EEN EXCLUSIE VAN HANDELSBE LANG NAAR DE COtflL SUIKERFA BRIEK „ZEELAND ilel door het bestuur van „Handelsbe lang'' gevormd plan om de leden dier ver eeniging een tocht aan te bieden eu wel naar Bergen op Zoom tor bezichtiging van de Coöperatieve Suikerfabriek „Zee land" aldaar, mag als uil stekend geslaagd geacht worden. •Met den trein van E23 vertrokken gis terenmiddag een 75 leden en enkele genood igden, o.w. de secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken zich in twee gereserveerde wagons naar Bergen op Zoom, waar direct naar liet terrein der fabriek sverd gewandeld, waar de heeren werden verwelkomd door den voorzitter van liet bestuur, den heer Jac. Wplleman eu enkele sndere heeren, die als leiders van de tocht door do l'arbiek zouden optreden. Nadat het geheele ge zelschap op de gevoelige plaat was ver eeuwigd. werden de deelnemers aan de excursie in 6 groepen verdeeld, die e?rst op het open terrein de werkzaamheden van lossen en verder vervoeren van bie ten in oogenschouw namen. Wij hebben vroeger dit en ook het grootste doel van het werken in de fabriek rte ls uitvoerig beschreven en zullen wij ons nu bepalen tot hetgeen na onze laatste beschrijving cr bij is gekomen of om andere redenen vroeger onvermeld bleef. Wij willen dan sivorens in gedachten de fabriek in te gaan. even enkele cijfers geven en mecdeelen dat terwijl er 111 1921 138.000.000 KG. bicten werden verwerkt met een dagcspaciteil van 1.8 millioen KG. maximaal; dit iii de cam pagne 19211925 resp. 166 000 000 K G en 2.5 millioen was Er zijn th.tns 509S aandeelen geplaatst, verdeeld over 1850 leden lu 1922 werd een diffusie batterij bestaande uit 10 ketels bijgeplaatst, in 1923 werd het kookstation vergroot met een kookpan, malaxeurs en centrifuges, terwijl ook een stoomketel vau 300 M-' werd bijgeplaatst, in 1921 werd een ruim suikermagazijn gebouwd eu weder twee stoomketels geplaatst, terwijl eindelijk 1925 een voorname uitbreiding plaats bad door het inrichten eener eigen^ raf finaderij en weder plaatsen van twee stoomketels. Buiten trekken naast de hooge bergen bieten ook de hoopen steenkolen, zier kleine anthracict de aandacht en het is hier de plaats wellicht te melden, dat 6 pet van liet aantal kilogrammen ver werkte bieten aan kolen wordt gebruikt. Betreffende de door de fabriek zelf aangelegde haven werd ons thans mede gedeeld, dat deze f 150.000 heeft gekost, maar dat in het eerste jaar van het ge bruik aan loskosten reeds f 70.00,0 werd hespaard. Al was het niet ons eerste bezoek toch werden wij ook dit maal evenals alle deelnemers "aau de tocht getroffen door hot groolsche dezer inrichting, en hebben wij nu ook stijgende en dan weer dalende langs het groot aantal trappen met belangstelling de bewerking van biet tot suiker gevolgd, het wasschen dei- bieten, liet snijden, het halen van de sap pen uit de snijscls, hel vermengen met kalk, die er later weer wordt uitgehaald dit alles trok mede door de groote ma chines hier voor noodig weer steeds be langstelling van de verschillende groepen. Bij liet verwerken van de. weer van den suiker gescheiden kalk tol schuim aarde, werd ouze aandacht gevestigd op de bij de oudere nieuw geplaatste schuimpers volgens Amerikaansch mo del een machine, die de belangstelling en bewondering ook van andere bij de ssuikerindustrie betrokken personen trekt, omdat zij eenig in haar soort in ons land is. Voor dat wij in het oude gebouw de verdere bewerking van het sap lot sui ker van de verschillende soorten in oogenschouw gingen nemen, hebben wij nog weer eens liet drogen van de nulp zien geschieden en willen wij er toch nog eens op wijzen, dat 50 KrG. gedroogde pulp gelijk slaat met 500 K.G. natte pulp, zoodat hieruit reeds het groote voordeel van gebruik van droge pulp blijkt, terwijl ook niet mag worden vergeten, 'dat liet zooveel toegepaste systeem van inkuilen van natte pulp deze inet 35 pet achter uit doet gaan Ook het groot voordeel dat men droge pulp in lwalzakken ver pakt ken vervoeren, terwijl het vervoer van natte pulp heel wat rommel op straat brengt, moest voor de landbouwers reden zijn niet anders dan de droge te gebruiken. Wij gingen dus het sap achterna^ van de nieuwe fabriek naar oude, des tijds aangekocht, en volgden alle ook hier met belangstelling, de verdere be werking tot suiker. Wij kwamen zoo langzamerhand ook in het allernieuwste gedeelte, waar het product nu geheel wordt afgewerkt tol suiker» zooals men ze in de winkels koopt. Door een ver nuftige machines loopt de suiker tot driemaal toe naar boven en dan weer naar beneden en o a. door middel van lucht doorlatingen wordt dë suiker wit en voor het gebruik gereed. Het bedrijf levert natuurlijk zeer veel bijzonderheden op en om deze alle goed te leeren kennen moet men zelf een een bezoek brengen» alle excursisten wa ren het hier vrijwel over eens, Wij zouden over het bezoek aan de fabriek verder het zwijgen kunnen doen als ons nog niet restte mede tedeelie'n, dat het bestuur zoo vriendelijk was aan alle deelnemers thee, cake en sigaren te doen aanbieden. In een der lokalen van het laborato rium troffen wij een bord aan volgens het Tailoroysteem, op een handige en1 makkelij lee wijze kan inen, vooral tijdens de schoonniaakperiode in het voorjaar en den zomer, hierop precies berekenen hoeveel arbeidsdagen ieder ondjerdeel zal noodig hebben en controleeren of ieder onderdeel voldoende opschiet. Als wij vertellen dat men om even drie uur de wandeling begon en het bij kwart voor zes was toen de eerste ploeg op de verzamelplaats aankwam kan men begrijpen dat het bovenstaande slechts een zeer vlug overzicht is van helgeei* te zien werd gegeven, dat a 1,1e zeer voldaan waren bleek uit verschillende ons gedane mededeelïngen daarover. Was dus het eigenlijke bezoek af- geloopen, de excursie was nog niet be ëindigd en eenigen tijd later zaten allen in Talia uit te rusten van den vrij vermoeienden tocht. I-Iet was ook in dit gebouw dat te ruim 7 uur de gemeenschappelijke maaltijd een aanvang nam .die geleverd werd door den heer Teitsma en in alle opzichten goed was verzorgd, door den net met bloemen versierde tafels, de uit stekende bereiding der gerechten en de ruime hoeveelheid die van iederen „gang'' aanwezig was. Bij den aanvang van den maaltijd, had de voorzitter van Handelsbelang, de heer G. v. Ncdervccn, allen reeds met enkele woorden welkom gehee'.ea, in het bijzonder de gasten, n.l. den heer Welle- man, diens helpers bij de tocht, den secr. van de Kamer van Koophandel en den vertegenwoordiger van d<e pers, en niet liet minst het eere-licl der vereeni- ging ,den heer D. Alewijnse. Later nam de heer van Nederveeu weer het woord, ditmaal om allereerst dank te brengen voor de aan dp. ledpn. geschonken gelegenheid om de fabriek te bezichtigen. Het is oen fabriek waar op, mede uit een oogpunt van initiatief, iedere Zeeuw frotsch kan zijn. Vooral ook voor de duidelijke manier van rondleiden bracht spr. c^ank. Zich richtende tot de leden d,er ver een igjug, zeide de voorzitter, dat dje goote opkomst der leden het bestuur zoo prettig aandoet en dat het bestuur hoopt, dat op de algemeen» vergaderin gen in het vervolg een even groot aantal leden deze vergaderingen zullen bezoe ken, Spr. bracht dank aan den secretaris voor de wijze, waarop nij deze excursie heeft voorbereid en waardoor hjj deze uitmuntend heeft doen slagen, zoodat de heer Stofkoper daarvan wel vol doening zal hebben. Spr. eindigde met een dronk te wijden aan dfö voortduren de bloei der onderneming» dje bezocht was en op de gezondheid) vai\, haar Kloek bestuur ,wat spr. niet beter wist te doen dan door liet zingen van het Zeeuwsche Volkslied. Aan het verzoek daartoe werd bijna algemeen voldaan. Het werd gevolgd tijoor het Wilhelmus. De volgende spreker was de heer Stofkoper, die begon dank te bren gen voor de woorden van den voorzit ter en te verzekeren dat de taak van voorbereiding geen zware was en de moeite is door het succes, het aanzitten van zoovele leden, groote en kleine za kenlieden voldoende beloond,. Het be stuur zal den weg weten te vinden om naast grondige behartiging der belan gen van de Lden» die saamhorigheid in den Middenstand te versterken». Spr. wil op een ding wijzen en welj op het feit dat juist ook gisterenavond' een vergadering werd gehoud<en te Mid.- delburg om te komen lot oprichting van een Chr. Middcnsland.svereeniging te Middelburg. Spr. hoopt, dat dit geen schade zal doen aan Handelsbelang, want alleen aansluiting, onderlinge steun en organisa tie kan den middenstander zijn plaats doen behouden, waarop hij recht heeft. Spr. wijst op het vlaggesein I. T. „Laat ons bij elkaar blijven tol weder- zijdschen steun" en brengt dit over op de middenstanders, die als dit sein door Handelsbelang mocht worden ge- heschen, gereed zullen staan zich onder dit aevies le stellen en dit embleem ook tot het hunne te maken. De volgende spreker, de heer A J e- r o n i m u s, bracht namens de leden dank aan hel bestuur voor het nemen van dit initiatief. Spr. herinnerde aan de plaat, uitgegeven door de Middelburg- sc.he Courant toen cr nog geen coö peratie was en waarop men verschillende bekende landbouwers rond een biet zag staan. Door de samenwerkende boeren kwam eerst de fabriek te Sas van Gent tot stand en later o. a. deze In de Tweede Kamer worden door personen uit alle partijen de landbouwbelangen behartigd, maar dit is niet het geval mei de belangen der middenstanders, dit komt doordat van deze personen de organisatie niet krachtig genoeg is. Men werkt hen juist tegen door de sub sidie aan de Ilandelskamer. In naam der vrijheid verbiedt men de midden standers om zelf te werken als zij vin den Dil is dan niet in hun, doch in anderer belang. Zelfs wil de regeering nu prijsrcgelend optreden. De heer Welleman zeide in tegen stelling mei den heer Jeronimus niel pes simistisch te willen zijn, maar meent dat juist zijn optimisme hem dikwijls goed deed slagen. Spr. dankt voor de vriendelijke woorden lot hem gericht. Direct heeft spr. hel plan, een bezoek te komen brengen, toegejuicht, omdat ook in de fabriek nijverheid en handel worden uitgeoefend en niemand toch zal ontkennen, dat landbouwers toch eigenlijk ook middenstanders zijn. Spr. is Zeeuw en wil Zeeuw blijven en het doel hem goed als hij Zeeuwen ontvangt op dit Zeeuwsche plekje op Brabant- schen bodem. Dat het een Zeeuwsche instelling is, blijkt uit de bezoeken van den vorigen Commissaris der Koningin, mr Dijckmeester en ook later den te- genwoordigen, mr, Quarles v. L'fford. Toch is de fabriek geenszins stiefkind in Bergen op Zoom en ondervindt men er alle medewerking van de autoritei ten. Spr. verzekert ook als provinciaal bestuurder steeds bereid le zijn te ant woorden op vragen hem als zoodanig gesteld en le zullen trachten aller be langen le behartigen Spr. drinkt op de vereeniging in den persoon van den voorzitter en biedt hem, den secretaris en den oud-voorzitter een exemplaar van het werkje „Van biet tot suiker" van den heer M. Maas aan. Vervolgens bood de heer Slof koper namens het bestuur onder applaus dt eerste foto, die des middags gemaakt was, in lijst aan den lieer Welleman aau. Nog verschillende personen voerden het woord. De heeren L. Dekker en J 011 li o f f verzekerden dat het hun meening is, dat er eenheid moet blijven en er geen .reden is een afzonderlijke Chr. vereeniging te slichten, als er niets wordt gedaan dat hun kwetst in hun gevoelens, wat nimmer voorkwam De heer Leijdcsdorf zeide, dat het plan bestaat volgend jaar bijv. de Phi lips fabrieken te Eindhoven eens te be zoeken cn bracht hulde aan het eere lid, dat als voorzitter krachtig liet plan steunde zich van den landelijken bond af te scheiden, waardoor het nu mo gelijk is een reis als deze te maken De heer Schuit e, die met den heer Alewijnse tot de oudste leden der ver eeniging behoort, wees ook op het nut tige van dit bezoek en dit samenzijn en riep aller medewerking in, ook voor de belangen van andere groepen uit den middenstand. De heer Alewijnse sloot zich hier geheel bij aan en bracht dank voor de woorden door verschillende hoeren 'tot hem gericht. De voorzitter wees in zijn slot woord op de woorden van den heer Welleman, waaruit dieus medeleven met den middenstand en met de vereeniging in het bijzonder volkomen blijkt. Nadat nog het laatste couplet van het Zeeuwsche Volkslied was gezongen, werd de disch, gedurende welken een pianist en een violist medewerkten aau het behoud van een opgewekte stemming, opgeheven en begaf men zich naar het station, om met den laatsten trein huis waarts te keeven. De proef om op deze wijze de Eden een leerzamen en aange- natnen dag te bereiden, nlag als geheel geslaagd worden geboekstaafd. Het onverwacht maar zeer welkome mooie weder heeft daaraan ook zijn dpel bijgedragen. KERKNIEUWS. Woensdag herdacht de Geref. Kna- penvereenïging „Timolheus" te Sou burg haar 15-jarig bestaan. De voorzit ter van het ouderbestuur opende de bij eenkomst en. sprak een inleidend woord naar aanleiding van 1 iSam. 8j hel gedrag van Samuels Zonen Joël en Abia. Uit het verslag van den secretaris van bet Ouderbestuur, J. Huson, bleek het volgende De vief lijders hebben veel werk aan do XCnapenvereeniging besleed -daardoor was het resultaat in de afgeloopen 5 jaar bevredigend. In het ouderbestuur zullen nu veranderingen komen, daar de voor zitter, die 15 jaar, en de secretaris, di<i ook verscheidene jaren in functie is ge weest, hun ontslag namen. Met een op wekking tot de ouders om meer mede te leven, eindigde spreker. Uit het verslag van den penningmees ter den heer A Arcndse, bleeks dat de ontvangsten en uitgaven bedroegen f 165.84 en f 111.36; het aantal leden bcdraagjl 23. Verschillende felicitaties werden uit gebracht door afgevaardigden van Mid delburg, Vlissingen, Koude kerke en de Geref JongelingsVoTeeniging te Souburg. De bibliothecaris der knapen deelde mede dat de bibliotheek 185 nummers telt. Ter afwisseling werden lichtbeelden .vertoond over het land der Pyramiden Egypte) door één der leiders n.l. den heer E. P. Vos. Hel overige van den avond werd door gebracht met het voordragen van een paar opstellen en voordrachten, lerwfti ten slotte een voordrachtenwedstrijd ge houden werd waaraan 6 personen deel namen en waaraan een 3-tal prijzen ver bonden waren. Een jury, bestaande uit de heeren P Luteijn, J. Arendse en W. Suurmond, kende den lsten prijs „Stille Stemmen" van P. J. Rissoéuw toe aan L. Vreeke; den 2den prijs „Zoo'n vreemde jongen", door v. d. Ilulst aau TI. de Groot; den 3den prijs „Sterker dan Sim- son", door van der Mast. aan M. Contant. Een collecte voor de knapen bedroeg f 6.76. In de pauzen werden de knapen en verdere aanwezigen rijkelijk onthaald. De heer J. Haartsen eindigde met dankzegging. Tot leden van het kiescollege der Ned- Herv. Gem. te N. en St. Joos- 1 a xi d zijn herkozen de heeren J. L. Hage, As de Visser en L. Kakebeeke, terwijl bij herstemming in de plaats van 1. Oatsman Lz., die niet meer in aanmer king wenschle te komen, is benoelnd 0. P. Reijnoudt met 26 stemmen. J. Delle- beke verkreeg 11 st. en I. Oatsman Lz. 3 slemmen. In hel kiescollege der Ned. Herv. Kerk te 11 ill an d-B a t h zijn herbe noemd de heeren J. Bouwens. Griep, L. van Weele en J. Taillie. Bij de Dinsdag j 1. gehouden ,2de vrije stemming ter verkiezing van 1 ge machtigde voor het kiescollege der Ned Herv. Kerk te St. Maartensdijk werden uitgebracht 245 geldige stemmen. Hiervan verkreeg de heer D. J. van Oost £aftr.) 137 stemmen, zoodat deze, als heb bende verkregen de volstrekte meerder heid, werd herkozen. De zaak-Geelkerken. Dezer dagen zijn hier ter stede een aantal belijdende leden der Gereformeer de Kerken in gemeentelijk Rotterdam bij eengekomen met hel doel, gezamenlijk te overleggen hoe het standpunt van ar. J G. Geelkerken, ingenomen in navolging van prof. H. Bavinck e.a. om onver zwakt vasthoudende aan de H. Schrift; als het Woord Gods en de. Gereformeerde Belijdenisschriften, de uitkomsten van een geloovige wetenschap dienstbaar te i maken aan een dieper en juister inzicht in die Heilige Schrift, tot meer alge- meene erkenning en waardeering te brengen. Besloten werd, teneinde vertroeteling van dit gewichtig vraagstuk te voor komen, allereerst het rapport 'van de Provinciale Synode in Noord-Holland over -de kwestie-Geelkerken af te wach ten, alvorens iets naders te ondernemen. Belijdende leaen der Gereformeerde Kerken in gemeentelijk Rotterdam kun nen inmiddels als bewijs van instemming met het doel der gehouaen bijeenkomst zonder zich verder nog tot iets te bin den hun kaartje zenden aan den heer H. F. Punt, Heemraadssingel 98. KvJNST EN WETENSCHAPPEN. Tentoonstelling „Voor de Kunst". Het speciale van de deze week in lipt Schuttershof alhier door de Vereen. „Voor de Kunst" gehouden expositie, is het kunstleenverk van mej. M. Slager, een geweslgenoote, want zij woont te St. Annaland. Leer is alle eeuwen door een stof ge weest die met kunstenaarsliefde werd versierd, behalve in een groot deel der negentiende eeuw, toen men den smaak ervoor verloor, zooals toen zóóveel ver loren ging op het gebied der kunstnijver heid. Maar daarna is weer begrepen hoe mooi die soepele slof bewerkt kan wor den, hoe fraai daarop een teekening kan worden aangebracht, ook nog door an dere middelen dan de in de boekbind- kunst voortlevende gouden indruksels met warme stempels. Naast de massa productie van clichébanden kwam weer waardeering voor het handwerk. En men leerde ook weer de kunst om met kleu ren in de teekeniqg te werken. Van al die dingen geeft het werk van mej. Slager een goed voorbeeld. Het ont werp van haar albumbanden, boekomsla gen, doosdekstls e. d. heeft de ver dienste van meest zeer rustig te zijn ge houden, zoowel wat lijnenspel als wat de kleuren betreft. Heel goed is vooral de kleurwerking in den omslag van „Zeeuw sche Mijmeringen" van dr. Hitter. En ook de gevlochten rand op het album van dr. Quakkelaar. Wat op dien band nu pog te sterk spreekt als goud, zal op den duur soberder worden, want dat is ook al weer een eigenschap van iter werk de lijd maakt het steeds mooier van lint. Ook in de kleinere voorwerpen zijn er verscheidene die een goede indeeling van décor vertoonen. De op deze tentoonstelling aan den wand gehangen foto's van beeldhouwwer ken van verschillende hedcndaagsche kunstenaars zijn weinig zeggend. Een beeldhouwwerk moet men in de ruimte zien; niet in één vlak. Gelukkig zijn er ook „echte" beeldhouwwerken, n.l. eeni- ge van de onlangs door ons besproken vogels van Jan Trapmaji. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. Verkoop van zeldzame post zegels. De makelaar Harmer in Old Bond- street te Londen heeft een col ectie oude postzegels in veiling gebracht, dii lus- schen 1859 en 1864 aangekocht waren en zestig jaren lang vergeten waren blijven liggen in een oud schrijfbureau in een huis in Mayfair. De hoogste prijs, 750, pd. st. werd be taald voor een volledig vel van 240 post zegels van Brilsch CotUmbië en Vancou ver eiland van 2Va st. rood-rose. Een vol ledig vel van 120 zegels van de Va st. lila van Ceylon 1858 bracht 650 pd. st. op. Voorts bracht o. a. een half vel (50 zegels) van de 15 ct. oranje van Ne derland 1852 450 pd. st. op. Ind. Stoomvaartlijnen. Tabanan, 10 Nov. n.ml. 5 u. v. Marseil le, Rotterdam n. Batavia. Slamat, 11 Nov. v. Batavia n, Rotter dam. Blitar, p. 11 Nov. Perim, Batavia n. Rotterdam. Polvdorus, 11 Nov. te Suez, Batavia n. Amsterdam. Rondo, 11 Nov. v. Marseille, Batavia n Amsterdam. Grolius, 10 Nov. v. Medan, Amsterdam n. Batavia. Karimata,' 11 Nov. v. Rotterdam n. Ba tavia. Madoera, 11 Nov. v. Amsterdam n. Batavia. Patria, p. 11 Nov. v.m. 6 u. Finisterre, Batavia n. R'dam.^'Wordt 15 Nov. v.m. 8 u. te Rotterdam verwacht. Stoomvaartlijnen oo Noord- Amerika. liólterdam, 11 Nov. n.m. 1 u v. Bou logne, Rotterdam n. New-York. Burgerdijk, p. 11 Nov. Vlissingen, Rot terdam en Antwerpen n. New-OrFans. LEGER EN VLOOI Luit. ter zee le kt. C. T. Bollaan, commandsnt van Hr. hls. Yutcanus, is met 18 Nov. onder eervolle ontheffing van tiet door hem gevoerde bevel ter beschikking gesteld. Officier van den m,arinestoom vaart- dienst 2e kt. II. L. J. de Jong, dienende a. b. van Hr. Ms. artilleric-inslruct'iesehip „Gelderland", is overgeplaatst a. b. van Hr. Ms. kruiser Sumatra,, om den proef tocht naar de Icrsche zee inede te ma ken. De reorganisatie van het leger. Over de plannen omtrent de reorga nisatie van de hoogere bevelvoering in het leger, verneemt - „Het Vaderland'' nog het volgende De plannen zouden beoogen alle sta ven en troepen samen te brengen onder het commando van een autoriteit, die dan de aangewezen persoon zou zijn om in oorlogstijd op te treden als opperbe velhebber. In zoodanig plan zouden, naar aan hel blad werd medegedeeld, bij den generalen staf niet langer twee generaals als chef en sous-chef passen, daar de bestemming voor het opperbevel in dat plan van den chef van den generalen staf naar vorenbedoelde autoriteit zou verplaatst worden. Naar de N. R. Crt. verneemt, be staan bij de voornemens tot reorganisatie van het leger de plannen, om o a. bij de infanterie de compagnieën van een re giment, bestaande uit 4, terug le brengen op 2 en lot opliefriug van de divisiemu ziekkorpsen, behoudens die vau de le divisie (brigade grenadiers en jagers.) Ingezonden Stukken. DE KOEPOORTBRUG. Geachte heer redacteur, Er is reeds zooveel ten nadeele van de nieuwe brug gezegd, dat het mij bil lijk voorkomt ook eens van een andere meening te getuigen. Aanleiding daartoe zijn de twee plaatjes in uw blad van Maandagavond. Inderdaad, het oude bruggetje Was een allerliefste idylle, de nieuwe brug met zijn fraaie, i'orschc lijnen doet heel anders aan. Maar tiet is volkomen onjuist die twee tc verge lijken. Den gemeente-bouwnieesler was opgedragen een brug voor rij verkeer te ontwerpen. Een zoodanige brug te ver gelijken met het oiide bruggetje, vanwaar kinderen de eendjes voerden, is toch wel heel onlogisch en heel onbillijk. De nood zakelijkheid van de brug, in uw onder schrift niet aangeroerd, blijve hier builen bespreking. Inderdaad stond de Koepoort daar vroeger rijzig en sierlijk. U wijst er zelf op, dat de kaalheid der boomen de ver gelijking ten ongunsle van de nieuwe brug beinvloedt, wat in den zomer beter zal zijn. De heesters naast de puorl verwachte men echter niel terug! .Maar begrijpt men dan niet, dat dit iaalsle punt juist noodzakelijk maakte het ter rein om de poort op te hoogen of, zoo als u het noemt, de poort in den grond te laten zakken? Wie de poort, van zijn heesters beroofd, tijdens den brug- bouw zag, schrok van de veel te groole rijzigheid. De poort stond daar als een kip op hooge pooten! De ophooging van hel terrein misschien ook voor een goede helling noodzakelijk, heeft met den nieu wen plantsoenaanleg aan onze oude poort nieuwe harmonische verhoudingen gegeven. Vindt men de nieuwe brug neg wat kaal en (Onvriendelijk, mag niet worden verwacht, dat door klimop of andere begroeiing de effenheid van de brugmuur op den duur verbroken zal worden De winter liet dit nog niet toe. Er is reeds menig voorbarig oordeel uitgesproken. Op den duur zullen velen, die nu afkeuren, hun oordeel herzien. Maar er zijn er ook nu reeds, die de brug mooi vinden! Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, X. Middelburg, 10 November 1925. (Over smaak valt niel le twisten Wjj kunnen daarom tegenover het hierboven vermeld oordeel slechts onze eigen meening zetten, nl. dal de nieuwe brug geen harmonische verhouding heeft met de poort, eu dat haar lijnen en haar massa te zwaar zijn tegenover de poort, vooral omdat deze zooveel van haar rij zigheid móest inboeten door de nood- zakelijke terreinophooging Mei struiken en klimop zal men clie verhouding niel veranderen. Red.) Flectrischt Drukkerij G. W. den Boe' Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 6