een Pandbrieven WOPM EN PLAAG geneest binnen BASALT-MAATSCHAPPIJ zand, 2e herh., 14 dagen hechtenis. Door J. W. te Hansweert is hooger beroep aangeteckend tegen een vonnis van dit Kantongerecht, waarbij hij is ver oordeeld wegens overtreding Ykwet tot 5 x ƒ2 of 5 x 2 dgn. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Meisjesboeken. „B a b y", door Alies Lo- man. Uiig. H. J. W. Becht. ben zeer smakelijk geschreven ver baal van oen hartelijk meisje vóór en in de bakvischjaren, dat thuis als jongste van een groot gezin vertroeteld wordt, gausv uil haar humeur is, maar ook gauw er weer in; dal op school, op een logeerpartij en bij pretjes met haar vriendinnen allerlei leuke en ook wel ernstige dingen beleeft Het blijft echter altijd bij het natuurlijke. De uitgever maakte er een boek van in kloek for maat, mei eenige illustraties. „Nicky van de 4de", door Eveline Smit. Uitg. H. J. W. Becht. Iien schoolverhaal, aangevuld door verhalen van ervaringen op uitstapjes. Het speelt geheel in Engeland, en daar door vertelt hel veel bijzonderheden die voor meisjes hier te lande iets nieuws brengen. Nicky is een kordaat meisje, dat trouw wordt vergezeld door haar veel zachter vriendinnetje Netty. De ge sprekstoon is niet altijd meisjesachtig. De voornaamste doorloopende draad is echter goed uitgespannen. „Juullje vliegt ui l", door Eva Adams. Leid- sche Uitg. Maatschappij. De titel zegt al veel. Juullje is het dochtertje van een vader die in finan- cieele moeilijkheden komt, zoodat Juul lje probeert zelf baar weg te zoeken,. Daarbij komt zc in botsing met verschil lende moeilijkheden van het leven, en ook met de goede dingen in den vorm van een Jongmensch. Die figuur van Juullje is goed geteekend, maar in de bij figuren van haar broers en zusjes is soms zeer hinderlijk de oneerbiedige ma nier, waarop ze zich uitlaten over liet financieel ongeval van hun vader. Dat is jammer, want overigens is het een boek dal boeit door den geestigen ver teltrant. „Een wildebras op kostschool", door An gela Brazil. "Uiig. II J; W. Becht. Naar het Engelsch. .Vol van de kleine gebeurtenissen, die in liet kostschool leven lot zulke schijnbaar groote din gen kunnen aangroeien. Soms zelfs wat al te uitvoerig uitgesponnen. 'Maar goed verteld, eu onderhoudend door de vele gebeurtenissen, eu ook door de Engelsche kostschoolgewoonlen. LANDBOUW. De coöperatie „Holland" gaat uiteen. De Opr. Ilaarl. Crt. schrijft. Hel einde van de coöperatieve ver- ceniging „Holland" schijnt nu gekomen te zijn; zij zal weldra in liquidatie gaan of althans ophouden in dezen vorm te blijven bestaan. Deze vereeniging is opgekomen uit het krachtig initiatief van vele in landbouw- kringen vooraanstaande personen uit den grooten Haarlemmermeerpolder en uit de IJpolders nabij Amsterdam. Omstreeks hel jaar 1918 werd een coöperatieve vereeniging gesticht, die eerst geprobeerd heeft de beslaande sui kerfabriek „Holland" te koopèn en toen men er niet in geslasgd was om die in bezit te krijgen, plannen heeft gemaakt om ergens in de omgeving van Haar lemmermeer een nieuwe fabriek .te doen bouwen. In de ma«nd Juni 1920 werd liet bestuur zelfs gemachtigd om de noo- dige stappen te doen voor de stichting van een nieuwe fabriek aan den Ringdijk te Vijfhuizen, onder voorbehoud dat deze nieuwe fabriek niet meer dan 6 millioen gulden zou mogen kosten en met 1 Aug. 1921 gereed zou zijn; door de leden wa ren toen 4000 aandeelen van f500 ge nomen. De tijdsomstandigheden zijn voor een spoedige oplossing in dezen geest niet gunstig geweest; deze eervolle opdracht aan 'l bestuur heeft geen verdere gevol gen gehad. Daarom werd een andere weg be wan-., deld om de coöperatie-idee levendig te nouden en toe te passen door met elkaar de door aandeelhouders geteelde bieten in massa le verkoopen aan de een of an dere oombinatie of te laten verwerken op de een of andere fabriek. Hierin is liet bestuur niet elk jaar even gelukkig geslaagd. Vooral het jaar 1923 en 1921 nnoet zeer onvoordeeligj z?jn g«aweest, toen een regeling is getroffen om de bieten coöperatief te Eten ver werken op een fabriek in Duitschland en de prijs mede afhankelijk is gemaakt van de suikerprijzen op de wereldmarkt. Aan de leden is althans voor 'de le verantie over het najaar van 1924 een middenprijs van ongeveer f 13 a fit per 1000 Kilo betaald, terwijl nog een belangrijk tekort van meer dan f 150.000 op de exploitatie is ontstaan. Met de aflevering van den oogst 1925 schijnt het er niet veel gunstiger voor te sstagn; hoewel het bestuur] in dit voor gehad om in gemeenschappelijk overleg met het bestuur van 'de vereeniging van suikerbiet verbouwers ijl Haarlemmer meer en omstreken ook de bieten van de leden van „Holland" gezamenlijk te verkoopen aan de suikerfabriek te Half weg, tegen een prijs van f 19 f20 per 1000 kilo bij voldoend gehalte, is van deze samenwerking niets gekomen en worden de bieten van de coöperatie Hol land nu geleverd aan een coöperatieve suikerfabriek in Noord-Brabant Op zul ke voorwaarden dat naar algemeen wordt verwacht door de leveranciers als middenprijs weer niet meer "dan f 13 a fit zal worden ontvangen. Naar in de pers reeds vermeld werd, zal het bestuur zijn mooie plannen om een eigen fabriek te bouwen nu opgeven ook het gezamenlijk verkoopenn van z'n hielen wordt gestaakt; deze combinatie van invloedrijke en financieel sterke landbouwers g»at uiteen; de coöperatie „Holland" wordt geliquideerd, ontbonden of althans onderbracht in een andere be staande coöperatie. Ongeveer de helft der aandeelhouders hebben zich al verbonden om aandeel houder te worden van de coöperatieve beetworlelensuikcrfabriek „Zeeland te Bergen op Zoom, die zich harerzijds bereid heeft verklaard om een gedeelte van de schuld dezer leden over te nomen en hen in de gelegenheid le Stellen, deze in den loop van enkele jaren geleidelijk te verrekenenn. De overige aandeelhouders zullen na tuurlijk hun aandeel in het tekort van de coöperatie „Holland" hebben kan le zui veren, waartoe reeds maatregelen wor den getroffen. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Donderdagmiddag is op den Haag- weg, nabij Delft, dr. A. uit de Laan van Meerdcrvoort in Den Haag door een auto aangereden. Hij werd ernstig ge wond naar liet ziekenhuis aan den Burg wal in Den Haag gebracht ,waar hij is overleden. "De bestuurder van Üe auto, de student R. uit Delft ,is door de Dclflsche politie aangehouden, De 80-jarige II, de J„ in Den Haag is Dinsdagmiddag in een oerceél aan de Koningskade aldaar Van fle Irap gevallen. De oude man "kreeg een schedelbreuk en werd dadelijk naar 'l ziekenhuis gebracht. Korten tijd na zijn opneming aldaar is liij overleden. De polilie te Utrecht heeft een 13- en een 21-jarig persoon aangehouden, die gezamenlijk er op uit gingen omkat* ten te vangen en daarna de dieren te doodeu door verdrinking in een bak mei water; vervolgens werd dan het vél af gestroopt ,uat verkocht werd voor bont doeleinden. Te Zwolle ging een meisje naar de bewaarschool eu kreeg van haar moeder gulden voor schoolgeld mee. Ze kon de deur niet goed open krijgen ,stak de gulden lussclien de tandpn eu Irok toen met kracht aan de deur, met het gevolg dat zij den gulden inslikte. Het is den dokter nog niet gelukt het mimistuk ,le Verwijderen. Mevrouw Anna Pavlova is met haar troep Russische dansers te Birmingham aangekomen, ofschoon ze vooraf gewaar schuwd was, dal in deze stad meest conservatieve van alle groote sleden, sinds 14 jaar een streng verbod bestaat voor het optreden van naakte beencn. Behalve kinderen lot 13 jaar mag cr geen danseres anders dan in nauwslui tende kousen optreden. Mevrouw Pav lova heeft nu een speciaal programma saamgesteld waarin geen enkele „bloote- becnen-dans" voorkomt en als 't moest heeft ze laten weten zou ze zelfs een dans creëeren, waarbij zij en alle dames van haar ballet liun hoeden kon den ophouden. Een jonge, pas geïmporteerde oli fant. die dezer dagen bij den dicrenj handelaar Chapman te Barnet (bij Lon den) arriveerde, werd plotseling dol. Het dier was juist tusschen twee oudere en „vertrouwde" soortgenoolen in, naar zijn stal gebracht, toen het om de egn of andere reden razend van woede werd, zich losrukte van zijn ketting, en op zijn oppassers aanviel. Het ,s!oeg een dezer met den slurf neer en reet zijn been. open met een der kleine, maar scherpe slagtanden. Drie man snelden daarop hun collega te hulp, doch het woedende dier smeet twee hunner tegen den achtermuur van den stal en drukte den derde met zijn kop tegen een. paal en brak hem ceu paar ribben. Toen een Europeaan, de anderen waren Indiërs, de ketting tracht te te bevestigen, greep de olifant hem met zijn slurf bij den arm en smeet hem omver. Daarop liet hij zich op zijn knie ën vallen om den man te vermorzelen, de karakteristieke mdnier van deen bij deze dieren tegenover vijanden in de jongie, en zeer zeker zou dat geschied zijn, als liet slachtoffer, die op de hoogte was van deze gebruikelijke methode, zich niet bliksemsnel had omgewenteld. Hjj kon vervolgens op de been komen, en een reddende schutting bereiken, voor de slurfdrager hem ten tweeden male te pakken kreeg. Ten slotte Werd de olifant met de jaar een zeer ernstige kans moet hebben vereende krachten van het geheele per soneel onder netten en Jouwen lot be daren .gebracht en weder vastgemaakt. Er is to Londen thans een groote vraag naar Russische kaplaarzen ~voor dames. Do laatste maand heeft één en kele winkel er 1100 paar van 'verkocht en de vraag is zoo groot, dat men er niet meer aan kan voldoen. Het eigenaardige is, dat men verleden jaar getracht heeft de Russische laarzen ai^ modeartikel in lo voeren cn dat tlq vrouwen er toen niet aan wilden. Hel slechte weer en de "kou>, die dit jaar zoo vroeg is inge vallen schijnen de dames bekeerd le hebben. De prijzen van het nieuwe schoeisel zijn niet duur. Voor 9 gulden kan men al een paar koopen en voor *T5 gulden lieeft men zelfs een uitstekend paar. Als de laarzen echter voorzien zijn van bontranden of van kostbaar leder gemaakt zijn men ziet ze o.a. van slangenvel wordt de prijs na tuurlijk aanzienlijk hooger. Het meest wordt echter hel eenvoudige model ge dragen, zonder bijzondere versierselen. Te Mays Landing, een plaatsje in den staat New-Jersey, heeft een bejaarde neger, John W. Underhill, zijn vermogen van ongeveer 100.000 dollar aan de schoolkinderen nagelaten. De neger hield een snoepwinkel, die de klandizie genoot van de schooljeugd, welke er trouw haar centen kwam brengen voor wat zoetig heid. Maar de neger hield de duitjes bij elkaar, belegde ze voorzichtig en bracht een fortuintje bijeen. Nu is hij dood en hij heeft gewild, dat de kinderen, die hem tob kapitaalvorming hadden in slaat ge steld, van zijn spaarzaamheid zullen pro fiteered Hij liet dus zijn vermogen na aan de schoolcommissie, met opdracht het fortuintje ten bate van de kinderen te besteden. Donderdagmorgen is op de markt te Sittard mevrouw O. uit Beest door de auto van den heer S. uit Roermond over reden. Met een ernstige hersenschud ding, hevig bloedend uit mond en ooren, werd de vrouw naar het gasthuis ge bracht. Haar toestand is zeer zorgelijk. ADVERTENT1ËN. Kleine Advertentiën iD de 111 HIT. f 1.50 per 10 woorden. Iedere 2 woorden meer 25 ct. Worden aangenomen voor de rubrieken: Vraag en aanbod, Huur en verhuur, Betrekkingen gezocht of aangeboden, Ge vonden en verloren goederen, Voorschotten gevraagd en aan geboden, Lessen gevraagd en aangeboden, Diversen, bij: de Bureaux en Agenten van de N. R. C. te Rotterdam, Am sterdam, 's-Gravenhage en alom in den lande waar Agen ten gevestigd zijn, Erkende Advertentiebureaux, Boekhan delaren, Kantoorboekhandela ren, Kantoorhouders der Pos terijen, Kiosken enz. te ZIERIKZEE. In omloop voor plm. 15 millioen gld. Verkrijgbaar 5 °|o Pandbrieven a 101 °|D ten kantore van den Heer H. C. REIJERS, Koepoortstraat 27, Beheerder van het Bjjkantoor Voor Damea en Heeren alle i Gurr.ml-Artikelen Breukbanden 8 i met en zonder veer. Heeren JLendenbanden, i Elast, Kousen ln alle matea. i Vronwenapnlten voor alle doeleinden. Patentgeneesmiddelen enz, j Hang 6 PAX Hang 61 2e Huis vanaf de Groote Markl f Telefoon 8760. - Rotterdam. Alle inlichtingen en prijs- courant gratis, ook per brief. 1 r Vraagt mijn inlichtin- S i genboek met talrijke afbeel- J J dingen tegen vergoeding van 25 cent aan postzegels. I Handelsschool „MERCURIUS" - ARNHEM Cursus A: Boekhouden v. Beginners (voll. opl. in 60 lessen) Cursus B: Boekhouden voor Ver ge vorderden (30 spec, repet. lessen). Cursus Cl: Nederl. Handelscorrespondentie (40 lessen) Cursus CU: Duitsche Handelscorrespondentie (40 lessen) Cursus CHI: Engelsche Handelscorrespondentie (40 lessen) Cursus D: Stenografie (20 lessen) Cursus E: Volledige opleiding Staats-Praktijk-Diploma voor Handel en Administratie (alléén voor bezitters pract. 'dipl. Boekh.) MEER DAN 700 onzer cursisten slaagden tot heden reeds voor het OFFICIEEL PRACTIJK DIPLOMA. Wie werkelijk de meest grondige en volledige opleiding wenscht in één der bovenstaande vakken, onderstreepe den betreffenden cursus en zende ons deze advertentie als drukwerk toe (porto 2 ct,), waarna wij (zonder eenige verplichting) prospectus, proef les en lijst van geslaagden 1921/24 sturen. 12 Duidelijk invullen: NaamAdrés DE ALGEMEENE SPAARVERZEKERING. 's-Gravenhage - Anna van Saxenplein 3. Deze Instelling, opgericht in 1907, heeft reeds een drietal spaarkassen verdeeld en kan dus door feiten en cijfers aantoonen, welke resul taten met haar Coöperatief Spaarsysteem worden bereikt. Op aanvrage worden gaarne alle gewensohte inlichtingen en bescheiden verstrekt. BIJKANTOOR voor ZEELAND, Wagenaarstraat 112 te Middelburg. Directeur, C. C. MANTZ. Die. KW/V>J-« Gelderschestr. 12- ROTTERDAM - TelcL 5678—5679 FILIAAL der BASALT ACTIËN GESELLSCHAFT te LINZ a, d. RIJN. Productie en levering van Basalt als: Zuilen, Zetsteen, Zinksteen, Mijlpalen, Krotzen, Packlage etc. - Basaltsteenslag voor aanleg en onderhoud van wegen. - Basalt-, Dolorit-, Grauwacke-, Diorit-, Melafier-keien. - Kleinplaveisel. - Zweedsche Gianiet-keien uil de bekende districten Karlshamn, Karlskrona, Lysekil. - Keien en be werkte steen voor bruggen-, sluis- en huizenbouw uit de groeven der Sachsische Granit-Aktiengesellschalt vorm. C. G. Kunath te Dresden. Opslagplaatsen te ROTTERDAM, DORDRECHT, PAPEN- DRECHT, VREESWIJK, DOESBURG, DE STEEG, HASSELT, LEMMER, HARLINGEN.

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 10