Benauwd Abdijsiroop Bezoek van Handelsbelang aan de Suikerfabriek „ZEELAND". Zaterdag 14 Nov. 1925 no. 269. IN EN OM DE HOOFDSTAD. Werkloosheid. Bioscopen eu liun belasting. CL VI. Het werkloosheid-vraagstuk is te "Am sterdam evenals zulks trouwens in alle Tanden om ons heen en in alle groote bevolkingscentra hetjjeval is, nog altijd aan de orde en zonder werldpozeii-i onderstand zouden helaasI, duizenden iarbeiders in onze stad het niet kunnen stellen. Hoevelen liet er op ben gege ven oogenblik precies rijn, is nooit zoo gemakkelijk te zeggen; uiteraard wis selt het cijfer onder verschillende om standigheden en in verschillende vak ken. Een der Raadsleden vermoedde do vorige weelc een getal van 19.000, waar tegen door den betrokken wethouder wethouder werd beweerd: „eenige dui zenden minder". Goed laten we aanne men, dat laatstgenoemde het 'bij liet rechte b'inde had het blijft toch nog altijd een feit, dat er eenige duizendjea rondloopen, die geen werk kunnen vin den, hoeveel moeite ze er zich ook voor geven het te krijgen, en ook eenige hon derden of eenige tientallen, niemand weet hoeveel, maar ze zijn er "die 'de gedwongen werkloosheid lang fliet on aardig vinden, omdat ze daardoor kun nen leven op den van gemeenTewiege ver strekten steun, of de werkloosheid vein zen, omdat zij bij dien steun buiten hun eigenlijk beroep om, de kans schoon zien er een niet gnbelangrijk week- „loontje" bij le verdienen. Die laatst genoemden zijn degenen, die die groot ste moeilijkheden veroorzaken en nét voor de goeden, die wel zbudjen willen doch niet kunnen bederven. En het groo-i le ongeluk is, dat dezulken door woord voerders in .den raad, wien aldus beweren sommigen liet er om te doen ik een „wït voetje" bij Üe arbeiders le krijgen of zulks wil ik aannemen uit dom mededoogen", in hun laakbaar handelen gesteund worden. Er was sprake van de behandeling! van eenige adressen, waarin aangedrongen werd op meer werkloozensleun, dan tot heden is verstrekt, waartegen door den betrokken wethouder werd ingebracht, dat die steun niet zoo héél gering was en voor gezinnen van twee personen wisselde tusschen negen en zeventien gulden waarbij dan nog voor gezinnen met kinderen de kindertoeslag komt, en voor ongehuwden tusschen zeven en veertien gulden. Een der raadsleden meend^ dat men als minimum voor gehuwden moest "be palen twaalf gulden en de heer Wijn koop wilde zelfs nog veel verder gaan; de ondersteuiiingsbedragen vaststellen op hel volle loon als er geen productief werk is, terwijl hij bovendien verlangde, dat de raad bij d,e Regeering zou aan dringen op officieele erkenning van Sov- jetRusland, -„omdat daardjoor de werk loosheid in ons land zou verminderen,." Over het laatste punt behoef ik hier zeker niet veel te zeggen liet logisch verband is eenigermate zoek oindat nie mand zeker Russische firma's of de Rust sische regeering zal willen beletten hier mkoopen le komen doen of beslellin- (gen die in zich sluiten dat hier werklie den voor dergelijke bestellingen kunnen werken. Het geschiedt reeds, niettegen staande onze regeering 'Sovjet-Rusland niet officieel heeft erkend. Ilct ingrijpende voorstel was natuurlijk ivol loon voor werkloozen naar den loonstandaard in de vakken, waartoe zij behooren, en dal andere voorstel: een vast minimum, wanneer men daarmede le Amsterdam begon, zou het „leetr niet te overzieu zijn voor de stedelijke schatkist en voor den belastingbetaler. Want het is nu eenmaal een feit, en her haaldelijk zijn er bewijzen voor aange bracht, dat er zijn, die hoe langer hoe liever werkloos blijven, omdat zij met den onderstand tevreden zijn als ze maar niets behoeven te doen en vermoedelijk nóg meer, die in een stad als deze ge makkelijk genoeg aan de controle weten te ontsnappen en bij hun werkloosheid- ui tkeering door losse „karweitjes" en vooral door venten met een of ander zóóveel verdienen, dat ze er niets happig op zijn terug te treden in het ambacht, waarin zij vroeger werkzaam waren. Het is duidelijk genoeg voor een ieder, die niet per sé de „mooie man" voor tus werkloozen wil zijn en niet begrijpen wil, dat het „gemakkelijk riemen snijden is vaiT andermans leer" lees belasting- penningen -dat het hoogst bedenkelijk zou zijn door het geven van hooge werkloosheidsuilkeering bij zwakke bloe ders allen prikkel om naar werk te blij ven zoeken te dooden, en het vaststellen van een vast minimum van twaalf gulden zou tot zekere hoogte hetzelfde doen. De Raad heeft dan opk wijselijk deze voorstellen verworpen en aangezien di Sociaal-democratische Raadsleden mede tot degenen behoorden, die er niets van wilden weten, zullen deze dientenge volge door den heer Wijnkoop en diens aanhangers wel voor de zooveelsle maal als „verraders" der arbeiders e. d. ge scholden -worden. Hoe het zij, verbetering in de toe standen, die het aantal werkloozen zal kunnen verruimen, zal steeds aan de or de dienen te blijven en het is het belang der gemeente daartoe Tnede te werkén zooveel zij kan. Wanneer de plannen voor den aanleg en den bouw van het nieuwe Olympiade Stadion, dat nu heusch werkelijkheid zal worden, definitief zul len zijn vastgesteld, zullen weder een aantal werkkrachten noodig zijn en we kunnen hopen, dat nog méérdere groote werken ik denk aan de plannen voor het gebouw van den „Jongelingen Bond" op het nu vrij liggende terrein bij het Leidsche Boschje hoek Vondelstraat den arbeid van velen zullen komen eischen. De vraag is evenwel ook of de gemeente niet indirect tot vermindering der werkloosheid zou kunnen bijdragen door het afschaffen van drukkende be palingen, die het geven van werk in een of ander bedrijf tegen houden Dit neerschrijvende denk ik aan de bioscoop-kwestie, die zich meer en meer doet gevoelen. De vorige week over de „Artis"-subsidie schrijvende* roerde ik aan de heffing van belasting op de pu blieke vermakelijkheden. Welnu, deze doet zich nu ook gelden bij de bios copen. Deze komen hoe langer hoe meer in het gedrang. In hoeverre zij den over last zullen gevoelen van de wet, die onlangs door de Tweede Kamer is aan genomen, zal later moeten blijken als deze eenigen tijd zal hebben gewerkt, maar wél staat blijkbaar vast, dat de heffing der belasting van openbare ver makelijkheden hun ontwikkeling in den weg staat en ben dwingt tot bezuinigen, wat ook zeggen wil tot vermindering van het bij die inrichtingen werkend perso neel. Er is beweerd en voor een goed deel zal dat zeker waar zijn dat de steeds groeiende hoeveelheid van bios coop-theaters de oorzaak is geweest en nóg is, dat het den schouwburg-directie* niet voor den wind gaat; dat het publiek liever de bioscopen bezoekt dan de schouwburgen. Ik voor mij geloof, dat de schouwburgen meer schade lijden door het feit, dat er tè veel directies en gezelschappen in ons land zijn en dat vele der stukken, die men opvoert, niet spreken tot de groote massa, althans niet tot dat deel der massa, dat het liefst bioscoopvertooningen ziet. Dat echter tegenover dien „struggle for life" der schouwburgen te Amsterdam kan wor den geplaatst een groote bloei der bios coop-ondernemingen is niet juist. Niet, omdat hun aantal voor een stad als Am sterdam le groot zou zijn; er zijn er, wel geteld, binnen Amsterdam dertig, groote en kleine, wat in den gemeente van 700.000 inwoners met een vrij be langrijk vreemdelingenverkeer niet bo venmatig schijnt en deze het wordt aangetoond in een adres door de Ara- sterdamsche bioscoophouders dezer da gen aan den Raad gezonden hebben over het jaar 1924 volstrekt niet die hooge winsten gemaakt, welke, naar de meening van het publiek, door de ex ploitanten dezer vermakelijkheden ge maakt zouden worden. Het accountants- verslag, bij het adres overgelegd, toont aan, dat van üe 21 bioscopen, toen vijftien met verlies werkten en de zes andere winst maakten. .Van het in totaal gemaakte exploitatie-overschot ging niet minder dan 92 pCt. aan de gemeente in den vorm van belasting op de publieke vermakelijkheden. De heffing van 20 pCt. op de toegangsprijzen, die het pu bliek heeft te betalen, was schuld van dezen ajbnormalen uitslag der exploitatie. Het klinkt misschien zonderling, om dat men zoo licht dienkt: „Wat doet dip belasting er toe af, bet publiek betaalt zo immers en het lijkt toch zoo billijk, dat iemand die epn zeker bedrag voor genot kan nee peggen, daarvoor iets aan den fiscus offert" maar volkomen juist is die rodeneerimj, lock niet. Immers de heffing van "die 20 pet. meer op den toegangsprijs houdt sommigen tering van het uitgaan; is voor anderen oorzaak dat zij minder uitgaan dan het geval gou zijn, wanneer die belasting niet bestond; is voor nog véél meer mensclieu (een reden om hun plaatsen te nemen op goedkoopere rangen, dan zij zonder de fiscale heffing gekozen zouden hebbenj is. alles te zamen. oorzaak, dat het den bioscopen lang. niet zóó fleurig gaat als men dienkt en indirect alweder: dat zij met het aannemen van personeel voor hun inrichting zoo, bescheiden mogelijk zijn, dus indirect de werkloosheid helpen bevorderen, althans niet kunnen mede werken die le verminderen. Elke be lastingheffing heeft natuurlijk haar scha duwzijde en benadeelt zeker enkele cate gorieën, maar het wil mij toch toeschij nen, dat de vermakelijkheden-heffing in een stad als deze herziening eischt; ver dwijnen moet als 't kan, aanzienlijk ver minderd moet worden in elk geval' <i,e bioscoophouders vragen dat zij niet hoo- ger zal zijn dan 10 pet. We zullen zien wat er bij de begrooting straks over ge zegd zal worden. De concurrentie op dit gebied is in de latere jaren steeds scherper gewor den. Groote ondernemingen, zooals Tu- schinski, bepalen zich niet méfcr uitslui tend tot het filmverloon, doch hebben ook op het programma „nummers" die meer tot het „variété-wezen" gerekend Zooals wij Donderdag uitvoerig meldden, brflciileii Woériscktg ib leden van de Vereeniging „Handelsbelang" a 1 li i e v een bezoek aan de Coöperatieve Suikerfabriek „Zeeland" le Bergen op Zoom. Op onze foto, die genomen werd op het terrein bij de oiidé fabriek, ziel men de deelnemers aan den tocllt met bestuursleden en ambtenaren der fabriek. De foto werd genomen direct nd Aankomst op hei lerTeih moeten worden; de aantrekkelijkheid van hun inrichtingen ontegenzeggelijk ver- hoogen voor het uitgaand publiek, maar daardoor ook andere kleinere inrichtin gen wel noodzaken ook te zinnen op „trekpleisters" naar hun zalen. In hel genoemde groote gebouw in de Regu- liersbreeslraat staat deze week op het programma een nummer, waarvan ik hier gewagen wil, omdat het inderdaad een afzonderlijke vermelding ten volle verdient. Ik bedoel het zangkoor der twaalf Don-Kozakkei^ Dc?,c mannen zjj worden aan het publiek voorgesteld als oud-officieren uit het vroegere Cza- ren-leger hebben een verbazend suc ces. Hun zang is dan ook medeslepend en hun pianissimo iets, dat men slechts zelden te genieten zal krijgen. Wie in de gelegenheid mocht zijn dit koor tc hooren, 't zij bij een bezoek aan de hoofdstad, 't zij elders, wanneer dit koor soms andere steden in ons land zou be zoeken, moet zich die. gelegenheid niet laten ontgaan. Het koor heeft zich des tijds ook in Amerilcaansche steden doen hooren en ook daar triomfen gevierd. Maar, natuurlijk, niet alle bioscoop inrichtingen te Amsterdam of elders 2ijn Tuschinki's, die zich de weelde van der gelijke ster-nummers op him programma kunnen veroorloven en degenen, die zulks niet kunnen doen, gaan onder de vermakelijkhedenhelasling natuurlijk het meest gebukt. De kwestie blijft aan de orde is van beteekenis geworden in een stad als deze, waar groote kapitalen in de ge noemde ondernemingen zijn gestoken en velen er hun bestaan door vinden en| Jiet geldt hier jpriclvtin«gn van onzen tijd, die blijvend zullen zijif ook al zijn er die ze uil ethische overwegingen maar eenvoudig zouden willen doen verdwij nen voor goed. SINI SANA Wanneer Uw luchtwegen verstopt zyn en gij een gevoel van be nauwdheid krijgt, probeer dan eens Akker's Abdijsiroop die door baar slijmoplossende werking Uw luchtwegen zal zuiveren van slijm die zich op Uw borst heeft vast gezet. Gebruikt ook bij bronchitis, asthma, kinkhoest, hardnekkigen hoest, keelpijn de bekende Akker's zuivert geneest. (Ingez. Med.) RECHTZAKEN. De rechtbank te Groningen heeft de drie arbeiders J. D., J, S. en F. V., tegen wie wegens mishandeling van den politieagent J. v. d. Heyden een gevan genisstraf was geëischt van 2 jaar, 3 jaar en l1/» jaar gevangenisstraf, veroordeeld onderscheidenlijk tot 4, 6 en 3 mnd. De rechtbank in Den Bosch heeft A. B., te Eindhoven, wegens poging tot moord op 2ijn vroeger meisje W. Baudm, veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis. De eisch was 3 jaar. De rechtbank veroordeelde A. B., si garenmaker te Valkenswaard, wegens mishandeling met doodelijken afloop op de kermis aldaar, eveneens tot 2 jaar, met aftrek van de voorloopige hechte nis. De eisch was 4 jaar. De kantonrechter te Nijmegen heeft M. de B. te Wychen wegens het ver- koopen van ondeugdelijke waren ver- 'eeld tot een boete van f 200, subs. 1 ma hechtenis. boden richting berijden: M. V,, Middel burg, tot 2 of 2 dgn., K. B., Middel burg, tot 1 of 1 week tuchtsch. Wateren builen de bakken: P. de S., Goes, tot f 3 of 3 dgn. Fietsen zonder licht: C. V., h.vr. van J, L., Souburg, tot 3 of 3 dgn., P. I„ Middelburg, tot 5 of 5 dgn. Politierechter te Middelburg. In de zitting van 13 November waren de volgende personen gedagvaard: H. O., 42 j., commissionair te Halle, we gens het niet voldoen aan de vordering van den gemeente-veldwachter Raas, om zijn rijwiel stil te houden, toen hij in den avond van 6 October ƒ.1. te Sas van Gent een rijwiel zonder licht bereed. Eisch 15 of 15 dagen. Uitspraak idem. Fr. A. den D., 31 j., werkman te Axel, wegens mishandeling van J. D. Hamelink le Axel op 19 September j.l. Eisch 14 dagen gevang. Uitspraak 25 of 25 dgn. hecht. P. M. de T.t 44 j., werkvrouw te Sas van Gent, wegens mishandeling van Ma ria Blondina Coppieters te Sas van Gent op 21 September j.l. Eisch vrijspraak. Uitspraak idem. J. C. S., 25 j., schipper, Yerseke, we gens mishandeling van Jacob Mieras te Yerseke op 3 October j.l. Eisch 10 of 10 d. hecht. Uitspraak idem, H. B., 50 j., landbouwer te Baarland, werd ten laste gelegd, dat hij op 22 Sep tember j.l. te Baarland W. Langemaire heeft geslagen en geschopt. Eisch 20 of 20 dgn. hecht. Uitspraak idem. C. A., 21 j., chauffeur te Vlissingen, we gens mishandeling van A. Nederhand te Middelburg, op 27 September j.l. Eisch 10 of 10 dgn. hecht. Uitspraak idem. M. V., 69 j., sjouwerman te Vlissingen, gedetineerd te Middelburg, wegens land- looperij te Vlissingen op 30 October j.l, Eisch 3 dgn. hecht, en 3 jaar R. W. I. Uitspraak idem. x Kantongerecht Middelburg. Door het Kantongerecht te Middel burg zijn veroordeeld wegens: In Zeeland handelen in strijd met het Reglement op de Wegen en Voetpaden: A. d. V., Oostkapelle, W. W. Pzn., Me- liskerke, ieder tot 5 of 5 dgn. Als bestuurder' van een rijwiel binnen de bebouwde kom eener gemeente, zon der noodzaak, de linkerzijde van den weg houden: A. J., Souburg, tot 5 of 5 dgn. Op plaatsen waar dit verboden is har der dan stapvoets rijden: J. P., Oostka pelle, tot 3 of 3 dgn. Op straat paarden ter geleiding toe vertrouwen aan een nog niet 16 jarig persoon: L. D., Middelburg, tot 3 of 3 dgn. Met een rijwiel de wegen in een ver Kantongerecht te Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens: Zich met een langen bond in het jacht veld bevinden: J. O., 's Heerenhoek, 40 of 40 dagen; J. O. aldaar vrijgesproken. Als getyige na behoorlijk te zijn op geroepen niet verschijnen: D. G. H., Goes, 10 of 10 dagen. Strooperij: J. J. V., zonder bekende woonplaats, ontslagen van rechtsvervol ging. Straatschenderij: H. K., Hansweert, 1 maand tuchéschool; F. D. en J. v. E., al daar, 10 of 10 dagen; J. J. B., Goes, 2 x 0.50 of 2 x 1 dag, en 5 of 5 dgn. Trekhondenwet: P. v. K., Goes, 0.50 of 1 dag; F. d. M„ Middelburg, 3 of 3 dgn Zonder verg. vee laten Joopen op eens anders grond: C. d. W., 's Heerenhoek, 10 of 10 dgn.; H. J. V., Kloetinge, 5 of 5 dgn. Zonder verg. loopen over eens anders grond: J. d. W., Hansweert, 3 of 1 week tuchtsch.; F. d. B., en J. K., aldaar, en A. v. P. te Woensdrecht, 5 of 5 dgn.; P. M. v. P., aldaar, 5 of 1 week tucht school; J. G. A. H., Wemeldinge, terug ouders; C. D. en C. F., aldaar, terug ouders; J. H., Wemeldinge, 10 of 1 week tuchtsch. Leerplichtig kind gedurende schooltijd laten werken: J. S. d. R., Kats, f 3 of 3 dgn.; H. v. K. en J. B., Schore, 15 of 15 dgn.; J. M. M., Kats, 20 of 20 dgn.; L. M. ,d. V., Kats, 25 of 25 dgn. Wielen van wagen niet van klei en modder zuiveren: D. d. L„ Kortgene, I. A. D., 's H. Arendskerke, J. d. J., Wol- phaartsdijk, 5 of 1 w. tuchtsch,; A. S., 's H. Arendskerke, A. F. K., Kats, M. S., Nieuwdorp, C. W. B„ Wissenkerke, C. M., 's H. Arendskerke, P. V., Kats, L. K., Borssele, 5 of 5 dgn. Rijden in straat met verboden inrit: M. P. L., Wemeldinge, ontslagen van rechtsvervolging. Met rijwiel veiligheid van het verkeer in gevaar brengen: J. F., Wemeldinge, 10 of 10 dgn. Met voertuig niet uitwijken: J. M., te Goes, 10 of 10 dgn. Met rijwiel niet rechts op weg rijden en geen signaal geven met de bel; M, Z.f Goes, 2x/2of2x2 dgn. Met auto: geen signaal geven: A. J. A., Grijpskerke, 5 of 5 dgn.; 's avonds rij den zonder Jicht: W. d. K., Goes, 10 of 10 dgn.; 's avonds rijden zonder achter licht: H. v. d. M., Kats, 5 of 5 dgn.; rijden zonder rijbewijs: W. d, K., 's H, Arendskerke, 5 of 5 dgn. s Avonds fietsen zonder licht: J. K., Goes, G. M., Ovezande, P. R.t Rotter dam, F. V. en A. I., Goes, 5 of 5 dgn.; P. d. J., "s Heerenhoek, 10 of 10 dgn. Perceel in Schelde bevisschen zonder vergunning: J. L,, Yerseke, ƒ0.50 of 1 dag. Zich bevinden op een anders perceel: L. B., Apeldoorn, 5 of 5 dgn.; M. R., Kortgene, terug ouders. Dronkenschap: W. S., Goes, J. v. 't W., 's H. Arendskerke, 10 of 10 dgn.; J. C. v. H., Goes, 15 of 15 dgn.; M. A., Ka- pelle, 15 of 15 dgn.; L. K,, Heinkens-

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 9