No. 2SS Donderdag 29 October 1925 168' Jaargang. BINNENLAND. IIET VERDRAG J1ET BELGIË. Mr. E. ft. v. Baumhaucr schrijft aan het „Hbld."; De wensch tot economische gelijk making tusschen beide landen, is het principe, waarvan het tractaat uitgaat. Daarmede 'is onvereenigbaar, dat Bel gië kanalen van Holland krijgt, zoodat het in dit opzicht ineL Holland gelijk staat, doch bovendien zal behouden de voordeelen van gratis regeeringssleep- boolen den Rijn op en van de Fransche surtaxe d'entrepot. Deze voordeelen zouden dan in een economische ongelijkheid resulteeren, die slechts door een kanaalheffing in Ne derland zouden kunnen worden goed gemaakt Wanneer België inderdaad economi sche gelijkheid begeert, maghct tegen die extra heffing geen bezwaar hebben, of zal het van deze voordeelen afstand moeten doen. Ditzelfde geldt ook op het gebied van internationale spoorwegverbindingen. Halsstarrig heeft Bejgiê steeds geweigerd om Maastricht een goede verbinding met 'het Belgische achterland te geven. Tot •voor kort bestond er geen enkele snel trein Maastricht—Luik. Hierin is nu wel oen weinig verbetering gekomen en bij de internationale spoorwegconfereutic, dezer dagen te 's Gravcnhage gehouden, is nog wel meer verbetering toegezegd, maar ook bij deze conferentie is weer gezorgd, dat voor de doorgaande i^ter- rSKtioxial© verbindingen met Luxemburg, Elzas, Zwitserland en Italië de econo mische omweg via Roosendaal—Antwer pen—Brussel gehandhaafd blijft, inplaats van den rechten weg via Maastricht, die vooral voor het Zuiden, midden, Oosten en Noorden van ons land een belangrijk korlere route zou uilmaken. Dg verkeersbelangen van het publiek worden hierbij ondergeschikt gemaakt aan den wensch van de Belgische spoor wegdirecties, zooveel mogelijk kilometers over het Belgische spoorwegnet te kun nen boeken, waarvan anders een goed deel ten gunste van het Ncderlandsche spoorwegnet zoude komen, waarop het economisch meer recht heeft. Waar België gelijkheid vraagt, moet het zelf dus ook gelijkheid geven. Bij het tractaat kreeg het al genoeg) eenzijdige voordeelen, bij de gevraagde leening werken de Nederlatidsche ban kiers ook al weer mede zonder eendje contra-prestatie in den Yorm van tege moetkomingen ter verbetering van het tractaat en op spoorweggebied zien wij door de jongste spoorwegconferentie den voorsprong van Antwerpen—Brussel we derom met eenige treinen vergroot, ten koste van Maastricht en de verkeers- wenschen van pns publiek. Op het gebied van internationale te lefoonverbinding zorgde België wel voor goede verbindiug van Brussel met Parijs, doch destijds niet evenzoo voor'de tran- sit-verbinding '(Amsterdam—Parijs. Voor wij hel meer eenzijdige voordeelen in den schoot werpen, mag ook nog wel eens worden nagegaan of wij .in dit opzicht nu meer de loyale medewerking dan vroeger ontvangen, die onze royale ge baren van zelfverloochening van eigen belangen toch ten minste zouden ver dienen Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Hedenmiddag had in de groote zaal van het Schuttershof alhier de len- toonsjtelling plaats van de prijzen, destijds! op de tentoonstelling van Nijverheid aan gekochte. waarvan de verloting morgen avond in de zelfde zaal in het open baar plaats heeft. Wiij hebben er ook een kijkje genomen om ons nog eens te overtuigen, dat er. werkelijk onder de ongeveer 125 prijzen zijn van groote waarde. Wij noemen dan in de eerste plaats den hoofdprijs, het Queen Anne ameublement, bestaande uil tafel, buffel, spiegel, 2 crapeaux, 4 stoelen, en een piëdestal Verder zagen wij een fraaie trapuööimachine, een electrische sche merlamp, een electrische groote koffie molen, een electrische- en een handstor- zuiger, twee fototoestellen ,een gascon- foor met oven, een kasregister, 2 gas kacheltjes, een nikkelblad met theepot, suikerpot en melkkan, 2 snelwegers, fraaie kleedjes, een brandbluschapparaat. en als kleinere, doch zeker ooli wolko men prijzen io. a. verschillende mes slijpers, doozen bonbons, doozen cacao, doozen zeep, acte tasschen, flesscheu Ji- modade en .alcoholvrije wijn enz. Men ziet voor elk wat wils. Naar wij verne men zullen er hedenavond waarschijnlijk nog enkele loten verkrijgbaar zijn bij den heer Hoogesteger, Chocolaterie moderne. Lange Noordstrspt. De firma Kees Helder alhier maakt, er ons naar aanleiding van het bericht over de nieuwe fotografeer in richting in de Stationsstraat opmerk zaam op, dat ook zij, niet slechts haar atelier door meubileering en door mas keering van het bovenlicht lot een ge wone groote kamer schiep, maar ook door aanschaffing van. de nieuwste lam pen in staat is instantanée-opname te maken zoowel bij dag als bij avond. Het was ons niet bekend maar w&^willen gaarne billijkheidshalve dat hier nu ook vermelden. Uit Vlissingen. Tot controleerend geneesheer van het zieken- en ondersteuningsfonds van de Kont,Mij. „de Schelde" te Vlissin gen is benoemd inplaats van den heer P. A. Jens, de heer d.r. A. P-. Smilt. Uit Walcheren. Woensdagmiddag had) het 8-jarig dochtertje van J. S. te Me lis kerke liet ongeluk terwijl zij aan hel spellen was zoodanig le vallen dat zij haar lin kerarm brak. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De benoeming van den heer J. C. van Schagen te 's-Hertogenbosch tot Rijksontvanger der Directe belastingen le Domburg is, op eigen verzoek in getrokken. In de Dinsdagavond gehouden ver gadering van den gemeenteraad van Domburg werd in de eerste plaats besloten tot het verhuren van een aantal aan de gemeente behoorende woningen, Daarna werd hel suppletoir kohier \an de hondenbelasting vastgesteld op een bedrag van f 21. In verband met het beschikbaar komen van een groote hoeveelheid grond daar ter plaatse, stellen B. en W. voor de sloot in de kom van de gemeente, ]oo- pende langs den Westkapelschen weg, te dempen De eigenares van het aangren zende perceel geeft daarvoor toestem ming, mits in die sloot draineerbuizen worden aangelegd en een afscheiding van den weg wordt gemaakt, de kosten zou den ongeveer f 60 bedragen Nu is cellier van omwonenden een verzoek ingekomen om in de plaats daarvan In die sloot een rioleer'ing aan te leggen, waarvoor belanghebbenden f 125 willen bijdragen in de kosten, die dan ongeveer f 250 zullen bedragen Besloten wordt wanneer de toestemming van de eigenares verkre gen wordt, de rioleering aan te brengen. Van den heer J. Timmers was een ver zoek ingekomen om een vijftal boomen in de Weststraat en Stationsstraat te rooien. De lieer de Visser meende dat de booinen in do Stationsstraat wel voor rooien in aanmerking kwamen. De heer Almekin- ders was van oordcel dat met opsiioeien voldoende zou kunnen worden geholpen. Hel voorstel van B. en W. om het ver zoek af te wijzen, werd daarna m. a. s. aangenomen. Besloten werd tot aanschaffen van een drietal nieuwe kachels voor de O. L. school. Daarna kwam in behand.eling.de gc- meeutebegrootbig voor 1926, waarbij de heer de Visser bij de algemeeue beschou wingen wees op de groote kosten die de gemeente voor krankzinnigenverple ging en vooral ook voor R. H. B. S. en andere scholen moet maken, terwijl er geen onderscheid kan worden gemaakt in den aanslag in de belasting van hen die geen gebruik kunnen maken van de scholen en verschillende zaken die ook met hun geld worden onderhouden. Bij den post Bouwpolitie werd het voorstel vau B. en W. om de jaarwedde van den heer E. W. Neugebauer, als bouwkundig opzichter, te verhoogen met f 50, vooral ook uit waardeering voor de wijze waarop hij zijn werk verricht, m. s. aangenomen. Bij den post verwar ming van de O. L. school, werd de op merking gemaakt, dat niet altijd met het noodigc overleg werd gestookt en B. en W. opgedragen maatregelen te nemen tot verbetering daarvan. Den heer Almckin- ders werden inlichtingen gegeven om trent de raming van een subsidie \jpor de Stoomtram Walcheren. Verder kwamen in behandeling tie be grootingen van het Gem, El. Bedrijf en van het Woningbedrijf, die geen aanlei ding tot bijzondere opmerkingen gaven. Ten slotte werden al deze begrootingen vastgesteld wat betreft die van de ge meente voor den gewonen dtónst op f 55401 77, den kapitaaldieiist op f 1490. Gem El. Bedrijf resp. op f 10212.96 cn f 2050 en het Woningbedrijf resp. op f 4451.01 en 431.63. Do commissie door den gemeenteraad ingesteld in 1922 om de mogelijkheid te ouderzoeken -van den aanleg van "Water leiding, en die toen niet verder gewerkt heeft, wil haar taak weer opvatten en vraagt machtiging om zich nog enkele leden te assiuneeren. Deze machtiging werd verleend. Aan de Orgelcommissie van de Ned. Herv. Kerk werd vergunning verleend tot het aanbrengen van steunijzers in den muur vau den toren voor het plaatsen van een electromotor. Do heer Almekindcrs vroeg inlichtin gen omtrent het plaatsen van palen aan het voetpad langs den Domburgschen weg aan de grens van den Westkiyïcl- schen weg Deze inlichtingen worden ver strekt Na een vergadering met gesloten deu ren, deelde de voorzitter mede, dat van wege de telegrafie ten behoeve van het versterkingsstalion van den telefoonkabel naar Engeland, gevraagd was stroom te leveren; benoodigd is 350 IC W. per week, waarvoor het noodig zal zijn de Electri sche Centrale uit te breiden. Het Rijk verklaarde zich bereid om drie-vierde in die uilbreidingskostcn bij te dragen, het zal dan mogelijk zijn dag en nacht stroom te leveren Verschillende machines zulten noodig zijn, B. en W. vragen nu mach tiging tol verdere onderhandeling met hel Rijk en wanneer deze slagen, een crediet voor het doen van deze uitbrei ding. M. a s -wordt dit toegestaan. Uit Zuid-Beveland. De kommies G H. Jansen leHans- srt is met ingang van 1 December a.s. verplaatst naar Woudrichem. De adjunct-inspecteur W. F. II. Goedeljee ter inspectie Zaandam, is met ingang van 1 November a.s. aangewezen voor de tijdelijke waarneming der in spectie II a nsweert. In de Woensdag te Borssele gphoudeu raadszitting waren drie der zeven raadsleden afwezig, n 1. de heeren 0 Nijsten en M. de Regt met, de hee(r P. Dekker zonder kennisgeving. Besloten werd de Oostzijde van het dorpsplein^ die door haar ligging dikwijls slijltcrig is, afdoende te doen verbeteren De schor ren, van de haven tot aan den Staarlnol zullen verpacht worden aan den heer E W. Beth te 's-Gravenhagc voor zee bloemencultuur De gemeentebegrooting werd vastge steld op een bedrag van f 43850 ,84y« in ontvang en uitgaaf. De heer <T. van Schaick Sr. verkreeg, eervol ontslag als grafdelver met ingang -an 1 Januari 1926 Dc raad besloot 50 hoornen. lijdende aan lepziekle, staande op hel Dorpspleiu en de Singels, te verkoopen Uit Tholen. Woensdagmiddag j.i, kwam de T li o o 1 s c h e raad onder voorzitter schap van den burgemeester mr. A. .1. van der Hoeven in openbare zitting bij een. Slechts zeven leden waren tegen woordig, alleen dhr W. Moelkcr had kennis gegeven van zijn afwezigheid, de heeren C Gocdcgebuure, J. Braai en J. Quist waren zonder kennisgeving afwezig. De notulen van vorige vergaderingen werden goedgekeurd Van Ged. Stalen was bericht inge komen dat bij ministerieele aanschrijving liet aantal vergunningen voor den ver koop van sterken drank voor de ge meente op elf is bepaald. Dc bewoners van de Paulinastraal hadden weder een adres ingezonden om deze straat aan ïte gemeente te mogen o verdrage/i. Met alg st. wordt hierop gunstig be schikt. Procesverbaal van kasopname werd voor kennisgeving aangenomen. Van Ged. Staten was ingekomeu een missive tot goedkeuring van een raads besluit. Van den heer Overbeeke een brief waarin hij wegens vertrek naar elders bedankt als lid der comm. tot wering van schoolverzuim. Van de Binnenscheepvaart ver. een ver zoek om bij het bouwen van een brug over de Eendracht de scheepvaart niet te belasten door het heffen van bruggc- geld, werden alle voor kennisgeving aan genomen Van den scheepstimmerman M. van Duivendijke is een adres ingekomen waarbij deze verzoekt om als de brug over de Eendracht gebouwd wordt er rekening mede le willen houden dat hij hierdoor geen schade in zijn bedrijf zal ondervinden, daar hij alsdan in <Ie ongun stige conditie komt le verkeeren dat er dan geen schepen met niet-strijkbare masten op zijn werf zullen komen, het welk voor zijn concurrent die een gunsti ger ligging heeft een groote voorsprong zal geven. H. verzoekt rekening te hou den met de plaafs waar zijn werf ligt of hem een schadevergoeding toe te ken nen. B. en W,. van meeuing zijnde dat er thans nog geen sprake is van bedrijfs schade, stelden voor het verzoek af le wijzen. Na een opmerking van den lieer Cor nelisse werd volgens hel voorstel van B. en W. besloten. De bewoners van Stoofhof vroegeu om verlichting van gemeentewegen bij liun ne woningen. B. en W.stelden voor, gezien de hoo- gekosten die een doortrekking van de gasleiding aldaar voor dit doel zou kosten, om afwijzend op dit verzoek te beschikken, hetgeen door den raad werd aangenomen. Schipper M. C. Bout was in de ge meenlelijke inkomstenbelasting Gagesla gen. Van den Inspecteur der belastingen te Utrecht kwam dienaangaande mede- deeling dat Bout te Utrecht rechtens was aangeslagen en verzocht dan ook om den man het te Tholen betaalde terug le ge ven. Met alg. st. werd zoo besloten. De visschersvereeniging Dc Een dracht verzocht om maatregelen le be ramen tegen het verder verontreinigen van hel water der Eendracht door hel rioolwater der gemeente. De voorzitter deelde mede dal bij B. en W. plannen worden overwogen, die nader den raad zullen worden voorge legd. Het schrijven werd voor kennis geving aangenomen. Bewoners van de Oud-Vossemeersclie- poorl verzoeken den raad om gemeente grond achter lnin woningen gelegen in erfpacht te mogen ontvangen Op voorstel van B. en \V. werd afwij zend op dit verzoek beschikt. Bij D. J. Donken was bij het plaatsen van een caroussel op de in het laatst van de vorige maand gehouden kermis een ruit gebroken. De knecht van den carous- selhouder is onmachtig de schade le be talen, en, nu verzocht Donken den raad om hem deze schade le vergoeden Op voorstel van den voorzitter werd op hel adres ongunstig beschikt, het was bovendien ongezegeld. Eenige visschers verzoeken wijziging in de heffing van havengeld Op voorstel van B. en \V werd hierop afwijzend beschikt. Van den lieer Cornelisse 5s een ver zoek ingekomen om wijziging van liet Kadegeld. Dit werd niet in behandeling'genomen omdat een herziening van hel kadegeld den raad in het voorjaar van 192(5 zal worden yoorgelegd. De gemeenterekening werd voorloopig vastgesteld op 'n bedrag van 163.995.981/* gulden in ontvang en f 156.998.82 in uit gaaf Slzoo een voordeclig slot van 1'6.997 16i/2. Die van den kapiLaldicust f 145.099.116 ontvang en f 116.163.16 in uitgaaf, met een uadeelig slot van 1' 64. In de begrooting werd een wijziging gebracht De raad keurt goed de verhuring van een geraeentewoning op dc Hoogstraat aan den heer 'J. Wiaverijn. Op advies van den Inspecteur van liet 1. o. werden de beide gemeentescholen voor L. O. opgeheven en daarvoor in de plaats gesteld één O. L. school, ingaande 1 Jan. a.s Aan het personeel werd met dien datum eervol ontslag verleend, liet ontslag gegeven personeel word daarna weder als zoodanig benoemd aan de O. Ij. 8. uitgenomen mej. Vis, die als volonlaire te werk zal worden gesteld. Bedraagt op 28 Febr. a.s. het aantal kinderen meer dim 240, dan kan aan haar weder een vaste aanstelling worden erleend. Bij de rondvraag stelt het lid Cor nelisse voor om voorlaan f 3 presentie geld te geven, alleen als er avondverga deringen worden gehouden is geen pre sentiegeld noodig. D« voorzitter wees er oo dat men even L&dslid is voor het presentiegeld, doch om de belangen der gemeente le beharti gen. Een dergelijk voorstel komt beter lot zijn recht bij de behandeling der 1)0- grooling. Daarna sluiting. Uit Zeeuwseh-Ylaauderea \Y. D. - De raad der gemeente Sas van Gent kwam Woensdagavond hijecu Ou der de ingekomen stukken bevond zich een mcdcdeelmg, betreffende de elcctri- ficatie der wijk Zandstraat, dat dc borg stelling was opgevoerd tol f2008, zoodat thans nog slechts f120 te kort is aan. borg. De begrooting voor bet Burgerlijk Armbestuur voor 1926 werd vastgesteld, met dien verstande, dat dc secretaris- penningmeester een honorarium van f 100 per jaar zal genieten De begrooting voor het eleclriciteits- bedrijf voor 1926 werd na langdurige, discussie in handen gesteld van B. en Wdie uu in nader overleg niet de com missie van onderzoek zullen treden, ten einde nauwkeurig na te gaan, of de aan merking der commissie, om het hoog- tarief met 5 cent per K.W.U. te verlagen, kan worden ingewlliigd Het verzoekschrift vau C. A. E. van den Hemel om verhooging jaarwedde als administrateur van het Gem. Electrici- teitsbedrijf van f300 op f500, lokte eenige discussie uit. De jaarwedde werd bracht op f 400 Bij het voorloopig vaststellen der ge meentebegrooting voor 1925, werd lang durig stilgestaan. Dc commissie wilde op verschillende posten bezuinigen Een voorstel om hei wieden der straten en sloepen voortaan voor gemeenterekening te doen geschieden, word in handen Verkrijgbaar voor engros en detail de firma Gebr. STEEN LAND Slation* straat MIDDELBURG. I (log. Medj gesteld van B en W. Ook dat aangaande de wijziging der cijnspacht werd aange houden. De lieer Dierick vestigde de aandacht op den tweeden ambtenaar der secre tarie cn stelde voor, Indian deze kracht voor de gemeente noodig was, zijn salaris te verhoogen tol 1900 's jaurs Volgens deu voorzitter was deze .ambtenaar noo- in welke meening ilo wethouders l schenen te deelen Hel voorstel1 werd verworpen met 1 t(fgeii 2 stemmen (van de heeren Dierick en Warrens) De lieer van Hecke had de vergadering in middels verlaten. M a. s. werd de gemeentebegrooting oorloopig vastgesteld, evenals hel sup pletoir koliier der hondenbelasting 1925 Inzake het voorstel tol vcrlecning eer vol ontslag van een der onderwijzers de o. 1. school A met ingang van 1 Jan. 1926 wegens overcompleet, was advies aangevraagd, hetwelk nog niet was binnengekomen en waarom hol voorstel werd aangehouden Z li. s. werd hel voorstel tol aanvulling besluit lol eervol ontslag van L Bogaert als keurmeester van liet marktvée aangenomen Na am pele bespreking werd liet verzoekschrift van de gemeente Philippine, om jaarlijk- sche bijdrage voor vernieuwing van den steenweg naar Philippine, voor kennis geving aangenomen Op diens verzoek schrift werd verkocht aan den heer G Goossens. de. gemeentewoning in de Sta tionsstraat voor een bedrag van f 3000 en per 1 Januari a s Aangenomen werd het voorstel tot algeheele aflossing der geldleeiiing van 16 December 1919. groot f4500. Voort-s werd nog gewijzigd de ge meentebegrooting 1925. waarna de bijeen komst door den voorzitter werd gestolen Naar wij vernemen is de gemeente St Jansteen toegetreden lol de Zeeuwscli-Ylaaiusche waterleiding. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Concertveree niging 1 Ion a Durigo. Van de groote Hongaarsclie zangeres hadden we nog steeds ia herinnering hoe zij ia den Schouwburg 'het was in de oorlogsjaren, toen de Concertzaal ge- litariseerd was) Schumann's Frauen Liebe und Leben" zong mol zoo n per soonlijke bezieling, dat het was of die liederen geheel nieuw voor ons waren. Die bezieling welke voor ons het zeer bijzondere js vim TlOtta Durigo. heeft ons gisteravond boveiialles weer getrof fen in de liederen van Schubert en in „Feldeinsanikeitvan Brahms Zooals zij „Jüngling auf dem Iliigel" zong. werd, niet alleen ieder couplet een tafereel maar suggereerde zij daarin de zielsont roering, die door woorden en melodie heen, die dingen maakt lot kunst van liooger orde En nog sterker sprak dal in „Der Wcgwciser". De laatste regels daarvan werden tot iets bovenaurdsch toen zij, met een gelaal even strak als de g, het had over de reis, waarvan niemand terugkeert. Haar gelaal is trouwens een even groote factor als haar stem. Geen oogett- blik is het in rust. Aldoor is het sterk expressief. Eu de stem, die ongelooflijk plooibaar is, moge niet meer eenjeugd- glans hebben, ze heeft een prachtig tim bre, blijft in de. hoogere lonen steeds een altgeluid, en wordt volkomen be heer scht. Maar daarvoor beschikt dc zan geres dan ook over een techniek, die baar in slaat stelde de coloratuur van de Italiaansclie Handclaria *uit de „Par- leuopc" te zingen in een verbijsterend tempo. Maar het meest treffend blijft haar be zielde voordracht. In alia genres, Schu bert's ..der Musonsohn" werd door het prachtige rythme tol een toonbeeld van blijheid En heerlijke stemmingsbeelden kregen we in de Ciiineescho zangen van Leo Michielseu. De heide eerste bevre digden minder. Maar in ,Die Einsame" was de stemming doordrenkt met melan cholie. En het „Lied auf dem Flusse" was weer, als krasse tegenstelling, een uiting van levensvreugde. De „Zigeunerliedcr" van Brahms, waarmee ze 't programma sloot, is wel licht voor Westersche toehoorders min der veelzeggend dan voor de menschen van de Donaulanden. Die lange reeks los op elkaar volgende liedereu, met \Mpi- nig verband in tekst en melodie, kan ons

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1