No. 234 Woensdag 28 October 1925 168° Jaargang. MIDDELBURG OURANT. £3 Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. EERSTE BLAD. Abonnementsprijs per kwar taal: op de buitenwegen om Middelburg, en voor de andere gemeenten p. post f 2.50; voor Middelburg en agentschap Vlis- singen f2.30; weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week. Advertentiën worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelin- f en: 50 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels f2.10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiën niet grooter dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven dat zij in deze rubriek moeten geplaatst worden, 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des ZATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. Postcheque en Gironummer 43255. DESERTEURS? Onder het opschrift„Dc 48-urige werkweek, strijders en deserteurs",/ schreef (Schapejr in Het Volle een hoofd artikel, waarin hij. tegenover den strijd der arbeiders van Wilton en Smit stelt de houding, van die arbeid,ers, svelke, speciaal in het bouwbedrijf en dan voor al in het schildersvak, ól' in hun vrijen tijd nog particuliere karweitjes verrich ten óf baas worden en zelfstandig kar weien aannemen, waarbij ze den 8-urigen arbeidsdag schromelijk overtreden enden vrijen Zaterdagmiddag verwaarloozen, waardoor zij een „moordende concur rentie" aan doen aan de patroons. Schaper noemt dat „ronduit gezegd een schande". En hij voorspelt lixm nog grooter armoede dan anderen omdJat ze niet meer plakken ,en omdat ze crediet moeten geven aan onsoliede klanten. Die voorspellingen kunnen best juist zjjn. Maar bij die kwalificatie van „deser teur" en „schande" vergeet Schaper een heel belangrijk punt, n.l. de vraag: hoe begon dat? hoe kwamen die mensohen daartoe? In Juni j.l. hebben we in een artikel over „Resultaten van overheidsdwang" hetzelfde verschijnsel besproken We hebben de bedrijven, waarin het te vin- 'den is, o. a. nog aangevuld met het meubeivak. Maar we hebben niet ge scholden op die menschen. Want er was een volkomen verdedigbare reden voor hun vestiging als klein baasje: ze moes ten eten. Want ze hadden bij hun groo- ten baas gedaan gekregen, omdat die geen werk genoeg had tengevolge van <de arbeidswet en de loonstijging,, die (voor verscheidene klanten het werk te kostbaar maakten. In het schildersvak is dat héél duidelijk geworden. Ieder een weet uit zijn eigen omgeving voor beelden te noemen van personen die schilderwerk vanwege de enorm geste gen kosten achterwege lieten, er des noods zelf mee begounen, of ten slotte zich wendden tot de vroegere knechts, die blij waren als zelfstandig werker een broodje te verdienen, en dat dan, liefst zoo dik mogelijk maakten door langer te werken dan 8 uur, en Zater dagsmiddags niet te gaan wandelen. In het meubelvak heeft do arbeidswet iu "het bijzonder de verhuizingen veel duur der gemaakt, en heeft bovendien meni ge werker hel niet van zich kunnen; verkrijgen om iederen dag na zijn acht uur niets meer uit te voeren, terwijl hij met karweitjes een bijverdienste kon krijgen, een streven, dat we niemand als zonde kunnen aanrekenen. Maai- het Igevolg is geweest een zware concur rentie, een vermindering van werk bij de palroons, een ontslag van werklie den, en een vestiging van nog meeb kleine zelfstandige werkers. Moeten we nu op die menschen gaan Schimpen? Als ergens „schuld" gezocht moet worden, dan zit die oi. alleen in do Arbeidswet die geen rekening hield mejt de gevolgen voor den prijs van het pro duct En nu ziet men de resultaten. Ze zijn zoo voelbaar geworden in dc groojindustrie, dat de regeering daaraan wel móest tegemoet komen door de over- ■werkvergunningen. En als dat wellicht tot de groote massa, minder spreekt om dat deze geen goed inzicht kan hebben in die zaken van de wereldmarkt, dan heeft men daarnaast een zeer duidelijk beeld van üe gevolgen in de hier bo venbedoelde verschijnselen. T>e waarheid is dat de wettelijke ver korting van den arbeidstijd werk ver nietigde omdat het voor het publiek te duur werd. En toen heeft hel publiek, in samenwerking met de (arbeiders-slacht offers van die werk vernietiging, een weg gezocht en gevonden om dat werk toch tot stand te brengen, maar dan zónder de bemoeiing van de Arbeidswet. We vinden dien toestand heelemaal niet ideaal, maar de verwijten dienen niet ge richt te worden tot die werkers of tot het publiek, maar tot hen die bij het ma ken van die wel weigerden de gevolgen te zien, die toen wet degelijk voorspeld zijn. y Zulke dingen uit ieders eigen omgeving moeten toch ook te denken geven tegen over den aandrang van de vakbonden, speciaal de moderne en communistische, om boven alles vast te houden aap, deu korten arbeidsdag. Er is veel tc lang lichtvaardig gehoond, wanneer die gevol gen van de Arbeidswet voorspeld werden. Maar als iemand die gevolgen erkent voor bedrijven, waarin karweien zoo'n groote rol spelen, dan zal het hem toch ook niet moeilijk vallen om te begrij pen dat voor groote bedrijven precies hetzelfde gebeurt. Het rijksdepartement van Waterstaat toont het ook héél duidelijk in Lc zien. Waut het schroomt zelfs niet de wet te o ver (reden. Dezer dagen werd er van socialistische zijde met verontwaardiging op gewezen dat een aannemer van een rijkswerk in Limburg een contract met het Biik sloot waarin eenvoudig een ar beidstijd van 10 uur werd aangenomen, zónder dat er een overwerkvergunniug' was. Dat is natuurlijk glad in strijd met do wet. Het motief was dat daardoor f 50.000 op dit werk bezuinigd werd. „Het Volk" achtte 't contract ontoelaatbaar. En do „Ned. Nijverheid", het orgaan van het Verbond van Ned. Fabrikantenvereeni- gingen, was het daarmee eens. al vond! dit het niet kwaad dal een geval als dit er nog eens aan herinnerde dal voor de volkshuishouding de verkorting van den arbeidsduur een financieel offer beduidt Het schijnt dat hetzelfde departement >g iels ergers heeft uitgehaald bij het opmaken van het bestek voor den bouw van den nieuweri sluis tc IJmuiden, ecu werk van 5 jnfllioen. Daar zouden zooveel bepalingen uit de algemeene voorschrif ten zijn geschrapt, dat de aannemer vrij zal komen te staan ten opzichte van loon, overwerktoeslag, arbeidsduur, be taling op feestdagen, enz. Daartegen worclt nu geprotesteerd' dooi de organisaties van werkgevers en werk nemers. Wat we begrijpen. Want het 'is in strijd met de wet. Maar als we uit al die voorbeeldlen zien hoe hel bloed kruipt waar het niet gaan kan, voelt men dan niet dal de be zwaren tegen de Arbeidswet nog iets anders zijn dan alleen onwil? het spoedig voorzien in de vacature van directeur-generaal en het maken van die functie tot een zelfstandige eu leidende positie. - zondagsheiliging. De heer Kerslen, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van wa terstaat de volgende vragen gesteld,: Hffeft de minister kennis genomen van liet inleggen van extra-treinen op Zondag 18 en 25 October, in verband met de kermis te Luik, en van do advertenties geplaatst door de Nederlandsche Spoor wegen? Acht uw excellentie het niet noodzake lijk dergelijke ontheiliging en aanmoedi ging tot ontheiliging van den Zondag en tot kermis vieren, als strijdend tegen Gods gebod en tegen het waarachtig heil des volks ,te doen beëindigen? <- Is uw excellentie bereid den invloed der regeering in het semi-overheidsble- drijf der spoorwegen aan te wenden, op dat herhaling dezer feiten niet meer plaats grijpe? DE RIJKSKOSTEN BIJ DE STORM RAMP. Naar de ,,N. Arnh. Crt" verneemt, zal de Nederlandsche Regeering aan liet Na tionaal Steuncomité voor steun aan de slachtoffers van de stormrap de onkos ten declareeren welke liet Rijk heeft ge maakt voor het verleenen van de eerste hulp in de geteisterde streken o.m, door het zenden van genietroepen naar Borculo voor de herstellingen der le- legraaf: en telefoondraden enz. BS ti NE fél A ND. DIRECTEUR-GENERAAL VAN I)EN LANDBOUW. Blijkens liet afdeelingsverslag der Tweede Kamer over de begi-ooling van B. Z. en Landb., gaven verscheidene le den den wensch tc kennen, dat voorloo- pig niet zal worden voorzien in de vaca ture van directeur-generaal van den land bouw, doch dat in de plaafs daarvan de proef zal worden genomen met een klein deskundig college van advies voor land bouwzaken, en landbouwraad naast een hoogen raad van arbeid en den onder wijsraad. In dien raad zouden zitting moeien hebben de vertegenwoordigers der voornaamste land- en tuinbouworga nisaties. Langs dezen weg zou kunnen worden voorkomen, dal het contact van den minister met den landbouw wordt verbroken, doordal tusschen deze beide zich ambtenaren plaatseu. Vele andere leden betreurde, dat in dc vacature van directeur-generaal nog steeds niet is voorzien. Waar de minister niet zelf deskundig is op landbouwgebied dient aan het hoofd vaïi de directie van den landbouw iemand te staan, die volle dig van het landbouwbedrijf oj> de bogg le is. Tegenover den wensch tot instelling van een Landbouwraad werd van deze zijde opgemerkt, dat, hoezeer samenwer king en overleg tusschen de regeering en de landbouworganisaties ook lnoct worden toegejuicht, toch niet uit het oog imag worden verioren, dat beiden een zeer verschillende taak hebben te ver vullen. Er werd op gewezen, dat het eenige middel, dat thans kan worden toegepast om een goede behartiging van de be- HET HOFPLEIN TE ROTTERDAM. B. en W. van Rotterdam hebben den gemeenteraad bericht, dat nadere over- overweging van het Hofplein-plan van dr. Berlage hen heeft geleid tot de con clusie, dat het plan onder de tegen woordige omstandigheden niet kan wor den aanvaard. Wel kunne':v»z!j zich vereenigen met bet plan om een brug te doen bou wen ten Zuiden van de Delflsche Poort, waardoor de Schicbrug van een gedeelte van het verkeer zou worden ontlast. I)e brug zou een In-eed te krijgen van 23 Meier waarvan 15 meter nestemd voor den rijweg en -1 Meter voor elk der voetpaden aan weerszijden djer nrug. De kosten worden geraamd op f 140.000 B. en \V. doen in dezen geest een voorstel aan den Raad en vragen een crediet lot genoemd bedrag. UIT OOST-I NDIË. Overvallen op At joh. Het legerbestuur heeft een lelegram ontvangen van kapitein Paris, die Maan dag te Bakongan gedebarqueerd is met drie brigades cn vervolgens naar Boekit Gading is opgeruid. Nabij Kam pong Padang voerden ongeveer l3Atje- liers een klewangaanval uit. Elf kwaad willigen werden neergelegd. Vermoede lijk werd ook de 12de neergeschoten,, wiens lichaam in dc rivier is gezien. Gesneuveld is de Ambonneesche ser geant Toeisula. Zwaar gewond zijn zes Javaansche infanteristen en een Ambon neesche infanterist. Licht gewond wei den kapitein Paris, de Europeesche ser geant Ningen en een Javaansche fuse lier. Onbeduidend werden gewond de Europeesche sergeant Greebe en een Ja- vaansch infanterist. Een vermiste fuse lier is door de patrouille zwaar gewond teruggevonden. Vijf en twintig scherpe patronen zijn eveneens teruggevonden. De militaire commandant van Atjeli en onderhoorighedeli zou heden met vier brigades naar Bakongan vertrekken. Voorts seint Aneta Dinsdag uit Koeta Radja Een patrouille, uitgegaan, teneinde ze keren Alkassan, die iets in den zin had,,< op te lichten, werd in het Rambong- bosch (Atjeh) aangevallen. Sergeant van Wijk kreeg een ernstige wonde in dc rechterknie. Vijf karabijnen, drie klewangs en 105 patronen worden vermist. Alkassan is een gewezen wegmandoer, die ontslagen was wegens plichtsverza king. De bende is naar de bovenstreken ge vlucht. Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Dat sedert eenigeu tijd Middel burg een photographisch atelier rij ker i s en wel dat van den heer P. Ober schelp aan de Stationsstraat, mag alge meen bekend worden geacht, dat er zeer goed afgewerkte portretten worden gemaakt ,zal ieder moeten toegeven, die een kijkje voor de ramen heeft genomen langen van den landbouw te verkrijgen "is I maar wat minder algemeen bekend zal zijn, is de moderne inrichting van het atelier op de eerste verdieping. Wij waren in de gelegenheid daar gis teren een kijkje te nemen. Stonden er niet een groot fototoestel volgens de laatste vindingen en een tweetal scher men ,men zou zich in een gewone,' keu rig ingerichte salon wanen. Men heeft hier geen glazen daken meer, en het werken met verschillende gordijnen blijft achterwege ,er wordt gebruik gemaakt van het gewoon binnenvallend licht en de aankleeding der kamer, die beschilde ring der muren eu zoonoodig de scher men doen het gewenschte licht op de personen vallen. Maar als het daglicht gaat verdwijnen behoeft het werk niet stop te worden gezet, want door het licht van een zeer sterke electrische lamp door een scherm van wit linnen te laten vallen verkrijgt men hetzelfde resultaat met daglicht en kan een even goed in- stantinee worden gekiekt als overdag. Wij mecnen dus met recht van een mo dern ingericht atelier te mogen schrijven. Uit Vlissingen. Door den heer Van Oorschot, lid van den raad van Vlissingen, is aan B. en W. de vraag gesteld of het hen bekend is, dat in vele arme gezinnen, erwten en boonen worden gelezen,en dat daaraan dikwijls door hot geheelc gezin wordt gewerkt.-Zoo ja, dan vraagt de heer v. O. of B. en W. niet met hem van meening zijn, dat deze soort arbeid onhygiënisch is, zoowel voor het gezin als voor Jen consument. Zoo neen, dan vraagt hij of B. en W. een onderzoek! willen instellen naar den omvang van dezen huisarbeid en daarvan een rap port aan den raad willen overleggen. Ten slotte vraagt de heer v O. mede werking om te komen tot het beschik baar stellen van een lokaliteit voor dezen arbeid, b.v. door werkloozen te ver richten met een toeslag op het zeer karige loon dat wordt gegeven De heer v. O. wijst er o. a. nog opi dat z. ïJ bestrijding der tb.c. geen nut heeft als niet de oorzaak van haar ontslaan worcTt weggenomen. In verband met de kwestie van het 'üloor B. en W. ontkende -voornemen om een bijzondere school in. het gebouw der O. L. school aan de Bouwen Ewoutstraal, stelt de heer v. O. de vraag, met welk doel "B. en W. met deu directeur van gemeentewerken oj) 21 September een bezoek aan die school brachten. De directie der Electr. Tram heeft een electrische verwarming aangebracht in de wachtkamer op het Botje Wolff plein tc Vlissingen. Het doet is op een nuttige wijze aan te toonen, hoe men zelfs een open ruimte als de wachtkamer aldaar door middel van electrische straal- kachels kan verwarmen. Opgesteld zijn twee rcflectorkachels, elk met een verbruik van V? K.Whet geen ,op hel Vlissingsche „vastrecht"- tarief neerkomt op een verbruik van 5 cent per uur. Deze beide apparaten kunnen door het publiek zelve door aan een knop te- draaien ingeschakeld worden en blijven dan ongeveer 4 minuten aan. Een ieder die zulks wenscht, kan daarna de kachels opnieuw wederom voor ecnzelfden lijd inschakelen. Uit Schouwen-Duiveland. Bij Kon. besluit is de heer J. C. van der Have opnieuw benoemd tol burge meester der gemeente- Oosterland. Uit Zee uwsch-Vlaanderen W. D. De burgemeester van Broskcns heeft de mannelijke en vrouwelijke inge zetenen, zoowel vóór- als tegenstanders van de waterleiding opgeroepen tot bij woning van een Vrijdag in hel gebouw de „Sumajo" te houden vergadering ter bespreking van den aanleg der waterlei ding. Dc ingenieur van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening zal door be spreking en lichtbeelden een en ander toelichten. Tot zetter van 's Rijks directe be lastingen in de gemeente Hoofdplaat, is door deu Commissaris der Koningin benoemd de heer I. 0. Jacobse, ter ver vanging van den heer E. B. van Damme, die ontslag genomen heeft. Het R. K. Armbestuur le Aarden- burg heeft naar de- „Br. Cvt." meldt, den heer J. Spinnewijn als regent van het Burger Gasthuis vervangen door den heer G. P. H. Wijffels, gemeente-ontvan ger, nadat door eerstgenoemde ontslag was genomen Genoemd blad merkt er bij op, dat het wel eenigszins te denken geeft, dat juist nu er een proces gaande is tusschen, hel Gasthuis en de gemeente, de R K. afgevaardigde in hel regenten-college tus- schenlijds vervangen wordt, en dan nog wel door een ambtenaar ter secretarie. EEN NIEUWE METHODE VAN LICHAAMSKULTUUR. Wilt gij werkelijk van Uw bad ge nieten, voegt dan den inhoud van een doos Keizer-Borax bij het hadwater. Dagelijksche afwasschingen met Kei zer-Borax, zoowel van het gezicht als van andere deelen van het lichaam, meer speciaal warme baden met toevoeging van Keizer-Borax, werken antiseptisch en zuiverend. Tevens verhoogen zij de schoonheid en werken ze conserveerend, door bevordering van de werkzaamheid van huid en spieren en van de stof wisseling. Gegarandeerd zuivere Keizer-Bprax wordt nooit los, maar alleen en 'irit- sluitend in de bekende roode cartpns met handelsmerk: knielende vrouwen figuur, geleverd door de firma Helnr. Mack Nachf., Ulra a D. (Adv.) KERKNIEUWS. Mevrouw de wed. D. van Hoyte- maFromberg te Culemborg heeft 10.000 geschonken aan de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente aldaar, ter na gedachtenis van haar op 5 Sept. j.l. overleden echtgenoot, den heer D. van Hoytema. Geref. Kerk. Beroepen te Haamstede, J. E. Vis ser, cand. te Kockengen. RECHTZAKEN, Op 57-jarigcn leeftijd is te VGraven- hage overleden mr. R. del Campo, ge naamd Camp, advocaat-generaal bij het gerechtshof aldaar. Te Londen heeft de eerste radio amateur terecht gestaan, die een ont vangstation had ingericht, zonder in het bezit te zijn van den voorgeschreven aanmeldingsbrief bij den graafschaps- raad. De rechter veroordeelde dezeneer- sten delinquent lot slechts 4 shilling boe te maar gaf levens te kennen dat verdere overtredingen met verbeurdverklaring van liet toestel, behalve boele, zouden gestraft worden. -o- Advocaat sterken drank? Voor het Kantongerecht te Middelburg hebben lieden verschillende vcrlofhou- ders te Middelburg terecht gestaan wegens overtreding der Drankwet. Hun was n.l. ten laste gelegd, het in hunne respec tievelijke verlofslocaliteiten voorhanden hebben van sterken drank ,n.l. advocaat. Deze zaken waren eenigen lijd ge leden uitgesteld geworden met hel Joel de inbeslaggenomen advocaat scheikun dig te laten onderzoeken. Nadat door dat onderzoek in het labo ratorium van den keuringsdienst van wa ren te Goes was gebleken dal de ver schillende inbeslaggenomen merken ad vocaat een percentage alcohol bevatten varieerende van 7 tot 14 pet. vroeg den ambtenaar van liet Openbaar Ministerie ontslag van rechtsvervolging, daar z. i. een dergelijk klein percentage alcohol bevattenden drank niet lol sterken drank gerekend kon worden. De kantonrechter, ua een tweetal scheikundigen van bo vengenoemden keu ringsdienst tc hebben gehoord, ontsloeg de beklaagden van rechtsvervolging. ONDERWIJS. Geslaagd te Utrecht voor het exa men Apothekersassistent ,de dames B. II. Meertens, af hier en "C. J. van Hoek te Vlissingen. Geslaagd te den Ilaag voor assis tent-machinist de heer A. A. Goedhart uit Vlissingen, leerling van den raa- chinistencursus verbonden aan de Am bachtsschool te Middelburg. LANDBOUW. Men meldt uit het eiland! T hol e n Ons eiland is het land der gardappelen cn volgens de statistiek, wordt alhier van de verschillende deelen in onze provincie dc grootste oppervlakte met aardappelen beteeld. Dit jaar is men niet achtergeble ven en daar de oogst zeer ruimf is ge weest, is het aanbod HL. aardappels ook groot, dat uit den grond is gehaald. In de zoogenaamde Eigenheimers zijn nog al kwaden gekomen, in de blpuwe ten bonte veel minder. De prijzen van de asrdappels zijn niet zoo hoog als hel vo rige jaar, wat niet meevalt. Er worden ook heel wat apraappels opgeruimd en zullen er niet zooveel in de winterkwar tieren woTden geborgen om in het voor jaar in den handel te brengen, zooals vo-

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1