Vrijdag SO October 1925 Jlo. 256 MIDDELBUR 168* Jaargang. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. B I N N E N L A N D. IIET VERDRAG TUSSCHEN NEDER LAND EN BELGIË. Men meldt uit Brussel aan de N.R.CU- .uHct wetsontwerp lot ratificatie jan het verdrag met Nederland kan niet on middellijk bij het weer bijeenkomen van •de Kamers op 10 Nov. worden ingediend. De reden, die men daarvoor in officieele kringen opgeeft, is de volgende: België, dat Nederland zoo veel moge lijk ter wille wenscht te zijn, heeft, toen het vernam, dat de overeenkomst aan leiding had gegeven tot besprekingen en gispingen in dit land, aangeboden door enkele verklaringen in de memorie van toelichting, de bezorgdheid, die zou kun nen rijzen, zoowel ten aanzien van de< toepassing als van den uitleg van het verdrag, te verzachten, ten einde aldus •de betrokkenen gerust te stellen. België heeft Nederland langs den ge- bruikelijkcn weg verzocht zijn bezwaren kenbaar le maken.Dat is vijf of zes maan- ■den geleden reeds geschied. Sinsdien is Brussel echter zonder antwoord geble ven. De correspondent zet bij deze laatste anededeelingen een vraagleeken. De Dorische Kamer van Koophandel heeft i n een adres aan de Twetede Ka lmer aangedrongen op een nader överlfeg ten einde alsnog de noodige wijzigingen in het verdrag te verkrijgen. De Kamer is van meening, dat Neder land van dit verdrag economisch weinig of geen voordeel heeft te wachten en praclisch gesproken alleen Belgische be langen worden gediend. Met name wordt hel voordeel van de natuurlijk gunstige ligging der Nederlandsche Rijnhavens door het toestaan van het kanaal Ant werpenMoerdijk vrijwel geheel teniet .gedaan. Voorts wijst het adres er op dat ten opzichte der Schelde het volkomen uit schakelen der waterslaalsbelangeu bij de ■te nemen beslissingen zoowel der com missie als van de scheidsrechts, ontoe laatbaar moet worden geacht. liet zal gewensöht zijn in het tractaal bepalingen op te nemen volgens welke het door Nederland te betalen bedrag een bepaal de som niet zal overschrijden en volgens welke op redelijke wijze moet worden rekening gehouden met de waterstaats belangen van Zeeland. Het adres zet dan de bezwaren uiteten tegen het verbod van beslag leggen op schepen, en vraagt in de bepalingen over de loodsgelden de verhouding van den afstand te doen meetellen. Zeer ernstige hezwaren heeft de Kamer tegen de afmetingen van het kanaal Ant werpenMoerdijk, die voor de toekom stige maten der binnenvaartschepen' noodlottige consequenties kunnen heb ben. Dat wordt gestipuleerd, dat op een desbetreffend verzoek van België, Neder land er in zal toestemmen het kanaal door Zuid Beveland te verruimen, is niet 'toelaatbaar. Voor 't toestaan aan België van deze laatste bevoegdheid is geen grond aanwezig, indien eenmaal het ka naal AntwerpenMoerdijk mocht zijn 'tot stand gekomen. DE ACTIE TEGEN DE B. A. N. S. In de gisteren gehouden conferentie tusschen de directie der Nederlandsche Spoorwegen en de vertegenwoordigers der vijf erkende vakbonden is allereerst gevraagd hoe de directie dacht te han delen met de besproken loonregeling, waar de B.A.N.S. en de Neutrale Bond tegen zijn. De directie deelde mede, dat zij deze ter goedkeuring zal doorzenden aan den minister. Omtrent het voorstel van de Ned. Ver- eeniging, St. Raphael en P.C.B. om geen categorische bonden tot de erkende vak- vereenigingen le rekenen, verklaarde de directie wel is waar te hopen, dat hel aantal organisaties zou worden verkleind en zij geen nieuwe categorische bonden meer zou erkennen, doch er niet toe kon besluiten om den B.A.N.S., waarom het toch ging. ook niet meer tot het over leg toe te laten, wijl deze eenmaal reeds toegelaten was. Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Woensdag 28 October had in het Gasthuis, lalhi er een vergadering plaats van liet Doctor de Man-Gasthuisfonds ter vaststelling der statuten dezer ver- eeniging. Het voorzitterschap werd waargeno men door den heer Herman Snijders. Het ontwerp der Statuten, dat aan leden en donateurs vooraf was toegezonden, was het resultaat van de werkzaamheden eener commissie, bestaande uit de leden der commissie van voorbereiding der op richting, de heeren Snijders, dr. Schoule en dr. Orbaan, alsmede uit de heerem'dr. J. P. Cannegieter. Mr, A. Meerkamp van Embden, L. Onderdijk en Mr. A J. van der Weel. De statuten werden, behoudens en kele wijzigingen, overeenkomstig iiet ont werp vastgesteld. Besloten werd Ko ninklijke goedkeuring op de statuten tfi, vragen, 'teneinde rechtspersoonlijkheid voor de vereeniging te verkrijgen. Uit cn door de leden en donateurs werden drie van de zeven bestuursleden gekozen en wel de heeren dr. J. P. Cannegieter, Mr A. Meerkamp van Embden en 1.. Onder- dijk. Overeenkomstig de statuten zal aan het Dagelijksch Bestuur der gemeente Middelburg, het Bestuur der Godshuizen en den Medischen Staf Gasthuis verzocht worden elk uit hun midden een bestuurs lid aan te wijzen. De secretaris-penniug- meester van het Bestuur der Godshui zen, Mr. 'A. J. van der Wfeel, agn wien overeenkomstig de statuten dit verzoek werd gedaan, verklaarde zich bereid me de als bestuurslid toe te treden en de taak van secretaris-penningmeester van het fonds op zich te nemen. De bovengenoemde commissie zal als voorloopig bestuur blijven fungeeren, tot dat het definitieve bestuur voltallig is. Uit Vlissingen. De afd. Vlissingen van den Chr. Ambtenaarsbond heeft besloten de regeering nogmaals te verzoeken Wissin gen in de eerste salarisklasse 1e plaatsen. Te Vlissingen zijn gedeelten van een lijk aangespoeld, die door de politie naar de algemecne begraafplaats zijn overgebracht. Getracht zal worden de identiteit vast te stellen. Uit Walcheren Op verschillende tijdstippen zijn in den omtrek van het dorp Kou tie ker ke van arbeiders nog niet ingekuilde aardappelen ontvreemd De politie stelt een streng onderzoek in. Uit Zuid-Bevelana Donderdagavond kwam de ge meenteraad van S c li o r e in openbare vergadering bijeen. Afwezig met kennis geving de heer C. Rijn. Ingekomen is een schrijven van Ged, Staten, waarbij wordt bericht, dat er geen redenen be staan om de jaarwedde van den secre taris vast te stellen boven de vastge stelde regeling. Voor kennisgeving aau- genomen. De heer P. Rijk, verzocht vergoeding ingevolge art. 13 der L. O. wet voor zijn twee kinderen, welke de R.K. school te Hansweert bezoeken. Op voorstel van B. en W. wordt besloten een vergoeding toe te kennen van f 15,per jaar en per kind. De heer J. de Puit verzoekt om het abonnement voor het schoonhouden van de O. L. school vast te stellen op f 130. M. a, s. aangenomen. Van het gemeentebestuur van Krui- ningen was opgave ontvangen van be dragen, welke de gemeente Schore ver schuldigd is, ingevolge art. 86, 104 er 205 der L. O. wet, tot een gezamelijk bedrag van f 232. Afwijzend wordt beschikt op een ver zoek van de vereeniging van Handels onderwijs te Goes, om een jaarlijksche subsidie. Aan den heer J, W. Griindlegner, te Dordrecht, wordt een voorwaardelijke vergunning verleend tot het geven van een bioscoop-voorstelling in de O. L. School begin November, Vastgesteld wordt een verordening op het vrije openbaar vervolg-onderwijs Hierbij wordt bepaald, dat vergoed zal worden f 1.25 per werkelijk gegeven les uur. De cursus zal duren van 60 tot 75 les-uren, vallende tusschen 1 November en 1 Maart, van het daarop volgende jaar. De woning, thans in gebruik bij het hoofd der school, wordt ook in 1926 ver huurd op de bestaande voorwaarden, te gen f 325per jaar. Vervolgens wordt besloten om aan den wegwerker in het vervolg een week verlof te geven. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten voor 1926 tot aanschaffing over te gaan van Duitsche macadam. Wel zal het quantum belangrijk kleiner zijn dan van Belgische, doch men hoopt dat de Duitsche, tengevolge van betere qualifèit toch voordeeliger zal zijn. De gemeente gasfabriek te Krui- ningen Jieeft aan de voorzijde van het gemeentehuis te Schore ©en brieven bus je laten aanbrengen, waarin klachten omtrent gaslevering en alle andere bood schappen en berichten aan de gasfabriek kunnen worden gedeponeerd. Zeer zeker is dit een flinke verbetering, daar het de lange reis naar die fabriek uitspaart. Ook wordt aangekondigd, dat de gas- prijzén met ingang van 1 October j.l. verlaagd zijn op f0.15 per Msvoor het gemiddelde verbruik over voorgaande ja ren en f 0.08 per M3 boven dal gemid delde. Uit Tholen. In den Hollarepolder te Ou d-V o - semecr, waar voor eenige jaren nog gemiddeld hij een drijfjacht 100 hazen geschoten werden, Iconden nu niet meer dan10 hazen worden buit gemaakt ien dat op pl.m. 265 H.A. Het behoeft werkelijk geen nader heioog, dat wij wel dra voor Uitgestrekte terreinen zullen staan ,waar de familie lepelman totaal is uitgeroeid werd namens een comité van Amster dammers toegesproken door /mr. 11. P. van Eeghen. BUITENLAND. In de Woensdag te St. Anna- land gehouden vergadering van den Dijkraad der Wa terkeering van den Cal. Suzanna Polder werd door den voorzit ter medegedeeld dat de eigenaren der huizen aan de haven, welke huizen dienen tot Wa terkeering van dien polder, weigerachtig zijn gebleven aan de last geving van het Bestuur, om, ingevolge 2 van art 5 van het reglement van po litie voor de polders of waterschappen in Zeeland, de voorgevels dier huizen in zoodanigen toestand te brengen, dat men bij lxooge stormvloeden voor rampen ge vrij vaard zou zijn, Naai* aanleiding van 1 van Art. 40 van voornoemd regle ment en volgens Art. 1 der Wet van 9 Mei 1902 (Stbl. no. 54) is nu vanwege het Bestuur die verbetering op kosten der eigenaren aangebracht, en omdat de ze nog niet hebben voldaan aan de aan maning om hun aandeel daariu vóór of op 15 October j.l. te betalen, zal au in gevolge Art. 3 der Wet van 9 Mei 1002 tot de invordering bij een dwangbevel moeten worden overgegaan. De voorzitter stelt nu, namens het Bestuur aan den Dijkraad voor. om in gevolge Art. 30 lett. e. van het reglement voor de Cal. polders in Zeeland een be sluit te nemen tot het inslelleu eener rechtsvordering daartoe. Met algemecne stemmen wordt dit besluit genomen.dat aan de goedkeuring van Gedep. Staten zal worden onderworpen. Uit Zeeuwseh-Vlaanderen OD In den nacht van Woensdag op Donderdag werd in de gemeente Sas van G-ent weer een bezoek gebracht door pngenoode gasten. Slechts 14 dagen geleden was dr. Puylaert liet slachtoffer, terwijl de dieven nu een tweetal bezoe ken aflegden, n.l. bij de heeren Ch. de| Mul en E. .Kieboom. Bij den heer de Mul kwamen zij langs achter binnen, door zich toegang te ver schaffen door een klein venster. Zij brachten in de diverse vertrekken een groote wanorde aan en namen o.m. een missiebusje, waarin ongeveer f8, mede Van het woonhuis begaven zij zich naar het magazijn en brachten hier eveneens een groote wanorde teweeg Des moi-gens werd een groote hoeveelheid sigaretten gevonden in den tuin van den directeur van het postkantoor Ook bij den heer Kieboom werd een bezoek gebracht, alwaar zij zich toegang verschaften door het raampje der W C. Hier echter werd geen wanorde teweeg gebracht, doch een bedrag van f 20 en frs 15, werd vermist. Tevens moeten zij zich te goed gedaan hebben aan de di verse dranken in het café. n Uit Zeeuwse h-V laanderen \V D Door het schrikken voor dc tram ging op de haven te Bres ke n s Donder dagmiddag een voor een wagen gespan nen paard van den landbouwer C den loop. De voerman H. werd hierdoor een eind meegesleurd, en kwam zoodanig le vallen ,dal hij een bloedeude hoofdwond opliep. Bcsracltelijke ziekten Hel aantal, gevallen van "besmettelijke ziekten over de week van 18 tot en niet 24 Oct in de provincie Zeeland bedroeg- Buiktyphus-Middelburg 1, Zuidzande 1 Roodvonk Kruinitigcn 1; Serooskerke (W.) 3. Middelburg groote doos 65 ets. (Ing. Med.) 5UNST EN WETENSCHAPPEN De heer Ant. W. M. Mensing is gis ternamiddag in het gebouw zijner firma Doelenstraat te Amsterdam gehuldigd ter gelegenheid van het feit, dat hij deze maand veertig jaar geleden is opgetre den in de firma Frederik Muller en Co., en tegelijkertijd vijf-en-lwinlig jaar jaar eenig deelgenoot is geweest. Hij DE DUITSCH-NATIONALEN EN HET VERDRAG. Wij zagen gisteren, dat het bestuur der s. d. rijksdagfractie besloten heeft niet voor het pact van Locarno te slem- men, als ook de Duitsch-nationalen er h,un stem tegen uitbrachten, om hen alzoo mede tot de verantwoordelijkheid te dwingen. Nu zou men kunnen rede neeren, dat de drie Duitsch-nationale ministers hun ontslag hadden genomen, nog vóór het pact aan den Rijksdag door de regeering was aangeboden, en die aanbieding dus niet meer geschiedt na mens hen Daar staat echter tegenover, "dat de Duitsch-nationalen wel degelijk hebben meegewerkt aan de totstandko ming van hel verdrag. Zij houden dus feitelijk wel degelijk de verantwoording Daarom is het van belang, Tic verkla ring le weten, die het bestuur der Duitsch-nationale partij heeft laten ver spreiden over haar houding Hierin wordt en dit is consequent aan het steeds aangenomen standpunt der Duitsch-na tionalen betoogd, dat de partij nooit kan toegeven, dat het dictaat van Ver sailles vrijwillig zal worden erkend, dat afstand zal geaaan worcfen van Duitscli land. en "Duilsch volk, dat aan liet weer- looze Duilschland in het overbcwapen- de Europa door het loetreden van den Volkenbond nieuwe banden worden op gelegd en dat aan Duitschland zijn vrij heid tot handelen vooral in het Oosten wordt ontnomen. L»e partij verzet zich dus wel legen zeer essenliecle punten van hel verdrag' In de verklaring wordt dan verder betoogd, dat de Duilsch nationalcn van de regeering en tie regeeringspartijen hadden gedaan gekregen, dat voor de overeenstemming met andere mogen'd- Tieüen richtlijnen werden vastgesteld, die ook aan de opvattingen der i) X. partij beantwoordden. Van de opvolging dier lijnen zou de definitieve aanneming van het pact afhankelijk zijn. Wordt er dus een verdrag op een anderen grondslag gesloten, dan zijn de Duitsch-nationa len 't niet, die van de getroffen afspra ken afwijken. Eu nu zijn de D. Nat. richtlijnen .te Locarno in hel geheel niet nageko men. De heropening van de scliuldleugen is niet tol volle uitwerking gekomen. Het afstand doen van Duilsch land en Duitsch volk is in het veiligheidspact niet uitgesloten, noch door een dui- delijken eu ontlubbelzinnigen tekst, nofti door een recht van opzegging in de vólle beleekenis De tegenpartij zou kunnen beweren, dat Duilschland afstand heeft gedaan. Duitschland's vrijheid van han delen tusschen het Oosten en 'bet Wes ten is wegens de gevaren van art 16 van het pact van den Volkenbond niet duidelijk en bindend verzekerd. Ware gelijkstelling en wederkeeriglïeid is niet bereikt, walhet leger betreft De waar borgen en arbitrageverdragen leggen Duitschland slechts nieuwe banden op. Van hetgeen voor het treden in defi nitieve onderhandelingen onvoorwaarde lijk gedaan moest worden, is thans in het geheel geen sprake meer. Voor het bezette gebied zijn slechts zgn. gevol gen te Locarno in het vooruitzicht ge steld, doch de uitvoering daarvan is niet verzekerd. Een verkorting van de ter mijnen voor de ontruiming van het Rijn land en het Saargebied is tot geen vaste voorwaarde voor het sluiten van het Verdrag gemaakt De Duitsche gede legeerden hebben het werk van Locarno in onverwachte overijling, legen de ge maakte afspraken in, en ondanks protest der D. uationalen geparafeerd Terwijl het daardoor uiterst moeflijk is geworden wijzigingen aan le brengen zijn de vooruitzichten van Locarno in hun geheel nog aanmerkelijk slechter geworden door de verklaringen van de regeering en de andere partijen, doch vooral door de berichten over de uil legging door en de bedoelingen van het buitenland. De slotparagraaf is nog het duidelijkst „Zoodoende moesten wij tot de over tuiging komen, dal wij, door langer in de regeering te blijven, ons doel niet alleen niet zouden bereiken, doch ons bovendien aan den schijn konden bloot stellen, alsof ook wij van onze doelein den afstand hadden gedaan. Daarom heb ben wij onzen invloed als regeerings- partij opgeofferd, teneinde het binnen- en buitenland volle klaarheid te schen ken over den ernst van den toestandj en in volle vrijheid op te komen voor ons onwrikbaar doel- dc vrijheid het vaderland." 'De Duitsch-nationalen willen er dus op aan worden gezien, dat zij niet de schuldigen zijn, als het verdrag wordt verworpen, daar zij iets heel finders Wat het echte Odol in het bijzonder onderscheidt boven andce middelen om den mond te reinigen, is zijn merkwaardige eigenaardigheid, de mond holte na het spoelen met een micros copisch dunne, maar toch dichte anti septische laag te overtrekken, welke nog urenlang, nadat men den mond ge spoeld heeft, nawerkt. Deze voortdu rende werking, welke geen enkel prae- paraat bezit, is het, welke dengene, die dagelijks Odol gebruikt, de zekerheid geeft, dat zijn mond stellig beveiligd is tegen de werking der bederfverwekkers en gistingsstoffen, welke de tanden ver woesten. (Ingez. Med.) hadden bedoeld, 7ij vergelen dan ech ter, dat zoomin als 't te Versailles van een juiste zienswijze getuigde Duilsch land een verdrag te dictecren, Duilsch land le Locarno aanzat met de minis ters van buitenl. zaken van andere groo te mogendheden, en dal gezamenlijk een verdrag moest worden geconstitueerd^ dat niet één land, ook niet een bepaalde partij in Hat land, doch allen aanzit- tenden ter conferentie voldeed Een pact, dat door alle delegaties werd goedge keurd. óók door de Duitsche, cn ook door liet Duitsch-nationale lid der dele gatie. Een pact, dat dan ook gevolgd is door een sanctie van het Duitsche kabi net, dat drie Duitsch-nationale ministers onder zijn leden telde De bedoeling is duidelijk: De Duitscto- nationaien achtten 't een verkeerde re clame om le Locarno al den boel in de svar te sturen, alsook om éclal te maken door zijn ministers in uen. kabinetsraad tegen het verdrag te doen stemmen.'Nu, eeriïgen lijd later, en met hel weten van de aau le nemen houding der sociaal democraten, hebben zij hun kans schoon gezien; nu slaat hun propaganda rfieerin Als de sociaal-democratische fractie zich achter haar bestuur schaart, kel dert het pact in den Rijksdag. Dan zuilen er waarschijnlijk nieuwe verkiezingen volgen. Een prachtstuk is en blijft hel pact voor den inzet' Ilel Stresemann-orgaan bevestigt den stap der Duitsche regeering le Londen, Parijs, Brussel en Rome, waarin verze kerd wordt, dat de vroegere politiek der regeering zal worden voortgezet HET NIEUWE MIMSTI RIE-PAINLEVÉ Hel tweede kabinet-Paiulevé bestaat uit 16 kamerleden, 4 senatoren en vol gens de politieke indeeling uit 11 radi caal-socialisten. 6 repubiikeinsche en 8 leden van de links-radicalen. 14 leden hebben vroeger reeds tot een kabinet behoord. Van de 6 nieuwe ministers hebben Cliaulemps cn Daladicr deel uit gemaakt van het kabinet-Ilerriot Pcrier en Berthod zijn voor het eerst minister. Bijzonder belangrijk is dc instelling van het ministerie voor alles, wat de bcgrooting raakt, terwijl Painlevé vooral toezicht zal houden op de ontvangsten en uitgaven van de schatkist. Ilel feit, dat Daladicr de portefeuille van oorlog heeft verkregen wijst cr op, dat men zal trachten tol den eciijarigen diensttijd terug te keeren. Helkabinet 7s över bet algemeen koel ontvangen. Een nadere ministericele verklaring kan a.s. Dinsdag verwacht worden. De gebeurtenissen in Syriy wekken te Parijs groote belangstelling Energieke regccringsmaatrcgelen worden voorbe reid Het terugroepen van generaal Se rail wordt verwacht. De ..Matin" meldt, dat Briand als voorwaarde voor het aan vaarden van de portefeuille van buiten- landsche zaken het terugroepen van Se rail geëischt heeft. Paul Boncour zou benoemd worden lot civiel-gouvcrneur van Syrië Dc rcchlsche pers kondigt de aaneen gesloten oppositie van het nationale bloc tegen het kabinet-Painlevé aan NA DE BESCHIETING VAN DAMASCUS. Terecht gaan ook de andere mogend- heden tv" w-v--" over het ..-.o/ie bombaröemem van i/amascus. Zij nemen het op voor dc onderdanen van him land, daar woonachtig De Ame- rikaansche gezant te Parijs heeft al stap pen gedaan, en de Britsche consul zijn rekening gepresenteerd van de aan Brit- sche eigendommen veroorzaakte schade.

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1