar de lieer gel zei, buitenmatig hoog geweest in do gevraagde huur en daar er geen an dere gelegenheid was, dacht de Regee ring er over om daar de marechaussees lo verplaatsen^ Dit nu zouden B en W. niet gaarne zien en daarom §telden zij die bijdrage voor, die op f125 per jaar komt. De heer van Dixhoorn was daar prin cipieel sterk tegen. Hij noemde het een .eigenaardig bezuinigingssysleem van de Regeering om de gespaarde kosten af te- wentelen op een ander. Dit komt veel voor, de eene keer moet de provincie bijbetalen, dan maar de gemeente en dan verder een vereeniging of particulier. Spr. vraagt zich af, of het wel regee- ringswerk is Of niet de een of andere pen zulke uitvindingen doet. In elk go- val is het beneden de Waardigheid van de Regeering om dergelijke praclijkcn toe te passen. Het voorstel werd met 6 tegen 2 .stern en aangenomen. De overige punten der agenda waren ingekomen stukken, w.o. missives van Ged Staten, dankbetuigingen enzpe riodieke benoemingen, verkoop oude kei en, wijziging politieverordening tegen liet verzamelen en „plakken" van menschen zonder noodzaak op trottoirs en vóór winkels. Een verzoek van de R. K. Handels school te Hulst om meer subsidie, werd afgewezen. Een verzoek om f 45 voor aanschaffing leermiddelen voor de bijz school tc Spui werd aangenomen, terwijl ook werd be sloten een leening van-f7500 aan te gaan voor aankoop van bouwgrond voor het Grondbedrijf Benoemd tot marechaussée te Ber gen op Zoom, de heer Marcusse te S a s van Gent. Uit Zeeuwse h-V laanderen W. D. -Te Biervliet zijn opgericht een kinderkoor (meisjes van 10 tot 16 jaar) met ruim 40 leden en een jonge dames- ■angvereeniging met 26 leden fleeftijd 16 jaar en ouder). Beide vereenigingen staan onder lei ding van den heer J. P. Kakebeeke, on derwijzer aan school A. (bfoownenk.) dêygjjamach vockbmy. vetpcJd.. cÜcm f I paxiuio e/nj' *3 pe/x pond, loo/ni èwi/nd dat alïz duu/ideoe Cojcoo. cMvsMpM!ma n j 0 I de/iwz LANDBOUW. - Er is een zéér druk bezoek le verwachten op de morgen, Vrijdag over acht dagen le Bergen op Zoom le hou den algemeene vergadering van de Coö peratieve Suikerfabriek „Zeeland". De belangstellende leden op Schouwen, tot in Burgh toe, zullen gratis vervoerd wor den door de betrokken trammaatschap pijen. In West Z. Vlaanderen heeft de tram ook gratis vervoer toegezegd. En uit Walcheren zullen een aantal leden samen reizen op een gezelschapsbiljet. In een te Enschedé gehouden ver gadering van een 15-tal organisaties op land- en tuinbouwgebied is besloten tot het houden van een groote internationale tentoonstelling in don zomer van 1926. nis, de „Dépêche Tunisicnne" verklaart o ra. „Dil fijngevoelig gebaar heeft een diepen indruk gemaakt op de bevol king". Het blad eindigt het artikel aldus „Wij richten onzen besten welkomst groet tot de Nedcrlandsche zeelieden, wier correcr optreden in de slad zeer de aandacht heeft getrokken HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHER1J. Schaken. Do 7de ronde van het schaaktournooi lo Moskou bracht de volgende resultaten. Chotimirski slaat Spiclman; Tarlakower Marshall remise; Saemisch Reti remise; Laskcr-Rabinowitsj remise, uenefski wint van Capablanca in een Sycilliaan- schc partij. BUITENLAND. Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Zeeuwschc Eilanden. Gisteren werden bij enkele candidaat- steliing gekozen tot leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden te Middelburg voor de afdeeliug Grootbedrijf do hoeren A. Jeronimus le Middelburg, M.' Laer- noes le Vlissingcn, .7. Enzlin te Zicrikzee; Jos Witkam te Goes, alle aftredend, en II. 0. Wesseling te Vlissingcn, de laatste in de plaats van den lieer Jos. van Raalte, die niet meer in aanmerking wenschte te komen. De vijf aftredende leden van de afdeeling klein bedrijf werden alle herkozen, namelijk de lieeren W. Anker, Vlissingcn; 1' Chamuleau te Goes; P. A. A. Klok, Zierikzee; D. W. Lindcnbergli, 's H. Arendskerlte, en J. Olthoff te Mid delburg. VERKEERSWEZEN, PUST EN TELEGRAFIE. Do weld»adighcidsposlzegels 1924—'25. Do netto-opbrengst van de weldadig heidspostzegels 1924—'25, door het Rijk het bestuur van den Nederlandschen Bond tot Kinderbescherming ter verdee ling onder do vereenigingen e.d. afge dragen, bedroeg f 56.723 32J/» Daarbij moet worden geleld een bedrag van f100, dat door een groote ondernoming aan het bestuur werd overgemaakt, omdat zij het doel wilde steunen doch de zegels niet kon gebruiken, daar deze niet in de post zegelmachine kon worden verwerkt. Er zijn in totaal verkocht 2.286.476 ze gels, namelijk van de frankcerwaarde van 2 cent (prijs 4 cent) 757.663 stuks, van de frankeerwaarde van 7Va cent (prijs 11 cent) 551690 stuks; van de frankeer waarde van 10 cent (prijs 121/2 cent) 977.123 stuks.- Wie nu weet dat ongeveer ter zelfder tijd, ook voor de jeugd in Zwitserland, dat ongeveer half zooveel inwoners telt als Nederland, 7.847.531 weldadigheids- postzegels zijn verkocht, kan niet mccnen, aldus de heer P. A. van Toorcnburg jn zijn verslag in het Tijdschrift voor Arm wezen enz., dat we het hier heerlijk ver gebracht hebben. Ruwe en Schrale Huid' van Handen en Gelaat verzacht en geneest men het beste met PUROL. Doos 30, 60, 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. Med.) ONDERWIJS. Medegedeeld wordt dat door de vereeniging der twee O. L. scholen te Tholen tot één school, de benoe ming van onderwijzer met hoofdacte aan d!c sH.'toi za' noodig worden. LEGER EN VLOOT. De onderzeeboot K XI der Ne- derlandsche marine, die onder oomman- do van den len luitenant ter zee le kl. G. E. V. L Beekman, den 15en Octo ber j.l. uit Den Helder is vertrokken voor een reis naar TVed. Indië, heeft op haar tocht ook Tunis aangedaan Bij dil bezoek heeft de commandant van de K XI ter gelegenheid van de Com- mémoration des héros morts pour la Pa trie 1914'18" namens de Nedcrland sche marine een krans gelegd aan den voet van het Fransche gedenkteeken op het kerkhof te Tunis. Deze sympathieke daad blijkt op groo- teu prijs te zijn gesteld door de verschil lende autoriteiten Hei .iagblr.d van Tu- CIIAMBERLALN 01 ER LOCARNO. Chamberlain liecft gisteren in hel La gerhuis een lang verbeide rede gehouden over hel Verdrag van Locarno. Met het gevolg, dat het Lagerhuis het verdrag heeft aangenomen met 375 tegen 13 stem men. Dat is dus vrijwel unaniem. De zaal van liet Lagerhuis was (na tuurlijk stampvol. De minister van builenl. zaken heeft dadelijk op de moeilijkheid gewezen, die er voor Engeland altijd blijft de Domini ons Want het Lagerhuis kan nu wel zijn goedkeuring aan liet verdrag hechten, hetTs de vraag wat de Dominions zullen doen, als het op verplichtingen aankomt. Chamberlain legde er den nadruk op, dat de vrijheid van handelen van de Domini ons volkomen gewaarborgd was; hij be doelde natuurlijk de vrijheid, wat zij met het verdrag willen doen. Hij stelde een spoedige rijksconfcrcnlie in uitzicht. Want de zaak laat zich nu eenmaal beter be spreken dan beschrijven. Met voldoening had lijj gezien, dat in geen der beide amendementen op de mo tie door de oppositiepartijen ingediend, criliek op de te Locarno bereikte over eenkomst wordt geoefend, of de politiek der regeering om de beperkte verplichtin gen opgelegd, door het verdrag te aan aarden, veroordeeld wordt Wel wordt in beide amendementen be vestigd, dat het werk van Locarno on volledig zal zijn, indien het niet gevolgd wordt door verdere stappen, om tot een algemeene pacificatie te geraken. Bij de vroegere beraadslagingen in het Huis heeft Chamberlain zich kunnen over tuigen, dat de' poliliek, welke de tegen woordige raadgevers van den Koning volgden, door alle partijen wordt goed gekeurd. Het is van veel belang voor de regeering geweest, dat het vraagstuk der schadevergoeding uit de discussie verwij derd was, voordat de rcgecring geroepen werd 0111 den internationalen toestand te behandelen Cliamberlain verklaarde, dat hij het zeer getroffen heeft, met de collega's, met wie hij te Locamo moest samen werken Met betrekking tot de kritiek, vervat in het amendement der arbeiderspartij, dat te Locarno geen bepalingen zijn ge maakt voor ecu algemeene ontwapening, gaf Chamberlain toe, dat dit waar is. Locarno was daarvoor echter niet de plaats, noch waren zij, die daar ver gaderd waren, bevoegd, om een plan voor de algemeene ontwapening tc berde te brengen. Wij hebben daar een nieuwe verzekering voor den vrede en de vei ligheid voor vele volken, ciie zich het meest bedreigd en onveilig voelden, tot stand gebracht Door dit te doen, heb ben wij, volgens de meening van allen, die daar waren, de mogelijkheid bespoe digd, om hel vraagstuk der ontwapening te behandelen. Wij hebben een nieuwen Iigeest in hel werk van de vergadering en den raad van den Volkenbond ge bracht en ik wil er het huis aan 'her inneren, dat de raad ter uitvoering van de aangenomen resoluties zelf binnen kort dil vraagstuk zal bespreken en dat voor de gewone vergadering van ''en raad nog een bijeenkomst zal plaats hebben, teneinde den weg voor het "q

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1