No. 259. Dinsdag 3 November 1925 168° Jaargang. MIDDELBURG E COURANT. BINNENLAND. DE ACTIE TEGEN HET VERDRAG MET BELGIË. We hebben in ons vorig nummer reeds kort melding gemaakt van de be ginselverklaring van het Nationale Comi té van Actie lot wijziging van het ver drag met België. Op de ter vaststelling van deze ver klaring Zaterdag te Utrecht gehouden vergadering waren uit Zeeland aanwezig de heeren: C. Boudewijnse, Middelburg, N. J. Harte, Terneuzen, en J. Huizinga, Temeuzen. In aansluiting aan hetgeen we gis teren meldden, laten we hier de op somming volgen Van de in de beginsel verklaring vermelde voornaamste bezwa ren tegen den huidigen inhoud van het verdrag I. Ten aanzien van de Schelde wordt als hoofdbeginsel aangenomen, dat de bevaarbaarheid van den stroom te allen tijde zal moeien beantwoorden aan de eisclien, door den vooruitgang van den scheepsbouw en de toeneming van de scheepvaart gesteld. Een voorbehoud ter verzekering van de waterstaatsbelangen van Zeeland wordt niet gemaakt, hoewel te voorzien is, dat bij sterke opdrijving van ae eischen van de Antwerpsche scheepvaart, deze met levensbelangen rvan Zeeland in strijd zullen geraken Temeer trekt dit de aandacht daar, blijkens de toelichtende memorie, in het geval van het kanaal GentTerneuzen, de commissie van beheer wel verplicht zal zijn met de belangen der oeverbe- |Volking rekening te houden. De bevoegd- .heid der Nederlandsch-Belgische com missie, aan welke het Verdrag het Schel- debeheer opdraagt, is buitensporig. Zij is gerechtigd tot verleggingen en door snijdingen, zelfs landwaarts van dc ban- dijken, en het stopzetten van werken ondernomen in het belang der oever verdediging van Zeeland. Verleent de Nederlandsche regeering hiertoe haar medewerking niet, dan zal een interna tionaal scheidsgerecht beslissen, 't welk tot richtsnoer zal hebben een tekst; die uitsluitend met de Belgische belan gen rekening houdt. II. Het Verdrag legt Nederland de verplichting op, de vaargeul in de Wes- ter-Schelde in een staat te houden, ge lijkwaardig aan dien, welke is aan gegeven op een Icaart, die bij het wets ontwerp niet is overgelegd. Deze rege ling doet ons verantwoordelijk zijn voor een bezwaarlijk en gnllig vaarwater, en regi ae iNecferlandsche schatkist onbe grensde verplichtingen op. III. De verplichting wordt aanvaard, in de kosten van de toekomstige verbe tering van de vaargeul naar Antwerpen een nader tusschen de regeeringen over een te komen deel te dragen. Bij elke verbetering, die een aan zijn toegang naar zee steeds hooger eiscifen stellende buitenlandsche haven zal mogen ver langen, zal Nederland voor de keuze staan, "hetzij vermoedelijk belangrijke bij dragen in geld toe te zeggen, hetzij het odium op zich te laden eener weigering van of beknibbeling op hetgeen in het algemeen reeds als plicht is aanvaard IV. Het Verdrag bepaalt, dat de Schelde voortdurend vrij zal zijn voor schepen van alle naties, uitgezonderd oorlogsschepen. Volgens de Toelichtende Memorie evenwel regelt het Verdrag niets omtrent de doorvaart van Belgi sche oorlogsschepen. Het behoort bui ten allen twijfel te worden gesteld, aan welke elders te vinden bepalingen Bel gië te dezen aanzien erkent te zijn onder worpen. V. Ontoelaatbaar is de nepaling, dat vaartuigen, komende van ol varende naar Belgische havens tijdens hun door- vaèrt op de Schelde nimmer aan eenig onderzoek, welk dan ook, vanwege de Nederlandsche autoriteiten onderworpen zullen zijn. VI. De regeling betreffende de loods gelden ïs kennelijk eenzijdig opgesteld ter vermindering der concurrentie-moge- lijkheid van Nederlandsche mei Belgi sche havens. VII. De Nederlandsche haven Ter neuzen wordt niet hersteld in de positie die zij tot 1914, gedurende 40 achter eenvolgende jaren ingenomen heeft, en dit terwijl het Verdrag nagenoeg geheel bestaat uit een reeks voor ons land in meerdere of mindere mate bezwarende bepalingen ten behoeve der Belgische havens Antwerpen en Gent. VIII. De volgens het Verdrag op kos ten van Nederland en België aan te leggen groote scheepvaartweg Antwer pen—Moerdijk komt noch op juridische, noch op moreele gronden België toe. Zij zal ernstig nadeel toebrengen aan onze havens, daar zij het Rijnverkeer in nog sterkere mate kunstmatig zal afleiden naar Antwerpen dan nu reeds het geval Ia door vrijstelling van de surtaxe d'en- trepöt, vrij sleepen enz. IX. De groote scheepvaartweg Ant werpen—Ruhrort met toevoerkanalen be ginnende te Maastricht en te Maasbracht zullen de groote voordeden, welke ver wacht mogen worden van den in aanleg zijnden nationalen scheepvaartweg Maas tricht-Waal teniet doen. Over 't Antwer pen—Ruhrort-kanaal worde niet beslist dan op grond der resultaten van een behoorlijke studie der voor- en nadee- len daaraan verbonden voor de drie betrokken landen, aan lie hand van een uitgewerkt project, zooals dit in derge lijke gevallen tot nu toe 3e doen ge bruikelijk is. Toe te Stemmen dat Ne derland in de kosten zal bijdragen van een buitengewoon belangrijk werk, dal zelfs nog niet in ontwerp bekend, laat staan beoordeeld is, komt ons voor in strijd 'te zijn met een ernstige beharti ging van 's 1 ands belang. X. Door de onduidelijkheden en on billijkheden van het. Verdrag, de te uitgebreide bevoegdheid der commissie van beheer voor de Schelde, de ver plichting de vaargeul in de Wester- Schelde in een staat te houden gelijk waardig aan een norm, welks redelijk heid men aan een beoordeeling schijnt willen onttrekken, de onbegrensde lasten, die het Verdrag oplegt, maar te vens naar de toekomst verschuift, wordt de zoo gewenschte goede verstandhou ding tusschen Nederland en België meer bedreigd dan bevorderd. DE KOMENDE LANDVOOGD VACATURE. Een der medewerkers van de „Ind. Post' in Nederland heeft vernomen, dat jhr. mr. A. C. D. do Graeff, oud-vice-pre- sident van den Raad van Indië en thans Nederlandsch gezant te New-York, een der ernstige Candida ten is voor hel ambt van gouverneur-generaal en dat zijn be noeming in de plaats van mr. Rock, vrij zeker genoemd kan worden. DE BAATBELASTING. De gemeenteraad van Den Haag heeft na drie vergaderingen gister met 23 te gen 20 stemmen (verdeeld over verschil lende partijen) het eerste artikel verwor pen van de z.g. Baatbelasting, n.l. een heffing van de waardevermeerdering van vaste goederen, tengevolge van stadsuit breiding, verkeersverbelering e. d. m. De bestrijding betrof minder hel be ginsel dan wel de uitvoering in het voorgéstelde ontwerp, in het pijzonder de wijze waarop de taxatie geregeld was. i BEHANDELING VAN DRONKAARDS. Het hoofdbestuur van den Volksbond tegen drankmisbruik heeft aan den Mi nister van Justitie een adres gelicht, vragend een afzonderlijke behandeling van niet-onverbeterlijke dronkaards, door aan den rechter de mogelijkheid te ope nen tot plaatsing niet in een rijks werk inrichting doch in een herstellingoord voor drankzuchtigen. En anders door de dronkaards die naar de werkinrich tingen gaan,af te scheiden van bedelaars en landloopers en te plaatsen in een af zonderlijke inrichting, in een rustige om geving waar de verpleegden veel werk buiten hebben te doen, en niet in ge bouwen. Vitrage, Allnver, Wollen en Chenille Doeken, Karpetten, Heeren Zelfbin- ders, vcor zeer lage prijzen. Fa. H. L. HENDRIKSE, Gravenstraat, Middelburg, i - Het Goedkoopste Adres.- j (Ing. Med.) Uit Stad en Provincie. wijs dat een betrekkelijk klei.n aantal' personen heel wat kan presteeren. In de eerste plaats dient dan genoemd te wor den de eigenlijke paardendfessuur en dan kunnen wij schrijven van goede dressuur van de verschillende door den directeur voorgebrachte paarden en pon- ny's en ook wat de paardrijdster in en kele nummers op het groote zadel le zien geeft kan onder het goede worden gerangschikt. Ben acrobaatnummer mag er ook zijn, terwijl de paardrijdster zich ook als oen goed koorddanseres dpet kennen. De clowns hadden gisterenavond na- natuurlijk de lachers onder de vrij tal rijke aanwezigen op hun hand, terwijl als uit het publiek jongens worden uitgenoo- digd om hun rijkunst op ezel of paard te toonen, de vroolijkheid ten top stijgt. In de pauze werd door vele een kijkje in den staL genomen. De muziek bleek gisterenavond te be staan uit een draaiorgel, maar de direc teur verzekerde een paar maal, ook na afloop nog met klem aan ons, dat zijne muzikanten nog niet van verlof terug wa ren, evenals nog andere clowns en hij zé hier voor van avond heslist verwacht. Zooals uit het bovenstaande blijkt, er zijn voor velen een paar gezellige uurtjes in het circus door te brengen. Door den Ned. R'. 'K. Bond van Han dels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Aisisie" is aan den ge meenteraad van Middelburg een adres gericht, vragend om geen gevolg te geven aan het verzoek van hen die per adres verzochten de geheele veror dening op de winkelsluiting op te heffen. Uitvoerig worden de argumenten voor die algeheele opheffing bestreden. Zekere H. uit M id de 1 b u r g kocht bij een winkelier te Roosendaal verschil lende goederen en gaf daarvoor een chèque ter betaling. Bij inwisseling bleek deze chèque valsch le zij.;. De politie, die door den gedupeerde met het geval in kennis werd gesteld, heeft den dader aangehouden, (Pr. N. B. en "s-H. Crt.) Uit Vlissingen. Burg. en Weth. van Vlissingen hebben aan den raad dé volgende aanbe veling gezonden voor de benoeming van een lid van dc commissie van toezicht op liet Nijverheidsonderwijs. 1. W. Anker; 2. A. Hanewmkel. Bij de Kou. Maat. „De- Schelde"' te; Vlissingen had Maandag de jaar- lijksche uitreiking plaats van medaljes, getuigschriften en gratificatiën voor 40- en 25-jarigen dienst aan de Maatschappij. Onder het aanbieden van hartelijke ge- lukwenschen aan de jubilarissen, wer den uitgereikt: De gouden inedalje van de maatschap pij met bijbehoorende gratificatie, voor 40-jarigen dienst aan 7 werklieden n.l.: J. C. Bertijn, J. Bode, I. v. d. Buuse, D. Gillissen, G. Langeraar, A. Streefkerk en G. L. Wisse. De zilveren medalje met bijbehooren de gratificatie, voor 25-jarigen dienst aan 1 ambtenaar en 1 baas, n.l. A. C. Hil- dernisse en A. de Munck. De zilveren medalje met vereerend getuigschrift van de Ned.Mij. voor Nijver heid en Handel, en gratificatie van de Kon. Mij. „De Schelde" voor 25-jarigen dienst aan de volgende 18 werklieden A. F. Blokpoel, C. J. Botting, L. Brasser, Ph, J. Desloover, C. v. Gelderen, A. Groenenberg, A. Hcijdens, P. Huiszoon, M. Keur, A. Louwerse, J. Monlezaan, de Nooijer, F. de Nooijer, F. R. v. Rose- velt, C. Schout, A. J. Swerus, M. v. d. Vrie, M. C. van Zalen. Bij de politie te Rotterdam meldde zich een persoon aan, die te Vlissin gen den gasmeter in zijn woning open brak en ledigde, zijn goederen te gelde maakte en alles te Rotterdam verbraste. x Uit Z u i d-B e v e 1 a n d. Te Wiolf aar tsdij k had Maan dag de arbeider J. K. woonachtig in de orovincie Noord-Brabant en werkzaam bij het aanleggen van de lokaal spoor, het ongeluk bij het uitstorten een kip- kar op een zijner beenen te krijgen zoo dat dit zwaar gekneusd werd. Na ge neeskundige hulp werd'hij met een auto naar zijn kosthuis in den 'Broeder en Zus- lerpolder vervoerd. Uit Middelburg. „Er is van buiten niet le zien wat er van binnen te koop is", is een gezeg de, dat zeker wel van toepassing is op het Circus ReuszAltlioff, dat gisteren avond zijn openingsvoorstelling gaf. Zoo men weet js het circus geplaatst op Kou- delcerksch grondgebied, aan dpn Singel, hoek Koudekerkschen weg. Van buiten geeft het circus geen groot- schen indruk en ook binnen mist het wellicht iets van het fraaie van verschil lende grootere inrichtingen, maar water voor matigen prijs gedurende ruim drie, uur te beste wordt gegeven, is een be- Uit Tholen. Het Groene Kruis te Tholen be sloot Vrijdag tot het bouwen van een wijkgebouw, bevattende een kamer voor polikliniek en bestuursvergaderingen, een voor ontsmetting, en een voor berg plaats. Aan de wijkzuster werd de ver plichting opgelegd om dagelijks twee uur in het magazijn aanwezig te zijn voor afgifte van verplegingsmateriaal. Uit Z ee u w s ch-V 1 a a ndere n W. D. Vrijdagavond hield de heer ir. Car rière van liet rijksbureau voor drinkwa tervoorziening in het gebouw „Sumajo" te Breskens oen lezing met licht beelden, inzake drinkwaterleiding. Velen hadden aan den oproep van den burgemeester, om deze lezing bij te wo nen, gevolg gegeven. In een inleidend woord wees de bur gemeester er o.a. door aanhaling van enkele voorbeelden op, dat elke zaakj die voor de gemeenschap geen geldelijke voordeden afwerpt, bij een deel van haar tegenkanting ondervindt. Is echter zoo'n zaak opgericht, ondervinden de menschen er het gemak van, ja, dan zouden ze haar niet graag meer willeit missen. Hij hoopte dan ook,dat de heer ir. Carrière duidelijk zou uiteenzetten, hoe het met een èeventueelo waterlei ding gesteld is. Want heeft eenmaal de- sraad besloten tot niel-loetreding, en blijkt dan later, dat omliggende plaatsen bij ode aansluiting wel varen, dan zou een aansluiting voor Breskens financieel, groote offers vragen. De heer Carrière zette daarna uiteen, dat een waterleiding niet een nieuw snufje i s, maar reeds van ouden datum dateert. Aan de hand van enkele licht beelden wees hij er op, dat zelf de oudje volken het nut van een waterleiding in-1 zagen, en deze dan ook, zij het primitief, aanlegden. Verder zette hij uileen de verschillen de soorten van watervvinnning, zooals duin-, rivier- en grondwater. Ook wees hij er op, dat drinkwater en gezondheid broertje en zusje zijn. De meeste plaat sen, waar cholera heerschte, kwamen voor aan de rivieren, waar de menschen lmu water uit de rivieren betrokken. Dit water is meestal sterk verontrei nigt, wat weer door lichtbeelden werd aangetoond. Zoo b.v. de cholera-epidemie te Hamburg, dat geen drinkwaterleiding bad, en waar de menschen hun wafer uit de Elbe betrokken en het aangebouw de Altona, waar wel eeu leiding was. In ons land dateert de eerste waterlei ding van 1853, opgericht te Amsterdam door eenige ondernenmende Engelschen. Spoedig daarop volgde den Helder en en kele andere groote plaatsen. Veel voor- uilgang was er evenwel nog niet te merken, totdat enkele epidemiën hier in verandering brachten. Na de crisisjaren is echter de propa ganda voor goed drinkwater krachtig voortgezet en thans vindt mén in de meeste plaatsen boven de 6000 zielen een waterleiding. Doch ook het platte land, waar de behoefte aan leidingwater niet zoozeer wordt gevoeld als in de sleden, mag in deze niet achterblijven. Ook daar vindt men al vele en velerlei industrie en ook daar wordt dip behoefte aan goed drinkwater wel gevoeld, zooals in 1921, toen in verschillende gemeenten water van andere plaatsen moest wor den aangevoerd. Mpar daar ondtervindt men de meeste tegenstand. Het in Neder land zoo vaak voorkomende gezegde: M'n vader heeft het altijd zoo gedaan, en grootvader en overgrootvader oók, en waarom zou ik het dan anders doen, Vindt ook hier weer toepassing. Daarna kwam de financieele opzet en het verplichte aansluiten Ier sprake. De kosten per woning en per jaar zou den voor Z. VI. varieeren van f 7, f 12 f 15 enz. tot ten hoogste f 40. Aan de hand van enkele cijfers werd aange toond, dat deel van dp Z. VL bevolking wel in een der 3 laagste klassen zou val len, dus gemiddeld per week voor water zou betalen f0.12, f0.15 enz. Verder wordt kosteloos lot een Meter lengte in huis de leidingbuis aangelegd. En voorts de verplichte aansluiting. Dit is evenwel geen onoverkomelijk be-» zwaar, aangezien die menschen, die ten genoege van B. en W, kunnen aantoonen, goed drinkwater te hebben, van aanslui- ting zijn vrijgesteld. Van de gelegenheid om den heer Car rière vragen le stellen, werd door eenige personen gebruik gemaakt. In 't algemeen kreeg men wel een be tere kijk op de exploitatie van een drink waterleiding, en werden vele hier in de lucht hangende bezwaren opgehelderd. Zondagmiddag reed een motorrijder, die volgens ooggetuigen onder den in vloed van sterken drank verkeerde, met groote yielheid in 'de richting Bres kens, toen hij ter hoogte van de Wille Heul een anderen motorrijder voor zich zag dien hij trachtte in te halen. Waar schijnlijk doordat hij zijn reeds groote snelheid te plotseling opvoerde, sloeg hij met het motorrijwiel om, waardoor hij dusdanig kwam te vallen dat hij bloe dende hool'd- en beenwonden opliep. Ge neeskundige hulp moest worden ingeroe pen. (VI. Ort.) Ook te Breskens is de melkprijs) verhoogd, en wel van 14 cent op cent de liter. In de Maandagavond te Bier vliet gehouden raadsvergadering deed na geheime beraadslaging de heer De Cuelenaere het voorstel het in de vorige vergadering genomen besluit tot op roeping van een gemeentearts op een sa- laris van f 2000 en f 500 woningtoelage in te trekken. Dit voorstel werd met 5 tegen 2 st., n.I. die van de heeren De Kok en Anthouisse, aangenomen B. en W. stelden de volgende salaris- regeling voor de- secretarie-ambtenaren voor: le Ambtenaar, aanvangsjaar wedde 300 gulden met éénjaarl verhoogingen van 100 gulden tot 1000 gulden; 2e Ambtenaar 200 gulden tol 800 gul den. Deze regeling wordt na eenige dis cussie met algemeene stemmen aange nomen. VOORSTELLEN VOOR DEN GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. In de vergadering van 22 Juli j 1. werd. naar aanleiding van het adres der Oudercommissiën enz. alsmede het des betreffend prae-advies, op voorstel van den heer Paul besloten om a. het maximum-aantal leerlingen der scholen A, C en K te bepalen op 216 en dat van school J op 197; b. school B als 4 (mans-school te laten voortbestaanj c. de centrale 7e klasse-school voor- loopig te handhaven. Ofschoon géén ingangsdatum van het besluit genoemd werd, meenden B'. en Wi. toch het meest in den geest van de raadsvergadering te handelen door de uitvoering dadelijk ter hand te nemen, zoodat de nieuwe regeling zou kunnen •worden tot stand gebracht met ingang van het nieuwe, schooljaar, en daarmede niet behoefde te worden gewacht tot 1 Januari 1926, als wanneer eventueel noodige overplaatsingen van leerlingen, doordat hel schooljaar dan reeds lang aan den gang is, zeer ze'ker ernstige be zwaren zouden meebrengen. Bij de uitvoeringsmaatregelen stuitten B. en Wl echter dadelijk op groote moei lijkheden. ,v Immers bij de behandeling van het voorstel Paul en het adres der Ouder commissies enz. was gerekend op een totaal-generaal aan leerlingen der scho len A, B, C, J en K van 926 en daarop was ook de raming van rond f 19000 als meer kosten per jaar, voortvloeiende uit het raadsbesluit, gebaseerd. Toen zij asn de Hoofden dei' genoemde scholen opgaaf verzochten van het totaal-aantal leeflinggen, dat zich voor hun school had aangemeld, bleek het totaal-generaal niet meer dan 867 te Zijn. Na eene bespreking met de Hoofden is deze aangelegenheid toen aldus ge regeld dat, met zoo min mogelijk over plaatsingen, met ingang van het nieuwe schooljaar het aantal leerlingen voor de verschillende scholen werd gebracht op de volgende getallen- A 216, K 195, J 176. C 205 en B 75. Voor alle scholen bleven B en W. dus beneden het maximum, aangegeven in het Raadsbesluit. Nadien is het totaal aantal leerlingen van school K teruggeloopen tot 191 en van school J tot 180 gestegen Het spreekt echter vanzelf, dat een totaal-aantal leerlingen van 867 tegen over de aangenomen 926 niet zonder invloed blijft op de hoogere kosten voor de Gemeente, voortvloeiende uit het meervcrraelde Raadsbesluit. Wanneer de toestand van nu, zooals hiervoren aangegeven, ook n;l 1 Januari 1926 blijft bestendigd en de Centrale 7e klasseschool mede blijlt bestaan mei Tiaar thans daaraan verbonden 2 leer krachten, zullen de hoogere kosten voor de Gemeente per jaar f 26.424 beloopen. Dit nu achten B. en W. zoo'n belang rijk nadeelig verschil tegenover het, bij de behandeling der reorganisatie, ge- noemde cijfer van f 19.000, dat zij ge meend hebben naar een oplossing te moeten uilzien, waardoor het cijfer van ten hoogste f 19.000 «ou kunnen worden aangehouden en anderzijds het Raads besluit van 22 Juli 1925 zooveel mogelijk wordt geëerbiedigd. In den boezem van B. cn W. bestaat evenwel verschil over de richting, waarin die oplossing moet worden gezocht. De meerderheid is van oordeel, dat do oplossing kan gevonden worden door: a. den onderwijzer Vinke, die op 9 Januari 1926 den* 65-jarigen leeftijd zal bereiken te verzoeken met ingang van dien datum eervol ontslag te vragen dan wel, blijft die vraag achterwege, liet ont slag te verleenen, en vervolgens do va cature-Vinke niet te vervulien. ■School B zou dan van 4-mansschool 3-mansschool worden, doch de meer derheid kan daarin, waar het totaal aan tal leerlingen slechts 75 bedraagt, geen bezwaar zien. b. de Centrale 7e klasse-school fo handhaven, doch de tijdelijke te-werk stelling vaq de daaraan verbondon on derwijzeres mej. L. Corné met ingang van 1 Januari te beëindigen. Gemelde school heeft op dit oogonblik een totaal van 23 leerlingen. Bij doorvoering van deze maatregelen

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1