r MijnKardt's Mij smaakt alléén een BROCHES cigaret. I BEUKSiNOTEERLNG VAN IIEDEX. AMSTERDAM, 7 Nov. (12 uur) 6 pCt. Nederland 1923 103, 6 .pCt. Ne derland 1922 103 vijftien zestiende; 5 pÜt. Nederland 1918 101%; 4% pCL Nederland 1917 94; 2% pOt. Nederl W. Schuld 63. 3 pCl. do. Oblig. 74Vs, 3 pCt do. Certif. 73 derlien zestiende. Cert. Ned. Hand. Mij. 1125/i—143; M Ned. Ind. Handelsb. 142i/s'143; Aann Kol. Bank 177»/s17«%; Kon. Petrol. Aand. 398100%Gecons. Holl. 174— 175i/?; Cult. Mij. Vorstenlanden 354i/j —355V?, Handelsv. Amsterd. 179—187%; Javasche Cultuur 320—322, Aand.Deli Maatsch. 105%407; Amsterd. Rub ber 379—3821/3- Nca. Amerïk. Vaart 64; Ned- Scheep- (vaartunie 157%—158; Kon Ned. Stmb. My. 78: Aand. Paketvaart 190. Gouda A. 1416; Philips A. 401%; Jurgens A. 126%. Anaconda 100%; Steels 138, Union Pacific 143; Common Marine 1 ia/8118%; Maxwell Laud Cert. v. I. B. 18%. Prolongatie 3%. Russen. Obl. 1880 3, Hope 3 zeven zes tiende. Wisselkoersen. Londen chègue 12.04, Berlijn 59.16; Pa rijs 10.06, Brussel 11.29; Dollar Cable 2.48. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninklijk Ned. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 7 Nov. Hoogste barometerstand. 765.3 te Isafjord. Laagste barometerstand: 736.5 te Blacksod. Verwachting van den avond van 7 tot den avond van 8 dezer. Krachtige tol stormachtige, later afne mende Zuidelijke tot Westelijke wind zwaarbewolkt tot betrokken met tijde lijke opklaring, regenbuien. Aanvankelijk zachter. Thermometer stand alhier 's morgens 9 uur 46 gr 12 uur 45 gr. HOOG WATER. Vlissingen. (Zonnetijd.) bondag 8 Nov. v.m. 5 54 Maandag 9 6.59 Dinsdag 10 8.19 Woensdag 11 9.38 i onderdag 12 10.44 Vrijdag 13 11.26 iaterdag 14 n.m. 12 03 (Het tijdstip van hoog water te Dom burg valt 9 minuten na dat te Vlis singen.) bevolking er over, dat de bakkers hun prijzen niet verlagen. Een zéker persoon heeft thans het initiatief genomen brood uit België aaji te voeren, en zoo is er reeds enkele malen een wagen daar ge weest, welke inhoud gretig van de hand ging. Men beweert, dat de kwaliteit van net brood zeer goed is, terwijl het prijs verschil op een gewoon brood 6 cent be draagt. (VI. Crt.) - Donderdag hield het Groene Kruis te IJ zend ij ke een algemeene verga dering die druk bezocht was. Inplaats van de heeren Cornells, Tho- maes en Boerjan die bedankt hadden werden in het bestuur gekozen de heeren Van Rosevelt, Schijve en De Blaay Er werd lang en breed gesproken over het aanstellen van oen verpleegster, die dan tevens tuberculose zuster zou zijn zooals de toestand op het oogenblik is kan daar geen sprake van zijn. Maar het bestuur zal met behulp der leden trachten het ledental zóó op te voeren, dat de ver- eischte contributie bereikt wordt. Nog voor Januari zal beslist worden of de zaak doorgaat of niet. GEMEENTEREGKOOTING VAN VLISSINGEN VOOR 1926. De gisteren aan den raad aangeboden glemeenlebegrooting 1926 van Vlissingen wijst voor dc gewonen dienst in ontvangst en uitgaaf aan f 1 395.384.68 (voor 1925 fl.311.228.45) en voor den kapitaaldienst f 54.315. De meerdere inkomsten komen voort uit verhoogïng van de volgende hoofd stukken Volkshuisvesting f66.000; open bare werken f6000, eigendommen, niet voor den openbaren dienst bestemd, f4000, belastingen f40 000; totaal f116.000 en verlaging van de volgende posten O. L. onderwijs f.5000; U. L O. f5000; M. O. f 11.000; N. O f5000 en havenbedrijf f7000, totaal f33.000. blijft meer f83.000. De volgende uitgaafposten zijn hooger geraamd volkshuisvesting f 69000, O. L. O. f 5000, ondersteuning behoeftigen f17.000. onvoorzien f29.000. totaal een bedrag van f120.000, en minder geraamd algemeen beheer f4000; openbare veilig heid f16000; N. O. f 5000; grondbedrijf f .5000 en havenbedrijf f7000, totaal f 37000, blijft meer f83.000. Hét goed slot van 1923, dat ten bate van 1925 is gebracht, bedraagt f153 000, terwijl wegens goed slot van 1924 aan 1926 een bedrag van f 154.000 ten goede komt derhalve vrijwel een gelijke som Echter is thans op onvoorziene uitga ven een som van f 75.000 gereserveerd voor 1927. Anderzijds is voor onvoorziene uitgaven thans f16.000 geraamd tegen f27 000 voor 1925. Voorts is op dezen post geen f 20.000 wegens reserve voor werkverschaffing meer geraamd, terwijl liet bedrag ad f 15.000 wegens 1 jaar rente voor een te sluiten geldleenmg thans evenmin meer gereserveerd be hoefde te worden. Minder derhalve f27.000 f16.000 is fll.OÜO plus f20.000. plus f15.000 is f-16.000. Blijft dus meer f75.000 minf 46000 is f29.000. De plaatselijke belasting naar het in komen, welke voor 1925 f488 000 be draagt, moest voor 1926 op f520 000 ge steld worden DE BIOSCOPEN. Flora. De roover der zee. Een smokkelaars drama natuurlijk, maar een historische film tevens uit den fijnen rococotijd. Met al de smaak, zeden en gewoonten van toen. Menig fraai tafereeltje is daar van hel gevolg, en een groote spanning door het heele verhaal. Sneller dan de dood in een Harry Peel! De lenigste en stoutmoedigste ac teur-acrobaat. Of beter acrobaat-acteur? Ook hier verplaatst hij zich weer op zeer origineele wijze en ook hier komt zijn handigheid weer goed te pas. Wat de aantrekkelijkheid van deze film echter nog verhoogt is de omgeving: Zuid- Frankrijk, de rivieren, met de omgeving van Nice. S trengholt. Een waarnemend echtgenoot. Men kan uit den titel al opmaken, dat wij liier te doen hebben met een blijspel. En een goed ook, Reginald Denny, de vriend moet het ambt „waarnemen"' van echt- gienoot. Een moeilijk en zwaar ambt, voor iedereen, maar voor hem in het bijzonder, daar hij absoluut niets v^n de vereischten afweet. Hij komt natuur lijk in allerlei moeilijkheden, vermake lijker voor hel publiek dan voor hem. Welke moeilijkheden de moeite waard zijn mee te gaan beleven. Men amuseert zich best, en lacht eens hartelijk. Zenuw 75 Hoofdpijn 60 Maag 75 Laxeer 60 ct. Staal- 90 ct. Rheumatiek 75 ct. Keelpijn- 60 ct. Hoest 60 Kiespijn 60 Griep Influenza 75 ct Nier&Blaas 1 gld. Galsteen 1.50 Wormtabl. 80 c. Bloedzuiverende 75 Eetlustopwekkende 75 ct Koorts 60 Verkoudheids 60 Pijnstillende 75 ct. Op elke verpakking staat de naam Mijnhardt Bij Apoth. en Drogisten (Ingez. Med.). KERKNIEUWS. Tot diaken der Ned. Herv. Kerk te Rilland B a l li werd gekozen de heer J. Deurlo met 12 stemmen. De heer Schouwenaar verkreeg 2 stemmen en de heeren L. van Weele, G. Prevo en J. Lobbczoo Pz. ieder één stem. Bij de Vrijdag te Scherpeniis- se gehouden stemming van twee nolabe len, voor de aan de beurt van aftreding zijnde heeren M. Rijstenhü en Jan Pot ter, zijn ingeleverd 31 geldige stemmen, waarvan verkregen de heeren M. Rij sten- bil 28 en Jan Potter 30 stemmen,. Zoo dat beide aftredende heeren zijn her kozen, Voor de Middelburgsche afdeeling van den Protestantenbond sprak gister avond de heer Just H&veiaar ovèr nood lot en lot. Spr. noemde geen vraag deemoediger dan die van lot en noodlot. Wie zal zeg gen of bij dat vraagstuk heeft opgelost? Het is immers niet dp vraag, of wij dat met ons verstand kunnen beheerschen, doch of wij er in levenswijsheid door winnen. Meenen wij iets te weten, waar door ons besef van het lot sterk genoeg is om het booze noodlot zijn kracht te ontnemen, dan blijven wij toch ver vuld van een angst, wal hel leven ons misschien weer te verwerken zal geven. Wie de vraag op kan lossen, die heeft.de vraag van het leven opgelost. Toeval heerscht over geboorte, dood en huwelijk. Het leven is het noodlots- toeval Spr. wijst op de wet van oorzaak en gevolg, de nfechanische noodzake lijkhoid is juist wal ons verzwaart, wat het zedelijk beginsel in ons schijnt te willen breken. Een dei-gelijke levens beschouwing is pessimistisch. Spr zet daartegenover twee wijzen om het noodlotsidée te beschouwen. Het leven heeft een innerlijk en een uiterlijk aspect Wie leven zegt, die zegt stof, gebondenheid, ding. Maar hij kan ook zeggen geest, ziel, wil, moraal, wijs heid. Zoo staan er twee groepen van waar de tegenover elkaar Het noodlot is hel fatum, het uiterlijke Wie echter lot Zegt, aoelt op psvcïiisch leven Het lots- begrip veronderstelt een element van vrijheid en van zedelijkheid. De macht van het uiterlijke kan wel oppermachtig worden. Wij moeten echter ontkennen, dal die een beslissen de bcleekenis heeft voor onze ziel, zelfs wanneer die macht ons buiten onszelf zou verpletteren. Fatalisme is dc leer van het onver schillige, dat het er allemaal niel op aankomt. Een besef, dat bij uitstek de mo ralisee rend is. Want wij verlangen steeds naar een stijgend, strevend leven. Eu hierin ligt de kern van alle zedelijk -voelen. Wij gelooven in het leven, om- ,dat er in ons is de drang naar 3e gees telijke vrijheid. Het beginsel in de mo raal is het begin tot vrijheid, tot een eigen wil om te handelen. En fatalist is de mensch, die deze vrijheid loo chent. liet lotsbegrip wekt voortdurend op het element der zedelijke vrijheid. Wie lot zegt, spreekt over het leven, dat groeit. Spr. wijst op het verschil van noodlot en lotsbeschouwing bij de oude Grieken en de Westersche volken van thans. Europa stelt zich een doe), maar wil dat doel te redelijk, te verstandelijk najagen. Te verstandelijk gerichte doel stelling is een teeken van ongodsdienstig heid. Een waarlijk wijze mensch is hij, die het leven zoo diep begrijpt, dat het noodlot geen macht meer kan krijgen over zijn ziel. De mensch schept zijn eigen lot, om dat 't richting heeft, omdat het een lolsvervulling heeft. De mensch is iets waard, in zooverre hij zijn leven innerlijk! opbouwt. Die een lot vervult, zulk een mensch is een persoonlijkheid,maar de irtensch, die geen eenheid heeft mei zijn verleden, zulk een mensch is zonder innerlijke groeikracht. Er is een moraal, dieper dan onze moreelc principes. Eerst als wij deze (innerlijke zin verslaan van ons. leven, dan verstaan wij het leven, dan eerst kan er vrede zijn, wede en overgave, die de ziel boven alles noodig heeft Geref. Gom. Bedankt voor het beroep naar Moer- capelle door ds. G. H. Kersten te ler- seke. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Het graf van Toet-ank-Amen. Het Egyptische departement van open bare werken heeft een communiqué ge publiceerd over het onderzoek van het graf van Toet-ank-Amen. Men weet dat het deksel van d(e bui tenste sarkofaag was gelicht. Op de tweede sarkofaag lagen een kleed en verdroogde bouquetten, Die zijn thans ook verwijderd. Het deksel der tweede sarkofaag stejt Osiris voor en is beschilderd en met 'Sleuren en glas- inlegsel versierd. Het deksel is van mar mer en met goud-blad bedekt. Het on derste gedeelte van de tweede sarko faag is beschilderd met de vleugels der godinnen Nekbet en Butu, de bescherm godinnen van Onder-Egypte en Boven- Egypte. De tweede sarkofaag is uit de eerste gelicht, hetgeen wegens de nauwslui tendheid der béide vormen groote moei lijkheden baarde. Toen ook van de tweede sarkofaag het deksel gelicht was/ bleek zich daarin een doodkist ,van men- schengedaante te bevinden, welke om wikkeld was met een laken. Op de borst lagen bloemen en kralen tot een halssnoer vereend. Het gelaat stelt Toet- ank-xVmen voor. De kist is prachtig af gewerkt en met goudversiering opge tuigd. Er zit echter een kleverige lijm achtige massa op (afkomstig van rouw- plengingen). Dat goedje moet nu eerst vewijderd worden, wil men de kist uit de tweede sarkofaag lichten. Het zal een moeilijk werk zijn. Het geheim van Zand hof, door W. II. Kieviet. Uitg. Gebr. Kluitman, Alk maar. Het is vlot, met humor, en onderhou dend geschreven, dit jougensboek, dit verhaal van het jongetje, dat door zijn vader (die leeraar is) Jeremias wordt genoemd, en bij een oom in huis komt, waar hij groeit tot een stevigen knaap, een werkelijk aardige jongen. Hij beleeft het noodige, en dit geeft dit boek op amusante wijze weer. Gelukkig voor Jerimias, wordt zijn naam later Michiel. De tekst wordt nog al eens afgewisseld door versjes, die velen van ons zich vau vroeger herinneren zullen, en die wij graag weer eens voor ons zagen. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Vrijdagnacht is ingebroken in een villa in het Duinlustpark te Bloemendaal, bewoond door den heer W. H. M., ma kelaar in scheepsbevrachting. De bewo ners lagen te bed en hebben van de in brekers niets bemerkt. Door het ver breken van een spanjolet aan den ach terkant van de villa zijn de dieven bin nengekomen. Zij hebben twee beneden kamers doorzocht. Vermist worden twee spaarpotten met inhoud en eenig ander geld. Toen de bewoners 's morgens be neden kwamen, bemerkten zij den dief stal. Vrijdagmiddag had op den straat weg UtrechtMaartensdijk een ernstig ongeluk plaats. Een wielrijder werd ge grepen door een auto. De fietser werd door den auto zóó opgetild, dat hij eeni- ge meters boven den auto uitvloog en een eind verder op den weg smakte. He vig verwond werd hij opgenomen. Per ziekenauto werd het slachtoffer naar de klinieken te Utrecht vervoerd. Er werd (Ingez. Med.) geconstateerd een gebroken arm, een ge broken been en een schedelfractuur. Men vreest voor het leven van den jon gen man. Volgens ooggetuigen reed de auto veel te hard, meldt het „U. D." BERICHTEN UIT DE 2de OPLAAG VAN ONS VORIG NUMMER. UIT MIDDELBURG. Naar wij vernemen heeft de rijksklerk B. van de griffie van het kantongerecht alhier, de vermiste gelden^ waarvan spra ke was in het deze week vermelde be richt, terugbetaald. TWEEDE KAMER (Vervolg). De heer Dresselhuijs acht het bil lijk eenigszins in de schadevergoeding tegemoet te komen. De heer Oud stelt voor dat de Kamer de regeering verzoekt adressant in diens schade tegemoet te komen. Minister 0 o 1 ij n zal wel nader willen overwegen of er grond is voor schadever goeding. Het amendement-Oud wordt in dien zin gewijzigd, doch de stemmen staken met 38 voor en 38 tegen. Voortgegaan wordt met de alg. be schouwingen der Staatsbegrooting. De heer March an t oefent critiek op in stelling van een Indischen Leerstoel te TJtrecht. BEURSO VERZICHT. AMSTERDAM, 6 Nov. 3 uur. De kleine stijging der rubberprijzen riep hernieuwde belangstelling voor rub berwaarden te voorschijn, en resulteerde tevens in een koersverheffing dezer aan- deelen. In enkele minder courante soor ten ging veel om. Suikerwaarden sterk gedaalde belang stelling, bijna overal viel een inzinking te constateeren. Na de rijzing der suiker prijzen was thans een reactie ingetre den, en dit oefende een deprimeerenden invloed op de fondsen in kwestie uit. Olieafdeeling handel iets ingekrompen, en de rijzing vond geen verderen voort ong- Koninklijken en geconsolideerden om streeks de laagste koersen van gisteren Tabakken maar weinig veranderd, met beperkte affaire. Scheepvaarten weinig belangstelling. Ned. industrieelen enge markt. Jur gens aandeelen op ongeveer de vorige prijzen. Amerikanen bijna zonder handel. Prolongatie 3% pet. WAPENSTILSTANDSDAG. LONDEN, 6 Nov. VJX De maatre gelen voor de viering van den Wapen stilstandsdag (11 Nov.) zijn thans vol tooid en door den Koning goedgekeurd. Z. M. de Prins van Wales en de Hertog van York zullen allereerst kransen plaat sen op de oenotaaph in White Hall, en zij zullen gevolgd worden door vertegen woordigers van oud-strijders uit alle dee- len van het rijk. Twee minuten stilte zal door het geheele Koninkrijk in acht wor den genomen. De gebruikelijke diensten worden gehouden in Westminster Abey. Ook in de provincie worden feestelijk heden uitgesteld, daar dien van oordeel is, dat deze dag. plëchtig herdacht dient te worden. DE ITALIAANSCJHE SCHULDEN AAN DE VER. STATEN. PARIJS, 6 Hov. V.D. - Uit Washington wordt gemeld, dat een accoord met Italië inzake de schulden aanstaande is. In ieder geval zou men het eens zijn gewor den over de betalingscapaciteit. Italië zou voordeeliger voorwaarden krijgen dan België. LAATSTE BERICHTEN. DE Z. POLDERBOND EN HET VERDRAG MET BELGIË D.d. 31 Oct. heeft de Zeeuwsche Pol- derbond een adres aan de Tweede Ka mer gezonden, onder overlegging van tal van handteekeningen van Zeeuwsche Polder- en walerschapsautorilciten, ver zoekend het tractaat met 'België niet te ratificceren maar aan de regeering in overweging te geven zich met de vriende Belgische regeering nader over deszelfs inhoud te verstaan. We ontvingen een afschrift van dit adres hedenmorgen, maar te laat om' het 'in Bit nummer over te nemen; We zullen het in ons volgend nummer plaatsen. DE MOORD OP DEN VELDWACHTER TE NEDERWEERT. Naar de Telg. verneemt heeft dé Jus titie, na het door haar geleide onder zoek, thans tegen den gearresteerden ar beider C., uit Nederweert, zoovele aan wijzingen dat vrijwel vaststaat, dat deze den moord op den veldwachter Verken nis te Nederweert moet hebben bedre- Zooals gemeld, zijn de gebr. D. uit Nederweert, die ook werden verdacht in den moord een aandeel te hebben gehad, op vrije voeten gesteld. BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM, 7 Nov. 12 uur. De af faire was heden beperkt. De Rubber waarden gaven ruime omzetten te zien, waarbij in de meeste gevallen een koers winst kon wórden behaald. Koffie was "Scaen vasi. "auitcer ïcaim. ?)e prijzen haaaén slechts een kleine wijziging on dergaan. In Olie ging nog wel iets om. Koninkrijken waren maar weinig om. Geconsolideerden goed prijshoudend. Prolongatie 3'%. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 7 Nov. 12 uur. De cijfers tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren Londen 12.043/8 (12.043%.) Berlijn 0.5915% (0.5915%.) Parijs 10.08 (10.03.) Brussel 11.27 (11.27%.) Zwitserland 47.871% (47.90.) Weenen 35.05 (35.05.) Kopenhagen 61.85 (61.92%.) Stockholm 66.45 (66.45.) Oslo 50.45 (50.50.)- New York 2.48 zeven zesitiende „(2.48%) DE FRANSCHE FRANK. PARIJS, 7 Nov. V.D. Uit Washington worden de geruchten, dat de lage stand' van de frank veroorzaakt zou zijn door het intrekken van de credieten der firma Morgan tegengesproken. Er wordt isau toegevoegd, dat de Amerikaansche ban ken bij de verleening van credieten san de Fransche regeering voor de stabili satie van de financiën, geen enkele hin derpaal van de zijde der Amerikaansche regeering ontmoeten. FASCISTISCHE REPRESSAILLE TE TRIEST. BERLIJN, 7 Nov. V.D. Na het bekend worden van de poging om een aanslag te plegen op Mussolini drongen te Triest tijdens een demonstratie ongeveer 120 fascisten in de redactiebureaux va,n een Slovenisch blad. Zij verwoestten het ge bouw. f DE ITALIAANSCHE SCHULDEN AAN AMERIKA. WASHINGTON, 7 Nov. V. D. De on derhandelingen over de Italiaansche schulden zijn in een kritiek stadium ge komen ofschoon van beide kanten eeii< breuk of een op het doode punt gera ken wordt tegengesproken. De onder handelingen zijn lot Woensdag uitge steld, gedurende welken tijd. de Italiaan sche delagatie gelegenheid heeft met haar regeering overleg te plegen. TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Woensdag 18 Nov. v.m. 11 uur geh Prov. bestuurhet onderhoud van 's Rijks groote wegen op Wal cheren en Sloedam en 'door Wi Z. Vlaanderen in 2 perc. gedu rende 1926 en 1927. Raming p. j. Ie perc. f 2900* -"2e f7159 Zie Staatscrl. van 28 Oct. '25. Woensdag, 25 Nov. v.m. 11 uur g|eb. Prov. bestuur te Middelburg: het uitvoeren van baggerwerlc in de tramweghaven aan het Zijpe, ge durende 1926. Zie Staatscrt. van 24 Oct'25 Woensdag 25 Nov. v. m. 11 uur geb. Prov. bestuur te Middelburg 't onderhoud eenige werken bij de| Oude Hoeve eiland Schouwen* gedurende 1926 en 1927. Raming f6500 per jaar. Zie Staats Crt. van 29 Oct '25 VERKOOPINGEN - VERPACHTINGEN IN ZEELAND. November 10 Gapinge, Inspan, Blaupot ten Cate. 13 Arnemuiden, Boomen, Ontv. Reg. Dom. 13 't Zand, Woningen en land, Blaupot ten Cate. 18 Souburg ,Huis enz,, v. d. Harst IS Souburg, Huizen, Struve. 18 M'burg, Hofstede enz. Blaup. t, Cate, 19 M'burg, Huizen en Weiland, Struve. ONDERWIJS. Naar de Zz. Nwsb. verneemt, zal de heer Evertse, onderwijzer aan de O. L. school te Kerkwerve, na een 'dienst tijd van meer dan 43 jaren, waarvan ruim 40 jaar in genoemde gemeente, mét 1 Januari a.s. het onderwijs verlaten Tot leeraar in het schilderen aan de Ambachtsschool te Hulst is genoemd de heer J. van Latum te Nijmegen. Naar de Z. Kr. met zekerheid; mede deelt, zal binnen korten tijd Philip-

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 6