EXTRIUIUI Maandag 9 November 1928 URN HOUTEN's KERSEHBOHBOHS No. 264. 166° Jaargang. dit nummer behoort Bijvoegsel. BINNENLAND. PRINS HENDRIK. Prins Hendrik wo]-dj Zaterdag 14 Nov. a.s. uit Duitschland weer op het Loo terugverwacht Mr. J. A. HAMEL NAAR RANZIG? Uit Volkenbondskringen verluidt, zoo meldt men uit Berlijn aau de Crt., dat de Volkenbondscommissaris voor Danzig, Mac Donuel zijn ontslag heeft aange vraagd. Deze stap wordt in verband, ge bracht met moeilijkheden tusschen Mac. Ponnel en den Poolschen minister Voor Danzig, Strassbürger, ontstaan. Als Mac Donnel's opvolger wordt de directeur der juridische afdeeling vani liet Volkenbondssecretariaab prof. J. A» van Hamel genoemd. Diens benoeming zou niet zonder bepaalde bedjoeling ge schieden, daar de post van directeur der juridische afdeeling voor een Duifscher zou worden opengehouden, als Duitsch land tot den Volkenbond! zal zijn toege treden. UIT DE R.-K. STAATSPARTIJ. In de Zaterdagmiddag te Utrecht ge houden algemeene vergadering van den Bond van R.-K. kieskringen is in de plaats van den heer mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen, die bedankt had, met bijna algemeene stemmen als voorzitter gekoz enjhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Bee- renbrouck, oud-minister van bixmenland- DE HANDELSOVEREENKOMST MET DUITSCHLAND. Zaterdag is, naai" de Crt. meldjt dte Ned. delegatie voor d,è besprekingen,! welke te Berlijn gehouden worden in za ke een handelsovereenkomst, na«ir 's-Gra- venhage teruggekeerd, met hel doel om trent bepaalde zaken nader overleg te plegen met de regeering. Men ver wacht te Berlijn dat er de volgendjp week een overeenkomst tot stand zal komen. Zooals bekend vormt de kwestie van de D ui tsch-Nederlandsche credieto vereen- komst eeu pimt van bespreking bij de Duitsch-Nederlandsche onderhandelingen over een handelsverdrag. Volgens ge noemd blad is men tot principieele over eenstemming gekomen over het verlen gen der credietovereenkomst lot 1935. Hiertegenover verleent Duitschland aan Nederland zekere concessies wat betreft do douanetarieven. Wij geven deze week een Gravenstraat, hoek Markt. (Ingez. Med.) Uit Stad en Provincie, üll. -Vlissingen. Bij de politie te Vlissingjen was aangifte gedaan van vermissing van een 8-jarig knaapje. Gebleken is dat het ventje zonder toestemming van de ouders een reis met een visschersvaartuig had mede gemaakt. De jongen had aan den visscher gezegd toestemming te hebben, Uit "Walcheren. De Souburgsche Pluimvee- en Ronijnenfokvereeniging „Samenwerking bevordert Welvaart" zal met de a.s. Paasclidageen weder een groote provin ciale tentoonstelling houden van hoen ders en konijnen. To Koudekerke is gisteren op 70-jarigen leeftijd overleden de heer H. J. E. Gerlach van St. Joosland, die van 1908 tot 1913 burgemeester dier gemeente was. In 1910 werd de overledene in het toenmalig kiesdistrict Vlissingen voor de anti-rev. partij gekozen tot lid der Pro vinciale Staten van Zeeland, in welk col lege hij zitting had tot de periodieke aftreding in 1923. In de vergadering der Staten van 28 Februari 1913 werd jde heer Gerlach van St. Joosland gekozen tot lid van de Ged. Staten inplaats van wijlen den heer P. J. Siegers. Zijn lid maatschap van hej bestuur van den Pol der Walcheren was oorzaak dat hij eerst 20 Juni als Gedeputeerde kon zitling ne men. Intusschen waren de Stalen „om'" gegaan en werd hij in de zomervergade ring in Juli niet meer herkozen. Toen in Juni 1922 de lieer J. H. Blum ontslag nam als Gedeputeerde, werd de heer .Gerlach van St. Joosland ten twee- do male als zoodanig gekozen. Door zijn niet herkozen worden als lid der Provinciale Staten in 1923, hield ook deze tweede periode als Gedeputeer de op. Behalve in bovengenoemde functies heeft de overledene zich verdienstelijk gemaakt in verschillende kerkelijke en andere christelijke besturen, o.a. iu dat der vereeniglng tot christelijke verzor ging van krankzinnigen in Zeeland. De ter aarde bestelling van het stof felijk overschot is bepaald op Woensdag middag te kwart over twee op de be graafplaats te Koudekerke. Overeenkomstig den wensch van den overledene zal deze in allen eenvoud plaats hebben en zal aan het graf niet worden gesproken. Uit Noord-Beveland. - Vrijdagnamiddag waren cenige jon gens op het plein aan de Voorstraat le Kortgene aan het spelen. Doordat eeu der jongens, de 7 jarige P. P., achteruit gaande het plein "wilde oversteken, be merkte hij niet de in kalme vaart aanko mende auto, bestuurd door den nolaris M. aldaar, waardoor hij onder de auto geraakte en een der wielen over zijn been kreeg. De spoedig ter plastse ver schenen geneesheer constateerde dat het linkeronderbeen van den jongen gebro ken was, waarna hij naar de ouderlijke woning is vervoerd. Het ongeval is ge heel en al aan onoplettendheid van den knaap te wijten. x Uit St. Philipsland. TeSt. Philipsland, met 2187 inwoners, heeft niet minder dan 278 aan sluitingen bij de Waterleiding Noord- West-Brabant, een getal, dat zeer gun stig afsteekt bij alle andere gemeenten, die er van kunnen profiteeren, o.a, Wil lemstad met een gelijk aantal zielen slechts 137. Er zijn op het oogenblik in het geheel 8205 aansluitingen bij 135493 zielen, die zouden kunnen aangesloten zijn. In het geheel bedraagt het aantal aangevraagde aansluitingen plm. 3570 van het getal aansluitbare perceelen. Uit Zeeuwseh-Vlaanderen W. D. Door den Centralen Bond van Ar beiders in het Transportbedrijf is aan den gemeenteraad van Bres kens een verzoek gericht om toe le treden tot de regeling van het Werkloozenbesluit 1917. KERKNIEUWS. Te Oostkapelle zijn herbe noemd tol notabelen de heeren L. Maas en J. J. Lebbe. hooger beroep aangeteekend tegen hel vonnis van den Kantonrechter te Middel burg, van 21 October 1925, waarbij is bekrachtigd het bij verstek gewezen von nis van 23 September 1925, waarbij hij wegens overtreding van de Politieveror dening van de gompentc Nieuw- en St. Joosland (overschrijding van de Maximumsnelheid) werd veroordeeld tot eene voorwaardelijke hechtenisstraf van een dag, met een proeftijd van een jaar. Overtreding Loterij wet. Voor het Kantongerecht te Goe s heb ben terecht gestaan 6 leden van het be stuur der commissi© van een loterij ter gelegenheid van de Zomerpaardenmarkt te Goes van 1.1. zomer. Hen was ten laste gelegd het niet nakomen van een der voorwaarden waaronder de toestem ming tot het aanleggen en houden dier loterij was verleend. Beklaagden hadden namelijk niettegenstaande dat was ver boden, voor een groot bedrag aan prijzen elders dan op de paardenmarkt gekocht. De Ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie eischte tegen elk der beklaagden een geldboete van f20 sub. 20 d. h. De uitspraak werd door den kanton rechter bepaald over acht dagen. De z a ak-M u ij 1 wij k. In de Zaterdag gehouden dertiende zit- __ig van de Amsterdamsclie rechtbank ter behandeling van de z a al;-Mu ijl wijk, zette de verdediger, mr. Levy zijn plei dooi voort. Pl. dankte len slotte de recht bank voor het geduld dat zij geloond heeft en voor de medewerking die zij bij het rechtsgeding heeft willen verleenen. De zitting wordt hierna geschorst tot Vrijdag 13 November. Dan zal het O. M. repliceeren. ONDERWIJS. Vanwege' de afd. „Volksonderwijs" te K r a b b en dij 1ce zijn de vervolgcur sussen begonnen met 19 meisjes en15 jongens. Als not. 1 op do voordracht ter be noeming van een onderwijzer aan een der o. 1. scholen te Gouda komt voor de lieer D. Jonk, onderwijzer bij helt l.4onderwijs te Stavenisse, Het Utree li tsch Prov. Student gezelschap „Zeeland". Het bovengenoemd in 1888 opgericht Gezelschap (een der particuliere gezel scliappen van het Utrechtsch Studenten- korps) heeft besloten dit jaar zijn jaar- lijkscheinstallatie van nieuwe leden te doen geschieden in Middelburg Het is reeds twaalf jaar geleden dat hel gezelschap die installatie liield in het ge west zelf. De plechtigheid is gesteld op Donder dag 12 Nov. a.s. in het Hotel Verseput Den volgenden dag houdt het Gezelschap een gemeenscli appel ijken lunch in „Brit- tania" te Vlissingen. Na afloop zal op plechtig© wijze een krans gelegd worden aan den voet van het standbeeld van Mich. Adr. de Rug ter. Vervolgens zal men zich weer naar Mid delburg begeren, waar in de Soc. St. Joris aan het Gezelschap een diner zal1 worden aangeboden door de talrijke in Zeeland wonende cereleden van het Ge zelschap en oud-leden van het Utrechtsch Stud. Corps. HANDEL, NIJVERHEID EN V1SSCHER1J. - Van het faillissement M. den Boefsj Manufacturierster, Markt, Middelburg zal no. 1872 van „Handelsbelangen" de ere ctile ureiil ijst bevatten. Zij telt 12 namen fuel ecu totaal pas siefs van f 42.-438.13. -Do baten zijn nog niet volledig bekend. Werkloozen, Bij de Arbeidsbeurs te Middel burg stonden Zaterdag als werkloos ingeschreven typografen, 5 grondwerkers. 2 lood gieters, 3 metselaars. 15 opperlieden, 1 steenhouwer, 11 timmerlieden, 6 (meubel makers, 2 stoffeerders, 10 kleermakers, schoenmakers 5 bankwerkers. 5 hak kers .4 boerenarbeiders. 7 magazijnbe dienden, 17 kantoorbedienden, 31 van an dere groepen, 38 met vakkennis zonder bep. beroep en 57 zonder vakkennis (on geschoolden). Verder 13 vrouwen w.o. 4 winkeljuffrouwen, 1 buffetjuffr., 3 kan- toorbed., 3 werkvrouwen en 2 wasch- vrouwen (voor wasch aan huis). Totaal 238. Vorige week 221 en vorig jaar 128. VERKEERSWEZEN, POST TELEGRAFIE. Deze bonbons zl)n gevuld met gave, rijpe meikersen op fijne Pranscbe cognac. De chocolade Ie gemaakt uit prachtige U/est- Inölsche racaoboonen en uer- uierkt met öe ujerelöberoemöe Uan Houten'B Cacaoboter. Deze samenstelling, zoouiel als öe langdurige, intense bewerking der chocolade uerklaren, dat deze bonbons zi|n: BETER DRD RHDERE. SO CENTS PER OHS (Ingez. Med.) RECHTZAKEN. Hooger Beroep. Door Mr. Baron v. d. B. v. V. burge meester van de gemeente GorsSel Alhier is binnen gekomen hol En- gelsche stoomschip "Student" met een lading hout van Demarara. Het Engelsche stoomschip „Man chester Oity" van Antwerpen naar Powey is in het Oostgat aim deii grond geloopen Gisteren is het schip met slecpboot-as- sistentie weer vlot gekomen. Het Tijdschrift voor Posterijen en Telegrafie deelt mee, dat directeuren, die op 1 Januari 1925 ongehuwd waren, •olgens liet Bezoldigingsbesluit als ge huwd zullen worden beschouwd en liet te weinig ontvangen salaris met terugwer kende kracht tot genoemden datum zal worden uitgekeerd. Gaan deze directeuren naar een ander kantoor, dan worden zij weer als onge huwd te boek gesteld. Het bestuur van de Vereen. van direc teuren en commiezen wendt nu pogingen aan om deze anomalie opgeheven te krij gen. De verbetering van den "N o o r d w e g. Door Mr. J. Adriaansete Oostka pelle, lid der Provinciale Staten van Zee land, is d.d. 3 November het navolgende onder de aandacht van Ged. Staten van Zeeland gebracht. Het polderbestuur van Walcheren heeft het besluit genomen om, ter ver mijding van de beruchte scherpe boch ten bij het Café van Westdorp te Seroos- kerke, den Noordweg (weg naar Dom burg) vanaf het begin der laan naar het „Huis om" door te trekken in rechte aansluiting op liet verder bij voormeld café op de kom van het dorp Seroos- kerke rechtuit loopende deel van den Noordweg. Dit op zichzelf prijzenswaardig plan voldoet, naar mr. A. vermeent, niet vol doende aan de eischen van 't moderne verkeer, althans, nu men eenmaal inziet de noodzakelijkheid om hinderlijke boch ten in den zoo drukken verkeersweg weg te maliën, ligt 't voor de hand om, waar kort na bedoelde beruchte bochten, weer drie scherpe of bezwaarlijke bochten en dat nog wel in de kom van het dorp Serooskerke, voorkomen, deze tegelijk weg te maken, wat zeer gevoegelijk kan geschieden door van af het begin der ge projecteerde doortrekking (begin laan hofstede ,,'t Huis om"), den weg te leg gen naar den achter het dorp Seroos kerke loopenden weg, die rechtstreeks aansluiting geeft op het rechte deel van den Noordweg aan den ouden Tol. Ongetwijfeld zijn met deze verandering meer kosten gemoeid, maar 't behoeft geen betoog dat de daardoor te verkrij gen voordeelen enorm grooter zijn, ja daarbij niet in vergelijking kunnen komen de meerdere kosten, terwijl het zich laat aanzien dat in de toekomst toch op de eene of andere wijze zal moeten worden voorzien in den op den duur onmoge lijk houdbaren, immers zeer gevaarlijken toestand bij het toenemend motorver- keer in den doorgangsweg door de kom van het dorp Serooskerke, met zijn ge vaarlijke bochten en'betrekkelijk nauwe passage, terwijl een andere verbetering dan de door mr. A. voorgestelde niet zal zijn te verkrijgen dan op slechtere wijze en met veel meer kosten. Wordt eenmaal het bestaande plan doorgevoerd, dan zal de zoo even ver melde verbetering allicht veel langer op zich laten wachten, en ten slotte het een maal uitgevoerde werk zoo worden ont zien, dat het de nu voor de hand lig gende practische verbetering in den weg zal staan en allicht is te vreezen dat dan weer voor heel langen tijd met ander lapwerk zal getracht worden te volstaan, Vermits deze zaak spoed vereischt, nu, in de aanstaande Najaarszitling der Prov. Staten een voorstel aan de orde zal ko men tol het verleenen van subsidie aan bedoeld door het Polderbestuur van Wal cheren voorgenomen werk, meent mr. A, de navolgende vragen aan Ged. Staten te moeten stellen: lo. Vinden Ged. Staten in casu reden tot tusschenkomst teneinde het plan van den polder Walcheren ver anderd te krijgen in een meer afdoende en veel meer rationeele verbetering, zoo als hierboven is voorgesteld; 2o. Vinden Ged. Staten het in elk geval niet op hun weg liggend om een onderzoek in te stellen naar de uitvoer baarheid van de hierbij verdedigde ver betering, teneinde eene goede vergelij king kunne worden gemaakt met de plannen, welke nu zijn ontworpen, opdat, komt eenmaal de subsidieaanvraag aan de orde, ter beoordeeling van een efl of ander, de noodige toelichting wezig zij? De nieuwe veerboot t Breskens. Bij het afdeelingsonderzoek der Water- staatsbegrooting is door de Tweede Ka mer gewaagd of het juist is, dal omtrent do afmetingen en de inrichting van de aanlegplaatsen voor de nieuwe veerboot te Breskens nog geen overleg is gepleegd. Hegft dit overleg nog niet plaats gehad, dan vreesde men, dat dc indienststelling van de nieuwe veerboot ernstige vertra ging zal ondervinden. Dc kabels door de Schelde- s troomen. Donderdagmiddag is liet rijkskabel- schip „Waily" van nansweert naar We- meldiiige vertrokken, om den volgenden morgen naar liet Mastgat te varen. Do aldaar liggende telefoon-telegraaf kabel tusschen Schouwen-Duiveland en Tholen, is sederl het vorig jaar October gestoord. Do „Wally" heeft toen getracht dezen kabel te herstellen, hetgeen echter niet mocht gelukken, evenmin met behulp van het motorschip „Meermin", Van d,er Tak s Bergingsmaalschappij te Rotterdam, die ook nog een zandzuiginrichting aan boord liad. De kabel lag jf.l, voor eeu groot ge deelte zoo diep ondier het zandj, dat deze bij liet opberen wel vernield werd, maar niet op te halen was. Nadat nu besloten was dezen kabel niel meer tc herstellen, ook al omdat het een meer verouderd type, n l. gutta percha kabel was, en dus een nieuwe zal worden gelegd, is de „Wally aan het werk.getogen om dc beide walelnden, die "bereikbaar waren, op te ruimen. Dit nu is Zaterdagmiddag j.l. gereed geko men. De „Wally"' is daarop weer naar Hans- weert vertrokken om assistentie le kun nen vcrleeucn bij den eerstdaags te leg gen nieuwen kabel Waarde-Walsoorden. Vrachtprijzen Prov. Stoom- bootdienst. In liet voorloopig verslag der Tweede Kamer over Waferstaatsbegrooting 1926, zeiden eenige leden te weten, dat meer malen geklaagd is over de onjuiste verhouding tusschen de vrachtprijzen eerste en tweede klasse op de provin ciale stoombootdiensten op de Wester- schelde en over het niet uitgeven van retourbiljetten. Zij vroegen, of de Minis ter zijn invloed wil aanwenden, om aan rechtmatige klachten, over dezen dienst te gemoet te komen. Wrak in den mond der Westerse helde. Bij liet Afdeelings Onderzoek der Tweede Kamer over de Waterstaatsbe- grooting voor 1926 werd opgemerkt, dat in de vergadering der Tweede Kamer van 18 December 1924 aangedrongen werd op opruiming van een wrak in den mond der Westersclielde. De toenmalige Minister van Waterstaat deed de toezeg ging hierover overleg te zullen plegen met zijn ambtgenoot van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. Men meende te weten, dat dit wrak nog steeds niet is opgeruimd. Men vroeg derhalve, of bo venbedoeld overleg heelt plaats gehad en, zoo neen, waarom dit niet is ge schied. Mocht dit overleg wel hebben

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1