verschillende voorwaarden met betrek king lot dezen bouw gesteld. Toen de woningen ongeveer gereed wa ren en vanwege het bestuur van meerge noemde Bank waren geschat, teneinde het juiste bedrag der te verstrekken lee ning te kunnen bepalen, bleek de Bank slechts genegen tot verstrekking van een bedrag van f 127.000, tegen een rentevoet van j pet., en derhalve werd toen door den raad besloten om de 2c hypotheek der gemeente met f 11000 te verlioogen en dus nader te bepalen op f 80.000. Thans is ons evenwel gebleken, dat de Vereeniging nog een som van f 25000 zal noodig hebben om alle betalingen met betrekking tot den onderwerpelijken bouw te doen Zulks vloeit voornamelijk voort uit de omstandigheid, dat de vereeniging met den aannemer een geschil heeft gehad over toekenning van schadevergoeding, tea aanzien waarvan door de Commissie uit den ltaad van arbitrage voor de bouwbedrijven in Nederland een bindend advies is gegeven, waarvan do totaal- kosten de vcreeniging op een som van f1279319 zullen komen te staan. Bovendien moet de vereeniging aan den aannemer con saldo voor meerder werk uitbetalen van f 6149 76. Dit wordt goeddeels veroorzaakt doordat bij het graven van de fundeeringssleuvcn, de hoedanigheid van den grond van dien aard bleek, dat de Directie het noodza kelijk oordeelde den voet der betonfun- deering te verbroeden en tevens, Ier voorkoming van eventueelc verzakkin gen, t© bewapenen. Toorts is, tengevolge van don langen duur van den bouw, de post Opzichters- salarissen'' niet onbelangrijk verhoogd en evenzoo de post rente-verlies", terwijl vorder enkele andere posten evenzeer hooger ziju geworden. Thans heeft de vereeniging verzocht d© vorenvermclde F 25 000 van de Ge meente te mogen leenen. Ofschoon wij ons niet ontveinzen, dat, bij inwilliging, door do vermeerdering van den rentelast de exploitatie-rekening van het woningcomplex aan den Bagijn- hof maar moeilijk zal sluitende kunnen worden gemaakt, zoodat met de mogelijk heid van een jaarlijksch tekort geduren de dc eerste jaren moet worden rekening "gehouden, meenen wij loch u te moeten voorstellen aan het verzoek der vereeni ging te voldoen, en haar onder derde hypothecair verband het gevraagde be drag te leenen tegen een rente van 5 pet of zooveel minder als dc Gemeente zelve aan rente zal hebben te betalen De Gemeente toch is zoo nauw'Tietrok ken hij de Algemccne Woningbouwver- eeniging. zoowel door de garantie voor de voorschotten van het Rijk ten behoeve van het woningcomplex aan dc Zacharias Jansenstraat als door dc garantie voor de le hypotheek op het complex aan den Bagijnhof en de 2c hypotheek op die wo ningen, dat wij het beter achten de ver eeniging niet in fïnanciéelc moeïlijkhe den te laten komen Anders zou zich het geval kunnen voordoen, dat de Gemeente wanneer tot executie van de onderpan den zou worden overgegaan, ernstig nanciécl nadeel zoji lijden Door het ter leen verstrekken van f25000 en door verder streng toezicht op de geheele exploitatie door de Ver eeniging - waartoe wij de noodige maat regelen zullen nemen, achten wij het waarschijnlijk, dat, wanneer zich geen bijzondere omstandigheden voordoen de geleende gelden op Sen d(uur aan de gemeente zullen kunnen worden terug betaald. Uit de thans overgelegde exploitatie- berekening blijkt, dat, ondanks de hoo- gere opbrengst der huren dan oor spronkelijk was begroot, een tekort van f 542.75 over het eerste halfjaar wordt geraamd .zonder dat rekening is gehou den met de rente der te leenen f 25000, waardoor bedoeld tekort zou stijgen met f 625. .Alleen verhooging der ontvangsten en vermindering der uitgaven kan liet even wicht herstellen. Of verdere huur verhooging mogelijk zal zijn en, zoo ja, in welke mate meenen wij voorshands te moeten over laten aan liet oordcel van het bestuur der vereeniging, dat zeker niet zal aar zelen daartoe over te gaan, wanneer 7.ulks noodzakelijk is om het exploitatie tekort te dekken en daardoor niet het le dig staan van woningeu wordt veroor zaakt; in welk geval het middel erger zou zijn dan de kwaal. Intusschen zullen wij ook hierop het oog gevestigd houden Vermindering der uitgaven is reeds mogelijk gebleken .doordat de rente der 2e hypothecaire geldleening van f 8000 met welw. medewerking van do Nuts- spaarbank alhier ,dic hel geld aan de gemeente leende van 51/2 op 5 pet. kan worden teruggebracht. Per Va jom- maakt dal een voordcelïg Verschil van f200 uit. Verder zal zooveel mogelijk op onder houd en onkosten moeten worden bezui nigd. Vermindering van de. rente der le hypothecaire gefdleenïng blijkt niet mo gelijk. Wanneer een tekort op de exploitatie overblijft ,zoo zal de vereeniging zich, onder overlegging van alle verlangde bescheiden, jaarlijks kunnen wenden tot de gemeente ,die alsdan plannen zal hebben le beramen hoe in dat tekort kan worden voorzien. In den exploataliaopzet is echter een post ad. f 1270 opgenomen voor Jialf- jaarlijksche aflossing op de leening van de rijksverzekeringsbank Door die aflos sing vermindert d schuld, doch ook de halfjaarlijksche rente en wel met f 33.34. Een eventueel tekort zal dus steeds jeringer worden, terwijl wanneer vol doende op de le hypothecaire* geldjee- ifgelost, een steeds aangroeiend overschot zal overblijven, hetwelk dan zal kunnen worden aangewenst tot af lossing op de door de gemeente ver strekte leeningen, allereerst op de 3e hypothecaire leening en daarna op de 2e Het spreekt vanzelf dat de boven ge geven uiteenzetting in de toekomst slechts juist kan zijn, wanneer zich geen ongunstige factoren ten opzichte van de verhuring der huizen zullen voor doen. De C. v. Fin. vereenigt zich met het voorstel. De C. v. Fab. deelt mede dat zij zich met het voorstel vereenigt, doch dat zij de langdurige mondelinge en schrifte lijke beraadslaging met B. en W. om trent deze zaak gevoerd, meent nog maals te moeten herhalen, dat een gron dige controle op de gestie van het be- "sluur der betrokken bouwvereeniging zal moeten worden uitgeoefend en dat B. en W. bij eventueel© afwijkiug krachlige maatregelen zullen voorstellen, opdat het mogelijk verlies door de gemeente te lijden lot zoo klein mogelijke pro porties kan teruggebracht worden. Gemeenterekening 1924. B en W. bieden den Raad aan dc. gemeenlerckening over 1924 sluitend met een batig saldo van f 232013.48'/?. Hiervan zal echter niet meer dan f62013 48 op de gemeentebcgrooting 1926 kunnen worden overgebracht. Het verschil ad f170.000 zal alsnog op den dienst 1925 behooren te worden overgebracht, waaronder voor eerst is begrepen een bedrag van f 120,000 dal in 1925 door het Rijk werd ingehou den wegens vroeger, te veel uitgekeerde, later vernietigde forensenaanslagen over het belastingjaar 1922—1923. Voorts werden uitgaven tot een totaal van f 135658 65 voor 1924 geraamd, doch niet ten laste der desbetreffende begroo gedaan en diverse 'ontvangsten tol een totaal van f 88272 981/? voor 1924 ge raamd, doch niet op dien dienst ontvan gen Hel verschil rond f 50.000 zal derhalve op 1925 behooren le worden overge bracht. In het overzicht van het ontstaan van het goed slot voor 1924 wijzen B. en qp, dat ineer is ontvangen idan geraamd totaal f114700. meer uitgegeven dan geraamd, totaal f199 600 en minder ontvangen dan geraamd f83500. Het verschil tusschen dat laatste to taal en de bijecngetelde twee overigen, geeft liet batig saldo van rond f232.000 over 1924 aan. De 0 v. Fin., die zich met de reke ning kan vereenigen, merkt o.a. op: Op den restant-staat der inkomsten belasting 1920—1921, evenals op dien van vroegere dienstjaren, komen nog steeds posten voor van aangeslagenen, die, naar het oordeel der commissie, zonder bui tengewone bezwaren, zeer wel aan hunne verplichtingen zouden kunnen voldoen. Eenzelfde opmerking is door de Com missie gemaakt bij haar onderzoek van de rekeniug over het dienstjaar 1921. Uit het daarop van B. en W. ontvangen ant woord bleek dat enkele zeer groote aan- ;en nog niet waren betaald .omdat desbetreffende bezwaarschriften in be handeling Avaren, in verband waarmede den betrokkenen uitstel was verleend terwijl aan een aantal anderen toeslem ming was verleend 0111 hun schuld in ter mijnen te betalen Daar die verschuldigde bedragen Ihans nog niet zijn aangezuiverd, hoopt de com missie dat B. en W. de noodige stappen zullen doen om betaling van het achter stalligc te verkrijgen. Ten aanzien hiervan hebben B en W. vertrouwelijke uitvoerige mededeelingen aan de commissie gedaan, waaruit blijkt, dat zij te dezer zake diligent zijn Openb. vervolgonderw. "B en W. herinneren den raad aan het in October 1924 gevallen raadsbesluit om gedurende den cursus 1924—1925 het npenb vervolgonderwijs, waarvoor zich in totaal niet meer dan 11 leeriingpn (1 voor de 2c klasse) hadden aangemeld, te doen geven aan jongens en meisjes gezamenlijk in één klasse, waarhij dan dc leerling der 2e klasse, met wat hoof delijk onderwijs er bij, in de le klasse zou plaats nemen. Bij dit voorstel maakten B en W. in tusschen reeds kenbaar dat een volgend jaar zooveel leerifngen zouden worden ir.fv'i t reven, dat de cursus weder ovar 2 jaar zou kunnen loopen en afzonder lijke cursussen voor jongens en voor meisjes zouden kunnen worden gegeven. De inscbrijvingen voor den cursus '25- 26 verloonen inderdaad, vergeleken mei den vorigen ,een sterke toeneming, zoo dat van onderwijs in één klasse geduren de, den curslis '25— 26 geen sprake zal kunnen zijn. Wel echter zal zoowel in de le als in de 2e klasse dit is ook de meeningi» van het hoofd aan jongens en meisjes gezamenlijk onderwijs kunnen worden gegeven. Mitsdien hebben B. en W. aanhet hoofd bericht goed te vinden ,dat de cursus op 1 September in '2 klassen, voor jongens en,meisjes gezamenlijk be gin*- Intusschen spreekt de desbetreffende verordening van onderwijs voor jongens en voor meisjes afzonderlijk. Daarom stellen B. en W.. voor de verordening dien overeenkomstig le wijzigen. De C. van Fin. vereenigt zich mét het voorstel. K 1 o kk e n i s t Abdij toren B. en \V. bieden den raad de volgende voordracht aan ter vervulling in de va cature van klokkenist van den Abdij toren vac J. Morks) lettend op het verschil in leeftijd der sollicitanten 1. Wagenaar, oud 46 jaar; 2. A. van Os, oud 56 jaar, beiden alhier. B. en W. stellen voor tot benoe ming over ie gaan en tevens, om, waar de benoemde, behalve de wedde va# 500, een vaste jaarlijksche belooning van f 120 voor liet versteken der mu ziek zal genieten, zijn pensioensgrond slag te bepalen op F 620 per jaar, Benoemingen. B.'en \V. bieden den raad de volgen de voordracht aan tot benoeming van een lecraar in de liehamel. oefening aan het gymnasium alhier: 1. K. de Smidt, leeraar in de lichain. oefening aan de Handelsschool; 2. K. de Vries, id aan de Rijkskweekschool en de "Rijkslcer- school, beiden alhier De benoeming zal ingaan op 1 Nov. B. en W. stellen den raad voor- in de vacature van ooncicrge der Ambachts school (v. d. Kreke) tc voorzien door de benoeming van H. J. Hoogesteger, en diens pensioengrondslag te bepalen op f 100 p. j.,- zijnde het bedrag zijner belooning. B. en \V. bieden de volgende voor dracht aan ter vervulling van de va cature van een lid der C. van T. op de gemeentelijke Avondschool voor Nij verheidsonderwijs (vac. II. J Brouwer)- Ir. R B. M. van Berkum, w. i. bij de N V. The Vitrite Works; 2. A. Heij- boer, schilderspalroon, beiden alhier Ecrv, ontslag. B. en W. stellen den raad voor aan den heer M. F. Dikkenbcrg, onderwij zer a3u school K, eervol ontslag te verleenen met ingang van 1 Jan. a.s., naar aanleiding van i*iens verzoek KUNST EN WETENSCHAPPEN. Kinderoperette op 23 October 1925. In den Schouwburg te Middelburg zal 23 Oct. a.s. een uitvoering plaats heb ben van de kinderoperette „De toover- ring". De inhoud der operette is ont leend aan een bekend sprookje uit de Duizend en één nacht, maar de muziek is een oorspronkelijke compositie van den heer Otto Ludwig, die niettegen staande zijn Duitsch klinkenden naam een Nederlander is. De componist heeft zijn werk geschreven voor jonge stem men. Hij zelf zegt; „deze operette is ge schreven voor jongens en meisjes van 620 jaar". Maar wij gelooven, dat de meerstemmige koren een toch wat oude ren leeftijd dan 6 jaar eischen. Om van de solo's, duo's en trio's maar niet eens te spreken. Het is een aardige gedachte geweest van den heer Caro om de leerlingen van de Mi'ddelb, Zangschool de operette te laten instudeeren. Alle exécutanten zijn leerlingen of oud-leerlingen dier school, maar dan toch nog zeer jonge „oud-leer lingen". De Middelburgers zullen nu hun jeugdige stadgenooten hooren als solis ten en koristen in een operette met be geleidingvan orkest! Want de heer Caro heeft 't klavieruittreksel bewerkt voor strijkorkest met piano en eenige le den der Middelburgsche „Instrumentale' waren bereid om hun medewerking aan de uitvoering te verleenen. Een uitge breid comité van Middelburgsche dames, leden der Zangvereeniging, heeft natuur lijk ook hulp en medewerking toegezegd, om de operette zoo goed mogelijk te doen slagen. Dat comité is weer in groepen verdeeld; één groep heeft de régie in handen; een tweede groep zorgt voor de costumeering en een derde groep zal zorgen, dat op den avond der uitvoering de buffetten ruim voorzien zijn van aller lei goede en heerlijke verfrisschingen. De Middelburgers hebben het reeds meermalen ondervonden, dat de dames, die in een buffet-comité zitten, alleszins voor haar taak berekend bleken! Er werken een kleine 80 meisjes en jongens aan de opvoering mee. Dat er veel voorbereiding noodig was, zal ieder begrijpen, die op 23 October de opvoe ring van „De Tooverring" bijwoont. Er worden heusch geen lichte eischen ge steld aan de muzikale krachten der jonge exécutanten! De Middelburgers zijn er met recht trotsch op, dat het muzikale leven in hun stad op een hoog peil staat en stellig zal het doel, dat niet de opvoering der operette beoogd wordt: versterking van de kas van het Vleugel fonds der Zangvereeniging „Tot Oefening en Uitspanning", aller sympathie hebben. Wij hopen, dat Vr ij dagavond 23 Oct. de Schouwburg „Uitverkocht" zal zijn. Zaterdagmiddag, 24 Oct, volgt er een voorstelling, waar kinderen tegen den halven prijs toegang hebben. Dan moet de Schouwburg vol kleine Middel burgers zitten, die zeker met spanning de gebeurtenissen op het tooneel zullen volgen. We mogen natuurlijk niets ver klappen, alleen dit: er zullen een massa leuke dwergjes te zien zijn, ook een ver- schrikkeijk booze toovenaar, maar ge lukkig loopt alles toch goed af! Voor de prijzen der plaatsen enz. zie men de advertenties in de Middelburg sche Courant. Wie al meer in een comité voor een "dergelijke uitvoering gezeten heeft, weet het wel, dat er razend veel werk en razend veel vermoeidheid voor de lei ders en leidsters van de uitvoering aan vast zit. Maar er is toch ook zooveel aardigs aan al die voorbereidingen, 't Is waar, er is veel geduld noodig, maar 't meerendeel der exécutanten is toch ook nog zoo jong en speelsch Wat een smaakvolle costuums worden er bedacht! Wat een zorg en tijd wordt er gegeven om een verrassend effect met betrekkelijk eenvoudige middelen te verkrijgen. De Middelburgsche jeugd komt met 'n voor haar betrekkelijk zwaar werk voor den dag. De leiders en de jeugdige exé cutanten verdienen daarvoor den lof en de aanmoediging van 't publiek. Dus Stadgenooten! allen op naar den Schouwburg op Vrijdagavond 23 Oct.! De toren te Dieinum. Men meldt aan de N. R, Crt. Toen in 1923 sprake was van het af breken wegens bouwvalligheid van de afdekking van den kerktoren te Deinum (welke afdekking uit een peervormige spits bestaat, de z.g. ,,Deinumerkool"[), is daartegen zoo krachtig geageerd, dal het Rijk een subsidie van f1500 voor re stauratie in uitzicht stelde. De, ontbreken de gelden, eveneens op f 1500 geraamd, moesten elders gevonden worden. Inge zetenen hebben een belangrijk deel daar van beschikbaar gesteld en het nog ont brekende hoopt men elders te verkrijgen. Met de restauratie zal eerlang een begin worden gemaakt. ,,M ij 1 p a 1 e n", door Edna Fcrber. Uitg. Era. Que rido. Edna Ferber, onthoudt den naam goed! Want dat is een van de besten, een Amerikaansche schrijfster, wier werk een voorbeeld is van de verfrissching die door de voorheen vaak zoo banale Ame rikaansche romanlitteratuur is gestreken. We hebben ©enigen tijd geleden met grooten lof kunnen gewagen van een bij den zelfden uitgever verschenen verta ling van „So Big", in het Hollandsch ge titeld Moeders Jongen. En dit nieuwe boek „Mijlpalen", staal geheel op hetzelfde hooge peil. Die „mijl palen" zijn drie geslachten van vrou wen een van zeventig, die uit haar jeugd de herinnering heeft meegenomen van een onderworpenheid welke haar nood lot is geworden; een ongetrouwde vrouw van dertig, die ook nog door die onder worpenheid dreigt ten onder te gaan. maar zich daar boven-uit worstelt, dank zij ook de aansporing van die oudere vrouw; en een jong modern meisje dat zelfbewust tegen de heerschappij van an deren ingaat. Dat gegeven is uitgewerkt met bui tengewoon geestigen ''kijk op liet leven, speciaal op het vrouwenleven. Dat het Amerikaansche vrouwen zijn, doet er voor een Hollandschen lezer niets toe Want ze zijn in haar aard precies hef zelfde als de vrouwen hier En liet is vooral de vrouwelijke psyche, die iu al haar variaties treffend wordt weerge geven De drie genoemde types zijn ieder volmaakt. En even overtuigend is liet het type van de heiebeiïge moeder, altijd zich met alles lie moei end Daarbij de bijzonderheden over het Amerikaan sche leVen nog een aparte interesse voor het verhaal, dat naar het slot toe steeds dieper tast Maar waarom moest dit goede boek met zoo'n flodderigen omslag de wereld in worden gezonden? ONDERWIJS. ging het voordeeligste is toe te passen, vandaar dat deze tegenwoordig alge meen voorkomt. Vervolgens wees spr. op de enkele en dubbele tandrad-overbrenging en he: vervaardigen van de tandwielen, welke voorzien zijn van schroefvormig gesne den tanden. Dit laatste om vele tanden' gelijktijdig te doen ingrijpen. Door de schuinte van de schroefvormig gesneden tanden ontstaat een actiale druk, waar om men de tandwielen voorziet van iwee tandrijen, welke ieder een ver schillende schuinte hebben, waardoor deze drukken elkaar opheffen. Vervolgens werden op het doek ge projecteerd verschillende uitgevoerde in stallaties waarvan vele van de Kon. Mij. ,de Schelde", o.a. ook de tandwielbank, welke eenig in ons land is. Spr. wees er op dat bij het snijden van .de tanden deze bank nooit raag worden gestopt, zoodat deze soms 4 a 5 weken onafgebroken dag en nacht moet door werken. De gevoeligheid van deze bank is zoo groot, dat zelfs de zon er niet op mag schijnen. Vervolgens wees spr. er op dat er ook nog tandwiel-overbrenging met rechte tanden wordt toegepast. De rondsels worden in dit geval gehard door cemen- teeren en daarna de zuivere tandvorm door slijping aangebracht. Eenige inte ressante diagrammen, welke duidelijk de onzuiverheden aanwezen, welke door slijping kunnen ontstaan werden op het doek gebracht. Daarna stond spr. stil bij den invloed door het wringen van de rondsels waardoor deze niet zuiver op alle punten dragen en besprak de con structies om dezen invloed te ontgaan. Hierna liet spr. een tandwielconstruc tie zien, welke vroeger werd toegepast door de Citroen fabrieken. Deze tanden 2ijn ook V vormig, doch zijn niet in twee afzonderlijke stroken gefraisd, waarom men deze dan ook met een vingerfrais moest vervaardigen, wat niet zoo zuiver is. De plaatjes op Citroën automobielen, enz. wijzen nog op deze tandrad-con structie. Daarna besprak spreker nog het tegenwoordig gebruikte drukblok, wat door zijn groote volmaaktheid in staat is zeer groote drukken op te nemen. De heer Doets sloot de bijeenkomst met een woord van dank aan den heer Matzinger. LANDBOUW, Hengslen-associalie. Naar de Avondster verneemt is door de hengsten-associatie van Asteu (N. Br.) en omstreken met meerderheid van stemmen besloten, den hengst Laboureur d'Oedelem, welke bij'de laatst keuring is afgekeurd, publiek te vcrkooj>en. Een voorstel, om het dier onder de leden te verloten, werd niet aangenomen. Tevens werd besloten, de Associatie aan te hou den, doch geen nieuwen hengst te lcoo- pen. De schuld per lid bedraagt circa f90. <Tieeds gemeld in een deel der oplage van ons vorig nummer.) HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERIJ. Stoomturbines, Woensdagavond j.l. hield voor de ver eeniging van leerling-machinisten tei koopvaardij ,,N(a) S(tudie) Ofntwikke- ling)" te Middelburg, de heer Mat zinger, werktuigkundig ingenieur der Kon. Mij. „de Schelde" te Vlissingen, een lezing over bovengenoemd onderwerp in het gebouw van de Ambachtsschool te Middelburg. Na een inleidend woord van den heer C. Doets, directeur der Ambachtsschool, begon de heer Matzinger met er op te wijzen, dat zijn lezing een vervolg was van die van het vorige jaar. Hij meende over eenige deelen in herhaling te moe ten treden om alles duidelijk te doen voorstellen. Na de verschillende tur bines te hebben besproken kwam spr. tot het bezwaar van het aantal omwen telingen, vooral voor de voortstuwing van schépen, daar men hier een groot aantal omwentelingen moet hebben om de turbine voldoende zuinig te doen wer ken, terwijl juist de voortstuwingsschroef een matig aantal omwentelingen ver- eischt. Om bij direct gekoppelde tur bines een klein aantal omwentelingen' van de schroef te doen verkrijgen staat men bij de constructie hiervan voor twee feiten. Ten eerste: Men maakt de diameter van de loopwielen groot. Ten tweede: Men verdeelt de snelheid over veel snelheidstrappen. In 't eerste geval verkrijgt men een turbine met een zoodanige diameter dat deze niet is toe te passen, terwijl in het tweede geval de turbine zoo lang wordt,' dat ook nu van een practische toepassing voor vrachtschepen geen sprake kan zijn, van daar dat men de turbines niet onmiddel lijk op de schroef laat werken, waarbij spreker tot de volgende overbrenging kwam: 1ste. de hydraulische overbren ging van Dr. Flöttinger, 2de. de tand- radoverbrenging en ten 3de de electri- sche overbrenging, waarna spr. bij deze drie verschillende overbrengings-syste men geruimen tijd stil stond en er ten slotte op wees, dat de tandrad-overbren- V i s s c h e r ij op de Z e e u w s ch e stroomen. Aan hel nu in druk verschenen verslag omtrent den toestand der visscherijen op de Zeeuwsche stroomen en haren aankleve over het jaar 1924, uitgebracht door het Bestuur der Visscherij op de Zeeuwsche Sfroomen, onlleenen we de volgende opmerkingen De visscherij kan met voldoening op hel afgcloopcn jaar terugzien. Wel wa ren de schelvischvisscherij en eenige kleinere platvischvisscherijen van min der beleckenis, niet in staat de vangsten in het vorig jaar te halen, maar dp bot- en herdervisschers hadden niet le klagen; de weervissclierijen vingen veel meer ansjovis dan in de laatste jaren het geval was geweest en de garnalen- vissehers vingen en besomden meer dan in 1923. Alleen de kreeftenvisscherij geeft re den tot yreezen, dat het kreeftenbestand, dat in de laatste jaren geregeld sterk Vermeerderde, lot stilstand of achter uitgang zal komen. De beide voornaamste visscherijen van mossels en oesters, mogen beide zeer tevreden zijn. Dc sluiting der Zuiderzee voor het weghalen van volwassen mos selen door Zeeuwsche visschers maak- dat hel Zeeuwsche product nu in Belgiêê niet gedrukt werd door de concurrenten uit de Zuiderzeesche, zoo dal eindelijk de mosselkweekers, die in de laatste jaren zooveel tegenslag heb ben gehad, weer op betere tijden mogen hopen, terwijl de oesterkweekers profi teerden van de hooge prijzen, vooral in hel buitenland voor oesters betaald, zoo dat deze goedmaakten de lage valuta's der francs. In het algemeen mag dus worden geconstateerd, dat de visscherij mag ho pen den ergsten tijd achter den rug te hebben en de toekomst met vertrouwen mag tegemoet zien. Door de beambten, met hel toezicht op de Visscherijen belast, werden, voor zoover ons bekend, 180 verbalen opge maakt, waarvan 170 door beambten der visscherijpolilie. De klacht, meermalen vroeger geuit over de geringe straffen door de mees te kantonrechters uitgesproken, blijft van onverminderde kracht. De straf door

Middelburgsche Courant | 1925 | | pagina 2