No. 253 Dinsdag 27 October 1929 168° Jaargang. MIDDELBURGSCHE COURANT. 3$ dit nnmmftr behoort een Bijvoegsel. BINNENLAND. Sir. FOCK BLIJFT GOUVERNEUR- GENERAAL TOT SEPTEMBER. Naar het Ned. Oorr. Bureau van offi cieele zijde verneemt, heeft de Gouver neur-Generaal van Ned. Indië, Mr. D. Fock, die tegen het begin van Maart ontslag uit zijn, hoog ambt had gevraagd, zich op verzoek van het opperbestuur bereid verklaard lot begin September 1926 aan het bewind te blijven. DE S AL ARIEERING DER RIJKSAMBTENAREN. De Telg. verneemt, dat de volgende week de wijziging van het bezoldigings besluit voor burgerlijke rijksambtenaren 1925 in de centrale commissie voor ge organiseerd overleg in Ambtenaarszaken zal worden behandeld. De belangrijkste voorgestelde wijzigingen zijn wel de vol gende In de eerste salarisklasse zullen de ge meenten Assen, Dordrecht, Helder. Hil versum, Leeuwarden, Vlaardingen wor den opgenomen. In de tweede klasse worden Ambt Hardenberg, Anloo, Havelte, Hindeloo- pen, Hoogeveen, Krimpen a. d. IJsel, Muntendam, Odoorn, Oostzaan, Oude- Pekela, Sleen, Spijkenisse, Steenwijk en Zuidwolde gebracht. Deze wijzigingen zijn aangebracht, conform hel voorstel De Korver. Alle wijzigingen worden van kracht met ingang van 1 Januari 1926. Een referendaris ter departemente ge noot tot dusver een bezoldiging van 4500 tot 5400 met 3 tweejaarlijksche verhoogingen van 300. Thans wordt voorgesteld dit salaris te brengen op 4600 tot 5600 met 5 jaarlijksche ver hoogingen van 200. Een hoofdcommies zal 3500 tot 4500 verkrijgen Piet 5 tweejaarlijksche vertioogingen van 200. Een commies komt op 2500 tot 3400 met 3 tweejaarlijksche verhoogin gen van 200 en 3 tweejaarlijksche ver hoogingen van 100. Een klerk behoudt 1100 tot ƒ2000, echter met 4 jaarlijk sche verhoogingen van 100 en 5 twee jaarlijksche verhoogingen van 100. De schrijver le klasse krijgt 1600 tot 2100 met 5 tweejaarlijksche verhoogin gen van 100; de 2e klasse krijgt 1000 tot 1500 met twee jaarlijksche verhoo gingen van 100 en drie tweejaarlijksche verhoogingen van 100, De machine schrijver ontvangt 500 tot 900 met vier jaarlijksche verhoogingen van 100 zonder jeugdaftrek. De eisch, dat de ambtenaar ten minste twee dienstjaren moet hebben om in het bezit van de huwelijkstoelage te kunnen worden gesteld, wordt niet langer ge handhaafd. Zooals uit verschillende artikelen blijkt, aldus de Tel., wordt voor het tot stand komen van afzonderlijke beslui ten, de salarisregeling betreffende, ir meerdere gevallen ter wille van de uni formiteit de medewerking vereischt van den minister van financiën. Aan dien bewindsman behoort ook te worden overgelaten de interpre tatie van de bepalingen van het bezoldigingsbesluit. ïn twijfelachtige ge vallen wordt dus het oordeel van den minister van financiën gevraagd. Nieuwe terrines PATE DE FOI GRAS. (Louis Henry.) M. PETERSE Firma GRAVESTEIN Confiseur Patissier. (Ingez. Med.) Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Wij willen nogmaals de aandacht vestigen op de morgen hier ter ste de beginnende inzameling van gelden ivoor hel huldeblijk bij het zilveren hu welijksfeest van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik. Men zie de advertentie in dit nummer. Op verzoek herinneren wij aan de bijeenkomst, uitgaande van de afdeeling Middelburg van de Vereeniging tot Christelijke Hulpbetoon aan Blinden, welke Vrijdag a.s. in de Bogardzaal wordt gehouden, onder leiding van ds. J. H. Telkamp, Als sprekers treden daar op de heer ds. Hamminga, alhier en ds. de Voogd uit Vlissingen, terwijl muziek en zang den avond verder vullen. Vol gens de advertentie in het nummer van Zaterdag j.l. bedraagt de toegangsprijs slechts 10 cent. Waar het hier geldt de bespreking van het lot van diep mis deelde medemenschen, is er zeker alle reden om op een druk bezoek te rekenen. Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt, wordt de vergadering, waarin officieel zal worden overgegaan tot oprichting van een Zeeuwsche reizi gers-Vereeniging, gehouden a.s. Zaterdag te 3 uur in het Schuttershof. Handelsreizigers die symphatie gevoe len met het plan, doch niet in de gele genheid zijn de vergadering bij te wonen, zullen goed doen daarvan kennis te ge ven aan het voorloopig secretariaat, Hoogstraat I 128. Men moge dan eerst in grootere buitenlandsche steden en dan in die van ons land voorgaan, ook onze stad gaat zachtjes aan met den modernen tijd mede. Dit geldt voor verschillend gebied, o. a. ook voor dat der reclame. Dit blijkt onder meer uit de thans haast dagelijks in aantal toenemende lichtre clames. Waren de meeste daarvan lot heden van vrij bescheiden omvang, thans verscheen boven het sigarenmagazijn van den heer Diesch op de Markt een groote lichtreclame voor de Caravellissigaret- zooals de firma, die deze sigaret ten in den handel brengt, in verschil lende plaatsen reeds deed aanbrengen en die zeker het beoogde doel zeer zal bevorderen. Zaterdag werd o.a. te Middel burg een der aangekondigde districts vergaderingen gehouden van het Chr. Nat. Vakverbond met de Chr. Besturen bonden uit Zeeland te weten die van Middelburg, Vlissingen, Goes en Sou burg. Als sprekers traden op de heeren K. Kruithof en L. Vermeulen. Medege deeld werd o.a. dat op 27 Nov. in de genoemde vier plaatsen propagandaver- gaderingen zullen worden gehouden. In het bijzonder werd gesproken over het door het C. N. V. aan de rqgeering gezonden adres betreffende verandering in do exploitatie van met rijkssteim ge bouwde woningen, teneinde ook daardoor het peil der huren in 't ajgemeen te verlagen. - Betreffende de aanhouding te Vlis singen van een Rotterdammer, vernemen wij nader, dat het dezelfde persoon is, die alhier door middel van post cheques, waarvan geen advies was afge geven, geld wist los te krijgen. Toen de man zich Zondag in een café te Vlissin gen bevond, werd hij daar herkend door een Middelburger, die de dupe van zijn praktijken was geworden en die hem daar over aansprak. Een inspecteur van politie uit Middelburg, die zich toeval lig ook daar bevond, bemerkte een en ander, waarschuwde de Vlissingsche po litie en hield daarop den verdachte aan. Daar de man ook te Vlissingen wat op zijn kerfstok had ook was zijn aan houding door de politie te Rotterdam verzocht gaf de inspecteur den man eerst aan de politie te Vlissingen over. Uit Vlissingen. Burg. en Weth. van Vlissingen stellen den raad voor in den loop der maand November de werkverschaffing weder in te stellen. Het loon zal bedra gen f18 per week cn de kosten zullen kunnen worden gedekl uit den post werk verschaffing op de begrooting 1925, nog groot f 10.500. Om voor werkverschaffing in aanmer king te komen, moet men vóór 1 Januari 1925 inwoner van Vlissingen zijn gewor den. Uit Tholen. Dc aansluiting der waterlooziug van dc polders Broek en Rooland aan de sua'hc van het waterschap Poort vliet is Maandag j.l. een feit gewor den. In den laatstcn tijd had men last van het vele water, maai- er werd eerst afgewacht de verplichte goedkeuring van Ged. Staten. x Uit Zeeuwsch-Vlaanderen W D. Onder het opschrift". „Mgr. Catlier per visschersboot de Schelde over", meldt de Maasbode het volgende bericht uit Breskens d.d. 23 October: Hedenmiddag arriveerde alhier Z. D. H. Mgr. Callier, bisschop van Haarlem, vergezeld van zijn secretaris, Z. D. H. was op terugreis uit België, waar hij het gouden priesterfeest van zijn broer in het h looster te Eecloo had bijgewoond. De bisschop meende te vier uur per boot van Breskens naar Vlissingen te kunnen vertrekken om dan den trein van 5 uur 12 te nemen, maar deze boot is sinds kort uit de dienstregeling vervallen zoo stond Z. D. H. voor den breeden waterplas van de Scheldemonding. Dank zij echter het krachtdadig initia tief van den heer S. M. de Vuist, hotel houder van het stoombootveerhuis kon Z. D. H. toch nog bijtijds Vlissingen be reiken. Door zijne bemiddeling werd on middellijk'de motorvisschersboot van de gebroeders van den Heuvel gereed ge maakt, waarin Z, D. H. met zijn secre taris plaats nam. Er was nog slechts een half uur tijds en full speed ging het op Vlissingen af. Na een recordreis bereikte Z. D. H. twee minuten voor het vertrek van den trein den overkant. KERKNIEUWS. - Het ledenaantal van de Vereen, van Vrijz. Hervormden in Nederland steeg van April j.l. tot heden van 20.548 tot 21.248. In Zeeland zijn 621 aange slotenen. Bij de gisteren gehouden verkiezing van notabelen der Ned. Ilerv. Kerk te V1 i s s i n g n werden de aftredende heeren W. de Ridder, W. H. van Breen, 0. Mommaas en L. de Vlieger herkozen met 138, 130, 123 en 125 stemmen. .Tegen over deze candidalen van orthodoxe rich ting waren alleen candidaten van den Geref. Bond gesteld, die 82—99 stemmen behaalden. - Maandag herdacht ds. W. H. Oosten, Geref. predikant te Schcveumgen, zijn 35-jarig ambtsjubileum. Ds. Oosten stond le Middelburgen fliende 20 jaar de kerk van Scheveningen In de Maandagavond te R i 11 h e m jehouden herstemming voor een nota bele der Ned. Herv. Kerk verkreeg de heer M. Barentsen 11 stemmen en de heer L. 0. de Visser 33 stemmen. ATzoo gekozen de heer L. 0. de Visser. - Bij de verkiezing van één lid van het kiescollege der Ned. Herv. Gem. te 's-H. Arendskerke c.a. op Maan dagavond, ter voorziening in de vacature, ontstaan, door het overlijden van den heer J. Minnaar, werden uitgebracht 102 stemmen, waarvan 3 van onwaarde. Ge kozen werd de heer C. Beenhakker met 63 stemmen. - Voor de le stichten nieuwe Ned Herv. kerk te Rilland-B a th, werd in totaal gecollecteerd f7977.4a Te Groningen beslaat hel voorne men om een tiende predikantsplaats te slichten bij de Ned. Herv. Gemeente. ONDERWIJS. Onder voorzitterschap van Ds. A. Scheele werd de algemeene vergadering gehouden van de Chr. Bewaarschool- vereeniging „Samuël" te K a p e 11 e. De voorzitter deelt mee, dat de ver eeniging 94 leden telt, dat de school door 55 kinderen wordt bezocht. Alsnu stelde de voorzitter de leden voor de vraag of men het aandurfde al of niet te bouwen. Het bestuur heeft volgens opdracht van de vorige ledenvergadering uitgezien naar bouwterrein op het nieuwe bouw plan Biezelingschestraat. Bij de aanbe steding van het plan van den architect O. van Bruggen, was de laagste inschrij ver de firma J. M. Schrijver en Zonen te Goes voor f 6445. Met bijna algemeene instemming (een paar leden stemden blanco) werd beslo ten om tot bouwing en aankoop van grond het bestuur te machtigen. Aan de universiteit te Utrecht slaagde voor het doctoraal-examen god geleerdheid, de heer K. II. Miskotte, te Meppel, vroeger te Kortgene. RECHTZAKEN binnen en stal ongeveer f 50. Eenige dagen later heeft de* bende zich geposteerd bij een boot aan den oever van den Rijn. Twee vrouwen, die boodschappen hadden gedaan, borgen worst, spek enz. in de boot en even later hadden dp boefjes er zich meester van gemaakt. Het Hof veroordeelde den jongen deugniet tot één maand tuchtschool, met ouder loezichtslelling voor één jaar. De rechtbank te Winschoten be handelde gister de volgende zaken. De gedetineerden E. B., 53 jaar, schipper te Hamburg en G. Ch. V., 22 jaar, koopman te Akersloot, wegens frauduleuzen invoer van 966 liter spriet uit Duitschland, werden ieder tot drie maanden gevangenisstraf en verbeurd verklaring van de in beslag genomen spriet, boot etc. veroordeeld. De gedetineerde P. H., 42 jaar, vroe ger onderwijzer aan een chr. school te Mussel (Gr.) terzake van het opzette lijk onttrekken van een minderjarig meisje aan 't wettig gezag harer ouders, mishandeling en bedreiging met doodslag werd tot drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf, met een proeftijd van drie jaren veroordeeld, met bevel tot on middellijke invrijheidstelling. Nog stond terecht de thans gedeti neerde T. W., 43 jaar, handelsagent, te Rotterdam, terzake van oplichting en verduistering, gepleegd te Terapel. Het O. M. achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte 3 jaar gevangenis straf. In een Vlaamsch blad lezen we het volgende, waarbij een inwoner van 's-Hertogenbosch de dupe is. De genaamde W-, van 's-Hertogen bosch, die over een paar weken ter goe der trouw per velo langs het kanaal kwam gereden om zich naar Maastricht te begeven, doch door de tolbeambten te Dilsen werd aangehouden en gevanke lijk naar Tongeren gevoerd werd, ver scheen Donderdag voor de rechtbank, onder betichting van bedriegelijken in voer van een rijwiel in 't land, en werd verwezen tot-vie» maanden gevangenis straf en 1000 frank boete of een maand. Rijwiel aangeslagen. ('s-Hert. Crt.) Spoorwegovergang niet gesloten. Voor het kantongerecht te Almelo stond terecht de spoorwegarbeider B. E. wonende te Wierden, die in den avond van 29 Augustus 1925 verzuimde de af- sluitboomen van den spoorwegovergang in de lijn Almelo-Deventer te Wierden te sluiten, hoewel een sneltrein in aan tocht was. Door deze nalatigheid kon een auto dezen overweg passeeren, terwijl een tiental seconden later de trein in volle vaart achter deze auto langs vloog. Beklaagde, die het hem ten laste ge legde feit bekende, werd door gemeld kantongerecht veroordeeld tot f200 b. subs. 1 maand hechtenis. HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERIJ, Dc visscherijvereeniging Ierseke beeft eeu commissie de heeren J A. van Sprundel en *L. Bom-Pikaar) be noemd om in overleg met liet bestuur van het Centraal Oesterbureau pogingen aan le wenden om door bemiddeling van de thans in Berlijn vertoevende commissie le geraken tot verlaging der invoerrechten op oesters in Duitschland. De nog voorhanden zijnde geïllus treerde briefkaarten en de z.g. „Grotius- briefkaarten" zullen door de postadmi nistratie worden opgebruikt. Zij zullen op voet van gewone briefkaarten van 10 cent binnenkort aan de postkantoren verkrijgbaar worden gesteld Het afgevloeide personeel. D© Minister van Waterstaat heeft aan de commissie van overleg P. T. en T. bericht, dat terugroeping van afgevloei de gehuwde ambteuaressen slechts zal geschieden, indien het dienstbelang zulks strikt vordert en dal de betrokkenen be zwaren tegen herplaatsing Jcuanen ken baar maken. Er zal dan wórden uqgegaan of do bezwaren van voldoende gewicht zijn le achten om van herplaatsing af te zien. Voorts dat de belooningen of jaar weddon van de weder in dienst genomen afgevloeide gehuwde ambtenaressen zijn, of zullen, te rekenen van 1 Juh 1925, worden lierzien en nader vastgesteld op een bedrag, waarbij rekening is of zal worden- gehouden met haar vroege ren diensttijd. Schiphol. B. en W. van Amsterdam hebben een cnediet van ruim één millioen gulden aangevraagd ter verbetering van do lucht haven te Schiphol, die onder beheer komt van de Gemeentelijke Handelsin richtingen. -o Het Ned. s. s. „B o e r o e" gestrand. Volgens een Lloyds-telegram is het Nederl. stoomschip „Boeroe", 21 dezer van Beira naar Rotterdam vertrokken via het Suez Kanaal, op 10,53 gr. Z. B. en 40.50 gr. O. L- in slechte positie ge strand. (Kust van Mozambique). Het s.s. Boeroe van de Stoomvaart Maatschappij Nederland, Amsterdam, is in 1914 gebouwd, 6591 bruto en 4196 netto tons groot. Nader wordt door V,D gemeld, dat het schip is weer vlot gekomen De „Boeroe" heeft schade aan de huid. Het is te Daressalem aangekomen en zal ver moedelijk naar Durban gaan om te dok ken, alvorens de reis naar Europa voort te zetten. BUiTÊNLAIiD. Donderdagmorgen stond voor de rechtbank te 'Breda in hooger beroep terecht 0. D., landbouwer te Etten. Bckl. had op 30 April zijn knecht last gegeven met zijn wagen, bespannen met eeu paard, dat drachtig was, naar een pak huis van den Boerenbond te gaan. De zaak werd uitvoerig behandeld. Ter terechtzitting deed zich het eigen aardige incident voor, dat vier van de getuigen andere verklaringen aflegden als in het proces-verbaal door den wacht meester werden opgetcekend. De Officier van Justitie diende daarop een aanklacht tegen de vier getuigen in en wel tegen mej. 0. van G den heer J. K., mej. A. M. N. en den heer C. van E., Wonende le Etten. De zaak werd daarop in handen gesteld van den rech- ter-commissaris en voor onbepaalden tijd uitgesteld. Voor het gerechtshof te Arnhem' heeft terecht gestaan de 13jarigo J. Th.- P. uit Millingen, die in eersten aan leg door den Kinderrechter te Arnhem, ter beschikking der regeering was ge steld. De „veelbelovende" jongeman had met andere jongens afgesproken te gaan ste len. Bij zekeren Van W, te Millingen kroop een hunner door het raam naar VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. - Het Noorsche stoomschip ,.Aslu- rias", dat alhier een lading hout heeft gelost, is naar Hoek van Holland ver trokken. De bepalingen omtrent de aanne ming ter verzending van postpakketten met adreskaarten in labclvorm, vinden voorlaan ook toepassing op de "kantoren te Goes, Vlissingen, Zie rik zee en de daaronder ressorlcerendö kantoren. Bij de commissie van overleg P. en T. is van den directeur-generaal be richt ingekomen, dat is afgezien van het voornemen om intrekking te bevorderen artikel 74 D. A. P. T. T. (opneming op kosten van het staatsbedrijf in sana toria) en dat geen uitvoering zal worden gegeven aan het voornemen om te be vorderen, dat voortaan op alle jaartrac- tementon alleen maandelijks een voor schot "ftl kunnen worden, verleend. Aan de telefoniste 2e klasse bij den interlocalen dienst, M van Taten- hove van hel post- en telegraafkantoor te Neuzen, is op haar verzoek eervol ontslag verleend. IÏE RUITSOIE MIMSTERCR1SIS, Wij gelooven, dat hel Duilschc Rijks- kabinet den besten weg heeft gekozen, die het in kou slaan, na het ontslag nemen der drie Duilsch-nationale ministers Het Rijkskabinet acht hel, blijkens een officieel Wolffbericht zijn vanzelfspre kende politieke plicht op den le Locarno ingeslagen weg voort te gaan, om den Rijksdag tijdig (d. i. Hóór 1 December» den dag, waarop de onderteckening der te Locarno geratificeerde verdragen is bepaald) hel geheele resultaat der con ferentie ie kunnen voorleggen. Alzoo. de Rijksregeering treedt niet af De ver zoeken om ontslag der drie Duitsch- nationale ministers zijn ingewilligd, en de vacante portefeuilles verdeeld over drie in functie zijnde ministers Dr. Lu ther van l'inancién; dr. Gessier bmncnl. zaken, en dr. Kroline die. van econo mische zaken Dus ook geen kabinetsuit breiding naar andere partijen, voorloo- P>g- Zooals wij gisteren al uiteen hebben gezet, vervalt dan voor de sociaal-demo craten de reden om legen hel verdrag le stemmen, wat zij slechts konden doen om de Duilsch-nationalen tot mede-ver-* anlwoordelijkheid le nopen. Dat hoeft nu niet meer. Gisteren heeft de rijkskanselier de verschillende partijleiders ontvangen. De Duitsche Volkspartij en het Cen trum zeiden, dat hun partijen de regee ring in elk geval zouden steunen om him buitenlandsche politiek le doen ze gevieren. De democraten zeiden geen buitenlandsche politiek te zullen ver loochenen, die zij steeds verdedigd heb ben,, en de sociaal democraten ongeveer hetzelfde. Zoodat het pact zeker deze vier partijen voor zich heeft en daarmede het pleit in den Rijksdag is gewonnen. FRANSCIIE KABINETSCRISIS. De correspondent van de Daily Mail te Parijs meldt, dat I-ainlevé hedenmor gen de ontslagaanvrage van het kabiuet bij Doumergue zou indieneu. 'De cor respondent voegt hier aan toe, dal de ontslagaanvrage gister niet heeftplaats gehad oöi den Minister van BuitenL Zaken. Briand, in de gelegenheid te

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 1